De staking in öe Rotterdamsche haven Persconferentie van Sjahrir ht/eeeldnieum flitsen. Mr. M. Slamet spreekt tot de-Pers. FIGUREN IN OEN VEILIGHEIDSRAAD Groote stagnatie door spoorwegstaking in de V*S* Is Generaal Michailowitsch een verrader? In den greep der Techniek zonder ziellp WERELD WAARHEEN? Dc Verkiezing der Prov. Staten op 29 Mei VON SCHIRACH 0 Volgende week ZATERDAG 25 MEI 1946. FRANKEER ALS REGEL MET EEN NATIONALE HULPZEGEL. De eerste groote lading Bananen aangekomen. DE E. V. C. VERGADERT. MEDEDEELING VAN DE E.V.C. TEGENGESPROKEN. Dreigende gas- en electriciteitsstaking in België. Telegram van Prins en Prinses aan den Zwitserschen Bondsraad. NEURENBERG. INDONESIË. weer een Bon voor Eieren. Besprekingen V an Mook- Lord Killearn. .Eerst orde en veiligheid' De «Weltevreden" in Rotterdam. WEERSVERWACHTING medegedeeld door liet K.N.M.I, in De Bilt geldig töt heden avond Aanhoudend zonnig. Matige wind uit Noord-Oos telijke richting. Overwegend droog; zonnig weer. Hoofdredacteur: i Herm. Steggerda. Redacteuren P. L. D. J. van Oeveren. S. W. Henry. Redactie-adres: Noordstr. 55-57. Terneuzen. Tel. 2510 - Na 0 uur 2073. Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83. Schoondiike Uitgave: Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drnkkerji N.V. Firma P- J. van de Sande 2de Jaargang No. 208. Advertentieprijs: per mm 10 ct.minimum per advertentie f 1.5C Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer t Terneuzen. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Welke belangi er op spel? en staan De stemming der Prov. Staten staat voor de deur. Na de Tweede Kamer is de datum van 29 Mei opnieuw een belangrijke al wordt deze verkiezing aan betéekenis door velen onderschat. Maar de beteekenis van deze verkiezing wordt bepaald door het feit, dat de Prov. Staten tot eerste taak heb ben het verkiezen van een nieu we Eerste Kamer. Daarbij is o.i. alle commentaar overbodig. Daar naast echter kan ons de samen stelling van het Provinciaal be stuur evenmin onverschillig laten. Mag het zijn, dat de bemoeiing va* dit college in de eerste plaats gaat over zakelijke dingen, die ons dagelijikische practische leven ra ken, wegennet, dijken, bruggen kanalen ponten, enz., principieele kwesties komen er soms ook aan de orde. Wat het eerste betreft. Zeeland is een zwaar getroffen ge west. Huizen en akkers liggen verwoest. Het aantal dakloozen is groot. Zeeland heeft haar ge liefde dooden. Zeeuwsch-Vlaande ren kent haar oorlogsbrand Wjj staan nu voor het feit, dat dit alles hersteld moet worden. Het is nu eenmaal zoo, dat maatschappelijke nood een sterke invloed heeft op ons geestelijk be wustzijn, en evenzeer is het waar, dat onze geestelijke staat beslis send is voor het dragen en over winnen van dezen nood. Daar om moet de leniging der stoffe lijke nooden gezien worden in het licht van onze geestelijke nooden. Het welzijn van den mensch wordt niet bepaald door brood alleen. Daarom, zonder heenwij- zmg naar een bepaalde partijfor matie stellen wij ons op het standpunt, dat van werkelijken ophouw en herstel van ons volks leven niets terecht kan komen, indien het Evangelie als de bron van alle vernieuwing daar niet de drijfkracht van is. Daarom is ook de keuze van het provinciaal bestuur een zaak van ernstige beteekenis, en we spreken hierbij de hoop uit. dat het volk van Zeeland blijk zal geven van die ernst doordrongen te zijn. Het Oostenrijksche Ministerie van Voedselvoorziening maakt bekend, dat, op basis van de hui dige voedselvoorraden en ver wachte aanvullingen, de rantsoe nen voor Juni slechts 700 calorieën per dag zullen bedragen. Het eerste schip met ba nanen, dat wij Donderdag aankondigden, n.l. het Noor- sche motorschip ..Duala" is Vrijdagmorgen inderdaad te Rotterdam gearriveerd. Het heeft ligplaats genomen in de Jobshaven, bjj de loodsen van de firma Mueller en