c"Belangrijke „Herovering" 'fr rouwe fgbe THEE umana Rondom de ontvoering van Sjahrir, /.I Debat over Palestina* W H.H.Landbouwers! IIERV. SC mbare Verg JpUWRIJ i DER F *)N» - -DEIJ Telegram aan den Kabinetsformateur. De Duilscbers in Denemarken Massagraf In Limburg ontdekt agazijnmeester r P. KLOUWERS prima Pootgoed, nil 'TERNEUZEN E steeds Uw beste 1 R at 12 - TERNEU Haal N< jaa. lv 11 ■roevers van w Wasserij i HL Zware Walserij van de Hoogovens terug in Nederland. Oproep aan de Oud-Engelandvaarders. Bikini nog gevaarlijk. Het proces te Neurenberg KUNST. ARNHEM 1 Hebben nog af te geven ROODE-, WITTE-, LUCERNE- en INCARNAATKLAVER Zaaigranen en Zaden - Te). 2177 Zij die voor 't volgend seizoen van Klasse A, willen voorzien zijn, spaar nu de moeite niet, maar komt en beziqiitiad onze velden. ^ovengenoemde schc lOEK LEERl.lNGr: Jianvangt kan gesch Wilhelmin&plants lool, Schoolweg. I VAN VAUKF.NSH4 H [Afdeeling Zeeland. a.s. te IJZENDIJE [1, trens. IT, te 6 uur, in Café «rsselaar. llafé „Slot Ostende" vergaderingen is de I COLSEN, Hoofdbt S'ïfi Kond van Varken; hewelk dezer dag. ILandbauw heeft pl iers en -handelaren laderingen te bezoek keut'end hun kostel; e, geurig en verlo (fjvers van thans ge fe voorkeur aan D. aat een naam a ^■momenteel we H- BLAUW - BRUI Hes voor het wass J en Overhemden. Hg. Alles wordt |rtegenwoordiger, Hogendijk 12 1RAAD LEVERBA 9v/*ni JfcUZE INSTRUME Bij de hoogovens te IJmuiden heerschte Maandag groote vreug de omdat de zware walserij, die de Duitschers in 1943 sloopten en naar Duitschland brachten, terug keerde. Deze walserij kostte voor den oorlog 10 millioen gulden. Zij walst platen van drie tot dertig mm dikte, vooral soheepsplaten, waaraan thans zoo'n groote be hoefte bestaat. De walserij was juist in 1943- geheel bedrijfsklaar gekomen toen de Duitschers haar vorderden. Ze zijn echter aan het gebruik van de walserij in Duitsch land nooit toegekomen. Reeds tijdens den oorlog had men van wege de hoogovens illegaal ge speurd naar de plaats waar de machines heengevoerd waren en dank zij de medewerking van de Nederlandsche regeering en het commisariaat-generaal -voor de Nederlandsche economische belan gen in Duitschland. heeft men haar in Watenstedt hij- Brunswijk teruggevonden, weliswaar in vrij desolaten toestand en met verlies van kleine onderdeelen, maar toon nog bruikbaar. Op kosten der Duitschers is de walserij naar Nederland teruggebracht. Reeds waren eenige wagons en een schip met dat materiaal in IJmuiden gearriveerd en Maandag werden daar 7 schepen „bijgevoegd van de nog 18. die de zware walsmachines (tot 120 ton per stuk) uit Duitsch- laiid moeten vervoeren. Het is het grootste object, dat tot nu toe r- -chland is teruggebracht en bij de aankomst uitte de co.n- missaris-generaal, Ir. L. Otto, die zelf als ingenieur bij de hoogovens aan den bcuw van de walserij had medegewerkt, zijn vreugde over deze dubbele verovering" eerst den bouw in den oorlogstijd en nu het terugbrengen en zei- de dat het wegvoeren althans dit voordeel hdd gehad, dat de wal serij nooit een plaat voor de Duit sche oorlogvoering heeft vervaar digd, daar ze in Duitschland niet gebruikt kon worden. Spr. hoopte, dat de walserij, waarvan de fun damenten nog intact zijn in het voorjaar van 1947 in\ bedrijf ge steld kan worden en dus eindelijk eens aan haar taak kan beginnen. Als bijzonderheid kan nog wor den medegedeeld, dat de schepen, die de walsmachines vervoeren, zelf ook geroofd waren en nu voor het eerst na den oorlog in Neder land aankomen. OPTREDEN VAN MALE IERS IN AUSTRALIË. De correspondent te Port Dal- win van de Melbourne Herald meldt, dat een onbekend aantal Maleiers min of meer bezit geno men heeft van Truscott, het ge heime oorlogsvliegveld op de Noordwestelijke kust van West- Australië. De beheerder van de Geallieerde goederen seinde naar Darwin, dat een aantal Maleiers uit twee boo ten, behoorend bij het Nederland sche