dc> Het kan verkeeren. VOOR DEN ZONDAG. TAALKUNSTENAARS IN DIENST VAN DE UNO. TRIBUNAAL DE AANKOMST VAN DE „KAREL DOORMAN" Sanatorium „De Ktokkenberg*' Verplichte zekerheidstelling Wie mag een varken houden en wie niet? ZEKERHEID. Predikbeurten. BOEKENSCHOUW TE TERNEUZEN. Ontdekking van zwarte-documenten in Duitschland Een moeilijke étappe afgelegd. Zware straffen voor het houden van clandestiene varkens. Weer Duitsche filmen Uitbetaling van bezoldiging gedurende de bezettingsperiode. IN 2 Timotheus 1 12 staat het bekende woord van Paulus: „Want ik weet Wien ik geloofd heb." Hij schrijft dit woord in de ge vangenis. Hij weet dat het dit maal op zijn terechtstelling zal uitloopen. De tijd mijner ontbin ding is aanstaande, zegt hij. En toch, bij hem is geen schrik noch onrust, geen vreeze des doods. Er is alleen maar zekerheid. In 't aangezicht van den dood zegt hij: Ik weet Wien ik geloofd heb. Pau lus kent dus de zekerheid des ge- loofs. DIT staat dan wel vast, dat ,,ge- looven" voor Paulus iets an ders is dan het hebben van bepaal de opvattingen over God, de wereld, dsn mensch enz. Dit alles kan nog buiten het hart om gaan. Innerlijke zekerheid brengt dit soort geloof nooit. Want wie zegt dat onze opvattingen juist zijn en die van anderen onjuist? Voor gelooven, in den zin waarin Pau lus het bedoelt, kunnen we ook een ander woord zetten, n.l. ver trouwen. PAUEUS zegt hier: Ik weet Wien ik geloofd heb, dus ik weet Wien ik vertrouwd heb. We denken vanzelf aan het kerklied: Ik weet aan Wien ik mij betrouwe, al wisselen ook dag en nacht. Zaterdag 6 Juli 1946. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. Zondag 7 Juli 1946. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 10 u. Dr. L. J. Caze- mier; 2.30 u. Dr. L. J. Caze- mier, bed. H. Doop Sluiskil 10 u. leesdienst; 6 u. Ds. J. A. Talma, van Zaamslag. Axel: 10 u. leesdienst; 2.30 u. Ds. J. J. Saraber. Zaamslag: 9.30 u. Ds. J. A, Talma. 2.30 u. Ds. J. A. Talma. bed. H. Av. 2.30 u. Ds. A. J. Ik weet Wien ik geloofd heb! Paulus zegt dus niet: ik weet wat lik geloofd heb. Wat hij geloofd heeft daar spreekt Paulus niet over in het aangezicht van den dood. De be ginselen die hij aangehangen heeft doen niet ter zake. Hij zegt: ik weet Wien ik geloofd heb. N tegenstelling met Paulus leg gen wij dikwijls meer den na druk op wat een mensch gelooft. Zeg me wat ge gelooft, wat uw beginsel is en ik zal zeggen wie ge zijt! Wat we gelooven is echter het voornaamste niet. Het voornaamste is Wien we gelooven. Gelooven is nroit een betrokken zijn op iets. Gelooven is een in betrekking staan tot Iemand, tot Christus. Het komt nog wel eens voor, dat we zoo sterk den nadruk leg gen op wat we gelooven om te verbergen dat we aan het eigen lijke van het geloof, de overgave aan Christus nog niet zijn toege komen. BIJ Paulus is gelooven geheel en al een zich toevertrouwen aan Christus. Beugel, een oude uitlegger der Schrift, zegt bij dezen tekst: Paulus zegt zelfs niet: ik weet in Wien ik geloofd heb. Hij laat het woord „in" weg. Hij doet 'net met opzet om alle aandacht op Christus te concentreeren. Zoo is gelooven dus het aan nemen van de uitgestoken hand Gods in Jezus Christus. Het is het ja zeggen op het Woord Gods, dat in Christus tot ons komt. Dat is het geloof waardoor de rechtvaardige leeft. Dat is het alleen-zaligmakende geloof. 10 u. Ds. J. J. 10 u. Ds. J. van Hoek: 10 u. en Kromhout. Kloosterzande: Saraber. Sas van Gent: de Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van de Graaff. Hulst: 10 u. Ds. W. L. Herma- nides. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Pliester. Biervliet: 10 u. Ds. A. J. van den Ham. Schoondijke: 11 u. Ds. Van Ype- ren. Waterlandkerkje: 2.30 u. Ds. Van Yperen. Cadzand: 10 u. Ds. Enker. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10 u. Ds. M. J. Nol- thenius. Gereformeerde Kerk. Terneuzen: 10 u. en 3 u. Ds. G. W. van Houte. Koek (in de Chr. School): 10 u. en 2.30 u. Ds. F. M. Verveen. Zaamslag: 9.30 u. en 2.30 u. de heer Vingerling, van Goes. Gereformeerde Kerk. (Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.) Terneuzen. 10 u. Ds. D. Zemel, van Axel; 3 u. Ds. D. Zemel, bed. H. Av. en dankzegging. Hoek: 10 u. en 2 u. Ds. I. van Til Chr. Gcref. Kerk. Zaamslag: 9.30 u. en 2.30 u. lees dienst. Gereformeerde Gemeente Terneuzen. 