I 4 Het ontwerp Grondwetsherziening. Id^ DE SPAR De graanpositie der wereld. Blieven uit de Hofstad. Vragen van den dag. Zeeland heeft een warm hart in Holland. beschaafd Perzische kwestie opgelost. INDONESIË Een Britsche persstem over de besprekingen* V acantiegan gers, werkt mede JDe Vrije Zeeuw"j| WEERSVERWACHTING Uitgave van de Stichting „De Vrije Zeeuw" Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande, Terneuzer De Zomersche dagen van April. Het geheimzinnige Rusland. Een 3/s meerderheid inplaats van 2/3. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend een wets ontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel tot verandering in de Grondwet, strekkende tot wijziging van de bepalingen betreffende de veranderingen. MAATKLEEDING Het Prinselijk Paar te Kopenhagen. Grieksche Regent afgetreden. De eerste vrouwelijke Burgemeester Lin Nederland. Atoomonderzoek' in Zweden. V li Kamp Vught 1943-1944. Leegc graanschuren en S. O. S.-signalen. het Dagblad voor Oost en West Zeeuwsch-Vlaanderen Schippersstaking te Antwerpen. 2de .laargang No. 169 I 1 medegedeeld door 't K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Einde van het zómersche weer. Meest zwaar bewolkt met tijdelijk eenigen regen. Mati ge wind, aanvankelijk tus- schen Zuidwest en West. Later naar Noordwest ruimend. Vooral in het Noorden en Westen van het land aanmer kelijk kouder. Nacht vors tverwachting Geen nachtvorst. REDACTIE Hoofdredacteur Herm. Steggerda. Redacteuren P L. D. J. vao Oeveren S W Henry. Redactie-adres Noordstraat 55- 57 Ter neuzen Telef 2510 Na 6 uur 2073 Administratie-adres Smidswal - Terneuren Telefoon 2073. Abonnementsprijs! J fl. 3,25 oer 3 maanden Weekabonnementen 27^ c*n< Advertentieprijs t Per mm 1 0 centminimum per advertentie fl 1,50. Rubriek kleine advertenties 1—5 regels 60 cent; iedere regel meer 1 2 ct. Vermelding brieven of adres Bureau van dit Blad 10 cent meer. Inzending advertenties tot 4 uur namiddags Gedurende de eerste dagen van April kwamen in Nederland uit zonderlijk hooge temperaturen voor, voor den tijd van het jaar. Zoo werden in De Bilt op 2, 3 en 4 April temperaturen waargeno men, die hooger waren dan sedert het begin van de waarnemings- reeks in 1897 het geval was. Wlat wil Rusland? Door welke motieven wordt het gedreven Welke aspiraties jaagt het na? Er is niemand, die het weet. Het knylsterieuse Rusland heeft meer dan één gelaat. Als we denken: nu weten we het, zien we opeens een ander gezicht voor ons en we moeten zeggen, dat we het niet weten. Dit staat vast: Het prestige van Rusland is in West-Europa en Amerika! belangrijk gedaald. Groote bewondering was er voor Rusland tijdens en na den oorlog. Nog versch 't geheugen liggen de groote offers door dit volk gebracht in den strijd tegen de Duitsche overheersching. De herwonnen vrijheid, waarin de eertijds door de Duischers bezet te landen zich nu mogen verheu gen, is voor een belangrijk deel te danken aan den heidhaftigen strijd van het Roode leger. De bewondering voor de unieke prestaties in den oorlog is geble ven en toch is het prestige van Rusland verminderd. Wat is daarvan de oorzaak? Moeten we de oorzaak zoeken in het dictato riaal karakter van het regeer- systeem? Van dictatuur heooen we immers hartgrondig genoeg. Vroeg of laat moet cut leiden tot fatale consequenties en moet den vrede er door in gevaar wor den gebracht, juist omdat Rus land zulk een machtige Staat is. De dictatuur van Franco in Spanje, hoé verwerpelijk ook, zal buiten de grenzen van Spanje waarschijnlijk niet veel invloed uitoefenen. Maar met Rusland staat het geval heel ander. En het valt met te ontkennen, dat allerlei typische kenmerken van den dictatuurstaat in Rusland aanwezig