l J r a HET Zf LiEDEN-CONFLICT STICHTING HERSTEL ZEELAND 1945 Spaeieukiek. KERK EN POLITIEK. WecdcUtieuws $iiise*i. OFFICIEELE PUBLICATIES. Dc eerste indruk» f_ Houdt de straten schoon» Ter bevordering van herstel en welvaart der Provincie. f UIT HET RADIO-PROGRAMMA ranniniTniiniiiiniiiiniiiimiiiiiiiiHmiTnmiiiinüiinüiiiüiiniüiuiiinnminiiiiiiiiniiiiniiinmaiiiTmnniiiPdiTiinniBBBaP' :nii!!!l!imill!l!!!!!l!!llllll!!l!llllll!lllinil!liani!ll! E.V.C. contra Minister Schermerhorn, Activiteit in de omgeving van Batavia. DAMRUBRIEK. AARDAPPELEN MET OUDERDOMSGEBREKEN. Interessante cijers over een belangrijk ondewerp» J - 4 1 Vele er. op velerlei gebied werk zaam zijn de vereenigingen en stichtingen, die in den na-oorlog- schen tijd ontstonden en die allen tot doel hebben, het herstel en de welvaart der provincie te bevor dert Vaak echter wordt langs elkaar heen gewerkt en vindt daardoor een versnippering der krachten plaats. Om hieraan nu een einde te maken en als het ware een overkoepelend orgaan te krijgen, werd op initiatief der Ged Staten de Stichting Herstel Zeeland 1945 opgerickt, welke stichting reeds gedurende eenigen tijd werkzaam is en in verschil lende gevallen haar bemiddeling verleende en daarbij ook reeds enkele successen boekte. Dezer dagen nam de Stichting haar nieuw kantoorgebouw waarin gevestigd het secretariaat, te Middelburg. Dam 51 in ge bruik en bij deze gelegenheid gaf een der directeuren, de heer Van Heijst, voor de daartoe uitgenoo- digde- vertegenwoordigers der pers een uiteenzetting omtrent de doel stelling en werkwijze der stich ting. De heer Van Heijst beschreef eerst het ontstaan "der stichting en behandelde daarna de samen stelling van het Bestuur, de werk wijze en de taak der drie direc teuren. Hierbij bleek, dat het be stuur, hetwelk onder voorzitter schap van den Commissaris der Koningin staat, is samengesteld uit vertegenwoordigers der ver schillende vereenigingen en stich tingen, als de Stichting Nieuw Walcheren, de Vereeniging ter be hartiging der belangen van West Zeeuwsch-Vlaanderen enz., als mede uit vertegenwoordigers der gemeentebesturen, landbouw, vis- scherij, handel en nijverheid en werknemersorganisaties. Teneinde voortdurend in nauw contact te staan met alle deelen der provincie, werd een drietal adviescommissies gevormd, n.l. vooi Noord-, Midden- en Zuid Zeeland. Aan elke commissie werd een werkbureau toegevoegd met aan het hoofd daarvan een directeur. (.Voor Zeeuwsch-Vlaan deren treedt als directeur op de heer D. Bouwense te Groede.) Voor deze directeuren is een groote taak weggelegd zij zijn de schakels tusschen de bevolking en het stichtingsbestuur. De ver schillende problemen en klachten worden door hen opgevangen en voor zoo ver mogelijk door hen afgewikkeld en indien van betee- kenis voor de geheele provincie aan het stichtingsbestuur voorge legd hetwelk in belangrijke za ken zelf de beslissing neemt. Vooras werken deze directeuren ten nauwste samen met de ge meentebesturen en de bestaande organisaties, hierbij is hun taak vooral een stimuleerende. Bevordering van de welvaart der provincie in den ruimsten zin des voords, is de taak welke de stichting' op zich heeft genomen. Zij denkt hierbij aan bevordering I van het herstel en den economi- chen wederopbouw der provincie 1 en het zich ten nutte maken op sociaal en cultureel terrein, o.m. door behartiging der belangen van de oorlogsgetroffenen der visscbe. rijbelangen, bevordering van den l wederopbouw, der