„intermezzo" DE TWEE WERELDEN VOOR DEN ZONDAG. Amsterdamsch Eucharistisch Congres* DE CHRISTELIJKE GROET. M&I3 China heeft een eigen Hiërarchie. Boekenschouw* Afscheid van den heer B« I. Zonnevijlle als Gemeente-Secretaris. DE! PRIJZEN VAN HARING EN HARINGPRODUCTEN. Door Pater STELTENPOOL S. V. D. Predikbeurten. Een nieuwe .nazi-ondergrondsche' Een sterke film met Leslie Howard en Ingrid Bergman. Zesde Eeuwfeest van het H. Mirakel. Voorstel van Laguardia aangaande verplaatste personen. Verklaring van Menzies. Genade by en vrede, van God den Vader en onzen Ie ere Jezus Christus. (Galaten 1:3) Q BNADE en Vrede. Dit is Paulus' groet voor de gemeente. Dit is de groet der Christelijke Kerk Want zóó groeten kan noch de Jood, noch de Heiden. Genade zjj U, zegt Paulus. Genade kent deze wereld niet; kan ze ook niet kennen. Hoogstens kan er een zwakke schijn gevonden worden op deze wereld van wat met Genade wordt bedoeld. Stel U voor, dat Genade zou 'heerschen op de wereld! Dan zou ze aan de Genade sterven. Dan zou ze aan de Genade ondergaan. In plaats van orde zou er wan orde zijn. Bandeloosheid zou er zijn in plaats van gezag. Het onrecht zou heerschen en het recht zou altijd moeten wach ten. Ja, als Genade zou heerschen op deze wereld en niet het recht dan zou dit de ondergang beteekenen van alles wat de wereld nog in stand houdt. Vrede zij U, zegt Paulus. Ook vrede in den waren zin des woords is op deze wereld niet te denken. Zeker, het woord wordt wel ge bruikt. Alles, wat de regeeringen der volken doen, heeft immers, ten doel den Vrede te bewaren of veilig te stellen! En de zaak, die door het woord Vrede" wordt aangeduid, wordt «ojns ook wel aanwezig geacht. Men spreekt immers oyér tijd perken van Vrede. Zulk een tijdperk beleven wij hier nu in het Westen van Europa! Maar wij kennen den Vrede alleen als afsluiting van den ooi- log. Moeten wij niet zeggen dat wij den Vrede alleen kennen als voort zetting van den oorlog in een anderen vorm? Zonder strijd is deze wereld niet te denken. De oitóe wijsgeer schijnt gelijk te hebben als hij zegt, dat de strijd de vader van alle dingen is. den GENADE en Vrede. Deze woorden vormen groet der Kerk van Christus Maar deze woorden wijzen heen naar een andere wereld Deze groet wijst op datgene, wat de gemeente bezit in 't geloof. Genade en Vrede. Deze woor den omsluiten het geheele Chris telijke heil. Luther zegt: Er zijn twee dui vels, die ons voortdurend plagen, n.l. de zonde en ons geweten. Christus heeft ze beide over- [wonnen. In plaats van de zonde, die ons doet vreezen is er de Genade, die ons doet juichen. Die ons niet doet naar onze zon- Iden en ons niet vergeldt naar onze ongerechtigheden. In plaats van he* geweten, dat spreekt en onrust brengt komt de Vrede, die in ons hart de Ruste brengt. Jezus, Uw verzoenend sterven, Blijft het rustpunt van ons hart. DR. HIRSCHFELD TOONT SEYSS-INQUART IN ZIJN WARE GEDAANTE. (Vervolg van pag. 1, 7e kolom.j is. Tegen de vernielingen in de haven van Rotterdam had, vol gens Hirschfeld de gevolmachtig de Voelkers zich inderdaad ver zet. Eveneens moest hij bevesti gen, dat Seyss invloed aangewend heeft om den omvang der door de Wehrmacht voorgenomen inun daties tot ongeveer de helft te beperken. In den loop van het kruisver hoor weerlegde Dr. Hirschfeld de bewering van Seyss-Inquart, dat de Nederlanders, die in Duitsch- land gingen werken, vrijwilligers waren. Aan de ondersteuning van werkloozen werd in Nederland spoedig na den inval een eind ge maakt. Dit dwong den arbeiders naar Duitschland te gaan om in hun levensonderhoud te voorzien. Hij verklaarde, dat de gebouwen en machines van een der Neder- iandsche dagbladen, de «aagsche Courant, op instructie van Seyss- Inquart werden opgeblazen, om dat de arbeiders weigerden een artikel van de persafdeeling van Seyss. dat de spoorwegstaking aanviel, te drukken. Nadat Seyss- Inquart's vertegenwoordiger voor Zuid-Holland gesproken had over de ..informeele wapenstilstand," die voor het Nederlandsche volk twee maanden eerder een eind aan den oorlog maakte, dan mogelijk was, betrad de 67 jaar oude Franz von Papen de getuigenbank. Zaterdag 15 Juni 1946. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. Zondag 16 Juni 1946. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 10 u. Ds. O. S. Caze- mier. van Dalfsen; 2.30 u. Ds. J. C. Sickesz; 7 u. Ds. O. S. Caze- mier, Jeugddienst. Sluiskil: 10 u. Ds. J C. Sickesz; 2.30 u. Dr. L. J. Cazemier. Axel: 10 u. Dr. L. J. Cazemier, van Terneuzen; 2.30 u. Ds. A. J. Kromhout, van Hoek. Zaamslag: 9.30 u. en 2.30 u. Ds. J A. Talma. Hoek: 10 u. Da. A. J. Kromhout, 2.30 u. Kloosterzande: 10 u. Ds. J. J. Saraber. Sas van Gent: 10 u. 'Ds. J. van de Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van de Graaff. Hulst: 10 u. Ds. W. L. Herma- nides. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Pliester. Biervliet: 3 u. Ds. Van Yperen. Groede: 9 u. Ds. G. J. Derksen. Nieuwvliet: 10.45 u. Ds. G. J. Derksen. Oostburg: 2.30 u. Ds. Van Vliet. Schoondijke: 2.30 u. Ds. Van 't Hooft. Waterlandkerkje: 10 u. Ds. Van Yperen. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10 u. Ds. Nolthenius. Gereformeerde Kerk. Terneuzen: 10 u. en 3 u. Ds. G. W. van Houte. Axel: 10 u. Ds. Kok, bevestiging Ds. D. J. Couvée; 5.30 u. intrede Ds. Couvée. Voor dezen spe- cialen dienst zijn de plaatsen vrij te 5.15 u. Hoek (:n de Chr. School): 10 u. «r> 2.30 u. Ds. F. DJ. Verveen. Zaamslag. 9.33 u. Dr. De Bondt. van Den Haag; 2.30 u. Ds. Kok. Gereformeerde Kerk. (Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.) Terneuzen: 10 u. en 3 u. stud. Van .Riet, van Goes. Hoek: 10 u. en 2.30 u. Ds. I. v. Til Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 u. en 2.30 u. Ds. J. Tolsma, van 's-Gravenmoer. Gereformeerde Gemeente Terneuzerp 9.30 u.. 2 u. en 6 u. Leesdierist. Hoek: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Lees- dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u.. 2 u. en 6 u„ Ds. A. de Reuver! Roomsch-Katbolieke Kerk. Terneuzen: 7 u., 8.30 u. en 10 u H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Hulst: 6.30 u., 7.45 u., 9 u. en 10 u. H. Afissen. Clinge: 7 u-, 3.30 u. en 10 u.. H. Missen. St. Jansteen: 7.30 u., 9 u. en 10.30 u. H. Missen. y Voor de derde maal heeft de Katholieke kerk een poging ge waagd om in het groote Rijk van het Midden een kerkelijke hiërar chie op te richten. De eerste keer was het mislukt doordat de Ming- dynastie de politiek der Tartaren- vorsten verloochende en een zware vervolging inzette. Dat was het einde van het prachtige werk van den Franciscaan Johannes van Monte Qorvino. Deze was op vér- zoek van den keizer, dat dloor Marco Polo aan den Paus werd overgebracht, in 1294 naar China gekomen. Binnen 35 jaar telde hij 30.000 bekeerlingen. Mede door gebrek aan nieuwe arbeids krachten uit Europa had de jonge hiërarchie (Kambalik, het latere Peking, was aartsbisdom en had meer dan vier suffi a gaanbisdom men) zich niet voldoende sterk kunnen ontwikkelen om aan de storm het hoofd te kunnen bieden. De veelbelovende jonge Kerk stierf geheel uit. Twee Jezuïeten de pp. Ruggieri Ten Ricci waren in het begin van de zeventiende eeuw de eersten, die weer op nieuw succes in China konden bogen. Hun wetenschap pelijke roem bracht het Christen dom groote voordeden. Zelf na den val van de Ming-dynastie mocht pater Schall verder wer ken onder de.Mapsjoes In 1651 wilde de propaganda in China een zelfstandig patriachaat oprichten voor de toen reeds meer dan 200.000 Christenen. Er zouden 2 of 3 aartsbisdommen komen en 12 bisdommen. Onder den druk van de Portugee che politiek kwam daarvan niets terecht. In 1690 werd Nanking en Peking verheven tot diocees onder hei aartsbisdom Goa. Dat was de Bortugeesche wensch,. In 1856 werden deze diocesen echter weet opgeheven. In China kende men sindsdien apostsjlijjftjie vicariaten zooals in alle missiegebieden on- per dq Propaganda. Thans beleven wij een nieuwe Piping om in China de kerkelijke hiërarchie op te richten. Men heeft er in Nederland tot dusver slechts weinig aandacht aan be steed. Intusschen zullen alle mis sievrienden blijven hopen dat deze poging za! gelukken. Zij is beter voorbereid dan de vorige keeren. Het aantal Katholieken bedroeg in 1940, 3.262.678 met 601.886 katechumenen. (Over de getal begint op iets te lijken. Het bedraagt echter nog steeds geen