zijn. Hoe staat het b.v. met de vrijheid van politieke par tijvorming, vrijheid van meenings- uiting'? Worden de verkiezingen niet zóó georganiseerd, dat er van een vrije verkiezing geen sprake is, maar dat de uitslag van te voren vast staat? Om dan van het be staan van een geheime Staats politie maar niet eens te spreken! Of is het niet de dictatuur maar het Russische chauvinis tisch nationalisme, dat ons op on ze hoede doet zijn? Onder de Tsaren sprak men over het Heili ge Rusland. De idee van de grootheid van de Russische natie was toen de drijvende factor in Rusland's buitenlandsche politiek. Het heeft er soms allen schijn van of onder andere vormen deze oude idee weer levend is geworden in het huidige Rusland. In de derde plaats moet niet vergeten worden, dat Russische denkers en schrijvers in den loop der historie telkens weer een lans hebben gebroken voor de oprich ting van een grooten Staat waar toe alle Slavische volkeren zouden moeten behooren. Het rassenmotief speelt hierbij dus een een groote rol. Indien dit motief in Rusland op 't oogenblik weer een belangrijken invloed zou hebben dan staat het bij voorbaat vast, dat er van het zelfbeschik kingsrecht van verschillende Oost Europeesche volkeren als Polen, Balten, Roemenen, Bulgaren etc. niet veel terecht zal komen. Volgens het Pan-Slavische ide aal mogen deze volken dan geen eigen bestaan hebben, maar be hooren uit overwegingen van af komst en ras tot het groote Rus sische Rijk. Tenslotte is het nog altijd de vraag of de Komintern, de Com munistische Internationale, die tijdens den oorlog ontbonden is wel werkelijk dood is. Er is bij na niemand die het gelooft. En het is wel zeker dat een belang rijk deel van West Europa en Amerika van de zegeningen van dit Russische Messianisme niet is gediend. De Komintern berust cm de ge dachte, dat het heil voor Europa in de eerste plaats, ja zeifs voor de wereld, zal slagen door gemeen schappelijke actie van het Bolsje wisme in Europa en daar buiten. Het is nu eenmaal een feit, dat de Communistische Dartijen bui ten Rusland slaafs aan Rusland gebonden zijn en geen zelfstan dige politiek voeren. In elk ge val geeft dit alles ons wel het recht te spreken van het geheim zinnige Rusland en doet ons tevens iets verstaan van de moei lijkheid om de juiste houding tegenover dat land te vinden, zoo als b.v. de Perzische kwestie ons te zien gaf. De toelichting herinnert er aan, dat bij Kon. Besluit van 22 Febr. 1946 een Staatscommissie is inge steld, aan welke is opgedragen op zoo kort mogelijken termijn te onderzoeken in hoeverre het wen- schelijk is wijziging te brengen in de bepalingen van de Grondwet betreffende veranderingen. De in de commissie gevoerde besprekingen hebben geleid tot een rapport, dat onder dagteeke- ning van 1 April 1946 aan H. M. de Koningin is uitgebracht en dat als bijlage bij dit ontwerp van wet is afgedrukt. Het voorstel beoogt in overwe ging te doen nemen een wijziging van de bestaande procedure tot verandering van de Grondwet op een essentieel punt in dier voege, dat in de gevallen, waarin een be roep op het volk wordt gedaan, dit beroep in een eenvoudiger en tevens meer sprekenden vorm wordt gekleed. In vrijwel alle democratische landen, die een geschreven con stitutie of constitutioneele wet ten kennen, is de wijziging van de daarin vervatte bepalin gen aan een bijzondere procedure, afwijkend van den nofmalen gang van wetgeving onder worpen. Ook te onzent is van den aanvang af voor de herzie ning van de Grondwet een bijzon dere weg aangewezen. In den regel kan men in den voor de on derscheidene constituties voorge schreven gang van zaken één of meer van de drie volgende ge dachten terugvinden. a. de gedachte, dat een