SporteufcieU. Aanval o een nest van Extremisten OFFICIEELE PUBLICATIES. Coöperatieve export van eieren. Houdt dc straten schoon. De Kunstmest voorziening in Nederland Politieke delinquenten mogen niet stemmen. burgerlijke stand. Sow jet-Unie steunt Arabieren in Palestijnsche kwesties. E.V.C. stelt voorwaarden voorliet lossen van Bananen f UIT rIET RADIO-PROGRAMMA I .J Adolf Hitler onbekend. adres Zeeuwsche jongens in actie. Een begrafenis op Tjililitan Provinciaal Nieuws. Grondstoffen worden aangevoerd. De^ Britsch-Amerikaansche faciliteiten op de Azoren. Dc kleine naties en de V redesconferentie. Tweehonderdvijftig jaar Koepokinenting. MARKTBERICHT. Loop der bevolking. ^et gemaakte on recht jegens het Huis Kajar weer o-oed te maken en uit dit oogpunt moet men ook zijn streven op de '!fver ïvan één der .grootste bla den van Perzië heelt by eenl merk waardig pad mgeslagenHy be In 1939 werden 96 millioen kg eieren ter waarde van 39 millioen gulden uitgevoerd. De export van eieren is kort geléden hervat. Of schoon de binnenlandsche voor- o-oi, zijn politieke loopbaan als zjening n0g zeer onbevredigend is. aarthanger van de uiterst rechter- werd weer COntact met het bui- i „or, tenland gezocht, omdat de eieren- export kan bijdragen tot de zoo noodzakelijke versterking van on ze deviezenpositie, die van over- T- wegend belang voor ons land is. en er misschien deze or gene totaal werden tot dusverre IV2 dag *>k wel toe zouden ove g mjmoen eieren uitgevoerd en wel ^nrêf wat voor een lid van het hun Kajar begrijpelijk te. Inde buitenlandsche politiek -^Pa^" see.rde bij met Engeland en Ame- rik die de oude Sjah hadden af- de zoon af te zetten, waarbij hy dan een goede kans zou krijgen op den troon te komen. Van Ge allieerde zijde was men hiei met toegeneigd, voor alles wilde men orde en rust en wilde men zich verre houden van politieke intri ges en daaraan verbonden onver kwikkelijke avonturen. Toen rous dit merkte veranderde hy van kleur, meer en meer helde hij ovei naar Russische zijde in de hoop dat het Kremlin hem gun stiger gezind zou zijn. ön angstvallige wijze zorgde hy er eóhter voor, dat het buitenland niets van zijn drijven gewaar werd. De pers werd aan banden o-elegd de berichten van de bui tenlandsche correspondenten en waarnemers streng gecensureerd, ondanks krachtige protesten van Amerikaansche en Engelsche zij de Firouz aarzelt geen seconde achter den rug van den Sjah en den Minister-president met de Rustten te onderhandelen, hij gaat verder op het eenmaal ingeslagen pad waarvan hij niet weet of het ten voordeele van Perzië zal zijn, maar waarvan hij wel weet, dat zijn eigen belangen er mee ge diend zijn. De Sowjet-gezant in Syrië heeft de Syrische regeering medege deeld dat de Sowjet-regeering heefl besloten de Arabische zaak te steunen, indien de Arabische Liga het Palestijnsche probleem de V N. zou voorleggen. De Palestijnsche Arabieren heb ber. een beroep gedaan op de Sow- jet-Unie om de Palestijnsche kwestie voor den Veiligheidsraad te brengen en hen te steunen te gen de Anglo-Amerikaansche po litiek. welke door de commissie vooi onderzoek naar het probleem wordt vertegenwoordigd. De Arabische Liga komt Zater dag as. te Bloudane, nabij Damas cus bijeen om het Palestijnsche probleem te bespreken. naar Zwitserland. De bij deze export gemaakte prijzen waren iets hooger dan de binnenlandsche prijs, hetgeen zeer bevredigend is wanneer in aamerkig wordt ge nomen, dat de eierprijs in ons land hooger is dan in de meeste Europeesche landen. Binnenkort wordt ook een kleine hoeveelheid naar Portugal verzonden. De eerste party eieren die werd uitgevoerd werd verkocht door de Coöperatieve Verkoopcentrale voor eieren (V.E.C.E.) te Roermond. Het aandeel van de V.E.C.E. in de totale uitvoer van 1% millioen stuks was 1 millioen. De V.E.C.E. is de centrale exportorganisatie voor haar leden de grootste 7 coö peratieve eierveilingen in ons land, nameiy'kl die te Roermond, En schede, Arnhem. Venlo. Almelo en Leeuwarden. Naar aanleiding van een tot haar gericht verzoek, deelt het be stuur van de E.V.C.bedryfgroep TransportRotterdam het volgen de mede „De bananenboot, die volgende week in de Rotterdamsche haven verwacht wordt, kan met mede werking van de E.V.C. worden ge lost, mits daarbij de volgende voorschriften in acht worden ge nomen: le. Er zullen uitsluitend haven arbeiders aan het werk worden gesteld, die zich hiervoor vrijwil lig by het bestuur der E.V.C. heb ben aangemeld. 