'J De Veiligheidsraad de Spaansche kwestie over Eisenhower bepleit opoffering en inspanning voor den vrede* LANGZAAMAAN VOORWAARTS hf/eeddttimm i** fóUsen. 1 dc Italiaansche republiek voor weer Wat met de Pinksterdagen Politieke {moord opgelost* V ZATERDAG 8 JUNI 1946. FRANKEER ALS REGEL MET EEN NATIONALE HULPZEGEL. Plan voor toekomst van Duitschland. Ongeval tijdens tocht van Prinses. „Smartelijk, maar geen vlucht zegt Koningin Marie José. Geheim agent gepakt. De vertragingen in den wereldvrede, van uit den Veiligheidsraad gezien. Gromyko zal Sowjet- standpunt voor den V eiligheidsraad verdedigen. Kort geding E. V. C. Min. Drees. Persstemmen over Sjahrir houdt radio-rede over Tangeran Twee nieuwe^; Tweede Kamerleden. Britsche Fascisten werden geldelijk gesteund door Mussolini. Contact tusschen Franco en Giral? MEDEDEELING. W f.KKSVERW ACHTING medegedeeld door hét K.N.M.I. te De Bildt, geldig tot heden avond: Warmer. Zonnig en vrij warm weer met zwakke en veranderlijke wind. Hoofdredacteur Herm. Steggerda. Redacteuren: P. L. D. J. van Oeveren. S. W. Henry. Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Terneuzen. Tel. 2510 - Na 6 uur 2.073. Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondiike DE VRIJE 2de Jaargang No. 219. WUieiIlöWCft oo, üv-uwuuimv Uitgave: SUcbU„ .De Vr». Wtlta - Driigherii N.V. Fire» F. v.. Je 8,.d. - Teveeee. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie f 1.5C Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer 1 Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. De voorzitter, de Franschman Parodi, opende Donderdagavond de zitting van den Veiligheids raad met woorden van leedwezen naar aanleiding van het aftreden van Stettinius als vertegenwoor diger der Vereenigde Staten bij de* Raad en hij richtte vervol- gens woorden van welkom tot zijn voorloopigen opvolger, Johnson. De Australische vertegenwoor diger. Evatt, nam vervolgens het woord om het rapport van de subcommissie over Spanje voor te leggen. Hij deed een beroep op den Raad om een „rechtvaar dige en onbevreesde beslissing'' te nemen: de daden van Spanje zijn een aangelegenheid van in ternationaal belang en de situatie is bet volledige tegendeel van een bij&nenlandsche toestand". Het doel van de voorstellen van de commissie is het verwijderen van een gevaar voor den interna tionalen vrede en een oorzaak van internationale wrijving. Het is een tragedie dat terwijl Italië thans wordt gedemocratiseerd, het fascistische regiem nog steeds bestaat in Spanje. „De democratie staat in geheel Europa weer op, behalve in Span je waar een bewind is gevestigd dooi' middel van geweld en dat zich ook door geweld handhaaft. Dat is een uitdaging aan de Ver eenigde Naties, aldus Evatt. De commissie dringt er op aan, dat de algemeene vergadering van de V. N. een beslissing zal nemen, omdat alle vereenigde volken hier bij betrokken zijn. Toen na de rede van Evatt de voorzitter het woord aan een vol genden spreker wilde verleenen, bleek dat niemand zich hiervoor aanmeldde. De Amerikaansche vertegenwoordiger stelde voor het debat te verdagen, omdat de rejjeeringen niet voldoenden tijd himen gehad om het rapport te bttrtudeeren. De Britsche afge vaardigde steunde dit voorstel. De voorzitter Parodi, was van mee- ning, dat het ernstige karakte- van het onderwerp een nader onderzoek noodzakelijk maakte. Hn was overigens van meening, dat de raad, op grond van het bepaalde in het handvest der Ver eenigde Naties, het recht had zich odk met een mogelijke bedreiging va* den vrede bezig te houden: indien men zich slechts met een onmiddellijke bedreiging zou mo gen bezighouden, zou men, in een geval als dat van 't nazi-Duitsch- fand, slechts op het allerlaatste moment mogen ingrijpen. De Australische vertegenwoor diger Evatt sloot zich bij deze interpretatie aan. De Foolsche