Chri c. KIES U. KRI Het Kiezerscorps heeft gesproken, „Met mijn Guitaar" OETBAlSGIOENtN WIELAND ll; fialen —NS Zeeland i Zeeland ZW EECKI PROVINCIALE BERICHTEN. Twee Visschersschepen op mijnen pionpen. IN Lijst n< BAJ Studenten De denkbeeldige Eerste Kamer, Gekozen ziin: in an en iar. t Stemt 29 VOOR Aan» De lijn van 17 Mei doorgetrokken. gebaseerd op de Verkiezingen van de Prov. Staten van 29 Mei 1946. Denkbeeldige samenstelling Gemeenteraden. - - OOilVWI «MWMWWI TERNEUZEN JAN VAN DER PEIJL en -mê* z'n 3 MAANDEN garantie ZIET ÉTALAGE! i -e, V/ K ■J, J cht, ge- 1 3. maand RUIJN Hulst >]i - Jrf wenscht e komen rsmeisie. so. Bu Dakvilt Mastiek Ah ttUZEN (- Jge pr 1.1- en TEEG, rneuzen - „U3« STEMT b De candid; Laat beker HULS Bericht aar NIEUWE Wij bieden Een Een i Een i Een Divei BAN. Een Divei knop NAALDEN Vo< Op 17 Mei j.l. werd na jaren van ellende en druk weer voor het eerst een vrije stemming gehou den in Nederland. Een stemming, welke besliste over de toekom stige samenstelling van onze Tweede Kamer in de eerstvolgen de 4 jaren. Geen wonder dat door ons geheele volk met groote span ning den uitslag hiervan werd tegemoet gezien. Het is nu ech ter een niet te ontkennen feit, dat de uitslag van deze stemming in vrijwel alle groepen van de bevol king een, zekere verwondering heeft gewekt, zoowel by die poli tieke groepeeringen welke met gunstige cijfers uit de stembus te voorschijn kwamen als' bij diege nen die minder fortuinlijk waren. Bij groote groepen leefde de overtuiging, dat de uitslag de juiste verhoudingen niet geheel zuiver weergaf. Zoo meenden velen, dat de groote winst der Communisten zich bij een nieuwe stemming niet zou herhalen, ter wijl weer anderen bij een volgen de stemming een teruggang der C.-H. en R.K.V.P voorzagen. Zooals zoo vaak, is ook hier zeer waarschijnlijk de wensch de vader der gedachte geweest. Op Woensdag 29 Mei is ons volk ten tweede male ter Stembus ge trokken. Een eerste blik op den uitslag kan niet anders dan tot de conclusie nopen, dat de lijn van 17 Mei op ondubbelzinnige wijze bij deze nieuwe verkiezing is door getrokken. De winst der Com munisten heeft zich niet slechts geconsolideerd, doch is nog aan merkelijk toegenomen en het gaat ongetwijfeld niet aan hier nog lan ger van een groep desperado's te spreken. Ook van de R.K. Volks partij nam het stemmenaantal, in het bijzonder in de provincies Noord-Brabant en Limburg, nog iets toe. Hiertegenover staat een voortduren van den achteruitgang van de Partij van den Arbeid het geen voor deze jonge partijforma tie thans wel als een hoogst ern stig feit moet worden beschouwd. De Partij van de Vrijheid kon haar winst van 17 Mei handhaven en nam hier en daar zelfs iets toe, voornamelijk in Zeeland. De vraag of in deze provincie de lijstwisse- ling in het spel is geweest, lijkt ons dubieus. De Anti-Rev. boek ten ook thans weer achteruitgang ten voordeele van de Chr. Hist., terwijl de Staatk. Geref. hun posi tie handhaafden. Zooals gezegd, is de lijn op 17 Mei getrokken, gehandhaafd. De leuze door velen als kern voor beide verkiezingen gesteld Ver nieuwing" of ..Behoud" is door ons kiezerscorps in het algemeen niet aanvaard. In diverse partijen bevinden zich zoowel Conservatie ven als Vooruitstrevenden en het toekomstig Regeeringsbeleid zal hiervan ongetwijfeld de gevolgen ondervinden. Zoowel de drang naar vrijheid en ongebreideld winstbejag als het streven naar verdoorgevoerde plan-economie en socialisatie ontmoet tegenkanting in ons volk. De politieke tehui zen van onze vroegere partjjfor- anaties genoten veelal de voorkeur der kiezers en worden nog over wegend beschouwd als een veilig politiek onderkomen. In hoeverre op deze politiek een stabiel Regeeringsbeleid zal zijn te voeren, zal de toekomst moeten leeren. Het zal niet in de laat ste plaats afhankelijk zjjn van de grootheid en van het formaat der genen, die met de leiding van onze Regeering zullen worden belast. Comm. Partij Nederland. 