Overeenkomst en tegenstelling Pers- en Radiostemmen. HET FRANSCHE VERZET I Stammen of kiezen. en het Frankrijk van nu. DE KUNST GAAT DOOR HET VRIJE LAND. WoztdnLeuws in De Perzische kwestie Rader neemt de volle verantwoording op zich. Nederland eert zijn strijders. DONDERDAG 16 MEI 1946. Frankeer als regel meteen Nationale Hulpzegel. INDONESIË, HAN RIJNBECK DANSTE IN TERNEUZEN. Lovend werk der Z,V,U. Minister Ringers in IJmniden en Zeeuwse h-Vlaanderen. NEURENBERG. Franco over de Spaansche politiek. G.i VV KEJÏSVERWAOHTINB medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bildt geldig tot heden- Nog vrjj koud. 'Zwakke tot matige wind tus- sehen Noordwest en Zuidwest. Wisselend bewolkt met een en- -kele bui. Nog vrij koud. Hoofdredacteur: Herm. Steggerda. Redacteuren: P. L. D. J. van Oeveren. S. W. Henry. Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Terneuzen. Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondijke I'iteave: Stichting „De Vriie Zeenw" Wrschflnt dageliiks DE VRIJE ZEEUW 2de Jaargang No. 200. Drukkerij N.V. Firma T. van de Sande Terneuzen. Advertentieprijs: per minlö ct.; minimum per advertentie f 1.5C Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriekkl advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur, van dit Blad 10 ct. meer i Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal, I Mei 30 Augua us Ten bate van oorlogsslacht offers en ter voorzieniag ia oorlogsnooden EEN DAAD De papierlawine, die met de ver kiezingsdagen op ons wordt los gelaten, is dit jaar, goed be schouwd eigenlijk een papier- verkwisting op groote schaal. De leuzen die zij ons toeschreeu wen en die ons overtuigen moeten, zjn in deze campagne zoo weinig zeggend, onpositief en dragen zoo weinig bij tot verheldering der politieke verhoudingen. We kun- r.ert zoo weinig gerust zijn op hun propaganda, omdat de urgente vragen die ons volksleven beheer- s-chen, zoo weinig in de partj- i routen tot hun recht komen. Wie veel politieke vergaderingen heeft beaocht zal daardoor moeilijk tot een of andere beslissende houding zjn gekomen, wanneer hij die al thans niet bezat. De termen, de woerden, als vrijheid, democratie, recht, socialisme enz. zijn dermate uitgehold, dat we ze in hun con sequenties niet au serieux kunnen nessen. Daarom was het een goede gedachte van het Comité ▼oor Actieve Democratie, om zich met zeven kernvragen tot de vijf belangrijkste politieke partijen te wenden en de antwoorden, die daarop inkwamen af te drukken in het mededeelingenblad van dit Comité. Een nadere beschouwing dezer antwoorden in hun overeen komst en tegenstellingen doet meer nut op zichzelf dan elke partj-propaganda. De vragen betroffen de urgente onderwerpen van onzen dag: In donesië, annexatie. Franco-St>an.ie gelelde economie, de doodstraf, de organisatie van de Radio en de vrouw in het openbare leven. Watde beantwoording van vraag 1 betreftHet standpunt inzake Indonesië, valt het onmid dellijk op, hoe in onderscheid tot de anderen, de A. R. hier een apart standpunt inneemt. Gezien haar beginselprogram is dat dan ook logisch. De A. R. eischt on voorwaardelijk herstel van gezag. Dit standpunt wordt nogal eens verkeerd uitgelegd, als zou dat be- teekenen dat. de A. R. de autono mie van Indië niet voorstaat; dat is niet juist, want de A. R. wijst er integendeel op, dat zj het ont werp autonomie voor Iiëië reeds opgenomen, heeft in haar Program van Actje van 1878. De overige partjjen neigen allen meer naar den vorm van de onderhandeling en het overleg, uitgezonderd de C.P.N., die niet uitdrukkelijk een jptessing nastreeft in het Rijks verband en zich tot onderhande lingen met de Republiek Indonesia wil beperken. Maar hier komt ook tegelijk een voorbeeld aan de orde van hetgeen we in het begin opmerkten: dat de verkiezingspropaganda zoo der P. v. d. A. Wie hier princi pieel het meest tegenover staat is