A De man die kwam en toch wegbleef. Officieele Regeeringsverklaring over de landing der Ned. troepen op Java. LORD LOUIS BOEKT RESULTATEN. Brieven uit de Hoofdstad MAATKLEEDING j gA&OOhJlyk/iiltl Vragen van den dag. Zeeuwen bezichtigen Den Haag. WEERSVERWACHTING geeft Uitgave van de Stichting ,,De Vrije Zeeuw" Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande, Terneuzen rankrfjk wenscht meer kolen uit Duitschland. Feestavond van de actie „Scheldemonden". Churchill en Hoover naar Nederland. Ballet-Jooss weer in ons land. Truman ziet het niet zoo donker in. Communiqué van de Veiligheidsraad. Van Asbeck te Curagao Extra Sigaretten in de herdenkingsweek Belgische Kabinetscrisis Magnetische storingen veroorzaken Noorder licht. - Klassejustitie? Schiphol en de atoombom. NEURENBERG Von Ribbentrop zelfwaan weer aan 't woord, 2de Jaargang No. 163. medegedeeld door het K. N. M.I. te De Bildt, geldig tot hedenavond: Weinig verandering. In den ochtend en voor middag plaatselijk nevel of mist. Overigens meest licht bewolkt met Oostelijke wind en weinig verandering van temperatuur. <1 REDACTIE: Hoofdredacteur Herin. Steggerda. Redacteuren P L. D. J. van Oeveren S W Henry. Redactie-adres Noordstraat 55 57 Terneuzen Telef 2510 - Na 6 u..r 2073 Administratie adres Smidswal T erneuzen Telefoon 2073. ZATERDAG 30 MAART 1946. minimum <1 1-50. Abonnementsprijs fl. 3.25 per 3 maanden; Weekabonnementen 27^2 c* Advertentieprijs Per mm 1 0 cent per advertentii Rubriek kleine advertenties 1—5 regels 60 cent, iedere regel meer 1 2 ct Vermelding brieven of adres Bureau ven dit Blad 10 cent meer Inzending advertenties tot 4 uur namiddags. UW KLt< Wanneer gij, Adamskind, in 't paradijs moogt gaan Dan zult g' als Eva van dien eenen boort niet eten. Noch gij, noch ik, wijl ons door pijn gelouterd weten De booze hand voor altijd zal weerstaan." (,,Daad en droom". H. St.) We helbben nog voor kort een schoone tijd beleefd, waarin de mensch in staat bleek te zijn alles in te zetten voor zijn ideaal van de vrijheid, tot zelfs zijn leven... en die duur gekochte vrijheid is we mogen het immers met trots zeggen verworven. Maar hoe snel zijn de kleuren van deze verworvenheid verbleekt en ver troebeld. Dat is iets, hoewel wij uit ervaring weten dat zoo vaak de daad de droom verscheurt, waaraan wij nimmer zullen wen nen en zeker niet ten opzichte van de vrijheid, omdat zij het kos telijk erfgoed is, niet alleen naar de traditie van ons volksleven, maar wortelt in ons zedelijk be wustzijn. Tijdens den oorlogsbrand en den terreur in ons vaderland, bad op een bidstond een predikant van de kansel de woorden: „Heer, indien mogelijk, herstel het recht en het rechtsbesef, want alleen daarin kan de werkelijke vrijheid be staan." Toen waren we nog vol verwachting en wie zal dat niet vurig meegebeden en gehoopt hebben? Ons was nauwelijks de adem gelaten... en nu, de vrijheid is verworven, inderdaad, maar juist in deze dagen krijgen die woorden weer zoo'n wonderlijke beteekenis. De realiteit van de vrjjheid leert ons vandaag dieper dan ooit, dat fcjj niet bloeien kan anders dan in een sfeer van recht en rechtsbesef en hiermee raken we een kant van den ontwikkelingsgang van vandaag die onrust wekt. De idee van den terugkeer der vrijheid, wekte, gezien vanuit de dagen der verdrukking, 2ooiets als paradijs visioenen en niemand zou toen hebben geloofd, dat de spoken Van corruptie, zwendel en bedrog, het zich vergrijpen aan wat een ander troosten en helpen moest in zijn vaak volkomen berooidheid, in zulk een mate den kop zou opste kenen tochHebben We dan niets geleerd? Bladerende in