De Regeerings-verklaring. (i/eedcUUeuw^ in (tilsen. STEMMEN UIT INDONESIË. De komende Vredesconferentie. Verbitterde steirmingin Italië De schrijfwijze van de Nederlandsche taal. ZATERDAG 6 JULI 1946. FRANKEER ALS REGEL MET EEN NATIONALE HULPZEGEL. Een hooger welvaartspeil door productie en export Een krachtige voortzetting der wederopbouw Constructieve loon- en prijspolitiek Voortbouw op de maatregelen op monetair, budgetair en fiscaal gebied. Taubert gearresteerd. Min. Mansholt opent Zeeuwsche Landbouw tentoonstelling. Prins Bernhard reikt onderscheidingen uit. Steenkoolconferentie te Parijs. Critiek van de Merdeka Arrestatie's in verband met Sjahrir's ontvoering- De positie van Soekarno. Minister Ringersjbezocht Walcheren. Brand in Gerechtsgebouw te Neurenberg. i: WEERSVERWACHTING 1 medegedeeld door het K.N. 1 M.I. te De Bilt geldig tot 1 hedenavond. Niet warm. 1 Plaatselijk een enkel regen- 1 buitje. Overdag wisselende J bewolking, matige Weste- 1 lijke wind, niet warm. illllllllUIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIII!!!!! Hoofdredacteur: Herm. Steggerda. Redacteuren: P. L. D. J. van Oeveren. S. W. Henry. Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Terneuzen. Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondijke lp Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" VRIJE Z Verschijnt dagelijks 2de Jaargang No. 242. Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie f 1.50 inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 80 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct meer i Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. £11111111111111 In de Vrijdag gehouden zitting van de Tweede Kaïmer heeft de Minister-President Dr. Beel de volgende Regeeringsverklaring af- af gelegd Mijnheer de Voorzitter, Het Kabinet, dat ik hiermede de eer heb aan de Karner voor te stellen, acht het zich tot een voor recht aanstonds na zijn optreden de volksvertegenwoordiging mede- deeling te doen van de beginselen, waarop het zijn beleid wenscht te grondvesten. Het vorige Kabinet, mijnheer de Voorzitter heeft bij zijn optreden verklaard, zijn werkzaamheden te zullen richten op herstel en ver nieuwing, en onder de bezielende leiding van zijn Voorzitter, wien ik van deze plaats gaarne hulde breng, heeft het inderdaad menige schrede op den weg naar dit doel gezet. E>it Kabinet beschouwt zijn op treden als een teeken, dat thans, ruim een jaar na de bevrijding, herstel en vernieuwing voortgang hebben gemaakt in ons land. Voor het eerst immers na zeven jaren treedt thans een Kabinet op, dat wederom naar normale ccnstl- tutioneele gebruiken tot stand kwam. Ik zou zelfs nog verder kunnen gaan; voor het eerst sinds 1925, toen, naar een uitdrukking in deze Kamer gebezigd, een oud bestaand ter. val kwam. treedt thans een kabinet op, dat weder om tot stand kwam in nauw over leg met die groepen in de volks vertegenwoordiging, waarop het steunt. In zooverre dit Kabinet de traditie der goede verbindingen met een gevestigde meerderheid in de Kamer uit den ouden tijd der parlementaire kabinetten weer opneemt, waarbij het noch tans vertrouwt dat zijn beleid veelal breeder instemming zal verkrijgen, beschouwt dit Kabinet zijn optreden als een herstel van een vorm die in ons constitutio- neele leven tot sterke regeeringen placht te leiden. Naar den vorm derhalve een uiting van herstel beschouwt dit Kabinet zichzelf echter naar den inhoud als een uiting van vernieuwing. Het oude bestand heeft plaats gemaakt voor een nieuw, dat overeenkomstig den wensch, door de meerderheid van het Nederlandsche volk b:j de verkiezingen van de Staten-Gene- raal uitgesproken, een vooruit strevend karakter draagt. Dit Kabinet, mijnheer de Voor zitter stelt zich ten doel alle krachten, waarover 't Nederland sche volk beschikt, te richten op een zoo snel en zoo volledig mo gelijk herstel van onze