Een gelukkige dag te Parijs DE ATOOMBOM-PROEVEN VAN BIKINI KJecetdhieuws. in (litsen. VRAGEN VAN DEN DAG POLEN BEWANDELT NIEUWE WEGEN I Oogstvoorziening 1946. ZATERDAG 29 JUNI 1946. J 1 Mei 30 Augustus T Ten bate van oorlogsslacht- I offers en ter voorziening in I oorlogsnooden'EEN DAAD Frankeerals regel meteen Nationale Hulpzegel. 1 ■anMBmaHiii? De Italiaansche Koloniën - De Dodekanesos §jahrir te Djogjakarta. Re geeringsnederlaag in het Britsche Hoogerhuis. f Tito over Triëst. Staat van beleg voor geheel Indonesië. De Nederlandsche schepen in Australië. De Koningskwestie. Het probleem der berechting. Heden verjaart onze Prins. ANJERDAG. ÉÊÊJÊA Het Belgisch Vakverbond en de stakingen. Spaansche onderzeeër gezonken. Anti-Britsche betoogingen in Hamburg Een Mohammedaansch Priester voor radio Soerabaja. Waarschuwing voor dc trekkende jeugd. Wij varen in sociaiistische richting. Nicola voorloopig Italiaansch Staatshoofd» i W ERS VERWACHTING jf m medegedeeld door het K.N. §g 1 M.I. te De Bilt geldig tot g 1 hedenavond. Ij Aanvankelijk wisselende g I bewolking, met enkele regen- j| buien; later in het Noorden g II stagende bewolking; matige, g i aan de kust eenigszins krach- g B tige wind tusschen Noord- jj 1 en Noordwest; later krim- g H pende wind. Illlll Hoofdredacteur Herm. Steggcrda. Redacteuren P. L. D. J. van Oeveren. S. W. Henry. Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Terneuzen. Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondiike Uitgave: Stichting „De Vrije Zeeuw" DE VRIJE 2de Jaargang No. 236. Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 10 ct.minimum per advertentie f 1.5C Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer i Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Te Parijs werd Donderdagmid dag vernomen, dat Wysjinski, de vertegenwoordiger der Sowjet- Unie, Woensdag in de vergade ring van de Geallieerde commissie in zake de Italiaansche koloniën er op heeft aangedrongen dat Italië zal afzien van zijn souve- reiniteit over zijn koloniën ten gunste van de groote vier. Dit zou beteekenen een deelneming van de groote vier aan het be stuur over de koloniën in het jaar voordat de uiteindelijke trustee- shipregeling tot stand komt. De Amerikaansche vertegen woordiger, gesteund door Enge land, verzette zich tegen dit voor stel. De Fransche vertegenwoor diger deed een compromis-voor stel. De commissie kon echter niet tot een beslissing komen en zou het onderwerp Donderdag weer bespreken. De subcommissie der Vier- ministersconferentie inzake het Amerikaansche voorstel om de regeling der Italiaansche koloniën een jaar uit te stellen heeft Don derdag het algemeene beginsel aanvaard, dat het vredesverdrag met Italië niet een definitieve op lossing van het koloniale probleem z$U bevatten, en dat Italië zon der meer van al zijn aanspraken op ztjn vroegere gebieden zou af zien. De vier groote mogendheden zuHen trachten binnen een jaar een oplossing voor de koloniale kwestie te vinden. Gelukt dit niet, dan zal de zaak aan den trustee- shipraad van de V. N. worden voorgelegd. Tjjdens de zitting van Donder dagmiddag hebben de Ministers op de volgende punten overeen stemming bereikt. De Dodekane sos wordt aan Griekenland terug gegeven. Het Fransche standpunt tnzake de jFransch-Ttaliaansche grenskwestie, is eeaccepteerd. Men werd het eens over de beperking van de Bulgaarsche marine en eveneens over de regeling van de Roemeensche buitenl. activa. Vrijdag om 16 uur kwamen de Ministers opnieuw bijeen om de betjireking van de Balkanverdra gen en andere tot dusver niet ge regelde kwesties voort te zetten. Reuter meldt nader, dat de eilanden van de Dodekanesos zul len worden gedemilitariseerd. De Fransche elschen tot wijzi ging van de Fransch-Italiaansche grens, die thans zijn ingewilligd, omvatten ook het gebied van Bri- ga-Tenda in Noord-Italië. De Bulgaarsche marine zai wor den ingekrompen tot 7.250 ton en een personeelsbezetting van totaal 3.100 man. De Roemeensche activa in het buitenland zullen worden gebruikt ter vereffening van Geallieerde vorderingen op dat land. Donderdag is Premier Soetan Sjalirir met zijn gezelschap in Dgogja gearriveerd, teruggekomen