de A. R., die een blijvende Over heidsbemoeienis met de economie volledig uit den booze vindt. Een tjjdelijk regelend optreden is ont- wrjkbaar maar zoo spoedig moge lijk moet de regeering dit loslaten. De C. P. N. ziet dit natuurijjk weei anders en handelt uit anti kapitalistische overwegingen. De K V. P. vindt het wel noodzake lijk dat de Overheid leiding geeft en ingrijpt op het economisch leven, maar wij in dien zin toch geenszins spreken van geleide eco nomie. De P. v. d. V. aanvaardt wel terdege Overheidsbemoeiin gen, maar wil die uitsluitend be perkt zien tot regelingen van in ternationalen aard. De doodstraf heeft maar één principieelen' voorstander, m.n. de A. R. Voor de overige partijen is dit evenwel gelijk de annexatie een open vraag, als zij hierbij op gemerkt dat de P. v. d. A. van de veronderstelling uitgaat dat het grootste deel harer leden er voor zijn, althans wat betreft de toepassing der doodstraf voor politieke misdaden. Het probleem van de Radio-om- roep vindt bii de A. R. het meest positieve antwoord, die terug wil naar het wettelijk bestel op radio- gebied. De P. v. d. V. wil een nationale omroep in particulier be keer. De K. V. P. en de P. v. d. A. hebben een tusschenvorm op het oog, die het midden houdt tus- schen particulier en staatsbeheer. De C.P.N. verlangt een democra tisch gekozen commissie in dienst van een Staatsomroep. Over het algemeen kan men echter niet spreken van een duidelijk en om lijnd standpunt ten opzichte van de Radio. Wat ten slotte de laatste vraag betreft, alleen de drie partijen m.n. de P. v. d. A., de C. P. N. en de P. v. d. V. hebben zich hierover uitgesproken en waren unaniem voor een volwaardige vertegen woordiging der vrouw in het open bare leven. Het is jammer dat de anderen, de K. V. P. en de A. R., die wel terdege een standpunt op dit terrein innemen, dit in dit ge val niet kenbaar hebben gemaakt. Al met al Is deze vergelijkende beschouwing van groot nut om dat het noodzakelijk is, dat wij als Volk van Nederland moeten weten wat wij aan de partijen hebben, juist in de kwesties die niet alleen urgent, maar ook ons leven in grijpend beheerschen. Er zit een afschuwelijke waarheid in de op merking die ik laatst hoorde van een arbeider in de trein: De hee- ren spelen, met wat ze werkelijk bedoelen, verstoppertje, omdat ze bang benne stemme te verljeze. Ze kijke wel uit. Zie jij maar "Is dat je uit hun gekronkel komt. Wat bot gezegd misschien maar deze getuigt voor velen van het onrecht. Laten we niet vergeten dat er een oorlog is bevochten juist om deze dingen,, die opnieuw dreigen verloren te gaan in partij belangen boven alles. We hadden gedacht juist dit te boven te zijn. Verschillende Nederlandsche bla den in Nederlandsch-Indië pleiten in hun hoofdartikelen voor een beter wederzijdsch begrip tusschen de Nederlanders en de Indone siërs. Het te Batavia verschij nende blad „Eenheid" erkent het recht van de Indonesiërs om in Nederlandsch-Indië zoowel als in Nederland propaganda te maken voor hun eigen zaak en acht het correct en normaal, dat leven en bezit der Indonesiërs binnen de door de Geallieerden bezette zóne worden beschermd. „Doch. zoo voegt het blad er aan toe, wij wenschen, dat dit aan heide zijden geschiedt. De republikeinsche regeering moet duidelijk haar hou ding bepalen ten aanzien van de bandieten". De te Soerabaja verschijnende „Nieuwe Courant" is van mee ning, dat de besprekingen tus- schen Van Mook en Sjahrir heb- ^iLt0t bijgedragen tot beter begrip van de standpunten, welk begrip hetgeen er werkelijk bedoeld wordt. Bij het vaststellen van het standpunt betreffende Indonesië zijn zeker niet alle politieke nuan- oes aangeduid, die de programma punten in hun partijbeginsel con sequenties verbergen. Wat het standpunt t.a.v. de an nexatie betreft we hebben een poosje geleden in ons blad eens cjfers gepubliceerd, die afkomstig waren