Co. Met de lossing van de 27.000 bossen bananen is reeds een aanvang gemaakt. Het deel dat voor Zwitserland be stemd is. wordt oer speciale trein vervoerd. Het voor Ne derland bestemde deel van de lading gaat naar verschil lende fruitimporteurs, waar de vruchten in de rijpkamer opgeslagen worden, totdat zij voor de consumptie geschikt zijn. Naar wij vernemen wordt binnen afzienbaren tijd een grooter schip met bananen te Rotterdam ver wacht. Algemeen is de indruk, dat de situatie in de Rotterdamsche haven ongewijzigd is. De oproep aan voerlieden, chauffeurs, bin nenschippers en allen, die iets met het transport van de haven te maken hebben, om zich achter de actie van de E.V.C. te stellen heeft nog geen effect gesorteerd deelde één der bestuursleden van de E.V.C. (ons Vrijdagochtend mede Hij voegde er aan toe: „dit kan ook nog niet, want Vrijdag middag pas beginnen wij ons pa rool per bulletin bekend, te maken. Wij moeten voorts erkennen", zoo ging hij voort, ,,dat er in de haven nog iets doorgewerkt wordt zoo wel door militairen als door men- schen van bulten de stad". Volgens den heer Van Wagenin- gen van de Scheepvaartvereeni- ging ,Zuid" is het aanbod van vrijwilligers te groot, zoodat men niet eens van aller diensten ge bruik kan maken. ,,De haven van Rotterdam" zoo zeide hij, „werkt op volle kracht en de stemming onder de werkwilligen is uitste kend." De E.V.C. vergadert te Rotterdam. De heer Van Os opende de bij eenkomst met te zeggen, dat de brief van Brautigam een snel ein de van het conflict onmogelijk Donderdagavond is de staking van het spoorwegpersoneel in de V. S. begonnen. 250.000 man rijn hierbij betrokken. Het bureau voor het transport bedrijf der V. S. heeft, in verhand met de staking het vervoer van niet belangrijke lading verboden, opdat het noodzakelijkste voedsel en de post getransporteerd zullen kunnen worden.- Treinen voor het vervoer van troepen, van zieken en van melk schijnen niet in de staking betrok ken te worden. De regeering heeft, om te trachten het lamleggen van de industrie en stagnatie in de voed selvoorziening te voorkomen, vliegmachines vrachtauto's en schepen gerequireerd. Volgens een woordvoerder van den machinistenhond is er weinig kans op een vergelijk. De conferentie in het Witte Huis tot hijlegging van het conflict is van Donderdag tot gisteren ver daagd, zonder dat men tot eeni- gerlei beslissing was gekomen. Binnenkort zal er in Joegosla vië een merkwaardig proces plaatsvinden tegen den voormali- gen minister van oorlog van het uitgeweken kabinet van Koning Peter, Generaal Michailowitsch. Dit proces is des te merkwaardi ger omdat Michailowitsch gedu rende den oorlog één van de pro minente leiders van het verzet in Joegoslavië is geweest. Toen de Duitschers in l';t2 de Joegoslaven tot capituleeren wis ten te dwingen bleek het hun al spoedig, dat deze capitulatie slechts voor een beperkt gedeelte van het leger gold. Een groote goed uitgeruste legergroep n.l. had zich onder van Gene raal Michailown. in de bergen teruggetrokken en zette van daar uit den strijd met e -oote kracht voort. Spoedig daarop was het Koning Peter. die Generaal Michailowitsch tot minister van oorlog benoemde. Naast Michai lowitsch dook-** echter spoedig daarna een tweede naam aan het verzetsfront op, n.l. Tito, die met rijn overigens slecht bewapende strijders de Duitschers veel af breuk deed. Heit lag natuurlijk het meest voor de hand, dat deze twee groepen te* samen zouden optrekken, maar in tegenstelling tot ons land deed men dat hier niet. Neen, erger zelfs, Tito en zijn aanhangers zagen in Michai lowitsch één van hun grootste vijanden. Tegenover dezen man kende men geen pardon en toen hij dan ook op 13 Maart 1946 in hun handen viel, bestond er vol gens Tito voor dezen man slechts één straf: de strop. Door de regeering van de Joego slavische Volksrepubliek wordt hij