2e. De lossing geschiedt mede onder toezicht van de stakingslei ding der E.V.C. 3e. het totale door de haven arbeiders verdiende loon zal aan het bestuur der E.V.C. worden ter hand gesteld, welk bestuur in overleg met de havenarbeiders een bestemming aan deze gelden zal geven. Van bovenstaand besluit is zoo wel aan de Scheepvaartvereeni- ging Zuid, als aan Minister Mans- holt kenis gegeven, met het ver zoek hierop zoo spoedig mogelijk te antwoorden. DONDERDAG 16 MEI. Hilversum I: AVRO: 8 u. Nieuws; 8.15 u. Gr.muz.; 9.15 11. Morgenwyd.; 9.30 u. Arbeidsvit. 10,35 u. Pianorecital; 11.10 u. Orgel en bariton; 11.45 u. Krygs- gevangenen; 12 u. Fransche chan sons; 13 u. Nieuws; 13.15 u. Vau- devilleork.14.20 u Kwintetspel. 15 u. Sterren en sterretjes; 15.20 u. Romancers; 17 u. Kaleidos- coop; 17.30 u. Dansorkest; 18 u. Nieuws; 18.30 u. Ned. Strijdkr.; 19.05 u. Sportpraatje; 19.20 u. Musette-ork.; 20 u. Nieuws; 20.05 u. P. v. d. V.; 20.25 u. Concert gebouworkest; 23 u. Nieuws. Hilversum II: KRO: 8 u. Nieuws; 8.20 u. Gr.mu'z.NCRV 10.15 u. Morgendienst; KRO: 11 u. Zonne bloem; 11.45 u. Pianorecital; 12.30 u. Lunchconc.; 13 u. Nieuws; 13.15 u. Cont. kwintet; NGRV14 u. A'damsch Politiecorps; 14.40 u. Causerie; 15.15 u. Sopraan; fluit en piano; 16 u. Bybellezing; 17 u. Ryk Overzee; 17.35 u. Rhapsodia Sextet; 18.30 u. CNV: 19 u. Nieuws; 19.30 u. KVP; 20 u. Nieuws; 20.05 u. RVD; 20.20 u. NCRV-orkest afgew. door cause rieën; 22 u. Nieuws; 22.35 u. Ka mermuziek; 23.15 u. Gr.muz. DBDf DE DRIE DOMMELDORPERS. 63. „Juist" zei Jaap gewichtig, haalde een opschrijfboekje uit zyn zak en noteerde met een deftig gezicht deze gegevens. Joop en Joep keken trots naar de intelli gente Jaap die zo'n goede indruk wist te maken. „We vertrekken", kwam Marios tussenbeide. „Stapt U maar in". Marcellos ging voor liet trapje op; in het huiskamertje schoof de vrouw hun ieder een stapeltje boterhammen toe, die ons drietal zich goed lieten sma ken. Alleen Marcellos liet het voed sel onaangeroerd staan en leunde mistroostig op zyn ellebogen. „Denkt U heus dat U hem spoe dig zult vinden?" vroeg hij, hoop vol Jaap aankijkend. „Vanavond moet ik hem in Bommelburg al laten zien; zonder Hendrik kan ik wel op het dak gaan zi'ten dan verdien ik zo gezegd geen rooie cent!" Tusschen de dooden bij de mi trailleurbemanning trof men een der verzetslieden aan, die in het geheel niet gewond bleek, doch olijkbaar volkomen versuft was, of zich althans zoo hield. H'j verzocht onze mannen, „hem rus tig te laten sterven", doch eenige barsche woorden hielpen hem al gauw weer op de been. Merkwaardig is, dat tegen den middag een bericht van extremis tische zijde werd onderschept, waaruit bleek, dat twee Japan ners bij de gevechten rond het landhuis gedood zouden zijn en twee andere Japanners gewond, waaronder de kapitein Kakijasi. Voorts bleek uit het bericht nog dat een 32-tal extremisten bij deze actie gedood werden, terwyi een aantal nog werd vermist. Over de zuiveringsacties na den aanval hebben wij nog geen volledige ge gevens. Zondagmorgen had met grocte productie, wegens tekort aan op slagruimte. De aanvoer uit Duitschland, voor den oorlog onze grootste kalileverancier, wil echter niet vlotten. Patentkali en zwavelzure kali zijn evenmin voldoende te verkrygen. De heer C. Boudewgn merkte in zijn radiorede, waaraan boven staande gegevens zijn ontleend, ten slotte op, dat er in vergelijking met de vorige jaren toch reeds grooten vooruitgang in de kunst- mestvoorziening te bespeuren viel en dat er gegronde redenen zijn te mogen veronderstellen, dat over een paar jaar de kunstmest stoffen weer in de gewenschte hoeveelheden en soorten te ver