grond wetswijziging eerst in overweging genomen kan worden, indien een desbetreffend voorstel uitgaat van een bijzondere instantie (bijz. re geling van het initiatief) b. de gedachte, dat een grond wetswijziging niet tot stand kan komen, zonder dat het volk de gelegenheid heeft gehad zich over deze wijziging uit te spreken; c. de gedachte, dat voor hef Opbrengst Zeeland. st raa teollecte Avond aan avond is er door een ploeg van 50 amlbtenaren uit over- heids- en semi-overheidsbedrijven, die spontaan aan een enkelen op roep gehoor gaven, onder leiding van den heer E. van Beek; hoofd boekhouder bij het G.E.B. gewerkt om de opbrengst van de collecte van het Comité Scheldemonden vast te stellen. Het resultaat is daverend. Rotterdam e. o. gaf een goed voorbeeld en boekte 65.000, de residentie offerde al leen op straat 73.658,28, dus bij na driekwart ton, uit 1407 bussen. En nu een kleine samenvatting rond de cijfers. Haag collecte 73.650, inteeken- lijsten ƒ7000, tezamen ƒ80.650. Leidschendam 850, Voorburg ƒ9500, Rijswijk 13.500, West- land ƒ60.000, totaal /164.50tk Maar daarmede is de uitkomst van de totale inzameling nog niet vastgesteld. Wat op de banken en op de giro is gestort, is nog niet bekend, en de berichten daarom trent luiden uitermate gunstig en dan zijn er nog de duizend brieven aan de groote zaken waarvan het eerste antwoord een zending van 1000 en het tweede een van 500 inhield. Den Haag en het Comité Schel demonden kunnen terugzien op een geslaagde actie. Geen wonder dat wij bij de leiders, de heeren Adriaanse en Kurpershoek, glun dere gezichten zagen en dat zij allen helpers bij het tellen hun bijzonderen dank brachten. Zeeland heeft een warm hart in Holland. tot stand brengen van een wijzi ging een gequalificeerde meerder heid noodzakelijk is. In de thans geldende Grondwet zijn deze drie gedachten in diei voege uitgewerkt, dat: a. voor het in overweging nemen van een wijziging noodza kelijk is, dat de aanwezigheid van grond daarvoor bij de wet is vast gesteld (eerste lezing) b. niet de zittende Kamers der Staten Generaal, doch slechts de na ontbinding nieuw gekozen Kamers bevoegd zijn de wijziging tot stand te brengen (tweede lezing) en c. de nieuw gekozen Kamers niet dan met twee derden der uit gebrachte stemmen de verande ring kunnen aannemen. Ook wordt voorgesteld de Ka mer voor Grondwetsherziening op te bouwen naar het model van de Tweede Kamer. Tegen deze regeling zijn ver scheidene bezwaren gerezen. De Regeering meent, dat een beroep op de kiezers voor het tot stand brengen van een verande ring in de Grondwet vooralsnog onder alle omstandigheden ge boden is. Met de meerderheid van de Staatscommissie is zij van oordeel, dat dit beroep in een eenvoudiger en meer sprekenden vorm dient te worden gekleed. Men zal daarbij ontbinding en verkiezing van nieuwe Kamers moeten en kunnen vermjjden en wel omdat: le. uit een uitspraak van het volk in den vorm van verkiezing van nieuwe Kamers weinig of niets kan worden afgeleid ten aanzien van het oordeel over de aanhangige wijziging; 2e. tusschentijdsche ontbinding uit een oogpunt van continuïteit van het staatsbeleid ongewenscht is. De regeering volgt het voorstel van de meerderheid van de Staats commissie om een bijzondere Ka mer voor Grondwetsherziening over de verandering te doen be slissen. Deze Kamer, uitsluitend met het oog op de aanhangige wijzi ging gekozen, zal worden samen gesteld op de zelfde wijize als de Tweede Kamer; zij mag geacht worden een zuiver en volledig beeld te geven van de in het volk met betrekking tot de wijiziging levende opvattingen. De Regeering volgt echter niet de bezwaren van de Staatscom missie tegen het eischen van een gequalificeerde meerderheid. Zij