VOOR DEN ZONDAG. TRIBUNAAL r,, wm B in IETS OVER HET VERZETSWERK IN BELGIË ■LJmm God en Mensch. LEZERS DIE SCHRIJVEN. PROVINCIALE BERICHTEN. fff ABT Predikbeurten. Artsen te Calais in staking. Spel van vergissingen in de Perzische kwestie. TE TERNEUZEN. Een Hollandsche stem over de houding van Kardinaal Van Roey tijdens de be zetting. AARDENBURG. SCHAAKRUBRIEK. P* 1 Q E Prediker zegt in zjjn boek (.Pred. 5 1) God is in den Hemel, gij zijt op aarde. God is in den Hemel. Er is een afstand tusschen God en mensch, die van den mensch uit niet te overbrug gen is. Dit hebben we op de rechte wijze te bedenken. Ons past alleen de houding van diep ontzag. God is groot en wij be grijpen Hem niet. Wolken en don kerheid omringen Zijn troon. Alle familiaire omgang met God wordt hier afgewezen. Wee den mensch die den Almachtige in zijn dienst wil stellen, die zjjn plaats tegen over God vergeet en doet alsof hij in Gods raad heeft gezeten! GOD is, in den Hemel, Hebben dan zij gelijk die zieggen, dat het dwaas is te meenen, dat de hooge God zich met deze wereld en ons kleine leven zou bemoeien? Is de mensch die dit toch gelooft een dweper die alle nuchtere zin voor de werkelijkheid mist? Neen. Want zeker: God is in den Hemel. Maar door het Evangelie mogen we weten dat God, die in den Hemel is, hier is geweest. Uit den Hemel kwam Hij op deze aarde, opdat wij van de aarde in den Zaterdag 25 Mei 1946. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. Zondag 26 Mei 1946. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 10 u. Dr. L. J. Caze- mier; 2.30 u. Ds. J. C. Sickesz. Sluiskil: 10 u. Ds. J. C. Sickesz; 2.30 u. Dr. L. J. Cazemier. Axel: 10 u. leesdienst; 2.30 u. Ds. J. van de Graaff, van Sas van Gent. Zaamslag: 9.30 u. en 2.30 u. Ds. J. A. Talma. Hoek: 10 u. Ds. A. J. Kromhout; 2.30 u. Ds. A. J. Kromhout, bed. H. Doop. KloosterzandeDs. E. Saraber, emer. pred. te Nijmegen, bed. H. Doop. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van de Graaff. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Pliester. Biervliet: 2.30 u. Ds. A. J. van den Ham. IJzendijke: 10 u. Ds. Van 't Hooft. Groede: 9 u. Ds. G. J. Derksen Nieuwvliet: 10.45 u. Ds. G. J. Derksen. Zuidzande: 10.30 u. Ds. F. J. ter 666k Cadzand: 10 u. den heer P. J. Barnouw. Retranchement (in de N.H. kerk): 2 u. Ds. F. J. ter Beek, bed. H. Doop. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: Geen dienst. Gereformeerde Kerk. Terneuzen: 10 u. Ds. C. van Nes, van Magelang; 6 u. Ds. G. W. van Houte. Axel: 10 u. leesdienst; 2.30 u. Ds. C. van Nes, van Magelang (nu tijd. te Terneuzen). Hoek (in de Chr. School): 10 u. Ds. G. W. van Houte, bevesti ging cand. F. W. Verveen; 2.30 u. Ds. F. W. Verveen, intrede. Zaamslag: 9.30 u. en 2.30 u. Ds. K. Bokma, van Waarder. Gereformeerde Kerk. (Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.) Terneuzen: 10 u. stud. B. van Riet, van Goes; 3 u. Ds. S. Cnossen, van Blokzijl-Zwart sluis. Hoek: 10 u. Ds. S. Cnossen, van Blokzijl, bev. cand. I. van Til; 6 u. Ds. I. van Til, intrede. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 u. en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Axel (Fröbelschool, Nieuwstr.): 7 u., Ds. J. C. van Ravenswaay. van Zaamslag. Gereformeerde Gemeente Terneuzen: 9.30 u„ 2 u. en 6 u. Leesdienst. Hoek: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Ds. A. de Reuver. Roomsch-Katbolieke Kerk. Terneuzen: 7 u., 8.30 u. en 10 u TT TT. Missen; 2.30 u. Lof. Hulst: 6.30 u„ 7.45 u., 9 u. en 10 u. H. Missen. St. Jansteen: 7.30 u„ 9 u. en 10.30 u. H. Missen. Clinge: 7 u., 8.30 u. en 10 u. H. Missen. Leger des Heils. Terneuzen: 10 u. en 7.30 u. Kapt. D. Th. Krommenhoek. Hemel zouden komen. Hij was in léze wereld waarin wy leven, on der de machten waaraan wy zijn overgeleverd, in den strijd dien wij te strijden hebben. En voor ons heeft Hij gedragen, verdra-; gen en overwonnen. Nu is Hij weer in den Hemel. En omdat Hij er is, zijn wij er ook. Waar het Hoofd is, zijn ook de leden. MAAR wij zijn t-och nog op