DE STICHTING „VEILIG TEHUIS". VOOR DEN ZONDAG. BOEKENSCHOUW. TRIBUNAAL m a m m PINKSTEREN. PROVINCIALE BERICHTEN. En daar werden op dien dag tot hen toegedaanlpmtrent drie duizend zielen. Hand. 2:41. j Predikbeurten. TE TERNEUZEN. Stichting 1940-1945. Provincie Zeeland. Candidaatstellingen Gemeenteraad. SCHAAKRUBRIEK. I mm m wm DRIE duizend tot de gemeente toegedaan. Het „Ik zal u visschers van menseden maken" is vervuld. Petrus heeft hier een groote vangst. Het is eenvoudig niet in te denken. Wat hier ge beurt, is in onze verhoudingen niet te plaatsen. Wie rekent nog op zooveel bekeeringen. Wie rekent nog op het toegedaan wor den van een groote schare behalve dan ver weg in Indië. Toegevoegd tot de gemeente wordt men door opvoeding, milieu etc. Zijn deze factoren gunstig dan is de kans niet gering, dat men er bijkomt- Zijn deze facto ren ongunstig dan is de kans wel gering, dan zou men al bekeerd moeten worden. En we denken er bij, maar dat zal wel niet gebeu ren. We houden ons zeiven voort durend voor, in geestelijke dingen mag men niet vragen naar resul taat Wij bemoedigen onszelf daarmee. Het is immers waar, het is een ander die zaait en een ander die maait. Maar wij hebben het dikwijls ook opgegeven eenig resultaat te verwachten. Petrus heeft hier wèl resultaat. Als bij hem de kerk uit is zeg gen de hoorders niet: we hadden veel beter thuis kunnen blijven of het ging nogal en we hebben ons niet verveeld neen er wor den er 3000 toegedaan. Vanwaar dat groote resultaat. Beschikt Petrus over buitengewone mid delen? Neen het middel van Petrus is het aloude, het is de prediking. En ook de inhoud der prediking is toch niet bijzonder. Het is naar ons oordeel een goede preek. Christus is er het middel punt van. Maar als Petrus tot ons deze preek zou houden, zouden we wellicht toch ook kritiek hebben. Nogal duistere aanhalingen uit het O. T.Maar toch door Petrus' woord worden de hoorders in de ziel gegrepen. De verklaring Het komt omdat het hier in Jeruzalem Pinksteren is. Het is de geest die levend maakt. Petrus' woord is Gods woord. De hoorders weten zich toegesproken niet door Petrus maar door Christus. En het ant woord op Christus' woord is: wat moetefT wij doen. Zoo is deze ge schiedenis wel zeer beschamend voor ons. Als wij predikers, zijn. kunnen wij dan misschien alleen maar over het Pinksterfeest spreken, alleen maar over den Geest en niet door den Geest? En als we hoor ders zijn, zijn we er zeker niet af met te zeggen: „Als er nu maar eens gepreekt werd zooals Petrus hier preekt. Er staat in vs. 41a: die dan zijn woord gaarne aan namen! Er is dus het willen aan vaarden. er is dus de bereidheid tot geloof. Het is de Geest, die levend maakt. Het is ook altijd weer de vraag of we levend gemaakt wil len worden. BEZOEK AAN GRAVEN IN HET BUITENLAND. Voor de naaste familieleden (echtgenooten, kinderen en ouders) van na 9 Mei 1940 ge sneuvelde of overleden militairen der zeemacht, die begraven zijn in Engeland, België, Frankrijk of Noorwegen, bestaat gelegenheid om een bezoek aan het graf van den overledene te hrengen. De be trokken regeeringen hebben daar toe nun toestemming verleend. Betrokkenen dienen daartoe in de eerste plaats een verklaring aan te vragen van den Minister van Marine, dat zij echtgenoote, kind of ouder zijn van een in bovengenoemde landen begraven militair der zeemacht. Voor En geland en Noorwegen is boven dien een visum vereischt. De Nederlandsche Bank ver strekt deviezen voor een drie- daagsch bezoek. Een vergunning daartoe kan aangevraagd worden, onder overlegging van bovenge noemde verklaring van den Minis ter van Marine en het paspoort en zoo noodig met visum, bjj de Ne derlandsche Bank te Amsterdam dan wel bij het bijkantoor der Nederlandsche Bank te Rotterdam of bij de agentschappen der Ne derlandsche Bank te 's-Graven- hage, Maastricht of Middelburg. De kosten van een en ander moeten door betrokkenen zelf worden gedragen door den A.N.W.B. opgeleid, nadat zj wegens hun leiderscapaciteiten en tact. na een strenge selectie, uit vele candidaten werden geko zen. In de toekomst