m'n verzenboek vind ik regels terug uit die dagen. Ditmaal al is het in twijfel moedigheid uitgesproken zou de hand zich, in dit verworven paradijs, niet meer uitstrekken naar de verboden vrucht, want ons door pijn gelouterd geweten zou ons dit beletten!Blijk baar maar een dichtersdroom een golf van corruptie slaat van stad tot stad, van dorp tot dorp... ontrouwe distributie-ambtenaren, Unilever... H.A.R.Ker komen ons eoo enkele gebeurtenissen voca den geest. Hoe loffelijk overigens het stre ven van het bestuur van -de H.AjR.K. ook moge zijn om de ge vallen te kleineeren in haar mede- deelingen voor de pers, het feit blijft en wordt niet bepaald door cijferverhoudingen, maar door de verhouding van ambtenaar tot taak, of liever, door de verhou ding van mensch tot mensch in het besef van wat recht en on recht is! Blijkbaar zijn er velen die de weelde der vrijheid niet kunnen dragen. Misschien een erfenis van vijf jaar corruptie tegenover den vijand in dienst van de vrijheid. Maar toen ging het om de hand having van het recht! Wie dit on derscheid verloren heeft, staat niet in de vrijheid. De verontwaardiging van de H.A.R.K. over de perscampagne die de zaak opgeblazen heeft, aan gezien het maar over een hon derdste procent ging van 8.000.000 stuks, laat toch eigenlijk zien, dat men den dieoen ernst van dit ver schijnsel onderschat. Het is meer dan sensatie en kolommenjacht, dat de pers er den vinger op ge legd heeft. Het gelouterd geweten moest hier spreken. Eerst pas dan zal ons volk de vreugde der vrijheid heieven, in dien het recht en rechtsbesef weer levende factoren zijn geworden van onze samenleving. Daarom hebben de woorden van dien pre dikant vandaag nog niets van bun actualiteit ingeboet: herstel het oht en rechtsbesef, want alleen arin kan de vrijheid bestaan. Dr. Pétiot, de beruchte Fransche massa-moordenaar, staat in Parijs terecht, beschuldigd van 27 misdaden. Op den achtergrond van deze foto 39 koffers, handkoffers en hoedendoozen, die als bewijs stukken voor zijn sinistere praktijken dienen. In een officieele verklaring der Nederlandsche Regeering over de landing der Nederlandsche troepen op Java wordt er den nadruk op gelegd, dat er géén verhand bestaat tusschen deze landingen en de thans voortgang vindende onderhandelingen. Daar de Nederlandsche Regeering niet voornemens is met de nationalistische beweging als zoodanig den strijd aan te hinden en haar politiek op samenwerking is gericht, moet haar verantwoor delijkheid voor vrede en orde geschraagd worden. De leider van het Fransche planbureau Jean Monnet, die deel uitmaakt van de delegatie-Blum, heeft de zekerheid verlangd, dat Frankrijk jaarlijks 20 millioen ton kolen uit Duitschland zal ontvan gen in de komende 25 jaren. Hij noemde dit een zeer redelijk ver langen, dat tijdens de financieele onderhandelingen tusschen Frank rijk en de Ver. Staten naar voren gebracht zal worden. Frankrijk moet een voldoenden, voortduren- den aanvoer van kolen krijgen om zijn vijfjarenplan voor het herstel uit te voeren. Het heeft voor onmiddellijk ge bruik met ingang van Juli a.s. een millioen ton kolen per maand uit het Ruhrgebied noodig in plaats van de 360.000, welke het thans ontvangt van de totale maande- lijksche productie van 4 millioen ton aldaar. Nog meer dan levens middelen zullen kolen den komen den winter van essentieel belang zijn voor het herstel van Europa. De volledige tekst van de re geeringsverklaring luidt als volgt: „Een aantal publicaties van In donesische, zoowel als van andere zijde, heeft verband gebracht tus schen de landing van de Neder landsche troepen en de