meent, dat in deze bijzondere Kamer een meerderheid van drie vijfden van het wettelijk aantal leden noodzakelijk moet worden geacht. Weliswaar meent zij met de Staatscommissie, dat daar in het stelsel van een Kamer voor Grond wetsherziening de uitspraak van het volk zooveel mogelijk is los gemaakt van de bepaling van het algemeen staatkundig 'beleid in de komende vier jaren, aan de hand having van het vereischte van twee derden meerderheid geen be hoefte bestaat; anderzijds acht zij het opnemen van een rem zij het van geringer vermogen tegen overijlde wijziging der Grondwet niet overbodig. Het komt de regeering voor, dat door het eischen van een drie-vijf de meerderheid voldoende waar borg tegen overijlde wijziging wordt verkregen, terwijl ander zijds het bezwaar, dat een herzie ning door een betrekkelijk kleine minderheid kan worden tegenge houden, bij dezen eisch minder klemt dan bij een meerderheid van twee-derden. Voorgesteld wordt, dat de be raadslaging en stemming over de Grondwetsverandering in eerste instantie in een vereenigde verga dering zullen plaats vinden. Op deze wijze zal het bijzonder karakter van de Grondwetswijzi ging nog eens worden geaccen tueerd. Buiten twijfel wordt ge steld, dat een voorstel tot Grond wetsherziening ook van de Staten- Generaal kan uitgaan op voor dracht van de Tweede Kamer. Volgens het ontwerp zal na de afkondiging van de in eerste in stantie vastgestelde wet, binnen twee maanden een verkiezing moeten worden gehouden voor de Kamer voor Grondwetsherziening. Prinses Juliana en Prins Bern- hard hebben Vrijdagmiddag om 2 uur, nadat zij op het met Neder landsche en Deensche vlaggen ver sierde vliegveld Kastrup zijn ge land en tezamen met het Deen sche koningspaar en de aanwezige leden der koninklijke familie op Amaliënlborg het ontbijt hadden gebruikt, in het paleis Amaliën- borg vertegenwoordigers der Deensche pers ontvangen en hun gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. In den namiddag hébben de Prins en Prinses in het Nederlandsche gezantschap leden der Nederlandsche kolonie in Ko penhagen ontvangen en des avonds is een souper in streng besloten kring gearrangeerd. Door het Deensche Hof zijn kolonel der artillerie F. L. Hval- koff en de hofdame der Deensche koningin baronesse Gyldenkrone aan het Prinselijk Paar tijdens zijn verblijf te Kopenhagen toe gevoegd. Aecoord geteekend in Teheran. Vrijdagochtend is tusschen den Perzischen minister-president en den Sovjet-Russischen ambassa deur een accoord geteekend, dat de bekroning is van de besprekin gen die te Moskou begonnen en te Teheran geëindigd zijn. Het accoord behelst de volgende essentieele punten: 1. De Sovjet-troepen in Perzië, die op 24 Maart met de ontrui ming zijn begonnen, zullen het Perzisch grondgebied binnen 45 dagen na dien datum volledig ver laten hebben. 2. Omtrent de petroleum werd beslist, dat binnen zeven maanden na dezen datum de clausules voor een overeenkomst betreffende de oprichting van een gemengde P'er- zisch-Sovjet-Russische maatschap pij voor de exploitatie van de petroleumbronnen in het Noorden van Perzië door het parlement zullen moeten zijn goedgekeurd. 3. Het probleem Zaerbaidsijan wordt als een zuiver binnenland- sche aangelegenheid erkend en het zal de taak van de Perzische regeering zijn om het lot van deze provincie overeenkomstig de grondwet te regelen. De Grieksche regent, aartsbis schop Damaskinos, is afgetreden, zoo werd Vrijdag officieel meege deeld. Het ontslag werd verzocht in een telegram aan Koning George van Griekenland te Lon den, onmiddellijk nadat de regent Donderdagavond het nieuwe kabi net had beëedigd. Het onafhankelijke weekblad ,,Time and Tide", schrijft over Indonesië in zijn. buitenlandsch