I. «Ide ■ei I L-AVOND Zonder Bon te koop i IBJ S1 ;ertgi TRIBUNAAL „Alles liever, zelfs dood, dan dit!" De Wereld-suikerproductie, spreken In de v rotestven ypruimen '4 jerpleging inZe De ramp van het s.s. Meerkerk. n 'li 11L- V,. uzenJ Practijkdiploma Boekhouden bkeuring ifervliet. I tinc ocie keuring met mg en in het a gf- ■aande kwal reit Hnun mere in alle 1 verj ;AU ■^.-Griffier. li - sdieten f 8< TERNEUZEN De ongeregeldheden te Duindorp. TE TERNEUZEN. DE ZAAK BRlNCKiWAN V EL NIEUW PROGRAMMA 'Ml 1 «fe- 9 Ve jeugd m dien 9 hoofd gezien zal ■lijk geen gemak- doch de „Stich- Hen Groede", zal Ide onontbeerlijke Jialle gemeente- Hen tot een goed I stieren, die van |g Biervliet kreeg 1 gg JUNI A.S., 's a\ llTide Kerk, Noorc O. S. CAZEM R' En vanaf 16 je «li wT-n den Ca- ■k^_ J A POLDER van J^Kngelanden "Worden op M I 1946, des 3 uur, bij 'I. f{ laassan te lil" ver- het ".'3 geduren- y|en de be- Hfcet dienst- memorie r,rk 1 11 gedurende ,,'i^fa de vast- ïtore van iriffier ter .ken tegen ■en in af- Har zijn. loornoemd 'rtl| Dijkgraaf. Catali ten baar. Voorz Exti wordi dagbl TENT ielaren en gedun Volgende vergade 1946, te HULST 1 uur n.m. 1946, te GOES, ii h.m. J, 1946, te OOSTI Hu 11 uur v.m. jjirs'eder]. Bond van Afdeeli I reningen van Zii 1 dergelijke? XJ hieraan nog rr Ilid van de Verei Lt 14 - Telef. ereniging Uw k< tarieven en i ht-verzekerden en tweede k ^iedereen prospec Mathen.w. 110, De kampleiding van het gedeti- tieerdenkamp Duindorp te 's-Gra- venhage, is doende met een uitge breid onderzoek naar de beweeg redenen, welke geleid hebben tot de jongste ongeregeldheden. Werd reeds gemeld, dat over plaatsing van enkele gedetineer den uit andere kamers, die daar volgens hun zeggen meer bewe gingsvrijheid hadden dan in Duin dorp, en aanleiding vormde tot ontevredenheid met de bekende gevolgen. Uit het thans afgenomen verhoor blijkt, aldus deelt men ons mede, dat ook andere motieven een rol speelden. Zoo blijkt uit een verhoor, dat de commandant van de buiten- bewaking eeh gedetineerde afnam, dat de ongeregeldheden niet een uiting waien van ontevredenheid tegen de buitenbewaking, noch tegen de binnenbewaking. „Wy hebben'', aldus deze gede tineerde, ook geen klachten over de behandeling maar wij zijn wan hopig. Velen van ons zitten hier ai veertien maanden zonder ver hoord te zijn, terwijl velen van de leiders, die ons indertijd hebben voorgelicht, er met enkele jaren gevangenisstraf afkomen en wij hebben deze relletjes veroorzaakt alleen om de buitenwereld te laten weten dat wij hier nog zitten". De plaatsvervangend comman dant yan de binnenbewaking ver klaarde van. meening te zijn, dat het hier slechts wanhopige men- schen betreft, die gewacht hebben op en gehunkerd naar een gele genheid om te demonstreerem ..Zij zijn ten einde raad" aldus de plaatsv. commandant en zeggen: Alles liever, zelfs dood, dan dit. Als men ze stuk voor stuk on dervraagt, zijn zij allen even cor rect en tevreden. Men moet het zich kunnen voorstellen hoe be roerd het is, gescheiden te zijn van vrouw en kinderen, het gezin kapot gemaakt, terwijl er maar niets gedaan wordt. Dat maakt deze menschen ten einde raad. Nu hebben zij deze gelegenheid aangegrepen, die hun lielaas noodlottig Is geworden, en welke ten koste ging van