n.l. beschuldigd van landverraad, heuk met den vijand en van -i*'n 1 k« vijandelijkheden teken de troe. -e* van Tito Van helde dij den worden nu natuurlijk talrijke stukken aangevoerd waar uit de schuld en onschuld van Michai lowitsch moet blijken. Voor bui- tenlandsche waarnemers is het echter uiterst moeilijk een juiste kijk op de zaak te krijgen. Het is een feit dat Michailo witsch de eerste was die na de ca pitulatie den strijd tegen den over weldiger voortzette, maar het is ook een feit, dat hij actief tegen Tito optrad dus indirect tegen de Sovjet-Unie. Vast staat evenwel, dat hij dit niet deed aan de zijde van Duitschland, maar in hoeverre hij daarbij hulp van Duitschers en fascisten heeft gehad, dat is iets dat nog uitgezocht zal moeten worden. Van Amerikaansche zijde komt men nu min of meer voor Michai lowitsch op en men heeft reeds verklaard, dat hij hun waardevolle inlichtingen heeft verschaft en dat vele Amerikaansche vliege niers dank zij de hulp van de par- tisanen van Michailowitsch veilig hun eigen linies weer konden he reiken. - Wat deze man in den oórlog echter heeft ontbroken is een goed omlijnd (politiek programma, hij had niet den steun van scherp denkende politici. Bovendien zat het hem niet mee, want in 1944 lieten de Geallieerden hem in den steek, omdat zij in verhand met hun hondgenootschap met de Sovjet-Unie verplicht waren Tito en consorten te steunen. In dit uur van nood echter too- nen de Geallieerden dat zij den Generaal nog niet vergeten zijn. Met groote kracht dringen zij hij de Joego-Slavische regeering op aan, hij het proces aanwezig te zijn en daar te verschijnen met een aantal getuigen. Tito wil hier echter niet van hooren, omdat zoo als hij zegt de misdaden van Michailowitsch tegen het volk van Joego-Slavië veel grooter en ver schrikkelijker zijn, dat discussie betreffende zijn al of niet schuldig zijn kan of zou worden toegestaan. Van Amerikaansche zijde zal men het er zeer zeker niet bij laten en met belangstelling zien wrj het a.s. proces in deze onverkwikke lijke geschiedenis tegemoet! Bij de thans in de Vereenigde Staten begonnen spoorwegstaking zijn twee vakvereenigingen. die tezamen een kwart millioen ar beiders op 337 spoorwegen ver tegenwoordigen, betrokken. De staking strekt zich reeds uit tot de spoorwegen' aan de kust van den Grooten Oceaan. Volgens Warren Kendall, den chef van de Afd. Autovervoer van de Ameri kaansche Spoorwegen, schijnt het werk tot op tien procent na vol ledig te zijn stilgelegd. De arbei ders. die hooger loon eischen en wijziging van arbeidsvoorwaarden, hebben een voorstel van President Truman tot een loonsverhooging van 18% cent per uur van de hand gewezen. De besprekingen op het Witte Huis zijn gisteren hervat. De Regeering heeft vliegtuigen, schepen en auto's gerequireerd om zooveel mogelijk stagnatie in de voedselvoorziening te voorkomen. Melk-, leger- en hospitaaltreinen zullen blijven rijden. Het begin van de staking werd in New-York, Washington en Chi cago door middel van luidsprekers aangekondigd. Volgens verklaringen van amb tenaren van hulpverleenings-orga- nisaties zou de vertraging in het vervoer van levensmiddelen den dood van duizenden menschen in hongerend Europa ten gevolge hebben. Zelfs afgezien van een hervat ting der staking in de steenkool mijnen zou het werk in dè mijnen binnenkort waarschijnlijk gestaakt moeten worden door gebrek aan vervoermiddelen. Men verwacht, dat de mijnwerkers vandaag zul len beslissen, of zij al dan niet voor de Regeering zullen blijven werken. heeft gemaakt. „Daarin worden de Nederlandsche belangen opge offerd aan de belangen van een klein kringetje N.VjV.-bestuur ders". Vervolgens kreeg de heer Best man het woord. Hij stelde vast, dat de pogingen van Minister Schermerhorn om 't conflict op te lossen schipbreuk hadden geleden door toedoen van de reeders en van een stel N. V. V.