i G .n /Ui Graham Jenkins over de situatie tin Indonesië. Controle op de benutting: van Atoom-energie Onderlinge Verzekerings-Maatschappij legen Hagelschade I fki is- li 'v-.y mm Mzen »ilen Het overbruggingscrediet van 200 millioen dollars. - Inlijving Dienstplichtigen lichting 1945. WIHLAIMLJ voor UV-: te een He eP Axel MINES airiel t^'Ivien ■v i' Critiek op MacArthur. De geladen revolver. Binnenkort gerookte Tong. De buitenlandsche inkoopcommissie in de Ver. Staten. Toegekende schepen als schadevergoeding. Amerika's offensief tegen den hongersnood. Truman over de Voedselvoorziening. De Parlementaire commissie terug. Lijk van Mussolini gestolen. Jodenverrader gegrepen. Vertegenwoordigers der B. B. C. in ons land aangekomen. Bollen zien. Aannemers- en iranspononaernemmg TELEFOON 2207 DIJKSTRAAT 65 In Zeeland Lit.RULrn(.DDc.r\o 1 Betrekkinggids Kleine Adverlenlien l;Ia5 l-:n alkali I Una? maken lik vaag Uw lp;', - .'-Savon- peo', --1 it name- JlLjpBkali. Dat r^LJp00, O tintelen! ulkali! -V>\'DIJK S|"> "31 i 1 UUr ai*'- Aangift, gende p Ocsfb Uzem Aardt Bieryi Schoo Groed Zuidz; Beleefd ficaten u i] hdc ja :hn 15 ct ""f'akvilt 3'. Mastiek Notaris de» namii de Erve; KERF, pi UZEN keuze EONS INES |ar. tnrlen feuzen Irbaar 1 MEN M ai - wachter worden. Wilt U verwerk bedrijf merwer Bovendi met eer tair- en met ing Ook ge en Pakt Wij bel; ken va werking Gratis r bouwde Overigens blijken de Amster dammers nog nuchterder te zijn dan de Engelsche hoofdstedelin- gen, die uren in den rij stonden om het werk der beide Franschen te mogen aanschouwen en mekaar om verschil van meening te lijf gingen. Een dergelijke vertooning zullen wij niet medemaken. TROUWENS nog steeds worden vertooningen van anderen aard opgevoerd, die de ge moederen bezig houden. De be labberde procedure der zuivering qp alle terreinen van openbaar leven, heeft aanleiding gegeven tot enkele wild-west' voorstellin gen, die de onderwereld van Ame rika ons benijden kan. De Stedelijke Opera, die vlot met den Mof collaboreerde, draait nog steeds. Een aantal lieden heeft nu maar zelf ingegrepen en één der artis tent-ontvoerd en zoo doende de voorstelling van Fide- lio onmogelijk gemaakt. Voorts vuurde een aantal in brekers, gestoord in hun roof, op een paar passeerende agenten en verwondden er een zoo zwaar, dat hij en'kele dagen later bezweek. En tenslotte werd van uit de hoofdstad een jacht op Arnold Meyer, de Zwart-Front-leider, in gezet en een tip van den sluier opgelicht, die dit heerschap aan den buk van het gerecht onttrok. Wat daarachter openbaar werd, wqst ook op toestanden, die on houdbaar moeten worden ge noemd. Het is tegenwoordig wel zoo, dat men geen deksel van een pot kan oplichten of de stank slaat je tegemoet. JOOST POST. Naar de correspondent te Tokio van de News Cronicle zijn blad bericht, „weten en geven de leden van de Geallieerden raad in Japan openlijk toe, dat tenzij de houding van Generaal MacArthur ver andert, zij in de oogen van de wereld belachelijk zullen worden De correspondent geeft eemge argumenten voor zijn bewering, dat MacArthur „critiek zoowel van zijn eigen staf als van buiten staanders niet accepteert'. Ten eerste heeft hij het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken in October bericht, dat hij het nieuwe Geallieerde bestuurs plan voor Japan onaanvaardbaar achtte, doch dat hjj „zou trachten het in praktijk te brengen Ten tweede berichtte hij den Gea.1. raad in Japan, die is in gesteld om hem van advies te dienen bij het uitvoeren van de Geallieerde poli tiek dat de raad niet was inge steld om met hem het hoogste ge zag in Japan te deelen, doch om hem te adviseeren. Ten derde ant woordde hjj negatief op vragen van den raad betreffende advie zen inzake de deze maand te hou den verkiezingen. De commissie besloot, na ken nis te hebben genomen van zijn antwoorden, zich niet te