hoopt men te komen tot het doen afleggen van een „kampeerproef", na het slagen waarvan het kampeerpas- poort wordt uitgereikt. Het secretariaat van de stich ting „Veilig Tehuis" berust bij den geschieden op een van de bijkan toren van den A.N.W.B. De kaart is echter een jaar geldig en men heeft dus ruimschoots den tijd met aanvragen. De kosten zijn gering: per persoon kost de kaart 0.50, per gezin 0,75 en voor een leider ƒ1.50. Op het einde der bespreking wees de heer Oosterlee er met nadruk op, dat de stichting „Vei- *VS Ijs Tehuis" een zelfstandige* en uit vestigd Parkstraat 1820, Den Haag. De kampkaarten moeten wor den aangevraagd bij de N.K.Cr, eveneens Parkstraat 1820, Den Haag en wel met het oog op de te nemen informaties -een veer tien dagen voor men er op uit wil trekken. Ook kan de aanvraag de kampeerbeweging zelf ge groeide organisatie is, die los van eenige staatsbemoeiing, den kam- peerstijl welke ten nauwste samen hangt met den levensstijl wil ver- hoogen, een taak waaraan ook de kerk, de jeugdbeweging, de" school en het gezin hebben mede te werken. Zaterdag 8 Juni 1946. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. Zondag 9 Juni 1946. (Eerste Pinksterdag.) Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 10 u. Dr. L. J. Caze- mier; 2.30 u. Ds. J. C. Sickesz. Sluiskil: 10 u. leesdienst; 2.30 u. Dr. L. J. Cazemier. Axel: 10 u. Ds. J. C. Sickesz; 2.30 u. Ds. J. J. Saraber. Zaamslag: 9.30 u. en 2.30 u. Ds. J. A. Talma. Hoek: 10 u. en 2.30 u. Ds. A. J. Kromhout. Kloosterzande: 10 u. Ds. J. J. Sarab g r Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van de Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van de Graaff. Hulst: 10 u. Ds. W. L. Herma- nides. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Pliester. Biervliet: 10 u. Ds. A. J. van den Ham. IJzendijke: 10 u. de heer Doorn, cand. t. d. H. Dienst. Groede: 9 u. Ds. G. J. Derksen Nieuw vliet: 10.45 u. Ds. G. J. Derksen. Oostburg: 10 u. Ds. Van 't Hooft Schoondijke: 10.30 u. Ds. Visbeek Waterlandkerkje: 10 u. Ds. Van Yperen. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10 u. Ds. Nolthenius. Gereformeerde Kerk. Terneuzen: 10 u. en 3 u. Ds. G. W. van Houte. Pinkstercollecte. Axel: 10 u. en 2.30 u. Ds. S. Plomp, van Soerabaja (tijd. te Rijswijk). Hoek (in de Chr. School): 10 u en 2.30 u. Ds. F. M. Verveen. Zaamslag: 9.30 u. en 2.30 u. Ds. Kok. Zoutespui: 10 u. en 2.30 u. de heer Vingerling, van Goes. Gereformeerde Kerk. (Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.) Terneuzen: 10 u. en 3 u. cand. Duits, van Kampen. Hoek: 10 u. en 2.30 u. Ds. I. v. Til Cbr. Gercf. Kerk. Zaamslag: 9.30 u. en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Axel (Fröbelschool, Nieuwstr.): 7 u„ Ds. J. C. van Ravenswaay. wan Zaamslag. Gereformeerde Gemeente Terneuzen: 9.30 u„ 2 u. en 6 u Leesdienst. Hoek: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u. Ds. A. de Reu ver, bed. H. Av.; 2 u. Ds. A. de Reuver, dankz. H.A.; 6 u. Ds. A. de Reuver. Evangelisatie Othene 6.30 u. Ds. Talma, van Zaamslag. Leger des Heils. Terneuzen: 10 u. Luit. H. Wouda, 7.30 u. Kadet W. E. Krommen hoek. Roomsch-Katholieke Kerk. Terneuzen: 7 u. 8.30 u. en 10 u H.H Missen: 2.30 u. Lof. Hulst: 6.30 u., 7.45 u., 9 u. en 10 u. H. Missen. Clinge: 7 u., 8.30 u. en 10 u. H. Missen. St. Jansteen: 7.30 u„ 9 u. en 10.30 u. H. Missen. kaartencentrale na een informatie bij de plaatselijke politie en is dus een soort bewijs van zedelijk goed gedrag, waardoor slechte elemen ten geweerd kunnen worden. Bij slecht gedrag loopt men de kans deze kaart kwijt te raken met al de gevolgen van dien. De bedoeling van deze zoo even geschetste maatregelen is duide lijk: alle steun aan den bona fide kampeerder, weg met den pseudo- kampeerder, die het karakter van deze gezonde ontspanning in ge vaar brengt. Naast de kampkaarten, zal men kampeerpaspoörten kunnen aan vragen, welke verstrekt worden, wanneer deze aanvraag onder steund wordt door organisaties als de Nederlandsche toeristenkam- peerclub, de Katholieke verken ners, de Nederlandsche padvin ders, de A.J.C. of