terugkeer van i de Marine in Vlissingen, hulpver leening aan de getroffen bedrijven en streven naar behoud der be staande industrieën. Op cultureel gebied wordt vooral gedacht aan verruiming van de onderwijs mogelijkheden. Eenige Raden van Bijstand zijn thans reeds op ver schillend gebied werkzaam en die nen de stichting van advies. Door propaganda op binnen- en fcuitenlandsche tentoonstellingen enz. zal getracht worden de aan dacht op Zeeland te vestigen, i Door nauwe samenwerking met j liet provinciaal bestuur en gelijk- i soortige stichtingen in de andere getroffen provincies bestaat de j mogelijkheid van directen invloed i bij de landregeering en de rijks- bureaux, vooral daar men over een contactman bij den Raad voor Herstel en Wederopbouw beschikt welke raad bestaat uit den Minis ter-President en een zestal Minis ters. Na de uiteenzetting door den heer Van Heijst werd een aantal vragen gesteld, waarbij o.a. bleek, dat de onvermijdelijke kosten voor 1946 ongeveer 60.000 zullen be dragen. Hierbij is dan alles in begrepen. Voorts bleek dat de stichting zeer afwijzend staat tegenover de huidige schaderegeling, al is deze uiteraard nog slechts een voor- loopige. De gezinszorg geniet de bijzondere belangstelling der stichting. Zonder de minste twijfel kan gezegd worden, dat de Stichting Herstel Zeeland 1945 in een be staande behoefte voorziet en dat haar sympathieke streven aller- medewerking en hulp verdient. Resultaten door haar bereikt, kun nen het zwaar getroffen Zeeland slechts ten goede komen! ZATERDAG 18 MEI. VOETBAL. Wedstrjjdprogramma voor Zondag 19 Mei 1946. Eerste Klasse. DISTRICT I. ADO -De Volewijckers; RFC EDO; Xerxes—VSV; Ajax—DOS; Hermes DVS't Gooi. DISTRICT II. Blauw WitDHC; Stoimvogels Neptunus; DPC VUC; Haar lemFeijenoord; HBSDWS. DISTRICT III. Gr* AheadEnsched. Boys; AGOVVQuick; Tubantia Be Quick; Enschede—PEC; NEC— Wageningen. DISTRICT IV. MO AD -Eindhoven; RKTVV- LONGAVlissingen—BW; NAC- RBC: Willem IIHelmond. Derde Klasse G. EMMIerseke; Vlissingen II- ROS: Zeelandia- Middelburg II. DISTRICT V. CIVAV- LeeuwardenAchilles HSC; LSCBe Quick; Veendam- Hee ren veen; FrisiaSneek. DISTRICT VI. JulianaMVVMauritsLim- burgia; BrabantiaPSV; VVV BlejjerheideRoermond-De Spech ten. Ie Klasse C. Sluiskil 2Hontenisse 1; Koe wacht 1Axel 2; Vogelwaarde 1- Hulst 2; Rapenburg 1Steen 2; Corn. Boys 2Terneuzen 3. Ie Klasse D. Sasput 1Zuidzande 1; Hoofd plaat 2DSW 1; Sluis 1—Schoon- dfike 2; IJzendijke 2—Cadzand 1. 2e Klasse B. Huist 3Hontenisse 2; Koe vacht 2Rapenburg 2; Axel 3 Hontenisse 3, (Zaterdag 18 Mei.) Aarden burg 2Biervliet 2; Oostburg 2Hoofdplaat 3. Promotie- en Degradatie. Derde Klasse. Steen-Axel. Axel krijgt Zondag reeds direct een moeilijken uitwedstrijd tegen het stoere Steen-elftal. Beide elf tallen staan bekend om hun harde werken tot de laatste minuten, beiden, beschikken ze over een sterke verdediging. Steen echter beschikt over een schotvaardiger voorhoede. Toch mogen we hier uit niet de conclusie trekken, dat Steen dus zal winnen, want Steen zal wel ondervinden, dat er nog een aanmerkelijk verschil in tem po en spelroutine bestaat tusschen een tweede klasse en een derde klasse wedstrijd. De eerste klap is een daalder waarddus Axel? Derde Klasse I. In deze afdeeling wordt nog ge speeld Breskens IIHoofdplaat. Wellicht dat de thuisclub de pun ten in Breskens houdt. Hilversum I: VARA: 8 u. Nieuws; 8.20 u. Gr.muz.; VPRO: 10 u. Morgenw.VARA: 10.20 u. Tenor en piano; 10.45 