1 Zetel U. Kremers, Uzendjjke. Anti-Kevolut. Partij. 6 Zetels. P. Meliefate, Middelburg; A. Schout, Vlissingen; J. J. van den Ende, Zierikzee; D. Metselaar, Kamperland; J. Hommes, Nieuw- dorp en W. A. den Boggende, Axel. Staatk. Geref. Partij. 4 Zetels. D. Kodde, Zoutelande; C. Boen der, Tholen; A. S. Wisse, Waarde en H. Flikweert, Nieuwerkerk. Chr.-Hist. Unie. 8 Zetels. C. Phil ipse, 's-Heer-Arendsker- ke; W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; A. H. S. Stemerding. O.- en W. Souburg; G. van Duin, Zierikzee; J. L. J. Bruijnzeel, Wis- sekerkeJ. C. Vogelalar, Baar land: C. A. Kaan, Terneuzen en Joh. de Kruijter, Goes. Actiegroep Katholieke Jongeren Groep Blommaert, Groep D'Hert, Groep Jetten en Partij van Alge meen Belang. Deze vergelijking moge in feite niet geheel zuiver zijn, niettemin was dit de eenige mogelijkheid om vergelijkende cijfers te publicee- ren. Gebaseerd op de resultaten van de verkiezingen der Provinciale Staten, gehouden op 29 Mei 1946. zou de denkbeeldige Eerste Kamer als volgt zijn samengesteld. Groep 1 Nrd-Brab. Zeeland Utrecht Limburg Volksp. v. d. Arb. Groep 2 Gelderl. Gron. Overijsel Drenthe 3 4 2 2 1 1 13 13 Kath. Partij Anti Rev. Chr. Hist. C. P. N. P. v/d Vrijh N. S. B. j- Totaal ni te Hierbij is aangenomen, dat in Deroep 4 Zuid-Holland de Staatk. ■•■Geref. Partij zal stemmen op de iAnti Rev. Partij, daar anders de Comm. Partij Nederland een zetel „/neer zou krijgen, f Deze berekening is gebaseerd op de thans in artikel 114 L van de kieswet voorkomende stern- waarde voor ieder der provinciën. Er is evenwel d.d. 23 Mei 1946 een Ministerieele beschikking van den Minister van Binnenlandscbe Zaken verschenen, waardoor op den grondslag van de laatste ali nea van dit artikel in deze stern- waarde wijziging wordt aange bracht. Onder juristen bestaat verschil van meening over de vraag of deze wijziging bij enkele Ministerieele beschikking kan ge schieden, dan wel of daarvoor een wetswijziging bij afzonderlijk wetje vereischt is. Mocht de rechtsgeldigheid van deze Minis terieele; beschikking worden aan- Groep 3 Nrd-Holl. Friesland Groep 4 Zd-Holl. Totaal De volgende personen werden in 1939 als lid van de Provinciale Staten gekozen verklaard voor de volgende partijen: 1. Liberale Staatspartij: J. M. van Bommel van Vloten, C. M. Boogerd, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, P. Erasmus en L. J. Geelhoedt. 2. R. K. Staatspartij R. A. J. den Boer, G. J. L. Goos- sens, A. L. S. Lockefeer, Mr. Dr, A. J. J. M. Mes; A. H. de Millia- no, J. A. van Rompu, Mr. J. H. M. Stieger en J. W. Vienings. 3. S. D. A. P.: A. C. de Baare, C. Hamelink Kz.. L. Onderdijk, A. C. de Paauw, J. de Priester en A. Rorije. 4. Vrijzinnig Demoer. Bond: Mr. J. Adriaanse, C. Ouwehand en A. Staverman. 5 Anti-Revolutionnaire Partij J. Bosselaar, Mr. P. Dieleman, J. J. van den Einde J. Geuze, J. W. van 't Hoff, A. de Lange en H. van Mazijk. 6. Staatk. Gereform. Partij: C. Boender, J. J. van Klinken, D. Kodde en A. S. Wisse. 