volkswel vaart, de stoffelijke zoowel als de geestelijke, en op een zoo recht vaardig mogelijke verdeeling van en een zoo gelijk* mogelijke toe gang tot de stoffelijke en geeste lijke goederen waarvan het bezit de welvaart der gemeenschap be paalt. Herstel van de stoffelijke welvaart zal moeten geschieden in de eerste plaats door opvoering van de nationale productie, welke voorwaarde is voor het hereiken van een hooger welvaartspeil. Be halve aan voortbrenging voor de binnenlandsche markt, zal bijzon dere aandacht worden besteed aan de productie voor export en het léveren van diensten aan het bui tenland, waarvan d'' mogelijkheid tot handhaving van den nood zakelijken invoer afhangt. Daar naast staat een krachtige voort zetting van den wederopbouw, in het bijzonder in de geteisterde gebieden. De regeering acht het noodzakelijk ook aan het herstel van de welvaart krachtige leiding te geven. Leiding in dier voege dat de regeering, voorgelicht door een voorbereidend en advlseerend planbureau, in nauw overleg met de volksvertegenwoordiging richt lijnen zal aangeven, samengevat tot een nationaal welvaartsplan, volgens welke het herstel der wel vaart zal worden nagestreefd mede door bij de uitvoering het Ivolle profijt te trekken van de zelfwerkzaamheid van individuen en groepen wier activiteit de regeering zich voorstelt zoo krach- ■tig mogelijk te bevorderen. Dit zal haar tevens de gelegenheid verschaffen om, waar mogelijk, de rechtstreeksche Overheids bemoeiing, die onder den druk der omstandigheden van de laatste -jiren sterk was toegenomen, in grijpend in te krimpen en mede aldus den grondslag te leggen voor een gezondmaking der fman- cieele positie van den Nederland- schen 'staat. Op deze gezond making zal het streven der regee: ring ernstig zijn gericht. Daarbij Dezer dagen is, aldus wordt door de P.R.A. medegedeeld, in Duitschland gearresteerd, de ge wezen S.S.-oorlogsverslaggever Taubert, die in ons land speciaal in Hilversum, buitengewoon be rucht was aks hoofd der ,,Rund- funkhetreumdstelle". het Duit- sche instituut, dat de radio m oorlogstijd controleerde, maar zijn interesse ook verder uitstrekte. Ook Taubert's activiteit bleef niet tot de radio beperkt. Nadat hij in Frankrijk en Engeland naar aanleiding van gepleegde feiten zal ziin verhoord, zal hij ter be schikking van Nederland worden gesteld, waarbij hij in Hilversum in afwachting van zijn vonnis, zal worden opgesloten. zal worden voortgebouwd op de reeds getroffen en voorbereide maatregelen op monetair, bud getair en fiscaal terrein. Mede in verhand met de cen trale positie van de Nederlandsche Bank ten aanzien van het crediet- wezen za! hare socialisatie worden bevorderd. Nopens de socialisatie van andere daarvoor blijkens in te stellen onderzoek in aanmer king komende bedrijven zullen voorstellen worden voorbereid. Ten aanzien van de verdeeling der stoffelijke goederen gaat de regeering uit van een erkenning der hooge waarde van den arbei denden mensch en van 't beginsel, dat aan iederen burger de moge lijkheid tot arbeiden alsmede een redelijke bestaanszekerheid toe komt. De regeering ziet dit niet enkel als voortvloeiende uit den eisch van sociale rechtvaardigheid maar tevens als voorwaarde voor het behoud van ons democratisch staatsbestel. Haar voornemens tot het bevorderen van een opvoe ring der productie bieden haar voldoende mogelijkheden tot het in belangrijke mate verruimen der werkgelegenheid. Aan den eisch, het verschaffen van een redelijke bestaanszekerheid, stelt zij zich voor te voldoen door een construc tieve loon- en prijspolitiek, als mede door een uitbreiding der sociale verzekering waarbij in het bijzonder de ouderdomszorg de aandacht zal hebben. Tenslotte stelt de regeering zich voor overal waar bijzondere om- s.andigheden zulks noodzakelijk maken, ook bijzondere maat regelen ter verwezenlijking van het