overzicht, het volgende: „In den toestand in Indonesië is onge twijfeld een gunstige ommekeer gekomen. De besprekingen tus schen) de Nederlanders en de Nationalisten, zijn zoo succesvol geweest, dat Dr. Van Mook een delegatie van drie Indonesische politici naar Nederland mede- neemt om directe besprekingen te voeren met de regeering te Den Haag. Dat kan slechts beteeke- nen, dat, hoe groote verschillen er ook mogen bestaan, het zeer veel-omvattende voorstel tot een gemeenschappelijk burgerschap, en tot zelfbestuur, opgevat is als een definitieve basis voor onder- Naar het A.N.P. verneemt, is met ingang van 16 April 1946, be noemd tot burgemeester van Oost- West- en Middeïbeers (Noord-Bra bant), Mevrouw G. C. TH. M. SmuldersBelien Zij is de eerste vrouw in Neder land, die aan het hoofd van een gemeente zal staan. De gemeente Oost-West- en Middeïbeers, is een dorp van 1800 inwoners. Het ligt aan het rivier tje de Beerze, juist op de helft tusschenl Eindhoven en Tilburg. Mevrouw Smulders is de weduwe van den vroegeren burgemeester, J. W. A. Smulders, die aan het hoofd dier gemeente stond sinds 4 Juni 1927. De heer Smulders, die weigerde de Duitsche maat regelen ten aanzien van den ar beidsinzet uit te voeren, werd in Juli 1944 door onze onderdrukkers gearresteerd en naar een concen tratiekamp gebracht, waar hij het leven liet. Mevrouw Smulders is Roomsch-Katholiek en haar ge- meentenaren zijn overwegend van deze richting. Zij is vóór haar huwelijk onderwijzeres geweest en is in het bezit der hoofdacte. In het vereenigingsleven bekleedt zij verscheidene leidinggevende func ties. Zij is 20 November 1902 ge boren en heeft 4 kinderen van 125 jaar, van wie de twee oud sten op een kostschool zijn. Mevr. Smulders zal bij haar burgemeesterschap niet het ambt van secretaris vervullen. handelingen. Dat er een poging is "-edaan om Sumatra, waar de Nationalistische beweging veel zwakker is dan op Java. in te schakelen in het Indonesië, waar een vrij zelfbestuur zal worden ge vestigd, kan men een tweede aan wijzing zien, dat men elkaar ten aanzien van een overeenkomst genaderd is. Dr. Van Mook heeft wel-ver dienden lof toegezwaaid aan Sir Archibald Clark Kerr, als bemid delaar tusschen de scherp tegen over elkaar staande partijen. Be langrijker echter waren zijn lof uitingen voor Dr. Sjahrir, het hoofd van de tegenpartij, omdat deze noch zijn humeur, noch zijn houding had verloren en de con ferentie op een punt heeft ge bracht, waarop openbaar kon wor den medegedeeld, dat de nog be staande verschillen „klein" waren. Dr. Sjahrir heeft klaarblijkelijk het hoofd* koel gehouden en zijn houding gevonden, daar hij voor de eerste maal heftig heeft gerea geerd op den druk, dien zijn extremistische medestanders uit oefenen, Hij heeft een dringend beroep gedaan op het zgn. „Republikein- sche Leger", om de Britsche troe pen in Bandoeng toe te laten en hij heeft bevel gegeven om den agitator, die den titel van com munistisch leider voor zich op- eisclit en verantwoordelijk is voor veel onlusten, te arresteeren. Het is duidelijk, dat Sjahrir zich in zïjn positie versterkt voelt, daar h" inderdaad iets heeft verkregen, dat zijn volgelingen als iets re eels zullen beschouwen. Indien hij werkelijk heeft begrepen, dat er geen toekomst is voor een on afhankelijk Java, doch dat een vrij Indonesië in een nieuw gemeene- best de beste vooruitzichten heeft en hij overeenkomstig dit bewust zijn handelt, dat is de beste garan- die- •- li -fpar. niet alleen voor een blijvende oplos sing, doch voor welvaart en rust in een gebied, dat van vitaal be lang is. Naar het Zweedsche Interna tionale persbureau meldt heeft een atoomcommissie, bestaande uit tien van de befaamdste Zweed