9.30 u., 2 u. en 6 u. Leesdienst. Hoek: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 u., Ds. A. de Reuver. floomseb-Katholieke Kerk, Terneuzen: 7 u., 8.30 u. en 10 u. U.il. Missen; 2,30 u. Lof. Hulst: 6.30 u., 7.45 u., 9 u. en 10 u. H. Missen. Ciinge: 7 u„ 8.30 u. en 10 u. H. Missen. St. Jansteen: 7.30 u., 9 u. en 10.30 u. H. Missen. Leger des Ileils. Terneuzen: 10 u. Lt. H. Wouda; 7.30 u. Kt. W. Krommenhoek. KEMPRE KAN HEI OOK NIET ZEGGEN. Geen zekerheid omtrent Hermann. De vroegere chauffeur van Hit ler! Kempke, van wien werd ver wacht dat hij meer zekerheid zou kunnen geven omtrent het lot van Hitier en Bormann, heeft weinig kunnen toevoegen aan hetgeen bekend is over de laatste dagen van Berlijn. Toen de tank. waarmede Bor mann door den Russischen ring om Berlijn trachtte te breken, werd getroffen, is Kempke bewus teloos geraakt. Wel heeft hij nog gezien, dat Bormann de lucht in geworpen werd. Nadien heeft hij Bormann niet meer gezien. Kemp ke verklaarde, dat de ontploffing zoo hevig was, dat hij met zeker heid aanneemt, dat Bormann ge dood is. Wat Hitier betreft zei Kempke, dat hij kan verklaren, dat Hitier on 30 April tusschen 14 en 15 uur is gestorven. Op de vraag van den aanklager of hij Hitier toen gezien had en of diens lichaam was verbrand, zei Kempke: Ik heb de vrouw van I-Iitler naar buiten gedragen en zag toen het lichaam van Adolf Hitler dat in een deken was gewikkeld". „Was het werkelijk Hitier?" vroeg de aanklager. Kempke antwoordde ,,Het was maar een kleine deken en de beenen van Hitier staken eruit". Een artikel van onplaatsbare leng"te zou nu reeds veel te weinig omvattend zijn om geschiedenis, die in de jaren 1942-'43 begon, en de enorme moeilijkheden, die het bestuur moest overwinnen, te kunnen verhalen. Maar ,,De Klok kenberg" is er en we moeten de initiatiefneemsters: de Provinciale Vereeniging tot Bestrijding der T.B.C. en het Wit-Gele Kruis in Brabant tegelijk met het Bestuur van „De Stichting Sanatorium de Klokk-.nberg" onder voorzitter- -.hap va. den Bosschen Burge meester Mr. H. J. M. Loeff tege lijk feliciteeren en grooten dank betuigen. Terstond na de bevrijding van ,Het Zuiden" begon men met de uitwerking der plannen, die door den bezetter gedwarsboomd wa ren. De Eerwaarde Broeders Penitenten van Boekei stonden hun Juvenaatshuis ..Mariahof' bij Tilburg ter beschikking. Dit huis leende zich uitstekend, daar het reeds ten deele voor ziekenverple ging was ingericht. Na drie maan den herstelwerkzaamheden en ver anderingen konden het vorig jaar in Juli reeds meer dan 200 patiën ten ter verpleging worden opge nomen en bij alle verbeteringen die er aangebracht zijn is uit het Juvenaat een tijdelijk Sanatorium ontstaan, dat in alle opzichten aan de te stellen eischen voldoet. Bij volledige bezetting biedt het plaats voor 400450 patiënten. Daarmede is ,,De Klokkenberg" een der grootste Sanatoria van ons land. De prestaties van het bestuur der Sanatorium-Inrichting is een werk van enorme beteekenis in den strijd tegen de weer alom heerschende t.b.c. Het Bestuur deed dit geheel op eigen initiatief en voor eigen risico, zonder terug te schrikken voor de zeer groote financieele consequenties. Thans wordt over de provincie Brabant en Zeeland een actie voor De Klokkenberg" gevoerd door collectes te houden en er werd reeds een begin gemaakt met een groote verloting. Het doel van deze verloting is n.l. een voorloo- p.ig dekken der huidige tekorten, welke in de eerstvolgende jaren door de exploitatie van het vol ledige Sanatorium weer kunnen worden afgelost. Alle door de bevolking bijeengebrachte gelden komen zoo uiteindelijk ten bate van het nieuw te bouwen Sana torium. dat, zoodra de omstandig heden dit toelaten zal verrijzen op het huidige Golfterrein Toxan- dria aan den hoofdweg tusschen Breda en Tilburg, dat voor dit doel aan het Sanatoriumbestuur werd geschonken. A LS wij de berichten over de drukbezochte vergaderingen der Organisatie van de Vereenig de Volkeren lezen, of de rappor ten over de verhandelingen b(j den Veiligheidsraad, dan denken wij wel nooit aan diegenen, die door hun talenten en talenkunst de verhandelingen pas goed mogelijk maken. Niet alle gedele geerden beheerschen de voornaamste „werktalen" van de confe rentie: bet Fransch of Engelsch. De meesten discussieeren in hun eigen landstaal en aangezien