.ll33! imana fi m Karl Barih over de Duitschestudenten 1 IfouweCgbe THEE Spotimbcbek. De „Klavervelden" Jeugdherberg weer intact. TRIBUNAAL W H.H. Landbouwers! ERV. S( fanbare Verg UWRIJ DER I •N m^-DEIJ liagazijnmeester DISTRIBUTIENIEUWS. P. KLOUWERS prima Pootgoed, terneuzen RH steeds Uw beste R at 12 - TERNEL m roevers van v keut'efid hun kostel ze. geurig en verk' 'vers van thans ge voorkeur aan D. Wasserij ■•RAAD LEVERBA C UIT HET I RADIO-PROGRAMMA J Projectiel ging van hand tot hand Amerikanen helpen een handje. Ontploffing door hetj springen van een zuurstofffesch. TE TERNEUZEN. Hebben nog af te geven ROODE-, WITTE-, LUCERNE- en INCARNAATKLAVER Zaaigranen en Zad^i Zij die voor 't volgend seizoen van Klasse A, willen voorzien zijn, spaar nu de moeite niet, maar komt en bezirjitigd onze velden. Is I Jjpvengenccmde schi IDEK LEERI.lNGr |ianvangt kan gesch Wilhelniinaolanti lool, Schoolweg. ^■VAN VAUKF.NSH. ï'|Afdeeling Zeeland. jH a.s. te IJZENDIJI ^H'ens. I te 6 uur, in Café lirsselaar. iüafé „Slot Ostende' vergaderingen is d( I COLSEN, Hoofdbi ff i Bond van Varken hewelk dezer dag KlLandbauw heeft p! iers en -handelaren laderingen te bezoel V' ■•■y.. |i iaal een naam a «MOMENTEEL WE BLAUW - BRUI les voor het wass i en Overhemden. |g. Alles wordt |rtegenwoordiger, Hogendijk 12 ^IjSUZE INSTRUME I In een onderhoud dat Karl Barth met eenige journalisten had, antwoordde hij op de vraag of de Duitsche studenten de fouten van Duitschland hadden ingezien, dat de Duitsche stu denten momenteel door andere dingen in beslag genomen wor den, in de eerste plaats door honger, gebrek aan vooroplei ding en boeken. Prof. Barth betwijfelde, of het meerendeel der studenten Goethe's Iphigeneia" kende en wist, waar hei zijn idealen zoeken kon. Helaas had de door de Geallieerden in Duitschland gevoerde politiek nog geen begin gemaakt met democra tisch onderwijs. Door goede lei duig en boeken en door contact met de studeerende jeugd uit andere landen moeten de Duitsche studenten over de grenzen van hun land leeren zien en dient men tot een wederzijdsch begrijpen te komen. Proi'. Brath had van de Duitsche studenten een veel posi- tievei indruk gekregen dan nij zich in het buitenland gevormd had. De jonge Duitschers staan open en zijn voor rede vatbaar. Wel houden de studenten zich af zijdig van de nieuw gevormde politieke partijen, omdat haar programma's te wijdloopig en te sterk met metaphysica belast zijn. Prof. Baith zou het hebben toe gejuicht, als men de partijvorming m" Duitschland in de eerste tien jaren verboden had. De tijd vraagt namelijk niet om over principes ie gaan redetwisten, maai om gezamenlijk de practi- sche problemen op te lossen. De tegenstel ingen welke de partijen kenmerken, nemen, door de be- OVERSLAG. Hengelsport. Zaterdag j.l. werd alhier door de hengelclub „De Palingvrienden" een wedstrijd gehouden in het nabij het dorp gelegen kreekje, de Keizersput. Vanuit het club lokaal trokken de hengelaars met de hengel op de schouder stoets gewijze met St. Pieter de trom en het vaandel voorop naar de kreek. Veel belangstellende dorpsgenoo- ten huppelden mede waar de hen gelaars hun geluk gingen beproe ven en het was lang geleden, dat de Keizersput zooveel bezoekers had gekend. De le prijs in deze wedstrijd werd