VOOR DEN ZONDAG. BOEKENSCHOUW. ra ftisrsTÏSiiiïï PLECHTIGHEID TE MARGRATEN PROVINCIALE BERICHTEN. DE GEZINSZORG IN ZEELAND Verhoopn vai da Koleaprijzen de Gas- en Electrlcitsitstarieven. DE HE ERE VERHOORDE. Predikbeurten. 0AMRÜBRIEK. HET was donker om ons en in ons geworden. De wereld was leeg en ons hart was verlaten. De gebruikelijke antwoorden, die wij ons zelf trachten te geven en die anderen ons gaven, vol deden ons niet en wij vonden geen hetere. Onze zonde getuigde tegen ons, niet alleen het woord „zonde", maar dat wat er werkelijk mee bedoeld is. Wij waren afgesneden. Wij waren God kwijt. Wij konden niet meer tegen Hem spreken, als tegen onzen eigen God, die ons nabij is. Wij konden alleen nog maar tot Hem roepen als tot „den God onzer Vaderen", tot aen Heere, van wien we eens gehoord en ge lezen hadden, dat Hij de God zou zijn vol van waarheid, genade en stsrktc. Wij zagen niets van dat alles, wij zagen alleen dat anderen, die vóór ons leefden, dit alles gezien zouden hebben. Wij spraken niet met Hem. Wij baden niet tot Hem. Er was bij ons alleen maar het roepen als van een verlaten kind. ZONDEK ervaring, zonder ge loof, zonder gevoel, riepen we dus tot God. Terwijl we echter volstrekt zon der ervaring, zonder geloof, zon der gevoel, ja: gansch zonder God riepen tot den ,,God onzer Vade ren", had Hij ons al verhoord. Toen was Hij ons al nabij. Toen was het al zonneklaar, dat onze Vaderen zich niets hadden ingebeeld bij dat eene wat zij zouden gezien hebben, dat Hij met alleen de God onzer Vaderen, de God van andere menschen uit lang vervlogen tijden is. God zag ons: juist ons, men schen van dezen tijd. met alles wat ons, menschen van nu, onder scheidt van menschen van vroe- o-er Terwijl God ons aanzag, ook ons aanzag, had Hij ons al ver hoord. Terwijl God ons aanzag, was Zijn waarheid, genade en hulp al bij ons. juist zóó, gelijk wij het eens ergens gehoord en gelezen hadden. EN wat zag God toen Hij ona aanzag Niets dan onze ellende, onze angst en onze onderdrukking Onze godloosheid lag voor Zijn oogen uitgebreid. Maar zij lag voor Z ij n oogen uitgebreid. Onze ellende werd door Hem aanschouwd, opengelegd en toe gedekt voor Zijn aangezicht Wij moesten toegeven, dat wij voor Zijn aangezicht niets anders konden neerleggen. Ook onze vaderen konden niets anders voor Hem neerleggen. Ook zij hebben alleen maar geroepen Maar juist doordat zrj riepen en alleen maar roepen konden, wer den ze verhoord. Alles, wat wij gehoord en ge lezen hebben over Zijn goedheid en trouw, heeft betrekking op dit roepen. Alle stemmen van allen, die verlost werden, worden één stem en zeggen samen dit ééne: „Chris tus is voor ons gestorven, toen wij nog zondaars waren". Wat kunnen wij beter verlan gen, dan met dit koor te mogen instemmen BONDSDAG NEDERDUITSCH HERV. GEK. BOND VAN JONGENS- EN MEISJES- VEREENIGINGEN. De Nederduitsch Herv. Ger. Bond van Jongens- en Meisjesver- eenigingen hield op Hemelvaarts dag zijn 17e algemeene verga dering te Utrecht onder leiding van de bondspresidente, mevr. A. A. E. MulderRutke, Rijssen. Voor deze bijeenkomst bestond zulk een groote belangstelling, dat de Dom-, de Jans- en de Nico- laikerk alle drie volledig bezet waren. In het huishoudelijk ge deelte sprak Ds. A. Meijers uit Utrecht, terwijl 's middags Ds. L. Kievit uit Putten een rede hield met als onderwerp: ,,De oude lijn in den nieuwen koers" en Ds. J. van Dijk uit Monster een referaat hield over „Jeugd in de branding". Ds. J. Vermaas te Amersfoort sprak het slotwoord. Zaterdag 1 Juni 1946. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. Zondag 2 Juni 1946. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 10 u. Ds. J. van de Graaff, medew. Kerkkoor; 2.30 u. Dr. L. J. Cazemier, bediening H. Doop. Sluiskil: 10 u. Dr. L. J. Cazemier; 2.30 u. leesdienst. Axel: 10 u. Ds. Talma, van Zaam- slag; 2.30 u. Ds. J. J. Saraber, van Kloosterzande. Zaamslag: 9.30 u. Leesdienst; 2.30 u. Ds. J. A. Talma. Kloosterzande; 10 u. Ds. J. J- Saraber. - Sas van Gent: 10 u. Ds. J. C. „BOEK ZONDER TITEL". Een vlammende aanklacht tegen een waanzinnigen trjd. Een boek van Eugène van Herpen Uitgever; Zuid-Hollandsche Uit gevers Mij.. Den Haag. „Als ik het geluk heb hieruit te komen, zal ik een boek gaan schrijven! Een aanklacht zal het worden, een vlammende aanklacht tegen dezen waanzinnigen tijd! Wat er nu gebeurt, mag nimmer vorden vergeten - het moet ge boekstaafd worden in de annalen der geschiedenis, opdat het nooit herhaald, zal worden! Daartoe wil ik een klein, een heel klein steen tje trachten bij te-dragen. Het zal niet de belevenis worden van een enkeling neen ik zal trachten er een tijdsbeeld in te leggen, omdat het de belevenis is van een geheele volksgroep, om dat het door ieder van ons beleefd had kunnen worden. Daarom ook behoeft mijn hoofdpersoon geen naam te hebbenomdat hij naamloos is Of ik het ooit nog zal kunnen schrijven? Zal ik ooit kunnen ont komen aan dit oord van ellende? „Vlucht uit de Hel" zal ik mijn boek noemen, indien het mij ge geven zal zijn. hieraan te ont komen. Of „Oord van Verschrik king" of „Via Dolorosa"ot misschien zal ik mijn boek in het geheel geen titel geven. waarom ook zou het een titel moeten hebben? Evenmin als mijn hoofdpersoon een naam behoeft, zal dit boek een titel noo- dig hebben! Nee het boek dat ik schrijven zal, wordt een boek zonder titel. Het boek zonder Titel Hierin, heeft de schrijver Leon Flesch onder den schuilnaam Eugène van Herpen, de zin van, de drijfkracht tot, dit boek, dat het eerste deel van een trilogie zal gaan uitmaken, samengevat en als alle volgende deelen dezelfde kracht zullen Schouder dan zal dit werk inderdaad een vlammen de aanklacht zijn tegen een waan- zinnigen tijd- Als dit boek de be- lofte is voor de andere deelen, mag het feit op zichzelf een won der heeten, „Boek zonder titel" is een boeiend boek geworden al wisten we deze dingen hierin be schreven ook. Den Nederlander, die er „niet naast heeft geloopen" zal er veel van bij ervaring heb ben. Bovendien, sommige blad zijden hebben af en toe iets weg van een reportageen toch. het boek heeft een eigen wijze van boeien. Hoe dat komt? De schrijver is er niet op uit geweest een sensationeel gegeven voor het groote publiek te bewerken, en daarom is het juist goed gebleven. Daarom heeft het overtuigende kracht. De schrijver is er in ge slaagd, afstand te nemen, en ver houdingen te zien, wat meestal in i i a -U n 1 ot Vs O van zijn antwoorden. Hij onthult ona hoe Bonhoeffer verbonden was met de leidende figuren van de oppositie tegen het Derde Rijk, Ln wier opdracht Bonhoeffer in 1942 geprobeerd heeft door zijn oecumenische relaties het contact met de verantwoordelijke perso nen in Engeland tot stand te brengen. Bonhoeffer heeft als Christen den strijd tegen 't nationaal-socia- lisme aangebonden, omdat hij zag, dat op grond van een beslissing der Kerk totale tegenstand ook op politiek gebied moest worden geboden. Uit een artikel van F\ v. Schla- brendorff „Mit Dietrich Bonhoef fer im Gefangnis" vernemen we het een en ander uit de laatste maanden van Bonhoeffer's gevan genschap op het hoofdkwartier van de Gestapo te Bei-lijn, waar hij bedreigd werd met gevangen neming van zijn aanstaande vrouw, zijn ouders, broers en zus ters bij de verhooren, totdat hij tenslotte op bevel van Himmler van het eene concentratiekamp naar het andere werd gebracht en kort voor de komst van de Ame- rikaansche troepen in Flossen- bürk werd vermoord. Het gedenkboekje neemt vervol gens eenige gedeelten uit zijn wer ken over o.a. uit „Nachfolge" en uit „Gemeinsames Leben". De ge dichten, die dan volgen, zijn in de cel geschreven en bewezen weer opnieuw, hoe goed Bonhoeffer ,,de grootste ongerechtigheid, zooals die in het nationaal-socialisme be lichaamd is" heeft doorzien en hoe hij daaronder geleden heeft. Maar zij laten ons ook zien, hoe de geloofsstrijd in zijn lijden hem telkens weer tot de laatste, eenige troost is geweest. Hij kon, in de oprechte verwachting van den Christen den dood begroeten, maanden reeds voordat deze tot hem genaderd was: „Komm nun höchstes Fest auf dem Wege