van de reis door Oost-Java, waai men het bijeenbrengen en het transport van de rijst voor Indië in eogenschouw heeft genomen. Sjahrir en zijn kabinetsleden wa ren voornemens Vrijdag een kabi netszitting te houden in de ambts woning van President Soekarno. Sjahrir werd vergezeld door Kl. Pöenjabi, vertegenwoordiger van de Indische regeering. Er zij nog vermeld, dat Poenjabi bq een bezoek aan Soerakarta tegenover de pers heeft verklaard, dat hij op zijn reis getuige heeft kunnen zijn van het enthousias me der bevolking over de ten uitvoerlegging van het rijstaan- boi. De regeering is Donderdag ten derde male tijdens den duur van deze zitting verslagen in het Hoo gerhuis. Een conservatieve motie van afkeuring, betrekking hebben de op het beleid der regeering ten aanzien van de vermindering der toewijzing van veevoeder, werd met 43 tegen 12 stemmen aange nomen. Deze nederlaag heeft geen constitutioneele beteekenis, doch deze toont wel aan dat de conservatieven in het hoogerhuis steeds meer bereid zijn den strijd met de regeering aan te binden. Ja.' Belgrado meldt, heeft Maarschalk Tito, de Pre mier van Joego-Slavië verklaard geen genoegen te zullen nemen met eenige halfslachtige beslis sing inzake Triëst, welke schade lik is voor Joego-Slavië. Wij kun nen niet afzien van onze souve- reine rechten, aldus Tito, om de stad Triëst te beheeren. Evenmin kunnen wij er accoord mee gaan, dat de rechtvaardige eischen van het Joegoslavische volk het on derwerp van een stemming zouden worden op de vredesconferentie in de zitting van de V. N. Met een zoodanige regeling van zijn terri toriale kwesties kan Joego-Slavië nooit instemmen en zulk een werkwijze zou tot ernstige wijzi gingen kunnen leiden in onze hou ding jegens de organisatie der V. N. Het Joego-Slavische volk, zoo besloot Tito, is helaas genood zaakt te zeggen, dat er van de zijde van de groote Westersche mogendheden, onze bondgenooten in oorlogstijd, een volkomen ge brek aan begrip bestaat ten op- de verlangens MT' Tot het bereiken van deze over eenstemming, heeft Molotof veel bijgedragen. Hij verklaarde zich nu bereid zoowel de Grieksche als de Fran sche eischen te aanvaarden. Een en ander deed Byrnes zeggen dat hij een oogenblik noodig had om op adem te komen. Molotof drong aan op garanties voor Italië dat dit land een deel van de hydro-electrische kracht'' installaties in de streek van Tenda-Briga zou krijgen. De volgende vier punten van het Roemeensche verdrag werden nog besproken, ten aanzien waarvan evenwel geen overeenstemming werd bereikt n.l. vrrj scheepvaart verkeer op den Donau, teruggave van Geallieerd bezit in Roemenië, een algemeene economische clau sule met betrekking tot de burger luchtvaart in Roemenië en een clausule met betrekking tot- voor- oorlogsche multilaterale lucht- en scheepvaartconcessies. Ondanks het feit- dat de bespre kingen over Triëst Woensdag zijn vastgeloopen, heerschte in confe rentiekringen Donderdag een on verwacht optimisme. Toen sena tor Vandenberg van de delegatie der Ver. Staten het Palais Luxem bourg verliet, verklaarde hij glim lachend: ,,Ik geloof haast, dat ik mijn koffer kan beginnen te pak- Vrijdag heeft president Soekar no den staat van beleg voor ge heel Indonesië afgekondigd. Er zij aan herinnerd dat hij be sluit van den president op 7 Juni alleen voor Java de staat van be leg is afgekondigd. Honderden Duitschere hebben in Hamburg gedemonstreerd tegen het vorderen van huizen voor het nieuwe hoofdkwartier van het Britsche militaire gezag. De Nederlandsch-Indische con sul in Australië de heer Zjjlstra, heeft medegedeeld, dat de ophelp fing van het embargo der timmer lieden en schrijnwerkers te Perth op Nederlandsche koopvaardij- en oorlogsschepen waarschijnlijk de eerste stap is naar de volledige opheffing van de boycot in Austra lië. „De boycot in West-Australië ging uit van de communisten. De werklieden daar waren ten zeerste gekant tegen de weigering van hulp aan onze schepen", aldus Zijlstra. Hij voegde er aan toe, dat hij ook-verwachtte, dat spoe dig een overeenkomst met de Indonesiërs bereikt zou zijn. Gillon, Voor-zitter van den Se- naar neeft aan de,,Quotidien" ver klaart dat hij