men- schenlevens." DE DISTRIBUTIE VAN BANANEN. De aangekondigde distributie van bananen voor kinderen ge boren in 1942 of later heeft ver traging ondergaan, daar het schip met bananen, dat op 15 Juni in Rotterdam werd verwacht door machinestoring zijn route heeft moeten wijzigen. Eind Juni wordt evenwel een tweede schip met bananen in de haven van Rotter dam verwacht. Een gedeelte van de lading zal dan zoo snel moge lijk in distributie worden ge bracht. De grenzen tusschen Palestina, Syrië en Egypte zyn gesloten als gevolg van de vele daden van terrorisme. Alle verbindingen, zelfs de telegrafische, zijn ver broken. De Vereenigde Nederlandsehe Scheepvaart Maatschappij deelt mede, dat in verschillende couran ten, alsmede over de radio, berich ten zijn opgenomen, resp. ver spreid. over de oorzaak van de ramp, die het s.s. ..Meerkerk" in den vroegen morgen van j.l. Zon dag is overkomen. In dit ver band wijst de reederij er op, dat het nog niet mogelijk is geweest, een officieel onderzoek terzake in te stellen en dat het trekken van conclusies thans op zijn minst zeer voorbarig moet worden ge noemd. Wel kan reeds worden medegedeeld, dat verschillende be richten, o.a. 0ver het onklaar zijn van het compas, bepaald onjuist zijn- terwijl evenmin vaststaat, dat het schip zich op het oogenblik van de ramp buiten het officieele vaarwater bevond. Helaas is pog geen verder bericht ontvangen over de vermiste twee Nederland sehe machinisten en tien Lasea- ren (scheepsgezellen), die over boord waren gesprongen. Wel kan gezegd worden, dat het schip in tweeën is gebroken en defini tief als verloren moet worden be schouwd. De namen van de vermiste Nederlandsehe leden der beman ning van het s.s. „Meerkerk" zijn: L. Jansen. 4e machinist, en J. L. Vèrduyn, assistent-machinist, bei den afkomstig uit Middelburg. Noch van de vermiste Neder landers. noch van de Lascaren is tot nu toe eenig spoor ontdekt. De „Meerkerk" is gedeeltelijk gezonken. De kapitein is van boord gegaan. Er zijn nog eenige iëden op het schip achtergebleven. Zitting van Maandag 17 Juni. Hoe was de houding van Direc teur O. A. B. tjjdens de bezet ting Onder, groote publieke belang stelling vond de behandeling plaats van de zaak tegen den 40-jarigen Johannes Brinckman, tijdens de bezetting Directeur van het Ge westelijk Arbeidsbuerau te Ter- neuzen thans wonende te 's-Gra- venhage. De tegen hem uitgebrachte be schuldiging omvatte de volgende punten: a. als lid zich te hebben aangesloten bij den Ned. Volks- dienst en Winterhulp Nederland, zijnde aan de N.S.B. der Neder landen verwante organisaties en als collectant voor W.H.N. werk zaam te zijn geweest. b. van nat. soc. gezindheid te hebben blijk gegeven, door te ver klaren, dat alleen de nat. soc. regeeringsvorm voor Nederland in aanmerking kwam, alsmede door geabonneerd te zijn geweest op het N.S.B.