verzet ten tegen het houden dier verkie zingen. Nieuw Zeeland en de Sowjet-Unie waren het met deze beslissing niet eens. Ten vieJ^® antwoordde hij negatief op dne van de vier voorstellen van den raad op diens eerste vergadering. Ook op verzoeken om inlichtingen betreffende het handhaven van duizenden oorlogsmisdadigers in officieele ambten ontving de raad een zeer onbevredigend antwoord. De correspondent voegt er aan toe, dat de „dictatuur" van Mac Arthur tracht, Japan te Amenka- niseeren. De Japanners ontvan gen deze opvoeding met open ar men. Velen zijn bereid alles uit Amerika te accepteeren wanneer het hun aan veel voedsel helpt. Op een familiefeestje, dat in den lacht van Zondag op Maandag in aeti huis op den Pleinweg werd behouden, hield de 34-jarige ser geant bij den luchtvaartdienst F. C H M van K. een voordracht, waarbij hij zijn revolver moest ge bruiken. Hij haalde de patronen eruit, maar vergat, dat er zich nog een kogel in de kamer be vond. In het vuur van zijn voor dracht zwaaide hij met het wapen, waarhij hij den haan overhaalde en tot grooten schrik van de aan wezigen zichzelf in de horst schoot. Ernstig gewond is de man in het Zuiderziekenhuis ter ver pleging opgenomen. Graham Jenkins schrijft in het te Melbourne verschijnende blad „Argus" van 13 April het vol gende; „Hoewel er nog geen officieel communiqué uit Den Haag is bin nengekomen, houdt de practische verwezenlijking van de in groote lijnen ontworpen overeenkomst aangaande het toekomstige Indo nesië de gedachten van gezagheb bende Nederlanders en Indone siërs op Java thans reeds bezig. Dat de overeenkomst in het alge meen gesproken aanvaardbaar is, blijkt uit de opmerkelijke veran dering in de verhouding tusschen de Nederlanders en de Indone siërs. Voor de eerste maal sedert de Japansche capitulatie begint men zich met elkaar te verbroe deren. Er blijft evenwel eenige bitter heid en door de Nederlanders te Batavia wordt de vraag, of Dr. Van Mook naar Indië moet terug- keeren, openlijk besproken. Hij wordt er ten onrechte van be schuldigd door Lord Inverchapel vertóeerd beïnvloed geweest te zijn en men verwijt hem er niet op aangedrongen te hebben, dat Werden in normalen tijd alleen goedkoopere soorten visch ge rookt, thans is dit zelfs het geval met de duurste vischsoort, die de Noordzee oplevert, n.L de tong. Honderden kilo's gaan „aan het spit" en spoedig zal men dan ook in den winkel niet alleen gerookte scharretjes, maar ook gerookte tong zien prijken. In Scheveningen en Den Helder, waar de meeste visch vrij ver kocht wordt, brengt de tong ten gevolge van den grooten aanvoer vaak onder de gulden per kilo op, terwijl daarentegen in IJmuiden de geleide economie wordt ge handhaafd. Weliswaar is de vaste prijs voor de tong verlaagd, maar desondanks kan de vakgroep groothandel geen afnemers vin den voor den geheelen aanvoer. Tientallen kilo's werden reeds ingevroren en thans krijgen ook de rookerijen hun deel. de Britsche troepen krachtiger zouden optreden tegen de nationa listische extremisten. Verder bespreekt hij ook de ontevredenheid onder de voor malige geïnterneerden over 't be leid van Dr. Van Mook, omdat zij meenen, dat hij hun zeer veel lijden had kunnen hesparen. Over den toestand te Batavia schrijft Graham Jenkins; Terwijl Batavia midden in het centrum van de wereldbelangstel ling komt te staan, naar mate men nader komt tot overeenstem ming betreffende de toekomst van 'net door tweespalt verscheurde Indonesië, keert men in deze eens zoo rustige stad, die geleden heeft onder een Japansche bezetting van drie en een half jaar en acht maanden van halve anarchie, tot normale verhoudingen terug. Nu voelt men, dat men weer gaat leven onder gelukkiger en stabieler omstandigheden, zijn de 600.000 inheemsche bewoners van de stad druk bezig de vuile, ver vallen stad een nieuw aanzien te geven. Winkeliers