7. Christel. Hist. Unie: G- van Duin, Mr. W. F. E. Baron van der Feltz, A. de Feijter, H. M. de Looff, M. de Looze, C. Phi- lipse, A. H. S. Stemerding en A. D. F. van der Wart. 8. N. S. B.: J. A. Dekker. Wijzigingen. In 1940 12 ,12 nieuw 16 14 7 5 5 3 50 oud 16 14 7 6 3 4 50 vaard, of wel nog voor den dag van de stemming van de Eerste Kamer het wetje in bovengenoem- den zin tot stand komen, dan zal de stem waarde als volgt zijn: Noord-Brabant 179 Gelderland 161 Zuid-Holland 264 Noord-Holland 220 Zeeland 60 Utrecht 128 Friesland 91 Overijssel 133 Groningen 98 Drenthe 76 Limburg 149 Bij nader onderzoek is echter gebleken, dat bij de berekening van de samenstelling van de Eer ste Kamer volgens de stemwaarde bij Ministerieele beschikking ge wijzigd, de verhoudingen precies dezelfde zijn als bij de stemwaar de welke tot nu toe gefigureerd heeft. Partij van de Vrijheid. 4 Zetels. D. W. Lindenbergh, 's-Heer- A.rendskerke; H. C. van de Zande, Nieuwerkerk. M. de Bruijne, Cad- zand en J. van der Peijl, Terneu zen. Katholieke Volkspartij. 9 Zetels. Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Hein- kenszand; P. V. M. Vercauteren, Nieuw Namen; A. L. S. Lockefeer Hulst; L. Cammaert, Schoondljke; F. Schets, Vlissingen; E. van Ruymbeke, Nieuw Namen; L. J. van 'tWestende, Middelburg; P. I Raas. 's-Heerenhoek en R. A. J. den Boer, Zierikzee. Partij v. d. Arbeid. 10 Zetels. L. P. van Oorschot, Vlissingen; A. J. van der Weel Middelburg; C. Hamelink, Axel; H. B. Bouw man, Goes; A. C. de Baare, Vlis singen en Mevr. E. J. van den Broeckede Man, Aardenburg. Verder zal nog om 4 zetels ge loot moeten worden tusschen: L. F. du Bois, Terneuzen; T. A. van der Spieghel, Sas van Gent; T. A. J. W. Schorer, Middelburg; J. S. Visscher, Goes; A. van der Wekke, Golijnsplaat en J. Geluk. Tholen. 140 is de heer J. M. van Bommel van Vloten (Lib.) ver vangen door C. G. Hage. In 1945 zijn Mr. P. Dieleman (A.-R.) en G. J. L. Goossens (R. K.uitgesloten van het lidmaat schap van het College van Gede puteerde Staten. J. A. Dekker is geïnterneerd. Overleden zijn de volgende leden P. Erasmus (Lib.), L. J. Geel hoedt (Lib.), A. H. de Milliano (R.K.) en J. A. van Rompu (R. K.). De overige partijen en groepen waren bij de verkiezingen in 1937: N.S.B., Rev. Soc. Arb. Partij, Kath. Dem. Partij, Actie Bouw man, Chr. Nat. Actie Alg. Be lang, Zwart Front, Nat. Boeren-, Tuinders- en Middenstandspartij, Verbond voor Nationaal Herstel. Nat. Soc. Arb. Partij. In 1939 waren de overige par tijen en groepen: N. S. B., R. S. A. P.. Lijst Bau- wens Reoht en Vrijheid, Federa tie van Transportarbeiders, Actie Bouwman, Troelstrabew.. Diss. R. K. Clevers en Diss. R. K. Le- jeune. Bij de Kamerverkiezingen in 1946 waren de overige partijen en groe pen: Ned. Bellamy Partij en Groep Rodrigues Lopes. Aantee kening: Ter vergelijking van de cijfers der huidige verkiezingen zijn: Terneuzen. Wanneer wij den uitslag van 29 Mei als voorloopige basis nemen, dan komen wij in onzen Gemeen teraad tot de volgende zetelver- deeling: Partij van den Arbeid 4 zetels R.K. Volkspartij 3 C.H. Unie 3 Anti-Rev. Partij 2 Partij van de Vrijheid 2 Staatk. Gereform. 1 De Communisten kwamen zoo wel op 17 als op 29 Mei 100 stemmen tekort voor een zetel, zoodat redelijkerwijs mag worden aangenomen, dat zij het straks niet tot een vertegenwoordiging in den raad zullen) brengen. De stemmencijfers van 17 Mei als uitgangspunt nemend, zou de Temeuzensche Gemeenteraad er aldus uitzien: Partij van den Arbeid 5 zetels R.K. Volkspartij 3 C.H. Unie 3 Anti-Rev. Partij 2 Partij v.an de Vrijheid 1 Staatk. Gereform. 