-bestuurders, dat voor zijn broodje vecht." „Wanneer wij ertoe overgaan", zoo riep hij uit, „in dit geval te capituleeren, beteekent dit, dat wij ook in de toekomst alles zullen moeten aanvaarden. De staking in de haven zal tot het bittere einde worden voortgezet." Vervolgens betrad de voorzitter van de afdeeling Rotterdam de heer Van den Berg, het podium. De staking, zoo zeide hij, breidt zich uit. Er komen steeds meer menschen om ondersteuningsgeld vragen. De strijd zal op den duur niet op normale wijze te financie ren zijn, tenzij de arbeidersklasse zelf zich inzet om voor de „muni tie" te zorgen. Onze positie is moeilijk, verklaarde hij. Van nu af moet alle werk. dat in het havengebied verricht wordt, be smet worden verklaard. Op voer lieden en chauffeurs, binnenschip pers en personeel van de sleep- hooten doen wij een beroep om zich achter onze actie te plaatsen. Ook de milittairen roepen wij op zich met ons solidair te verklaren. Reeds zijn, zoo zeide hij, „in Vught 1 455 soldaten opgesloten, omdat zij geweigerd hebben de schepen te lossen en hij eindigde: Wrj moeten den strijd voortzetten, de vrouwen hebben wij achter .ons". In de vergadering van de E.V.C.Donderdagavond in de Rivierhal te Rotterdam gehouden, heeft de voorzitter van de Afdee ling Rotterdam der E.V.C., de heer Van den Berg o.m. gezegd, dat in Vught 455 soldaten opge- slotèn zijnj omdat zij geweigerd hebben schepen te lossen. Ter bevoegder plaatse vernemen wij, dat deze mededeeling volkomen uit de lucht gegrepen is. dat Maandag a.s. de algemeene staking zal uitbreken. De arbeiders eischen dat de aan passing van hun loon onmid dellijk een feit zal worden, over eenkomstig een besluit der natio nale arbeidsconferentie, volgens welke de eischen der werklieden die voor 1 April waren ingediend, bekrachtigd kunnen worden. Vrijdagmorgen heeft een dele gatie' var. de algemeene centrale der openbare diensten zich naar het kabinet van den eersten Minis ter begeven om te trachten satis factie te krijgen. DRIE N.S.B.-ERS ONTVLUCHT. Woensdag rijn uit het internee ringskamp te Hoogerheide, eenige kiolmeters bezijden Bergen op Zoom, opnieuw een drietal N.S.B.-ers ontsnapt. Twee hunner zijn afkomstig uit Eindhoven, een uit Heerlen (L.). Het aantal N.S.B.-ers. dat uit dit kamp is ontvlucht bedraagt thans ongeveer twintig. In dit kamp zitten geen zware gevallen. Het congres der Spaansche socialisten te Toulouse heeft Vrij dag besloten noch direct, noch indirec met de communistische partij samen te werken. Met de republikeinsche partijen en, met eenig voorbehoud, den syndika- listischen nationalen bond van vakvereenigingen, zullen echter hartelijke betrekkingen worden onderhouden. Vier Camadeesche soldaten heb ben 81.000 sigaretten van het Oanewleewclie Ptocxic Krctfo t© Lon- den gestolen en aan Nederlandsche soldaten verkocht. In het gebied van Pittsburgh hebben 1500 mijnwerkers het werk verlaten. Zij eischen sluiting van drie groote mijnen, ondanks de overname door de Regeering. De Belgische Minister van Ar beid, heeft verklaard, dat de sta kingen in het centrum van België, waardoor de metaalindustrie ge troffen wordt, uitgelokt schijnen te zijn door de Trotskysten. In de andere streken zijn er bjrjna geen stakingen en die er zijn, zijn uitgebroken uit solidariteifs- motief. De afgevaardigden van de vak bonden hebben zich ter plaatse begeven, teneinde de arbeiders aan te sporen het werk te hervatten. Een Joodsche getuige tegen een fascistischen onderwijzer uit een Hongaarsch dorp heeft een pak ransel gekregen van de dorpelin gen. Tijdens een hieruit voort gesproten anti-Joodsche rel wer den twee Joden gedood en acht gewond. De Britsohe pers is over het geheel niet te spreken over het „voedsel-rapport" van minister Morrison. Men meent, dat het Britsche volk zich te groote be perkingen moet opleggen en vraagt zich