thans voortgang vindende onderhande lingen, hoewel dit verband niet bestaat. Het is algemeen hekend, dat er onmiddellijk na de bevrijding van Nederland een begin is gemaakt met de formatie van strijdkrach ten welke o.m. tot taak zouden hebben deel te nemen aan den oorlog tegen Japan. Vanzelfspre kend zouden deze strijdkrachten na de capitulatie van Japan ook worden gebruikt om mede te wer ken aan de uitvoering van de taak. welke na de capitulatie voor de Geallieerden zou ontstaan. De late bevrijding van Neder land en de transportmoeilijkheden hebben tot gevolg gehad, dat deze troepen niet beschikbaar waren op de plaatsen, waar men ze noo dig had. Zij zijn echter zoo snel mogelijk naar heit Verre Oosten gezonden en arriveerden een aan zienlijken tijd geladen. Op grond van zuiver militaire overwegingen en met het doel Britsch-indische eenheden af te lossen, worden deze troepen nu naar Java overgebracht. Het feit, dat er zich nog groote groepen gewapende Japanneezen huiten het door de Geallieerden gecontroleerde gebied bevinden en het feit, dat vroeger geïnterneerden en krijgs gevangenen in onmiddellijk ge vaar verkeeren of daarmede be dreigd worden, zijn op zichzelf voldoende reden om het handha ven van een militaire macht nood zakelijk te maken. Het hoeft nauwelijks meer her haald te worden, dat het niet in bedoeling van de Nederlandsche regeering ligt den strijd aan te binden met de nationalistische beweging als zoodanig, doch dat in haar op samenwerking gerichte politiek haar verantwoordelijkheid voor orde en rust moet worden geschraagd. Heden vermeldt het officieele Britsche communiqué onder meer: Nederlandsche soldaten-, die hij Batavia patrouilleerden, hebben eenigen tegenstand ontmoet van soldaten, gekleed in de uniform der T.R.I. Lichte wapens en mu nitie zijn daarbij buitgemaakt. In een Noordelijke buitenwijk van Tjimahi is een groote brand uit gebroken. Chineezen, die vluch ten uit een Britsch kamp, wer den beschoten door Indonesiërs, die gebruik maakten van mor tieren. In het gebied van Soera- baja is het Geallieerde luchtwapen in actie geweest en heeft Indone sische machinegeweerstellingen met boordwapens bestookt. 1 stuk geschut werd tot zwijgen ge bracht. Op Sumatra dringen volgens berichten terroristen Me- dan 'binnen. Eenige Nederlandsche bataljons ingedeeld bij de 10de Britsche brigade, zijn te Tandjong Priok gearriveerd en onmiddellijk naar Soerabaja doorgezonden. Een bataljon Friezen, onderdeel van de 5de Britsche brigade, dat te Batavia is gearriveerd, verblijft momenteel in een doorgangskamp te Priok. Bali en Lombok. Volgens berichten uit betrouw bare bron wordt de toestand op Bali over het geheel genomen beter. Te Singaradja neemt de boycot geleidelijk af, hoewel de bevolking daar nog hang is. De bevolking van Tahanan keert naar haar kampongs terug. De Japansche hevelhebber op Lomibok, kolonel Takujoro, is ge arresteerd, daar hij demonstraties van extremisten, kort voor de ge allieerde landingen niet heeft on derdrukt. De algemeene toestand op het eiland is goed. Slechts in Selong kan onrust verwacht worden. Het Indonesische Roode Kruis heeft medegedeeld, dat een spe ciale trein bestaande uit zeven wagons, geladen met meer dan 46 ton voedsel en geneesmiddelen voor de geïnterneerden in Midden Java, op den 27sten Maart van het Manggarai-station te Batavia vertrokken is. Aan de geïnterneerden is nu toe gestaan éénmaal per maand pak ketten van hun verwanten te ont vangen. In het kader van de groote col lecte die heden te 's-Gravenhage zal worden gehouden en georgani seerd wordt door de Zeeuwsche vereeniging „Zeelandia" te 's-Gra venhage, ten bate van de bevol king der geteisterde Zeeuwsche gebieden, gaf het comité hulpactie „Scheldemonden" in het Haagsche Metropole-theater een gala-feest avond voor talrijke genood igden. Jhr. Mr. A. F. C. de Casemtoroot, burgemeester van Westkapelle, sprak een openingswoord, waarin hr hét moeilijke, maar roemruchte najaar 1944 in herinnering bracht. De strijd om de Scheldemonden. die, naar Churchill eens zeide 40.000 Geallieerde soldaten het leven kostte, bracht de uiteinde lijke bevrijding voor Zeeuwsch- Vlaanderen, maar eischte tevens talrijke dooden onder de Neder landsche bevolking en verwoestte veel van het eens zoo rijke Zete land. Ik kan niet zeggen hoe dankbaar wij zijn, aldus Jhr. De Casembroot, dat Holland nu een actie is begonnen om in onze moo- den te voorzien. De tweede spreker was de voor zitter van het „Alg. Ned. Ver bond' Ds. J. N. Pattist, die zeide, dat het Nederlandsche volk welis waar als een familie moet worden gezien, maar dat ieder gewest kan Naar het A.N.P. verneemt, zal het bezoek van Churchill aan H. M. de Koningin plaats hebben in de tweede helft van Mei. Ook de oud-President der Ver- eenigde Staten, Hoover, die mo menteel voor het U.N.R.R.A.-werk in Europa vertoeft, zal Nederland ibezoeken. Hij kan in de tweede week van April hier verwacht worden. worden vergeleken met een op zichzelf staand gezin van deze familie. Nu is het huis van een dezer familieleden zwaar geschon den en wij moeten als overige familieleden de anderen bijstaan in hun nood. Een uitgebreid pro gramma nam hierna een aanvang, waarin het huisorkest van Metro pole onder leiding van Jack Louis optrad. Voorts traden op de zanger- guitarist Jim Day en de zangeres Rie Heimig, terwijl Kees de Lange de conference verzorgde. Het Westkappelseh dameskoor onder leiding van den heer De Rooij, zong vervolgens eenige volkslie deren, terwijl een aantal Zeeuwen verschillende volksdansen ten too- neele voerden. Een geanimeerd bal besloot dezen avond. Onder de aanwezi gen bevonden zich de heer C. P van Oorschot, wethouder van so ciale zaken van Vlissingen, de heer Sjef van Dongen, burgemees ter van Oosttburg en Aardenburg, de heer Sihuurbecque -Boeyen, burgemeester van Zierikzee, ir. Roest, directeur stichting Zeeland herstel 1945. C. A. van Woelde- ren, oud-burgemeester van Vlis singen en Prof. Ir. C. L. van der Bilt. Burgemeester De Monchy kon door ziekte niet aanwezig zijn. De tournée, die de ook hier be roemde balletgroep van Jooss op het oogenhlik door Wiest - lEuropai maakt, vindt plaats in het kader van het Ensa-werk. Zij is half-officieel en geschiedt in sa menwerking met de Arts Council of Great Britain. Van het Théatre des Champs Elysées in Parijs, waar op het oogenhlik voor stellingen plaatsvin den, leidt haar weg over Brussel naar Nederland, daarna over Scandinavië naar Amerika. In Adam, Den Haag, Rotterdam, Urecht, Dordrecht, Eindhoven, Breda enz. zullen opvoe ringen plaats vinden. Het Duitsche ele ment in de troep is. door een Engelsclï En het doet ons zier, dat het Nederlandsche aan deel in den troep, hoewel klein, zeer belangrijk is; Noëlle de Mosa is nJ. eerste danseres. Namen als UUa Soederhaum, Hans Zullig, Sigard Leeder zijn ons nog van vroeger hekend. Het repertoire omvat maar liefst twaalf balletten, zeven oude en vijf nieuwe. Van de oude noe men we het onvergetelijke en zoo uiterst toepasselijke „Groene Ta fel", „De Verloren Zoon", „We reldstad", „De zeven Helden", „Ballade", „Pavane" en het „Bal in Oud-Wenen". Nieuw is het groote ballet „Partij op het Noëlle de Mosa, de Nederlandsche danseres, die tot de