beginsel der gelijkheid van lasten en gelijkheid van kansen te treffen. Daarbij denkt de regee ring in het bijzonder aan de bescherming van het groote gezin. Gestreefd zal worden naar ver steviging van de positie van déh landbouw en tuinbouw o.m. door rationalisatie van productie en afzet, waarbij bevorderd dient te worden, dat aan het kleine boe ren en tuindersbedrijf een econo misch verantwoorde grondslag wordt gegeven. Stoffelijke welvaart, mijnheer de Voorzitter, kan naar de over tuiging van deze regeering een volk niet wezenlijk gelukkig ma ken, wanneer zij niet steunt op geestelijke welvaart. Ook daar aan stelt de regeering zich dus voor bijzondere aandacht te be steden. Daarbij gaat zij uit van de ge dachte, dat een oplossing van de geestelijke moeilijkheden waar mede ons volk te kampen heeft, slechts kan worden gevonden wanneer men uitgaat van de zede lijke beginselen, die aan onze be schaving ten grondslag liggen en zonder welke geen goed geordend gemeenschapsleven mogelijk is. 'Dat is de erkenning, dat het Chris tendom voor zeer groote groepen van ons volk de bron is, waaruit zij hun geestelijke krachten put ten en welks zedelijke normen door vele aanhangers van andere dan Christelijke overtuiging even eens worden aanvaard. Op dien grondslag stelt zij zich voor een versterking van het gezag, een herstel van de diep geschokte publieke moraliteit, een wettelijk zoowel als sociaal-economische er kenning van de hooge waarde van het gezin en een vernieuwing van het onderwijs, waarbij de verster king van het besef van de waarde der geestelijke en zedelijke begin selen en normen waarover ik zoo even sprak voor individu en gemeenschap, de karakter vorming, de aesthetische vorming en de staatsburgerlijke vorming sterker dan tot dusver het geval is op den voorgrond zullen treden. Zij stelt zich ook voor deze gees telijke goederen alsmede de cultu- reele goederen waarover ons volk nog steeds beschikt, zoo algemeen mogelijk, onder meerdere door steun aan cultureele instellingen en organisaties van cultureelen en jeugdviormenden aard, toeganke lijk te maken. Aan de ernstig ge schokte volksgezondheid zal volle aandacht worden gewijd. Bij dit alles, mijnheer de Voor zitter mag het staatkundig leven niet huiten beschouwing blijven. Ook daarover heeft deze regeering zich bepaalde beginselen tot richt snoer gesteld. Voorwat aangaat onze betrekkingen met het buiten land is zij zich ten volle bewust van het groote belang voor het Koninkrijk der Nederlanden, om zijne positie in internationaal ver band' in de komende jaren te be vestigen in overeenstemming met de beteekenis van het rijk in en ibuiten Europa. De regeering zal met kracht hare hulp blijven geven aan de organisatie en de ontwikkeling van de Vereenigde Naties. Met kracht zal worden voortgewerkt aan den opbouw van een effec tieve strijdmacht ter zee, te land en in de lucht, welke bescherming van de nationale en van de inter nationale rechtsorde ten doel heeft. Reeds werd opgemerkt, mijn heer de Voorzitter, dat de regee ring zich ten aanzien van <^e uit voering harer economische en van- De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal ingediend een ontwerp van wet, inhoudende „voorschrif ten met betrekking tot de schrijf wijze van de Nederlandsche taal". De artikelen van <jit wetsont werp luiden als volgt: Artikel 1: De officieele spelling van de Nederlandsche taal wordt door ons bij algemeenen maatre gel van bestuur vastgesteld. Artikel 2: De officieele spelling van de Nederlandsche taal wordt gevolgd in alle van Ministerieele departementen, autoriteiten, colle ges en ambtenaren uitgaande, in het Nederlandsch gestelde stuk ken. Artikel 3: De instellingen van openbaar, zoowel als van gesubsi dieerd bijzonder onderwijs volgen de officieele spelling. Artikel 4: Examens komen niet voor erkenning, medewerking of steun, middellijk of onmiddellijk, van