buitengewoon ver wonderd was over het verwijt van ongrondwettelijkheid wat betreft het voorstel der Voorzitters inzake de Koningskwestie. „Dit voorstel had geenszins tot doel -zoo verklaarde Gillon 't conflict door geen andere autori teit dan het parlement te laten beslechten. Het college dat men voornemens was te vormen, zou tot taak hebben het dossier samen te stellen, na te voren hieromtrent met den Koning en de regeering tot overeenstemming te zijn ge komen, hetgeen heel iets anders is en niets ongrondwettelijk heeft. Overigens denken de Voorzitters, die meer dan alje anderen de be wakers zijn van de grondwette lijke regelen, er geen oogenblik aan een slecht voorbeeld te geven." Het Amerikaansche Departe ment van Marine heeft medege deeld, dat als tijdstip voor het bij wijze van proefneming laten val len van een atoombom bij het eiland Bikini voorloopig is vast gesteld: Zondag 30 Juni a.s. 22.30 uur gmt. Dit tijdstip is uitgezocht door meteorologen die aannemen, dat de weersomstandigheden als dan het meest gunstig zullen zijn. De „Usis" meldt nader, dat de atoombom zal worden afgeworpen door een Amerikaansch B-29 su per-vliegend fort op een vloot van ongeveer 100 Amerikaansche en veroverde Japansche en Duitsche marine-vaartuigen bij Bikini in de Marshall-eilandengroep. Een tweede atoombom zal tot ontploffing worden gebracht op een nader te bepalen datum in Augustus. De hommen die bij deze proe ven worden gebruikt, zijn van het ,,standaard"-type, dat bij Nagasa ki toegepast werd. omdat dit het beste en krachtigste soort is dat Amerika beschikbaar heeft. Het voornaamste belang, dat leger en vloot hierbij in vredestijd hebben, is, dat men zooveel moge lijk te weten komt omtrent de wa pens waarmee zij te doen kunnen krijgen en meer in het hijzonder de wapens waartegen zij hun ver dediging moeten voorbereiden. De natuurkrachten, die bij deze proeven ontketend worden, zijn overweldigend. Geleerden ramen dat de aanvangssnelheid van den wind in de naaste omgeving van de explosie zooiets als 1000 mijl per uur kan bedragen. Er kunnen golven ontstaan van 100 voet hoogte, al zullen de omringende eilanden en riffen de golven aan zienlijk reduceeren vóórdat zij de open zee bereiken, terwij] ze nog lager zullen worden tegen den tijd, dat ze de observatie-schepen be reiken. De temperatuur, waartoe het water zal worden verhit, zal in de buurt van 1.000.000 graden liggen. De explosie van de bom zal, vol gens experts, geen nasleep van vergiftiging van langen duur op het omringende zeegebied hebben. Amerika neemt de proeven in het belang van de wetenschap. De bedoeling zit zeer sterk voor, om zooveel mogelijk wetenschappelij ke gegevens te verzamelen ten einde de kennis van de atoomkem- physica te vergrooten en de ont wikkeling van atoom-energie voor vreedzame doeleinden te bevor deren en te bespoedigen. De dichtstbijzijnde menschelijke waarnemers der proefnemingen zullen op tien mijl afstand blijven, echter door lood en beton beschut, met zulke ondoorschijnende brillen dat het zonlicht nauwelijks dooi de glazen heen kan dringen. Flat op den grond, met hun voeten naar Bikini toe zullen ze op de signa len wachten, die gegeven zullen worden. De hoofdgroep der waar nemers zal zich op ongeveer 20 a 30 mijl afstand bevinden. Van Washington tot het hart van den Pacific naderen de voor bereidingen voor de proef, offici eel genaamd „operation cross roads". en onder leiding van den Amerikaanschen vice-admiraal W. H. P. Blandey, snel haar voltooi ing. De 167 inboorlingen van Biki ni zijn voor de veiligheid geëva cueerd naar een eiland meer dan 100 mijl ver weg. De schepen zullen rustig voor anker liggen, op de vastgestelde afstanden van elkaar, met het oranje-geschilderde Ajnerikaan- sche schip „Nevada" als doelwit in het midden. De bemanning van Guineesche biggetjes is op de ge- vechtspost 4000 witte ratten in gevechtstorens aan dek, op de commandobrug, en in de machine kamers 200 geiten, sommige ge schoren. soromiee met een nieuwe en geheime bescherming, 200 var zichte van de verlangens van Joego-Slavië en van de geweldige kens met een geschoren huid in- offers en bijdragen die ons land gesmeerd met vet en lotion (waar- bracht voor de overwinning. door de menschelijke huid zooveei mogelijk benaderd wordt). Wanneer de uit de lucht afge worpen bom geen „blindganger" is, zal de straal, die het mensche- lijk oog over een afstand van 20 en meer mijlen verblindt, een uit barsting ontketenen die sterker zal ztjn dan tientallen orkanen. Golven van honderd, ja misschien wel van een paar honderd, voet hoog zullen over de koraal-boog de oceaan in rollen. Een vloedgolf zal over den oceaan siaan, die waargenomen zal kunnen worden door gevoelige instrumenten in Shanghai en aan de Oostkust van Chili, in Australië en in Nieuw- Zeeland, in San Francisco en zelfs aan den Atlantischen Oceaan-kust van het Amerikaansche vasteland. De aarde zal door den bodem van de zee heen verafgelegen seis- mographen in trilling brengen. Brandende hitte- en onstuimige winden zullen zich verspreiden, terwijl een veelkleurige wolk zich ziedend een weg zal banen naar de sub-stratosfeer. Wat er met de schepen zal gebeuren, weet niemand. Na een eerste controle van de automatische verslagen der instru menten, zullen de orders van vice- admiraal Blandey de machinerie in beweging zetten, waarvoor alle voorbereidingen zijn getroffen. 'Vliegende booten zullen over de lagune bulderen amper 40 voe: boven de woest kolkende zee. Het is hun taak om de radio-activiteit te meten, die nog in het gebied is en de eerste ooggetuigen-verslagen over te brengen. Hun bemannin gen behooren tot de weinige men schelijke wezens die blootgesteld zijn aan ernstige gevaren. Indien zij verslag uitbrengen en wanneer dat verslag gunstig i3, zullen twee helicopteres omlaag fladderen en monsters nemen van het water, dat door de atoom kracht beroerd is. Daarna zullen 6 kleine kanonneerbooten over de golven naar de lagune scheren alweer om de radio-activiteit te meten. De geiten, varkens en ratten zullen verzameld en snel overge bracht worden op een speciaal uitgerust schip, waar dokters de uitwerking zullen beginnen te be- studeeren van de doodende gam ma-stralen op de levende lichamen. Tenslotte zal een leger van natuurkundigen en onderzoekers het eiland binnendringen, verlan gend om te zien wat de bom heeft aangericht. Maandenlang zal Bikini van de rest der wereld geïsoleerd blijven totdat elk spoor van de atoom splitsing zal zijn verdwenen. De voorzitter van de stichting toezicht politieke delinquenten, heeft een rede gehouden over het probleem der berechting. „Er is", aldus spreker, „geen hoop op herstel indien men die menschen den rug toekeert. Het aantal ge vallen, dat berecht wordt of voor berechting in aanmerking komt, bedraagt 150.000. Dit is teeke nend voor het verbijsterend onbe grip voor dit probleem. De ern stigste gevallen mogen slechts worden berecht", aldus spr., aan formeele maatstaven. Hetgeen thans geschiedt met het probleem der politieke delin quenten is afbraak. Tienduizenden gevangenen zijn tot den bedelstaf gebracht, beroofd van hun zelf respect. van hun goed en van hun werkgelegenheid. Duizenden vrou wen zijn tot prostitutie vervallen kinderen zijn van hun ouders ver vreemd. Herstel ls alleen mogelijk door begrip van ons geheele volk. Op den bodem van dit probleem, zoo eindigde spreker. ,ligt de deugd, hetgeen ook geldt voor den weg, die leidt tot de oplossing". Prins Bernhard wil het Prins Bernhardfonds. waarvan Zijne Koninklijke Hoogheid regent is, voor de laatste maal nog eens een dringend beroep doen op het Nederlandsche volk om te offeren voor dit fonds, door morgen een echte anjer of een anjer-embleempje te koopen of in te teekenen op de lijsten. Op deze wijze kan het Prins Bernhardfonds onder leiding van Prof. Dr. R. P. Cleveringa het arsenaal worden in den strijd voor de geestelijke en cultureele zelfstandigheid van ons volk. Steunt het Prins Bernhard fonds, dan steunt u onze jeugd bij haar vorming, onze arbei ders in hun ontwikkelings werk, onze soldaten in hun kwartieren, onze intellectuee- len en kunstenaars bij hun arbeid alles in hun eigen orga nisaties en bij hun eigen acties. De anjer, in 1940 symbool van geestelijk verzet, thans teeken van geestelijke vrijheid en cultureele wederopbouw. Op een gewestelijk congres van het A.B. te