-blad Het Nationale Dag blad" en dit ter lezing te hebben neergelegd op het kantoor van het G.A.B. te Terneuzen. c. hulp te hebben verleend aan den vijand, door als Directeur van het G.A.B. te Terneuzen er aan te hebben meegewerkt, dat vele Nederlanders ten behoeve van de Duitsche oorlogsvoering in Duitschland zijn tewerk gesteld. Besch. door den Voorzitter on dervraagd, wijst er op, dat hij in feite nog steeds Directeur van het G.A.B. te Terneuzen is en ver klaart verder, op advies van zijn raadsman. Mr. Terwoert, de ten laste legging te ontkennen. Op de vraag van den Voorz., Mi- Kegge, of hij zonder dit advies wel bekend zou hebben, antwoordt B.. dat er een paar dingen zullen zijn. die hij in den loop der zitting zal erkennen. Hierna verklaart hij, wel lid van den N.V.D. te zijn geweest, doch niet van Winterhulp. Voor laatstgenoemde instelling heeft hij tweemaal gecollecteerd, zulks op verzoek van den burgemeester. Aan de tewerkstelling in Duitsch land heeft hij niet medegewerkt doch integendeel zooveel mogelijk getracht, deze te saboteeren. De voorschriften waarnaar besch. [-handelde kwamen van den toen- maligen Secr.-Generaal. B. geeft vervolgens toe een aantal personen te hebben toegesproken en daarbij te hebben gewaarschuwd voor de gevolgen, indien zij niet naar IDuitschland terugkeerden. Dit waren echter vrijwilligers, aldus B., die reeds in Duitschland had den gewerkt en door hun werk gevers aldaar waren opgegeven als z.g. contractbrekers. Niet op zijn last, doch op die van den S. D. is later de politie bij een aantal dezer menschen aan huis geweest. Hijzelf heeft getracht om hen in de steunverleening en later om hem vrij te krijgen. Met nadruk wijst besch. er op, dat hij uitdrukkelijk geweigerd heeft, er aan mede te werken, dai. Nederlanders naar concentratie kampen werden gezonden. Verder verklaart hij, zich sommige dingen niet precies meer te herinneren waarop de Voorzitter opmerkt, dat B. wel nauwkeurig weet, wat in zijn voordeel is, doch datgene wat in zyn nadeel spreekt, zich niet meer herinnert. Vervolgens verklaart besch.. dat het G.A.B. te Terneuzen in geheel Nederland goed stond aangeschre ven. Hyzelf vestigde den indruk, dat een ander het goede werk deed, omdat hij moest doen alsof hij voor de Duitschers werkte en daardoor dan kon saboteeren. Zijn arbeidsbureau was een aaneen schakeling van sabotage! Om streeks Dolle Dinsdag is hy ver trokken, omdat hij zoowel van de Duitschers als van de ondergrond sche te vreezen had. verklaren, dat hij niet kan aanne men, dat besch. dit niet zoo onge veer weet. Van welke verklaring Mr. Terwoert akte vraagt. Een aantal brieven toont aan dat Brinckman bij Mtinzer bijzon der goed stond aangeschreven en op de hem gestelde vraag, hoe dat zoo kwam, antwoordt besch.. dat hij bij Münzer den indruk heeft weten te vestigen, alsof hij loyaal al diens voorschriften zou navol gen. Mtinzer heeft hem de hand boven het hoofd gehouden, doch andere Duitschers, waaronder Mit- telenscheid, wantrouwden hem. Besch. verklaart te hebben gehan deld volgens de aanwijzingen van de Ned. regeering in Londen en heeft de vaste overtuigingdat het in het voordeel van Zeeuwsch- Vlaanderen was, dat hij geble ven is. De verklaringen afgelegd over zijn gedrag tijdens zijn diensttijd, noemt Brinckman valsch. By de z.g. dienstverplichting in 1942 heeft hy schriftelijk zijn ont slag ingediend hij den Secr.-Gene raal. Dit was echter niet ge meend. Nadat besch. nog een uiteenzet ting heeft gegeven omtrent een uitlating, die hij deed tegenover Dr. Van Breda Vriesman in ver band met de keuring van arbei ders voor Duitschland, wordt ver volgens de zitting geschorst. naar Duitschland, hulp te nebbe verleend aan den vijand, antwoord deze ontkennend. Hij heeft slecht in het belang van het Neder!