aar de! Ja, maar niet alleen. Zijn belofte vergezelt ons in ons leven: Zie, ik ben met U, alle de dagen. Alle de dagenEn door deze belofte gelooven wij hoe wel wij op aarde zijn in niet? van deze aarde of van deze wereld. We gelooven alléén :n onzen Heer in den Hemel. Mach tige bewegingen kunnen over de aarde gaan, invloedrijke stroomin gen kunnen zich hier baanbreken. We zien menschen die met hart en ziel aan deze nieuwe bewegin gen zich gewonnen geven. Daar aan is, volgens hen, hun heil ver bonden; daar gelooven ze aan en daar moeten ze het van hebben. Wij zien dit alles aan, maar wij verliezen ons zelf er niet aan, wij geven ons hart er niet aan. Wij gelooven in alle deze dingen niet. Wij gelooven alleen in onzen Heer :n den Hemel. Van Hem moet het komen, en zal het ook komen, voor de wereld en voor ons. Door het geloof in Hem die in den Hemel is, weten wij van een toekomst voor de wereld en voor ons zelf. Er is een toekomst, want Jezus die ten Hemel is ge varen, zal alzoo wederkomen. De geschiedenis is geen kringloop, waarin altijd hetzelfde, maar dan in een anderen vorm geschiedt. De geschiedenis loopt uit op het Rijk, het Rijk van Jezus Christus. De tijd zal komen, dat de aarde vol is van de kennis des Heeren, gelijk de wateren den bodem der zee bedekken. De aarde zal zijn de Hemel en de Hemel de aarde. God zal zijn alles in allen. GELDIGHEIDSDUUR BOTERBONNEN VERLENGD. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de geldigheids duur van de boterbonnen 867 BMV en 369 BMV is verlengd tot en met 8 Juni a.s. In Calais ondervonden huwelij ken en begrafenissen stagnatie doordat de artsen in staking gin gen als protest tegen het feit, dat de regeering in gebreke was ge bleven hen van transportmiddelen te voorzien. Verklaringen van overlijden en van gezondheid (voor huwelijken) waren niet te krijgen. De gemeenteraad moest een spoedaanvraag doen om een regeeringsarts voor het teekenen van de officieele stukken. Vorige week Zaterdag deelde de vertegenwoordiger van Trygve Lie de Amerikaansche persbu- reaux mede, dat de Perzische pre mier, Soeltaneh. aan Lie had laten weten, dat de Perzische regeering ,,zoo spoedig mogelijk" aan den Veiligheidsraad rapport zou uit brengen over de ontruiming van Azerbeidsjan door 't Roode Leger. Doch naar nu van bevoegde zijde vernomen wordt, had dit telegram van Soeltaneh in heit geheel geen betrekking op de Sovjet-Perzische kwestie voor den Veiligheidsraad. Het was in feite het antwoord op een brief van Lie van Februari, waarmede hij de Perzische regee ring mededeeling deed van een door de algemeene vergadering van de V. N. aangenomen resolu tie over de wereldvoedselsituatie. Zondag is de tekst van Soel- taneh's telegram voor publicatie vrijgegeven, ondanks de bezwaren, die daartegen door den Perzischen ambassadeur te Washington wer den ingebracht. Hij wilde het bericht n.l. eerst in Teheran laten contröleeren. Het thans door den Perzischen ambassadeur ontvangen antwoord op diens verzoek om inlichtingen bevestigt, dat het telegram slechts op de voedselsituatie betrekking had. bespreking tusschen Z.Ex. Minis ter Ringers en zijn naaste mede werkers eenerzijds en de hee ren Burgemeesters van West Zeeuwsch-Vlaanderen anderzijds, moet het de vele lezers van dit dagblad opgevallen zijn. dat de trant, waarin dit verslag is ge schreven, op zijn zachtst uitge- gedrukt eenigszins spottend is te noemen. Men zal zich dan ook allerwegen met verbazing hebben afgevraagd of de opsteller van dit artikel zich wel bewust is van de diep ernstige kwestie, die hij hier op deze. blijkbaar voor hem zoo ko mische manier, behandelt. Er is toch weliswaar in West Zeeuwsch- Vlaanderen te veel ge leden en gestreden om met dit voor deze streek zoo belangrijk onderwerp de draak te steken. Het is ons inziens toch niet noodig, dat de Minister, gesteund door zijn naaste medewerkers, in dit verslag worden uitgebeeld als de bezetting van een fel omstre den vesting, die op allerlei manie ren het offensief van de Burge meesters