krijgen zullen zijn. UUHiHUWfflHIf fill IHUIHHUSIHHIf HHHUi lilinj H11II SiffiHHfflllHIIMMMMBMMHMHHHMi IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllliii De Deensche journalist Tage Vansted,i heeft verteld, dat hij op 21 April j.l. tusschen de ruïnes van Hittler's kanselarij te Berlijn een brievenbesteller tegenkwam, plechtigheid op het militaire kerk- j die een briefkaart, geadresseerd hof bij Tjililitan de teraardebestel- ling van den gesneuvelden Zeeuw- schen jongen plaats. De schutter bleek ernstig gewond, de bestuurder slechts licht. Boven dien ondervond een zeer groote zeldzaamheid een mortier, dat de hinderlaag onder vuur moest nemen een vuurstoring, waarop ook de mortierschutter door een schot in de longen ernstig gewond werd. Deze gewonden te bereiken, was een onmogelijkheid, de oprylaan, die over een dijkje voerde lag on der veel te zwaar vuur, bovendien waren van de voorste sectie zes gewonden en een doode gevallen. Eerst later, toen men met mor tieren het landhuis en de hinder laag onder handen genomen had en kapitein Fassaert, die zich oij deze voorste sectie bevond en tot enkele meters van de extremisti sche mitrailleurstelling vermocht door te dringen, waarop hij met een geweer de bezetting man voor man ouiten gevecht kon stellen, gelukte het de zes gewonden, waaronder één officier en drie zwaargewonden, af te voeren. Nadat dë reseiVe was aange trokken, werd het landhuis stor menderhand genomen. Den ge- lieelen dag echter had men druk werk om met „snipers" af te rekenen, die uit het omliggende terrein vuur bleven afgeven. Oogenblikkelijk is men dan ook begonnen met de zuivering van dit terrein. Het lag niet in de bedoeling, Tjengkareng blijvend te bezetten. Tegen vier uur in den namiddag werden onze troepen teruggeno men onder medeneming van zeer veel waardevol materiaal en een aantal gevangenen. Deze gevangenen bleken deel uit te maken van deP.T. (Polisi Tentara) een politioneel onderdeel van de T. R. I In het Maleiseh en Engelsch gestelde legitimatiebewijzen wer den op hen gevonden benevens af gestempelde armbanden, wit, met roode letters P.T., zakboekjes enz. Zij waren gekleed in een khaki uniform met zwart hoofddeksel. Aan bewapening werd een En- gelsche Lewis-mitrailleur buitge maakt, een aantal landmanen uit de Pyrotechnische werkplaatsen van het K.N.I.L. van 1941, zeer veel handgranaten, detonatoren, mortiergranaten, enkele vuurwa pens en een onnoemeiyke voorraad i*u'r ui n, hoen upc: •oh deze extremisten moesten, vóórt"?** vond men belangrijke •Ziocs&ls bekend, ondervinden de detachementen van de KoninkUjke Landmacht te Pesing en Grof®1 vrii veel moeilijkheden van ben den verzetslieden en toen uit ont vanger. berichten bleek dat de haard van deze moeilijkheden het landhuis „Tjengkareng" was, wes telijk van Pesing gelegen, zou Zaterdag 7 April j.l., een verken ning plaats vinden naar dit land huis waarvan men waardevolle °egevens verwachtte. r Een vertegenwoordiger van den Leger Voorlichtingsdienst heet t deze actie gevolgd; waarschijnlyK zou er wel het noodige zijn, dat •de moeite waard wag om beschre ven te worden. Uit diverse inlichtingen bleek, dat een verkenningspatrouille waarschijnlijk op ernstigen tegen stand zou stuiten, zoodat met een sterkere macht werd uitgeiukt, opdat de patrouille zich met suc ces: zou kunnen beveiligen. Vier secties rukten langs den weg westwaarts, aan iedere zijde beveiligd door twee secties in het terrein, terwijl maatregelen wer den genomen om zoo noodig het landhuis in te sluiten. Langs den weg loopt het Band jirkanaal: de zuidelyk van dezen weg oprukkende flankbede reking werd met rubberbootjes over water gebracht. Op den weg voorspelde een aan tal versperringen, bestaande uit boomstammen, valkuilen en aar den wallen niet veel goeds. Reeds vrr spoedig werd de troep dan ook bestookt door „snipers' die zich echter terugtrokken, klaar- blpeiyk naar de omgeving van het landhuis zelf. Op het punt, waar de oprylaan van het landhuis op den Tange- angschen weg uitkomt, bevindt zich een gebouw, dat door de ex tremisten aanzieniyk was ver sterkt; hier werd later een radio buitgemaakt, benevens een tele foon, een aantal schryfmachines en vele belangryke papieren, o.a. Japanach propagandamateriaal en materiaal van godsdienstig-Mo- hammedaanschen aard. Klaarblij kelijk wenschten de bendeleden eer: Heiligen Oorlog" te voeren. Dit dit fortje werden de Neder- landsche jongens, in dit geval van het Zeeuwsche bataljon, behoor- doch .