van het bureau voor statis tiek, waaruit bleek, dat de mee ningen hierover zeer verdeeld waren. Opvallend is dat de partij politiek zich wijselijk, gezien de sterk uiteenioopende meeningen daarover, van een positieve uit- spiaak onthoudt en het als een ..open vraag" laat voor wat het is, orr geen kiezers te verliezen. Al- !e«i de K.V.P. neemt een vrij Dosi- ttf standpunt in, terwijl de Partij v» de Vrijheid deze kwestie laat bpalen door de houding der gnote mogendheden. Pranco-Spanje schijnt een moei- lij probleem te zrjn voor de A. R. etde K. V. P. De ar.dere partijen kanen er vrijwel niet anders dan avijzend tegenover staan, alhoe- de motiveering dier afwijzing xer nuanceeringen vertoont. Komen we tot „geleide econo- dan is het niet twijfelach- i welke partij hier de eerrtp lol speelt Het is het stokpaard thans te niet werd gedaan dooi den invloed van de opruiende pro paganda en het terrorisme. De schrijver van het artikel betreurt het. dat de toestand in en om Soerabaja veel te wenschen over laat. Hier ligt een taak voor de Nederlander-s. Zij moeten den Indonesiërs verantwoordelijkheid en gezag geven met name aan diegenen, die in opbouwenden geest willen werken en die zich verantwoordelijk gevoelen voor hun volk, dat reeds zoo veel gele den heeft. Hetzelfde blad legt er in een andere editie den nadruk op het geweldige probleem van „de gede moraliseerde Indonesische jeugd". Het blad wijst er op, dat het de plicht van de oudere generatie is om de jeugd weer vertrouwen en gezag, orde en discipline bij te brengen. „Wij vragen ons met bezorgd heid af, wanneer de groote hoe veelheden Pemoeda's weer tot zich zeiven kunnen komen", zoo schrijft het blad". Al deze energie kan dan worden gebruikt voor het herstel van het verwoeste Indone sië". Volgens het Indonesische radio station te Garoet heeft Soekarno in een onlangs gehouden rede het volgende gezegd over het rtjst- aanbod van Sjahrir aan Britsch- Indië: „Deze belofte is niet gedaan, omdat het Britsch-Indische volk bijna sterft van den honger, maar omdat ook zij ons helpen in onzen strijd op leven en dood". In Djokjakarta hebben zoowel Soekarno als Sjarifoedin, de Mi nister van Verdediging, de „ideolo gie van den arbeid aan de plaat selijke leiders van de Arbeiders partij verklaard waarbij zij meer malen de woorden van socialisti sche en communistische leiders aanhaalden. Sjarifoedin drong er- óp aan om een ..regeering te vor men als strijdmiddel tot het ver nietigen van "kapitalisme en im perialisme". Soekarno zeide o.m.: „de Indo nesische maatschappij heeft niet het gevoel dat de eenheid natio naal bezien moet worden en heeft geen kapitalistische groep. Daar om is het gemakkelijk om een pro gramma van sociale welvaart in praktijk te brengen. Inderdaad hebben wj thans een dictatuur van het proletariaat. Onze natio nale revolutie ia nog niet ten einde". Inmiddels gaan de Indonesische radio-stations voort met een hef tige anti-Nederlandsche propa ganda. Radio Soerakarta heeft in een heruitzending van radio Soera baja op 12 Mei een rede van den bekenden spreker Soetomo uitgezonden, die bj de bespreking van den toestand in de Molukken omn. zeide: „alle vreemdelingen in de Molukken zullen tot den laat- sten man worden uitgeroeid." Op 7 Mei zeide de radio-com mentator van radio-Priangan die sprak over het belang van een heid: ,de Nederlanders zien niet in. dat wij. het Indonesische volk, hoe dan ook al die Nederlanders er uit zullen werpen". Een radio- omroeper van Soerakarta ver klaarde onlangs, dat „het sym bool van den vechtlust van de In donesische jeugd wordt belichaamd in de gepunte bamboespeer" en besloot met de woorden: „thuis wordt mijn aanvalsgeest door het heilige wapen, de gepunte bam boespeer, aangespoord om den vjand te bevechten en te vernie tigen. Komt vrienden, komt, laten wij het sein afwachten." Zestien Belgische S.S.