van West Zeeuwsch- Vlaanderen, die ieder voor zich voor de belangen van hun zoo zwaar getroffen gemeenten opko men, tracht te keeren. Van een dergelijke bespreking worden door de inwoners van West Zeeuwsch-Vlaanderen resultaten verwacht en het is al droevig ge noeg. dat deze zoo lang op zich laten wachten of geheel uitblijven. Zoo'n artikeltje zal er zeker niet toe bijdragen de in deze streek met recht heerschende groote ontevredenheid weg te ne men, maar des te meer zal zoo'n stijl de hoop en het initiatief, welke niettegenstaande alle tegen slagen toch onder de menschen leven, totaal vernietigen. Het ligt niet in de bedoeling, dat de journalistiek de menschen een rad voor de oogen moet draaien, maar het is toch zeker niet noodig, dat de Burgemees ters die probeeren orde in den wederopbouw-chaos te scheppen, één voor één op een dergelijke manier aan het publiek worden voorgesteld. Het ware beter, dat er eindelijk eens een meer verheugend bericht in de veel gelezen Vrije Zeeuw" kon komen, waaruit bleek, dat in Nederland met den wederopbouw ernst gemaakt wordt, dat het niet langer een „papieren" wederop bouw is, een treffend voorbeeld van bureaucratie en grove geld verspilling, doch dat er werd aan gepakt. Dankend voor de plaatsruimte. A. HACK. P. J. PRIESTER. Biervliet, 21 Mei 1946. De Iraaksche Minister van Fi nanciën heeft in het parlement verklaard, dat Irak 200.000 pond sterling beschikbaar gesteld heeft „om Palestina van het Zionisme te redden". 14 R. I. op Java. Met medewerking van kapitein Fassaert het volgende: Met ons vertrek van Tanah Abang op 14 Me 1.1. sloten wij de eerste periode af van ons verblijf op Java. Het is een mooie en leerzame tijd geweest waaraan velen van ons met genoegen terug denken. Geheel onbekend met de toe standen hier, goed getraind doch zonder gevecMservaring, kwamen wij voor een zware taak te staan, doch wij hebben er ons doorgesla gen en goed ook Helaas, zonder kleerscheuren zijn wij er niet afgekomen, en hebben wij in deze periode een kameraad verloren, die ons altijd als een voorbed 1 van kameraad schap en moed b'j zal blijven. Door ons optreden zijn wij be kend, ja, ik durf haast te zeggen, populair geworden in Batavia en omgeving. Dat kwam :ot uiting op de parade ter eere van Prinses Juliana's verjaardag. De 3e Compagnie vertegen woordigde heit 14 R. I. daarbij op waardige wijze. Er werd „machtig" geloopen, maar het werd ons ook erg mak kelijk gemaakt, want je rug richt te zich vanzelf lij het hooren van de kreten: Hup, de Zeeuwen; Pesing, Depok enz. Koude prikkeltjes liepen over je rug van ontroering bij het hooren van zooveel spontane toejuichingen. Het deed ons zoo goed, want vooral een solcaat is o zoo ge voelig voor dergelijke dingen. Over onze acties en patrouilles behoef ik U niets te vertellen, want vele Pemoeda's doen hun weten, ja misschien zelfs meer dan wij want er worden soms brieven geschreven naar vriendjes of kennissen, die je beslist met een korreltje zout moet nemen. En heusch zoo erg is het niet. want vele Pemoeda's doen hun oogen dicht voor ze schieten tot groot gemak voor ons. Voor Jappen geldt dit niet, die kijken soms veel te goed, als je ze er tenminste tijd voor geeft. Nu zitten wij op Meester Cor nells, gelegerd in aardige bunga lows. om te genieten van een wel verdiende rust. die evenwel elk moment kan verstoord worden door het alarmsein. Wij zijn n.l. bestemd om direct ingezet te worden op alle moge lijke plaatsen waar het onrustiger wordt of wasr versterking ge vraagd wordt bij een eventueele actie of aanval. Het geheele bataljon is hier ge concentreerd en wij brengen den tijd door me)t lichten dienst en sport in de morgenuren, 's mid dags een tukje doen en 's avonds gaan we, netjes opgedoft, de stad in voor ontspanning, of wordt er geschreven naar vrouw of meisje. Verder wachten we in goed ver trouwen de dingen af, die komen zullen, en zullen dan met frisschen moed aan de taak beginnen, die ons opgelegd wordt, er verzekerd van zijnde, dat wij Zeeuwen hierin ten volle zullen slagen met elkaar en door elkaar. Vele groeten van ons allen, en het gaat ons goed in alles! G. C. KUZEE. W. ZEEUWSCH-VLAANDEREN EN DE WEDEROPBOUW. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het in ,,De Vrije Zeeuw" van Dinsdag 21 Mei j.l„ opgenomen verslag van de Zitting van Donderdag 23 Mei. (Vervolg.) Cherchez la machine. Zoo de 35-jarige Richard Aude- naert voor het Tribunaal, was ver schenen met de bedoeling, om èn de leden van dit college èn het publiek eens een bijzonder vroo- lijk half uurtje te bezorgen, dan is hij hierin ten volle geslaagd. Zijn optreden werd een uitbundig en daverend succes en men heeft dan ook gegierd van het lachen. Wat Mr. Kegge op zeker oogen- blik deed opmerken, dat deze man conferencier in een of ander caba ret had moeten worden! Hetgeen echter niet zeggen wilde, dat het Tribunaal geloof hechtte aan de lachwekkende praatjes van dezen arbeider uit Zuiddorpe, die er van werd beschuldigd, den vyand hulp te hebben verleend, door vrijwillig naar Duitschland te zijn gaan werken. Vanzelfsprekend ontkende Ri chard schuld en volgens hem zou het Arbeidsbureau te Zwolle er aan debet zijn, dat hij naar Duitschland moest. Ook de ver klaring die hij destijds bij de poli tie aflegde, bleek thans niet meer op waarheid te berusten. De wachtmeester had zoo maar wat opgeschreven en het was een erg ongelukkig verhoor geweest! Al dus Richard, die misschien dacht, dat het daarmede afgeloopen was. Edoch, het Tribunaal had nog een kleinigheid in petto en Mr. Kegge tooverde een aantal brie ven te voorschijn, waaruit bleek, dat het met de onschuld van den „gedwongen" Duitsehland-ganger heelemaal zoo'n vaart niet liep. Zoo was er een brief bij, gericht aan den „geachten leider" van de Landstand, waarin Richard ver klaarde, kennismaking met de Cuitsche boeren zeer te zullen ap- precieeren. En verder waren er nog meer kattebelletjes eveneens gericht aan dit lugubere instituut en ook aan een Duitsche firma. Voorts bleek „Volksgenoot" Aude- naert ook in correspondentie te hebben gestaan met den Staflei der van een of andere landsver- raderlijke instelling. Op alles wat men den wel wat onthutsten Richard echter onder de neus wreef, had hij slechts één excuus: Hij had iets willen doen om een zekere machine uit Duitschland te kunnen halen! Hij wist zelfs niet aan welke „leider" hij zijn brieven geschreven had!. Al zijn schrijverij was maar onzin ge weest! En wat men ook zei of aan voerde Richard kroop zooals de voorzitter opmerkte weg achter zijn machine en was daar niet vandaan te krijgen. Zijn machine, iets nieuws op het gebied van vlasdorschen, was zijn hobby en hij had er zelfs zooals uit een brief bleek „Verwalter" voor willen worden! Al wist hij dan niet, volgens zijn zeggen, wat dit voor soort baantje was. „Maar," zei Richard." het was dan ook een prachtmachineEn terwijl de mislukte vlasdorscher en teleurgestelde Verwalter, schaap achtig rondkeek, snikte de zaal! Nadat nog gebleken was, dat deze man, die men, getuige zijn zonderlinge uitlatingen en onbe nullige wijze van verdedigen ge voeglijk als het prototype van den dommen mensch kan beschouwen, reeds gedurende 7% maand ge ïnterneerd is geweest, was het woord aan Mr. Tichelman, die het ondankbare karweitje had, te trachten, dit door den besch. be dorven zaakje weer wat op te knappen. Mr. Tichelman wees er o.m. op, dat zijn cliënt destijds heeft moe ten kiezen tusschen fabrieksar beid en landarbeid in Duitschland. Hij vroeg zich af, waarom deze man moest worden vervolgd, ter wijl b.v. zoovele boeren die vrijwil lig voor de weermacht reden, vrij uit gaan. Volgens pleiter is dit te danken aan het feit, dat het hier een typisch Zuiddorpsch geval be treft. Schero becritiseerde hij vervolgens de houding van een burgemeester, die zich gedurende de bezetting beijverde voor de palenplanting en die na de bevrij ding optrad als gerechtenispala- dijn. Pleiter spreekt tenslotte de hoop uit, dat besch. niet meer geïnter neerd zal worden en laat de ver