-onder verliezen te hebben veroor zaakt, zich terugtrekken. Onder vuur van „snipers" die zich in de omliggende padivelden bevonden, of zich in boomen had den genesteld, werd opgerukt, de oprijlaan naar het landhuis in. Ongeveer honderd meter voor de hoofdpoort bevinden zich twee halfcirkelvormige aarden verster kingen, die niet bezet bleken door verzetslieden. Men rukte verder op tot de voorste sectie zich enkele meters vóór de hoofdpoort bevond, toen plotseling een regen van lood neerdaalde op de aankomende troepen; klaarblykelyk was men in een hinderlaag terecht geko men en met een mitrailleur poog den de extremisten den opmarsch van onze mannen te harceleeren. Oogenblikkelyk werd een seintje naar achteren gegeven om de ,scout-car" in dit geval een jeep, waarop een zware mitrailleur ge monteerd was. Deze scout-car" stoof al vurend vooruit, doch by het bestoken van de hinderlaag werd een vuurstoring ondervon den, die wel spoedig opgelost was, maar waarby zoowel de schutter als de bestuurder van de jeep uit het voertuig papieren, terreinkaarten, wapen- instruotle-voorschriften enz., ge- heele schootsplannen lagen uitge werkt kant en klaar Het is juist in den laatsten tijd weer een veel voorko mend euvel, dat straten en wegen door glas en andere scherpe voorwerpen als spy- kers etc. verontreinigd blij ken te zijn. Juist nu in een periode van bandenschaarschte en slecht bandenmateriaal is het voor den automobilist en fietser wel een zeer bittere ervaring, bij voortduring de dupe te moeten worden van achte- looze medeburgers, die er geen been in zien om met kwistige hand de scherven en de overtollige inhoud van hun gereedschapstrommel over den rijweg te distribu- eeren. De A.N.W.B. dringt er naar aanleiding van vele binnen gekomen klachten van gedu peerde weggebruikers met klem op aan. geen scherpe voorwerpen op straat weg te gooien, want zelfs het kleinste spijkertje of scherfje kan een lekke band veroor zaken. menschenpokken op dezen geen invloed hadden. Toch weigerde de Philosophical Transactions een publicatie van zijn hand over deze ontdekking. Daarom maakte Jenner zijn ont dekking bekend in een geschrift; „Inquiry into the causesand ef- fectstof the variolae vaccinae". WATERLANDKERKJE. Geen tram, maar bus te Waterlandkerkje Met ingang "^van 23 Mei 1946, zal een busdienst geopend wor den. De bus zal van IJzendijke via Waterlandkerkje naar Oost burg rijden. De dienstregeling zal nog nader bekend gemaakt wor den. Vergadering N.O.V. (Afd. W. Z.-Vl.) Zaterdag j.l. hebben leden van het N.O.V. (Nederlandsche On- derwijzers-Vereeniging) verga derd in een zaal van den heer De Vuijst te Oostburg. De heer Lo- zanne. hoofd der O. L.-schoo! te Oostburg werd als afgevaardigde gekozen voor de nog te houden algemeene vergadering van het N.O.V. te Amsterdam. RETRANCHEMENT. Burgemeestersbenoemin g Benoemd tot burgemeester van Cadzand en Retranchement, de heer J. A. Leenhouts. thans secre taris der gemeente Cadzand. Colieete. De collecte ten behoeve van de Stichting 1940—1945 heeft 294 opgebracht. Om aan de dringendste kunst mest behoef te voor den land- en tuinbouw van Nederland te vol doen, zouden thans minstens noo dig zijn: 125.000 ton zuivere stik stof, 150.000 ton fosforzuur en 150.000 ton zuivere kali. Op zulk een hoeveelheid kan echter de eerste paar jaren niet gerekend worden. Wegens het uitvallen van Duitschl. als stikstofleverancier, zal thans in de behoefte aan stik stof voorzien moeten worden door import uit Noorwegen, België, Amerika, Canada en Chili en voor- namelyk ook door verhooging van de binnenlandsche productie. De aanvoer van grondstoffen voor de fabricage van