belangrijkste figuren behoort van de balletgroep van Kurt Jooss. vervangen, groot ple- Kasteel", op de Lentesonate van Beethoven; het „Lentesprookje" op muziek van F. A. Cohen, een romantisch ballet in vier deelen. Het belangrijkste werk „Pandora" op muziek van Roberto Gerhard, schildert de tegenstelling tus schen Pandora de menschelijke zelfzucht, en Psyche de onzelf zuchtige toewijding der menschen- ziel. Naast deze chereografiën van Kurt Jooss, staat één van Sigard Leeder, een matrozenbal- let, op een door Martin Penny be werkt volksmelodietje ,en één van Hans Zullig, „De Bossage", een romantisch balletje, op muziek van Jean Rameau op het pro gramma. Zullen de Ned. schepen in Australië spoedig uit varen? Donderdagavond heeft Senator Ashley, de Australische minister van scheepvaart, medegedeeld, dat als gevolg van de conferen tie, waarbij Lord Louis Mount- batten tegenwoordig is geweest, de Nederlandsche schepen, welke momenteel werkloos in de Australisch» havens liggen, wel licht in de nabije toekomst zullen uitvaren. Vertegenwoordigers van het hoofdbestuur der Australische vakvereenigingen, zoomede Lord Louis Mountbatten. admiraal Dou glas Tenna en vertegenwoordigers uit scheepvaartkringen, hebbende vergadering bijgewoond. De beer Ashley heeft aan een correspondent van ANP-Aneta medegedeeld, dat de besprekingen alle scheepltransportlbehoeften in het onder het S.E.A.C. ressortee- rende gebied, waar 128 millioen menschen mei voedselgebrek te kampen hebben, omvatten. Indien de geblokkeerde schepen spoedig mogen uitvaren, dan zal dit wél- licht te danken zijn aan de gedane!1 voorstellen, welke gunstig zijn ontvangen door de vertegenwoor digers van de vakvereenigingen. Een dergelijke stap, om samen te komen met de vakvereenigings- leiders, is karakteristiek voor ad miraal Mountbatten. Hij heeft zjjn kaarten op tafel gelegd en hun zonder omhaal gezegd, dat zij, door de Nederlandsche sche- Gromyko is de mystische figuur geworden Donderdagavond, toen de Veiligheidsraad in geheime zit ting bijeen kwam Verslaggevers beweerden, dat zij hem het ge- houw hadden zien binnen gaan, doch hij was op de vergadering niet aanwezig. Anderen beweer den dat zijn auto het gebouw ge passeerd was en dat deze langs een anderen weg tot het consulaat was teruggekeerd. Hoewel Gro myko verklaard had op de verga dering aanwezig te zullen zijn, verscheen hij niet. De theorie die over dit geval naar voren is ge bracht, is deze: dat Gromyko on derweg naar de vergadering een nieuw telegram uit Moskou open de, dat hem noopte zijn plannen te veranderen. De Engelsche bladen zijn over het algemeen van oordeel, dat Gromyko's terugtrekking een be wijs van zwakte is, omdat hij aan stonds geen bevredigende verkla ringen voor den raad zal kunnen afleggen wat betreft de aan wezigheid der Russische troepen in Perzië. De „Daily Worker" het orgaan der communistische partij beschuldigt echter Enge land en de Ver. Staten, dat zjj een gevaarlijke crisis in de Ver- eenigde Naties hebben uitgelokt, en zegt, dat zij een houding aan nemen, die bedoelt die elementen in de Perzische regeering aan te moedigen, die tegen een regeling met Rusland gekant zijn. President Truman heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat hij geen permanent wegblijven van Rusland van de Vereen'igde Naties vregat. Truman onder steunt, naai' hij zeide, ten volle het voorstel van Byrnes, waarbij deze aandringt op het behandelen van de Perzische kwestie en zich verzet tegen uitstel. Truman zei de, dat hij in voortdurend contac staat met Byrnes ten aanzien van de zaken betreffende den Veilig heidsraad. Tenslotte