toegekend aan R. Broekhoven alhier1. DONDERDAG 4 JULI. Hilversum I. KRO: 8.00 Nieuws; 8.20 Pluk den dag; NCRV: 10.15 Morgendienst; KRO: 11.00 Zonne bloem; 11.45 Berichten uit Indië; 12.05 Cellorecital; 12.30 Klaas v. Beeck; 13.00 Nieuws; 13.15 Harry de Groot; 13.45 Schoonheid van ons land; NCRV: 14.00 Gregor Douwinsky; 14.40 Caueerie; 15.00 Utr. Strijkkw.; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Orgelconc.; 17.45 Mandoli- nata; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.45 RVD: 20.00 Nieuws; 20.20 Concert; 21.00 Luisterwed strijd; 22.00 Nieuws; 23.00 Trio; 23.30 Schubertprogr. Hilversum H. AVRO: 8.00Nieuws; 8.15 Gr.muz.; 9.15 Morgenw.; 9.50 Arbeidsvit. 10.36 Pianorecital; 11.30 Orgelconc.; 12.00 Kamerm.; 13.00 Nieuws; 13.15 Omroepork.; 14.00 Voordracht; 14.20 Omroep ork.; 15.20 Confetti; 16.15 De Ca mera loopt; 17.00 Kaleidoscoop; 17.30 Gr.muz.; 17.50 Rijk Overzee; 18.00 Nieuws; 18.45 Sportpraatje; 19.15 De P.T.T.; 19.30 Cabaret- progr.; 20.00 Nieuws; 20.05 Stu dentenpraatje; 20.15 Residentie orkest; 21.15 Amerika's Onafh.- dag; 21.50 Romancers; 23.00 Nieuws. spipgeiende neiging welke den Duitschers eigen is. vaak te grcote afmetingen aan. Een I gemeenschappelijk plat form, zooals dit in Zwitserland bestaat, ontbreekt in Duitschland totaal. De huidige geestelijke gecompliceerde toestand, waarin de Duitsche mensch verkeert, vraagt voor alles geduld. Volgens het Parijsche commu nistische blad „Humanité" is de atoombomproef bij Bikini de be zegeling van het falen der Ameri- kaansche imperialistische politiek geworden. De eigenaar van een kantoor pand te Rotterdam vond in een lessenaar eenige projectielen wel ke Canadeesche militairen, die het pand hadden betrokken hadden achtergelaten. Een vrouwelijke employé nam een van deze projec tielen mee naar huis en stelde het aan haar verloofde een pakhuis knecht te Rotterdam, .ter hand. Déze gaf het weer aan zijn pa troon. den 34-jarigen A. M. O., die het projectiel trachtte te demon- teeren. De ontstekingsinrichting kwam echter voortijdig tot ont ploffing met het gevolg, dat zijn linkerhand verbrijzeld werd. O. moest naar eeiP^iekenhuis worden vervoerd, alwaar hij ter verple ging werd opgenomen. De eigenaar van het kantoor pand had verder geen maatregelen getroffen. Hij verzuimde van zijn vondst aangifte te doen bij de plaatselijke politie, die tijdig voor het weghalen van de projectielen had kunnen zorg dragen. DE „HARK" IN ZEELAND. Het is gebleken, dat er zoo lang zamerhand gemeenten zijn, die niet langer in aanmerking wen- schen te komen voor het ontvan gen van H.A.R.K-goederen, daar nu zoo ongeveer de dringendste nood is gelenigd. Dit bijvoorbeeld is het geval te Wolfaartsdijk. De stroom van H.A.R.K.-goederen zal naar te verwachten is, nu snel af nemen, terwijl in vele gedeelten van Zeeland de nooden en behoef ten nog enorm zijn. Hoe meer niet ernstig getroffen gemeenten het voorbeeld van Wolfaartsdijk vol gen. hoe meer aan de z.g. „diepte punten" in het vervolg gegeven kan worden. Het bovenstaande werd door de H.A.R.K.-afdeeling voor Zeeuwsch- Vlaanderen te Terneuzen ter ken nis gebracht aan de plaatselijke afdeelingen. Dinsdag zouden in Antwerpen 110 Amerikanen aankomen, die op het vasteland van Europa hun vacantie zullen doorbrengen. 