-mannen, bewakers van het doodenkamp Breendonck, zijn na een langdurige rechtszitting ter dood veroor deeld. Vier anderen kregen langdurige gevangenisstraffen of levenslange dwangarbeid. ▼rjdag j.t beleefde Terneuzen •en bijzondere kunstavond in het Concertgebouw. Voor hen die op deze kunst nog niet zoo zijn inge steld en dit voor de eerste maal hebben meegemaakt, zullen even moeite gehad hebben met het ver werken vanl de wondere impres- stek weet te wekken. Een scha duwzijde van deze avonden is dan ook eigenljk dat het optreden, uit den aard der zaak telkens maar kort kan zijn en snel voorbijgaat, waardoor men eerst pas later tot de conclusie komt dat men iets grootsch heeft gezien. Want dit ia het, wat men overhoud van de dans die Han Rjnbeck ons biedt. De neiging is sterk in me, om ont ledend op haar prestaties in te gaan, doch ik weersta die lust. Waarom Daarom, omdat men tegenover deze kunstenares een fout dreigt te maken met accent te legeen op de vaktechnische prestatie, want dan ontglipt ons tegelijk het wezenljke van deze kunst. De bekoring, het boelende ele ment wordt hier bepaald, door het absoluut sprankelende, tintelende warme leven, wat er van deze dansen uitgaat. Het is alsof Han Rijnbeek dit uit de knechting der soms op 't laatst doodeljk beheer- schende techniek heeft weten te redden, om zichzelf te bijven. Haar dans verraadt ook dat zij dit tegen eiken pr js moet behou den om zoo te kunnen werken en niet anders, want dit Is haar kracht, naast die van een uiterst HAN RIJNBECK. fjn gevoel voor het spel der kleuren. Daarbj denken we aan de vier Roemeensche dansen, Boerendans, naar een schilderj van Pieter Breughel, „Maroescha, met haar nieuwe hoofddoek In de regen". Hierbj werden dans, muziek en kleur tot een frappant eieheel. Han Rjnbeck bezit met dit al een bijzondere orginaliteit, in de figu ren die zj ontwerpt, de costuums de kleur, waardoor haar optreden overtuigend is, en glanzend aan het gliché ontkomt. Daarbj den ken we aan haar „Daemon" (mas- kerdans) er. „Rhapsodie in Grjs en rood". Deze figuren waren van een uiterste technische per fectie. Maar ik laat me niet ver leiden op deze w jze voort te gaan, want haar kunst laat zich hier onder, zooals gezegd niet vangen, daarom wil ik eindigen met te zeg gen: Waarmee Han Rijnbeek be slag op haar publiek legt, is de echtheid. Haar glimlach is niet technisch veroverd, maar zegt dat zj volkomen opgaat in het ver maak van haar werk, en dit ele ment bepaald het karakter van haai stjlvol werk. Zj is een belofte voor de toe komst, en we hopen haar in Ter- neuzen nog eens weer te zien. Peter Snelleman was een per fect begeleider. We hebben hem nog niet eerder ontmoet. Het is een nog jonge pianist en in zijn solistisch werk kregen wj eenige indrukken vein zjn mogeljkheden. Dat die er voor hem zjn is boven twjfel, maar ze zullen nog wel veel van hem eischen. Rest mj nog een woord van lof voor de Z.V.U., die met dezen avond ljnen heeft aangegeven, zoo ook in haar mededeelingenblad, die een belofte inhouden voor Zeeuwsch-Vlaande ren. De Z.V.U. en haar prachtig cultureel werk heeft onze geheele waardeering. Wj hopen dan ook dat de Z.V.U. verder veel steun mag ondervinden bj haar werk een steun die haar in staat stelt om Zeeuwscb-Vlaanderen inder daad kunst met een groote „K" tc brengen, HERM, STEGGERDA. Op den dag dat Nederland zijn capitulatie in 1940 herdacht, be zocht de Fransche generaal Guil- lain de Benouville Amsterdam en noodigde in het gebouw van het Fransche consulaat de Amster- damsche pers uit om met hem te spreken over Frankrijk in zjn ver zet tegen de Duitschers. De omstandigheden in Frank- rük waren anders dan in Neder land. Wel kende Frankrjk de Gestapo met al haar beestachtig heden, niet kende Frankrijk ech ter een Seyss Inquart met zjn Gruene Polizei. De bezetting van Frankrijk heeft zich tot op den dag van de bevrjding beperkt tot een militaire