gedelegeerde, Dr. Lange, zeide dat ofschoon hij de voorstellen van de commissie niet ideaal vond, hij toch terwille van de eenstemmigheid deze zou steu nen. Hij stelde voor aan de reso lutie van den raad een verklaring toe te voegen, dat een democra tisch Spanje uitgenoodigd zou worden voor het lidmaatschap van de Vereenigde Naties. De raad werd daarop verdaagd tot Dinsdag, terwijl de voorzitter zich met recht voorbehield een lateren datum vast te stellen wan neer de gedelegeerden dan nog geen instructies zouden hebben ontvangen. Verantwoordelijke diplomatieke kringen te Washington hebben hun optimisme uitgesproken over een plan voor de toekomst van Duitschland, dat drie punten om vat en is samengesteld uit de ver schillende huidige Britsche en Amerikaansche voorstellen. Zij zijn van meening dat dit plan een Tijdens het bezoek van H. K. H. Prinses Juliana aan Oost Noord- Brabant, gebeurde op den weg van Overloon naar Gemert een ongeval, dat echter nog betrekke lijk goed afliep. Bij het passee- ren van een woonwagen welke op een terrein links van den weg stond kwam hieruit een circa zevenjarig meisje loopen om de Prinses te zien, waartoe zij den weg overstak. Toen haar moeder ook naar den rand van den weg liep keerde het kindje plotseling terug, waarbij zij in aanraking kwam met het zijspan van een motor der rijkspolitie, welke aan het hoofd van den kleinen stoet reed. Met groote tegenwoordig heid van geest haalde de politie man naar links uit, doch hij kon niet verhinderen, dat het meisje tegen den grond gesmakt werd. Vervolgens reed de motor links Op 6 Juni is te Buenos-Aires officieel meegedeeld dat de betrek kingen tusschen Argentinië en de Sovjet-Unie hervat 2ijn. „Het is zeer droevig voor mij Italië te verlaten, waaraan ik zoo veel herinneringen bewaar ver klaarde Koningin Marie Jose aan boord van den kruiser „Duca De"li Abruzzi", die haar naar Portugal zal brengen. „Ditmaal kan men niet zeggen, dat het ver trek van de koninklijke familie een vlucht is". De Koningin zeide verder' ,,De Koning zal zich zoo spoedig mogelijk bij ons voegen. Ook voor hem zal het vertrek smartelijk zijn, doch wij hopen in bet land, dat ons ontvangt, de rust Gil vrede te nden w8.Eïft3,n wij na de laatste gebeurtenissen zoozeer behoefte hebben Officieel wordt bekend gemaakt dat Pierre Charles Bastid, een van Generaal De Gaulle's vroe gere gebeime agenten en tech nisch adviseur van de Franseh- Indochineesche bank, door de Fransche veiligheidspolitie is ge arresteerd als verdacht van ver raad. In een communiqué van het Fransche ministerie van binnen- landsche zaken wordt gezegd, dat Bastid heeft toegegeven in Spanje spionnage-diensten voor Duitsch land te hebben verricht gedurende de bezetting van Frankrijk. Hij maakte van de wegen van het Fransche verzet gebruik zich bij de Geallieerden in Noord-Afrika te voegen. Daarna werd hij door den geheimen dienst van De Gaul le met een bijzondere opdracht naar Spanje gezonden, aldus de plannen van zijn Duitsche mees ters verwerkelijkend. Eisenhower, de chef van den Staf van het Amerikaansche leger, heeft er in een radiorede ter ge legenheid van. den tweeden jaar dag van B-day, op aangedrongen, dat de zelfde inspanning en op offeringsgezindheid zou worden betracht voor het winnen van den vrede als die, waarmede de oor log is gewonnen. Eisenhower zeide o.m.: Ik zal nooit moe wor den hulde te brengen aan den Amerikaanschen strijder, doch zijn taak, die hij begon en volhield tot aan 't einde van de gevechtshan delingen, is nog niet geheel ver vuld, Slechts wanneer een sterke en rechtvaardige vrede over de geheele wereld is bereikt, houdt onze inspanning op. De overwin ning, die door bloed en offers is verkregen, eiseht van ons inspan ning eft offers om den vrede tot stand te brengen. Aan dat doel heeft het Ameri kaansche volk zich gewijd. Door