Charleroi werd een -motie aangenomen, waarin het congres zijn sympathie betuigt met de Luiksche stakers en de zeer dringende bijéénkomst van de nationale arbeidsconferentie eischt om den algemeenen toestand te onderzoeken en van gedachten te wisseien. Het verzoekt zijn man datarissen uit te gaan van de resolutie die op het congres van 15 Juni werd aangenomen. Het besloot Maandag aanstaande op nieuw bijeen te koTnen en beves tigde zijn voornemen, na raad pleging van de arbeiders de alge meene staking uit te roepen. In geval de nationale arbeidsconfe rentie niet plaats heeft, of indien haar resultaten niet bevredigend zijn". Deze motie werd door alle aan wezige leden, min 57 stemmen, aangenomen. De Spaansche onderzeeër C4 is nabij de Balearische eilanden ge zonken. De geheele bemanning van 46 koppen is omgekomen. De ramp is veroorzaakt door een aan varing- met den Spaanschen krui ser „Depanto". „Gott strafe England" riepen Donderdag demonstranten te Hamburg, die protesteerden tegen de komende uitzetting uit hun wo ningen van 20.000 Duitschers om plaats te maken voor het perso neel van de Britsche bestuurscom missie. Een delegatie der bewo ners had om een onderhoud t ver zocht met het hoofd van het mili tair gezag, maar tijdens de be sprekingen deden zich herhaalde incidenten voor, zoodat de mili taire politie het volk moest uit eendrijven. Men vreest, dat de bewoners van de rustige wijken worden opge hitst om aan de protestbetoogin- gen te gaan deelnemen. Voor het eerst sinds de bezetting zongen de Duischers in het openbaar de oude nazi-liederen. Vooral het Horst- Wessel-lied. De anti-Britsche cam pagne, zoo zeide een militaire woordvoeder, heeft een gevaarlijk péil bereikt, en dreigt de normale werking van het bestuursappa raat te verstoren. In een rede voor de Nederland sche radio te Soerabaja heeft een vroeger leider van de „Hizboellah" een kijai (Mohammedaansch priester), die door Nederlandsche troepen in de omgeving van Soera baja gevangen genomen werd, geklaagd over een dwaling in den Mofhammedaanschen godsdienst n.l. het geloof in „djimat" (talis man) of onkwetsbaarheid en het aanbidden van een halfgod, welke dwaling heerseht onder In donesische Mohammedanen en hun volgelingen. De kijai viel zijn fascistisch georiënteerde Pemoe- da's aan over het bedrijven van vele gruweldaden, zooals het ver moorden van vrouwen, kinderen en ouden van dagen en het levend verbranden van spionnen onder invloed van ikai's". Hij herinnerde zijn toehoorders aan de moorden te Tangerang en de wreedheden vah Sabaroedin (een Indonesisch luitenant), die gevangenen in Soerabaja slecht behandelt en levend verbrandt. Spr. verklaarde, dat ook hij de volledige onafhankelijkheid voor Indonesië wenschte, doch niet door moorden. Hij .spoorde alle jongelieden aan hun fascistische tendenz af te leggen, Sjahrir te volgen en het resultaat van de besprekingen af te wachten. Tenslotte drong de spreker er bij alle Mohamme danen op aan terug te keeren tot de „Tauhid" (de ware Mohamme- daansche leer) en voegde er aan toe, dat de werkelijke vijanden niet de Nederlanders zijn, maar degenen, die het ras geweld aan doen en Indonesië tot ontwrich ting en dood leiden. Door de moeilijke voedselposi tie in ons land is het noodzake lijk, dat de productie tot het hoogst mogelijke peil wordt opge voerd. Hierdoor kunnen aankoo- pen in het buitenland vermeden worden, vooral waar het goederen betreft, die oP eigen bodem ge teeld worden. Met oogstvoorziening 1946 wor den onder meer bedoeld de bijzon dere maatregelen, welke getroffen zijn en nog getroffen zullen wor den, om den landbouw te helpen hij zijn zware en moeilijke doch zeer belangrijke taak, aldus de heer J. K. Melse, hoofdinspecteur van het Bureau Oogstvoorziening van het Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening in een Maandag gehouden radio voordracht. Door het Bureau Oogstvoorzie ning en het Rijksarbeidsbureau zijn de volgende maatregelen ge troffen om in het tekort van 38.000 landarbeiders te voorzien. De arbeidsbemiddeling wordt zoo intensief mogelijk uitgevoerd met als gevolg een juiste verdeeling van arbeidskrachten. Streken met een ruime of voldoende per soneelsbezetting zullen arbeiders af moeten geven aan gebieden met een sterke onderbezetting. Het vervoer van arbeiders zal soms over groote afstanden moeten plaats vinden, waarbij het Minis terie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening zoo noodig een tegemoetkoming verstrekt in de kosten van vervoer. Soms kun nen arbeiders beter gehuisvest worden en in bepaalde gevallen kan ook hiervoor een subsidie worden gegeven. De inspecteur van den oogst beslist tot uitvoering van het werk, dat de landbouwer het ge wone C.A.O.