u. Uitz. v. d. Con- tinubedr.; 11.45 u. Krijgsgev.12 u. Aart Schol; 12.35 u. Eddy Wa- lis; 13 u. Ned. Strrjdkr.14 u. Buitenl. Weekoverz.; 14.15 u. Lucherio Trio; 14.45 u. Van boek tot boek; 15 u. Dukasherdenking: 16.45 u. Sportpraatje; 17.30 u City; 18 u. Nieuws: 18.30 u. Ned. Strijakr.; VPRO; 19.30 u. Bijbel ver-telling; 20 u. Nieuws; VARA: 20.10 u. Promenade-ork.20.30 u. Binnenl. Weekoverz.; 20.45 u. Prom.ork.; 21.10 u. Klankbeelden; 22 u. Gevar. progr.; 23 u. Nieuws. Hilversum II: KRO: 8 u. Nieuws; 8.20 u. Gr.muz.; 10.15 u. Voor de vrouw; 11 u. Zonnebloem; 11.45 u. Vioolreeital; 12.30 u. Lunchcon cert; 13 u. Nieuws; 13.20 u. Lunchconc.; 14.15 u. Engelsche les; 15 u. Voor de Jeugd; 16 u. Pianorecital; 17.15 u. Balletmuz.; 17.45 u. Sportpraatje; 18 u. Diner- muz.18.30 Rijk Overzee; 18.45 u. Dinermuz.; 19 u. Nieuws; 19.40 u. Journ. Weekoverzicht; 20 u. Nieuws; 20.05 u. Pater H. de Greeve; 20.50 u. Muziekspel; 21.35 u. Puzzlerubr.; 22 u. Nieuws; 22.30 u. Selecta; 23.15 u. Gr.muz. ZONDAG 19 MEI. Hilversum I: 8 u. Nieuws; 8.15 u. (VARA): Gr.muz.; 9 u. Lezing; 9.20 u. Orgelspel; 9.45 u. Geeste lijk leven; 10 u. Bach-progx.; 10.30 u. In den tuin der poëzie; 10.50 u. Omr.-kamerork.; 11.15 u. Indr. v. d. Vlaamsche Tentoonst.; 11.30 u. Eddy Walis; 12 u. (AVRO): Concert Amst. Politie; 12.30 u. Wat vrouwen op het hart hebben; 13 u. Nieuws; 13.15 u. Metropole orkest; 13.50 u. De Spoorw. spr.; 14.05 u. Boekbesp.; 14.30 u. Con cert; 16.30 u. Sportflitsen; 17 u. (VARA): Cabaret; 17.30 u. Oome Keesje; 18 u. Nieuws; 18.15 u. Sportreportages; 18.30 u. Ned. St rijd kr; 19 u. Protest. Studio- pniiipitiiiiiiuiiiiiini I DE DRIE DOMMELDORPERS- 65. Buiten gekomen zetten zij zich langs de kant van de weg om even krijgsraad te houden. Joop en Joep vonden, dat Jaap weer eens te veel opgeschept had en vroegen boos, waar hij die on zin vandaan had gehaald. „Luister naar mij!", zei Jaap met een ge heimzinnig gezicht, „hierdoor kunnen we beroemd worden. Ieder- een weet, dat het heel, heel moei lijk is,een weggelopen vlo tern." te vinden. Een mens moet hee! wat speurdersziri hebben als hein zoiets gelukt. Het gaat niet altijd om kracht in het leven, maar om sliffiheid!" Dit is de kan^ van ons leven, waarvoor we Dom- meldorp verlaten hebben, fanta seerde hij verder, zonder nog op de verdere bezwaren van zijn COPYRIGHT H. VET broers te letten. Hoe meer Jaap sprak, hoe meer vertrouwen Joop en Joep kregen. Na een kwartiertje stapten ze dan ook met zijn drieën naar de ach terste woonwagen. „We gaan vol gens methode te werk" stelde Jaap vast. Voor het avond wordt hebben we de hele rij wagens af gewerkt en dan is Hendrik al lang weer in zijn doosje!" dienst; 20 u. Nieuws; 20.12 u. Mei potpourri; 21 u. Hoorspel; 21.30 u. Radio Philharm. Ork.; 22.15 u. Opening Trans-Atl. luchtlijn; 22.30 u. Romancers; 23 u. Nieuws; 23.15 u. Radio-Dansork.; 23.45 u. Gr. muz. Hilversum II: 8 u. Nieuws; 8.15 u. (KRO): Van man tot man; 8.30 u. Hoogmis; 9.30 u. Nieuws; 10 u. (NCRV): Prot. Kerkdienst; 11.15 u. Gr.muz.; 12.15 u. (KRO): Boekbespr.; 12.30 u. Orgelconc.; 13 u. Nieuws; 13.20 u. Lunchconc.; 13.45 u. Gr.muz.; 14 u. Duetten- recital; 14.30 Lezing; 15 u. Apo logie; 15.20 u. Rivièra-ork.15.50 u. Reportage; 16 u. Marialof; 17 u. (NCRV): Prot. Kerkdienst; 19.15 u. Kent gij uw Bijbel;. 