ontkende de President, dat Byrnes en hijzelf de mogelijkheid hadden besproken van een direct adres tot Genera lissimus Stalin aangaande den huidigen diplomatieken toestand tusschen de Sowjet-Unie en de Westelijke Geallieerden. In een communiqué, uitgegeven door den Veiligheidsraad, zullen de volgende punten ter beantwoor ding aan de Sowjet-Unie en Per zië voorgelegd worden: 1. Waarom is de Sowjet-Rus- sische verzekering, dat de Sowjet- Russische troepen, behoudens on voorziene ontwikkelingen, uit Per zië worden teruggetrokken, onbe vredigend voor de Perzische re geering 2. Wat voor onderhandelingen zijn thans tusschen Sowjet-Rus- land en Perzië gaande? 3. Hangt het terugtrekken van de troepen van het Roode Leger van deze onderhandelingen af? pen vast te houden, hem dwongen om Britsche schepen te gebruiken voor het verschepen van goederen naar Neder1 andsch-Indië en zoo doende de scheepsuimte verklei nen, waarmee men anders voedsel voor de Indonesiërs zou aanvoe ren. Al vroeg hadden Vrijdag de ruim 300 Zeeuwen, die momenteel Den Haag bezoeken in verband met de collecte van de hulpactie „Scheldemonden", welke daar ter stede wordt gehouden ten bate van de getroffenen in Zeeland, zich op het Binnenhof verzameld. Hoewel het Donderdag op den gala-avond in Metropole, ter eere van de bezoekers gegeven, zeer laat was geworden, hadden slechts weinigen verstek laten gaan op de uitnoodiging van de gemeente 's-Gravenhage om haar gast te zijn. Helaas konden niet alle gasten hieraan gevolg geven, daar een aantal hun medewerking moest verlêenen in het West- land, waar Vrijdag een grootsch opgezette collecte wordt gehou den. De overigen, ongeveer 240, brachten een bezoek aan verschil lende bezienswaardigheden van Den Haag, zooals het panorama Mesdag. Voorts werd nog een wandeling gemaakt langs diverse bekende gebouwen, zooals het Paleis Noordeinde en het Vredes paleis. Om ongeveer 1 uur verzamelde het gezelschap zich voor den Kon. Schouwburg, vanwaar het per tram naar het Zuiderpark ging, waar de gasten een lunch werd aangeboden. Vrijdagmiddag werd een be zoek gebracht aan het Planeta rium, waarna nog, speciaal ten gerieve van het vrouwelijk deel der bezoekers, de voornaamste winkels werden bezocht. Schout bij Nacht Baron van Asbeck heeft naar uit Willem stad wordt gemeld in een in terview verklaard, dat het doel van zijn zending naar Curagao de liquidatie van da marine-bases al daar is. Hij deelde verder nog mede, dat de Nederlandsche regee ring een oorlogsschip ter beschik king van Curaqao zou stellen, aan gezien de Curagaosche wateren binnen het verdedigingsstelsel van het Koninkrijk vielen. De verde diging van Curagao zelf zou alleen taak der landmacht worden. Gezaghebbende bronnen hebben geweigerd commentaar te geven op het interview, dat gebaseerd is op door het Nederlandsche Depar tement van Marine aan Schout hij Nacht Van Asbeck verstrekte in structies. De Gouverneur, die vol gens de staatsinrichting van Cura gao opperbevelhebber van alle strijdkrachten is. heeft echter nog geen instructies ontvangen. Verschillende kringen zijn door de verklaringen van Schout bij Nacht Van Asbeck onaangenaam verrast. In aansluiting op een uit Wil lemstad afkomstig bericht betref fende het doel van de reis naar Curagao van Schout bij Nacht Baron Van Asbeck, deelt men ons van officieele zijde mede, dat het hier uitsluitend betreft de liqui datie van voorraden en inrichtin gen der Koninklijke Marine, wel ke door den overgang van oor- Naar wij i?an officieele zijde vernemen, zal op 2 Mei a.s. een bon worden aange wezen voor een extra rant soen