door privé-per- sonen zooals de kampeerconsuls en „mentors" van den A.N.W.B. Deze „mentors" zijn kampeer ders met veel ervaring, die hun kennis en adviezen en eventueel hun bezwaren aan de onervarenen moeten mededeelen. Zij worden stelling Een dezer dagen naa een A.N.P redacteur op het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschap pen een onderhoud met den heer A. Oosterlee directeur-generaal van de afdeeling „Vorming buiten schoolverband", die onlangs door den Minister van het zoo juist genoemde departement tot voor zitter van de stichting „Veilig Tehuis" benoemd is geworden. Bij deze bespreking welke geheel aan de Stichting Veilig Tehuis" was gewijd, kwamen de volgende bij zonderheden ter tafel. .Veilig Tehuis", dat na den oorlog op den voorgrond getreden is. werd opgericht door vertegen woordigers van de ministeries van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, Binnenlandsche Zaken, Sociale Zaken, den A.N.W.B. en de Nederlandsche Jeugdgemeenschap. Het project der stichting dateert echter reeds van 1939 en vlak voor den oorlog werd de oprichtings- acte gepasseerd. Het doel der stichting is, alle kampeergelegenheden waar nacht verblijf wordt verstrekt, anders dan in hotels, logementen en pen sions aan een onderzoek te onder werpen. Voldoen deze terreinen en tehuizen aan de eischen der stichting, dan ontvangen zij een certificaat dat in het bijbehoorend gebouw komt te hangen en een schild, dat bij den ingang van de gelegenheid op duidelijk zichtbare wijze wordt aangebracht. Bij de beoordeeling of het schild kan worden uitgereikt, wordt in de eerste plaats onderzocht, of de exploitant bij machte is om een goede sfeer in zijn bedrijf te scheppen en of hij zich van zijn sociale taak ten opzichte der kampeerders bewust is. aangezien deze vraag van meer belang is dan die van het uiterlijk comfort Toen namelijk in den oorlog het kampeeren onder andere op kam peerboerderijen groote afmetingen ging aannemen en tallooze jongens en meisjes uit vaak ontwrichte gezinnen er zonder eenige erva ring en leiding aan deel begonnen te nemen, zijn op dit gebied hoogst ongewenschte toestanden ontstaan, welke de stichting „Veilig Tehuis" op alle mogelijke manieren wenschte te bestrijden. Men had gehoopt, reeds dit seizoen een aantal tehuizen definitief van het 1 in groote moeilijkheden, doordat in blauw en geel uitgevoerde hij zijn schip kwijt was en zijn schild te kunnen voorzien, maar dochter door een ongelukkig hu- DE HEER PORTIELJE IN TERNEUZEN. Na het verslag dat over de lezing van den heer Portielje in Sas van Gent reeds verscheen, willen we den prachtigen avond alhier toch niet heelemaal zonder vermelding laten. Ten eerste dit: het was verblijdend, dat er zoo veel spannende belangstelling be stond van den kant der Terneuze- naars. Hoe groot die spanning was waarmee men het betoog volgde, moge blijken uit het feit dat de heer Portielje onvermoeid, behou dens een kwartier pauze, van tien over acht tot tien voor half twaalf sprak en er toen maar mee op hield, omdat hij tot zijn schrik ontdekte, dat het al zoo laat was, maar hij had ons blijkbaar nog veel meer willen vertellen, en eer lijk gezegd de toehoorders vonden het jammer, want Portielje is een causeur, die je uren bezig houdt met belangwekkende beschouwin gen en inzichten, t.o.v. mensch en dier zonder dat je nog aan tijd denkt. Bij het afscheid merkte ik op: „Mijnheer Portielje, TJ hebt ons vanavond zooveel belang wekkends verteld dat ik waarlijk geen kans zie om dat beknopt in een verslag weer te geven", waar op het voor Portielje zoo karakte ristieke antwoord volgde„Dat kan ik me wel voorstellen, maar zegt TJ maar iets over de dieren, over Artis en over de Z.V.U." Wat het eerste betreft, nog nooit heb ik mij zoo beschroomd gevoeld om iets te zeggen over de dieren want Portielje heeft ons geleerd, eerst kijken, kijken, en nog eens kijken en dan denken, maar dat is een leerschool, die nog al eeni- gen tijd vordert en de noodige zelfbeheersching vraagt. Zijn betoog kwam in hoofdzaak hierop neer, dat wij door intensie vere waarneming en het