19.30 u. Nieuws; 19.45 u. (KRO); Manon; 22 u. Nieuws; 22.15 u. Avond gebed; 22.45 u. Kampvuren langs den evennaar; 23 u. Gr.muz. Minister Schermerhorn heeft een radiorede gehouden over de staking in de havens van Rotter dam en Amsterdam. Hij zeide o.m.. dat aan deze staking, het koste wat het wil, een einde moet komen. Wij staan hier niet voor een stuk socialen strijd, zoo sprak hij, maar zien ons geplaatst tegenover een strijd om de macht en de on dermijning van het gezag van de overheid. De regeering heeft daarom be sloten, een oproep voor vrijwillige arbeidskrachten voor Rotterdam te doen in de gemeenten der Zuid- Hollandsche eilanden en in West- Noord-Brabant en voor Amster dam in het gebied rondom onze hoofstad. De menschen, die zich hiervoor melden, noem ik uit vol le overtuiging geen. onderkruipers maar menschen, die weten, dat wij in ons land langs den weg. die hier bewandeld wordt, den onder gang en den chaos in het arbeids leven tegemoet gaan. Daarom zullen deze menschen in de eerste plaats hartelijk begroet worden door al diegenen, die georgani seerd zijn in alle overige vakorga nisaties, welke ten sterkste stel ling nemen tegen het drijven van de E.V.C.om het voorzichtig te zeggen, althans van zeer bepaalde groepen daarin. In de tweede plaats hebben zij recht op bescher ming tegen iedere bedreiging en tegen iedere daad van terreur en deze zal ook zonder meer worden verschaft. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan een groot aantal burgemeesters telegrafisch ver zocht een oproep voor vrijwilligers te doen. Hun wordt verzocht, zich in verbindng te stellen met de district-havencommijsarissen van Rotterdam en Amsterdam die den weg zullen wijzen voor de organisatie van- deze arbeidsploeg. Reeds eerder is er een beroep gedaan op de studeerende jeugd. Het is echter duidelijk, dat dit slechts voor een beperkt tijdvak resultaat kan hebben. De desor ganisatie van de scholen is ontoe laatbaar en daarom doen we thans dit beroep op het werkende volk Nederland in het belang van de natie en ook van de arbeiders wereld zelf. Voor groepen buiten de gemeen ten, die een bijzonderen oproep hebben ontvangen, bestaat na tuurlijk eveneens de mogelijkheid zich tot de district-havencommis sarissen te wenden. En in het uiterste geval zal de regeering niet schromen, indien zulks onvermijdelijk is, ook het leger te gebruiken. Het leger is een instituut voor de verdediging van de hoogste belangen van het vaderland. Weliswaar voor een zeer speciale taak. Ik zou er per soonlijk niet aan denken, het leger in een gewone staking, waarin het gaat om arbeidsvoorwaarden te gebruiken als stakingsbreker, dus oirderkruipêrsv.-erknoënrt In dit geval ligt de zaak echter volkomen anders. Wat hier ge beurt, kan Nederland niet verdra gen en wif zijn niet bereid lijdelijk toe te zien. Wij zouden daarmee onzen plicht tegenover het vader land verzaken op uitermate ern stige en onvergeeflijke wijze. Aan dezen chaos moet een einde ko men. Er zijn drie mogelijkheden. De eerste, waarop ik nog altijd vurig hoop, is dat aan het begin van. de volgende week de arbeiders van de havens onzer groote koopste den het werk zullen hervatten in de overtuiging dat dit de eenige stap is, die hun het respect van het overige Nederlandsche volk bezorgt. De tweede is het gebruik van vrijwillige arbeiders van el ders, waartoe maatregelen zijn getroffen. En niet dan in de uiter ste noodzaak zouden wij tot het gebruik van millitairen voor dit doel willen overgaan. Maar ook voor deze uiterste noodzaak zullen wij niet uit den weg gaan. In repliek op de rede van Prof. Ir. W. Schermerhorn, heeft de fe.V.C. een open brief