vrachtschip ..Bandjermassin." aan land gegaan was en een mo biele werkplaats uit elkaar ge haald en naar de booten gebracht had. Men verondersteld dat de Maleiers handelden in opdracht van enkele Nederlanders, terwijl de „Bandjermassin" op weg was naar Koepang met de eerste lading vliegtuigbenzine welke door de Nederlanders als surplusvoorraad is aangekocht. Een onderzoek is ingesteld. De Stichting Indië in Nood heeft het volgende telegram gezonden aan den kabinetsformateur Dr. Beél: Naar aanleiding van het U door de Vereeniging Nederland-Indo- nesië geizonden telegram inzake benoeming Minister Overzeesche Gebiedsdeelen dringen Stichtingen Indië in Noord en Rijkseenheid er bij U met klem op aan in geen geval Minister Logemann in het nieuw te vormen kabinet op te nemen op grond overweging dat; 1. zijn gemis aan inzicht in de werkelijke politieke verhoudingen en de machtspositie thans duide lijk gedemonstreerd is; 2. door dezen Minister nage laten is bet Nederlandsche volk tijdig naar waarheid in te lichten, terwijl door de onthouding van de noodige en juiste voorlichting onzen goeden naam in het buiten land ernstig geschaad werd; 3. onder zijn leiding buiten de Nederlandsche volksvertegen woordiging om onderhandelingen van zeer verstrekkenden aard zijn gevoerd met de satelieten van den oorlogsmisdadiger Soekarno, n.l. Sjahrir c.s.. wier politieke en fei telijke mac-ht in tegenstelling met 's Ministers bewering gebleken is uiterst gering te zijn; 4. deze bewindsman de natio nalistische vrienden van Neder land heeft verloochend en slechts in overweging heeft genomen de steeds verdergaande eischen der fascistische van Japanschen in vloed doortrokken vijanden van Nederland waardoor het uiteenval len van het Koninkrijk wordt be vorderd en 's lands waardigheid wordt geschaad. De Deensche regeering beeft aan de regeeringen van Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk mede gedeeld, dat Maarschalk Stalin heeft goedgevonden, dat de helft van de 200.000 Duitschers die zich thans in Denemarken bevinden, naar de Russische bezettingszone van Duitschland worden gezonden. De Deensche regeering heelt de genoemde drie regeeringen ge vraagd of zij bereid zijn de restee- rende 100.000 in hun zone s op te nemen. I Te Londen wordt deze/ zaaK thans overwogen. De regeerm- sren van de Ver. Staten en Frank rijk zullen, naar men verneemt, hiermede wel accoord gaan, doch uit hun zönes is slechts een zeer klein gedeelte van de Duitschers afkomstig. 80 procent van de 200.000 komt uit de Russische sector. Terwijl men verwachtte, dat Sjahrir Dinsdag te Batavia terug zou keeren, beschikt men nog steeds niet over betrouwbare in lichtingen en wie voor de ontvoering verantwoordelijk is. Soetomo's extremistische radio „Pembrontakan" heeft Maandag verklaard, dat Sjahrir en zijn gezelschap oorspronkelijk in de nabijheid van Modjokerto, op Oost-Java, werden opgesloten, maar dit is nog niet bevestigd. heeft de onder-Minister van Bui- tenlandsche Zaken, Hadji Agoes Salim, verklaard, dat hij de subal terne officieren van de semi mili taire republikeinsche organisaties, die geheel onder invloed staan van de extremistische propaganda en die van hun wapens zijn beroofd, van de ontvoering verdenkt. Salim voegde er aan toe, dat Soekarno in zijn Zondag gehouden radiorede de bedrijvers niet met de scherpste 1 ewoordingen heeft aangevallen, alleen omdat hij hen niet wenschte te prikkelen, noch Sjahrir's leven in gevaar te bren- gen. 1 Een woordvoerder van het repu blikeinsche Ministerie van Voor lichting heeft verklaard, dat Sjah rir ten volle van de risico's, die hij loopt, bewust was en dat men hem herhaalde malen gewaar schuwd heeft. Deze woordvoerder was zelf eenige weken geleden in het binnenland gedurende korten tijd ontvoerd geweest. Hij is van meenipg, dat de ge beurtenis de positie in het binnen land zal helpen verhelderen en meent, dat velen, die ten aanzien van hun politieke