middel van het congres heeft het zijn strijdkrachten belast met de taak den vijand de voorwaarden van i de capitulatie te doen na komen, Slechts op deze wijze kan het fundament voor den vrede worden gelegd". Hij legde er den nadruk op, dat de dienstplicht in Amerika nood zakelijk is om het leger voldoende manschappen te geven om deze taak, die over een groot deel der wereld moet worden vervuld en die zeer gecompliceerd is wat be treft de betrekkingen tusschen de volkeren, te vervullen. „Indien wij falen in onze in spanning voor het winnen van den vrede"., aldus waarschuwde hij het Amerikaansche volk, „dan zal het onze eigen schuld zijn. Wij mogen niet falen. Wij hebben een ver- schrikkelijken oorlog overleefd. Wanneer wij ons op bet oogenblik naar verhouding geringe inspan ning en offers getroosten, kan de mogelijkheid van een nieuwen oor log aanmerkelijk verminderen". betere kans heeft om algemeen te worden aanvaard tijdens de conferentie der Ministers van Buitenlandsche Zaken op 15 Juni a.s. dan eenig ander voorstel te voren. Deze drie in elkaar sluitende voorstellen zijn: 1. het Britsche plan voor een federatie der Duitsche staten. 2. het voorstel van Byrnes, den Amerikaanschen Minister van Buitenlandsche Zaken, voor een verdrag van 25 jaar met Duitsch land. 3. Het voorstel van Gener. Clay, den waarnem enden Amerikaan schen militairen gouverneur in Duitschland volgens hetwelk een commissie der vier groote mo gendheden moet worden ingesteld, die onmiddellijk een onderzoek moet instellen naar de voortgang der ontwapening en demilitarisatie in de vier zones van Duitschland. Zoowel gezamenlijk als elk apart zouden deze voorstellen tegemoet komen aan elke tegen werping, welke vroeger door Rus land en Frankrijk tegen een plan voor Duitschland werd gemaakt. van den weg tegen een boom. H. K. H. stapte onmiddellijk uit, en begaf zich snel naar het slacht offertje, dat inmiddels door een der leden van het gevolg was op genomen. Hoewel zeer ontdaan over het gebeurde, trachtte H. K. H. de moeder, die volkomen over stuur was, te kalmeeren. De Prin ses begaf zich naar de woonwagen waar zij geruimen tijd verbleef. Inmiddels werden twee der wa gens uit den stoet weggezonden om resp. een dokter en den vader te waarschuwen. De laatste was op eenigen afstand met een stoom wals aan het werk. Het kind had, behalve ontvel lingen, een hoofdwonde. Het had voorts het bewustzijn verloren, doch het kwam weer spoedig bij. De motorrijder kwam met den schrik vrij, terwijl zijn collega in het zijspan een kniewond opliep. Na circa een half uur, toen de vader en de dokter arriveerden, kon de tocht voortgezet worden. Koning Umberto is Vrijdag avond door den Paus in audiëntie 'ontvangen. De „Oranjefontein" is de nieuw ste aanwinst van onze Nederland- sche koopvaardij. Het prachtige schip, dat 10.000 ton meet, werd vooi' ons door de Duitschers af gebouwd! Voor den oorlog was het schip hier op stapel gelegd maar men begrijpt het a3 de Duit schers pikten het ten eigen be hoeve in. De „Oranjefontein" zal een plan verwezenlijken, dat al lang bestond: het zal een regel matige en rechtstreeksche verbin ding gaan onderhouden tusschen Nederland en Zuid-Afrika. Op 14 Mei j.l. kwam het schip in de Tafelbaai aan waar bijna 300 jaar geleden Jan van Riebeeck als eerste Hollander aan land ging en de grondslag legde voor de Hollandsche nederzetting in Zuid-Afrika. Op den achergrond de beroemde Tafelberg. (Door W. VICTOR corresp. der Universum Press bij de U. N. O.) In de Vereenigde Staten is een beweging gaande om de volks massa's ertoe te brengen, hun Regeeringen actief te beïnvloeden tot de oprichting van een daad werkelijk vredesregime. Deze be weging wordt en dit wel voor de eerste maal in de geschiedenis van dergelijke politieke campag nes door mannen van de weten schap geleid, t.w. door diegenen, die