**; sche volk gewerkt en is daarvocr aangebleven. Waarop de Voorzitter opmerkt dat Brinckman dus in het belang van het Nederlandsehe volk huin heeft verleend aan den vijand! -tie dt Curayao en Suriname, die Vrijdag op Schiphol daalden, be ben gereisd via New York. Hier ziet men de voor- zi teo der beide delegaties op het vliegveld La Guardia: links Dr. M. F. da Costa Gomez (Curasao) en rechts Frederik Lim a Po (Sur:nan*). Zij hopen met de zoozeer begeerde autonomie terug te keeren. Wat betreft zyn illegaal werk, zoo heeft B. byv. 90 jongens op gegeven als leerling van de Vlas- school, terwijl zij dit niet waren. Door hem zyn ook eep aantal „Ausweisen" uitgegeven. Uit een getuigenverklaring blijkt, dat ambtenaren van het G.A.B. valsche „Ausweisen" uit gaven, echter zonder besch. daarin te kennen, omdat zij dezen niet vertrouwden. B. verklaart, hier van wetende te zijn geweest, doch bestrijdt, dat het hier een aantal van 500 zou betreffen. Het G.A.B. was geabonneerd op het „Nationale Dagblad", doch besch. heeft dit nimmer ter lezing neergelegd. Vervolgens protesteert hij er tegen, dat naar zyn meening de zaak uit het verband wordt ge rukt en noemt verder de proces sen-verbaal door den P.O.D. op gemaakt, erg gekleurd. Ook de verdedjger Mr. Ter woert, protesteerde in den loop der zitting enkele malen en vroeg herhaaldelijk akte van verklarin gen e.d. Uit een brief, die in het dossier berust, blykt, dat besch. menschen naar Duitschland heeft „vermit- telt" doch volgens hem betrof het hier slechts enkele personen van een lijst van 292 zwarte "handela ren en smokkelaars door de mare- chaussée samengesteld. Wanneer B. het heeft over per sonen, die vrijwillig naar Duitsch land en Frankrijk wilden gaan werken, klinkt van de publieke tribune een stem: „Dat lieg je!" De rust i« evenwel weldra her steld. Op de vraag, hoeveel menschen onder verantwoording van Brinck man naar Duitschland zijn gezon den, kan deze geen eenigszins juist antwoord geven, hetgeen aanlei- Jing is voor een der leden van het Tribunaal, den heer De Roo, te Middagzitting. Allereerst wordt behandeld een bedreiging met den S. D., die Brinckman zou hebben geuit tegenover een vrouwelijke werk kracht, die ontslag had genomen, doch dit wordt door dezen ont kend. Vervolgens komt een verklaring van den gevolmachtigde Jan Dek ker aan de beurt. Deze zou een gesprek met Brinckman hebben gehad en hem daarbij hebben ver weten, dat hij, Brinckman, te ver ging in zijn samenwerking met de Duitschers. Tengevolge van dit gesprek moest Dekker later een standje van Münzer in ontvangst nemen. Besch. verklaart hierop dat een verhoor van een geïnterneerde N.S.B.-er hem niet interesseert! By de behandeling van een lange lijst met handteekeningen van personen, die een aanklacht in dienden tegen Brinckman, ver klaart deze, dat hij het met den Voorzitter nooit eens zal worden! Ook Mr. Kegge schijnt deze meening te zijn toegedaan, doch wijst er tevens op, dat besch. zich nu achter zijn ambtenaren wil ver schuilen. Hetgeen deze ontkent. Op de vraag, of Brinckman ver antwoordelijk is, voor hetgeen door het G.A.B. werd gedaan, moet deze tenslotte antwoorden met: „Ja, voor honderd