o.m. af, waarom in de Britsche zóne in Duitschland de Sovjet-Unie niet kan bijspringen („Daily Mail"). De „Daily Tele graph" beschuldigt de regeering van te groote geheimzinnigheid. De .Daily Herald" (Labour) valt op haar beurt de conservatieve pen? aan. Woensdagavond heeft op het vliegveld Deelen de officieele over dracht plaats gehad van het al daar gevestigde Canadeesche demobilsatie-autopark aan de Nederlandsche autoriteiten. Waarschijnlijk zullen de depar tementen van oorlog en van finaneën dit autopark beheeren. Er zijn 25.000 motorvoertuigen overgenomen. WAT KOST HET PLAKKEN VAN EEN BANDJE? Het Directoraat-Generaal van de Frqzen deelt mede, dat voor het plakken van een rijwielbin- nenband, ongeacht het aantal lek ken, ten hoogste ƒ0,40 mag wor den gevraagd. Tot voor kort werden nog prij zen van 0,75 en 1,gevraagd, maar nu de bandenpositie zooveel is verbeterd, dat oude opgelapte handen veel minder vOTrkomen heeft een kostprrjscalculatie aan getoond dat 0,40 voor een ban denreparatie voldoende is. J Aan de pers is medegedeeld, dat de Vereenigde Staten thans beschikken over een geheim wapen waarmede ziektekiemen ver spreid kunnen worden. Dit wapen zou veel doodelijker zijn dan de atoombom. Met dit wapen zou men alle leven in een groote stad in korten tijd kunnen vernietigen, en ook de oogsten op het veld. Zelfs het zaad in den grond. De kiemen moeten door een vliegtuig worden uitgeworpen. Het personeel der electrische centrales en der gasfabrieken van geheel België heeft aan de be trokken directies medegedeeld, Prinses Juliana en. Prins Bern- hard hebben het volgende tele gram aan den Zwitserschen Bondsraad gezonden: „Op het oogenblik, waarop wij Uw mooi en gastvrij land verlaten, willen wij U harte lijk! danken voor de buitenge woon hartelijke ontvangst, die ons door U en het Zwit- sersche volk werd bereid. „De herinnering aan ons ver blijf in Zwitserland zal onuit- wischbaar in onze gedachten blijven." Von Sehirach. die Vrijdag zijn. verdediging voortzette, beschreef een woordenwisseling met Hitier, tijdens een ontmoeting op de iB,erghof. Hitier beschuldigde hem van het voeren van een oppositie en het voorbereiden van een „geestelijk verzet tegen het Hil- lerisme". Dit leidde tot een open breuk tusschen hem en Hitier, al dus Schirach. In 1943 werd Sehi rach. die toen gouwleider van Weenen was, bij Hitier ontboden en in het bijzijn van Martin Bor- mann Hitiers plaatsvervanger beschuldigd van het opzetten van de Weensche en Oostenrijk sche cultureele wereld tegen Hit- Ier. Hier moest, zoo zeide Hitier, een eind aan komen, daar anders de Rijkssubsidies voor Oostenrijk zouden ophouden. Schirach noemde het concentra tiekamp van Auschwitz „een on- uitwischbare zwarte vlek in de Duitsche geschiedenis." Hitier draagt daarvoor de verantwoor delijkheid, zeide hij, „mij treft blaam, voorzoover ik de Duitsche jeugd heb opgevoed in het geloof aan den man. die millioenen ver moord heeft." Op een desbetreffende vraag van den Amerikaanschen waar- nemenden aanklager Dodd ont kende Von Schirach niet, dat hij het als zijn voornaamste taak had beschouwd de Duitsche jeugd door navolging van Hitler tot goede vaderlanders op te voeden. Ook deed hij geen poging den aankla ger van repliek te dienen, toen deze een redevoering van Hitler aanhaalde, waarin Hitier openlijk van militairistische neigingen in de jeugdbeweging gewag maakt: 45.000 jongeren werden" getraind voor de vloot. 