aan de conferenties gedelegeer den uit ongeveer 20 verschillende landen deelnemen, kan men zich indenken, wat voor werk den internationalen tolk wacht om de verschillende redevoeringen in één der beide „werktalen" over te brengen. „HOLLAND ONS VADERLAND" Roman uit den bezettingstijd, door J. L. EGGERMONT. Uitgeverij „De Telg", Am sterdam. Dit boek lijkt ons voor de Zeeuwsch-Vlamingen een interes sant werkje. Het is een vertelling over een stuk verzetswerk, dat zich afspeelt in het grensgebied van Zeeuwsch-Vlaanderen. Het geeft nog weer eens een goede kijk op de omstandigheden, waar onder we, vaak ook zonder dat we ons dat bewust waren, onge merkt betrokken werden in de vaak zeer gevaarlijke ondernemin gen tegen den vijand. Was je er eenmaal, dan verviel je van het een in het ander, al gewaagder, maar je wist dat het moest, dat het niet anders kon! Dit alles spreekt sterk in dit boek en uit dit oogpunt is hetgoed om het fc© 16Z6Ï1. Of alle feiten in dit boek in overeenstemming zijn met de wer kelijkheid. mogen we betwijfelen, doch dat is niet beslissend voor 't boek als zoodanig. Het heeft geen hoogere pretentie, dan een vlotte vertelling, die zich ditmaal in Zeeuwsch-Vlaanderen, maar zich evengoed overal elders had kun nen afspelen. Zouden we er een hoogere eisch aan stellen, dan zou dit een zwak boek, een niet sterke compositie genoemd moeten wor den. Maar Eggermont kan schrij ven. Zijn ,,De Bultenaar" en „Lenie" zijn in dit gewest bekend, en als streekroman heeft dit toch 'n eigen waardeerbare beteekenis. Hier kunnen we beter literaire beschouwingen achterwege laten, wat we hierbij dan ook doen. „Holland ons Vaderland" hoort in 'elke Zeeuwsch-Vlaamsche boe kenkast, als document van het prachtige verzet, dat hier gewor steld heeft om ons land te ont wringen aan den doodelijken greep van den nu verslagen vijand. KERM. STEGGERDA. Het meerendeel der vertalers en tolken ja, op twee uitzonderin gen na eigenlijk allemaal zijn Franschen. De chef van de lingu- isten-sectie, Mathieu, beschikt over een buitengewoon talent, dat men reeds honderden keeren tijdens de vergaderingen van den Volken bond in Genève, tijdens de bijeen komsten en verhandelingen der verschillende commissies al kon bewonderen. Mathieu's villa bij Genève her bergde talrijke portretten van de grootste staatslieden en prachtige souvenirs welke hij uit alle dee- len der wereld ontving. Mathieu heeft in zijn dienst een Brit, die eigenlijk ook van Fran- sche afkomst is, den secretaris Bosquet; verder nog professor Demoion, Jean Herbert, de beide vertalers van de Quai d'Orsay door het Fransche Ministerie van Buitenlandsche Zaken aan de UNO ..uitgeleend": Oonfino en Teslen- ko; vervolgens de heerén Cru André en Georges Kaminker. Het werk van deze mannen heeft op de gedelegeerden van de laat ste internationale conferenties een diepen indruk gemaakt. Bij' een ui hooren naar hun tricks," ver kondigen de hee: en als hun mee ning. dat de kennis van een vreem de taal alleen niet voldoende is om goed te vertalen. Men moet zich in de vreemde taal volkomen thuis gevoelen, in die taal kunnen dénken; een half uur lang b.v. naar den redenaar kunnen luis teren, die soms langzaam, soms vlug spreekt technische uitdruk kingen gebruikt of litteraire cita ten aanhaalt en dan de redevoe ring in één der beide werktalen getrouw weer te geven met be- huto van slechts een paar notities. Geen der vertalers stenogra feert. Slechts enkelen maken no- Ities. Ze behelpen zich met enkele teekens en woorden, zoogenaam de sleutels en boekwoorden, een oort van eigen -stenografie, welke zijzelven alleen kunnen ontcijfe ren en ontraadselen. Daar zij naar alle mogelijke bij - eenkomsten en vergaderingen wor den uitgezonden, zonder langen tijd van tevoren te zijn verwittigd moeten de tolken alle problemen welke op de agenda's der Veree- nigde Volkeren staan, volkomen beheerschen. He-: is voor hen even eens noodzakelijk, vertrouwd te zijn met de mar.ier van discussiee ren en de zinswendingen der be langrijkste afgevaardigden, ten einde hun redevoeringen niet al leen woordgetrouw weer te geven, doch ook de zin ervan naar voren te brengen. De meest beroemde vertalers in deze staf zijn André Kaminker en Jean Herbert. André Kamniker was vroeger journalist. Klein van gestalte, bijzonder levendig, intel ligent en sprankelend