vol procent van de inwoners van China. Een feit van groote beteekenis is, dat de inlandsche priesters thans met 2.073 een waardige plaats innemen naast de Euro peanen met 2.980 priesters. Veer tien bisdommen werden toever trouwd aan de inlandsche clerus terwijl vier diocesen een Chinee- schen kloosteling tot bisschop nebben. Kardinaal Tien, die kort geleden in Nederland werd ge huldigd bij zijn sympathiebe2oek aan het bisdom Roermond en aan het moederhuis zijner congregatie te Steyl, werd Kardinaal van Pe king. Zijn kerkprovincie Hopeh telt de meeste Katholieken van de 138 kerkelijke gebieden. Het zijn er 805.750. In het geheel staan er van de 138 gebieden thans 26 onder Ohineesche leiding! daar er ook riog acht Ohineesche aposto lische prefecten zijn. Men ziet dat de tegenwoordige Paus het ernstig meent met zijn volledige ommezwaai in de kerke lijke politiek, voor China, welke trouwens reeds was voorbereid en ingezet onder den vorigen Paus. Onze Nederlandsche kardinaal Van Rossum C, ss. R. heeft in deze verandering een werkzaam aandeel gehad. Met spanning zien vele Katholieken van Nederland uit naar de verdere ontwikkeling van het Katholicisme in China dat in zijn verwarden na-oorlog- schen toestand tevens nog reke ning moet houden met het na burige communistische Rusland. Momenteel draait in 'enkele groote theaters een fihn die onze bijzondere aandacht verdient. .In termezzo" is een grootsche Ameri- kaansche film, in Nederland uit gebracht door Loet Barnstijn waarin Leslie Howard op meesl-er- lijke wijze de hoofdrol vervult. Wie dezen acteur in zijn laatste film. Pimpernel Smith, 'heeft ge zien zal zijn vroege dood tenge volge van een vliegongeluk in '43 bij het zien van deze film des te meer betreuren. Het is waar, ..Intermezzo" is een liefdesge schiedenis en een liefdesgeschie denis van het gewone soort die niets verrassends voor ons beef en geen pikante intriges oplevert voor alledaagsche filmsmuipapen. Wat deze film tot een bijzon dere maakt, is het verbluffend natuurlijke en zeldzame meesle pende spel. Inermezzo is een be levenis. Hoe wordt hier met sim pele middelen het stralende geluk van Holger's (Leslie Howard) ge zin gesuggereerd en deze suggestie treft eerst pas doel wanneer de jammerlijke verstoring van dit geluk gaat optreden in de ge daante van de lieftallige Anita (Ingrid Bergman). Onbewust be- 'eeft men de situatie als diep pijnlijk en dat beseft men pas wanneer de lichten in de zaal weer aangloeien. 'Zoo legt men ook met een diepe Volgens een correspondent van de .Evening News" wordt in Oostenrijk door voormalig Duit- 3Cbe officieren een nieuwe nazis tische ondergrondsche beweging voor Europa georganiseerd. Door het verslappen van de controle in het „bevrijde" Oostenrijk hebben de leiders van de beweging be trekkelijk de vrije hand. De voedselschaarschte veroorzaakt groeiende ontevredenheid en daden van sabotage en lijdelijk verzet i worden talrijker. I Een Nederlandsch officier, die in het land speurt naar Neder landsche verplaatste personen, ge- j looft dat honderden belangrijke I nazi's zich in de vier bezettings- laatste zes jaar zijn er nog geen zones van Oostenrijk verbergen overzichten beschikbaar.) Sinds j en in staat zijn een verzetsbewe- 1800 is hun getal verzestienvou- ging te organiseeren met behulp digd, sinds 1900 verviervoudigd, van boeren, die hen zonder bon- in 1920 was het 1.99®000. Het nen van levensmiddelen voorzien. „WITTE BUSSEN" door Ake Svenson. vertaling van J. E. Gorter -Keyser. Uitgever Ad. M. C. Stok, Zuid-Holl. Uitge vers Mij, Den Haag. Bovengenoemd boek hadden we tezamen met .Het Einde" kunnen noemen. In onze beschouwing van verleden week, want beide hoeken spelen zich af op een en hetzelfde arbeidsveld, doch het onderscheid i§: „Het Einde" speelt zich achter en „Witte Bussen" voor het decor af. Het is een. goede gedachte geweest deze hoeken tezamen uit te geven, want niet zoo dikwijls zjen we zoo duidelijk het beeld scherp tegen den politieken ach tergrond. In „Witte Bussen" be ieven we de practische tenuitvoer legging van hetgeen Bernadotte politiek had weten voor te berei den, de verzachting van het levenslot der Noren en Denen die in