een belangrijk aandeel aan de uitvinding van de atoombom heb ben gehad. Op vergaderingen, in interviews, tijdens voordrachten en door de radio, op de tribunes btj machtige volksbijeenkomsten, - -ven zij uitdrukking aan hun vrees dat iedere vertraging slechts onheil kan teweeg brengen. Het bereiken van vreedzame oplossin gen tusschen de leidende groote mogendheden, d.w.z. de wil om tot een goede verstandhouding te geraken in de buitenlandsche poli tiek tusschen de Westersche mach ten en Rusland, beteekent voor iedereen een kwestie op leven en dood. Deze beweging wordt in Amerika zoowel door de pers en radio voor zoover deze vooruit- Strevend zijn ondersteund; vele organisaties, vakvereenigingen, vereenigingen van veteranen staan aéhter haar. De lezer zal zich herinneren dat onlangs een verwisseling heeft plaats gevonden in het presidium van den Wereldveiligheidsraad, bij welke gelegenheid de aftredende president Dr. Afifi Pasha een rede hield, waarin hij met buitenge wone zelfkritiek het langzame vorderen der werkzaamheden be treurt en het eens is met de kri tiek van groote massa's der ver schillende volkeren, welke de mee ning zijn toegedaan, dat men een jaar na het beëindigen van den Europeeschen oorlog geen stap nog dichter bij den vrede was ge komen. De rede van den Egypte naar kwam onverwacht en had een verbluffende uitwerking op de aanwezigen. De vertegenwoordi gers der groote mogendheden, spe ciaal de heeren Stettinius en Ca- dogan vertoonden zich uiterst perplex. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat de indruk zoowel bt) het publiek als op de perstri bune van dien aard was, dat het slechts weinig scheelde of deze boetpredicatie tegen de groote mogendheden had het eerste groo te applaus in deze ernstige ver gadering te incasseeren gekregen. De spreker zag enkele oogenblik- ken om zich heen, of iemand het woord verlangde. Toen een maand paleden de Chinees Dr. Quo af trad. hebben bijna alle leden van den Raad zrjn „nagedachtenis ge eerd." Maar niemand vroeg thans het woord. Dr. Afifi liet zijn hamer vallen en hiermede kwam er een einde aan dit pijnlijke moment. Nauwelijks was men buiten de zittingszaal of er werd bekend ge maakt, dat de eerste vergadering van de Commissie voor Atoom- contróle eerst op 14 Juni zou plaats vinden. Tijdens zijn laatste persconferentie werd aan Trygve Lie gevraagd, wanneer het dan eindelijk eens ervan zou gaan ko men. de werkzaamheden der commis sies, welke tot den Economischen Raad behooren. In verschillende van deze com missies werd door de vertegen woordigers der Westersche mo gendheden het verzoek gedaan, hun samenstelling niet afhanke lijk te doen zijn van de Regeerin gen doch van de geschiktheid der voorgestelde candidaten. Met andere woorden, wanneer b.v. de Commissie van Statistiek moet worden samengesteld, dan zouden de leidende vaklieden der wereld op een lijst worden ge plaatst en uitgaande van deze lijst zou dan de Commissie haar be slag krijgen, om het even of de meerderheid uit Amerikanen, In diërs of Luxemburgers bestaat. Neen, zegt Rusland, dat gaat z&o niet; de Regeeringen hebben de verantwoordelijkheid, de Regee ringen moeten de besluiten door zetten, laten we het dan ook aan de Regeeringen overlaten de com missieleden af te vaardigen. De gevolgen hiervan? Het werk dezer commissie van weken is ten gevolge van dit dispuut onvoltooid gebleven. Dat er tijdens de tot nu toe ge houden vergaderingen van den Wereldveiligheidsraad niet méér werd bereikt, is terug te voeren op de duidelijke neiging der groo te mogendheden, langzaam voor waarts te gaan, niets te overhaas ten voor zoover het den vrede be treft en intusschen elkander zoo- Hierop had hij de toezegging gedaan, dat de vergaderingen nog in Mei zouden beginnen. Zijn staf j veel mogelijk, te laken en te be- maakt er echter geen geheim