sche technici en geleerden, voor gesteld dat als eerste stap een be drag van 4 millioen kronen, is on geveer 2.5 mill, gulden, beschik baar zal worden gesteld ten be hoeve van een uitgebreid onder zoek op het gebied der atoom energie. Zweden moet uitgebrei de maatregelen nemen wil 't niet ten achter geraken in den op- marsch van het atoomonderzoek, aldus de deskundigen, die tezelf dertijd er den nadruk op willen vestigen dat zij al te hooge ver wachtingen van een nieuwe aera den domper op moeten zetten. Het onderzoek der atoomenergie is nog niet zoover gevorderd, dat deze de materieele levensstandaard op een aanzienlijk hooger peil zou kunnen brengen. De commissie stelt als een der eerste maatrege len voor de constructie van een apparaat waarin energie kan wor den vrijgemaakt. Een kachel zonder kolen Een schoen zonder zolen Een smid zonder hamer Een huis zonder kamer Een land zonder goud Een ei zonder zout Is lang niet zoo bar Als de huisvrouw zonder Spar; ^ORGANISATIE VAN ZELFSTANDIGE KRUIDENIER)' Naar wij vernemen is te Vught ders werden gefusilleerd. Daarop zullen de namen der slachtoffers evenals van hen, d:e daar reeds eerder om het leven werden ge bracht, worden vereeuwigd. Het comité bestaat uit mevr. Van Zinnicq BergmanLefeburc, mevr. Van Lesuwen-Meijer Wiers- ma. Mevr. Timmenga— Hiemstra en de heeren J. van Meerendonk en Jhr. W. van de Poll. Gifte-i De deelnemers aan de Interna- schouders moeten zetten onder de tionaJe graanconferentie te Londen taak, welke zij gemeenschappelijk die inmiddels twee dagen heeft te vervullen hebben. Mogelijk zul- geduurd, zijn voor het weinig he- len Turkije, Denemarken en Zwe- moedigende feit komen te staan, den nog eenigermate de helpende dat de graanschuren van Europa hand kunnen bieden. Ten opzichte en de landen daar buiten prac- van Zweden is men zeer dankbaar gestemd voor de edelmoedige wijze, waarop het in nood verkeerenden reeds zoo vaak heeft geholpen. Van de meeste andere Europee sche landen hoort men vrijwel niets anders dan noodkreten en S.O.S.-signalen. Hoewel Neder land er ook ongunstig voorstaat' is het naar Minister Mansholt aan tisch leeg zijn. Men wordt "zich hier pas goed bewust, hoe enorm de uitputting is naartoe een mo derne oorlog leidt. De verwoes ting in het productie-apparaat en aan het transportsysteem speelt een groote rol. Elk land heeft hier zijn eigen problemen. De voorzitter der conferentie, Noel Baker, noemde een redacteur van het A.N.P. ver de „Combined food board" de klaarde, toch bereid om waar het organisatie waarin alle exportlan- in zijn vermogen ligt anderen te opgericht een comité om te komen den zijn vertegenwoordigd, een in- helpen zulks in het raam van een tot oprichting van een eenvoudig stelling welke thans noode gemist algemeen plan. De conferentie gedenkteeken op de plaats bij het kan worden, hoewel het slechts was het erover eens, dat bij het kamp Vught waar op 4 en 5 Sep- een oorlogslichaam was. Dat men overbruggen van het tekort de tember 1944 honderden Nederlan- deze organisatie niet heeft opge- menschelijke consumptie in de jj t"* geven heeft tot gevolg, dat de arme landen niet in den chaos en catastrophe zijn geraakt. Men is wel ontevreden over het feit, dat de food board bij de toewijzing van de quota ou eigen houtje te werk gaat, zonder dat de invoer- graan van de landen, die vertegen- landen een stem in het capittel woordigd zijn in het graancomité hebben, doch de „board" zegt dat van „Combined foodboard" te dit te veel tijd zou kosten. De Washington, de organisatie van de Nederlandsche delegatie zal nu ex^orteerende landen Het eraan- worden gaarne ingewacht op giro voorstellen indienen om daarin comité, dat daaraan is toe°e- °n<0 lm nare van