overheidswege in aanmerking, indien het reglement geen waar borgen bevat, dat de officieele spelling zal worden gevolgd. Artikel 5: Er is een vaste com missie van advies inzake de schrijfwijze van de Nederlandsche taal, verder te noemen de com missie. De commissie bestaat uit 7, door ons, op voordracht van onzen Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen te benoemen leden. Uit deze leden wordt door ons een voorzitter en een secreta ris aangewezen. De commissie brengt op verzoek van onzen Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen ad vies uit omtrent uitvoering en toe passing en omtrent ontwerpen tot wijziging van de in artikel 1 be doelden algemeenen maatregel van bestuur. De commissie kan zich eigener toeweging met voorstellen betref fende aangelegenheden, gelegen op het in het vorige lid gelegen terrein tot onzen Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen richten. Onze voornoemde Minister kan de commissie richtlijnen betreffen de de te volgen werkwijze geven. Artikel 6: De bepalingen dezer wet treden in werking op een na der door ons te bepalen dag, ech ter uiterlijk op 1 September 1947. Artikel 7Deze wet kan worden aangehaald als Spellingwet 1946. De Toelichting. In zijn toelichting op het wets ontwerp zegt de Minister het vol gende: ,,De reden, waarom .bijgaand ontwerp van wet aan de goedkeu ring der Staten-Generaal wordt onderworpen is tweeërlei. Vooreerst bedoelt dit ontwerp een einde te maken aan den door ieder veroordeelden misstand, dat Overheid en onderwijs niet dezelf de spelling der Nederlandsche taal volgen. Ten tweede wordt hierdoor ge streefd naar een regeling in dezen, die voor Nederland en het Neder landsch sprekend deel van België dezelfde is. De wenschelijkheid van beiderlei doel behoeft naar de meening van ondergeteekende geen nader betoog. Wie dit doel wil bereiken, moet bereid zijn tot een compromis. De spelling eener taal kan niet de uitkomst zijn van. de strakke door voering van bepaalde wetenschap pelijke beginselen. Zij heeft reke ning te houden met een reeds be staande traditie en moet tegen strijdige opvattingen kunnen ver zoenen. Daarom is de schrijfwij ze van De Vries en Te Winkel als grondslag aanvaard van den alge meenen maatregel van bestuur, in artikel 1 van het ontwerp bedoeld, en is bij' de afwijking daarvan naar een regeling gestreefd, waar bij tegen- en voorstanders eener meerradicale wijziging elkaar kunnen vinden, mits zij bereid zijn ter bereiking van de bovenge noemde doeleinden eigen voorkeur te laten varen. Dit is ook het geval geweest in den boezem der Nederlandsch- Belgische commissie;, welker rap port ten grondslag ligt aan den algemeenen maatregel van be stuur, in artikel 1 bedoeld. Op deze wijze is tusschen de Nederlandsche en de Belgische delegatie dier commissie volledige overeenstemming bereikt, hetgeen wegens het belang van de aange legenheid voor Nederland, zoowel als voor België van groot gewicht moet geacht worden. Bij artikel 1 merkt de Minister op, dat. mede omdat een regeling van het genus-onderscheid vol gens voornaamvoordelijk beginsel in de naaste toekomst is aange kondigd. in den vervolge een soe peler werkwijze dan een vaststel ling bjj de wet toestaat, wensche- lijk wordt geacht. .Bij artikel 3, aldus de Minister, „vait op te nierken, dat, indien de officieele spelling van het Neder landsch op de scholen wordt ge volgd dit als een eisch van deug delijkheid van dit onderwijs te be schouwen is. Het grondwettelijk voorschrift ten aanzien van het bijzonder onderwijs in zake de vrijheid van richting komt hierbij niet in het geding. Het grondwet telijk voorschrift ten aanzien van de vrije keuze der leermiddelen wordt hier niet aangetast. De jn artikel 5 bedoelde commissie van advies is geacht als een perma nente commissie, die voor de re gering de ontwikkeling vap den toestand op het gebied van