60.000 voor de ge motoriseerde afdeeling; 55.000 in het zweefvliegen en 74.000 in het vliegen. Von Schirach wilde de Luft waffe een groote vergeldingsaan- val laten doen op een Engelsche cultureele stad, uit wraak vooi den moord te Praag op het hoofd van de Gestapo, „slager" Hey- drich, in 1942. Dit voornemen rach aan Bormann, waarin den moord (in feite uitgevoerd door Tsjechische patriotten) werd be schreven als het werk van Brit sche agenten. Schirach vröëg of hij het ori- gineele telegram mocht zien. Hij wist geen commentaar te geven toen hij het gelezen had. bleek uit een telegram van Schi Op 29 Mei zal een bon worden aangewezen waarop voor personen geboren in 1932 of later een ei per ver bruiker verkrijgbaar zal zijn. Dr. Van Mook, die Vrijdag te Singapore is gearriveerd, voert belangrijke besprekingen met Lord Killearn. Tijdens zijn verblijf te Singa pore zal Dr. Van Mook eveneens besprekingen voeren met Lord Lois Mountbatten, alvorens de laatste naar Engeland vertrekt. Waarschijnlijijk zal men zich bezig houden met het probleem van de terugtrekking der Britsche troepen van Java. Het is van beteekenis, dat Dr. Van Mook bij Lord Killearn verblijf houdt, daar na het vertrek van Mountbatten een groot deel van diens taak zaï worden overgenomen door Lord Killearn. Vrijdag heeft Sjahrir op een persconferentie verklaard, dat zqn terugkeer naar Djokjakarta in verband stond met twee of drie veranderingen in het republikein sche kabinet, en wellicht meer. Hij zeide verder, dat hjj de „uiterste" voorstellen van Dr. Van Mook aan Soekarno en het kabinet heeft voorgelegd en dat deze daar in studie zijn genomen. Sjahrir en (overige leden van het kabinet uit Djokjakarta vertrokken. Terwijl de meeste leden van het republikeinsche kabinet Vrijdag middag per trein uit Djokjakarta zijn vertrokken, is Sjahrir uit Soerakarta in een Dakota van de RA.F. met 9 evacuées terugge vlogen. Sjahrir weigerde zich over de gebeurtenissen te Djok jakarta uit te laten, maar zal later op den dag een persconferen tie houden. Sjahrir nam aan, dat hij bij zijn terugkeer uit Djogjakarta in het bezit zou zijn van het definitieve antwoord. Hij zal n.l. a.s. Maan dag of Dinsdag daarheen vertrek ken. Ook de op til zijnde kabi netswijzingen maken deze reis naar Djogjakarta noodzakelijk. Twee of drie ministers hebben n.l. om gezondheids- of andere rede nen gevraagd van hun post ont heven te worden en het is moge lijk, zoo voegde Sjahrir hieraan toe, dat er nog een of twee minis ters hun functie wenschen neer te leggen. Sjahrir bracht als zijn meening naar voren, dat de gedachtenwis- seling te Djogjakarta zeer nuttig was -geweest, daar gebleken was dat er eenig meeningsverschil be stond tusschen de leden van het kabinet te Batavia en die te Djog jakarta. Sjahrir verklaarde: „het meeningsverschil strekt zich niet uit tot eenige vitale kwestie en de regeering in Djogjakarta is van daar uit niet goed in staat de ge beurtenissen in de buitenwereld te volgen." Sjahrir verklaarde, dat de „nationale concentratie", welke de meerderheid van het "vroegere volksfront en thans ook de socia listen en communisten bevatte, bereid was met de republikeinsche regeering samen te werken en er was nu, zoo zeide hij, „aanzienlijk minder oppositie tegen de regee ring". Sjahrir zeide, dat het bericht in het Indonesische blad Ra'jat, volgens hetwelk hij een onder houd had gehad met Tan Mala- ka, onjuist was. Hij beschreef de algemeene reactie in het binnenland op de voorstellen ais „een teleurgestel de stemming". Hij legde er den nadruk op, dat de laatste voorstellen niet zoo ver gingen als hetgeen met Dr. Van Mook was besproken, toen Clark Kerr in Batavia was, in het bij zonder ten opzichte van Sumatra. Sjahrir voegde er echter aan toe: „De huidige voorstellen bieden ongetwijfeld meer, dan de voor afgaande besprekingen en ge zichtspunten van de Nederland sche regeering". Hij voegde hieraan toe, dat hij te Djogjakarta waarschijnlijk een bijeenkomst zou hebben met het Werkcomité en eveneens tegen woordig zou zijn in de plenaire kabinetszitting. Sprekend over de radicale mu taties in het hoogere kader van de T.R.I. verklaarde Sjahrir ten slotte, dat het ontslag van Soedi- byo en Kartassasmita geen enkele wijziging in het beleid ten aanzien van de evacuatie der geïnterneer