bezetting, die wel niet veel verschil maakte met de bezetting, zooals wj hem gekend hebben, maar dit gradueele ver schil, gevoegd bij het feit. dat Frankr jk een land is met .ruimte" er zjn groote stukken van Frankrijk waar een zeer geringe bevolkingsdichtheid is, en Frank rjk heeft zjn bergen waar de on- dergrondsche beweging voor zijn volledig uitgeruste en geünifor meerde regimenten een afdoende schuilplaats kon vinden maken dat het probleem bij onze zuide lijke bondgenooten ondanks de collaboratie van v eby gehee' an ders lag dan in ons land. Het verzet in Frankrjk, aldus bleek ons uit hetgeen generaal De Benouville vertelde, had daardoor een heel ander karakter en was in staat een samenwerking tus schen de verzetsmenschen onder ling te bewerkstelligen, die tot op vandaag den dag nawerkt en nog voortdurend tot uiting komt in het Fransche politieke leven. Bui tenstaanders hebben vaak ge meend tijdens de bezetting en de Franschen zelf hadden er merk waardig genoeg hun mond over vol, dat in Frankrjk na de be vrjding een burgeroorlog zou uit breken, er althans een heel heftige strjd tusschen rechts en links zou ontstaan. In werkeljkheid is daar niets van gekomen. De poli tieke strjd in Frankrijk is onge- twjfeld heftig geweest, maar dat was hj altjd en het feit, dat Frankrjk sedert den dag van zijn bevrjding slechts één regeerings- wisseling heeft gekend en dat generaal De Gaulle nog steeds wordt erkend door alle partijen als de scheidsrechter, is een bewjs dat Frankrjk een veel sterkere eenheid is dan menig buitenstaan der zou concludeeren. De rol van de communisten in Frankrijk achtte generaal De Benouville hiervoor voor een belangrijk deel verantwoordelijk. De Fransche communisten hebben zich steeds In de eerste plaats als Fiansehen en daarna pas als communisten doen kennen. Daarom is er ook niemand in Frankrjk die de com munisten de plaats, die zj als ge volg van hun aanhang verdienen, wil betwisten. Daarbj komt dat in alle politieke schakeeringen in Frankrijk het verzet is vertegen woordigd. De Fransche verzets beweging, die uit vertegenwoor digers van alle partijen was samengesteld, vórmde een hechte eenheid en deze samenwerking maakt, dat men, ondanks verschil in politieke opvatting toch een hechte basis tot samenwerking heeft. Het grootste deel van de huidige ministers is ook voortge komen, hetzj uit de binnenland- sche dus ondergrondsche verzets- De Veiligheidsraad van de V. N. ziet zich voor de mogeljkheid van een nieuw debat over Perzië ge plaatst. De onderhandelingen tus schen de Perzische regeering en Azerbeidsjan zjn in een impasse geraakt en er ls geen officieel nieuws omtrent de bewegingen van 't Roode Leger. De afgevaar digden zjn kenneljk verontrust over het uitbl jven van de bevesti ging van de Sowjet-Russische ontruiming. De laatste aanwj- zing, die de afgevaardigden van de V. N. te Washington hebben ontvangen, is dat Soeltaneh lie ver geen „commissie van onder zoek" naar Azerbeidsjan zendt. Hij geeft er de voorkeur aan te wachten tot de onderhandelingen met den Azerbeidsjaanschen „Pre mier" In een meer gevorderd sta dium zijn gekomen. Als de Per zische regeering Maandag a.s. den Veiligheidsraad nog niets over de ontruiming door het Roode Leger kan mededeelen, zjn eenige afge vaardigden van plan, zoo wordt van bevoegde zijde vernomen, den raad voor te stellen zelf een oom missie naar Perzië te zenden voor een zelfstandig onderzoek. beweging, hetzij uit de boven- grondsche Fransche verzetsbewe ging, dus uit het Imperium of uit Londen. Sprekende over de slagen die Frankrjk te verduren heeft ge had tijdens de Duitsche bezetting, noemde generaal De Benouville enkele cijfers die te denken geven. In totaal zjn 800.000 Fransche levens verloren gegaan, 300.000 door fusillage of in den onder- grondschen strjd en 300.000 op het slagveld. Ruim 200.000 Fran schen zijn door de Duitschers