C. L van verandering te brengen voegd, bestaat uit de importee- Leeuwen-Meijer Wiersma, Vught. Alle betrokkenen zullen hun rende landen Directeur-Generaal voor .de prijzen over regeerings- beleid in deze zaken. Prof. G. Brouwer, directeur- generaal voor de prijzen, heeft Donderdagmorgen in een perscon ferentie te Amsterdam gesproken over het regeeringsbeleid in deze zaken. In zijn toelichting bracht hij o.a. ook de prijzen, die vacautiegan- gers dezen zomer zullen moeten betalen, ter sprake. Daar onze grenzen nog dicht zullen zijn, zal de toevloed van vacantïegangers naar badplaatsen e.d. overstelpend zijn. Natuurlijk zijn reeds thans maatregelen getroffen de daaruit voortvloeiende enorme prijsstij ging voor de verblijfkosten tegen te gaan. Hotels en pensions zul len hun prijzen niet meer dan 40 procent hooger mogen maken dan de prijzen van 1939. Gemeubileer de huizen zonder pension mogen de prijzen, vergeleken bij die van 9 Mei 1940, in het geheel niet ver- hoogen. Zij die prijlzen van 600 of meer per maand durven te vra gen voor hun huis, maken zich dus in de meeste gevallen aan een ernstige overtreding schuldig. Van de gemiddelde prijzen heeft de regeering zich nu een overzicht verschaft, op basis waarvan een strenge controle zal worden inge steld door den opsporingsdienst. De eigenaars van de gemeubileer de huizen, die nu reeds tegen fan tastische prijzen voor de komende maanden zijn verhuurd, zullen er goed aan doen hun prijzen alsnog te verlagen. Iedere geconstateer de ernstige overtreding zal wor den bestraft, waartoe op het oogenblik overleg wordt gepleegd met de rechterlijke macht. Door middel van een voorgeno men groote campagne hoopt de regeering het publiek, dat in vele gevallen tegen zichzelf in be scherming moet. worden genomen, van de nood z r-J t. h e H i te over tuigen mede te Werken aan de be strijding der prijsopdrijving in de vacantieoorden. Op die wijze is het niet uitgesloten, dat het komende seizoen toch nog een succes wordt. ZATERDAG 6 APRIL 1946. Adverteer in laatste plaats mag worden aan getast. Nederland, België en Frankrijk zijn benoemd tot leden van een subcomité, dat een enquête zal houden naar de behoeften aan De schippers hebben geweigerd te vertrekken, terwijl de vlaggen van hun schepen halfstok werden geheschen. Te Antwerpen werd een verga dering gehouden. De vergadering heeft besloten een telegram te zenden aan de regeering, waarin wordt ver klaard, dat de schippers hun eischen handhaven en elke bedrij vigheid stilleggen in de haven van Antwerpen, alsmede te Gent, Luik, Charleroi, Brugge en andere plaatsen. arcade geprojecteerd met daartus- schen toegangen; tot het „Binnen hof" van elk département. Wanneer deze schoone nlannen zullen worden uiteevoe-d ligt nog in een duistere toekomst. Zeeland in Den Haag. Kurhaus blijft Kurhaus. Stadsplannen Den Haag. Het bezoek van de Zeeuwen aan onze stad is niet alleen een finantieel succes ge worden, het heeft het begrip voor den nood en de offers die Zeeland gebracht heeft voor de bevrijding verlevendigd en daardoor de ban den van Noord met Zuid ver sterkt. En wie van de Hagenaars kon de schoone Zeeuwschen weerstaan wanneer zij zoo vriendelijk ver zochten, met zoo'n gulle opgewek te lach, om iets te geven voor de getroffen gebieden rondom de Scheldemonden. Wat mij het meeste getroffen heeft was in de eerste plaats de moed en de op gewektheid waarmede de Zeeu wen over hun werkelijk niet benij denswaardig lot spraken. Men hoorde ze niet klagen, ze maak ten grappen over hun erbarme lijke woningtoestanden en noodig- den ons met overtuiging uit om van den zomer eens in de bunkers te komen logeeren. En dan was er het pleizier wat ze zelf in- dit uitstapje hadden, hoewel allen