concentratiekampen waren op gesloten. Is het wonder, dat we j bij het lezen van bereikte resul taten die blijdschap niet eens ten volle kunnen deelen, wanneer we denken aan hen Nederlanders moeten achterlaten? verwijt maar niettemin worden deze gevoelens bij het lezen van „Witte Bussen" gewekt. Zweden verkeerde tot het redden van veler levens in een gunstige positie en heeft die weten uit te buiten en duizenden kunnen daar dankbaar voor zijn, en wij zijn het ook. Als zucht een "prachtig -boek uit de hand waarvan men diep genoten heeft. Dat komt, omdat men met rijn menschen-heeft meegeleefd, omdat ze levend geworden zijn en we er van zijn gaan houden. Hier in is deze film boven het gewone niveau uitgegroeid tot een over tuigende werkelijkheid. Ingrid Bergman kreeg in 1944 de hoogste artistieke onderschei ding van de Academy Award, de hoogste die Amerika, kent en men noemt haar unaniem de grootste ontdekking der laatste jaren en terecht. In deze film bespeuren we den vooruitgang dien we op dit terrein meemaken. Intermezzo behoort ongetwijfeld tot de filmen die in onze herinneringen blijft leven als een sterke film. Ruimte tekort verbiedt hier dieper op deze ma terie in te gaan, hoewel de nei ging tot vergelijkingen groot is. misschien komen we er' een vol gende gelegenheid op terug. Nu alleen nog dit, wanneer deze film eens onder uw bereik komt is ze een gang daarheen volkomen waard. KLEURENFILM VAN OVERWINNINGSPARADE. De filmmaatschappij, Gaumont Britisch, heeft een kleurenfilm van de Victory-parade vervaar- Als laatste punt op de agenda van de op 13 dezer gehouden ge meenteraadsvergadering, stond '1 officieele afscheid van den ge meente-secretaris, den heer B. I. Zonnevijlle. In tegenstelling met andere vergaderingenwasthansde publieke tribune nagenoeg geheel gevuld met het voltallige secre- arie-personeel en enkele andere belangstellenden waaronder wij onder meer opmerkten den heer Mr. Van TienhöVen, burgemeester van Hoek. Nadat de heer Zonnevijlle de raadszaal had Betreden, nam de Voorzitter het woord en sprak den scheidenden Secretaris toe. Naast het vele en belangrijke werk dat de heer Zonnevijlle voor dë gemeente Terneuzen heeft ver richt bracht spreker speciaal naar voren datgene hetwelk hij daar buiten heeft bereikt door het geven van zijn cursussen voor het. behalen van het diploma ge meente-administratie; waardoor de gegronde kennis van hem niet alleen ten diengte stond van de gemeente Terneuzen, doch het al gemeen belang diende ver daar buiten. Bij de pas gehouden ver gadering van de Burgemees'ers, Secretarissen en Ontvangers van Oost- en West Zeeuwsch-Vlaande- ren kwam dit zeer sterk tot uiting daar het overgroote deel van de daar aanwezigen tot de oud-leer lingen van den scheidenden Secre taris behoorden. Spreker betreurde het. dat de heer Zonnevijlle om gezondheids redenen genoodzaakt is den ge meentedienst te verlaten vóór den door de wet bepaalden tijd. Hij en dat is bij zijn installatie en bij zijn vertrek"; aldus bogon de heei Zonnevijlle zyn afscheidsrede Spreker dankte den Voorzitter en den heer Van Strien voor de sympathieke woorden tot hem ge richt en wierp vervolgens een terugblik op de voornaamste ge beurtenissen welke sinds zijn be noeming tot secretaris en thans in deze gemeente Terneuzen heb ben voorgedaan. Als een groote zorg welke jaar lijks tenigke 'de stipte spreker óók aaii nel maken van de be grooting. Hierbij trok spreker een vergelijk tusschen de eerste door hem opgemaakte begrooting over het jaar 1920 en die van thans; waarbij bleek, dat het tekort van de begrooting 1946 grooter is dan het totaalbedrag der begrooting 1920. Het totaalbedrag der be grooting 1946 bedraagt: 1.311.622 met een tekort van ƒ279.361; bel totaalbedrag van de begrooting 1920 bedroeg ƒ220.971,86. De huidige noodlijdendheid van de ge meente weet spreker zeer zeker niet aan het financieele beheer van de gemeente, doch in de eer ste plaats aan de wet, regelende de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten; hij sprak ech ter de hoep uit, dat de thans in studie zijnde wijziging hierin ver betering zal brengen. Tenslotte zeide spreker den Voorzitter nog dank voor de har telijke