zur ewigen Freiheit!" De Oecumenische Raad eert zijn offer met de woorden: „Hij heeft nimmer zijn eigen eer, maar steeds die van zijn Heer gezocht. Dietrich Bonhoeffer, die in de vreugde zyns Heeren is ingegaan, roept ons op tot de navolging van Christus. Ter recensie ontvangen: ,,De Berechting van Oorlogs misdadigers". Karakterschets uit het proces Ltineberg, door Jan Goderie. Uitgevers Mij N.V. Johan Mulder, Gouda. In aanwezigheid van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bern- hard werd Donderdag te Margra ten (L.) ter gelegenheid van Me morial-day" een herdenkingsplech tigheid gehouden op hét Ameri- kaansche soldatenkerkhof. Ruim 40.000 Limburgers waren getuige van deze uiting van dank baarheid jegens de Amerikaan- sche mannen, die hun leven gaven voor de bevrijding van ons vader land. Bij elk der rond negentien- duizend graven was een kleine Amerikaansche vlag geplant en waren bloemen neergelegd. Zij vormden een kleurige afwisseling met de onafzienbare rijen witte houten kruisen. Tegenover de kruisen waren twee vlag- gemasten aangebracht, waaraan de Amerikaansche en Nederland- sche vlaggen in den voorjaarswind wapperden. Op korten afstand hiervan was een podium opgesteld, waarop vele autoriteiten badflen plaatsgenomen. Onder hen merk ten wij o.m. op: Generaal Joseph T. MacNary, opperbevelhebber van 't Amerikaansche bezettings leger in Duitschland, Luitenant- Generaal Mr. H. J. Kruis, chef van den generalen staf, Admiraal C. E. L. Helfrich, commandant van de zeemacht Nederland, de Ministers van Oorlog en Buiten- landsche Zaken, Mr. J. Meijnen en Mr. J. H. van Royen, alsmede de ambassadeur der Vereenigde Sta ten, Stanley K. Hornbeck die vergezeld was van zijn geheelen staf, voorts waren aanwezig de Commissaris der Koningin in de provinpie Limburg Mr. Dr. W. G. A. van Sonsbeek, en vrijwel alle Limburgsche Kamerleden alsmede de Burgemeesters van de meeste Zuid-Limburgscbe gemeenten. Prins Bernhara, die kort te voren met zijn vliegtuig op het vliegveld Beek bij Maastricht was aangekomen, arriveerde omstreeks 15 uur op het kerkhof, waar hij door den Commissaris der Konin gin en den Amerikaanschen am bassadeur ontvangen werd, terwijl een militaire kapel het Wilhelmus speelde. Nadat Zijne Koninklijke Hoog heid op het podium bij de andere gasten had plaats genomtn ging de Amerikaansche legerpiedikant John I. Rhea voor in gebed, waar na zijn ambtgenoot Max Braude eenige verzen uit den Bijbel las. Hierop sprak de opperbevelhebber der Amerikaansche strijdkrachten in Duitschland een rede uit. Daarna nam Minister Mernen het woord en memoreerde de lan den van vriendschap en bloedver wantschap, die altijd tusschen let Amerikaansche en Nederlandsdie volk bestaan hebben en na den gg- meenschappelijken strijd nog heci- ter geworden zyn. Na de beide redevoeringen hal de officieele kranslegging plaats, Behalve Prins Bernhard en Minis ter Meynen legden verschillende autoriteiten kransen en bloemen neder. Een peleton soldaten loste hieröp een eere-salvo boven de graven, gevolgd door de taptoe en een minuut stilte. De opleiding vindt thans, voor wat de Protestantsche meisjes be treft, plaats te Goes. Deze gaat wit van de Bijzonder Kerkelijke Gezinszorg. De Directrice van het clubhuis, Westwal 38, is Me vrouw Bakker. Deze zal graag verdere inlichtingen aan belang stellenden verstrekken. De opleiding voor Roomsch- Katholieke meisjes vindt plaats op het kasteel Bouvigne te Breda. Mejuffrouw Hopstake, Hoofd van de Katholieke Gezinszorg in Zeeuwsch-Vlaanderen te Oost burg, zal hierover gaarne nadere inlichtingen geven. Mogen vele meisjes doordrongen worden van hun plicht ten aanzien van onze Volksgemeenschap en zich spontaan en met enthousias me aan dit werk willen geven. In het stadje Castelfraneo Eme- Ua bij Modena zijn reeds 41 per ionen gedurende de laatste tien maanden door onbekende daders vermoord. De motieven zijn on duidelijk. EEN GARAGE VAN auto", en daarvoor is een goede rwluvrsTit't-iwi Hi1 alt.URE verzorging de eerste eisch, alles GROOTSTEEDSCHE Ls hier ingesteld op