naar concentratiekampen gevoerd. Hiervan zjn 50.000 teruggekeerd en van deze 50.000 is de helft later nog overlede.i. Deze menschen maakten een belangrjk percen tage uit van de kracht van Frank rjk. Daarnaast komen de gewel dige materieele verwoestingen, welke de Duitschers hebben aan gericht. Typeerend is, dat ondanks een zeer strenge zuivering in Frank rjk slechts 3000 van 40 millioen inwoners zjn gefusilleerd wegens verraad. Belangrjk is het, dat vele van de vooraanstaande menschen uit de verzetsbeweging thans een vooraanstaande plaats in de in dustrie het leger of het economi sche leven van Frankrjk innemen. Frankrjk krabbelt langzaam omhoog en het is van belang te melden, dat met name de steen- kolenproductie op het oogenblik 30 °/e hooger ligt dan die van 1938. E mogen weei stemmen. Het Nederlandsche volk zal den 17den Mei de vertegenwoordigers voor het Parlement aanwjzen en aldus grooten invloed uitoefenen op de wijze hoe Nederland in de eerstvolgende jaren zal worden ge regeerd. Dat deze mogeljkheid er weer is, komt voort uit het feit, dat we het democratisch staats bestel weer terug hebben. Want immers alleen onder democrati sche verhoudingen kan dit plaats vinden. Bj deze stemming zal zooals bj elke stemming meer op den voorgrond treden wat ons volksleven verdeelt dan wat het vereenigt. Door de uitspraak van het volk zal het duideljk uit komen hoe de scheldsljnen loopen. Fundamenteele verschillen zullen openbaar worden. Met dezen on- zakeljken en onreëelen eenheids- droom die tijdens en na de bezet ting gedroomd werd, zal defini tief worden afgerekend. Dit is o,p zichzelf geen betreurenswaardige zaak. Als de verschillen er zjn, dan is het voor een waarachtige samenleving ook noodzakeljk, dat ze niet verdoezeld worden maar aan het licht komen, 't Is alleen te hopen, dat ons voor oogen zal bijven staan, dat men in eensge zindheid kan samenwerken zon der het in alle dingen eens te zjn. In elk geval, een levende ver- scheldenheid is altjd verre te ver kiezen boven een levenlooze, ge lijkgeschakelde eenheid. Zoo mogen we dan weer stem men. Dat dit van zeer groote be- teekenis is, wordt allerwegen ge voeld, juist omdat we jaren van Zaterdag a.s. zal Minister Ringers een bezoek brengen aan Zeeuwsch-Vlaanderen- Hij zal daarbj vergezeld wor den door Dr. Ir. Z. IJ. v. d. Meer, algemeen commissaris voor den wederopbouw. De tocht zal gemaakt wor den per vliegtuig van Val kenburg naar Axel. In de morgenuren zal te Oostburg een bespreking plaats hebben met burgemeestem uit West Zeeuwsch-Vlaanderen en des middags met de commissie van samenwerkende land bouworganisaties in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Nadat tijdens de zittingen van het Tribunaal te Neurenberg van de afgeloopen dagen getuigenis sen gehoord waren, onder anderen van admiraal Gerhard Wagner, over het ter dood brengen van Ge allieerde krjgsgevangenen en over de Duitsche orders, volgens welke het verboden was de drenkelingen van tot zinken gebrachte schepen ter hulp te komen, verscheen Woensdag groot-admiraal Rader in de getuigenbank om zichzelf te verdedigen. Hij verklaarde, de volle verantwoordeljkheid op zich te nemen voor alles, wat was ge schied gedurende de vijftien jaren, waarin, tegen de bepalingen van het verdrag van Versailles in, de Duitsche vloot herbouwd werd. Hij had dezen heropbouw van de vloot als zjn levenstaak be schouwd. „Misschien ben ik in mijn enthousiasme een weinig een- zjdig geworden", zeide hj. Vol gens hem was de vloot niet be doeld geweest voor agressieve doeleinden. Generaal Franco verklaarde in een rede, uitgesproken bj de ope ning van de Spaansche cortes, dat er geen politieke problemen in Spanje waren, die oplossing be hoefden. Hij legde den nadruk op het katholieke karakter van de Spaansche staat, gebaseerd op de christeljke voorschriften, ca een dergelijke staat, aldus Franco, kan men