woorden en wees op de prettige samenwerking, welke steeds heeft bestaan. Ook de aa menwerking met de overige amb tenaren prees spreker en hjj vond het vooral verheugend, dat als roemt de trouwhartigheid en rond- j zijn opvolger is benoemd een van börstigheid van den heer Zonne vijlle en sprak de hoop nit dat het hem gegeven moge zijn nog lange jaren te genieten van de welverdiende rust en met genoe gen te mogen terugzien op het werk. hetwelk hij voor deze ge meente heeft verricht. Met het aanbieden van een bloentenmand aan mevr. Zonnevijlle, die even eens ter vergadering aanwezig was, besloot de Voorzitter zijn af scheidsrede. Vervolgens werd het woord ge voerd dóór den heer Van Strien, welke als oudste raadslid namens: den Raad enkele woorden van hulde en dank sprak. „In het gemeenterecht bestaat de goede gewoonte, dat de ge- zijn ambtenaren en een van zijn beste leerlingen. De gemeente krijgt in hem een kundig en toe gewijd hoofdambtenaar. Ook de prettige samenwerking met den raad, met de verschillende raads- colleges van burgemeester en wethouders zal steeds een aange name herinnering voor hem nijn. Spreker eindigde met het col lege van Burgemeester en Wet houders en den Gemeenteraad veel .wijs beleid toe te wenschen. opdat de gemeente Terneuzen, welke door hem met zooveel ge noegen is gediend moge groeien en bloeien. Des avonds nam onze scheiden de gemeente-secretaris, de heei Zonnevijlle, officieel afscheid van cligd. Daarvan waren Donderdag meente-secretaris in den gemeen- de ambtenaren en oud-ambtena reeds 300 Copieën gereed welke teraad de stille getuige is bij de per vliegtuig naar verschillende gehouden besprekingen en hij 'zich landen, o.a. ook naar Nederland, zijn gezonden. De film heeft eep vertooningsduur van 20 minuten- Een volledige film van de parade zal aan alle Geallieerde landen worden aangeboden. daar alleen beperkt tot het voeren van administratie. Slechts twee maal wordt hem de gelegenheid gegeven en dat stelt die ambte naar zeer op prijs, om ook eens een enkel woord te mogen zeggen Op een Vrijdag te Amsterdam gehouden persconferentie werden opnieuw eenige bijzonderheden medegedeeld over het Eucharis tisch Congres waarmee het zesde eeuwfeest van het H. Mirakel in de hoofdstad wordt gevierd. Het hoogtepunt zal zijn de Pon tificale Hoogmis in het stadion op Zondag 23 Juni, opgedragen door zijn Hoogw. Exc. Mgr. J. Huybers Bisschop van Haarlem. Om kwart over acht moeten die wij daar als I die deze plechtigheden voor altïid hebben 'i komen bijwonen, reeds aanwezig Dit j-- geen zÜn* °P aandrang van vele zijden - 1 zal er ook voor de Volwassenen gelegenheid zijn ter H. Tafel te naderen en wel na de kindercom- munie, waaraan 12.000 kinderen deelnemen. Precies half 9 zal de Bisschop in vol ornaat naar het opgerichte altaar schrijden. vooraf gegaan zoodanig heeft "het" hoek als docu- j door een luisterrijke stoet van 1600 ment, als een belangrijke repor tage over een groot moeizaam werk, waar Zwéden trotseh op misdienaars. 80 acolyten, assisten ten en bruidjes. Bij het offertorium komt een mag zijn, recht op onze waardee- stoet van 40 priesters en even ring en op een mooi en blijvend i zoovele broeders de met hosties plekje in onze boekenkast HERM. STEGGERDA. maanden na Laguardia, directeur-generaal van de Unrra, heeft den economi- schen en socialen raad der V, N. verzocht met spoed het probleem der verplaatste personen, waarbij bijna een millioen menschelijke wezens betrokken zijn, tot oplos sing te brengen. Hij stelt voor, aan vluchtelingen 90 dagen levens onderhoud te verstrekken hij den terugkeer naar hun land. Laguar dia schat, dat de jaarlijksche kos ten voor de Internationale organi satie van verplaatste personen 40 millioen dollar op iedere 100.000 personen zal bedragen. Hij ver zoekt den raad ten spoedigste het probleem der organisatie die de Unrra in December 1946 zal op volgen, op te lossen. Bandoeng, negen de capitulatie. ,,A slice of Holland" noemen de Engelsen het een eiland van orde en rust temidden van een gebied, dat wordt geterroriseerd door plunderende en brandstichtende benden. Hun wreedheid tegen over de bevolking overtreft nog die van hun vroegeib meesters