dere beoordeeling van dit geval volgaarne aan het Tribunaal over. Een leuke familie. Hierna stond terecht de 52jari- ge Johanna Koole, zonder beroep te Sas van Gent, terzake, dat zij blijk heeft gegeven van ingenomenheid met den vijand door vertrouwelij- ken omgang met Duitsche mili tairen. Johanna ontkende en zelfs haar eigen vroegere verklaringen zijn niet waar. Zij ging slechts met de Duitschers om, omdat zij bij hen melk moest leveren. Bij het verdere verhoor komen zonderlin ge dingen aan het licht, een harer dochters is met een Mof gehuwd, terwijl een andere spruit door toe doen van zulk een Germaan met een kind gezegend werd. Johanna zelf moet eens getracht hebben door middel van het Arbeidsbu reau, haar echtvriend, met wien zij niet voortdurend in rozengeur en maneschijn schijnt te leven naar Duitschland getransporteerd te krijgen. Dit laatste ontkent zij echter en noemt het laster. De man, die ook nog gehoord werd, probeerde er nog van te ma ken, wat er van te maken viel, hij moet nu eenmaal leven met zijn vrouw! Doch erg overtuigend klonk het niet. De verdediger, Mr. de Rechter, verklaarde, dat er op de ten laste legging niet veel viel af te dingen, doch wees er op, dat de vrouw niet voor haar dochters verant woordelijk is. Hij verzocht van verdere interneering Johanna Zoo pas teruggekeerd van een reis in België, zouden wij de lezers van ,De Vrije Zeeuw" willen wij zen op een daar reeds eenigen tijd geleden verschenen boek: Kardi naal Van Roey en de Duitsche Bezetting. De Kardinaal van Mechelen is een figuur, die altijd veel invloed heeft gehad in het openbare leven van België. De prachtige houding van Kardinaal Mercier tijdens den vorigen oorlog heeft daartoe het hare bijgedragen. Nu is Kardinaal Van Roey geen Kardinaal Mercier. Even groot en ook wel indruk wekkend van gestalte, heeft hij bijv. lang niet datzelfde aristocra tische voorkomen. Evenals Kar dinaal De Jong. is hy trouwens van eenvoudige afkomst. Was Kardinaal Mercier zeer welbe spraakt, zijn opvolger is van een legendarische zwijgzaamheid. Teen hij nog de rechterhand was van Kardinaal Mercier, en per ongeluk een benoeming, die niet doorging, iets te vroeg had be kend gemaakt, moet deze plagend hebben gezegd: Mgr. Van Roey spreekt nooit, en als hij zijn mond open doet, zegt hij ook nog iets, wat hij niet mag zeggen". Onder den oorlog heeft deze zwijger laten zien wat hij waard was. De Duitschers hebben in Nederland eens het gerucht ver spreid, dat Kardinaal Van Roey zou hebben toegestaan, daJt de vaandels van de Belgische Oost- fronters in de kerken werden ge wijd enz. Wij zijn bij ons bezoek aan Nederland destijds zoo vrij geweest om dit onmiddellijk als leugen te brandmerken. Kort te voren had hij immers nog een zeer duidelijk commentaar gegeven op de Pauselijke Kerstboodschap, welke de overval op de kleine volken duidelijk afkeurde. Wij herinneren ons nog, met hoeveel vreugde wij dezen herderlijken brief hebben voorgelezen in de kleine kerk van Jezus-Eick bij Brussel, kort nadat de Pastoor, onze vriend, door de Duitschers was weg gehaald. Het bleek later Door Pater Steltenpool S. V. D. de bedoeling geweest te zijn, om door deze leugens de Katholieken in de war te brengen. Intusschen kan men wel zeggen, dat over het algemeen de brieven van den Belgischen Kardinaal niet dien indruk maakten, welke aan de brieven van onze Bisschoppen eigen was. Daarbij dient echter het vlammend protest van 15 Maart 1943 uitgezonderd te wor den. Kardinaal Van Roey moge Vlaming zijn, z'n brieven maken den indruk in het Fransch te zijn gedacht. Trouwens, als hij per brief spreekt, heeft hij meestal zooveel .e zeggen, dat men zich afvraagt hoë men dat op een Zon dag allemaal voorgelezen kan krijgen. De houding van den Kardinaal was van het begin af duidelijk. Hij heeft nooit moeilijkheden gezocht met de Duitsche bezet ting, maar is de moeilijkheden ook niet uit den weg gegaan. Reeds in October 1940 kwamen de Duit schers dat aan de weet. Toen zij zich trachtten te mengen in de