-tarief kost. verhoogd met 20 o/o voor sociale lasten. De heer Melse noemde als uiter ste data voor het indienen van aanvragen om oogstarbeiders: voor het plukken van vlas en het rooien van pootaardappelen: 1 Juli, voor den graanoogst 15 Juli, voor aardappelen 1 Augustus, voor bieten: 1 September. Alle aan vragen moeten worden ingediend bij het gewestelijk Arbeidsbureau of een der bijkantoren. De heer Melse eindigde zijn voordracht met een oproep aan de landarbeiders om bij den landbouw te blijven en niet mede te doen aan de algemeene zucht naar ver andering. In de bosschen en velden ligt nog 100.000 ton munitie. NXi de scholen haar poorten gaan sluiten en de jeugd naar bui ten trekt om weer nieuwe kracht te verzamelen voor het komende onderwijsseizoen, is het zaak te wijzen op de gevaren, die voor haar nog steeds in bosch en heide, Parjjsche conferentie. De waar nemende Ministers van Buiten- landsche Zaken zijn Donderdag ochtend bijeengekomen ter bespre king van de vredesverdragen met de Balkanlanden en Finland, ter voorbereiding van de te houden bijeenkomsten der Ministers van de Groote Vier. Fritsche over Hitier. Hans Frit- sche, de laatste van Hitiers mede werkers die tot het eind in Berlijn is gebleven, heeft Vrijdagochtend tijdens zijn verhoor voor het inter nationaal tribunaal verklaard, dat Hitier zelfmoord heeft gepleegd. Volgens Tass zullen langs de kusten der Noordpoolzee in den loop der komende vijf jaren 140 nieuwe vuurtorens en zestien radiobakens en radarstations wor den gebouwd. Het meerendeel der leden van van het orkest van Milaan, dat onder leiding van Toscanini te Parijs zou concerteeren, heeft be sloten zich niet naar de Fransche hoofdstad te begeven uit protest tegen de toekenning van het ge bied van Briga-Tenda aan Frank rijk. Max Koegel, voormalig com mandant van het concentratie kamp Flossenburg, die dezer dagen is gearresteerd, heeft zich door ophanging van het leven beroofd. Aan den Sovjet-Russischen ge leerde professor Alexander Zijda- hof is een Stalinprijs toegekend voor de .ontdekking van nieuwe mogelijkheden van atoomsplitsing door middel van Cosmische stra len." in duinen en velden verborgen lig gen. H Dit zijn niet de gebruikelijke veronderstelde gevaren, die de romantiek van lang vervlogen tij den weer moet doen herleven, om inhoud te geven aan het spel der jeugd. Het zijn reëele gevaren in den vorm van oorlogstuig, dat door de oorlogvoerende partijen bij de overhaaste vlucht, uit slor digheid bij een snel optrekken of met opzet allerwegen in ons land is achtergelaten. Het is een typisch verschijnsel, dat oorlogstuig! zulk een sterke aantrekkingskracht op de jeugd heeft, maar in stede van zich te verdiepen in de oorzaken van dit verschijnsel is het allereerst nood zakelijk het verschijnsel zelve tegen te gaan en jederen invloed te ontnemen. In de afgeloopen tijd is de jeugd op de scholen herhaal delijk gewezen op de gevaren, die vooral nul bij het aanbreken van de vacanties, in de aanwezigheid van het overal verspreide oorlogs tuig schuilen, want vooral nu is zij licht geneigd paden, velden en wegen te betreden, die niet zijn vrijgegeven. Nog steeds is het niet toelaat baar te kampeeren op terreinen, waar munitie heeft gelegen, daar het geenszins zeker is of werke lijk alle oorlogstuig verwijderd is. Het devies „rook niet in bosch en heide" krijgt nog meer betee kenis, als men weet, dat in de bosschen en velden nog ruim 100.000 ton munitie verspreid ligt. Na de grondige voorlichting op de scholen is het nu de taak der ouders geworden er op toe te zien, dat de kinderen van het oorlogstuig af blijven. Vaak gebeurt het nog, dat