opzij zet ten' van onze menschelijke voor van hetgeen wij in de natuur aanschouwen, een zuiver der inzicht kunnen krijgen in het instinctleven der dieren. Wat Artis betreft, de groote dierentuin te Amsterdam; na deze lezingen zullen er ongetwijfeld velen zijn, die het dier zooals we dat met sprekers oogen in al zijn natuur lijke acties en reacties mochten zien, graag in werkelijkheid zullen willen bespiedende wonder lijke wereld waarvoor we, laten we het na Donderdagavond maar eerlijk bekennen, eigenlijk blind waren. Wat tenslotte de Z.V.U. betreft, 't zeer waardeerende cul- tureele werk wat deze vereeni- ging hier doet, bereikte met dezen avond opnieuw een prachtig hoog tepunt, waarvoor wij zeer dank baar mogen zijn en waarom zij ook het volste recht heeft op den steun van velen. Die niet kwamen en geen lid zijn, doen zichzelf veel te kort. Dit voorstel van den voorzitter wjjst wel op zijn vertrouwen, dat hij stelt in de belangstelling van het publiek voor het dammen. En het is werkelijk goed gezien van hem, want er zou zeker veel be langstelling bestaan om zoo'n grootmeester eens te zien spelen, niet alleen van de dammers uit den omtrek maar ook zeker van de zijde van het gewone publiek. Laat ons hopen, dat het den heer Moerman gelukt den wereldkam pioen hierheen te krijgen. Het bestuur werd in zijn geheel herkozen. Als voorzitter zal weer fungeeren de heer M. Moerman, als secretaris L. Dekker en als penningmeester P. Huijssen, als gewone bestuursleden bovendien de heeren Chr. de Graaf en J. van Els. De rondvraag leverde een ge zellige discussie op over vele vraagstukken betreffende de in terne aangelegenheden van de vereeniging. Hij die nog als lid wenscht toe te treden, zoo werd besloten, zal dit moeten doen voordat de onder linge competities gespeeld worden, want indien deze eenmaal aan den gang zijn, zal men niet meer in de wedstrijddeelname opgenomen kunnen worden. Met de beste wenschen voor de toekomst van de club en een woord van dank namens het be stuur voor het in hen gestelde vertrouwen sloot de voorzitter deze zeer druk bezochte en goed geslaagde jaarvergadering. Vergadering Neutrale Fröbelschool. In de goed bezochte vergade ring van de Neutrale Fröbelschool alhier werd door den voorzitter, den heer Stolk, aan de leden voor gesteld mej. L. van Hermon als onderwijzeres aan de te openen school en mej. S. Dieleman als helpster. Hjj memoreerde in zijn ope- HOEK. ningswoord de stand van zaken en sprak hierover zijn voldoening Jaarvergadering van de uit, immers op 18 Juni a.s. zoo zeide hij. zal onze school geopend worden en zal men dus beginnen met de opvoeding van de kleuters op een wijze, die U thans even nader uiteen gezet zal worden door mej. Van Hermon. Damclub D.I.D. Op de bovenzaal van den heer P. Huijssen, werd op 6 Juni de jaarvergadering van de damclub D.I.D. alhier gehouden. De» voorzitter, de heer M. Moer man, opende deze vergadering met een woord van welkom aan alle opgekomen leden en gaf den secre- taris daarna de gelegenheid om de notulen en het jaarverslag voor te lezen. De club is geweldig gegroeid en ook op Hoek. aldus constateerde de voorzitter, bestaat er veel be langstelling voor de schoone dam- kunst. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek, dat de club een batig slot van ruim 50 mocht boeken. Hierna kwam aan de orde het laten overkomen van den wereld kampioen dammen naar Hoek. uiteen zette, hce zjj zich die taak voorstelt en het zal velen aange naam hebben aangedaan te kun nen hooren dat de leidster van de Neutrale Fröbelschool iemand is, die over ervaring op dit gebied mag spreken. In een heldere toespraak behan delde zij het ontstaan van fröbel scholen, het doel ervan, en boven dien de resultaten, zooals zij die zelf had meegemaakt Aan het slot van haar toespraak sprak zij de wensch uit, dat straks als de school eenmaal bezig zal zijn, de ouders en vooral de moeders eens een kijkje zouden komen nemen in de inrichting, om daar met eigen oogen te kunnen aan schouwen hoe de kinderen daar. niet alleen worden bezig gehou den,, maar worden voorbereid voor het