sympathieën nog geen beslissing genomen hebben, thans hun keuze zullen doen en de zijde van Sjahrir kiezen. In de tweede plaats is er thans vol Te Batavia hebben republikein sche kringen zich van de eerste schok hersteld en zijn thans bezig de volgende twee hoofd-kwesties te bespreken: „Hoe zal dit inci dent de binnenlandsche politieke constellatie beïnvloeden, en wat zullen de consequenties zijn met betrekking tot het buitenland "in het algemeen en tot de Nederlan ders in het bijzonder". De verschillende theorieën, die in verhand met de bedrijvers naar voren worden gebracht, beginnen elkaar hoe langer hoe meer te naderen terwijl sommige republi keinen er van overtuigd zijn, dat de bedrijvers onder diegenen ge zocht moeten worden die zich tegen de bereidheid van Sjahrir om het door de Geallieerden be zette rrebied van rijst te voorzien verzetten, en van meening zijn dat de tegenvoorstellen niet ver ge noeg gaan, hebben even gezag hebbende bronnen Tan Malaka en Oebardjo beschuldigd. Geen van beide theorieën vertoont in den grond der zaak groot verschil wat betreft het feit, dat Tan Malaka zoowel ten aanzien van de rijst- kwestie als ten aanzien van de tegenvoorstellen een extreme op vatting huldigt. Waarbij hij vast houdt aan een 100 onafhanke lijkheid. Een andere Indonesische zegsman wees er op, dat l#t mo gelijk was dat Japansche collabo rateurs en fascistische elementen, die in Sjahrir een tegenstander zagen (en die door dezen in zijn boek „Onze Strijd" vurig zijn aan gevallen) met deze zaak wat te maken hebben gehad. Deze woord voerder voegde er aan toe, dat deze elementen zich hoe langer hoe meer aan de zijde van de uiterst linkschen scharen. In dit verband .Het ligt in de bedoeling om bij gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin een tweede deel aan te bieden van de foto album, betrekking hebbende op de wederwaardigheden der Engeland- vaarders. Ieder oud-Engelandvaarder kan een blad folioformaat voor dit doel inzenden. Hierop behoort rechts boven in de hoek duidelijk liefst in drukletters, zijn naam ge plaatst te zijn. Verder kan hij oip het blad m het kort melding maken van zijn vertrek uit het vaderland, zijn be levenissen onderweg, datum van aankomst en ontvangst bij H. M. de Koningin in Engeland. Verder ontvangen onderscheidingen, wat of zijn huidige bezigheden zijn en hoe zijn tegenwoordig adres luidt. Op de bladzijde mogen ook twee foto's geplakt worden. Inzendingen dienen te geschie den vóór 10 Augustus aan het secretariaat van H. M. de Konin gin, Noordeinde 72 te 's-Graven- liage, terwijl oP "Te enveloppe ver meld worde: „Album Engeland vaarders." doende reden om een streng op treden tegen degenen die niets anders doen dan onrust veroor zaken en zich tegen alles en nog wat te verzetten te rechtvaardi gen. De woordvoerder is verder van oordeel, dat thans de weg open ligt voor een algemeene zui vering van de atmospheer, die Sjahrir meer dan vroeger de han den vrij zal maken. Ofschoon de Indonesiërs er van bewust zijn, dat deze gebeurtenis den goodwill van het buitenland ten aanzien van Indonesië nie'. heeft bevorderd, sprak een woord voerder de hoop uit dat de Neder landers deze gebeurtenis niet zul len uitbuiten, aangezien zij het zouden betreuren, indien de groep Indonesiërs, die van plan is met hen samen te werken, weggewerkt zou zijn. Deze opvatting is door de verklaring van Dr, Van Mook bevestigd. Maandagavond werd medege deeld. dat, tengevolge van de radio-activiteit, journalisten en andere waarnemers niet voor Dinsdagmiddag aan boord kunnen gaan van de schepen In het ge bied van de ontploffing. Alle sche pen. behalve de „Appalachian", zijn. Maandagmiddag om 16 uur de lagune weer binnengevaren. Er woedt nog steeds vuur op de „In dependence", waarbij de vlammen en rook hoog boven het schip op stijgen. Volgens radio Belgrado begon Dinsdagmorgen te Triëst een al gemeene staking. De toestand in de stad wordt