1 helpen bij den Wederopbos; In de maanden Juli Augustus zullen 200 Nedf landsche en buitenlandse; studenten in de provim Zeeland tewerkgesteld wc den bij oogst- en wedero bouwwerkzaamheden. Liefhebbers van puzzles nen nu ban de hand van hl staande gegevens gaan uitl beien, hoe onze toekomstige meenteraad zal zijn samengej Amsteit Indien de Woensdag in de meente Amsterdam gehouden kiezing voor den gemeente zou hebben gegolden dan zoi samenstelling van den geniet raad de volgende zijn: 15 C.P.N. De Waarheid 3 j Rev. Partij, 15 Partij van den beid, 8 Kath. Volkspartij, 2 f Hist. Unie, 2 Partij van de held. Rotferd Indien de Woensdag in de meente Rotterdam gehouden kiezing voor den gemeenter zou hebben gegolden, dan zo; samenstelling van den gemeet raad de volgende zijn: 6 Anti-Rev. Partjj, 1 Stat Geref. Party, 3 Party van de 1 heid, 7 Kath. Volksparty, 16 f tn van den Arbeid, 3 Christ. E Unie, 9 C.P.N. De Waarheid.; TERNEUZEN. Propaganda-vergadering. Maandag j.l. werd in het Hotel des Pays-Bas" een propaganda- vergadering gehouden voor de op richting van een Af deeling, ten doel hebbende te komen tot stich ting van een Volkshoogeschool in Zeeland. Een 20-tal aanwezigen gaf blijk van belangstelling. De Voorzitter van de vergade ring. de heer L. F. du Bois, heette de aanwezigen namens dé Voorloopige Commissie voor het Volkshoogeschoolwerk in de Pro vincie Zeeland welkom en in het bijzonder de beide sprekers de heeren Mr. V. Haesaert en Mr. O. V. L. Guermonprez. Hij gaf mede- deeling, dat Dr. H. D. de Vries- Reilingh wegens andere werk zaamheden verhinderd was naar Zeeland te komen en in zijn plaats de heer Haesaert was meege komen. De Volkshoogeschool is in Neder land. in vergeiyking met het bui tenland. nog van zeer jongen da tum. In 1931 in Bakkeveeri op gericht ging het evenwel ieder jaar in stijgende lijn met het aan tal cursisten, die er aan deelna me. Reeds in 1938 werd de tweeds Volkshoogeschool opgericht in Markelo. Tijdens de bezetting lag het werk stil. maar na de bevrij ding is men overal aan het werk om in iedere provincie een Volks hoogeschool te krijgen. Zoo ook in Zeeland. Het doel van deze ver gadering is ook in ons Gewest aan dit mooie werk meer bekendheid te geven. In de eerste plaats vooral de jongeren aan te sporen eens een cursus mee te maken, zij het voorloopig nog buiten de pro vincie, meer leden aan te werven, alsook donateurs en trachten door middel van subsidies, alsook an- derzins een financieele basis te krijgen, noodig alvorens definitief een Volkshoogeschool kan worden gesticht. Na deze korte inleiden- Woensdagmorgen omstreeks 5 uur, zijn twee motorvisschersvaar- 1. dTcijfers' 'de rS oc ia al- De mo- tuA^en uit Arnemuiden, gemerkt cratische Arbeiders Partij, Vrijein- -Amm. 1 en ,,Arnm. 3 m nel nig Democratische Bond en Chr Democratische Unie tezamen ge voegd ter vergelijking met die van de Partij van den Arbeid: 2. de cijfers van de Liberale Staatspartij gegeven ter vergelij king met die van de Partij van de Vrijheid; 3. de cyfers van de Hervormde (Gereformeerde) Staatspartij ge- gaven ter vergelijking met die van de Protestantsche Unie; 4. de cijfers van de overige partijen en groepen tezamen ge voegd ter vergelijking met die van Ned. Chr. Soc. Corporatieve Unie, Veersche Gat op mijnen geloopen. Van de „Arnm. 1" zijn omgeko men: de schipper A. Meerman, oud 29 jaar, gehuwd, de matrozen C. van Belzen, 29 jaar, gehuwd, allen woonachtig te Arnemuiden, E. Meerman, 35 jaar, gehuwd, te Vlissingen. Van de ..Arnrn. 