innerlijke aangelegenheden van de Katholieke universiteit van Brus sel, wees de Kardinaal deze in menging onmiddellijk af. Hij had met deze radicale weigering meer succes dan de vrije universiteit van Brussel, welke haar aanvan kelijk iets meer tegemoetkomende houding moest betalen met de latere sluiting. De universiteit van Leuven kon ondanks moeilijk heden haar colleges blijven geven (de Duitschers waren in België anders dan bij ons), ofschoon haar rector, Mgr. Van Waeyenbergh, de weigering om de adressen der studenten uit te leveren moest boeten met achttien maanden ge vangenisstraf. Verschillende Ne- derlandsche studenten werden on derduiker in Leuven en werden daar op alle mogelijke wijzen geholpen. Herhaaldelijk kwam de Kar dinaal op tegen het onrecht, dat de Belgische bevolking werd aan gedaan, zoowel wat voeding als wat gedwongen tewerkstelling aanging. Hij trok in dit opzicht één iyn met den Koning. Zijn brie ven eischten de vrijheid, die men op democratischen grondslag mag eischen. Vooral dient vermelding zijn steun aan de vervolgde Joden, wier kinderen bij 'tientallen wer den ondergebracht in (Je kloosters. Toen men in een dezer kloosters een onderzoek wilde instellen, kreeg de overste gedaan, dat men eerst de koffers der kleinen mocht pakken. In den nacht daarop werden de Joodjes door een onder- grondsche bende ontvoerd. Men kon niet bewijzen, dat de zusters mede in het complot zaten. Zoo zou er nog veel gezegd kunnen worden over het verzet van Kardinaal Van Roey. Tegen het einde van den oorlog heeft de Kardinaal wel eenige critiek uitgelokt door zijn brief tegen de Engelsche bombardemen ten. Persoonlijk hebben wij den wel wat scherpen toon niet geheel kunneii waardeeren. Wij wijzen er echter op, dat de bombarde menten in België zeer slordig werden uitgevoerd, iets wat na dien brief, voor zoover wij ons herinneren, niet meer voorkwam. Het laatste protest was gericht itegen het wederrechtelijk wegvoe ren van den Koning. Over dat droeve feit met heel den nasleep van laster, intriges en verdeeld heid. die er het gevolg van zijn geweest en die de bijna geheelde breuk in het Belgische volk, weer opnieuw aan den dag dreigen te brengen, zullen wij verder maar zwijgen. Wij wenschen het Belgische buurvolk, dat wij onder het verzet en bij de naderhand zoo ruim be toonde hulp hebben leeren waar deeren van ganscher harte den echten vrede. Pater STELTEiNPOOL S. V. D. knapte eerder reeds 10 maanden op te willen afzien en ook geen veruere maatregelen te wilier toepassen, behoudens dan rrr'«- schien ontzetting uit de kiesrech ten. Kleingoed. Verder stonden nog terecht. Urbain Leons Spuesens, 29 jaai arbeider te Zuiddorpe, beschuldigd van hulpverleening aan den vij and, door vrijwillig in Duitschlan.j te zijn gaan werken. Besch. verklaart niet vrijwillig te zijn gegaan, hij zat in finan- cieele moeilijkheden en kon hier geen werk krijgen.. Hij vindt het wat vreemd, dat juist van zijn ge val werk werd gemaakt en in verband daarmede wijst hij er op. dat er bijv. toch ook burgemees ters zijn, die voor, tijdens en na de bezetting hun ambt bekleed hebben en nog bekleeden. Oscarina Maria de Puysseleire. 23 jaar, zonder beroep te Zuid dorpe, werd ten laste gelegd ver- trouwelijken omgang met Duit sche militairen en hulpverleening aan den vijand door in Duitsch land te gaan werken. De feiten werden in hoofdzaak door de besch. bekend, alleen ver klaarde zij niet regelmatig met Duitschers te zijn omgegaan. Naar Duitschland ging zij om het daar ook eens te kunnen zien. Zy is gedurende 8 maanden geïnter neerd geweest, doch weet niet meer wanneer zij losgelaten werd. Tot haar verdediging heeft zij verder niets meer te zeggen. Arthur de Lessine, 27 jaar. fa brieksarbeider te Sas van Gent, werd er van beschuldigd, te heb ben getracht melt behulp van een Duitscher saccharine naar België uit te voeren. Arthur ontkende hardnekkig, de saccharine was bestemd voor een vriend in Sas van Gent en niet voor België. De Duitscher ging glechts mee naar Goes om