toch hard hebben gewerkt om zoo veel mogelijk geld binnen te bren gen kon men op de gezichten lezen hoe ze genoten. En dat heeft ons weer verwarmd en met gulle hand doen schenken. Een van de aardigste momenten was toen de collonne militaire auto's, met de bezoekers uit Zeeuwsch-Vlaanderen, een jeep aan het hoofd, het statige Binnen hof op kwamen rijden. Het Comité Hulp Actie Scheldemonden had zich met de reeds aanwezige „hulptroepen" uit Walcheren op het hordes opgesteld om de nieuw aangekomenen o.a. uit Oostburg, Cadzand, Breskens en Groede, een daverende ontvangst te bereiden. Over de officieele ontvangsten weet U natuurlijk alles; Zaterdag was de groote collecte waaraan naast vele anderen ook 1500 Deut sche studenten, door vertooning van poppenkasten en goochelen zoo'n groote medewerking hebben verleend. 8 Muziekcorpsen deden hun klanken schallen om de resi dentiebewoners op te wekken hun gaven te schenken, een tram van de Rotterdamsche Tramweg Mij verbouwd tot een statige „Nieuw Amsterdam" reed (men zou bijna kunnen zeggen voer) door de stad, kortom Den Haag stond in het teeken van Luetor et Emergo. Op den gala-avond, die Donder dag gehouden werd, oogstten de West-Kappelsche dames een groot en welverdiend succes. Wij zullen het heele program ma niet meer herhalen, maar kun nen alleen met overtuiging zeg gen, dat elk nummer al deze dagen tot in de perfectie verzorgd was. Een woord van groote lof komt toe aan het actieve Comité voor Hulp aan dé Scheldemonden. dat alles zoo voortreffelijk geor ganiseerd heeft. De totale opbrengst is nog niet bekend, men is nog steeds aan het tellen. De verwachtingen zijn, dat naast het Westland en Rijswijk- Voorburg (resp. 60.000 en 21.000) in de residentie alleen het bedrag zeker meer dan 100.000 zal zijn. (Voorwaar een prachtig resul taat, waarvoor de Zeeuwen ons misschien dankibaar zullen zijn. een dank die echter nooit op kan wegen tegen wat wij weten ver schuldigd te zijn aan Zeeland, dat geofferd werd, mede voor onze bevrijding. Daarom „wel thuis" 500 bezoe kers, wij hopen, dat uw land spoe dig weer zal herrijzen In een van onze vorige brieven hebben wjj geschreven, dat het Kurhaus in Scheveningen her doopt was in Badhuis, een naam die het reeds vroeger had. Tegen deze naamsverandering is zoo'n storm van protesten op gegaan de Mij Zeebad werd bedolven onder de brieven waarbij zelfs beleedigende dat men besloten heeft het Kurhaus maar voorloopig Kurhaus te laten tot er misschien in de toekomst een hetere naam gevonden zal' worden. Het is wel eigenaardig dat men liever aan dezen Duit- schen naam vastblijft houden, dan tracht aan het geenszins slechte „Badhuis" te wennen. Ter geruststelling- wordt nog medegedeeld, dat de uitgeloofde prijzen zullen worden uitgekeerd. Architect Dudok heeft voor de leden van den Gemeenteraad een uiteenzetting gegeven over de plannen voor onze stad, die onder zijn leiding zijn ontworpen. Hij heeft daarbij aangegeven hoe men de oplossing denkt van het stationsprobleem. De (Spoorwegen en ontwerpei- zijn het er over eens, dat de trei nen tot in het hart van de ge- m ente moeten kunnen doordrin gen, dit zal ondergrondsch ge beuren, langs de Koninginne gracht, via Sportlaan naar Kijk duin. Een Staatsspoorstation zal ver rijzen, dat 4 maal zoo groot is als het tegenwoordige Hollandsch Spoorstation. Het komt to liggen te midden van een groene om geving. Vanaf dit plein zal de nieuwe stadskern te bereiken zijn. Het nieuwe regeeringscentrum heeft men zich gedacht aan het Spui, waar zeker 5 ministeries zullen komen rondom een plein, dat minstens twee keer zoo groot is als het tegenwoordige Plein. Men heeft daar ook een winkel-

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1