aan den Mi nister-President gezonden, waarin een felle critiek geoefend wordt op diens beleid. In dezen brief wordt onder meer gezegd: Alvorens op 4 April de zeelieden genoodzaakt werden op nieuwe loon- en arbeidsvoorwaarden te monsteren, is hun stem niet ge hoord. Een tweetal vergaderingen van de oude organisaties, waar- slechts 225 van de 8000 zeelieden aanwe zig konden zijn, kunnen wij als zoodanig niet aanvaarden. Deze handelswijze doet ons onwil lekeurig terugdenken aan de vijf oorlogsjaren en het toen heer- schende regime. Eens erkende U in een radio rede. dat de arbeidende bevolking bij het hanteeren van het sta kingswapen een van de weinige middelen gebruikte, welke haar was gegeven in den strijd om haar bestaan. Thans dreigt U zelfs met in schakeling van het leger om de werkende bevolking dit laatste middel te ontnemen. Op deze wijze is het niet de E.V.C., welke een machtsstrijd voert, maar de regeering, welke met geweld een democratisch recht vertrapt. I Wanneer U de vraag stelt, ,,of in de toekomst de arbeidsvoor waarden zullen worden vastge steld op grond van rechtsregels, of dat deze uitsluitend zullen moe- ten resulteeren uit een strijd om de macht die met alle wapens van het geweld wordt gevoerd", geeft U zelf reeds het antwoord, door met geweld te dreigen, i De rechtsregels kunnen niet an ders luiden dan door overleg met alle desbetreffende partpen ko men tot deze arbeidsvoorwaarden. Het overleg, met de oude vak bonden gepleegd, kan niet als zoo danig gelden, daar zij geen enkele invloed hebben bij het varend per soneel der Nederlandsche koop- vaardijvloot. Dit wordt het beste bewezen door het feit, dat geen bonafide zeeman aan de oproep om het werk te hervatten, uitgaande van deze oude organisaties, gehoor heeft gegeven. De motiveering, dat dit zou ko men door de ..terreurdaden" van de E.V.C,, is volkomen uit de lucht gegrepen. De zeelieden, alsook de overige deelen der nochtans werkende bevolking, zijn zich bewust, dat. wanneer de telkens zonder hen. over hen, wordt beslist, de tijd- zeer nabij is, dat de Nederland sche zeeman zijn gezin weer van 90 per maand moet onderhouden. Uw vrees voor de gevolgen: dat de Nederlandsche reéders en eige naars van havenbedrijven bij voortduring van het conflict hun bestaan elders zullen zoeken, is volkomen ongegrond. Indien de regeering slechts zorgt, dat de havenbedrijven en schepen hier blijven, kunnen, wat ons betreft, de „vuige kapitalis ten" Uw woorden Excellentie naar elders emigreeren. Havens, schepen, arbeiders en een regeering. welke deze arbei ders goed gezind is, is alles wat we noodig hebben. Stelt de zeelieden in de gelegen heid voorloopig te monsteren op de oude voorwaarden van vóór 4 April 1946. Daarna kunnen in ge- zamelijk overleg met alle betrok ken partijen de nieuwe arbeids verhoudingen voor de zeelieden worden vastgesteld. Gaat Uw regeering echter over tot het gebruiken van geweld, dan is zij, het, die de hoogste waarden der Nederlandsche arbeidersklas se, vrijheid en democratie, waar voor zoovelen onzer zijn gevallen, door het slijk sleurt. De mogelijke gevolgen hiervan, komen dan op rekening van de regeering. Wij hopen echter, dat het nuchtere verstand bij de regeering het laatste woord heeft, inplaatst dat ze zich laat leiden door het drijven van reactionnaire werk gevers. Namens het Hoofdbestuur der E.V.C.., S. Bloksijl, Voorzitter. De Nederlandsche legervoor- lichtingsdienst deelt mede. dat op 14 Mei bij een onderzoek