de ver boden waar te halen, daar Arthur toevallig juist een arm gebroken had en zoodoende de last van 11 kg niet kon dragen. Het was heelemaal de bedoeling niet ge weest oim ongehinderd de kom miezen te kunnen passeeren. Overigens had er voor hem niet veel geluk aan de saccharine ge zeten, alles was in beslag geno men en dit „zoete" zaakje kostte hem reeds 11 maanden internee ring en 6 weken gevangenisstraf Volgens zijn zeggen had hy na de eerste mislukte transactie in de saccharine, onmiddellijk de bakens verzet en was hij in de „tabak" gegaan. Saccharine smokkelen was nooit zijn bedoeling geweest! De voorzitter vond hem tame lijk onnoozel en spoorde Arthur aan, om toch maar te bekennen. Doch deze voelde daar blijkbaar niets voor en hield het op zijn vriend en zijn gebroken arm. 'De uitspraak in alle zaken werd bepaald op Donderdag 6 Juni a.s. TERNEUZEN. Chr. Hist. Unie. In verband met de komende verkiezingen voor de Provinciale Staten hield de Christelijk-Histo- rische kiesvereeniging te Terneu zen Donderdagavond in de boven zaal van Café De Vrieze op de Markt een, ook vanuit de omlig gende plaatsen, goed bezochte vergadering, onder leiding van den heer C. A. Kaan, secretaris. De aangekondigde spreker, de beer W. H. Tilanus van Den Haag, Kamerlid en voorzitter van het hoofdbestuur der C.H.U., moest zeer tot zijn spijt, op het laatste oogenblik zijn komst afzeggen, daar dringende zaken rondom den uitslag van de gehouden Kamer verkiezingen hem aan Den Haag gebonden hielden. In zijn plaats kwam de heer Wlagenaar, die een waardig vervanger bleek te zijn, en met zijn boeiend en enthousiast betoog van het begin tot het ein de niet alleen de aandacht der vergadering had. maar ook de tongen losmaakte, zoodat op zijn rede een uitgebreide en levendige discussie volgde. In het licht van de Kamerver kiezingen zag spreker dezen avond als een dank- en een bid stond. De Christelijk-Historischen, die zich allerwegen handhaafden en in sommige provincies, zooals ook Zeeland, het stemmental be naderden, dat hun in 1937 bij de Statenverkiezingen toeviel, hebben alle reden om met dankbaarheid op de afgeloopen week terug te zien. Zij kwamen met geen klin kende beloften tot de kiezers, doch slechts met herinnering aan hun beginsel. Donkere maanden werden doorgemaakt en het was pijnlijk om oude vrienden te moe ten verliezen, die meenden voor ons volk beter werk te kunnen doen in de nieuwe concentratie, de Partij van den Arbeid. Ook het uittreden van enkelen, die de Protestantsche Unie stichtten, werd als een verlies gevoeld. Niettemin heeft de uitslag der verkiezingen duidelijk bewezen, dat de steeds weer door tegen standers naar voren gebrachte be wering, als zou ons volk van Christelijke Partij-organisatie niet meer willen weten, een fabel genoemd moet worden. De kie zers hebben in dit opzicht klare taal gesproken, zooals blijkt uit het door de confessioneele partijen behaalde aantal stemmen en ze tels. Er is voor de Christelijk- Historische Unie een toekomst en een taak. een taak, ook ten opzichte van de komende Staten verkiezingen. die zeer belangrijk genoemd moeten worden, en waarvoor spreker aller belangstel ling en steun inriep. Aan de discussie werd door zeer velen deelgenomen. Het was eigenlijk meer een stellen van vra gen. daar de aanwezigen het met het gesprokene zeer wel eens ble ken te zijn. De wenschelijkheid werd gevoeld van grondige studie van de politieke problemen door de jongeren, zoodat al dadelijk werd besloten tot oprichting van een Jongeren-groep. Ook werd het noodzakelijk geacht, dat een Dagblad, zooals. eertijds „De Ne derlander", de Christelijk-Histo- rische beginselen zal toelichten en propageeren. Dit raakte de duis tere vraag van de oprichting kort na de bevrijding van het blad „De Nieuwe Nederlander", dat zich geheej in dienst van de Partij van den Arbeid gesteld heeft. Uitvoerig stond spreker hierbij stil. en het is te verwachten, dat aan de gegronde verlangens naar een eigen blad in de naaste toe komst zal kunnen