de vervulling Als vandaag de garage De van dezen eisch. Alles is nog wel Zeeuw heropent, dan beleeft de eigenaar een groote voldoening. Hier zijn belangrijke dingen voor Terneuzen en Zeeuwsch-Vlaande- ren tot stand gebracht. We staan hier in een garage van grootsteed- sche allure, zooals we er maar weinig in Nederland hebben. Een smeerput met de bijbehoorende apparatuur van de modernste soort, aanstonds een laadstation op het parkeerterrein, zooals we die langs de groote verkeerswegen aantreffen. Kortom, een garage, die op alle reparaties is ingesteld. De oppervlakte bedraagt vijftien honderd vierkante meter en bin nen deze ruimte werkt vakkundig personeel, dat dag en nacht ge reed staat om den gestranden automobilist te helpen. De slagzin is hier „Spaar Uw Op initiatief van de Stichting Herstel Zeeland 1945 kwamen Donderdag j.l. een aantal verte genwoordigers der Kruisvereeni- gingen, Volksherstel, U. V. V., R. K. Gezinszorg, Bijzonder Ker kelijke Gezinszorg, Maatschappe lijk werk ten plattelande, Provin ciaal Bureau Verzorging Oorlogs slachtoffers, Gewestelijk Arbeids bureau, Dienst Sociale Zaken der gemeente Middelburg, alsmede een vertegenwoordiger van bet Ministerie van Sociale Zaken, in vergadering bijeen om de zooals de voorzitter het noemde: „Bran dende kwestie" der gezinszorg nogmaals onder oogen te zien. Nogmaals, want reeds eerder, n.l. 25 April j.l., waren eenige men schen op initiatief van het Stich tingsbestuur bij elkaar geweest, om over dit vraagstuk van gedachten te wisselen. Uit de gevoerde besprekingen bleek wel dat het er met de ge zinszorg nog „zorgelijk" uitziet, ondanks de groote inspanning, welke meergenoemde organisaties zich getroosten om het vraagstuk tot oplossing te brengen. De twee landbouwhuishoudconsulentes doen op het platteland van hun district wat zij kunnen. In verschillende gemeenten werken reeds enkele gediplomeerde gezinsverzorgsters Sickesz, van Terneuzen. o Philippine: 2.30 u. Ds. J. van de „heet van de naald' niet het Graaff. geval is, waardoor het aan kracht Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- meestal inboet. Dit werk laat niet nides. toe om het aan ontledende en lite- Hootdplaat: 10 u. Ds. Pliester. raire critiek te onderwerpen, juist Biervliet: 10 u. Ds. A. J. van den 1 om de redenen, die we in het be- Ham. IJzendijke: 10 u. eerw. heer Spa ling, cand. t. d. H. Dienst. Groede: 9 u. Ds. G. J. Derksen l op richten i ontstelt en herinnert aan dat wat geweest is. Dit boek heeft dan gin noemden. De schrijver wilde geen poging doen een mooi boek schrijven, maar een teeken dat ons telkenmale te bed. H. Doop. Nieuwvliet: 10.45 u. Ds. vj. J. Detksen. bed. H. Doop. Oostburg: 10 u. Ds. Van t Hooit Schoondijke: 2.30 u. Ds. Van Vliet Waterlandkerkje: 10 u. Ds. Van Wperen. Zuidzande: 10.30 u. Ds. F. J. ter Cadzand: 2.30 u. Ds. F. J. ter Retranchement: 10 u. eerw. heer P. J. Bamouw. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: llu. Ds. Nolthenius Gereformeerde Kerk. Terneuzen: 10 u. en 3 u. Ds. G. W. van Houte. Axel: 10 u. en 2.30 u. Ds. Th. Del- leman, van Kralingen. Hoek (in de Chr. School): 10 u. en 2.30 u. Ds. F. M. Verveen. Zaamslag: 9.30 u. en 2.30 u. Ds. J. E. Visser, van Domburg. Zoutespui: 10 u. en 2.30 u. Ds. E. D. Kraan, van Vlaardingen. Gereformeerde Kerk. (Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.) Terneuzen: 10 u. pn 3 u. cand. Rook, van Zwolle. Cbr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 u. en 2.30 u. Ds. J C. van Ravenswaay. Axel (Fröbelschool, Nieuwstr.): 7 u„ Ds. J. C. van Ravenswaay, van Zaamslag. Gereformeerde Gemeente Terneuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Leesdienst. Hoek: 9.30 u„ 2 u. en 6 u. Lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u. Ds. A. de Reu ver" 2 u. Ds. A. de Reuver, bed. H. Doop; 6 u. Ds. A. de Reuver voorber. H. Av. Roomsch-Katholieke Kerk. Terneuzen: 7 u„ 8.30 u. en 10 u HH. Missen; 2.30 u. Lof. Hulst: 6.30 u., 7.45 u., 9 u. en 10 u. H. Missen. St. Jansteen: 7.30 u„ 9 u. en 10.30 u. H. Missen. Clinge: 7 u., 8.30 en 10 