volle leven. Gedurende de vergadering be stond er gelegenheid kinderen voor de school op te geven. Hier van werd druk gebruik gemaakt. Zoo zal Hoek dus straks een Fröbelschool bezitten, een school, waarnaar al zoo lang met verlan gen doo'r vele moeders is Uitgieaten. HULST. Ned. Herv. Kring voor gemeenteopbouw. Voor de ,,Ned. Herv. Kring yoor gemeenteopbouw", sprak .Woens dagavond de heer H. Bruijnogge, president-kerkvoogd alhier, örer het onderwerp: ,,'t Beheer in dé Herv. Kerk". Spreker gaf een historisch over zicht van 't beheer, zooals ziek dit in den loop der jaren ontwikkeld had, en lichtte de bezwaren toe, die er bestonden wegens de geschei denheid der functies van de be heers- en bestuurcollege's, die tot veel wantoestanden aanleiding gaf, 't welk door verschillende voorbeelden werd aangetoond. Spreker pleitte, zooal niet voor een fusie, dan toch stellig voor een zeer nauwe samenwerking tusschen bestuur en beheer in den geest van de nieuwe koers, waarin de Herv. Kerk zich momenteel be weegt, opdat ook de functies van Kerkvoogd en Notabel niet enkel van den materiëelen kant worden Het was leuk, dat zij, aan wie i bezien, maar ook in hun gees te- straks die kleuters toevertrouwd lijken achtergrond tot zegen der zullen worden, eens in het kort Kerk. Zitting van Donderdag 6 Juni. (Vervolg.) Van een „leelijk uitdruksel" en aanmaakpapier. De 65-jarige Alphons Nicolaas van Hulle, schipper te Sas van Gent, werd er van beschuldigd dat hij symp. lid is geweest van de N.S.B. en lid van de Landwacht, coloorteur voor VoVa, collectant voor Winterhulp, controleur bij het zetten der „Rommel-a3pérges" en voorts dat hij den vijand hulp heeft verleend door een schip ge laden met Weermachts-materialen naar Terneuzen. te varen. Ten slotte, dat hij voordeel heeft ge trokken uit zijn symp. lidmaat schap door zijn radio te mogen be houden. Van Hulle geeft de feiten voor het meerendeel toe, hij zat echter daar de door de consulenten der stichting uitgeoefende controle serieus ter hand wordt genomen, zullen dit jaar alleen voorloopige aanstellingen worden verstrekt. Om nu te kunnen kampeeren in die bekende bedrijven is het abso luut verplicht in het bezit van een kampkaart te zijn. onderteekend dóór de Nederlandsche kampeer- Maandag 10 Juni 1946. (Tweede Pinksterdag) Ned. Hervormde Kerk. Hoek: 10 u- Ds. J. van der Graaff, van Sas van Qent. Kloosterzande: 10 u. Ds. Saraber. IJzendijke: 10 u. Ds. v d Ham Groede: 9.30 u. Pinksterzang- O'enst. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Terneuzen: 6 u. de heer Van de Ketterij, stud, te Rotterdam. Axel: 10 u. de heer M. van de Ketterij. Oud- Geref Gemeente. Terneuzen: 9.30 u. Ds.. A de Reuver. Hoek (Chr. school): 3 u. Ds. A. de Reuver. „VREDERUST" TE BERGEN OP ZOOM. Op 3 en 4 Juni werden alhier de overgangsexamens voor het ver- pleegpersoneel gehouden. Voor het overgangsexamen van het 1ste naar het 2e leerjaar slaagden de broeders: F. W. Deij, H. Franken, F. de Smit en W. L. v. d. Zande en de zusters: C. Aar- noutse, C. J. Bierens, C. de Bruij- ne, J. van Driel, B. C. Faasse, J. Francke, R. P. de Jager, T. Jonk heer J. Joziasse, M. J. Kramer, M. C. Quist, M. Schotanus, A. J. Ver hulst en M. P. Wilderom. Voor het overgangsexamen van het 2de naar het 3de leerjaar slaagden de broeders: P. Pieterse en L. Stoutjesdijk, en de zusters: A. E. Franken J. Joosse. N. v. d. Uinde, E. iSuus mond, M. Uiterlin- den en P. Walhout. Voor het overgangsexamen in de Theologische vakken van het late naar het 2de leerjaar slaag den de broeders: F. W. Deij, H. Franken, W. C. Mersie F. de Smit, A. J. Verboom, C. Versluis en W. L. v. d. Zande, en de zus ters: C. Aarnoutse, C. J. Bierens C de Bruijne, J. van Driel, B. C. Faasse. J. Francke, J. Jansen. R. P. de Jager, T. Jonkheer, J. Joziasse, M J, Kramer. M. Potappel, M. C. Quist J. T. Schot, M. Schotanus, A. J. Verhulst en M. P. Wilderom. Voor het overgangsexamen in de Theologische vakken van het 2de naar het 3de leerjaar slaag den de broeders: P. Pieterse en L. Stoutjesdijk, en de zusters: H. A. Dijkgraaf, A. E. Franken, S. Joos