superfosfaat beschoten werden, zal waarschijnlijk bevredigend verloopen. Tevens zyn er moge lijkheden tot den aankoop van Thomas slakkenmeel in België en Luxemburg. Aan de fosfaatmeststoftoewy- zing voor het jaar 1946-'47 wordt hier te lande reeds hard gewerkt. Getracht wordt, een toewijzing te verkrygen van 40 kg fosforz. per ha voor alle akkerbouw-, grasland op de zee-, rivierklei- en zavel gronden, 60 kg per ha voor den zand-, veendal- en laagveengrond en voor de jongere ontginnings- gronden 80 kg per ha. Voor de fuinbouwgewassen In den vollen grond wordt 60 80 kg en voor de groenten- en fruitteelt onder glas 100120 kg fosforzuur per ha verstrekt. De toewyzing zal in 5 bonnen-series worden uitgereikt. Zij dient regelmatig gehaald te worden by de fabrieken, daar er anders stagnatie ontstaat in de aan „den Heer Adolf Hitler' wil de bezorgen. De kaart kwam uit Hamburg en er stond op geschre ven de wensch, dat Hitler nog vele malen in voorspoed zijn ver jaardag (20 April) zou mogen vie ren. De brievenbesteller wist nie. wat er mede te doen. Onder het Duitsche publiek, dat zich ter plaatse verzameld had. ging een luid gelach op, toen men van de kaart hoorde. Iemand zei: Adolf Hitler? nooit van gehoord." Vansted bood aan, de kaart te koopen voor 10 sigaretten. Doch de brievenbesteller bleek een plichtsgetrouw man. Heel plechtig schreef hij op de kaart: „Adres onbekend", en bezorgde haar op het bureau voor onbestelbare stuk ken f Zware straffen bij overtreding. Hier en daar in den lande is eenige ongerustheid ontstaan, naar aanleiding van het feit, dat ver scheidene politieke delinquenten weer op vrije voeten zyn gesteld en deze daarom aan de verkiezin gen zouden kunnen deelnemen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeente besturen medegedeeld, datzij, die op 31 December 1945 rechtens van hun vrijheid waren beroofd, inge volge de desbetreffende bepalin- fen van de kieswet niet op de iezerslijst mogen worden ge plaatst. Door allerlei omstandigheden is het echter mogelijk, dat politieke delinquenten, die van het kies recht zijn ontzet, toch op een kie zerslijst voorkomen. Ondanks dit voorkomen op de kiezerslijst en het ten gevolge daarvan oproepen voor de stem ming, mogen deze personen niet aan de stemming deelnemen. Doen zij dit toch. dan stellen zij zich bloot aan ernstige bestraf fing (art. 195 wetboek van straf recht en art. 4 Tribunaalbesluit). Aangezien deze personen op het stembureau bekend zijn en zij geen langdurige gevangenisstraf zullen riskeeren, bestaat er voor eenige ongerustheid in dit opzicht geen reden. Er is echter ook een groot aan tal personen, dat vóór den 31 December onvoorwaardelijk in vrijheid is gesteld. Deze mogen natuurlijk wel stemmen. Een woordvoerder van het Brit- sche ministerie van buitenland sche zaken heeft het bestaan van onderhandelingen tusschen Groot- Brittannië, de V. S. en Portugal, inzake het gebruik van maritieme en luchtvaartbases op de Azoren bevestigd. In officieele kringen te Londen verklaait men, dat de besprekingen de liquidatie var. Britsch-Amerika'ansche verplich tingen t.a.v, de. faciliteiten, door Portugal aan Engeland en de V. S. gedurende den oorlog toe gestaan betreffen. Men heeft echter in welingelichte kringen te Londen sterk den indruk, dat de onderhandelingen een verlenging van zekere faciliteiten, die Enge land en Amerika tijdens den oor log genoten, ten doel hebben. De Australische Minister van Bui tenlandsche Zaken, Dr. Evatt, zal het recht der kleine landen verde digen om hun stem te laten hoo- ren op de komende vredesconfe rentie. Hij zal tijdens de infor- meele besprekingen de vier Minis ters van Buitenlandsche Zaken hiervan in kennis stellen. De klei ne landen, aldus Evatt, hebben een belangrijke en soms vitale rol gespeeld bij het verslaan van Ita lië en Duitschland en zij dienen het volle recht te hebben om vol ledig en vrij aan de besprekingen ter Vredesconferentie deel te ne men. Zij dienen het recht te heb ben om de wereld van hun stand punten in kennis te stellen, zon der door het veto der „Big