van een kampong in de omgeving van Ba tavia den terroristenleider Agoes is gearresteerd en bij "een poging tot ontvluchting door een schot is geraakt. Twee leden van de bende zijn gearresteerd. Een kara bijn, eenige handgranaten, - een hoeveelheid munitie en 500 blikken lijnzaadolie en teer worden buit gemaakt. Nabij Pesing is een patrouille door 300 extremisten aangevallen. De bende werd verspreid zonder verliezen aan Nederlandsche zijde. Nederlandsche troepen hebben op den 17en Mei zonder gevechten Serpong bezet. Serpong ligt on geveer 10 km ten Zuiden van Tangerang, ten Westen van Batavia. No. 6. Voor beginners (Vervolg). Oplossing eindspel uit rubriek 5. De stand was: Ziwart19 en 26. Wit: 32. Dam op 1. Zwart is aan zet. Wit wint! Zwart heeft maar één zet, n.l. 26—31, wit 32—27 (zw. 31X22); wit 1—29 (zw. 22—27 A): 1—18 (27—32); 18—4!! (19—23 of?); 415! en wint. Immers, op 23—28 volgt 15—42 en op 32—37 speelt wit 15—10. Variant A: Indien zwart 2228 speelt in plaats van 2227. dan volgt een voudig 2915 met winst als boven. Het systeem is zeer bekend. Wit forceert de winst door een achterwaartse aanval van de dam. Zie ook dit eindspelletje: Zwart: 14 en 27. Wit 8. Hier wint wit op dezelfde manier: 83 dam (zw. 1419)39 (27—32); 9—4! (19—23 het enige); 415 enz. Fouten in de opening. Enige openingsaardigheidjes, waar beginnende dammers nogal eens in tippelen. Uit de aan- vangspositie spelen wij: 1. 32—28 18—23 2. 33—29 23X32 3. 37X28 12—18? 4. 28—23 19X28 5. 2924 enz. Verrassend is het volgende: 1. 32—28 18—23 2. 33—29 23X32 3. 37X28 16—21 4. 3933?? 2127! 5. 31X22 19—23! enz. Ben^id ffloorddimiijn gfr 2. 31—27 20 24 3. 34—30 14—20 4. 36—31 12—18 Nodig was hier 1721. 5. 27—21 16X36 m.sl. 6. 37—31 36X27 7. 32X12 8X17 of? 8. 30—25 23X32 9. 25X21 en zwart kan opgeven. Eindspel 2 voor beginners. Zwart: 3 schijven op 6, 31, 36. Wit: 3 schijven op 10, 35, 38. Wit forceert de winst. (Wordt vervolgd.) Nogmaals Luik—Zeeland. De eerste wedstrijddag gaf aan bord 1 interessant openingsspel te zien. Wit: J. Sinke, Goes. Zwart: Leon Vaessen, Luik. 1. 32—28 17—21 2. 31—26 12—17 3. 37—32 7—12 4. 41—37 18—22 5. 34—29 20—24 6. 29X20 15X24 7. 40—34 1—7 Op consumptie-aardappelen, welke op of na 1 Mei 1946 wegens ouderdomsgebreken voor con sumptie zijn resp. worden afge keurd. zal het A.V.A. een toeslag betalen. Voorwaarden om voor dezen tceslag in aanmerking te komen zijn: 1. Partijen waarvan de teler weet of vermoedt, dat ze niet meer voor consumptie geschikt zijn, moeten vóór 1 Juni aanstaan de aan den landkoopman der V.B.N.A. wonjon opgegeven. 2. Aan de aardappelen moet de noodige zorg djn besteed (op tijd en voldoende malen zijn omgezet enz.). 3. De aardippelen mogen niet meer dan 10 f, inwendige gebre ken bevatten, indien deze gebre ken niet als ouderdomsgebrek kunnen werden aangemerkt (vuur, hol, glas, e.d.). 4. Het raoj-en geen als poot- aardappelen gesorteerde partijen zijn. Na opgave zullen de partijen vanwege het AV.A. worden opge meten en getaxeerd. De toeslag ledraagt: de telers- dagprijs op da dag van opmeting verminderd mt een veevoederprijs van 3.per 10,kg. Teneinde na te gaan in welke richting en in welke mate de oor logsjaren van invloed zijn ge weest op de positie van de kerken en de verhouding van de kerken tot maatschappelijke en politieke vraagstukken, heeft de Afdeeling Opinie-onderzoek van de Neder landsche Stichting voor Statistiek een uitgebreid onderzoek inge steld. Enkele van de vragen, welke