33 van deze Yankees zullen naar West-Brabant afzakken, naar de Jeugdherberg Klavervelden nabij Bergen op Zoom. Zij zullen glas, verf, bijts e.d. meebrengen om mee te helpen de Jeugdher berg haar vóór-oorlogsche aan zien te hergeven. Aldus deelde ons de heer Rogge, de vader van de Jeugdherberg mede, die de Amerikaansche gas ten namens de Nederlandsche Jeugdherbergcentrale zal verwel komen. De overige Amerikanen zullen uitzwermen over Frankrijk en Vlaanderen. De Nederlandsche Jeugdherbergcentrale heeft gedu rende de oorlogsjaren een zeer moeilijke tijd meegemaakt. In 1940 telde ons land 65 jeugdherbergen, thans zijn er weer 22 geopend, zes zullen binnenkort geopend kunnen worden en de rest is dermate ge havend dat aan herstel voorloopig nog niet te denken valt. Van 1940 tot 1946 heeft Kla vervelden" nabij Bergen op Zoom, midden in een heerlijk boschcomplex gelegen niet aan haar eigenlijke doel kunnen be antwoorden, aanvankelijk werd de Jeugdherberg gevorderd ten be hoeve van de patiënten van het krankzinnigengesticht „Vrede rust" nadat de gebouwen van „Vrederust" tot marinelazaret waren gepromoveerd". Later nam de S.S bezit van „Klaver velden" en stopte zij een stelletje tankvalgravers in de Jeugdher berg. De heer Rogge vond zijn riante Jeugdherberg zwaar geschonden terug. Maar met energie is men aan het herstellen gegaan en hulp bleef niet uit. Uit Engeland ont ving men reeds 60 complete bed den zoodat men op het oogenfaliR weer aan 100 personen nachtlogies kan verstrekken. Voor het ko mend seizoen zijn er al weer tal van aanvragen, zoodat men op „Klavervelden" de komende maan den veel drukte verwacht. Dinsdagochtend even na half twaalf had in de laschafdeeling van de Zuid-Nederlandsche Spiri tusfabriek te Bergen op Zoom, vermoedelijk tengevolge van het springen van een zuurstofflesch, een ontploffing plaats welke groote ravage in de fgbriek ver oorzaakte. Een zestal arbeiders, die aan het laschapparaat werk ten, werden getroffen. De 50jarige Gommers werden beide beenen af gerukt, terwijl hg ongeveer een uur na het ongeval aan de gevol gen dezer verwondingen overleed. De 40-jarige Van Raaij werd zoo danig verwond, dat operatief in grijpen noodzakelijk bleek. Zijn toestand is ernstig. De overigen kregen slechts lichte verwondin gen, hoofdzakelijk in de beenen. EEN EXTRA BON yOOR 1 KG AARDAPPELEN. Het C.D.K. deelt mede, dat voor personen, geboren in 1941 of vroeger, bon „254 Aardappelen" tot en met Zaterdag 6 Juli a.s. recht geeft op het koopen van 1 extra kilogram aardappelen. De aardappelbonnen voor de week van 7 tot en met 14 Juli zullen wederom niet in de bonnen- lijst, maar afzonderlijk worden bekendgemaakt. TOT 1 SEPT. 14 DAAGSCHE BONNENLIJSTEN. Het C.D.K. deelt mede, dat van 7 Juli tot en met 31 Augustus a.s., de bonaanwijzing éénmaal ner 14 dagen zal plaats hébben. De bon nummers voor de artikelen, welke gewoonlijk in de aanvullende bon- nenlijst voor de tweede week van een 14 daagsche periode worden opgenomen, zullen gedurende bovengenoemd tijdvak reeds in de eerste week-sworden gepubliceerd. Deze maatregel is genomen om de detaillisten de gelegenheid te geven hun zaken te sluiten voor vacanties. Het is mogelijk, dat de artikelen, welke opgenomen worden, in de aanvullende lijst, niet onmiddellijk in het begin van