uit Dai Nippon Vooral na d overname van de stad door Nederlandse troepen begon deze te herle /en. De Zuidelijke stadswijk, tot kort vóór hun komst een nest voor kwaadwillige elementen, werd ge zuiverd. Dit had al direct als tastbaar resultaat een sterk af nemen tengevolge an het aantal branden, die opzettelijk veroor zaakt reeds een 7,\',vj.e tol hadden geëis, van i-nkel pandt 'i, woonhuizen en kantoorgebouwen. Ook de onmiddellijk ter plaatse gevormde legerbrandweer kon reeds veel goed werk verrichten. Het aantal inwoners is door. het opnemen van ex-geïnterneerden uit de kampen van Midden-Java belangrijk gestegen. Als gevolg hiervan zijn de be schikbare woonruimten zeer be perkt. Een klein gezin heeft meestal slechts één die met veel kinderen, twee kamers tot haar beschikking. Niet zelden zijn garages en andere bijgebouwen tot woonvertrek ingericht. Velen zullen naar Nederland worden geëvacueerd. Ue mannen worden fri afWafchtfttg daarvan zo- yeel mogelijk in dienst gestéld van den wederopbouw. Zij -die echter de dienstplichtige leeftijd hebben mogen het land niet vér laten, De meeste scholen zijn heropen.1. De aanwezige onderwijskrachten vonden dus weer 'dahfetends ge legenheid om zich nuttig te maken. Een grote moeilijkheid is hiér wel het gébrek aan böefeen en andere leeröiiddelen. waarvan veel gedurende de bezetting ver loren is gegaan. Langzamerhand begint de klein handel te herleven. De Braga, de voornaamste winkelstraat van Bandoeng, geeft hiervan een dui delijk beeld. Steeds worden er meer zaken geopend, hoofdzake lijk Chineese. De verkoop bestaat voorlopig nog uit kunstartikelen, boeken schoenen, levensmiddelen en fruit. En ook de bekende In dische eethuizen zijn er weer, die aio vanouds druk worden bezocht. De verstandhouding tussep de bevolking en de militairen is bui tengewoon goed te noemen. On danks de uiteraard nog zeer ge ringe middelen wordt alles ge daan om den soldaat de nodige ontspanning te bezorgen. Er werden cantines geopend met bijbehorende schrijfzaal en biblotheek en waal* verversingen tegen een geringe prijs te krijgen zijn. Vooral het Bandoengse Rode Kruis in samenwerking met het Leger des Heils heeft op dit ge bied reeds veel goed werk verricht. Vele families waren bovendien gaarne bereid om een soldaat te „adopteren" toen dit gevraagd werd. Bijna iedere militair heeft nu een eigen „home", dat hem na den dienst de nodige huiselijk heid kan geven. Iets' wat hij in zijn diensttijd steeds meer heeft geleerd te waarderen. Ook de eigen O. O.-afdeling, die uitsluitend in bataljonsver- band werkt, is zeer actief. Haar ontstaan dankende aan veler wens omi-aélf een instantig te tjebben, die den soldaat de nodige aflei ding kan bezongen, kreeg zy on geveer het karakter van een YiM.C.A. of NA.A.F.I. O. O. omvat o.a.: de verdeling vfcn sigaretten, verk-oap van kleine gebruiksartikelen, het in bruik leen afstaan van boeken en sport- benödigdheden, in- en uitgaande brief- en pakketpost, cantine be heer met het toezicht op de har en het organiseren van dans- en film avonden, rioH .nsbiow En al deze zorgen voor onze I gevulde cibories op den offertafel 1 brengen. Deze stellen zich vervol- i gens, evenals de reeds genoemde assistentie, in carré rondom het altaar op. Na de communie van den Bis schop zullen 40 kleine processies: 4 misdienaars, 2 acolyten, 1 pries- j ter en 1 broeder die een gele um- I brella draagt zich naar de 40 com- muniebanken hegeven en daar de jongens is nodig hard nodig, want., H Communie uitreiken aan de hun taak is buitengewoon zwaar. Slechts enkele kilometers bui ten de stad, in de omringende rijstvelden ligt niemandsland en niet ver daarachter de absolute grens tussen twee werelden: de Tji Taroem. Om in het gebied de rust te handhaven zijn zuiveringsacties noodzakelijk. Bijna altijd sfcjot men op sluipschutters, verborgen in de bomen of in struiken. Niet zelden krijgt men vuur vanuit verborgen stellingen met automa tische wapens. En dan gaat het hard tegen hard. Aan heide zij den verliezen: gewonden en helaas ook doden. Op de militaire be graafplaats liggen naast Engelse en Brits-Indische ook Nederlandse soldaten. Hun eenvoudige houten kruizen bewijzen dat het hier kinderen. Men heeft berekend, dat dit vlot kan gebeuren. 