se, N. v. d. Linde, E. Suurmond M.' Uiterlinden en P. Walhout. Voor het eindexamen in de geloofsleer slaagde broeder J. den Engelsman, en de zusters: L. C. Driesprong, J. Janson, A. N. Kooijman, C. W. Moena, M. J Mouthaan, G. E. Verhoef, A. M Verschuur en M. Westerlaken. welijk hij hem in huis verzeild ge raakte. Deze wendde zich tot de N.V.D. en zoodoende kwam Al phons Nicolaas in aanraking met het N.S.B-gespuis, dat hem zijn schip beloofde, mits hij symp. lid werd. Later bleek echter dat men hem leugens op de mouw had ge speld. Colporteeren en collecteeren zou hij slechts gedaan hebben door toedoen van den burgemeester. Bij de Landwacht was hij nooit geweest: hij ging alleen maar kijken als dit fraaie gezelschap aan het oefenen was. Besch. wil alles nog al onschul dig doen voorkomen, zoo zou hij slechts voor de Duitschers geva ren hebben, omdat een ambtenaar een „leelijk uitdruksel" tegen hem deed en hij daardoor bevreesd was geworden. Hij dacht nog wel een goede daad te hebben verricht, omdat er anders een boel men- schen „tegen de planken" waren gegaan en de Moffen dan mis schien aan het vernielen waren geslagen. De voorzitter vond het een rare kwestie met dat varen en ook Alphons vond het eigenaardig. „Maar ja. wat doet een mensch zoo al!" Hrj heeft er nu spijt van. maar destijds moest hij erg goed oppassen, omdat hij zooveel voor de onderduikers deed. Ook met de ,Volk en Vader- land"-kranteri blijkt het een zeer zonderlinge geschiedenis te zijn geweest. Volgens Alphons Nico laassaboteerde hij daarmede! De menschen waren erg hamve op deze stichtelijke lectuur, echter niet om te lezen, doch om de kachel mee aan te maken en vol gens zijn zeggen, was men zelfs bereid hiervoor min of meer „zwarte" prijzen te betalen! Nadat besch. nog' had medege deeld, dat men hem in Sas zeer genegen is en dat hij reeds gedu rende 14 maanden geïnterneerd was kwam zijn vrouw nog ver tellen. dat zij er wel „tegen" was. doch zich verder van de zaak niets had aangetrokken. Hierna was het woord aan Mr. F. W. Adriaanse, die er o.m. op wees, dat besch. geen overtuigend lid was en onder bedreiging ge varen heeft. Verder toonde pi. aan, dat er wel eens iemand een tiental kranten heeft gekocht om de kachel mee aan te maken. Ten slotte vroeg hij het Tribunaal, of als straf kan worden volstaan met den tijd, die besch. reeds in inter- neering heeft doorgebracht. Tragiek. Het was een droevig verhaal van huiselijke ellende, dat de 28-jarige Anna Franciska van Oekel deed Zij werd er van beschuldigd, zich bij de N.S.B. te hebben aangeslo ten, vriendschappelijk met Duit- sche militairen te zijn omgegaan en te hebben gecollecteerd voor Winterhulp. Besch. weet zelf niet, of zij lid geweest is, wel heeft zij zich eens daarvoor opgegeven, doch dit was op aandrang van haar man. Zij gaf toe, wel eens Moffen in huis te hebben ontj/angen, deze werden echter meegebracht door de in kwartiering. Omstandig verhaalt zij, hoe haar man,, na eerst een zaak grondig te hebben kapot gemaakt, ten slotte naar Duitschland ging en daar S.S.-er werd. Thans wil zij dezen liever niet meer zien. Zelf is zij nu ergens in betrekking, ver dient 5 gulden per week en mag daar een kind bij zich houden. Een ander kind is bij haar ouders in huis. De man van besch., thans ver blijvende in een interneerings- kamp, verklaart, dat zijn vrouw lid van de N.S.B. werd omdat hij dit beter achtte. „Man en vrouw zijn een!" Hij ging bij de S.S. om de Russen uit Europa te houden. En terwij] moeder nog een laat ste woord tot haar verdediging- spreekt,, zit in een der getuigen banken een klein jongetje en kijkt met niet-begrijpende oogen rond. Zoo nu en dan laat hij een speel- goedautotje over de bank rijden... Een „simpelseereiui lid." Tenslotte stond nog terecht de 63-jarige Hendrikus Franciscus ten Hoor zonder beroep te Sas van Gent. Deze werd er van be schuldigd, symp. lid der N.S.B. te zijn geweest, zich bij de Land wacht te hebben aangesloten en zijn radio, te hebben mogen behou den. Besch. verklaart, slechts ,.sim- pelseerend" te zijn geworden ten einde het radiotoestel van ziin zoon's terug te krijgen! Zijn lid maatschap bij de Landwacht be rust op een wraakneming van een groepsleider der N.S.B., die hem een papier liet onderteekenen, zonder dat hij wist wat er in stond. Zelfs in 1943 wist deze besch. nog niet, wat de N.S.B. was. De voorzitter vraagt, of Hen drikus toch goed bij zijn verstand is, doch zelfs dit blijkt deze niet te weten! Tenslotte volgt nog eeri verhaal, waarin besch. de rol van onderge doken N.,S.B.