van, kritiseeren. Het kleinste voorval- dat de Amerikaansche Regeering letje komt van pas. Zoojuist werd een vroegere bijeenkomst van de de door Rusland verlangde opna- commissie niet wenschte. Derge lijke vertragingen komen voor in Andrjej Gromyko de Sovjet- gelegeerde bij de V. N., zal op 7 Juni voor den Veiligheidsraad het standpunt van de Sovjet-Unie met betrekking tot het rapport van de subcommissie inzake Spanje uiteenzetten. Het is uit de beste bron bekend, dat Gromyko stelling zal nemen tegen de opvatting van de sub commissie, inhoudende; dat Span je slechts een potentieel gevaar voor den wereldvrede zou vor men. Hij is van meening dat de Veiligheidsraad dan ook niet de leden der V. N. alleen moet advi- seeren de betrekkingen met Fran co te verbreken, maar dat moet voorschrijven. Volgens hem vormt het regiem van Franco 'n actueel gevaar voor den .wereldvrede. De Britsche delegatie heeft meer tijd gevraagd om het zeer uitvoerige rapport nog nader te bestudeeren. Ook de Vereenigde Staten zijn nog niet gereed met de studie van het rapport. Dinsdag 11 Juni om 10.30 uur wordt in het gerechtshof te Den Haag het kort geding gehouden E.V.C. contra Minister Drees en de Staat der Nederlanden. De advocaat van de E.V.C. is Mr. D. Barmes uit Amsterdam. In een commentaar over het in Italië gehouden referendum, welke het ontstaan van de eerste Ita liaansche republiek tengevolge heeft, schrijft Frederico Alessan- drini, dat de geloovigen naar ge weten verplicht zijn, zonder voor behoud de republiek te erkennen, en dat zij binnen het kader dezer republiek moeten werken aan het algemeen welzijn om daarin hun vrijheden en hun rechten te be schermen, zonder dat de eenheid der natie daardoor wordt aange tast. De kerk aldus de schrij- r aanvaardt elke burgerlijke instelling, mits daarbij de rechten van het Christelijk geweten behou den blijven, zij legt dan ook den Republiek den plicht op om mede te werken teneinde aan de Repu bliek een vorm te geven. In dit opzicht moet de overwinning van de Christelijke democratie een waarborg zijn. dat de vernieuwing die men bijna in geheel Europa te zien krijgt, zal worden geleid langs den weg van den vooruitgang en niet langs dien van het geweld. Na te hebben vastgesteld, dat er in Italië, evenals in Frankrijk en in andere landen de wil tot uiting komt om langs den weg der Chris telijke beginselen te blijven gaftn. zegt de schrijver, dat er nu met den opbouw moet worden aange vangen. Het gaat thans om de politieke vrijheden,, die slechts tot gelding kunnen worden gebracht wanneer zij gepaard gaan met de noodzakelijke sociale hervormin gen. Volgens schrijver is de leer van de kerk op sociaal gebied dui delijk en hij wijst oo het voorbeeld van een tweetal Bisschoppen, die een bespreking over het sluiten van een collectief contract werk gevers en werknemers aanbevelen, in den geest van. de sociale ieer der Christelijke kerk. Donderdagavond heeft Sjahrir een radio-rede gehouden, waarbij hrj uitdrukking gaf aan zijn spijt over de massamoord op de Chi- neezen ten Westen van Tange rang. Hij zeide, dat hij zich de gevoelens van haat en woede on der de Chineesehe bevolking zeer goed kon indenken. Volgens Sjahrir waren deze ge beurtenissen te wijten aan het feit, dat, „ons leger gedwongen was om uit Tangerang, dat tot nu toe onder onze contröle had ge staan, terug te trekken". Hij had alle met de veiligheid belaste instanties in het land, die onder zijn contröle stonden, meer in het bijzonder die ten Westen van de Tjisedane, bevel gegeven om hun plicht te doen ter vooi koming van misdaden. Hij besloot zijn rede met de woorden: „de strijd ter verdedi ging van de republiek is geenszins gericht tegen gevaren van buiten af, doch is altijd geweest en zal in de toekomst in nog hooger mate zijn een strijd om de veilig heid in het land zelve tot