3" zijn omgekomen: de matrozen B. J. Siereveld, 20 jaar. ongehuwd, Zpn broeder L. Siereveld, 15 jaar, beiden zoons van den geredden schipper J. Siereveld, H. Siereveld, 36 jaar. gehuwd en C. van Bel zen, 38 jaar, gehuwd, allen te Ar nemuiden. de woorden gaf de Voorzitter woord aan Mr. V. Haesaert. De heer Haesaert gaf in kort weer de totstandkoming de Volkshoogeschool in Denem ken en de verdere ontwikkë daarvan ook in diverse anc landen. Vervolgens gaf hij uiteenzetting van het doel van Volkshoogeschool, dat kort zegd hierop neerkomt, dat zich tot doel stélt het geven een zedelijk-geestelijke ontwik ling aan volwassen personen grondslag voor vernieuwing volkscultuur en versterking volksgemeenschap. Onder volw sen personen rekent men dan beginnen met achttien jaar. Volkshoogeschool moet beschot worden als een school voor leven. Het is de school voor arbeider, de student en is alle rangen en standen en ri tingen van de Maatschappij. Vo al het samenzijn gedurende lanj of korter tijd onder één dak, t wijl men geheel op elkander aangewezen geeft verrassende sultaten. De gemeenschappelil coorc arbeid, maar vooral het zelf o Bu werpen van allerlei kwesties vragen en het debatteeren hiero kweekt waardeering en beg voor elkander. Hierna werd gelegenheid ge; ven tot het stellen van vragen, door Mr. Guermonprez bea woord "werden. Gevraagd werd op welke w tot een Volkshoogeschool te men, wat hierover vereischt wol de kwestie van geschikte leerar de kosten van inrichtingen ploitatie, de kosten van de c sussen voor óursisten enz. Een der aanwezige Burgeme ters deelde mede, dat de Veree ging „Scheldemonden" naar e geschikt object uitziet om als g schenk en als blijvend aandenk de provincie aan te bieden. Moj lrjk dat een Volkshoogeschi hiervoor zou kunnen dienen zou eventueel contact kunn worden gezocht met Stichti Herstel Zeeland. Nieuw Waich ren en Wederopbouw West Vlaanderen. De verschillende vraagstel!; werden naar genoegen beai woord. De Voorzitter bracht dank a de heeren Mr. Haesaert en Gu6 monprez voor hun duidelijke leerzame uiteenzettingen en hoo te, dat deze eerste bijeenkoir spoedig door een tweede zal w< den gevolgd en dit het begin mo wezen voor het aanwerven v een groot aantal leden, waartoe de aanwezigen aanspoort C kan ieder in eigen omgeving Volkshoogeschoolgedachte prop geeren. opdat straks ook de gel middelen gevonden worden, noodig zijn tot stichting van Volshoogeschool. Vooral is van belang, dat de jongeren zich voor interesseeren en ee riool) uitko riooh put 2 schoo Das gelez- merk De toelic De com it goedg de ge Ooi Mark groot Vai graaf toezie Tot meeni men - Bui om ei ken dan Bijz. nen, 1 gen. Ook herste verbai Opdra begrex ding Aap ding s Ron Haneg 0(| voor 1 zaten, per lie De 1 de nog de Bo andere De 1 iets b< DONDERDAG 30 en VRIJDAG 31 MEI 1946 Aanvang 8 uur Opvoering van de Cabaretrevue Medewerkenden I aerroenen, maat 43, f 15; Keulsche pot 10; Koffie kan 2; groote Theekan ƒ3. Adres: Van Bovenstr. 18, Terneuzen. Te koop: 2 assen met vee- ren en 4 wielen, geschikt voor sleeperswagen, 150. C. J. JANSEN, Riemenstr. 193, Zaamslag. 10. J. v. d. PEIJL, Sta tionsweg 2, Terneuzen. Te koop: een tweedeelig Konijnenhok, prijs 25. en wollen Badpak (rood) f 10.Adres: Kerkhoflaan 35, Terneuzen. vtHIX£U VVUi Aangeboden: Goed Kost huis. Brieven onder No.'92. bureau van dit blad j - - ~"nv wuuvii Zn, Aannemersbedrijf. P'tno., Prijs 750,—

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2