den tot gevolg zou hebben. Naar men verklaart, heeft Dr. Van Mook, door de laatste voor stellen „een laatste aanbod" te noemen, niet de bedoeling gehad hiermede een ultimatum te stellen. REPUBLIKEINSCH DAGBLAD IN HET NEDERLANDSOH. Het republikeinsche Ministerie van Voorlichting heeft een nieuw, in het Nederlandsch gesteld blad onder den naam „Het Nieuwsblaid" in het licht gegeven. Volgens een hoofdartikel in het eerste nummer richt dit blad zich direct tot Nederlanders, die voor de eerste maal in Indië komen en eveneens tot de Indo-Europeanen „onze landgenooten, die door de verwrongen verhoudingen in de tijden van weleer de Indonesische taal nauwelijks of heelemaal niet verstaan". Het hoofdartikel legt er den nadruk op, dat de Indonesiërs met de erkenning van de repu bliek geenszins den wensch koes teren zich te ontdoen van de diens ten der Nederlanders en haalt in dit verband het manifest van 1 November 1945 aan, waarin wordt gezegd, dat voor de wederopbouw van Indonesië een groote be hoefte bestaat aan „buitenlandsch talent" en dat er ruime werk gelegenheid bestaat, „speciaal voor de Nederlanders". Vrijdagmiddag heart Mr. M. Sla- met in hotel „Centraal' te 's-Gra- venhage de pers ontvangen om aan haar vertegenwoordigers een uiteenzetting te geven van zijn standpunt en denkbeelden betref fende het Indonesische probleem. Mr. Slamet legde den nadruk op de treffende tegenstelling tus schen de verwarring en de onvei ligheid ginds en de rust. orde en welvaart, welke hij tot zijn ver rassing in Nederland had aange troffen. Hij zeide zich op het standpunt te stellen, dat eerst rust en orde door gezag moeten worden her steld en gehandhaafd en dat het eerst dan mogelijk is plannen op te stellen voor een nieuwe con structie der staatsverhoudingen. Eerst, aldus Mr. Slamet dienen de Japanneezen te worden verwij derd, vervolgens al diegenen, die door nazi-geest bevlekt zijn, ten derde dient te worden afgerekend met de kleine collaborateurs en eerst dan is de toestand geschapen op basis waarvan nieuwe plannen kunnen worden gemaakt. Hij had dit standpunt ook een half jaar geleden reeds kenbaar gemaakt aan Christison en diens omgeving; men toonde zich zeer geïnteres seerd, dcch tot daden kwam het niet. Mr. Slamet zeide zich af te vragen, waarom niet. en sprak als zijn meening uit dat het welis waar begrijpelijk was, dat men de levens van 30.000 geïnterneer den wilde sparen door te onder handelen, doch hij noemde dit suuiupuijL een voorbijzien van het niet minder groote leed, waarin 40 millioen Javanen dreigen onder tet gaan. 99.99 procent der ge- heele bevolking van Indonesiërs staat, aldus spreker, het Neder landsche gezag voor en de repu bliek van Soekarno kan men ver gelijken met een eventueele repu bliek van Mussert met enkele aanhangers, waaronder ook Duit schers, b.v. op Terschelling. Meer is het niet en het is vol komen onjuist, aldus Mr. Slamat, dat Soekarno welke vereering dan ook door de bevolking wordt toe gedragen. Met nadruk wees spreker er op. dat hij niet mag worden be schouwd als vertegenwoordiger van den Democratischer. Bond, waarvan hij korten tijd voorzitter is geweest en welks aanhang hij op het oogenblik niet zou kunnen schatten. Over de Nederlandsche regeeringsvoorstellen van 10 Fe bruari kon de heer Siamet slechts mededeelen, dat hij daarvan geen kennis had genomen of had wil len nemen. Ik heb, aldus Mr. Sla met. geen belangstelling voor voorstellen, die op allerlei zaken aandacht vestigen, maar de hoofd zaak dat is het onmiddellijk herstel van orde en veiligheid voorbijzien. Ook daarom heeft Mr. Slamet geen constructief plan aan te bieden voor lateren op bouw. Hem interesseert op het oogenblik alleen de kwestie van het gezagsherstel. (Van een bijzonderen correspondent var A.N.P.