van geest tijdens een conversatie, zou men gelooven met 'n droomer te doen te hebben, als men hem naar een redevoering ziet luisteren. Hij maakt geen enkele notitie steno grafeert geen teekentje, vóór hem ligt noch een stuk papier, noch een potlood. Hij hoort alleen maar toe en geeft den indruk, dat hr| met zijn gedachten vèr weg is. En dan, na een redevoering van een half uur, springt hij op de tribune en geeft de géheele voor dracht volkomen getrouw weer, en dat niet alleen: hij maakt de zelfde geste als de redenaar, de zelfde mimiek, zoodat menig ge delegeerde, die noch Engelsch, noch Fransch verstaat, aanneemt, da' ook Kaminker een afgevaar digde van één of ander land is Hoé hij dat klaarspeelt, rede voeringen weer te geven zonder stenografisch op te nemen zon der zelfs notities te maken? André glimlacht en haalt zijn ehouders op. „Secret professio- nel, cher ami!" Jean Herbert maakt bij zijn in terpretaties wèl enkele notities, tj aai hij is.de geboren redenaar en bij zijn interpretaties van Bevin of Byrnes hangen zelfs de rede naars, wier woorden hij vertolkt in gespannen aandacht aan zijn lippen en applaudiseeren na af loop, hetgeen b.v. kort geleden de Russische gedelegeerde deed... TERNEUZEN. Conversatie-diploma. Bij de op 3 Juli door het Cen traal Bureau Instituut Pont te 's-Gravenhage afgenomen exa mens ter verkrijging van het con versatie-diploma Engelsche taal. slaagden de dames G. de Feijter te Hoek en A. Kruijt, alhier. Jubileum. Voor den heer C. van den Boom gaard te Terneuzen was het op 24 Juni j.l. 25 jaar geleden, dat hij in dienst trad bij de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg Mij. Dit zilveren jubileum ontging zijn kennissen en vrienden niet. Den geheelen dag door liep dan ook bezoek in en uit en vele bloe men waren in zijn woning aan wezig. De Directeur, vergezeld van den Ingenieur, betrad om ongeveer elf uur zijn woning oim hem geluk te wenschen met zijn zilveren feest en sprak daarbij ook voor de toekomst het beste voor den jubilaris en zijn gezin uit. Het was daarbij voor den heer Van den Boomgaard een aangename ver rassing, toen hij een enveloppe met inhoud in ontvangst had te nemen, terwijl aan zijn echtge- noote een mooi bloemstuk werd uitgereikt. De heer Van den Boomgaard dankte hartelijk voor de hem ge brachte hulde en voor het blijk van waardeering. Namens het personeel der Maat schappij werd hem een geschenk aangeboden. N 't Was voor de familie Van den Boomgaard dan ook een prachtigen dag. die nog langen tijd in hare herinnering zal blijven voortleven. KOEWACHT. Prins Bernhardfonds. Bij de alhier gehouden straat collecte voor het Prins Bernhard fonds werd in deze gemeente 60 opgehaald. OVERSLAG. Prins Bernhardfonds. De alhier gehouden collecte voor het Prins Bernhardfonds bracht 4860 op. OOSTBURG. Toelatings-examen Rijks H. B. S. Voor het toelatings-examen van de Rijks H. B. S. alhier zijn ge slaagd P. Beun G. de Bruijne, M. van Iwaardén, J. Kousemaker, M. Mazure, E. Slager, J. Slager en M. de Vries allen uit Aarden burg- B. Crans, J. van den Heu vel, J. Jacobs, F. Koster, K. Moel- ker C. Romeijn, N. de Winde en P. Woittiez, allen uit Breskens; H Riemens en J. Vasseur, beiden uit Cadzand; P- Kölmeger uit Draaibrug; J- Aemouts, J. Cy- souw, H. Govaert C. Grimm, M. de Hulster, C. Jansen, E. Luteijn en C. Overbeke. allen uit Groede; E. Scheele uit Hoofdplaat; A. Daansen C. Jansen van Roosen daal F. van Prooije, C. Schijve en M. Sondag. allen uit Oostburg; W. Houg en J. Luteijn, beiden uit Retranchement; A. Bruijnooge R. van Dijk, O. Goedbals, P. Ris- seeuw, I. Salomé, F. Willems en J. de Winde, allen uit Schoondijke; W. van Damme uit Sluis; P. Leen- houts uit Waterlanidkerkje; A. Luteijn en J. Risseeuw. beiden uit Zuidzande. RETRANCHEMENT. Verkiezing Notabelen. Tot Notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier zjjn in de plaats van de heeren A. A. Masclee en A. A. de Meij, die zich niet meer her kiesbaar stelden, gekozen de hee ren J. A. Masclee en J. J. de Lij- <s*er. Benoeming hulpkommies. Tot tijdelijk hulpkommies met standplaats Retranchement, zijn benoemd de heeren J. de Vrij en J. Fryman. SCHOONDIJKE. Paarden gedood. Tijdens het hevige onweder in den nacht van Woensdag op Donderdag, werd in een weide op de hofstede van den landbouwer J. D.L. een tweetal paarden