een voH dongen feit te maken". De verkiezingsdienst van het A.N.P. deelt mede: De heer H. Ruyter (K. V. P.) te Arnhem heeft aan het Centraal Stembureau medegedeeld, dat hij zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer niet aanneemt. De heer Ruyter is ernstig ziek. Voor be noeming komt thans in aanmer king de heer B. A. A. Engelber- ting te Oldenzaal. De heer J. G. Suurhoff (P. v. d. A.) te Amsterdam heeft wegens verblijf buitenslands den termijn laten verloopen, binnen welken hij had moeten berichten, dat hij zijn benoeming aannam. Hij kan dus geen zitting nemen. Als zijn op volger zal benoemd verklaard worden de heer F. Goedhart te Amsterdam, die reeds in de voor- loopige Tweede Kamer heeft zit ting gehad. me van Albanië nogmaals voor drie maanden verdaagd Goldrush in 1946. Aan de Noordkust van het Groote Slavenmeer in Noord-Canada is goud gevonden. Per vliegtuig begeven de goudzoekers zich naar de beloofde plaat®. De naastbijgelegen plaats is Edmonton, 900 km ten Zuiden. De voorraden moeten over een afstand van 375 km per slede worden aangevoerd. De temperatuur in dit gebied kan in den winter tot 50 graden onder nul dalen. Weer drie geïnterneerden ont snapt. Maandag zijn uit het in- terneeringskamp te Steenbergen opnieuw drie voormalige N.S.B.- aanhangers ontsnapt. Een inge steld onderzoek bleef zonder resul taat. Stalin heeft Donderdag den Deenschen minister van buiten landsche zaken on den leider van de Deensche handelsdelegatie ont vangen. Molotof was bij het on derhoud tegenwoordig en ontving ook den Zweedschen gezant. Teneinde het economisch herstel van het land te bevorderen, en omdat de bevoorrading van bin nen- en buitenlandsche brandstof fen thans verzekerd is, zal het autoverkeer in België op 1 Juli a.s. vrijgegeven worden. „Le Peuple" verneemt, dat het broodrantsoen tot 300 gram per dag zal worden teruggebracht. Waarschijnlijk zal na het bin nenhalen van den oogst het rant soen verhoogd worden. De beheerder van een kerkhof te Lugano, blijkt sinds eenigen tijd handel te drijven in goedge- conserveerde doodshoofden met tanden, die als tafelversiering dienst moeten doen. De ontwikkeling van het weer ziet er voor de Pink sterdagen niet ongunstig uit- De diepe depressie tusschen Noorwegen en IJsland vult geleidelijk op. Nieuwe sto ringen van de Oceaan drin gen slechts langzaam naar het Westen door. Zij zijn bovendien weinig actief. Over Engeland Duitsch land. Nederland en Noord- Frankrijk zijn de barometers nog stijgende. In verband daarmee heeft zich over onze omgeving een gebied van hooge luchtdruk opgebouwd, waarin rustig en vrij zonnig weer voorkomt. Onder in vloed van de zonnestraling zal de temperatuur vooral overdag verder stijgen, doch daarmee nemen ook de on weerskansen toe. Het Pinksterweer wordt dus voornamelijk bedreigd door onweersstoringen, waar in de activiteit nu nog niet met zekerheid kan worden bepaald. In het Lagerhuis is Donderdag, na voorlezing van passages uit brieven van Graaf Grandi. am bassadeur te Londen aan Musso lini aan het licht gekomen, dat de Britsche Unie van Fascisten door Mussolini geldelijk gesteund werd en het geld aan Sir Oswald Mosley, den leider, werd overge dragen. Toen het Labourlid Hynd aan den Britsehen Minister van Binnenlandsche Zaken Chuter Ede, vroeg, welke maatregelen hij in verband met deze aangelegen heid dacht te nemen, antwoordde Ede dat het ongelukkigerwijs geen strafbaar feit was, dat Mos ley geld ontving van Mussolini. Mosley ontkent geld van Mus solini te hebben ontvangen. Sir Oswald Mosley heeft met betrekking tot de toespelingen in het Lagerhuis dat zijn partij door Mussolini geldelijk werd ge steund gezegd: .De verklaring wordt categorisch ontkent door hen. die verantwoordelijk waren voer de politiek of de financiën van de Britsche Unie van Fascis ten. Ik twijfel er niet aan of