-Aneta.) Met 824 repatrieerenden van Java aan boord is het motorschip „Weltevreden" Vrijdagochtend vroeg te Rotterdam aangekomen. Om 9 uur is men reeds bij de be kende loods van de Holland-Ame- rikalijn aan de Wjlhelminakade met de ontscheping begonnen. Er waren 17 zieken aan boord. Nu 't puikje van 's werelds diplo maten. de machtige Veiligheids raad der Vereenigde Volkeren, reeds geruimen tijd in De Brox, een buitenwijk van New-York,ver gadert, is het misschien voor de Nederlandsche lezer wel interes sant om bepaalde figuren uit dit illustere internationale gezelschap eens onder de loupe te nemen. Wanneer de Fransche gedele geerde Henri Bonnet (die in den loop van Mei door Alexandre Parodi zal worden vervangen) spreekt, richt hjj zich tot alle af gevaardigden en soms tot het publiek. Hij maakt een ruim ge bruik van zijn handen en is uiter mate charmant. Hier riet men het prototype van den Fransehen diplomaat, acteur par excellence, erudiet, historicus, keurig ver zorgd. Hij spreekt luid, prachtig Fransch en zocr'+er voor dat zijn woordenvloed dyn weg vindt door de microfoon. Het is prettig om naar hem te luisteren. Voor de vuist wegsprekende, neemt hij herhaaldelijk zijn hoorngerande bril af en schermt ermee als in een duel. Vele woorden bekrach tigt hij door opheffing van de hand, die hij dan plat op tafel laat vallen als om kracht hij te zetten, i De Nederlandsche afgevaardig de Mr. Eelco van Kleffens, maakt een uitstekend-jn indruk. Zijn scherpe, formalistische opmerkin gen en droge humor maken hem tot een populairen figuur. Het weekblad „Time", dat een oplage heeft van enkele millioenen, noemde hem kortgeleden „a man of heart and humor and profound wisdom, one of the few great con temporary Europeans". Dit is geen klein compliment. Hij luis tert aandachtig naar eiken spre ker, zelfs naar Gromyko, die uit sluitend in het Russisch spreekt. Nederland heeft in hem een uitmuntend vertegenwoordiger, opgegroeid in het moeilijke vak der diplomatie woordvoerder van de kleine landen. De vertegenwoordiger van Po len, Dr. Oscar Lange, zit vol met nerveuze gebaren. Wanneer hij spreekt tilt hij allerlei voorwerpen op en legt ze ergens anders weer neer. Soms steekt hij zijn vingers tusschen zijn boordje, alsof hij het benauwd heeft. Zijn woorden kiest hij nauwkeurig en spreekt ze lang zaam in goed Engelsch uit. Lange is een paar jaar Amerikaansch staatsburger geweest en heeft economie gedoceerd aan de uni versiteit van Chicago. Soms schudt hij rijn hoofd, trekt met zijn oogen en hijscht zich op in zijn stoel alsof hij op heete kolen zit. Wanneer hij uitgesproken is, kijkt hij om naar zijn adviseurs alsof hij zeggen wilHoe heb ik hem dat gelapt?" De adviseurs knikken onvoorwaardelijk goed keurend en dan zakt hij als een tevreden man terug in zijn veel te groote stoel. Rusland heeft Andre Gromyko afgevaardigd, dramatische figuur in het Iraansch-Russische geschil, jong, donker, bedaard en voor treffelijk spreker. Hij spreekt, zooals gezegd, altijd in het Rus sisch maar verstaat blijkbaar goed Engelsch wamt hij de verta ling in het Engelsch interrumpeert hij voortdurend den tolk en brengt kleine veranderingen aan. Gro myko is een der jongste diploma ten aan de tafel. Hij glimlacht zelden en, al spreekt bij in een voor vrijwel ieder onverstaanbare taal, men luistert aandachtig naar zijn woorden. Het is moeilijk te raden wat er omgaat in dezen rustigen figuur, die in al zijn kalmte iets dreigends heeft. Hij is zoo gesloten als een boek en „geen commentaar" is vrijwel het eenige dat hij tot nu toe tot de verslaggevers heeft gezegd. Het was tot dusver het meest dra matische oogenblik van de heele reeks zittingen, dien laatsten Woensdagmiddag in Maart, toen hij langzaam zijn bril afzette, zijn tasch onder de arm nam en. ge volgd dbor zijn adviseurs, achter de lange conferentie-tafel omliep en met zijn onbewogen gezicht de zaal verliet. I

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1