u. H. Missen. ook geen titel noodig, het gaaTl ook niet om de menschen, d:e er in voorkomen, het gaaf. om dat wat er geleden is door de duizen den, de naamloozen, die er niet in genoemd worden en er nochtans in vertegenwoordigd zijn. In dit licht is het boek van Eugène van Herpen geslaagd te noemen en lezenswaard. De plaatsruimte in onze bladen laten het citeeren van felle bladzijden uit dit boek niet toe, wat we an ders gaarne zouden gedaan heb ben. Klaar herinner ik mij, het vreugdegevoel bij de aankondiging van dit werk, vlak na de bevrij ding... het idee weer eens een nieuw boek te kunnen koopen. en nu ligt het eerste deel voor ons uitstekend verzorgd, met zwart- illustraties van Alfred Mazure, die buitengewoon knap zijn. Schrijver, teekenaar en uitgever een woord van lof. HERM STEGGERDA. „DAS ZEUGNÏS'-EINBS BOTEN" Uitgegeven door de Wereld raad van Kerken ter nage dachtenis van Dietrich Bonhoeffer. 9 April was het een jaar ge leden, dat Dietrich Bonhoeffer in eefi .Verniehtungslager" door de S.S. gedood werd. Hoe groot het verlies is, dat de Evangelische Kerk in Duitschland, maar ook de Oecumenische Beweging door zijn dood heeft geleden, gevoelt men weer te meer, wanneer men het gedenkboekje doorleest, dat door de Wereldraad van Kerken in Genève ter nagedachtenis van hem is uitgegeven. Uit de korte levensschets blijkt de bijzondere theologische loop baan en de gedachteniswoorden van de vrienden zijn getuigenis sen van de hooge vereering voor het buitengewone verstand en de bereidheid te gehoorzamen Van dezen getuige van Christus, die van geen compromis wilde weten Dr? Visser 't Hooft erkent vol bescheidenheid, dat hij meer ge leerd heeft van de vragen die Bonhoeffer hem stelde, dan deze Na de bevrijding werd een deel van de kostprijsstijging van de kolen voor rekening van het Rijk genomen, teneinde de kolen prijzen en daarmede het algemeene prijs niveau niet al te zeer te doen stijgen. Een bedrag aan subsidies van ruim 80 millioen gulden per jaar was daarmede gemoeid. Door dezen maatregel bleef de Nederlandsche kolenprijs aanzien lijk beneden den Engelschen en den Belgischen prijs, hoewel deze laatste ook in belangrijke mate wordt gesubsidieerd. Behalve dat het prijsniveau in het binnenland hierdoor kunstmatig laag werd gehouden, profiteerde ook het bui tenland hiervan bij export van Nederlandsche artikelen. Thans heeft de Regeering be sloten de subsidie, welke ƒ6.20 per ton bedroeg, te verlagen tot ƒ1,70 per ton. Gehoopt wordt, dat wanneer de mijnen weer onder betere voorwaarden zullen kunnen produceeren, de kostprijs vatn de kolen zal dalen en de resteerende subsidie kan vervallen. Ook de nieuwe kolenprijzen lig gen nog beneden de in het bui tenland geldende prijzen. De be- sparing" voor de schatkist, die het gevolg is van deze maatregel zal ongeveer 30 millioen gulden voor de resteerende maanden in 1946 bedragen. De prijsverhooging van 4.50 per ton, die per 1 Juni a.s. ingaat, beteekent een verhooging van den prijs voor anthraciet met 0,35 per hectoliter en van cokes met 0,22 V2 per hectoliter. Als ge volg hiervan zullen de gastarieven met 1 cent per m;i en de electri- citeitstarieven met een cent per Khw. worden verhoogd. Uitreiking van Engelsche on derscheidingen. Woensdag 5 Juni om 11 uur v.m. zal de Engelsche ambassadeur op het Binnenhof te 's-Gravenhage Engelsche on derscheidingen aan personeel van de Nederlandsche marine, de land macht en de luchtmacht en aan verschillende Neder.l burgers uit reiken. Na de plechtigheid wordt een défilé gehouden op het plein. In het geval van slecht weer zal er een eenvoudige plechtigheid zijn in de balzaal van de Engel sche ambassade, Westeinde 12, alhier. De weinige krachten, voor een deel opgeleid op den cursus voor bijzonder kerkelijke gezinszorg te Goes, kunnen het werk echter bij lange na niet aan. De R. K. Ge zinshulp werkt voornamelijk m Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij heeft daar de beschikking over een 12- tal krachten en kan op dit gebied dus veel meer presteeren, dan dat op het oogenblik