ieder willekeurig bewijs is nu voor een stuiver te koop in de beweer de Italiaansche archieven. Ik daag de regeering uit te verklaren, hoe en wanneer dergelijke gelden wer den ontvangen". De heer Vos, Minister van Open baar Onderwijs, heeft Donderdag avond het Ridderkruis van de Leopoldsorde overhandigd aan den vioolvirtuoos Yehudi Menuhin. President Truman's hulpcomité heeft er op gewezen dat seder: 1 Mei meer dan 81.000.000 bushels van den Amerikaanschen tarwe oogst van 1945 aangekocht zijn voor verscheping naar de honger - gebieden over zee. De uitvoer in het jaar van Juli 1945 tot Juni 1946, voornamelijk naar de hon- gergebieden over zee zal ongeveer 400.000.000 bushels bedragen. In Rome zijn 18 fascisten onder wie twee officieren van het leger, gearresteerd. De politie heeft een opslagplaats van wapens en mu nitie ontdekt. In Warschau is officieel ver klaard, dait Polen bij nader inzien niet zal deelnemen aan de Vic tory-parade", die heden te Londen zal worden gehouden. De schrif telijke motiveering van dit besluit zal t.z.t. volgen. De eerste vlucht op de lijn New-YorkStockholm is in 18 uur 24 minten door een viermo torige Douglas van de Zweedsche luchtvaartmij volbracht. De af stand bedraagt 64.000 km. Op 9 Augustus 1944 werd Kape laan Koopmans in zijn pastorie te 's-Hertogenbosch door enkele leden der S.D. gearresteerd. De arrestant, die gelegenheid kreeg zich nog even te verwijderen, meende de kans schoon te zien aan -zijn bel? gors te ontsnappen maar bij den uitgang der pastorie werd hij met enkele kogels in den rug pardoes neergeschoten. De ongelukkige overleed direct daar op. Deze laaghartige moord heeft de Bossche burgerij destijds ten zeerste ontsteld. Kapelaan Koop- mans stond als eer uitstekend priester en mensch hekend, die in de illegaliteit ook veel werk vpor Onderduikers verricht heeft. Het lijk werd, ook na uitdruk kelijk, verzoek vaii den Bisschop van 's-Hertogenbosch, niet vrijge geven maar in het crematorium van het concentratiekamp Vught verascht. Thans heeft de politieke recher- che-afdeeling Den Bosch klaarheid weten te brengen in dezen moord welke mede aan verraad te wijten was. Het betreft hier de verdachten E. Raffenbeuk, Duitsch chauffeur bij de S.D., Chr. Deckers en Joze- fina van Hooft, beiden te 'sHer- togenbosch. De verdachten in deze strafzaak zullen waarschijnlijk nog in den Iood der maand Juli voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch worden beslecht. Het Fransche persbureau AFP publiceert een interview, dat een medewerker van het blad .Jour nal de Biarritz" gehad zou heb ben met twee leden van de regee ring van Franco, die op Fransch grondgebied een onderhoud zouden hebben met een vertegenwoordi ger van de regeering Giral. Een der beide Ministers van Franco zou hebben verklaard, dat uit hoofde van de beslissing van den Veiligheidsraad Spanje ongetwij feld „op de index zou worden geplaatst" en vervolgens gedwon gen zou worden te capituleeren. De huidige Spaansche regeering ZOU alles doen om een nieuwen burgeroorlog te verhinderen; voorts moest Spanje allereerst den uitslag van de Fransche verkie zingen afwachten, omdat in geval van een communistische overwin ning Spanje zelfs een oorlog te wachten zou kunnen staan. ,Door en door Katholiek, maar vrijheids lievend zal Spanje alle voorzorgs maatregelen nemen om een terug keer van het roode gevaar te ver hinderen, maar het zal weer een republikeinsch bewind instellen dat het in staat zal stellen een ver verzoening te bewerkstelligen tusschen zijn moreele opvattingen en de sociale en economische toe stand van het land", aldus het Journal <ie Biarritz". Overeenkomstig een des betreffend besluit van de Vereeniging „De Nederland- sche Dagbladpers 1945" zal Maandag, 2e Pinksterdag, ons Blad niet verschijnen.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1