de schrijfwijze der taal voortdurend volgt en overeenkomstig de regee ring zoo noodig advies geeft of door de regeering kan geraad pleegd worden. Groote waarde hecht de Regee ring aan eenzelfde schrijfwijze der Nederlandsche taal voor Neder land en België. Het ligt daarm in het voornemen ter zake voort durend voeling te houden met de Belgische Regeering en in Neder land niet tot wijziging van de schrijfwijze over te gaan, alvorens overleg te hebben gepleegd met onze Zuidelijke buren." zelfsprekend ook van hare sociale plannen op het standpunt stelt, dat de sterk toegenomen Over heidsbemoeienis geleidelijk zal moeten plaats maken voor de zelfwerkzaamheid van individuen en van lagere, met publiekrechte lijke bevoegdheid omkleede orga nen, waarbij nochtans er voor dient te worden gewaakt, dat reeds vanaf de eerste voorberei ding van de regelingen der be drijfsorganen het algemeen be lang en waar noodig de algemeen leidende taak der overheid tot gel ding komt. Deze opvatting hul digt de regeering ook voor andere terreinen dan bet sociaal-econo mische. Haar beleid zal erop ge richt zijn in ruime mate gebruik te maken van de mogelijkheden die onze Grondwet te dien aan zien reeds bevat. Daarnaast stelt zij zich voor zoo spoedig mogelijk een algeheele herziening van de Grondwet te doen voorbereiden, welke o.m. gericht is op een ver dere uitbreiding van die beginse len, alsmede op de erkenning van de rechten der burgers, aange duid in wat hiervóór werd opge merkt over de verdeeling van de nationale welvaart. Mijnheer de Voorzitter. Ik kom thans tot het punt, dat in de laatste maanden aller ge dachten gespannen houdt: n.l. de herziening van de positie van de overzeesche staatsdeelen en van hun verhouding tot Nederland. De regeering blijft zich stellen op den grondslag der Koninklijke rede van 7 December 1942. De daarin aangegeven richtlijnen zullen ech ter in hare uitwerking aanpassing behoeven aan de veranderde om standigheden. Aan de bijeen te roepen Rijksconferentie zal de re geeringsverklaring van 10 Febr. 1946 'als bevattende het kader waarbinnen ook de huidige regee ring bereid is tot de regeering van eene nieuwe staatkundige verhou ding te komen, worden voorge legd. Ten aanzien van Oost-Indië streeft de regeering er voorts naar voor de uitvoering van de taak van het opperbestuur in dat rijksdeel voor den huidigen over gangstijd, m.a.w. totdat een nieuwe rechtsorde, waarvoor het Koninkrijk de verantwoordelijk heid zal kunnen dragen, kan wor den gevestigd een voor deze pe riode geëigend bestuursorgaan te vormen. Hiertoe worden voorstel len ontworpen. Ten aanzien van West-Indië zal het naar de regeering vertrouwt, mogelijk blijken om voor Suriname en de Nederlandsche Antillen bin nen het huidig grondwettelijk ver band reeds tot -"'en a,antal voor- loopige herzieningen te komen, die aan de daar heerschende verlan gens bevrediging -zullen schenken. De regeering is zich den ernst van her Indonesisch probleem ten volle bewust, nochtans vertrouwt zij. dat een vredelievende oplos sing daarvan welke het welzijn zoowel van het Indonesische als van het Nederlandsche volk, als mede van alle andere bevolkings groepen zal dienen, zoo spoedig als maar mogelijk is. mede dank zij eenerzijds de aloude handen en anderzijds het ook hier levenid be grip voor den drang naar zelf standigheid, zal kunnen worden verwezenlijkt en hierdoor ook de gezamenlijke taak van alle staats deelen in de internationale samen leving weer zal kunnen worden opgenomen en vervuld. Dit, mijnheer de Voorzitter, zijn de beginselen, waarop de regee ring haar beleid wenscht te hou wen. Zij heeft gemeend niet in nadere concretiseering harer plan nen voor de komende zittings periode te moeten treden, omdat de plechtige opening dezer zitting op 23 Juli a.s. haar daartoe de ge legenheid biedt. Zij is er zich van bewust, dat talrijke en groote