daarbij gesteld werden aan groote aantallen personen die zoodanig gekozen werden, dat zij een ge trouw beeld van de geheele bevol king vormen, geven wij hieronder weer met de esultaten. „Behoort Uj-.ot een kerk en zoo ja, tot welkr" Hervormd c.a. 37 Roomsch-Katloliek 31 Gereformeerd i.a. 10 Overige kei kg.nootschappen 1 Geen kerkgenootschap 20 Geen antwooil 1 Het bekenie feit, dat in de groote stedei de onkerkelijken sterk vertege woordigd zijn, werd bevestigd dot een betreffend cij fer van 30 Een analys van den aanhang der politieke partijen naar gods dienst geeft et volgende beeld: P. v. d. A. K.V.P. A.-R. C.I.U. Lib. C.P.N. Herv. c.a. 50 26 9 67 21 R.-K. 7 98 1 2 Geref. c.a. 1 69 1 3 Overige kerkgen. 39 2 2 32 69 Geen kerkgen. T- 1 Geen antwoord 3 2 4 Belangrijke gevens kwamen naai- voren bij een splitsing naar leeftijden; daaruit blijkt n.l. dat er in de nabije toekomst een ver mindering van het aantal Her vormden en een toename van de Katholieken valt te verwachten en daarmee, gezien de correlatie van godsdienst en politiek, een ver- Alle kerkgen. Versterkt 27 Verzwakt 8 Gelijk gebleven 61 Geen antwoord 4 sehuiving in Tc politieke constel latie in ons lad. Aan hen, ie tot een kerkge nootschap if.hooren, werd ge vraagd: „Is d band met Uw kerk sedert het uitreken van den oor log versterljt* verzwakt of gelijk gebleven?" Herv. c.a. R.-K. Geref. c.a. 23 30 32 9 f6 7 65 59 57 3 i 5 4 En aan hen, die hier tot een kerkgenootsdap behooren, werd de vraag gesteld: Is Uw houding sedert het uitbreken van dn oorlog ten gunste of ten ongunste van de kerk gewijzigd of is ij gelijk gebleven?" Volgens mededeeling van den Chineeschen vice-minister van buitenlandsche zaken hebben de Sovjet-Russische autoriteiten den commandant der nationalistische strijdkrachten in Mandsjoerije officieel ervan in kennis gesteld, dat de ontruiming van Mantsjoe- rije beëindigd is. President Trunian lreeft Donder dagavond verklaard, dat hij con tact heeft gehad met Stalin over voedselproblemen. Truman legde deze verklaring af in antwoord op een tijdens een persconferentie ge dane "vraag, of hij berichten, vol gens welke hij .contact had gehad met Stalin over de vraag of de Sovjet-Unie bereid was deel te nemen aan den „wereldslag tegen den honger", kon bevestigen. Paramaribo heeft officieel be kend gemaakt, dat de Koningin zich bereid heeft verklaard, om een delegatie van de Surinaam- sche staten te ontvangen. De eehtgenoote van Leon De- grelle, den leider der Belgische rexisten, werd tot 10 jaar hech tenis en een boete van 2 millioen francs veroordeeld wegens het steunen van de propaganda van haar eehtgenoote. Ten gunste gewijzigd Ten ongunste gewijzigd Gelijk gebleven Geen antwoord Buitenkerkelijken 14 9 56 21 „Vindt U dat het op den weg der kerken jgt haar stem over maatschappelijke vraagstukken te laten hoorei?" Geheele Geref. Herv. Geen bevolking R.-K. c.a. c.a. kerkgen. Ja 56 74 62 53 32 Neen 28 12 17 33 47 Geen oordeel 16 14 21 14 21 Te Geile (prov. Hannover) is een proces begonnen tegen 5 man nelijke en 3 vrouwelijke leden van het bewakingspersoneel van een concentratiekamp voor vrouwen. Zij worden beschuldigd van moord, mishandeling en sexueele uitspat tingen. Het proces zal waar schijnlijk 2 weken duren. Truman lreeft voorgesteld het conflict tussdren mijnwerkers en werkgevers aan arbitrage te on derwerpen. Hij verklaarde op een persconferentie, dat de V. S. in een wanhopige situatie zullen geraken, als de mijnwerkers niet