Three" te worden belemmerd. In de tactiek kennen we naast de persoonlijke», de groepstactiek, beter bekend onder den naam systeem. Verschillende systemen, zooals de W-formatie, het stop- perspllsysteem en het Zwitsersche ,,Riegel"-systeeki werden aan een onderzoek orderworpen en door resultaten in let practische spel behaald, toegetcht, Na de pauze werd in het bijzon der de Nederlardsche voetbalhisto rie van 1925 (ot 1931 behandeld, de tyd waarin ons voetbal op in ternationaal gebied volkomen in de put zat en ois Nat. elftal in het buitenland gem enkele overwin ning behaalde, en daarna de tyd van 19311137, waarin het Nederlandsch .elftal ongekende successen in het buitenland be haalde en geet enkelen wedstrijd verloor. Het toogtepunt werd be reikt in 1936 toen de Belgen te Amsterdam m<t 80 werden ge kraakt. Deze bijzondu geslaagde avond werd gesloten loor den heer Die- rick, die den leer Van Emmenes namens alle aaiwezigen zijn dank betuigde en hen een fraai presen teerblad aanbod. We hopen, (at de Scheidarech- tersver, meerdre van deze avon den zal organiseren. Dinsdag was het 250 jaar ge leden, dat Edward Jenner zijn eerste koepokinenting deed. Jenner, de uitvinder der koepok inenting, werd in 1749 te Berkeley geboren. Hy kreeg zyn opleiding by een heelmeester te Sudbury, bij Bristol, en te Londen, waarna hij zich vervolgens te Berkeley ves tigde. Daar maakte een boerin, hem opmerkzaam op het voorbehoe dend vermogen der koepokken tegen de menschelyke pokken en na voortgezet onderzoek ging Jen ner er op 14 Mei 1796 toe over een jongen in te enten. Hy nam waar, dat later door hem ingeënte VOETBAL. K.N.V.B. Afd. Zeeland Uitslagen van Zondag 12 Mei. le Klasse C: Koewacht- Vogelwaarde 64; Axel 2Steen 2 111; RapenburgTerneuzen 3 52; HontenisseCorn Boys 2 9—1. le Klasse D: Schoondyke Hoofdplaat 2 19; SluisIJzen dijke 2 70; ZuidzandeDSW 3—1. 2e Klasse B: Koewacht 3Hon tenisse 3 31; Koewacht 2Hon tenisse 2 44; Vogelwaarde 2 Rapenburg 2 0—0 (gest.); Axel 3 Steen 3 4=—1. 2e Klasse C: Hoofdplaat 3 Aardenburg 2 33; Oostburg 2 Sluis 2 2—6. Zweden geschrokken van Neder landsche 63 overwinning. De voetbalploeg uit Stockholm, die in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen het vertegen woordigende Amsterdamsche elf tal zou uitkomen hadden aanvan kelijk niet hun sterkste opstelling tegeni de Amsterdammers in het veld willen brengen, doch hebben een grondige wijziging in hun elf tal aangebracht, nadat de uitslag van den wedstrijd Nederland- België bekend was geworden. Niet minders dan vyf spelers zijn door andere vervangen, en de ploeg, die gisterenavond speelde, had de sterkste combinatie, die Stockholm kon opstellen. Naai alle waarsehynlijkheid zal dit Stockholmsche elftal in ongewij zigde samenstelling in Engeland een wedstrijd tegen Birmingham spelen. De spelers zijn gekozen uit vier clubs uit de Zweedsche hoofdstad. LEZING IR. A. VAN EMMENES. Uit gsheel Oostelyk Zeeuwscli- Vlaanderen waren Dinsdagavond, ondanks het gure Meiweer, de voetballiefhebbers naar „Het Cen trum" te Axel gekomen, waar, op uitnoodiging van de Scheidsrech- tersvereeniging, Afdeeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer Ir. A. van Emmenes een zeer inte ressante en leerzame causerie hield. De avond werd geopend door den voorzitter van de O. Z.-Vl. Scheidsrechtersvereeniging, den heer Dierick, die de aanwezigen verzocht een minuut stilte in acht te nemen ter nagedachtenis van den overleden secretaris van V.V. Terneuzen. den heer G. A. Hame link. Na een korte inleiding gaf de voorzitter het woord aan den heer Van Emmenes, die in een glas helder betoog verschillende onder werpen de revue liet passeeren. Spr. besprak eerst eenige spel regels en wel in het byzonder het aanvallen van den tegenstander. Dit in verband met de overtredin gen, die zich in den Zondag j.l. ge speelden interlandwedstrijd Neder land'België hebben voorgedaan. Ook de buitenspelregel, die toch zoo eenvoudig is, doch waarover steeds zoo'n groot verschil van meening bestaat, werd door spr in het kort besproken, evenals het