worden voldaan. De vergadering, die zich ken merkte door een uitstekende stem ming, hield voor de toekomst rijke belofte in. De Christelijk-Histori schen, in Zeeuwsch-Vlaanderen en daarbuiten, gaan met moed verder. In den nacht van 21 op 22 Mei is uit het gevang uitgebroken een zekere Cauwels, algemeen bekend in Aardenburg als „Tar- zan". Het is een buitengewoon gladde, vlugge knaap, zelfs geboeid was hij zoo er uit verlost. Hij draagt zijn bijnaam niet voor niets. Hij heeft waarschijnlijk de wijk naar België genomen. (Een echte smokkelaar.) BRESKENS. Toerisme. Ook op toeristisch gebied gaat het langzaam vooruit. De geofferde pion. Het kan voorkomen, dat men een party, die ©ogenschijnlijk ver loren (remise) is. toch nog red den kan door op het juiste mo ment een pion te geven. Hier vol gen eenige eindspelen waarin dit gebeurt. (Het kost teveel ruimte om van eiken stand een diagram te geven.) I. Wit: Kh2, pion g4. Zwart: Kf6, pion g5. Wit begint en maakt remise. Eigenlijk is hier van een offer geen sprake, daar wit zijn pion niet kan verdedigen. De finesse echter zit hierin, dat wit er voor moet zorgen het tegenveld g2 te betreden, zoodra zijn pion geno men wordt. 1. Kh2g2, Kf6e5, 2. Kg2— g3, Ke5e4, 3. Kg3—g2, Ke4— f4 4 Kg2h3 Kf4—f3, 5. Kh3— h2, Kf3Xg4, 6. Kh2g2! Zwart kan nu niet meer winnen. Op elke andere zet wèl (gaat dit zelf na) 6. Kg4—f4, 7. Kg2f2, gS— g4, 8. Kf2g2. g4g3, 9. Kg2— gl! Kf4f3, 10. K.glfl (of hl), g3g2t. 11. Kfl—gl, Kf3g3 en pat. Het volgende eindspel is een voudig. maar de eerste zet is bij zonder fraai. a b c. d e f g h Wit begint en maakt remise. Een zet met den koning is tout, hiiv.: 1. Ke2, Kf5, 2. Kf3, Kg5:, 3 Kg3, Kf5, 4. Kf3. f6, 5. Ke3. Kg4 en wint, of 1. Ke2, Kf5 2. g6, Kg6: (Indien fg6:, dan 3. Kf3, remise!), 3. Kf3, Kf5 (niet Kf6 4. Kf4!, remise) en wint. De eenigste zet die overblijft is: 1. g5g6!, f7Xg6, 2. Kei—e2! (oppositie uit de verte, Ke6eo, 3. Ke2e3, enz., of 2. g6g5. 3. Ke2f3, Ke6f5, 4. Kf3—g3, g-5g4, 5. Kg3g2, remise. IH. Wit: Kc6, pion b4. Zwart: Ka7, pion a6. Wit begint en Zwart maakt remise. 1. Kc6c7, Ka7—a8, 2. Kc7— b6, a6a5, 3. Kb6Xa5 (ba5: is direct remise, want de Zw. koning kan dan niet uit de boek verdre ven worden), Ka8a7! 4. b4—b5, Ka7b7, enz.; remise. Speelt wit echter 3. b4b5, dan moet Zwart antwoorden met Ka8b8! (remi se) en niet met a5a4, daar hij dan zou verliezen: 4. Kb6c7, a4 a3. 5. b5b6, a3a2, 6. b6 b7+ en 7. b7b8D+ IV. Wit: Kg5, pionnen c5 en e7. Zwart: Kc7. Zwart is aan zet, Wit wint. Wel is Wit 2 pionnen vóór, maar om te winnen moet hij zorgvuldig spelen. 1. Kc6d7 (natuurlijk het eenigste), 2. Kg5f6, Kd7e8, 3. Kf6e5! (Ke6 of c5c6, heide pat), Ke8Xe7 (Kd7. dan 4. e8Dt, Ke8: 5. c6, Ke7, 6. Kd5, Ke8, 7. Ke6! en wint) 4. c6 en wint. V. Wit: Kd5, pionnen b5 en b6. Zwart: Kb8. Zwart is aan zet en maakt remise. 1 Kb8b7, 2. Kd5c5, Kb7b8(Na 2. Kc8? kan Wit een winnend pionoffer bren gen n.l.: 3. Kc6, Kb8, 4. b7, Ka7, 5. b8Dt. Kb86. Kb6 en wint), 3. Kc5c6, Kb8c8, 4. Kc6 d5 (4. b7 Kb8 of 4. Kc5, Kb7, beide remise), Kc8—b7. Wit probeert het nu achterlangs, maar dat lukt evenmin. 5. Kd5c5, Kb7 -b8! 6. Kc5b4, Kb8b7. 7. Kb4a5, Kb7b8! (niet a8 of c8), 8. Ka5 a6, Kb8a8. Remise. VI. 1. Ke5—f6. Kd7d8 een anderen zet is het eenvoudig ge noeg), 2. d6d7! (met kontngs- zetten kan Wit niet verder ko men), Kd8Xd7, 3. Kf6—f7, Kd7— d8, 4. Kf7—e6, Kd8—c7, 5. Ke6— e7, Kc7c8, 6. Ke7d6, Kc8— b7, 7. Kd6d7, Kb7—b8, 8. Kd7 Xc6 en de pion kan ongehinderd doorloopen. Ook achter zijn pionnen om kan Wit het doel bereiken: 1. Kd4, Kd8, 2, Kc4, Kc8, 3. Kb4, Kb8, 4 Ka5, Kb7, 5. d7. Kc7, 6. Ka6 Kd7: 7, Kb7 enz. VII. en h5. Wit: Ka5, pionnen h4 a b 'c d e f g h Wit begint en wint. Zwart: Kb3, pion g7. Wit begint en wint. 1. Ka5b5, Kb3c3, 2. Kb5— c5, Kc3d3, 3. Kc5—d5, Kd3—e3. 4. Kd5e5, Ke3—f3, 5. Ke5—f5, Kf3g3, 6. h5h6! g7Xb6, 7. h4 Ti5, Kg3h4, 8. Kf5—g6 en wint. Fout zou geweest zijn: 1. h6. gh6: 2. Kbö, h5! en op 7. Kgö volgt 7, Ke48. Kh5:, Kf5" Remise.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2