400 uitreikingen per minuut. Daarha zullen 40 andere priesters zich met de communie-uitreiking aan de volwassenen belasten. In het kader van deze eeuw feestviering vallen de voorstellin gen in den Stadsschouwburg op Vrijdag- en Zaterdagavond. Het Amsterd.-Rotterd. tooneel- gezelschap zal onder regie van Albert van Dalsum opvoeren; „Maria Boodschap", (L'annonce faite 5, Marie), van Paul Claudel. Uit het vele dat de kerkmuziek in deze congresdagen biedt, is vooral vermeldenswaardig het plechtig Lof in de St. Willibror- duskerk op Sacramentsdag, waar bij onder leiding van Theo v. d als op Vrijdag- en Donderdag avond zal de triomf van het Mira kel-Sacrament in het Concertge bouw worden herdacht. Op het concert van Vrijdagavond treden het Collegium Musicum AmStelo- damense op, onder Toon Vranken met polyphonische gezangen, het koor-comité .Katholiek1 Amster dam" onder Alphons Vranken met het Gloria uit de Missa Choraïiter van Fr. Liszt en onder Hendrik Andriessen met diens Te Deum. Bovendien is van 19 Juni tot 15 Juli een tentoonstelling „zes eeuwen Katholiek Amsterdam" gearrangeerd in het Waaggebouw. Nieuwmarkt, Amsterdam. Dé Stichting Museum Amstel- kring en de historische studiekring „Leonardus Marius'.' hebben bij de organisatie van deze expositie medewerking ondervonden van l\et Rijksmuseum, het museum Boymans te Rotterdam, vele pas torieën en instellingen. DE ATOOMCOMMISSIE VOOR HET EERST BIJEEN. De commissie voor de atoom energie van de V. N. heeft Vrijdag in Huntercollege te New-York haar eerste bijeenkomst gehouden. De commissie, in Januari j.l. door j de Assemblee van de V. N. opge- dank richt, bestaat uit de elf leden van den Veiligheidsraad, waaraan een vertegenwoordiging* van Canada is toegevoegd. Groot-Brittannië zal vertegen woordigd worden door Sir Alexan der Cadogan, de Vereenigde Sta ten door Bernard Baruch de Sov jet-Unie (volgens een door de V. N. enkele weken geleden ver strekte mededeelin'g) door Andrei Gromyko. Op de bijeenkomstvan Vrijdag zou de verkiezing van een voor zitter en, indien noodzakelijk, van commissies en subcommissies, aan de orde komen. ren ter gemeente-secretarie alhier. Daartoe waren deze heeren met hunne dames vereenigd in de raadszaal van het stadhuis. De rij der vele sprekers werd geopend door den heer Olijslager, den gemeente-oijtvanger, die in algemeenert zin den scheidenden chef en oud-chef schetste als een man, die door zijne houding als chef. zijn personeel dreef in de richting der studie en de onder hem dienende ambtenaren ge vormd heeft tot den zelfstandigen ambtenaar met verantwoordelijk heidszin, die weet wat hij wil en waar hij staan moet als dienaar van het publifeke belang. Spreker achtte het een groote eer voor de gemeente-secretarie van Terneu zen in het algemeen, maar in het bijzonder voor den heer Zonne- vrjlle, dat hij ambtenaren heeft afgeleverd die thans in het vak der gemeente-administratie top- plaatsen bezetten, hierbij doelende op de aanwezige burgemeesters en gemeente-secretarissen uit an dere gemeenten. De nieuw benoemde gemeente secretaris, de heer Dees, wees o.m. in het bijzonder op de moeilijke jaren "-der bezetting; hoe de ambte naren waren opgeschrokken* door het ontslag van den burgemeester en later door het vertrek van der. heer Zonnevijlle. en hoe verheugd zij waren toen zij na de bevrijding weer op hun post terugkwamen. Spreker dankte tenslotte, voor de opleiding en de vele wijze les sen welke hij ontvangen mocht. Als stoffelijk blijk van waardee ring voor de wijze, waarop mevr. Zonnevijlle met de belangen der ambtenaren had meegeleefd, bood hij namens hen een bloemenhulde aan. De heer Blok, ambtenaar tei secretarie alhier, betuigde ziin namens de jongere ambte naren. Ter herinnering aan de goede verhouding tusschen den chef en oud-chef en uit dankbaar heid namens allen, bood hij den heer Zonnevijlle een Philips radio aan. Doch ook de oud-ambtenaren Ueten zich bij het uitspreken van vriendelijke woorden niet onbe tuigd. De heer Van Dijke. thans gemeente-secretaris van LocJiem, releveerde in hoofdzaak de capa citeiten als leeraar voor het vak- examen, waarover