-er speelt, die bij de S. D. moest komen en blijkt dat Ten Hoor reeds ruim een jaar ge ïnterneerd is geweest en wegens ziekte hieruit is ontslagen. Het „simpelseerend" lid vraagt nog of zijn kinderen het radiotoestel te rug mogen hebben, waarna de voorzitter de uitspraak in deze zaak, evenals in alle andere, be paalt op 20 Juni a.s. „HET EINDE" door Folke Ber- nadotte, vertaling van Mr. M. Mees, consul- van Zweden. Ui'tg. Ad. M. C. Stolk, Zuid-Holl. Uitgevers Mij. Den Haag. In een poging om dit boek in het juiste licht te stellen zou ik een onderscheid willen maken tus schen boeken en boeken, waarbij ik de noodige fijnere onderschei dingen dan natuurlijk achterwege laat. In hoofdzaak bedoel ik te scheiden de boeken, die hun betee- kenis ontleenen aan literaire en cultureele waarden, de anderen, die hun ontstaansrecht vinden in de feitelijkheid en actualiteit. De laatsten zullen het dikwijls in dynamische kracht winnen van de eerste voor zoover ze zich niet alleen bepalen tot de beschrijving, de feitelijkheid. Daarmee drukken we dus geen waardebepaling uit, doch slechts een karakteriseering. Zoo'n boek is het belangwekkend werkje van Bernadotte. Het is i traden, zoo klein en minderwaar een beschrijving, zonder spanning, I dig waren. Zij streden niet voor zonder opwinding, doch de feiten ©en ideaal, een geloof, een overtui- zelf krijgen hier een boeiende 1 ging, zij streden slechts voor hun kracht. Er wordt hier een sluier j leven, dat gecriminaliseerd werd opgelicht over de laatste dagen door mfBdaden, die nooit meer van het Groot-Duitsche Rijk. 1 g-oed te maken zijn. Wantrouwen, corruptie, zelfbe- Vervolgens ontneemt hij Hilter houd ondergroeven reeds lang de het aureool van den heldendood steunsels van dit trotsche gebouw 1 en zegt in Het Einde: Volgensmijn spoedig als werkelijke oorzaak op een „dolkstoot" van het binnen landsche front. Eens en voor altijd moet er een einde gemaakt worden aan de legende van de onoverwinnelijkheid van de Duit sche Wehrmacht. Er mag geen plaats zijn voor een nieuwe dolk stootlegende. In de tweede plaats moet het Duitsche volk aan het verstand worden gebracht van wélk kaliber de leidende mannen van het Derde Rijk waren. Mijn ervaringen Keg gen mij, dat het mannen waren zonder eenig besef van moraal en menschelijke waardigheid. In die laatste periode zaten zij daar, met hun onzettend verleden, wanhopig intri-geerende tegen elkaar, terwijl zij trachtten eich achter eikaars rug te verschuilen, besluiteloos en radeloos. De laat ste acte van het Derde Rijk miste alle waardigheid, alle tragiek. Zij was alleen maar minderwaardig, omdat de menschen, die er in op en het Mené Tekel stond aan de muren geschreven, lang voor wij -het wisten en geloofden. We krij gen door dit boek een frappante kijk op de „groote figuren" Von Ribbentrop, Himmler, Schellen berg, Kaltenbrtinner en zijdelings ook op Hitier zelf. Zoo bevat dit boek belangrijke bladzijden, die voor de historie beteekenis zullen houden. Bernadotte was de man, die voor het Zweedsche Roode Kruis naar Duitschland ging om te trachten het lot van vele dui zenden Noren en Denen die in de concentratiekampen zuchtten, te verlichten. Dit werk bracht hem in aanraking met de voornoemde mannen, maar ook met de onge zonde spanningen en verhoudingen die er bleken te bestaan en zoo werd hij ongemerkt betrokken in de politieke situatie, die het einde karakteriseerde. Bernadotte werd uiteindelijk bemiddelaar. Op grond van zijn persoonlijke ervaringen, gesprekken en ontmoetingen krij gen zijn beschrijvingen autoriteit en boeit dit boek van het begin tot het eind. In zijn epiloog komt de schrijver tot de