nemen de blinden van hun ramen en vullen ham étalages met kleurige waren, een zwerm schilders is op steigers aan het werk en een leger tim merlieden is begonnen met ach terstallige herstellingen te ver richten. Anderen zijn bezig de gaten in de wegen te dichten, de electriciteits- en watervoorzienin gen te herstellen en de wrakke trams weer op eenigszins regel matige tijden te laten rijden. De telefoondienst werkt weer beter, de bediening in de café's is vlot ter en de Europeesche en Chinee- neesehe wasscherijen worden niet meer geboycot. Thans staat de sfeer in de stad in scherpe tegenstelling tot het Batavia, dat ik in October j.l. voor het eerst zag, toen waren overal ophitsende leuzen gekalkt en zag men in de stad woedende gezichten en doodelijke wapens. Thans is de grootste moeilijkheid de bestrijding van de zwarte mark?. Het gebrek aan voedsel en kleeding heeft de prijzen tot duizelingwekkende hoogte doen stijgen, diefstal bevorderd en niet- bona fide handelaars de kans ge geven. August Maffry, de vice-presi dent van de export en import- bank, heeft op een bijeenkomst der Commerce and Industry Asso ciation medegedeeld, dat de onderhandelingen over de particu liere deelneming aan de Neder- landsche leening een bevredigend verloop nemen en dat de volgende week gedetailleerde mededeelingen zullen worden gedaan. Sprekend over de hervat'mg van den particulieren handel ver klaarde Maffry, dat de nog steeds voortdurende werkzaamheid van enkele buitenlandsche inkoopc >m- In een schrijven van den Mi nister van Oorlog aan de burge meesters geeft de Minister aanwij zingen omtrent de inlijving van de tot gewoon dienstplichtige be stemde personen van de lichting 1945. Deze inlijving is thans voor de Landmacht vastgesteld op 2, 7, 8 en 15 Mei a.s. en voor de Zee macht op 7, 14, 21 en 28 Mei en 4 Juni. De Minister merkt in zijn brief op„ dat slechts uit een zeer klein aantal gemeenten dienstplichtigen van de lichting 1945 worden be stemd voor de Zeemacht. PRINS BERNHABD MET VACANTIE. Z.K.H. Prins Bemhard ver toeft op het oogenblik voor her stel van gezondheid in het Bemer Oberland. Het is evenwel de be doeling dat de Prins vóór 30 April weer in ons land terug is. missies in de V. S. slechts een symptoom was. De werkelijke kwaal is het tekort aan goederen en dollars, welke de buitenland sche regeeringen brengen tot rechtstreeksche interventie bij den aankoop. Het zou geen goed doen en zelfs voor de buitenland sche handelaren tot een groot inconvenient leiden, wanneer de inkoopcommissies uit de V. S. zouden worden verdreven, alleen om in de betrokken landen een bureau te zien opgericht, waartoe de Amerikaansche leveranciers zich zouden moeten wenden voor het doen van zaken. Er is reeds veel gedaan in de richting van beperking van de werkzaamheden der inkoopcommissies en haar ontbinding. Van vrijwel alle lan den, waaraan door de Export- and Importbank leeningen verstrekt zijn, heeft zij de verzekering ont vangen, dat de door de bank ver strekte credieten ter beschikking gesteld zullen worden van de par ticuliere importeurs in die landen. Maffry zeide te durven voorspel len, dat binnen zes maanden men in geheel West-Europa in zeer belangrijke mate zal zijn terug gekeerd tot den particulieren handel. Op de vergadering van het Ge allieerde agenschap der herstel betalingen werd goedkeuring ge hecht aan de door het comité der koopvaardijvloot voorgelegde cij fers betreffende het aantal han delsschepen, die zullen toegekend worden als vergoeding voor de schade opgeloopen gedurende den oorlog 19391945. De totale verliezen aan scheeps- ruimte bedroegen 23.608.000 bru to tonnen. Aan Nederland zullen worden SANATORIUM „DE KLOKKENRERG." Wij verwijzen onze lezers, naar de in ons blad voorkomende ad vertentie, blijkens, welke gelden uit geblokkeerde rekeningen, voortaan, volgens; ministerieele beschikking, kunnen worden ge stort, op rekening van „De Klok- nenberg", bij het Bankierskantoor A. Janssens Emzoon, Tuinstraat 63, Tilburg. Het Sanatorium is gelegen aan de rijksweg Tilburg- Breda. Honderden T.B.C.