de eerste week verkrijgbaar zullen zijn aangezien voor de bevoorra ding met deze artikelen uiteraard minder tijd beschikbaar is. De bonaanwijzing voor melk en aardappelen, zal evenals tot dus verre, per week blijven geschieden. VAN 7 JULI—21 JULI ALLEEN ZELFRIJZEND BAKMEEL OP DEN BLOEMBON. Op den bloem bon, die (heden) 4 Juli bekend gemaakt wordt, zal uitsluitend zelfrijzend bakmeel worden verstrekt. In verband met de graanpositie moest het bloemrantsoen eerst van 200 tot 100 gram en op 26 Mei tot 50 gram per persoon per week worden verlaagd. Deze verlagingen hebben den verkoop van bakmeel dermate be moeilijkt, dat ter ruiming van reeds langen tijd aanwezige voor raden naast andere maatregelen, voor de periode van 7 tot 21 Juli op den bloembon uitsluitend zelf- rijizend bakmeel moet worden be schikbaar gesteld. VOORLOOPIG GEEN KOFFIE. Daar de verwerking van ruwe koffie door de staking in de vee- men sinds' geruimen tijd stagneert en dientengevolge de werkzaam heden in de branderijen evenmin voortgang kunnen hebben, kan op 7 Juli geen nieuwe koffiebon wor den aangewezen, zoodat voorloo pig na dien datum geen koffie verkrijgbaar is. De nog in circulatie zijnde han- delsrvoorwaarden maken het mo gelijk de uitreiking van toewijzin gen ten deele, o.a. aan ziekenhui zen. voort te zetten. De verstrek king van rantsoenbonnen voor koffie is tijdelijk stopgezet. Zitting van Maandag 1 Juli. Uit medelijden! De eerste zaak was die tegen den 66-jarigen landbouwer Rumol- dus Adrianus Dekkers te Water landkerkje, thans geëvacueerd te Knocke (B.). Deze werd er van beschuldigd, met zijn paarden en wagens voor de Duitsche weer macht te hebben gereden, met be hulp van de S. D. zijn grenspas verlengd te hebben gekregen, een viertal paarden van de Duitschers te hebben aanvaard als belooning voor het laten grazen van 46 paar den op een hem toebehoorend wei land en tenslotte, in tegenwoordig heid van een „Verwalter" te heb ben verklaard, dat de rentmeester over zijn hoeve, Van Baal, zeer anti-Duitsch was. Besch. verklaart, dat er zeer weinig van waar is, hij heeft voor de Weermacht gereden om zijn zonen uit Duitschland te houden en is daarmede gestopt, toen deze toch weg moesten. Paarden heeft hij nooit willen aanvaarden en dit is allemaal kwaadsprekerij ge weest. De grenspas kreeg hij, doordat een meisje, dat bij den S. D. werkte en voor welk luguber instituut hij op zekeren dag moest verschijnen, hiervoor, zonder zijn medeweten had gezorgd. Tot zoo ver ging alles prachtig en Dekkers scheen er niet zoo erg slecht voor te staan. Toen de voorzitter echter een aantal brie ven voorlas, waarin sprake was van een nu niet bepaalde firaaie houding die besch. had aangeno men tegenover den rentmeester zijner hoeve, Van Baal. door dezen bij een „Verwalter" als zeer anti- Duitsch af te schilderen veran derde de zaak wel een beetje. Ook was in deze brieven iets te lezen over „sluwe vos", „listige praat jes" en .onbetrouwbaarheid", dit alles doelende op beschuldigde. Bovendien zou hij zich op slink- sche wijze toegang hebben ver schaft tot een interneeringskamp. Rumoldus ontkende dit laatste pertinent, hij zou door middel van een „gewapend briefje" in het kamp zijn toegelaten. Hij maakte het vervolgens wel een beetje erg bont, door te vertellen, dat