conclusie dat: In de eerste plaats moet het aan het Duitsche volk volkomen dui delijk gemaakt worden, dat Duitschland in 1945 een volkomen nederlaag geleden heeft, niet alleen op militair gebied, maar evengoed op alle andere terreinen, precies zooals in 1918, ook al gaf toen de Duitsche propaganda al berekeningen stierf de Führer den 27en Aprü. Het is mijn vaste overtuiging dat hij een spuitje kreeg. Wie hem dat spuitje toe diende, weet ik echter niet". Zoo is „Het Einde" in de ont luistering van de .heldenfiguren" een ontstellend en lezenswaardig boek geworden. De band en uitgave is sober, maar aantrekkelijk verzorgd. HEJRiM. STEGGERDA. In de derde verantwoordings- staat wordt Hoofdplaat met 360 50, Vogelwaarde met 676,20 en IJzendijke met 2438,80 ge meld. De totale opbrengst Inzameling Zeeland met een bedrag van 89.953.09. SCHOONDIJKE. Door de Partij v. d. Arbeid wer den de volgende candidaten rooi de a.s. Gemeenteraadsverkiezing gesteld? 1. P. J. Huijgh. 2. P. W. Neele. 3. G. de Kraker. 4. P. W. Toussaint. 5. A. v. d. Velde. 6. H. J. v. d- Walle. Partijstelling. Zwart: Thomas. Wit: Euwe. Zwart begint en wint. (Oplossing aan het einde van deze rubriek.) Siciliaansche Verdediging. Wit: Tartakower. Zwart: Ekström. De onderstaande partij, uit het toumooi te Hastings 194546, be vat verscheidene aardige varian ten en is bovendien uit een theo retisch oogpunt belangrijk voor de opening. 1. e2e4, c7c5; 2. Pgle2. Echt iets voor Tartakower om nu reeds af te wijken. Maar de dra- kenvariant (Rg7) gaat nu niet goed meer wegens de zet c3. Zwart kan op den tekstzet waar schijnlijk het beste antwoorden met 2. e5. 2. e7e6; 3. d2—d4, c5X d4- 4. Pe2Xd4, Pg8—f6; 5. Pbl c3, d7d6. Nu is de Scheve- ningsche variant ontstaan. De ge bruikelijke voortzetting is 6. Re2. 6 g2 -g3, Pb8c6. Indien 6. 'd5, dn 7. Rb5t, Rd7; 8. ed5:, Rb5: (na ed5: is de d-pion zwak); 9. Pb5;, ed5:; 10. Pd5:. 7. Rfig2, Rc8d7. Indien 7 - a6, dan 8. Pc6:, bc6:; 9. e5, Pd5; 10. ed6, Rd6:; 11. Pe4, Re7; 12. c4, met betere stelling voor wit (Tart.). 8. 00, Rf8e7. Beter was a6 geweest of Pd4:; 9. Dd4:, Rc6. 9 Rel—e3, 0—0; 10. f2—f4, Dd8—c7. Na Pa5 11. De2, Dc7; 12. Tdl, Pc4; 13. Rel staat wit g-oed. 11. Kgl—hl, Tf8d8. Nog wa$ hier a6 op zijn plaats geweest (of Pa5). 12 Pc3b5!, Dc7b8; 13. "Z c4!, Pc6Xd4; 14. Pb5X<J4, Rd7 c6; 15. Ddl c2. Dreigt qua- liteitwinst door: 16. Pc6:, bc6:; 17. e5 en 18 Rc6:. 15 Db8c716. h2—h3, Ta8—c8; 17. Pd5Xc6, b7Xc6; 18. Tal—dl, h7h5; 19. Dc2—f2, Dc7—ia5; 20. b2—b3, Tc8—c7? Wit breekt nu door. 2i e4e5!, Pf6e8. Indien 21. de5:, dan 22. Td8:t, Rd8:; 23. fe5:, Pe8 (niet De5: wegens Rf4); 24. Rc6:Kf8; 25. Rc5f, Kg8; 26. b4 gevolgd door 27. Re8:. Op 21. Fh7 volgt f5!, als in de partij zelf. 22. f4—f5, Da5Xe5. Zie: 22. de5: 23. fe6, f6; 24. Td8:, Rd8:; 25. Df5 met winst en 22. ef5:; 23. Df5:, Rf8; 24. Rc6:!, g6; 25. De4, Rg7; 26. e6, f5; 27. Dg2 en wint (Tart.) 23. f5Xe6, De5X«6; 24. Re3X a7, Td8a8. De raadsheer kan niet ingesloten worden: 23. c5; 24. Rb6. 25. Ra7c6, Tc7c8. Daar de zwarte stukken teruggedreven zijn en Wit over alle open lijnen be schikt, moet zijn aanval wel slagen. 26. Tdl—el, De6—f6; 27. Df2 e2<Df6e5. Indien 27. Dg6, dan 28. De7:, Ta2: 29. De8:f, Te8: 30. Te8:f, Kh7; 31. Re4. f5; 32. Rf5:. 28. De2—f3, De5—f6; 29. Df3 d3, Df6b2; 30. Tflf2! Na Te7zou Zwart wat aanval kun nen krijgen door 30. Ta2: 30. Db2a3; 31. TelXeT, d6—d5. Op 31. Pf6 volgt: 32. Rd4, d5; 33. Rf6:, gf6' 34. Tf7Kf735. Dh7t. Ke8 (Ke6; 36. Te2fKd6; 37. De7j en mat of 35. Kf8: 36. Tf6:t. Ke8; 37. Df7t, Kd8; 38. Te6, gevolgd door mat); 36. Te2f, Kd8 (Kf8; 37. Dh6f en Zwart verliest) 37 Dif7, gevolgd door mat. 32. Tf2Xf7, h5h433. Dd3—g6, Da3—b2. Indien Delf, dan 34. Rfl. 34. Tf7f8f en mat op den volgenden zet. Oplossing partijstelling (Has tings 1945—'46): 1. g4Xh3! 2. TdlXd4, h3Xg2t; 3. Khl—gl. Indien 3. Kg2:, dan Pe3t. 3. Pf5 Xd44. Dc2—d2, Pd4 Xe2f; 5. KglXg2. Indien 5. De2:, dan wint Zwart door h3, gevolgd door verdubbeling der torens. 5. Th6g6t6. Kg2—h3, Pe2—git: 7. Kh3Xh4, Tf7—h7f, gevolgd door mat.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2