aan het werf gaan. Hoewel het moeilijk is om on middellijk een oordeel te geven over het resultaat der verkiezin gen, kunnen we toch aan de hand van de op de eerste pagina ge publiceerde officieele cijfers wel eenige conclusies trekken. Vast staat, dat de communisten, vooral in de groote steden, een zeer belangrijke winst hebben geboekt. De Partij van den Ar beid heeft een aanzienlijk aantal van de stemmen tot zich getrok ken, maar het heeft er allen schijn van, dat de linkervleugel van de vroegere S.D.A.P. zich aangetrokken heeft gevoeld tot de links-radicalen. Behoudens de K.V.P. hebben de rechtsche partijen op 't eerste gezicht een veer moeten laten. Ook de liberalen zijn niet ver sterkt uit den strijd gekomen, maar de eindcijfers moeten het beslissende woord nog spreken. Het is juist in den laatsten tijd weer een veel voorko mend euvel, dat straten en wegen door glas en andere scherpe voorwerpen als spij kers etc. verontreinigd blij ken te zijn. Juist nu in een periode van bandenschaarschte en slecht bandenmateriaal is het voor den automobilist en fietser- wel een zeer bittere ervaring, bij voortduring de dupe te moeten worden van achte- looze medeburgers, die er geen been in zien om met kwistige hand de scherven en dé overtollige inhoud van hun gereedschapstrommel over den rijweg te distribu- eeren. De A.N.W.B. dringt er naar aanleiding van vele binnen gekomen klachten van gedu peerde weggebruikers met klem op aan geen scherpe voorwerpen op straat weg te gooien, want zelfs het kleinste spijkertje of scherfje kan een lekke band veroor zaken. 8. 9. 10. 11. 12. 45—40 32X21 46—41 37—31 41—37 De juiste zet 13. 37—32 14. 32X21 Wit kon nu door 3530, 42 >-. 20. 15. 34—30? 16. 30—25 Er dreigde 39—34X5. 17. 40—34 34—30 47—41 39—34 34X23 33X24 43—39 39X28 31X22 18. 19. 20. 21 22. 23. 24. 2-5. 21—27 16X27 13—18 10—15 5—10 was 913. 11—16 16X27 een schijf winnen 26—21, 28X17 en 9 -13 15—20 25—20; 38—32, 10—15 4—9 6—11 24—29 18X29 20X29 22X33 12—18 18X27 In den diagramstand had wit opnieuw eer schijf kunnen win nen. Hoe? We komen in rubriek 7 op deze paftij terug. Oplossingen rubriek 4. Probleem 1 (Joh. de Smet). Zwart: 4, 8 9, 11, 17, 18. 19. 27, 35, 36. wit: ia, r» ->•-> as 34. 38. 40, 41, 44, 45. Wit speelt 13—10; 34—30; 28—22. 22X2; 2X21; 21—49 (zw. 35—40); 45X34 (5045)49X40 (45—50) en 4044! Mooi probleem met zuiver slotmotief. Probleem 2, Auteur N. N. Zwart: 7, 9. 10, 11, 20, 21, 23, 24, 29, 36. Wit: 22, 32, 34, 35, 38, 40, 41, 42, 45, 49. Wit wint door 4944; 3530; 32—27; 22—17; 17-X6; 6—1 en 1X49. Aardig opsluitingsmotief. Parttjstand uit rubriek 5. Zwart; 3. 6, 8, 9, 12. 13, 18, 19, 22 23 24 Wit: 16, 27, 31, 33, 34, 36, 39, 44. 45, 48, 49. W.it speelde 2721 en dreigde schijfwinst door 3329. Op 12 17 en 8X17 zou nu volgen 1611 (zw. 23—29 en 6X37) met 33—29 wint. Zwart was dus gedwongen tot 2328. Ineens 31—27 gaat nu niet. Daarom eerst 3429 (zw. 24—30); 44—40 of? (30—35); 40—34 (6—11); 16X7 (12X1); 31—27 (22X31); 36X27, waarna zwart door 1822 aan schijnver lies kan ontkomen. Probleem van Joh. de Smet. Zwart: 7, 10. 13, 15, 17, 23, 33, 35, 38. Wit: 20, 24, 26. 27. 32, 43, 45, 46, 49. Winst door 4540; 49X40 26—21; 21X1; 1X39! (zwart 19X37L; 39—48 (37—26); 46—41 (26—3). met slotwinst door 27 21 en 41—37. Opnieuw een keurige motiefbe werking. Eindspel ter oplossing voor beginners en gevorderden. De auteur is Blonde (Fr.) '/Aw'/zt. Wit streelt en wint.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 3