niet ondemocratisch noe men. Deze staat is hovend le i ge baseerd op de christeljke ethica: het is een echte democratie, om dat er eer. parlement is, gekozen door plaatselijke autoriteiten, vak- vereenigingen en andere lichamen, die het nationale gevoelen vertol ken, en er worden thans voorzie ningen getroffen voor het houden van referendums, waarbij de natie kan stemmen over vitale wets ontwerpen. Franco zeide, dat de wanorde onder de republiek groote afmetingen had aangenomen. De houding van Spanje ten aanzien van Frankrjk beschreef Franco als nobel en edelmoedig. Toen de oorlog uitbrak was Frankrjk instaat al zjn krachten in het Noord-Westen te concen- treeren. zonder zich bezorgd te hoeven maken over de Pyreneeën. Toen de Fransche weerstand in eenzakte heeft Spanje geen ge bruik gemaakt van de omstandig heden, ofschoon het wist, dat, had Spanje aan de zijde der as- mogendheden gevochten. Frank rijk thans de Balearen zou op- eischen. Frankrijk heeft dit be loond door toe te staan dat Spaan sche guerillastrjders invallen in Spanje deden en door het sluiten van de grens. Op verschillende plaatsen van ons land heeft een herdenking plaats gevonden van de gevalle nen uit de Meidagen van 1940. Deze herdenking is een ware manifestatie van dankbaarheid en eerbied geworden jegens de man nen die in dezen korten tjd van heldhaftigen weerstand hun leven voor heit vaderland hebben ge geven. De plechtigheid op den Grebbe- berg werd bijgewoond door Prin ses Juliana en Prins Bernhard. Het woord werd gevoerd door den Minister-President, Prof. Scher merhom. Ook te Kornwerderzand, te Mill en in Den Haag werden her denkingsplechtigheden gehouden, waarin de nagedachtenis van de moedige mannen die in den on ge lijken strijd kótiTi leven gaven, werd geëerd. Hun offer was tevens de kiem van het verzet tegen den onder drukker. De «3-jarige Dr. Caston Ducatte, een Fransche multi-millionnair en grootgrondbezitter, is tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens moord op zjn tuinjongen, die, naar men beweert, de minnaar was van de 16-jarige dochter van den millionnair. Volgens de rapporten van den Gecombineerden Voedsel Raad, werd voor het vertrek van Hoover uit Amerika, het tekort tusschen de beschikbare hoeveelheden aan graanproducten in de surplus lan den én de behoeften in de andere landen op 11.000.000 ton geschat. In de Italiaansche stad Ascoll Piceno bestormden Woensdag on geveer 500 vrouwen een bakkerij en maakten groote hoeveelheden brood buit, voordat de politie kon ingrijpen. Ook het huis van een Pas na enkeie uren slaagde de politie er in de orde te herstellen. Naar aanleiding van Bovin's verklaring van kort geleden heb ben zich 3500 in Italië dienst doende Poolsche soldaten vrijwillig opgegeven voor terugkeer naar Polen. 2301 van hen weigerden echter op het laatste moment Italië te verlaten. Een 24-jarig» Atheensche stu dent in de rechten die tweemaal door de nazi's ter dood werd ver oordeeld, is door het Atheensche gerechtshof ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van twee Grieksche burgers tijdens de be zetting. Men vreest, dat de Etna (Sici lië) wederom tot een uitbarsting zal geraken. Er worden onder grondbezitter werd aangevallen, aardsche ontploffingen genoteerd, men en kiezen. tyrannie en dwingelandj achter ons hebben, waarin ons dit recht was ontnomen. In die jaren van harde over- heersching werd over ons, zonder ons, beslist. We hadden slechts ja te zeggen of te zwjgen. Open lijk „neen" zeggen konden we niet. We moesten om ons „neen" tot uiting te brengen onze toevlucht nemen tot sabotage of onder- grondsch verzet. Toen hebben we, als we 't nog niet wisten, de groo te waarde van democratischer, staatsvorm leeren verstaan, waar de regeering verantwoording schuldig is aan de volksvertegen woordiging. In het laatste boek van den Bjbel staat, dat Eén op den Troon zit en dat