moeilijkheden haar weg zullen kruisen. Nochtans meent zij haar taak te moeten aanvaarden in de overtuiging, dat zij wordt geschraagd door het ver trouwen 'van de volksvertegen woordiging. met wie het haar een eer zal zijn nauw te mogen samen werken. Zij is er zich tenslotte diep van bewust, dat de goed- Christelijke en niet .minder goed- vaderlandsche zegswijze: „aan Godes zegen is alles gelegen" ook van toepassing is op de groote taak, waarvoor zij zich ziet ge steld: Het leiden van ons volk naar een hetere toekomst waarhij de idealen, welke in de donkere uren der bezetting zoovelen be zielden, ons volk blijvend mogen inspireeren. De landbouwtentoonstelling, welke gisteren en heden ter gele genheid van het 100-jarig beslaan van de Zeeuwsohe Landbouw Maatschappij te Goes gehouden wordt, is Donderdagmiddag voor afgegaan door een buitengewone algemeene vergadering der Zeeuw sche Landbouw Maatschappij. Deze bijeenkomst werd o.m. bij gewoond door den Minister van Landbouw Visscherij en Voedsel voorziening, den heer S. L. Mans. holt, dooi' den Commissaris dei Koningin voor de Provincie Zee land, jihr. Mr. J. W. Quarles van Ufford en door den Voorzitter van het Kon. Ned. Landbouw- Comité, den heer H. D. Louwes uit Ulrum. In 'n korte huishoude lijke vergadering werd aan diverse jübileerende leden het eere-lid- .naatsehap aangeboden, waarna de Voorzitter van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, Ir. Geuze, een herdenkingsrede hield over Verleden Heden en Toekomst van de Maatschappij en in uitgebreider zin over den Zeeuwschen Land bouw. Vervolgens sprak Minister Mans- holt de vergadering toe en memo reerde de belangrijke taak, welke door de landbouworganisaties is verricht. In verband met de moeilijkheden van het heden wees spr. er op, dat geen land als het onze is leeggeroofd. Spr. zeide, dat wat de schadevergoeding be treft getracht zal worden die we gen te vinden waardoor het dra gen van de schade door een ieder wordt mogelijk gemaakt. Spr. concludeerde, dat de arbeidspro ductiviteit in den landbouw tot de grootst mogelijke hoogte moet worden opgevoerd. Hierna voerden nog enkele andere sprekers, onder wie Jhr. Mr. Quarles van Ufford het woord en boden de jublieerende Maar- schappij hun beste wenschen aan. In het Departement van Justitie te Den Haag is Woensdagmiddag het nieuwgevormde kabinet voor het eerst bijeengekomen. Zittend van links naar rechts de Minis ters: Mansholt, Lieftinck, Ringers Beel, Drees en Vos. Staande van links naar rechts de Ministers Huysmans, Gielen Van Boetze- laer, Van Maarsseveen, Fiévez en Jonkman. Prins Bernhard is Vrijdag naar Parijs vertrokken waar Z. K. H. in de Nederlandsche ambassade aan de Fransche officieren Gene raal PioUef en Kolonel Levy de versierselen van de Orde van Oranje Nassau zal uitreiken. Deskundigen op het gebied van steenkool uit Groot-Brittannië, de Vereenigde Staten en Frankrijk zijn Donderdag te Parijs bespre kingen begonnen. Vertegenwoor digers van de pers werden niet toegelaten. De eerste resolutie, die werd aangenomen was aldus verneemt Reuter, een beslissing oma te verhinderen, dat vertegen woordigers van de pers iets van het verloop der besprekingen te weten komen. Het doel der bijeenkomst is de technische mogelijkheden te on derzoeken voor het verhoogen van de steenkoolproductie van het Ruhrgebied met het oog op het vergrooten van de hoeveelheid welke voor den export in het bij zonder naar Frankrijk, bestemd is. De besprekingen worden ge houden tengevolge van een lang durige Fransche campagne, waar van de Britsche politiek en de Britsche behandeling der Duitsche mijnwerkers aansprakelijk worden gesteld voor het huidige steenkool- tekort in Frankrijk. Naar aanleiding van geruchten, dat een Poolsch kind door Joden zou zijn vermoord, is te Kielce, 200 km ten Zuiden van Warschau een klopjacht ontstaan, waarbij een tiental slachtoffers is