procent." Hierna geeft besch. een uitvoe rige uiteenzetting omtrent zijn gedrag en zienswijze tijdens de bezetting. O.m. verklaart hy alles te hebben gedaan om zooveel mo gelijk menschen uit Duitschland te houden en alleen in Zeeuwsch- Vlaanderen werd. dank zij zijn bemoeiingen, de landbouw vrijge steld van tewerkstelling in Duitschland. Vele menschen zijn door hem ondergebracht bij de Weermachtswerken aan de kust. waardoor zij hier konden blijven. (Waarbij de Voorzitter opmerkt, dat dit ook hulpverleening aan den vijand beteekent.Dat er bij hem fietsbanden, schoenen, sla olie, overalls enz., zouden gevon den zijn, wordt door besch: be twist. Nimmer heeft hij iets wil len aannemen en hij heeft ook zijn ambtenaren daarvoor gewaar schuwd. Dat de bevolking zoo tegen hem was. is hieraan te wijten, dat hij uiteindelijk de man was, die de beslissing moest nemen en de volkswoede had een uitlaat noo- dig, dit was Brinckman! Meer malen heeft hij zich afgevraagd of hij moest aanblijven, doch hij is tot de slotsom gekomen, dat het in het belang der menschen was, I dat hij bleef. Uitvoerig wordt hog de kwestie van de ontslagindiening behan deld en hierbij blijkt, dat B. ook de Duitschers hiervan in kennis stelde. De beantwoording van de vraag, waarom hij dit deed baarde hem oogenschijnlijk nogal enkele moeilijkheden, doch tenslotte ver klaarde hij, dat dit in zijn lijn lag. Een belangrijk getuige, Vervolgens werd gehoord, dt tijdens de zitting ontboden getuigt Cornells Jansen, wnd.-directeur van het G. A. B. te Terneuzen. Deze was gedurende de beat- tingsjaren onder Brinckman op dit bureau werkzaam. Getuige verklaart valsche „Aus weisen" te hebben uitgereikt zon der overleg met B. Hij zag de noodzaak daarvan niet in, doel meent dat ook B. wel Ausweisen heeft uitgereikt. De Duitsche Fachberater wees de 'menschen aan, die naar Duitschland moes- tem gezonden worden, het G.A.E. deed in deze zeer weinig. Onge veer 1100 personen werden uit gezonden. Volgens getuige be stond er tusschen B. en de N.S.E. geen contact. Hij kan niet verkla ren. of besch. wel eens iets heelt gedaan voor de betrokkenen, doch meent van wel. In ieder geval heeft Brinckman de Duitschers genoeg bedTer lezing leg gen van het Nationale Dagblad door besch. heeft getuige nimmer gezien en hij vertrouwde dezen volkomen. Hij meent dat B. door zijn aanblijven veel goeds heeft gedaan en dat hij medegewerkt heeft om zooveel mogelijk men schen uit Duitschland te houden Steeds heeft B. getracht te redden wat te redden viel en heeft daar bij behoorlijke resultaten bereikt. Besch. heeft niet kunnen ver hinderen dat er menschen naar Duitschland werden gezonden, doch het was hem, volgens ge tuige. niet te doen om zooveel mogelijk menschen over de grens te krijgen. Getuige weet niets van bedrei gingen af en gelooft dit ook niet. Hij verklaart echter wel geschrok ken te zijn van den brief die Mün zer schreef, doch wijst er op. dat Brinckman er slag van had om met de Duitschers om te gaan, hetgeen getuige niet zoo goed af ging. De haat van de bevolking tegen Brinckman, schriift hij toe aan het feit, dat deze geen Zeeuw is en nogal kortaf optreedt. Op de vraag van Mr. Terwoert, of besch. met menschen kan om gaan, wenscht deze getuige niet te antwoorden. Tenslotte