door den bliksem getroffen en gedood. Voor den eigenaar, die bij de oorlogshandelingen in 1944 reeds alles verloor, zeker een be langrijke schadepost. ZAAMSLAG. Gemeente-administratie. Te 's-Gravenhage slaagde voor het diploma gemeente-administra tie, de heer C. J. Dees, ambtenaar ter secretarie alhier, tijdelijk werkzaam als ambtenaar ter sec retarie der gemeente Schoondijke. Opbrengst collectes. De Emmabloemcollecte alhier gehouden heeft f 280,97 en de collecte voor het Prins Bernhard fonds ƒ95,03 opgebracht. Zitting van Donderdag 4 Juli. (Vervolg.) De miskende. Het was een eigenaardig motief, dat de 58-jarige koopman Daniël de Kubber uit Terneuzen op gaf om zijn gedragingen tijdens de be zetting te verklaren. Hem werd ten laste gelegd symp. lidmaat schap van" de N.S.B., colportage VoVa, lidmaatschap N.V.D.. om gang met Duitsche militairen eii voorts werkzaam te zyn geweest als „wachtsman" bij een Duitsche kolenopslagplaats. Daniël, die thans geïnterneerd is, verklaarde zich bij de N.S.B. te hébben aangesloten, omdat Hitier, indien er niet genoeg N.SjB.-ers waren Nederland zou inpikken! Verder vergeleek hij den Volksdienst met het Leger des Heils mén vraagt zich af. waaraan laatstgenoemde instel ling zulk een beleediging verdiend heeft en zei ook nop\ dat hij slechts Duifschers aan huis ont ving voor ..zaken". Voor zijn dienstdoen als „wachtsman" had hij een eenvou dige verklaring: hij hielp daar mede de gemeente Terneuzen!" Doch het Tribunaal ging op dit laatste een beetje dieper in en toen bleek aldra dat het Daniël er om te doen was geweesit een ge makkelijk baantje te krijgen. Ook beweerde De Kubber, dat hij uit de „partij" was gezet om dat hij geen Landwachter wilde worden. De waarde van deze wei gering scheen echter zeer twijfel achtig toen bleek, dat besch. deze fiere" houding had aangenomen, nó. de vlucht omstreeks Dollen Dinsdag. Ook Daniël was er na tuurlijk niet uit vrees van door gegaan! Zijn vrouw kwam nog mede- deelen dat er rond de gedragingen van haar ega nog al wat ruzie in den huize De Kubber was ge weest. Daniël zelf tenslotte ver klaarde, niets itot zijn verdediging te willen zeggen, want je geloo ven me toch niet!" Waarna deze miskende weer naar zijn kamp in Vught terug keerde .waar men achter prikkel draad zit en niets van de buiten wereld afweet". Een zangleider. Joos Tollenaar, oud 47 jaar. electriciën-monteur, in dienst bij den Rijkswaterstaat te Terneuzen. werd er van beschuldigd zich als lid hij- de N.S.B. te hebben aange sloten als zangleider" te hebben gefungeerd, colportage te hebben verricht voor VoVa, lid te zijn ge weest van den N.V.D,, idem van het N.A.F. en zijn radiotoestel te hebben mogen behouden. De Terneuzensche Jacob Hamel geeft de feiten toe doch brengt „rare" versjes om zijn dwaze capriolen te verklaren! Hij zou N.S.B.-er geworden zijn, ,pmdat de ontwikkeling van den oorlog ons in de war bracht en de Belgen in 1940 alles weghaalden. Joos was overigens tegen den oor log en Mr. Kegge scheen dit zeer te waardeeren. Hij, Joos, wilde een Europee- sche statengemeenschap en vol gens hem had Hitier dit zaakje kunnen opknappen. Deze ziens wijze werd echter dloor den voor zitter minder geapprecieerd. Pas laat is Tollenaar een broer van den beruchten Bennie tot de ontdekking gekomen dat zijn meening verkeerd was en verder bleek nog, dat Vreugde en Arbeid zijn naam wel eens ijdel lijk heeft gebruikt. Nadat zijn vrouw nog had ver teld, dat zij er tegen was, voerde Joos nog tot zijn verdediging aar. dat hij destijds meende zoo goed mogelijk te hebben gehandeld en hij toen niet kon aannemen, dat de N.S.B. landsverraderlijk was! Hierna ving Tollenaar de terug reis aan naar zijn kameraden in het N.S.B. Heim te Rilland, in, wier midden hij, reeds meer dan 20 maanden vertoeft. Zóó lichtgeloovig Het laaitste bedrijf van dezen dag bracht den 43-jarigen Aimé Johannes Koene, fabrieksarbeider te Sas van Gent, ten tooneele be schuldigd symp. lid der N.S.B. te zijn geweest en hierdoor zijn radio te hebben mogen behouden. Aimé verklaart te hebhen ge- teekend. omdat hij dacht dat dit was om zijn radio te kunnen be houden en niét omdat hij N.S.B.