euvel, waaraan vele scheids rechters zich schuldig maken, n.l. het teveel fluiten, waardoor zy het spel onnoodig onderbreken en er op die manier alle leven uit halen. Hierna besprak de heer Van Emmenes de techniek en tactiek van het spel. Wil men een goede techniek meester worden, dan zal men zich hierin moeten oefenen, want behalve voetballers, die een aangeboren gevoel voor techniek bezitten, is dit de eenige manier Spr. gaf eenige training-tips, zoo als het leeren schieten, koppen naar een bepaald doel, en vertel de hoe Jan Thomee door intensie ve training op zolder de beschik king kreeg over een schot. d"t hem in staat stelde den bal door het net te schieten en de bovenlat te halveeren. TEIWEUZEN. Huwelyks-aaiglften. 6 Mei. Jo hannes Marinis Leonardus van Houcke, 32 j„ m. en Janneke Ek- kebus 18 j., jo 7 Mei. Abraham Elias Bliek, 25j., jm. en Clemence Francina van Driel, 24 j., jd. 8 Mei. Jacob Uban Muller, 58 j., weduwn. 6n Willemirm Frederika. Johanna de Jager, 39 j., jd. 10 Mei Simon Polderman (van Kou- dekerke). 43 j„ geseh. van echt, en Susanna Adriana 't Gilde, 28 j*> Huwelyks-Intrekkingen. 6 Mei Louis Sonnenin, 24 j„ jsn. en Petronella Wilielmina Westerhof, 26 j., jd. 8 Mji. Frank Norman Young (van Grimsby (Eng.), 22 jm- en Suzinna Maria van de Velde, 21 j.J jd. Anthonie van Doorn (van Axel), 26 j„ jm. en Trijntje Stielsta, 24 j. jd. 9 Mei. André Maurici Tacq (van VUs- singen) 25 j„ jm. en Maria The- resia Emma Mei], 23 j., jd. Fran- ciscus Johan Mey 24 j., jm. en Annie Maria vin Aerde, 24 j., jd. Geboorten. Mei. Joban Wil lem, z. van Willem Herman en Elizabeth M. vin der Werff (won. te Axel4 M«i. Andries Reinier, z. van Jan de Blaey en Maria Dees 5 Mei. Alaria Elisabeth, d. van André Hajnelynck en Leuntje H. Augnsteyn" (won. te Sas van Gent). 6 Mei. Gerda Clasina, d van Alexander E. F. de Caluwé en Martina Berwald (won. te sas van Gent). Regina Eugenia, d. van Marcel C. A. Cortvriendt en Amelia M. Jacobs. Cornells Johan nes, z. van Abraham van Driel en Jacoba Levina Wieles (won. te .Axel). Marianne Adriana Elisa beth, d. van Marten R. Hendriks en Christina L. de Witte (won. te Westdorpe). 7 Mei. Maria Anna, d van Jan Visser en Maria D. de Koene. Rosé Marinus Marie z. van Leon F. C. de Gysel en Flo- rida M Everaard. Durk, z. van Durk Steigenga en Trijntje van der Tuin (won. te Westdorpe). 9 Mei. Maria Janna Margriet, d. van Theophilus L. van de Winckel en Adriana Murre. Maria Elodia Hippoliet, d. van Oscar A. Tal boom en Germaine M. A. van de Calseijde (won te Zuiddorpe) Maurice Frecferikus Cornelia. van Josephus P. de Witte en van Angèle S. F. Lafort. Janny Adriana Paulina, d. van Levinus de Feyter en Janna C. Huyssen. Johanna Elisabeth, d. van Jannes C. van Doeselaar en Leuntje Geel- hoedt. Overlijden. 4 Mei. Maria E. Bauwens, 77 j., wed. van Josephus D Thielman. 6 Mei. Maria S. van Driel, 5 d„ d. van Marinus I. en Johanna Meeusen. Andries R. de Blaey, 2 d„ z. van Jan en van Maria Dees. 7 Mei, Jacobus de Meijer, 74 j„ weduwn. van Cath. C. Haartsen (won. te Sas van Gent). 8 M< F. de Gijsel, 73 j„ z. van uirnelis en Rosalia van Steevendaai (won. te Vogel waarde). 69, Axel; S. J. Koiyn, Vlooswijk- straat 34. Amsterdam; C. H, var. Voorst, Benedenweg 18, Anétel A. L Bongaards, Havenstraat 3. 's Hertogenbosch; L. Herrefcout, Heerengracht 7, Tiel; H. Herre- bout. Heerengracht 7, Tiel; M. Gys, Dykstraat 44, Schoonhorefi P. Dieleman, Lange Kerkstr, T0 Hoek; G. C. Vendrig, Niew% Kerkstraat 17, Rosmalen. IJZENDIJKE. Ingekomen: M. Mol, Ora*|e- straat 419, Krabbendijke; R. Geyp- sens B 27, Waterland-Oudeiwm (B.); S. Koster, A 8, Dordrecht; J. P. Dhondt, B 28, Amsterdam; P. A. de Waele, Juffrouwschaas 4 Biervliet; H. A. Steenaert e* ge zin, H la, Sluis; M. H, F. Oort- hals, Markt 26, Eindhoven; H. G. Beverloo Landpoortstr. 4, Yianen: W. M. Faas, Boulevard 32, Bier vliet; L. P. van den Hauwe, B 46 Dongen; M. W. de Beer, Beursatr 8, Amsterdam; G. de Wit, Oranje straat 4, Leerdam; M. J. Brugge, Markt 11, Koudekerke; L, P Reyntjes Landpoortstr,. 