geval len. Te Jeruzalem is officieel be kend gemaakt, dat captain G. C. Warburton, een van de drie Brit sche officieren, die door de Irgoen Zwai Leoemi sinds 18 Juni gevan gen zijn gehouden, is vrijgelaten. In Bazel zijn sedert 17 Mei, ten gevolge van geelzucht 15 perso nen, grootendeels vrouwen, gestor ven. De ziekte heeft epidemische vormen aangenomen. Het ultimatum van het gealli eerde militaire bestuur in Triest aan de organisatoren van de alge meen© staking, is gisteren ver- loopen. De staking was door de Unie van Italiaansch-Joegosla- Vische anti-fascisten georganiseerd uit protest tegen aanslagen op Joegoslavische en communisti sche bureaux in Triëst. Men ver moedt, dat indien het Geallieerde bevel tot beëndigiqg van de sta king genegeerd wordt, het Geal lieerde militaire bestuur daadwer kelijk zal ingrijen. Het Republikeinsche Ministerie van Voorlichting deelt mede, dat het Indonesische arbeiderscongres den Australischen haven arbeiders verzocht heeft de boycot van Nederlandsche schepen voort te zetten „teneinde de Nederlanders te belemmeren in hun pogingen om hun imperialisme aan Indonesië op te leggen". Het blad schrijft: .In verband met de belangrijkheid van de positie van Sjahrir in het licht van de recente politieke ontwik kelingen en de mogelijkheid van complicaties die voort zouden kun nen spruiten uit de verdwijning van een nationalen leider met be voegdheden, zooals die van Sjah rir is voor den President de meest natuurlijke zaak, zich te realiseeren, dat hij noodige stap pen moet doen om den persoon van zijn Minister-President te be veiligen. En om alle verantwoor delijkheid wélke tevoren op de schouders van den ontvoerden Minister-President heeft gerust, op zich te nemen. Daarom is de daad van den President ten volle gerechtvaardigd en zou die te zelfder tijd ook kunnen dienen als een uitstekend bewijs voor de persoonlijke waardeering van de diensten van den Minister-Presi dent en de prachtige uitbeelding van het algemeen besluit tot innige samenwerking en de gelij- kelijke verdeeling van verant woordelijkheid, die door den leider gelegd is op del schouders van de Ministers en het geheele volk. De President heeft verdei' uitdrukke lijk verklaard, dat alle macht te zijner tijd teruggegeven zal wor den. In deze omstandigheden is er bepaald geen enkele reden, die de houding van de Nederlandsche radio rechtvaardigt om te ver klaren dat Soekarno weer dic tator is geworden." Het A.N.P. heeft het volgende bericht ontvangen van den zender van 't Indonesisch-republikeinsch persbureau Antara: De Merdeka over de machts overneming door Soekarno. Commentaar leverend op de radiotoespraak van President Soe karno welke hij in verband met de ontvoering van den Indonesischen. Minister-President op 30 Juni ge houden heeft, stelt het dagblad Merdeka te Batavia de beschul diging van de Nederlandsche radio-Bandoeng gericht tegen den persoon van den President, als zou het gevolg van de ontvoering zijn, dat Ir. Soekarno weer dic tator is geworden, aan de kaak. In Denemarken zijn zes leden van een Deensche weerwolf-orga nisatie gearresteerd. Men ver wacht nog meer arrestaties. Volgens de Daily Herald wor den thans in Engeland, op order van de regeering, vliegtuigen voor commercieele doeleinden ge bouwd, welke een grootere snel heid dan het geluid kunnen be reiken. Volgens den wetenschappelijken verslaggever van de New-York- Times. zou de atoombom bij Bi kini, in tegenstelling met andere meeningen, op te geringe hoogte en te ver van het doelwit ont ploft zijn. Radio Vaticaan heeft het bericht tegen gesproken, volgens hetwelk de Paus ten behoeve van Italië zou bemiddelen bij het opstellen van het Itaüaansche vredesver drag op de Parijsche conferentie. overgegaan. Zijn rede geeft dui delijk aan, dat het kabinet niet in staat is op het oogenblik nor maal te werken. „Met kabinet wordt bedoeld een kabinet