-patiën- ten wachten op opname. Wegens geldgebrek zou, indien niet spoe dig geholpen wordt, van verdere uitbreiding worden afgezien. De Minister van Handel, Wal lace. heeft het voorzitterschap aanvaard van de commissie van de nationale voedselinzameling. De groote actie begint op 12 Mei en beoogt bijdragen te verzamelen in den vorm van levensmiddelen in blik of geld om voedsel te koopen ter bestrijding van den hongers nood, die thans V4 van de bevol king der wereld bedreigt. Mevrouw Franklin D. Roose velt en de voormalige directeur van de UNRRA, Herbert Lehman, zullen als eere-voorzitters optre den. Het nationale hoofdkwar tier van de actie is in New-York City met Dan A, West als direc teur. West is ook directeur van de afdeeüng van de UNRRA voor ingezamelde goederen en is tevens als directeur opgetreden van de kleeren inzamelingsactie „Victory Clothing Collection, eerder in dit jaar. - De ingezamelde levensmiddelen zullen door de UNRRA verdeeld worden naar gelang van de ge bieden,, waar de grootste behoefte bestaat. Al het ingezamelde geld zal worden besteed om voedsel aan te koopen voor leniging van den nood in het buitenland. In een brief, welke het zesde rapport van de U.N.R.R.A. aan het Congres begeleidt, verklaart President Truman, dat de weder, opbouw der wereld nog steeds een enorme taak is. Zoowel de brief als het rapport leggen den nadiuk op hetgeen nog verricht moet worden, meer dan op wat r eeds gedaan is. „Slechts een gelijkge richte actie van de Vereenigde I Naties en voornamelijk van cle produceerende landen kan, zelfs op dit oogenblik het voort duren van de noodtoestanden door de geheele wereld verhinderen". „Nu meer dan ooit moeten wij ons inspannen de vraag naar voedsel te bevredigen. Wij moeten daarin niet falen. Alleen ons geweten al eischt, dat wij onze verplichtingen volledig nakomen. Maar voor zichtigheid en eigenbelang bepa len onze politiek. Vrede noch voorspoed is mogelijk wanneer ziekten, honger en ontbering an deren van hun bestaansmogelijk heden berooven", aldus Truman. De Parlementaire Commissie, die in Nederlandsch-Indië een on derzoek heeft ingesteld naar de daar heerschende toestanden, is teruggekeerd. Z?j zal van baar bevindingen verslag uitbrengen 1 aan het parlement. Een mededeeling van het ge meentebestuur van Milaan ver meldt. dat het lijk van Bernto Mussolini in den nacht van Dins dag 23 April te Milaan is wegge haald. De speciale Senaatscommissie voor atoomenergie, gepresideerd door Senator Brien McMahon, de mocraat van Connecticut, hechtte haar goedkeuring aan het wets ontwerp inzake de Binnenlandsche contröle van atoomenergie. Het wetsontwerp voorziet in de instel ling van een atoomenergie-com missie van vijf leden, die door den President worden benoemd en een gemeenschappelijke controle commissie, samengesteld uit negen leden van den Senaat en negen leden van het Huis van Afgevaar digden. In de toelichting betreffende het te voeren beleid, wordt in het wetsontwerp verklaard, dat de ontwikkeling en de benutting van atoomenergie gericht zal zijn op de verbetering van de algemeene Op verzoek van de P.R.A. is in Londen gearresteerd de 28-jarige Hilversummer N., die als onder officier bij onze expeditionnaire macht in Engeland dient. Het is gebleken, dat hij in sa- menwering met anderen, meege daan heeft aan het verraden van Joden. De man is thans opge sloten in het kamp Naarden. Dinsdagochtend te acht uur zijn de directeur-generaal der B.B.C. Sir William Haley, en zeven zijner medewerkers, die op uitnoodiging van de Nederlandsche regeering een bezoek aan ons land brengen, te Hoek van Holland aangekomen. De gasten gingen per auto verder