mogelijk is op de eilanden. De samenwerking tus schen Roomsch Katholieke en Protestantsche Organisaties is uit stekend. Er wordt hulp geboden, overal waar het noodig en met de beschikbare krachten moge lijk is. Maar juist aan die krach ten ontbreekt het! Waar blijven de Zeeuwsche meisjes om zich voor het mooie werk op te geven! Is het onbekendheid met de op leidingsinstituten? Is het onbe kendheid met het werk dat hen wacht? Deze vragen moeten onder oogen worden gezien. De nood in vele gezinnen is groot en hierin moet worden geholpen. De vergadering was eenstemmig van oordeel, dat eerst en vooral een breed opgezette propaganda zal moeten worden gevoerd. Aan het werk dient de noodige bekend heid te worden gegeven. Onze Zeeuwsche meisjes moeten zich hun groote waarde voor dit werk bewust worden en dat kost nu een maal tijd. Het werk waarvoor zij worden opgeroepen, mag" niet zonder meer als een „baan" wor den gezien. Er Jigt een ideëele basis aan ten grondslag. Het is liefdewerk, waarbij de materieele zijde evenwel niet wordt vergeten. Er is voor gezinsverzorgsters een gunptige, uniforme salarisregeling in voorbereiding. Staande de vergadering werd besloten tot de oprichting van een klein comité bestaande uit ver tegenwoordigers van de ter ver gadering aanwezige organisaties, voor de voorbereiding van een in tensieve propaganda. Het secre- ariaat wordt voorloopig gevestigd op het bureau van de Stichting Herstel Zeeland 1945, Dam 51, Middelburg. Volksherstel heeft financieele toezeggingen gedaan om de propaganda mogelijk te maken. Opleiding. Om de opleiding van gezinsver zorgsters voortgang te doen vin den, is overheidssubsidie nood- zakelijk. Op liet Ministerie van Sociale Zaken, is men er van doordrongen, dat de Overheid hierin moet hel pen. De Vertegenwoordiger van het Ministerie kon hierover echter geen definitieve toezeggingen doen. De financiën van ons land zijn nu eenmaal zorgelijk en veel zal afhangen van het standpunt, dat de nieuwe regeering ln deze zal innemen. In afwachting hier van zal Volksherstel ook het cur suswerk subsidieeren. niet voltooid, doch de zichtbare ".eekenen zijn aanwezig dat het nnddoel verzekerd is. Wij wen- ahen ondernemer en heeren auto- et motorrijders van deze plaats g<od luck en voor de verdere pltnnen, die er bestaan, maar die we nog niet verklappen mogen een even groot welslagen. IJZENDIJKE. Raadsvergadering. Ojt 28 Mei 1946 des v.m. half tien twain de gemeenteraad in openbaie vergadering bijeen, De heer Ntele is met kennisgeving afwezig. Na het voorlezen van de notulen der vorige vergadering informeer de de heef Van Hijfte of de ge wijzigde 'verordening inzake de heffing vai hondenbelasting reeds in -werking is. De Voorzitter ant woordde bevestigend. De notulen werden hierna ongewijzigd vast gesteld. - Op voorstel van B. en W. werd besloten aan ie Stichting Herstel Zeeland 1945 ten bijdrage te ver- leenen van 0,10 per inwoner per jaar. Met den inhoud van een schrij ven van den Rrjkslandbouwconsu- lent te Goes om bij voorkomende vacatures in landbouwscholen een leerkracht met de akten land en/of tuinbouw te benoemen werd accoord gegaan. Een verzoek van de gemeente Amerongen om adhaesiebetuiging aan het besluit van den tijdelijken gemeenteraad, aldaar, inhoudende de sportbeoefening voortaan op Zaterdag te doen geschieden, werd voor kennisgeving aangenomen. Komt aan de orde een adres van J. Scheele te IJzendijke in zake toewijzing van een nissen- hut. De Voorzitter gaf een uit eenzetting van de feiten; de be treffende hut is zonder zijn voor kennis uit de gemeente IJzendijke weggehaald en is thans elders in gebruik. De toewijzing der hut ten geschiedt door den Burge meester, zulks na overleg met de wethouders. De kosten van het weer terughalen en opbouwen van de hut komen voor rekening van belanghebbende. Aangezien adres sant dringend behoefte heeft aan de gevraagde hut werd besloten deze aan hem toe te wijzen. Het presentiegeld voor de leden van de stembureaux werd op voor stel van B. en W. vastgesteld op ƒ6.per dag; de plaatsvervan gende