-er wilde worden. Verder was hij destijds naar Duitschland gegaan, omdat ze" zeiden dat het moest. De Voorzitter geloofde van al die lichtgeloovigheid niet veel en nadat ook nog moeder de vrouw was gehoord, werd de uitspraak, evenals in de vorige zaken, be paald op Maandag 15 Juli a.s. Het eerste Vliegdekschip, dat ooit een Nederlandsche haven heeft aan gedaan. de „Karei Doorman' is Vrijdagmorgen omstreeks negen uur de pieren van Hoek van Holland binnengevaren, waar het, in bedwang gehouden door een viertal sleepbooten den Nieuwen Waterweg opstoomde naar de werf van Wilton-Feijenoord te Schiedam. Om vijf minuten over elf kon in de werfhaven de loopplank worden uitgelegd. I-Iet schip, in zijn camouflage- kleur nauwelijks afstekend tegen de lage luchten, maakte een ïm- posanten indruk. Een Goliath, vergeleken bij andere oor -Sfê bodems welke wij zagen. 15b meter mag immers een respecta bele lengte genoemd worden en welk ander schip meet een breed te van ongeveer 20 meterMet het vliegdek. meters hoog boven den waterspiegel, de brug, welke hier meer het karakter heeft van een toren, ongeveer midscheeps aan stuurboordzijde om het dek geheel vrij te laten, stoomde de kolos de rivier op met vlagstrij- H\\I)I.L IN NICHT-AR IËR"-BEWIJZEN NEEMT EEN HOOGE VLUCHT. 10'dUIZEND MARK VOOR EEN JOODSCHEN king begroet door de schepen, die het op zijn weg ontmoette. Aan de havenhoofden te Maas sluis en Vlaardingen verdrongen zich honderden nieuwsgierigen langs den kant. Tegen elf uur was de werf van Wilton-Feijenioord bereikt. Hier wapperden de vlaggen ter begroe ting en wuifden honderden fami lieleden met zakdoeken en hoofd- deksels. De moeilijkste manoeuvre moest nog geschieden, n.l. het binnen varen van de Wilton-haven. Dit zou nog een kwartier in beslag nemen. Prachtig, zooals onze sleepbootbemanningen het kunstje verstonden. De Eng els olie liaison-officer aan boord, die alles met zijn kijker gadesloeg, kon niet nalaten zijn grofote bewondering uit te spre ken over dit knappe s' aaltje van navigatie. De revisie, welke het schip thans te Schiedam zal ondergaan, bestaat o.m. in het aanbrengen van spéciale voorzieningen, die den bodem voor de tropen ge schikt zal moeten maken. De Overeenstemming te Parijs. De vier Ministers van Buiten landsche Zaken te Parijs stelden Donderdag, naar Reuter uit zeer gezaghebbende bron verneemt, de bijeenroeping van de vredesconfe rentie vast op 29 Juli 1946. Don derdagavond om twintig minuten vóór tien waren de Ministers nog steeds in vergadering bijeen nadat zij reeds vier uur gedebatteerd hadden. Reuter verneemt voorts, dat zij het plan van Byrnes inzake de Italiaansche herstelbetalingen aan Rusland, na het aanbrengen van eenige wijzigingen van onderge schikt belang, tiebben aangeno men. Over het plan van Byrnes werd overeenstemming bereikt, nadat Molotof .voorgesteld bad dit plan als uitgangspunt voor discussie te nemen. Het plan van Byrnes, dat aan de Russische eischen om her stelbetalingen uit de Italiaansche loopende productie deels tegemoet kwam, was reeds in studie ge weest bij de verschillende dele gaties. Zooals gemeld is het Ameri- kaansche compromisvoorstel aan gaande de Italiaansche herstelbe talingen aan de Sovjet-Unie met eenige wijzigingen en aanvullingen door de vier Ministers geaccep teerd. Wij merken nog ep. dat de betaling der 100.000.000 dollar over zeven jaar zal loopen en dat gedurende de eerste twee beta lingsjaren die na 'n 3-jarig mo ratorium aanvangen geen be talingen uit de opbrengst der Ita liaansche productie zullen plaats hebben. Bevin heeft voorgesteld, dat de aanspraken van andere landen dan de Sovjet-Unie (ten opzichte van Ilalië) behandeld zullen wor den op de vredesconferentie der 21 landen. Italiaansche activa in de betrokken landen zullen moeten dienen om een gedeelte der oor logsschade te vergoeden, terwijl ook staatseigendommen in door Italië afgestane gebieden aange sproken moeten worden. De waar de der activa wordt vastgesteld door de commissie voor de her stelbetalingen. GROOTVADER. Door een bijzonderen medewerker. voor de Vermogensbelasting van natuur ijke personen De Minister van Financiën heeft bepaalddat in atwaohting van de vaststelling van den aanslag in de Vermogensbelasting voor het be lastingjaar 1946 aan een natuur lijk persoon, die de daartoe noo- dige gegevens heeft verstrekt, de verplichting kan worden opgelegd in geld zekerheid te stellen tot het bedrag, dat volgens die ge gevens aan belasting verschul- cli (rcl is. De verplichting tot