spannend genoemd. Opnieuw onderzoek naar de geheimen van 't massagraf te Katyn. Tijdens de Maandag gehouden zitting van het hof te Neuren berg getuigde de Bulgaar Dr. Markof, die deel uitmaakte van de Duitsche commissie, welke naar Katyn was gevlogen om een on derzoek in te stellen naar den massamoord op de Poolsche offi cieren. Er waren hierin zoowel medische deskundigen uit de be zette landen, waaronder Neder land, als uit Zwitserland. Markof verklaarde dat zij slechts twee dagen te Katyn waren gebleven. Er werden in hun tegenwoordig heid geen nieuwe graven geopend, slechts de reeds geopende graven werden getoond, waaruit de lijken reeds te voorschijn waren gehaald. Het eenige wetenschappelijke on derzoek was een lijkschouwing, uitgevoerd op 8 lijken door 8 leden der commissie. In glazen kasten nabij het graf waren, aldus Mar kof papieren ten toon gesteld, welke, naar het heette, waren opgegraven: de documenten wa ren voor de .aankomst der commis sie echter reeds opgegraven en de commissieleden mochten deze zelfs niet aanraken. Markof zeide, dat hij één lijkschouwing had verricht en dat hij van meening was, dat deze lijken niet meer dan een jaar of 18 maanden lagen begraven niet drie jaar. TOURNÉE CHARLES AERTS' KUNSTENSEMBLE. „Wil je niet een uurtje bij me komen?", zong Elly Rexon en werkelijk, het uurtje met Elly Rexon was een uurtje van kunst genot, zooals het uurtje met Jan Lemaire, Jan Vogel en Adrie Kaan, en, last but not least, Char les Aerts. We zouden heusch niet weten, welke van deze prominente radio sterren het meest onze kunstzin heeft gestreeld, zooals zij j.l. Vrij dag optraden in het Concert- en Bioscoopgebouw te Terneuzen en Zaterdag daarop in zaal .„Reseda" te Sas van Gent. Welnu,... l'honneur aux dames! Elly Rexon, de bekende zange res van Eddy Walis, was niet al leen charmant, (het grootste wa pen van een cabaretière en helaas ook meestal haar eenige wapen), neen, Elly Rexon was alles, wat wij van een goede zangeres ver wachten mogen; begaafd en be schaafd in sterp. in muzikaliteit en in de wijze, waarop zij haar lied jes wist te brengen. Zij werd op verdienstelijke wijze begeleid door Jan Vogel, die alle accompagnementen verzorgde en .bovendien nog enkele accordeon- soli bracht, waaronder vooral zijn potpourri van Boulanger opviel door een sublieme techniek. Adrie Kaan, onze Zeeuwsch- Vlaamsche cabaretier, zorgde voor een beschaafde conference, terwijl, zijn liedjes bij de luit op een der gelijke wijze werden voorgedra gen, dat het publiek spontaan meezong in de refreintjes, hetgeen getuigt voor zijn capaciteiten. En dan kwam de sympathieke Jan Lemaire Sr., stoer en breed in figuur zoowel als in dixi. Wat zullen wij te zijner glorie zeggen Goede wijn behoeft geen krans, want in zijn eerste woorden, die hij sprak in zijn genoeglijke Am- sterdamsche familleschets proef den we reeds, dat is niemand an ders dan Jan Lemaire, de oude vertrouwde verteller van de ra dioen dan staat daar plotse ling de stoere zeeman in zijn con flict met Cornelia Tuit, .welke ver droogde maagd we zien zitten al leen door de suggestie van zijn woord. En dan als een fel contrast lea extremes qui se touchent, na Jan Lemaire Charles Aerts, de zanger van groot formaat. Eerst waren we geneigd hem met Tino Rossi te vergelijken, maar neen, Charles Aerts lijkt niet op Tino Rossi, Tino Rossi lijkt op hem, want Charles Aerts is beter, hij mist gelukkig het weezoete in zijn stem, hij is na- natuurlijiker, fbrscher. Zijn Tescadore, J'attendrai, Bambinela, Serenade, Ik hou van Holland, het waren even zooveel juweeltjes van zangkunst. Dit was geen kleinkunst meer. dit was kunst van de hoogste orde. Tot slot zong hij tezamen met zijn vrouw, Elly Rexon. een duet uit de nieuwste film van Ben- jamino Gigli, waarvan het slotac- coord bestond uit een oorverdoo- vend applaus met handen, voeten en keelen. Wij hadden nog even gelegen heid tijdens de pauze met dezen