hij door medelijden bewogen den rentmeester had willen helpen, met dezen bij den „Verwalter'' zeer anti-Duitsoh te noemen! Uit eigen belang was hij heele- maal niet naar dezen toe gegaan! Het Trubinaal scheen daar ech ter niet veel van te gelooven en ook de verdediger Mr. Tichelman, bleek het met deze bewering niet heelemaal eens te zijn. Tenslotte verklaarde Rumoldus nog, gedu rende den oorlog niet veel te heb ben verdiend. Mr. Tichelman hield vervolgen^ een met overtuiging uitgesproken pleidooi, waarin hij met nadruk wees op de civielrechtelijke zijde van deze zaak. Voorts was hier volgens pleiter geen kwestie van verraad of kwade opzet. Nadat Mr. Tichelman nog uitvoerig had verhaald van al het leed dat zijn cliënt reeds werd aangedaan tijdens welke schildering Dekkers zichtbaar ontroerd scheen sDrak pleiter /le meening uit, dat ver vallenverklaring der beschuldiging zal moeten volgen. „Kringfrontleidster". Vervolgens stond terecht de 39- jarige Elisabeth Keymel, zonder beroep te Breskens, thans kamp Groede, echtgenoote van J. D. van Velzen, beschuldigd van lidmaat schap N.S.B., N.S.V.O., inzamelen voor Frontzorg, collecteeren voor Winterhulp en toestaan dat vier harer kinderen lid werden van de Jeugdstorm. Besch. geeft de feiten grooten- deels toe, overigens doet zij zich zoo onschuldig mogelijk voor en weet hoe kan het haast anders! zoo ongeveer niets! Ook niet dat zij z.g. „Kringfrontleidster" was. Mr. Kurtz, de verdediger achtte de feiten bewezen, doch wees ook op de gunstige verklaring door de kampleiding afgelegd en verzocht deze beschuldigde, mede met het oog op de verzorging van haar gezin, geen verdere interneering te willen opleggen. Wist ook niets. De volgende dame die terecht stond, was wederom een ex-lid van de voormalige Breskensche N.S. B.-society, n.l. de 37-jarige Amelia Cornelia Blaakman, zonder beroep te Breskens, thans kamp Groede, echtgenoote van H. M. Scherbeijn. Haar was ten laste gelegd lid maatschap van de N.S.B., van de N.S.V.O., collecteeren voor Win terhulp en aan huis ontvangen van Duitsche militairen. Ook deze schoone wist niet veel, zelfs niet eens wat de N.S.B. was en waarom zij zich eigenlijk aan sloot bij deze landverradersbende. Misdaan had zij natuurlijk ook niets, geen feestjes gehouden met de Moffen en ook niet in de handen geklapt wanneer er een Engelsch vliegtuig werd neergeschoten. Zij scheen het overigens als een bui tengewone verdienste te beschou wen, dat zij niemand verraden had! Manlief, eveneens geïnterneerd, kwam nog vertellen, dat hij bij de N.S.B. was gegaan voor positie verbetering. Feestjes waren er ook volgens hem niet gegeven. Mr. Kurtz, de verdediger, acht te de feiten grootendeels bewezen, doch sprak tenslotte de meening uit, dat besch. met 15 maanden interneering voldoende was ge straft en verzocht het daarbij te willen laten. Niet zoo erg zwaar? Renger van der Kieft, 31 jaar, chauffeur te Sas van Gent, thans kamp Rilland-Bath, werd er van beschuldigd, dat hij in Duitschland als chauffeur is werkzaam ge weest op een boerderij en later in dezelfde hoedanigheid bij het N.S. K.K. Besch. verklaarde aanvankelijk, alles te hebben gedaan om hier werk te krijgen, toen hem dat ech ter niet gelukte, is hty, daar hij toch naar Duitschland moest, vrij willig