in het algemeen en niet het kabinet- Sjahrir". De laatste dagen is in het Bin nenland! een aantal arrestaties verricht, verband houdende met de ontvoering van Sjahrir. Men verwacht, dat in de komende da gen nog meer personen zullen worden gearresteerd. Onder de arrestanten bevinden zich eenige hoogere officieren en een aantal minder bekende politici. „Een dictatorschap in naam van de Democratie" noemt Soe karno zijn positie, nu alle be voegdheden in zijn handen zijn Vrijdag bracht de Minister van Openbare Werken en Wederop bouw, Dr. R. J. A. Ringers, ver gezeld van Dr. Ir. Z. Y. v. d. Meer, lid van het college van al gemeene commissarissen voor den wederopbouw, een bezoek aan Walcheren. Behalve een inspectie van het kamp Nedam stonden in de mor genuren besprekingen met het ge meentebestuur van Middelburg op het programma. Het doel van deze besprekingen is o.m. te komen tot het treffen van maat regelen voor den afbouw van het tijdens den oorlog begonnen her bouw van vernielde panden. Mi nister Ringers zal zijnerzijds al het mogelijke doen om deze pan den zoo spoedig mogelijk hersteld te krijgen. Verder is in de middaguren Zoutelande bezocht waar o.a. ge sproken is over het vervoer van de daar werkzame arbeiders. Daarna voerde de tocht naar Westkapelle, waar het arbeiders kamp wérd geïnspecteerd. De vredesconferentie, welke op 29 Juli aanstaande te Parijs zal aanvangen, zal geen vergadering van oorlogsleiders en regeerings- hoofden worden zooals in Juni 1919. Volgens bestaande schikkingen zal Attlee op den dag voor den openingsdatum der conferentie in Australië aankomen. Voorts is het hoogst onwaarschijnlijk dat Stalin of Truman de conferentie zal bijwonen. Men verwacht, dat de meeste delegaties zullen staan onder lei ding van den Minister van Bui- tenlandsche Zaken van het betref fende land. Waarschijnlijk zal Smuts wel voor de conferentie overkomen en aldus de eenigste bekende staatsman zijn, die zoowel de conferentie van 1919 als die van 1946 zal hebben meegemaakt. Scherpe critiek op Bidault. De „Messagero" herinnert aan het Italiaanschei aandeel in de zaak van de Geallieerden tijdens den veldtocht in Italië en ver klaart bitter dat allen zich rich ten tegen Italië,, dat de Geallieer de overwinning heeft gewenscht. De „Avanti" analyseert de poli tiek van Bidault, welke, volgens het blad, een drievoudig succes voor Frankrijk! heeft opgeleverd: versteviging van de vriendschap met de Sowjet-Unie, de verwer ving van een overheerschende plaats onder* de Geallieerden en de bevestiging van1 zijn superioriteit als overwinnaar over Italië. „Maar", aldus merkt Avanti op, „Frankrijk's prestige is verhoogd ten koste van Italië. Bidault tracht voor zijn land een groote internationale politieke functie te verkrijgen maar dit gaat gepaard met een verwijdering tusschen Rome en Parijs. Frankrijk ver liest hierdoor zijn vrienden, op wie het kon rekenen. Het zal nu alleen staan en ten prooi zijn aan de fluctuaties van de Engelsche of Russische politiek". De Popo io" beschuldigt de communisten ervan, dat zij ni^t hebben meege werkt in den strijd voor de inter nationale positie van Italië. Het christelijk-deimocratische blad dringt aan op samenwerking tus schen de groote Italiaansche volkspartijen. Krijgsgevangenen zijn gerequi- reerd voor het bestrijden van een brand, welke Vrijdag in het ge rechtsgebouw te Neurenberg is uitgebroken. De brand begon terwijl het Hof aan de lunch was. Men meent, dat de_ oorzaak van den brand ge zocht moet worden in het ont branden van benzine in blikken, welke aan den heeten zon bloot gesteld waren. Het vuur sloeg over naar de keuken en deed raamkozijnen vlam vatten. Ook kabels in de nabijheid van de draadlooze installatie, welke ver slagen van de zittingen naar alle deelen van de wereld uitzendt, werden door het vuur aangetast.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1