de heer Zonne vijlle in hooge mate beschikt. (Zie verder pag. 3, 4e kolom.) ernst is, dat nog steeds de Japan- Bijl werken worden uitgevoerd se geest als een giftige wolk over dit land hangt. In het hospitaal liggen ook zwaargewonde officieren, mensen met een nieuwe geest die zich niet aan het gevaar hebben ont trokken, maar tot het laatste bij hun jongens zijn gebleven. Staaltjes van moed en goede kameraadschap overal. Zij doen hun plicht voor het land en voor het leven daar zo kort achter hen. Iedereen weet dat het ditmaal wel eens zijn laatste tocht kan zijn, maar hij gaat en steeds weer op nieuw bewijst llij dat zijn volk goede militairen kan leveren voor een goe'4 lgg'er. t -ohuodss ibzoss Na ovepdag in de ene Weïéld je leven gewaagd te hebben, volgt er 's avonds weer opname in (Ie andere, dig vriendelijk is "én goed. Zó is het leven 'in Bandoeng, zó is het in elke stad mét timg. Én de onderhandelingen duren voortisdiis Sergt. A. W. DONDERS, Staf 1 3 R.I. „V" Brigade. Java (N.Ó.I.j van Amsterdamsche componisten, Dieoenbrock, Sweelinek. Cuijpers. Schrijvers, iVranken en van den dirigent. In dezelfde kerk voert het koor van de Kathedrale Base- liek van 's-Hertogenbosch op Za terdag een voor dezen dag gecom poneerde Plenarium-Mis u;t van Hendrik Andriessen, op initiatief van het com'té der <d;u0 om0*5""*3* Ook aan de wereldlijke muziek wordt een belangrijke plaats inge ruimd. Zoowel od Woensdag-, als openingsavond van het congres, John Hnird, dé uitvinder van ;inr;it, „oor rèlmens is in af- het. aerste televisie-apparaat! is q^geett' diarover eer- Vfrijclqgmorgen in zijnjuiis ÉhX- vnstvestald oro nvaland) m zijn slaap over Bird was 58 jaar Oud. Het Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening deelt het volgende mede: Reeds is aangekondigd dat de Minister van Landbouw, Viüschcrü en Voedselvoorziening een nieuwe regeling heeft vastgesteld voor de prijzen van haring en haringpro ducten. De thans in een beschikking neergelegde prijzen gelden met ingang van Maandag 17 Juni. De nieuwe detailprijs van gezouten haring is vastgesteld op 8 cent per stuk. Voor het schoonmaken mag ten hoogste 1 cent per stuk in rekening worden gebracht. Voor koelhuisharing mag deze prijs met 1 cent verhoogd worden. Kleinhandelaren mogen gerook te, gestoomde en gemarineerde haring voor ten hoogste 10 cent per stuk te koog aanbieden. De prijzen is strafbaar. Het publiek zal in zijn eigen belang goed doen de naleving van de prijsregeling te bevorderen door gevallen, waar in een hoogere prijs wordt ge- vraapi. ornniflaellijk bij den diens* voor de prijscontrole of de politie aan te geven. Vrijdi hili leden, De ItaRaansdie communisti sche .nart'fj veroordeelt de procla matie' van Uroberto 2 en be schouwt deze aÉ eéh oortogshan- dëling tegen liet Itallhansche vblk, de democratie en de republiek'1. eisebt krachtige maatregelen tegqh allen, die „deze laats!e pro vocatie Van Savoye" goedkeurden. dér is iwedegëdéeld, vastgesteld op l:i cênt De detailprijs voor ver- sche Haring 'ffe maximaal cent. De reedersprijzen zijn als volgt vostge.ridlWgeZotrtön gekaak'e voïle- en maatjpslrslrlfcg tót en met 15 Augusttis 1946 37,50 per kantje 'Vdn netto '9t4> kg. Na 15 Augustus 1946 35 per kantje van 94 kg. Venaéhe hatiög '0,0,27% për ltg. OvertPé&Kg dan de genoemde Op de verklaring van den Secre taris van de vakvereeniging van scheepsschilders en havenarbei ders, Donderdag te Sydney afge legd, waarin deze zeide, d£Vt Australië niet kon toelaten, dat 70 millioen Indonesiërs beleedigd werden, heeft de leider van de op positie, Menzies geantwoord, dat het er bij de Nederlandsch-Indi- sche kwestie in werkelijkheid hier om gaat. of over de politiek van Australië 'moet Worden beslist cfbor de ftëgëéring, dan wel döor een h&ndvól merfSchnn op -de wer- VeA en dót hét probleem niet be treft, öf er eenige menschen m Asfctsalië voor de Indonesiërs-zijn. „Voor zoovter wij wefen, houdt de Regiering ons voor, de Neder- fc-Mders vriendschappelijk gezind te iijn. Hbe öit kan samengaan ittöt het oVeïgeven van het be- Sfttttr) aan de vijanden van de Nederlanders"'b»rno j las 7A

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2