kin deren, gevaarlijke voorwerpen als pantservuisten, granaten of mij nen als oorlogssouvenir mee naai huis nemen. Zij moeten gemeld en ingeleverd worden bij de plaat selijke politie, die er dan zorg voor draagt, dat het gevaarlijke goed door deskundigen onschade lijk wordt gemaakt. In dit verband is het belangrijk te weten, dat de veiligheids-appa- ratuur van het oorlogsgoed na eenigen tijd onklaar wordt, zoodat bij de minste aanraking een explo sie kan volgen. Daarom blijft het parool „handen af". Waar het voorwerp zich ook bevindt, in het bosch, in het veld of aan de muur als oorlogssouvenir, volsta met melding bij de politie. Deskundi gen weten er mee om te springen maar de leek blijve er af. De politie te Pola-Zladus wordt uit Veneeia Giyiia gemold, heeft een arsenaal ontdekt, waar twee endertig zware machinegeweren met ammunitie waren opgeslagen, voorts geweren, revolvers en vele kogels. Minister Vos heeft in een toe spraak voor een afdeeling van de P. v. d. A. gezegd, dat. zoolang de portefeuilleVerdeeling niet offi cieel is bekend gemaakt, men niets, maar dan ook niets kan ge- looven van vroegtijdige publica ties, doch in zijn uitlatingen en conclusies was hij in ieder geval zoo positief, dat we rustig mogen aannemen, zooals we Donderdag reeds meldden, dat in feite een Roomüch-rood kabinet geformeerd is. Minister Vos noemde Dr. Beel een links-Katholiek, en voeg de er aan toe, dat Beel blijk had gegeven met de oude conserva tieve politiek te willen breken en samenwerking met de conserva tieve partijen heeft afgewezen. Mocht dit niet duidelijk genoeg zijn, dan laat zijn verdere opmer king geen twijfel over, ten opzich te van het feit, dat de P. v. d. A de leiding in handen heeft, als hij zegt: „Echter Ook aan het samenwer ken met de K. V. P. waren moei lijkheden verbonden. Ons speciaal economisch program moest in gang vinden in de regeerings- politiek. De P. v. d. A. aal dan ook den poot stijf houden, weten de, dat de Katholieken zich in dezelfde dwangpositie bevinden, want beide partijen beseffen, dat zij samen moeten werken. 'Het i« hierbij opvallend, dat de P. v. d. A. geen moeite heeft met het naar voren brengen van geschikte man nen. De K. V. P. beschikt hier over niet in die mate, wat ag zelf ook erkent". Ook wat de fractievoorzitter Mr. v. d. Goes van Naters op merkte in zijn toespraak voor den kring Haarlem van de P. v. d. A. betreffende het regeeringspro- gram: „Als men het urgentieprogram van de P. v. d. A. voor zich neemt en men beziet de financieele eco nomische en sociale paragrafen, en men legt daar onze zienswijze omtrent het Indonesische beleid naast, dan heeft men het regee- ringsprogram Beel". Zeker waren er, vooral op gees telijk gebied. zaken, waarover men het met Dr. Beel nooit eens zou worden, doch er was voors hands zooveel te doen, dat men in de komende jaren voorloopig voort kon. Daaruit kunnen we gevoeglijk coneludeeren dat Dr. Beel zich geconformeerd heeft met het pro gram van de P. v. d. A. Als dit inderdaad zoo is. is de vraag ge wettigd of dit kabinet het ver trouwen zal krijgen, wat het noo dig heeft voor de tenuitvoerleg ging van haar program. Polen is een land met een lange lijdensgeschiedenis. De Pruisen, de Oostenrijkers en de Russen vielen in den loop der laatste eeuwen Polen binnen, verdeelden het land en onderdrukten het volk; politie ke en sociale opstanden verstoor den gedurende een lange periode steeds weer opnieuw het twijfel achtig evenwicht. Eerst na den eersten wereldoorlog in 1918 kon Polen het Czaristische juk van zich afschudden en werd onafhar,- Maar de jonge Poolsche Staat was geen lang ieven beschoren en stond trouwens ook al vanwege het fascistische karakter van het Pilsoedski-regime. dat de nooden en verlangens van het Poolsche volk totaal negeerde op zwakke beenen. De tijd tusschen de beide wereldoorlogen was geen roem ruchtige periode in de Poolsche geschiedenis. Op 1 September 1939 overvielen de Hitler-horden het ongelukkige Polen in den slaap en de cata strophe. die zich toen afspeelde, was ten hemel schreiend. Het bloed van 6 millioen vermoorde Pool sche Staatsburgers (het totaal aantal inwoners bedroeg vóór den oorlog 