4, Gorin- chem; A. van de Velde, Hoogstr, 6, Hoofdplaat. Vertrokken: J. M. Boerman en gezin, Beaudignies (Fr.); 13. E. Onghenae, Gent; M. E. Martens Zevenbergen; J. A. de Bilva, Roschkapelle; J. E. de Silva, BoschkapelleS. T. Versprille. 's-Hage; J. J. van Hee en gezin Schoondijke; R. Geyssens, Water- land-Oudeman (België); A. 8. Dhondt, Assenede (België); A. Duvivier en gezin, Halfweg; A. A. Quist en gezui, Oostburg; wed. S S. Brevet-Bruinooge en geam St. Maartensdyk; W. Maurite Capelle a. d. Ussel; G. A. van Canneijt, Rotterdam; L. 11. Ha- verbeke, Venlo; V. L. A, UfiR- baert, Oostburg; P. M, Quist Schoondyke; C. van Renterghem Biervliet; A. C. Roegiers, Haar lem. VEEMARKT GRONINMW. Overzicht. Kalf- en melkvee, bij den aanvang goed te plaatse» bij afloop der handel slecht, de pryzen bewogen zich in dalende richting. In verband met de slechte graspositie, was er ook minder goede kooplust voor het weidevee. Door het bedrijfsschap werden 400 runderen overgeno men. De bonnen deden 10 cent. Weideschapen beter te plaatsen, prijzen ruim zoo hoog, weide lam meren pryzen onveranderd, hartctei zeer langzaam. Biggen by grooten aanvoer, prijzen langzaam dalende. Het aanbod van paarden be stond grootendeels uit oude ver sleten dieren, hiervoor was welatg animo. LET OP EN BESTRIJDT HMs COLORADOKEVER. Op verschillende plaatsen wor den thans in meer of minder ern stige mate Coloradokevers revon den. Ook zyn reeds eitjes afgezet De bestrijding van den Colorado kever moet thans beginnen. Afgezien van alle verder te nemen maatregelen dient iedere teler thans het volgende te doen. 1. Geregeld en nauwkeurig zyn aardappelgewassen en plaatsen waar aardappelopslag voorkomt of kan voorkomen nagaan. 2. Iedere kever te vangen en direct onschadeiyk te maken (Art. 3 van het Ooloradokeverbesluit 1941). Ook eihoopjes moeten direct vernietigd worden. Wij vestigen tevens de aan dacht op de binnenkort vanwege de Burgemeesters officiëel bekend te maken regelingen inzake de be spuiting van het aardappelgewas De contróle op de naleving vaw een goede bestryding zal spoedig een aanvang nemen. Vanaf heden luidt het devies: Bestrijdt den bever met alk middelen, waarover I' kunt be schikken. TERNEUZEN. Ingekomen: J- Schoonakker, Louisastraat 8, Westdorpe; J. H. Sledsens, Nieuwe Kerkstr. 24, ei sen; A C. Kroes, E 17, Rotter dam; A. P Wykstra. Noordstraat 96, Amsterdam; A. S. M. van den Boom, Nieuwe Kerkstraat 24, En schede; G. P. Jonkers, Steenkamp- laan 71, C. B. R-; H. Versluys, Bernhardstraat 6, C. B. R.; A. L. Perdaan, Pr. Fred. Hendnkstr. 3, C B. R.; P. Kaan, Tramstraat 13, C B. R.; J de Blaey, Vlooswyk- straat 30, Hoek; W. A. de Zeeuw, Scheldekade 47. Kortgene; J. W. Pieters. Burg. Geillstr. 23, Voor burg; G. J. Reedyk, Dahliastraat 2, Uzendyke; A. Huyser, Van Steenibergenlaan 9, Ridderkerk; P. Cornelisse, Axelschestraat 120, Oostkapelle. Vertrokken: O. Ottens, Boven- 71, Amsterdam E. J. Core- wtjn, P 17, Vlissingen; A. Blok, Tholensstraat 108, Krimpen ad Ussel; A. G. Snoeck, Bovenweg verkochc. INLEVERING EN VERKOOP VAN ZAKKEN. In verband met de verminderde omzetten van importbloem is de termyn van inlevering van ledige balen, afkomstig van partijen im portbloem, welke door het Aan- en Verkoopbureau van Akkerbouw producten voor 1 April j.l. onder berekening van statiegeld werden afgeleverd, van 31 Mei tot 31 Juli 1946 verlengd. Na laatstgenoem den datum worden gee* balen meer geaccepteerd, terwyl het recht op terugvergoeding van het betaalde statiegeld voor per 31 Juli 1946 nog niet ingeleverde balen komt te vervallen. Ingevolge de bepalingen van de Textielbeschikking 1944, art. 6 lid 3 en 4 en de op grond daarvan door den directeur van het Rijks bureau voor Textiel gegeven voor schriften, zyn zakkenverbruikers verplicht alle niet voor direct ge bruik noodige geweven zakken ten verkoop aan te bieden aan door genoemd bureau aangewezen handelaren of combinaties van handelaren. Onder deze verplich- tins* "illen dus ook de balen, af komstig van importbloem, welke van 1 April af inclusief fust wordt

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 3