leden krijgen geen vergoe ding. De heer Van Hijfte merkte hierbij op. dat de overheid karig is in haar vergoedingen. Het vermenigvuldigingscijfer voor de sehoolgeldheffing werd vastgesteld op 2. Op een aanvrage ex art. 72 der L O Wet 1920 van het R.K Schoolbestuur te IJzendijke ten bedrage van ƒ311,46 werd gun stig beslist. Op een verzoek om subsidie in de kosten van restauratie van de Ned. Herv. Kerk wordt in prin cipe ingegaan. Het lid De Bruijne gaf hierbij eenige toelichting. De restauratie zal geschieden voor rekening van het Rijk, met bijdra gen van de provincie en de ge meente. Een definitieve beslissing werd aangehouden totdat de Kerk voogdij de volledige restauratie plannen en kostenbegrootingen kan overleggen. Op voorstel van B. en W. werd een nieuwe Bouwverordening vast gesteld overeenkomstig een ter zake ontvangen concept. Hierna volgden diverse mede- deelingen van B. en W. a. Aankoop of huur van tuin grond: deze is noodzakelijk ter vervanging van tuingrond, waar aan in verband met den herbouw een andere bestemming is ge geven; b. Bestemming terrein Zuster klooster en R.K. bijzondere scho len: hiervoor is bestemd het ter- iem auatr <ie tegenwoordige HK. meisjesschool. c. Terrein woonwagenkamp de Voorzitter noemde een terrein bij den Oranjedgk; dit zou dan eventueel in samenwerking met de gemeente Sckoondyke kunnen worden ingericht tot woonwagen kamp. Vanuit de vergadering werden nog eenige andere ter reinen opgenoemd. Deze aange legenheid zal nog nader woraen bestudeerd, zoodat geen besussin" werd genomen. d. WoningwetwoningenDe Voorzitter deelde mede, dat e. reeds 2 woningen zijn aanbesteed; de inschrijvingssom was ie hoog doch is inmiddels zooveel ver laagd, dat machtiging tot gun ning is verkregen. Er zullen nog 20 woningwetwoningen gebouwd worden; welke dit jaar nog gereed moeten zijn. Voor het tweede contingent van 10 woningen is als architect aangesteld de heer Van Zantbeek uit Sas van Gent, e. Inrichting badlokaal: De Voorzitter deelde mede, dat de eigenaar van het terrein, waar- het hadlokaal gevestigd wordt, be reid is den grond te verhuren, zulks vooj" 3 jaren. Over den huurprijs valt echter nog te pra ten. De inrichting van het lokaal zal ongeveer 2000 kosten. Bg de rondvraag merkte het lid Van Hijfte op, dat men algemeen ontevreden is over den gang van zaken hij den niewbouw. Bij het publiek krijgt de Burgemeester overal de schuld van. Een spre kend voorbeeld acht hy de woning van Dr. Brouwer. De gang van zaken bg de architectenkeuzecom- missie acht hij niet juist. Alles werkt veel te stroef. Voorts wees hij er op, dat overal kleine ruiten worden voorgeschreven; ook dit acht hg niet juist. De Voorzitter' is blij, dat deze kwestie ter tafel werd gebracht. Hij gaf een opsomming van de diverse instanties, die bij den nieuwbouw betrokken zijn. De „klein ruitenkwestie" behoort tot de competentie van den door het Rijk aangestelden supervisor. In Middelburg heeft men hieromtrent reeds 4 jaar ervaring opgedaan. Overigens is dit een kwestie van smaak, waarover moeilijk valt te twisten. De heer Van Hijfte zeide, dat de supervisor zijn smaak ontleent aan boekenwijsheid, terwijl dit bij het publiek een kwestie van ge voel is. Wat moet hier het zwaar ste wegen? Verder bracht hij de boerderijbouw ter sprake; hangars zouden het landschap ontsieren. Een hangar is echter veel prac- tischer en goedkooper dan een schuur, zoodat hij het van belang acht, dat er meer hangars ge bouwd worden. De heer De Bruijne informeer de, naar aanleiding van de aan besteding van twee woningwet woningen, of de Raad in deze niets te zeggen heeft. De Voorzitter deelde mede, dat de bouwkosten worden gedragen door het Rijk, terwijl de gemeente moet bijdragen in het exploitatie tekort. Het lid Driessens had by ge ruchte vernomen, dat aan de oor logsslachtoffers geen uitkeering meer zou worden verstrekt. De Voorzitter deelde mede, dat thans voorschotten worden ver leend in afwachting van een defi nitieve regeling. De heer Driessens was hiermede tevreden gesteld; de voorschot kwestie was hem niet bekend. Hierna sloot de Voorzitter de vergadering. SCHEEPVAARTBEWEGttfG KANAAL TERNEUZEN—GUNT. Voor Terneuzen: 27 Mei. Hr. Ms. Queen Wilhelmina (Nederl. Marine). Van Terneuzen: 28 Mei. Eng- s.s. Ousel 881. maismeel. Man chester; Hr. Ms. Queen Wilhel mina, Rotterdam. Van GentSas van Gent: 28 Mei. Eng. m.s. Alouette, 276, stukg., Londen. Voor Gent: 27 Mei. Belg. s.s. Caritas I, 2742, fosfaat, Casa blanca; Noorsch s.s. Mitra 1189, hout, Mentuleoto. 