33 millioen) is een eeuwige aanklacht tegen het moorddadige nationaal-socialisme. In de Wes tersche landen is men maar al te vaak geneigd aan deze ontzet tende catastrophe en de niet voor te stellen verwoestingen van War schau en tallooze andere steden en dorpen te weinig aandacht te schenken want Polen ligt zoo ver weg...! Maar Polen wil leven! Polen werkt en bouwt zijn toekomst op! De kern van het Poolsche volk is gezond, ondanks het feit, dat ge durende vele jaren het land ver giftigd werd met vernietigende, fascistische propaganda. Na lan ge, hittere ervaring is men nu tot de erkenning gekomen, dat nieuwe wegen moeten worden ingeslagen. Polen's toekomst zal met het wei nig roemruchtige verleden niets meer te maken moeten hebben. Polen wil niet ten onder gaan en heeft genoeg van de schrijnen de tegenstellingen tusschen rijk en arm, waaronder het land eeuwen lang leed, vooral genoeg ook van de heerschappij der groot-grond bezitters. 0,9 der groot-grond bezitters bezat in 1929 dertig pro cent van den bodem. Groot-grond bezitters d.w.z. eigenaars van 100 hectaren land, konden 45 van den voor den landbouw ge bruikten bodem hun eigendom noemen. Het grootste deel der boeren echter leefde in jammer lijke omstandigheden. De afschaffing van het groot grondbezit wordt thans echter ernstig in Polen ter hand geno men. Wat in het landbouwbedrijf een agrarische reformatie teweeg moet brengen, zal in de industrie geschieden door een nationalisa tie-proces. Wie beschikt over 50 hectaren grond of meer, wordt volkomen onteigend. De betreffen de mag öf een stuk grond henede" de 5 hectaren overnemen en dit bebouwen, öf kan een levenslange rente van den Staat krijgen ge lijk aan het salaris van een amb tenaar met den rang b.v. van een afdeelingsehef bij een ministerie. De onteigende bodem wordt tus schen kleine boeren en knechten verdeeld. De nationalisatie-wet socialiseert een aanzienlijk deel van de eeo- nomische bezittingen. Ook vreem de belangen worden zwaar getrof fen door deze doortastende maat regelen, zoodanig, dat de Ameri kaansche Gezant te Warschau zich genoodzaakt zag een protest in te dienen. In Zweden, dat onge veer 190 millioen Kronen in aan deden en effecten in Polen heeft belegd, hebben deze maatregelen in de betreffende kringen even eens groote ontstemming verwekt. „Voor een gezonden herophouw van de nationale economie, als mede voor de vestiging van de economische onafhankelijkheid en het opvoeren van den algemeene* welstand" werden in Polen zonder een enkele schadeloosstelling tot Staatseigendom verklaard: alle industrie-, mijn-, verzekerings-, bank-, verkeers- en handelsonder nemingen. welke aan het Duitsche Rijk en Danzig, aan Duitsche of Danziger burgers, aan Duitsche of Danziger juridische personen of aan door hen gecontroleerde maat schappijen toebehoorden, alsmede aan een naar den vijand overge- loopen Poolschen Staatsburger. Mèt schadevergoeding neemt de Staat in eigendom over: maat schappijen en bepaalde onderne mingen speciaal aardolie-raffina derijen, synthetische brandstof-in dustrieën, electriciteits- en gas bedrijven, alsmede waterleidings bedrijven, wanneer deze meer dan één gemeente bedienen; staalsmel- terijen, oorlogsiuitrusting-, vlieg tuig- en springstof-industrie, sui kerfabrieken, branderijen, groote brouwerijen, groote korenmolens en oliefabieken lagerkoelhuizen, belangrijke textielbedrijven, druk kerijen. Andere industrieele on dernemingen: spoorwegen, iuchtr Staat tegen schadevergoeding wor den overgenomen, indien deze in staat zijn per ploeg meer dan 50 arbeiders aan het werk te zetten. Tenslotte worden verkeers-on- dememingn: spoorwgen, lucht vaartmaatschappijen, alsmede de telefoon, de telegraaf, de radio, enz. genationaliseerd. Polen heeft nieuwe wegen inge slagen en hoopt hierdoor stabiele en goed geregelde verhoudingen voor zichzelf te scheppen. De Polen weten, dat de weg naar een gezonde, ruime toekomst lang en moeilijk begaanbaar is, maar zij zijn niet hang voor wat inspan ning en willen hun doel door hard werken hereiken. Enrico de Nicola is tot voor loopig hoofd van den Italiaanschen staat gekozen.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1