het stellen van zekerheid wordt opgelegd in den vorm van een voorloopigen aanslag in de Vermogensbelasting voor het belastingjaar 1946. Met betrekking tot dezen aanslag zijn van toepassing de bepalingen, welke gelden met betrekking tot voorloopige aanslagen op den voe van artikel 1 der wet van 13 Januari 1922. Een licentie voor de Duitsche filmindustrie verleend. Door het Engelsche bestuur is aan den vroegeren filmdramateur Ernst Hasselbach en aan zijn medewerkers Hans Tost en Hel mut Schoenenbeck vergunning verleend om speelfilms te vervaar digen. Een opzienbarende zwendel- affaire in valsche documenten werd in alle drie Westelijke be zettingszones van Duitschland ontdekt: een soort beurs is n.l. in het leven geroepen, waar men zich voor duizenden marken een Joodschen grootvader of een nog meer begeerde Joodsche groot moeder kan laten aanmeten. De oplichterstroep had zijn agenten in Berlijn, in Frankfort, Wenen en Baden-Baden, waar bijna dagelijks de juiste koers der papieren werd vastgesteld. Het ging niet om deviezen, goud of andere handelstransacties in dit geval, doch om een zuiver Duitsche specialiteit, welke door de rassentheorie van het Derde Rijk werd geschapen. Toen Hit- Ier aan de macht kwam. lieten velen,, die uit een gemengd huwe lijk waren voortgesproten, zich tot „Ariër honoris causu" maken. Dat ging toen gemakkelijk, want de partij had altijd geld noodig. De grootte van de te betalen som werd bepaald naar den financiee- len toestand van den aanvrager. Gelijktijdig werd dan het anti semitisme opgepookt, dat bij de bedrag, dat toentertijd hiervoor werd betaald, varieerde tusschen 100.000 en 150.000 Mark. Het blad is echter nu omge keerd. Tallooze Duitschers geven zich nu alle moeite, hun afstam ming te „corrigeeren", d.w.z. niet- ariër te worden, teneinde aldus de veroordeeling van Geallieerde Ge rechtshoven te kunnen ontloopen. Wie in 1933 nog trots zijn ariër schap ten toon spreidde, probeert thans met alle middelen dit kwijt te raken,, alleen al daarvoor, om zijn bankrekening van blokkeeren en zijn meubels van requireeren te vrijwaren, vooral als hij nog lid van de partij ook was. Teneinde hieraan paal en perk te stellen, ging men ertoe over, in de drie Westelijke zones speciale instellingen; op te richten, alwaar naspeuring werd gedaan naar de namen van al diegenen, die gedu rende de laatste 6 jaar werden vervolgd of uitgeroeid. Helaas kwamen ook hier misbruiken aan het licht, want vele vroegere eere-ariërs" konden plotseling aantoonen. Joodsche voorouders te hebben gehad. Hoe was dit moge lijk'7 In Frankfort b.v. bestond een'speciale beurs hiervoor Als de Geallieerde autoriteiten het een ot andere onderzoek instelden, kon worden aangetoond, dat de heer X een Joodsche grootmoeder en mevrouw Y een dergelijke Jood- vervolgingen aan millioenen on-1 mevivuw bezeten gelukkigen het leven kostte. Aan schengrootvader hkd bezeten Al- gelukkigen het leven kostie^ wwef~~dë' controle heel streng slechts enkele bevoorrechten, die noewei de partijbonzen tot hun goede vrien den mochten rekenen, gelukte het ,,eere-ariër" te worden en aan. de vervolgingen te ontkomen. Het I1UCWC1 - i was, kon tegen deze bewijzen niets worden ingebracht en het geluk e hun bezitters, hun vrijheid en hun have te redden. In alle bezettings zones zijn er van dergelijke beur zen en de papieren hebben een bizonder hooge koers. Voor een Joodschen grootvader wordt een bedrag van ongeveer 10.000 Mark betaald, voor een Joodsche groot moeder ongeveer 8000 Mark en voor Joodsche ouders zelfs 80.000 tot 100.000 Mark. Voor hen. die geen vermogen bezitten, is het momenteel net zoo moeilijk om te kunnen bewijzen, dat zij Joden zouden zijn, als het in 1941 voor een Israëliet moeilijk viel, van zichzelf een ariër te maken. In de laatste zes maanden nam de handel in zwarte documenten zoo verschrikkelijk toe,, dat de Special Branch" in de Ameri- kaansche bezettingszone, tezamen met de Britsche „Intelligence Ser vice" en de Fransche „Service de Renseignements" besloot, een ein de te maken aan deze even ver achtelijk als scurpuleuze han delwijze. Bovendien zijn de naar Duitschland teruggekeerde Joden energiek aan het werk, om het streven van de Nazi's, zich in een Israëliet te veranderen, tegen te gaan. Ofschoon een juiste statis tiek omtrent de vervalschte docu menten niet