29 Mei. Zw. s.s. Skirner, 1321, ledig. Velsen; Zw. s.s. Walborg, 1510, ledig, Antwerpen; Zw. s.s. Sirius 824, houtpulp, Karlstad. 30 Mei. Zw. s.s. Magdalena, 1278, stukg., IJmuiden; Finsch s.s. Halvar H„ 1343, hout, Mentuleoto. 31 Mei. Zw. m.s. Luossa, 5619, erts, Narvik. Vam Gent: 28 Mei. Zw. m.s. Kiruna. 5522, ledig, Narvik; Finsch s.s. Imatra, 3320, ledig Antwerpen; Noorsch s.s. Orania, 1182, fosfaat, Antwerpen; Zw. s.s. Bore, 1337, ijzer, Stockholm. 29 Mei. Eng. s.s. Nyanza, 4974, ledig Cardiff; Finsch s.s. Aune H. 1450, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. Kittiwake, 2016, stukg., Bel fast. 30 Mei. Belg. s.s. Caritas I, 2742 ledig, Setubal; Belg. s.s. Jeannette, 340, ledig, Londen; Noorsch s„s. Mitra. 1189. ledig, Emden; Deensch s.s. Karen, 1203, teerolie, Kopenhagen. No. 7. Voor beginners. (Vervolg). Het eindspel uit rubriek 6. Zwart: 6, 31 en 36. Wit: 10, 35 en 38. Wit wim aldus: 10—5 dam (zw. 6—11); 38 -33 (11—17); 33—29 (17—22), 2924 (2228; 5X26 (3641), 26—42! (41—47); 42—29! en op de volgende zet 2923 of 29- 18. Bekend, maar leerzaam systeem. Zie in dit verband ook het vol gende: Zwart 6, 31 en 36. Wit 10, 33 en 49. Beginners moeten zulke voorbeelden naspelen en nog eens spelen, tot ze het sys teem onder de knie hebben en het zo nodig zelf ook kunnen toepas sen. Wit speelt 105 (zw. 6— 11); 510 (11—17); 10—14 of 5 (17—22); 14—19 (22—27 of in eens 2228)19-14 of 1923 (2732); 14X26 (3641); 26 37 (41X32); 33—28 (32X23); en 49—43 wint op tempo. Uit de spelopening. 1. 3228 v 1823 2 3329 óp 3732? volgt 2329 en 1722. 2. - 23X32 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 37X28 39—33 41—37 28X17 46—41 37—32 3430 30—25? 19—24 14—19 17—22 11X22 12—18 7—12 1—7 24—30! 25X23 meersl. 1319! 35X13 8X46 dam 4237 46X34, en zwart wint een schijf. Eindspel 3 voor beginners. Zwart: 3 sch. op 6. 27 en 36. Wit: 3 sch. op 10, 49 en 50. Wit speelt en wint. (Wordt vervolgd.) vorige 13, 14 LuikZeeland (le bord). Na 25 zetten was de stand in de partij Sinke—Vaessen (zw.) als volgt (zie diagram rubriek). Zwart; 2, 3, 7, 8, 9, 11 15, 17, 19. 27 en 29 Wit: 25, 26, 28, 30, 35, 36, 38 41, 42, 44, 48, 49 en 50. Wij menen, dat wit hier sch ij F 181; 31X22 "8/211; *8-4X (o,1 o4137 (1116 of (29X3i): 43X21 (16X27); 37,31Wit liet hier dus voor de tweede maal zijn kans voorbij gaan. De partij verliep nu zo: 8—12 2—8 1218 18X27 8—12 13—18 11—16 16X27 9—13 18—23 23X32 12—18 7—11 32X41 18—23 Wit heeft dit partijgedeelte na de 25e zet zwak behandeld. Hij 17—22 11—17 13—18! 18X9 23—28 28X39 22—28 9—13 13—18 3—9 9—13 18—22? Vaessen een steek 26. 41—37 27. 49—43 28. 37—31 29. 31X22 30. 44—39 31. 42—37 32. 37—32 33. 32X21 34. 39—33 35. 33-X 24 36. 48—42 37. 50—44 38. 44—39 39. 42—37 40. 36X47 komt nu zelfs 41. 39—34 42. 43—39 43. 3833 44. 24X13 45. 33—29 46. 3933 47. 34X43 48. 30—24 49. 4742 50. 43—38 I 51. 42—37 52. 3530 Thans laat vallen. Zwart 17—22 gaf hier winst. Stand na Wit's 52e zet. Twee eindspelen. No. 1 van Blonde (Fr.). (Zie ook rubriek 6.) Zwart: 3 sch. op 12, 19 en 28. Wit: 1 dam. op 16. Wit speelt en wint. No. 2, auteur N. N. Wg dragen dit eindspel op aan alle gevorderde dammers en ster kere spelers. Zwart aan zet kon winnen door 17—22 (Wit 26—21); 27X16 (38— 32); 28—33 (29X38); 22—27 (32X21); 16X27 (38—33 of?); 1822 (3329) en 2228! 53. 54. 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 29—23 25—20 37—32 32X12 12X23 23—19 19—13 38—33 28X19 14X34 19X30 13—18 34—40 4044 44—49 2227 138 remise gegeven. Wit speelt en wint. Wie zendt ons de volledige uit werkingen

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2