verklaart hij nooit met Brinckman te heb ben gesproken over1 de moeilpe positie waarin deze verkeerde. Mr. Terwoert verzoekt hierna een deskundige te willen benoe men, teneinde een onderzoek in te stellen in het archief van het G.A.B., doch het Tribunaal wijst dit verzoek af. Wel wordt beslo ten, de zaak te schorsen tot Zater dag 22 Juni en alsdan nog een drietal getuigen te hooren. Het bureau voor de buitenland- sche landbouwbetrekkingen van het ministerie van landbouw te Washington raamt de wereld suikerproductie van den oogst 1945-'46. welke op het oogenblik aan de markt wordt gebracht, op 27,2 millioen short ton d.i. 75.000 ton minder dan het vowge sei zoen, en 7.3 millioen ton minder dan het gemiddelde der jaren 1935-'39. De verminderde pro ductie in bepaalde gebieden van Europa doet de 1 millioen ton grootere opbrengst op het Wes telijke halfrond meer dan te niet. Tjjdens een tornado trad de rivier Rouge buiten haar oevers, waardoor 20 personen gedood en een aantal anderen gewond wer-' den. Te Sandwich (Ontario) op de Canadeesche 0ever werden vele gebouwen aan de hoofdstraten bij de rivier vernield. Auto's werden tegen de huizen geslingerd. Tijdens de tornado in Z.-Onta- - rio en Michigan werd het stadje Het hy hem bestaande gewetens- ojibway geheel weggevaagd. Ook conflict naar aanleiding van de uitgevaardigde slavenbepali ngen' was na een conferentie met an dere directeuren waarhij Ir. Ver- weij een uiteenzetting gaf, wegge- praat temeer waar Ir. Verweij een dringend beroep op deze vol gens B. betrouwbare directeu ren deed. Op de vraag of besch. inziet, door het wegzenden van arbeiders Windsor werd zwaar geteisterd. Honderden zijn gewond, duizenden dakloos. Het aantal dooden be draagt thans 20. Volgens „Italia Nuova" zou Generaal Peppino Garribaldi, kleinzoon van den held der Ita- liaansche onafhankelijkheid, zijn gearresteerd wegens handel in; levensmiddelenkaarten. ifl ENSDAG 19 JUNI 1946. 3r;:oek van ons publiek, dat onze rt te waardeeren, geven wij weer A tr.„' PEUL en *'r k - IL'JI I a* fbmr-rint circa l'/i millioen NIEUW GEBIKTE STEEN Rijn- en Waal formaat, plus dubbele moppen. Leveringen eventueel franco wagon in Zeeuwsch-Vlaanderen. Aannemers en handelaren speciale prijzen. Wtggi >lnh leerlinge Dameskapster. M. J. MARKUSSE. Axel. Gevraagdwegens huwe lijk der tegenwoordige nette Dienstbode of Werk ster. P. -VAN FRAAIJEN- HOVE—VAN HOEVE, L 58. Axel. Gevraagd: een Slagersleer ling of jongen voor drie dagey per week. J. VAN DEN EECKHOUT. v. Steen bergenlaan 2. Biedt zich aan: Schoen makersknecht. zelfstandig i .UUiUi J'JAR j Meisje, z.h.w. voor dag en nacht. Brieven onder No. 70. bureau van dit blad. Te koop of te ruil: z.g.a.n. bl. Schoenen, m. 38, voor 37%, en te koop een zwarte wollen Omslagdoek, 35. Dijkstraat 31, Terneuzen. Te koop: een partij rnooie Gramofoonplaten. prijs 60 cent per stuk. Adres: Rie- mensstr. A 158, Zaamslag. Te koop: jonge Konijnen. Adres: Julianastraat 75 te Axel. «w» W IVCI KiSU TERNEUZEN binnen één jaar te behalen met onzen bekenefcn, pri ma, goedkoopen, schrifte- lijken cursus. Méér dan 1200 onzer cursisten slaag den reeds, waarbij tien tal- -.witdiiic <taiiKeuuu'en: Aannemersbedrijf. 2?n P\anovPrjjs 750

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2