daar op een boerderij gaan werken en later, automatisch bij het N.S.K.K. gekomen. De extra bonnen werden aan een onderge doken neef gegeven. Dit werd ook door zijn vrouw bevestigd. Overigens bleek Renger niets met de N.S.B. te maken hebben gehad. Mr. Kurtz vond het een zaak zonder politieke kant en verzocht het te willen laten bij de 12 maan den interneering en zijn cliënt, in afwachting van de uitspraak, reeds thans op vrije voeten te stellen. Aan welk verzoek het Tribunaal voldeed, waardoor een uitermate tevreden Renger naar huis kon gaan! Zacht en zoet. De laatste zaak van deze zit ting bracht wederom een „karne- raadske" uit Breskens voor het hekje. Ditmaal was het de 43- jarige Sara Hendrika Erasmus, zonder beroep te Breskens, thans vertoevende in kamp Groede, echt genoote van C. van den Heuvel. Haar werd aangewreven, dat zij lid is geweest van de N.S.B., de N.S.V.O. dat zij N.S.B.-vergade- ringen heeft bezocht, twee harer kinderen lid liet worden van de Jeugdstorm en bij zich aan huis Moffen ontving en voor deze sujet ten waschte. Sara heeft iets zachts, zoets en teemends over zich en zij doet vaak denken aan Middemachtzen- ding en belegen roomsoezen! Saartje werd lid, omdat ook haar man dat was en zij altijd in alles eens zijn. Haar kindertjes gingen uit sportieve overwegingen bij de gehate kapoetsendragers en alhoewel zij er eigenlijk wel een beetje tegen was, liet zij het maar toe omdat zij het zoo graag deden! Op fleemende wijze vertelt Sara vervolgens, dat zij niet wist, dat N.S.B.-ers landverraders waren, haar man en zij waren er slechts bij gegaan, omdat ziji zulke slechte jaren hadden meegemaakt. Poli tieke partijen zijn volgens haar slechts bijzaak. Ondanks al het zoete en zachte blijkt Sara bij haar naaste huren echter niet zoo goed te staan aan geschreven, want deze beschuldi gen haar van brutaal optreden en groote monden opzetten! Zij noemt dit alles laster en durft er een eed op doen, dat het niet zoo is, want zij is een geloovig mensch. Verder verklaart zij, dat de N.S.B. erg is tegengevallen en dat zij er niet bijgebleven zou zijn, indien de Duitschers hadden gewonnen. Daarna volgt nog een uitvoerige uiteenzetting, waarin gesproken wordt over „principes", „christe lijke beginselen" en „sterk sociaal gevoel". Mr. Kegge vond het een raar betoog" en scheen niet erg onder den indruk van Sara's zachte en zalvende woorden. Deze gaf ech ter geen krimp en vertelde nog, dat de Moffen alleen bij haar aan huis kwamen om de wasch te halen en te brengen, dat zij niet met de concentratiekampen sym pathiseerde en dat zij zoo om- Studeer' g* techniek (huis ^^UMDBOUWWERKTUIGEN vraagt landbouwmachines en -onderdeelen, 'ïagazijn-administratie nauwkeurig te - r' eschikt persoon goed salaris. Eigen- brieven, waarin algemeen verlangde rmeld, in te zenden, onder No. 87, ""•"ie :lL« ,dUid. VDUi - Zn, Aannemersbedrijf, j Te koop; 2 Foxhondies. 9 weken oud, bij C. DEES, Geertruidapld. 756, Bier vliet. Te koop aangeboden: een zoo goed als nieuwe Accor deon, prijs 260. O- D* DECKER, Elisabethpld. 63<J Biervliet. Te koop of te ruil: 1 paar Supinator Steunzolen. Adr Boekhandel BRONSWIJK. Oostburg. Te koop: 'n Wagentje, zeer jtschiktvoorgroentai Piano.w, Prijs" "ƒ750,

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2