begaafden zanger, die pas voor de B.B.C. is opgetreden, te spreken over zijn toekomstplannen. Deze week nog gaat Charles Aerts, samen met Elly Rexon. gramofoonopnamen maken voor Columbia, verder staat op het pro gramma een optreden voor radio Stockholm en waarschijnlijk ook voor de Zwitsersche radio, terwijl hij in onderhandeling is voor een tournée door Amerika. Zoo zelden krijgen wjj eens iets werkelijks goeds te zien en te hooren in ons klein landje aan de Schelde, dat het dubbel jammer is, dat wanneer er eens een program ma van formaat komt, zooals dit, dat dan de opkomst maar matig is. Wij zijn echter overtuigd te spreken in den geest van alle kunstminnaars, die zoo gelukkig: waren, deze uitvoeringen mee te maken, wanneer we dit ensemble een hartelijk gemeend tot weer- ziensl toeroepen en een hartelijk dank voor het gebodene. WIM UYT DEN BOGAARD. Tijdens het debat over Palesti na zeide Silverman, die er 's mid dags in geslaagd was een debat over deze kwestie te verkrijgen, dat hij dit „flinke optreden" der regeering als een „duidelijke, open oorlog aan het Joodsche nationale tehuis" zag. Zoowel Labour als de conservatieve leden uitten hun verrassing, toen hij beweerde, dat het Jewish Agency hetzelfde recht in Palestina heeft als het Britsche bestuur. Hij beschreef de Haganah '-als een hoogst gedisciplineerde ver- dedigingsgroep welke moest wor den onderscheiden van onverant woordelijke terroristen. Een op lossing, aldus drong Silverman aan, zou liggen in het nu aan vaarden door de regeering yan het rapport van de commissie voor Palestina. De eerste-Minister, Attlee, her haalde in zijn antwoord, tijdens het debat zijn eerder op den dag geuite waarschuwing, dat de Brit sche regeering krachtig zal op treden in haar strijd tegen het toenemende geweld en wanorde. Attlee verklaarde, dat hij bewij zen had van den zeer nauwen band tusschen het Jewish Agency en de Haganah. Hij zeide verder, dat de regee ring tracht de Joden en Arabieren eerlijk te behandelen en de voor stellen van het witboek te niet te doen door tezamen met de Ver- eenigde Staten een nieuw begin te maken. In zijn repliek wees Attlee op de daden van terrorisme, welke den laatsten tijd in Palestina heb ben plaats gehad, hij verklaarde, dat de Britsche regeering op grond van de verplichtingen welke het mandaat oplegt, voor orde en rust in Palestina moet zorgen, weshalve zij de Palestijnsche re geering gemachtigd heeft alle maatregelen te treffen, die tot het handhaven van die orde en rust noodzakelijk zijn. Bij de instructie tegen een gedetineerden Duitscher, den S.D.- man Nietzsche uit Maastricht, kwam aan het licht, dat deze» man getuige is geweest van de executie van 7 Limburgers tijdens de Meistaking van 1943. Op aan wijzing van N. werden opgravin gen verricht op de Hamersche- heide en bij de derde poging vond men inderdaad de lijken van deze slachtoffers der Duitsche terreur. De lijken zijn nog niet geïdentifi ceerd. doch men weet hier te doen te hebben met personen afkomstig uit Midden- en Zuid-Limburg. De beroemde F ra nsche cabaret zangeres Mistinguette. in het bur gerlijk leven Jeanne Boureois ge- heeten, is in het huwelijk getreden met den jeugdigen Italiaanschen tenor Lina Carenzio. 1 ROTSHUIZEN EN F WIND ANDBOUWWERKTUIGEN vraagt ^H landbouwmachines en -onderdeelen, "t Jl agazijn-administratie nauwkeurig te ^schikt persoon goed salaris. Eigen- brieven, waarin algemeen verlangde rmeld, in te zenden, onder No. 87, TERNEUZËN. 1 7_ J, ""r - UUidi VWi I XL-— 11 Zn, Aannemersbedrijf. P'ano.^ Prijs ƒ750, Te koop: 2 Foxhondjes. «1 weken oud, bij C. DEES, Geertruidapld. 756, Bier vliet. Te koop aangeboden: een zoo goed als nieuwe Accor deon, prijs f 260. O. DK DECKER, Elisabethpld. 633 Biervliet. Te koop of te ruil: 1 paar Supinator Steunzolen. Adr Boekhandel BRONSWIJK. Oostburg. Te koop: 'n Wagentje, zeer fcschikt voor groenten

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2