naar Eindhoven, waar bij Philips een demonstratie wordt gegeven van de vorderingen, die gemaakt zijn op het gebied van televisie en stereofonische ontvang st. De douanebeambten te Vancou ver, zitten opgescheept met ju- weelen en kunstschatten ter waar de van meer dan een half millioen dollar, welke het eigendom zijn van deni Franschen millionnair Henri Bar, die spoorloos verdwe nen was, toen een klein vracht schip met passagiersaccomodatie, waarop hij zich bevond, Vancou ver aandeed. Daar het niet be- welvaart, verhooging van der. levensstandaard, versterking van de vrije mededinging in het parti culiere bedrijfsleven en bevorde ring van den wereldvrede. In het rapport van de senaats commissie werd de nadruk gelegd op de dringende noodzakelijkheid van internationale samenwerking Andere landen zullen in staat zijn atoombommen te maken. Het monopolie, dat wij thans hebben' is onzeker en zal zeker van kor-l ten duur zijn. Er bestaat nog geen werkelijke militaire verdediging tegen atoombommen en er is nog geen uitzicht, dat deze kan worden ont- worpen. Het onderzoek voor het benut ten van atoomenergie moet krachtdadig worden aangemoe digd, gesteund en voortgezet wor den, indien wij onze positie tus schen de andere naties willen handhaven om over het behoud van onzen voorsprong maar niet te spreken. toegekend 1.555.000 ton of 6.59 kend is, of Bar erfgenamen heeft en aan België 313.000 ton of zullen de schatten eehigen tijd in 1.42 entrépöt moeten blijven. Het was te verwachten, dat de vóóroorlogsche drukte, die altijd de Paaschdagen in de bollenstre ken domineert, dit jaar nog niet zou wederkeeren. Er zijn immers nog geen fietsbanden en auto's genoeg, terwijl de touringcars ga- heel ontbreken. Maar desniette min zijn de Paaschdagen aan de bollenstreek niet onopgemerkt voorbijgegaan. Vooral de tram had zeer veel vervoer te verwer ken, zoodat bij de halten dan ook lange rijen watjhtenden gevormd werden en politie noodig was om alles in goede banen te leiden. Ook vele auto's en andere vervoermid delen tot ouderwetsche „sjeezen" toe, brachten bollenkijkers aan en als men niets had om in te rijden wel dan liep men, zooals vele wan- delsportcluibs deden. En niemand was natuurlijk zonder bloemen, die langs de wegen te kust en te keur werden aangeboden. Vooral de narcissen deden opgeld en aan de gele slingers waren dan ook van verre de bollenkijkers te her kennen De café's en restaurants woorde deden goede zaken, want de wan- wijl de delaara waren zeer talrijk en ook dere c het aantal fietsers viel mee, den zooals kouden, straffen wind in aanmer- e.d. Ah king genomen. Hillegom was van- boord 1 wege een Katholiek parochiefeest cuatie aan het vlaggen, hetgeen het keurig „feest van geur en kleur" nog exqde te v tra verhoogde. dadiger Naa neemt, in Boi van van 1( dit ja evacue De autorit 45 Li king s verdee Kleine naar Samar naar I bes, tv Oost heira ken,, zt delijke rong derlanc naar S eilande Nieuw- Door berty t die oor scheper volgen; zijn v haast. Men te doe v/h DE WILDE, Oostburg KANTOOR W 40 ZUIDZANDE immuuniiiiiiiiiiuiiiiiIII1NIII|I||||||^ ter- ,„ruV TELEFOON Nr. 48 HULST LANGE BELLINGSTRAAT 4 2 X p. week 100 betrekk. Elk beroem Riiks-Gem. f 4 p. mnd. 10 p. 3 mnd. Z. postwissel uitg. J. P. KALAND, postbox 301, Den Haag iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiai Van 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent. (Maximum 8 regelst Brieven of adres aan Bureau van dit Blad 10 een. meat I Aanmeld J I Zn, Gevraagd: een Werkster, voor 1 of 2 dagen per week. Niet voor de schoonmaak. Mevr. VELDHUI.TZEN, Em- „pifi-n> "6, Aanmelden; A. VEKNAtvt Te koon: een Schutting va» betonnen platen, 46 X 2 na, /'500. Te bevragen bij: O I RAMMEI,OO, Mai kt A 177. ci «iV'él-riiühë "aangeboden Aannemersbedrijf. P'ano. Prijs 750. iVl

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2