allen aan bidden. Doch wie op deze aarde, in deze wereld op den troon «ai heeft echter contröle noodig. Waar deze onmogeljk wordt gemaakt is het met den rechtstaat gedaan, met de vrjheid is het xit en evenzeer met de eerbiediging van de menscheljke persoonlijk heid. De mensch wordt nooit meer dan een nummer uit de rij of een soldaat van de compagnie Dat was dan ook het ideaal van het autoritaire regiem. Zei Hitier niet: we zullen de massa den zegen van het analphabetisme teruggeven? Welnu Goddank deze donkere tjd ligt achter ons, is voorbj. Ook als volk kunnen wj weer voor zoover dit den mensch gegeven is - ons eigen lot be palen. We kunnen en mogen weer stemmen, omdat het autoritaire regiem heeft plaats moeten maken voor het democratisch staats bestel. Bekend zjn de woorden van Churchill waarin hj zegt: wilt gj weten wat democratie is Democratie, dat is de geringste mensch uit het volk die in zijn stemhokje den naam van zjn candidaat aanwjst. Zoo zullen Vrjdag millioenen van ons volk dit recht uitoefenen. En het is toch wel een voorrecht dat we weer stemmen kunnen en mogen. E mogen weer stemmen Laten we het nog eenigs- zans anders zeggen. We mogen weer kiezen. Want stemmen eh kiezen is immers niet hetzelfde. Men kan stemmen zonder een per- soonljke keuze te doen. We lezen van verkiezingen in Rusland. Wé hebben den indruk, dat daar door velen alleen maar gestemd kan worden, omdat er maar aan één partij ruimte wordt gegeven. Zoo is het mogelijk, dat ook daar, waai voor meerdere partijen ruimte is, toch door velen slechts gestemd en niet gekozen wordt. Zei niet onlangs iemand behoorend tot een streng confessioneele partijde tijden zjn toch wel veranderd. We mogen nu niet slechts stemmen maar ook kiezen. Kiezen veron derstelt een persoonljke beslis sing. Fin zoo gezien is het de vraag of het zonder meer een voorrecht is dat we weer mogen kiezen. Partjkiezen is altjd min of meer een hacheljkc zaak. Vooral als we met een persoon- Ijk e keuze ernst maken. Voor dit dilemma voelen zich niet weinigen gesteld juist bj deze verkiezin gen. Er is de algemeene overtui ging dat deze verkiezingen vaü enorm belang zijn juist vanwege de critieke situatie waarin oris volksleven zich nu bevindt. We leven op de kentering dei' tjder. Met den tweeden wereldoorlog is een oude periode afgesloten en staan we op den drempel van een nieuwe. We hebben 't gevoel, dat onze verantwoordelijkheid nu veel igrooter is dan vroeger en juist daarom zullen we niet oppervlak kig zeggen dat het zulk een voor recht is dat we kiezen mogen. Terug tot de politieke structuui van '40 willen we misschien niet en kunnen we wellicht ook niet We zijn overtuigd, dat 't politieke leven zich langs andere ljnen zal moeten bewegen, wil het vrucht baar zjn voor herstel en opbouw op alle gebied. Maar die andere lijnen zien we dikwjls slechts in vage omtrekken. Juist wanneer we niet enkel willen stemmen maar ook kiezen zullen we ons be wust worden dat wat van ons den 17de Mei gevraagd wordt, geen eenvoudige zaak is. De leu zen, de reclame, de partijprograms verliezen bj nuchtere beschou wing hun beteekenis. Over 't al gemeen worden de problemen daarin veel te simplistisch voor gesteld. Alsof het zoo eenvoudig zou zjn de verhouding van geleide economie en particulier initiatief gezag en vrjheid, rechtvaardig heid en barmhartigheid etc. te be palen! En de methode om van den tegenstander eerst een caricatuur- beeld te ontwerpen en dat vervol gens te gaan bestrjden kan moei lijk hartverheffend worden ge noemd! Maar gekozen moet er worden. Deze keuze moet een verantwoorde keuze zijn. Bj deze keuze zal het levend besef aan wezig moeten zijn, dat voor ons gansche volk een huis moet wor den gebouwd waarin het wonen kan. Voor ons gansche volk, dus niet enkel voor onze groep, partj of richting. Dan zullen we stem-

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1