bestaat, wordt het totaal der in de drie bezettmgs- zones uitgeschreven certificaten geschat op meer dan 200.000! De tot nu toe geleide onderzoekingen, hebben aan het licht gebracht dat de inkomsten voor dergelijke niet-ariër"-bewijzen de ongehoor- de. som van 30 millioen mark uit maakten. Thans is echter deze eens zoo bloeiende handel ineengestort. Velen die zich door het koopen van vervalschte papieren al veilig voelden, zitten nu achter slot en grendel. Zij hebhen nu voldoende tijd om te overdenken en tot de erkenning te komen, dat het niet zoo eenvoudig is, om zijn overtui ging als de huik naar den wind te hangen, andere menschen te tae- driegen en vooral niet, om in één nacht van een goeden Nazi in een „eere-Jood" te veranderen. Een veehouder uit Limmon. HHPJHHHHH HH Stond eenigen tijd geleden terrecht S Karei Doorman"'gaat'tomers^in j wegens het houden van twee var- tiuiei LJVULHtia.il „aa Irnmo mnJor Hat SP7.0 p-pdpkl Wl- September a.s. naar Ned.-Indie. D» .Karei Doorman", in Gare Loc'r (Schotland) door de Neder landsche marine overgenomen, is door de Engelsche regeering tot onzer beschikking gesteld, opdat onze mannen het vak kunnen lee- ren en aan het type schip kunnen wennen. Het ligt in de hedloeling later eenige z.g. light-fleet-car- riers aan te schaffen, vliegkamp schepen met een snelheid van 30 mijl, waardoor zij het tempo van de snelle kruisers zullen kunnen bijhouden. Zij zullen voor een deel op Nederlandsche werven worden gebouwd. In ieder geval zal nu "net vliegend personeel zich vast in deklanden" kunnen oefenen. De bewapening van de ..Karel Doorman" bestaat uit twee 10 cm- kanonnen en viermaal twee 4-em- mitrailleurs, z.g. pompoms. De overige wapenen zijn eigenlijk de vliegtuigen aan boord, wapenen, van offensieve en defensieve kracht, waarvan er minstens 12 een plaats aan boord zullen kun nen vinden. Deze jachtverken- ningsvliegtuigen zijn voorzien van vier 2cm-kanonnen, in iederen vleugel twee. Zij kunnen een snel heid ontwikkelen van 550 km per uur. kens, zonder dat deze gedekt wa ren door een vergunning of een contract. Eveneens had hij niet voldaan aan de verplichting tot opgave van rundvee en varkens bijl den nlaatselijken bureauhouder. De tuchtrechter voor de voedsel voorziening te Alkmaar veroor deelde hem tot 100 boete, met verbeurdverklaring van het inbe- slaggenomen vee. Voorts wordt zijn vergunning tot het houden van varkens voor zes maanden in getrokken. met openbaarmaking van het vonnis. Een inwoner uit Akersloot, die een varken frauduleus had ge slacht, kreeg eveneens 100 boe te. Zijn huisslachtingsvergunning werd voor een jaar ingetrokken. Eenzelfde straf kreeg een bakker uit Heiloo, die eveneens een var ken frauduleus had geslacht. Te Batavia is een commissie in gesteld, die zal adrviseeren inzake uitbetaling van bezoldiging gedu rende de bezettingsperiode, als mede de daaraan verbonden vraag stukken, zooals levensverzeke ringspremies, in Nederland door betaalde delegaties, in bezettings tijd aangegane schulden enz. De uitspraak zal zoowel de prin- cipieele zijde betreffen (rechts positie van ambtenaren en parti culieren) als de wenschelijkheid om in verband met de consequen ties van 's lands financieelen toe stand. de uitbetaling tot slechts bepaalde uitkeeringen te doen be perken. Na een onderhoud op het Ministerie van Landbouw, heeft de commissie van den Bond van Varkenshouders uit Zeeland de volgende toezegging gekregen: Zij die over een varkenshok be schikken' en kunnen aantoonen dat zij over voldoende ruw voer de beschikking hebben (aardape- len, bieten, bietenkoppen, in den zomer geraapte aardappelen of graan) mogen een varken houden, en kunnen een slachtvergunning krijgen (groote gezinnen twee). De commissie adviseert, In elke plaats een vereeniging op te rich ten waar dat nog niet gebeurd is, welke zorgt voor het aanleggen van lijsten van personen, onver schillig welke functie zij uitoefe nen, of welk beroep zij bekleeden, die kunnen aantoonen dat zij aan bovengenoemde eischen voldoen. Deze lijsten dienen ge teekend te worden door den betreffenden burgemeester en moeten worden opgezonden aan den heer De Bun der te Axel. Aan de noodzakelijke medewerking van den Voedse'- commissaris wordt door bovenge noemde commissie niet getwijfeld

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2