sigaretten. Ditmaal zullen het import sigaretten zijn, die zoowel aan vrouwen als mannen verstrekt zullen worden. (i^sxsxsxsxs>sxsxsxs^sxsxs^s^i logs- naar vredestoestand over bodig zijn geworden. De Gouverneur is telegrafisch omtrent het doel van de reis van Schout bij Nacht Van Asbeck in gelicht. Tijdens een persconferentie heeft oud-minister Van Acker ver klaard, dat hij een onderhoud heeft gehad met de leifiers der Liberale Partij, die hem mededeelden: le. Dat zij in het geheel geen eischen stellen en hun steun zul len verleenen aan elke democra tische, parlementaire en stabiele regeering, die buiten hen om ge vormd zou worden. 2e. Dat zij geen enkele exclu sieven hebben uitgesproken of zullen uitspreken. 3e. Dat, indien een vierledige regeering onder voorzitterschap van den heer Van Acker tot de onmogelijkheden zou behooren, dit openbaar moet worden vastge steld. 4e. Dat zij zich in het laatste geval zullen uitspreken voor een linksche rggeeririg, onder voor waarde, dat aan de Liberale Par tij een plaats wordt ingeruimd in overeenstemming met de verant woordelijkheid en niet met de hui dige geringe vertegenwoordiging- in het parlement. De heer Van Acker is er van overtuigd een regeering te vor men. Of het een vierledige zal zijn. zal niet van hem afhangen, doch hij veronderstelt van wel. Hét Secretariaat der Belgische Communistische Partij is de mee ning toegedaan, dat 'uit deze be sprekingen blijkt, dat het mogelijk is spoedig een coaUt* ogeering te, vormen, samengesteld uit socia listen, communisten en liberalen. Volgens het Secretariaat ontbre ken de grondslagen voor een vier ledige regeering geheel -en al. Een uitwerking van zonne vlekken. Het K.N.M.I. te De Bildt deelt aan het A.N.P. mede: De magnetische storingen van de laatste dagen hangen samen met storingen op het zonsopper- vlak, zichtbaar in de aanwezig heid van zonnevlekken. De ac tiviteit van deze zonnevlekken zal nog toenemen. Het maximum is over enkele jaren te verwachten. Woensdagochtend begon plot seling een zoogenaamde magneti sche storm, die bestaat uit snelle en grillige verandemigen van het aardmagnetische veld. De groot ste intensiteit van den storm trad op om 14 uur, daarop veranderde de stand van de kompasnaald met 4 graden. De magnetische storm De heide broeders De Vilder, directeuren van de Amsterdam- sche Ballast Maatschappij, die zich deze week voor den rechter te verantwoorden hadden wegens het aanleggen van vliegvelden voorde Wehrmacht, hoorden respectieve lijk 3 en 5 jaar tegen zich eischen. door te brengen in een Rijkswerk inrichting Prof. Hellema, beheerder van de maatschappij, bekortte zijn Ame- rikaansche reis voor dit proces en sprak een gunstig getuigenis uit. Destijds, bjj de arrestatie van de directeuren, raakten de gemoede ren in 'beweging, daar bescher mende machten poogden deze groote collaborateurs in veiligheid te brengen. Deze pogingen zijn mislukt, de heeren werden toch opgespoord en ingesloten. Maar wat ons nu bezighoudt, is deze eisch van 3 en 5 jaar. Wat hiervan te denken? Een domme vrouw uit, het volk, die den man van een huur aan de Ar- beitseinsatz uitleverde, werd tot een heel wat hooger aantal jaren veroordeeld. De kleine man, die zich mis droeg, krijgt onverbiddelijk het volle pond te dragen. Voor hem komen geen beschermende mach ten in het geweer en geen mensch bekort een touitenlandsche reis om voor hem te getuigen. De groote hansen echter, die ge acht moeten worden hun volle verstand te hebben en hun daden te overzien, die bijna 2 millioen per jaar aan de Wehrmachtsop- drachten verdienden, ontspringen goeddeels den dans. In verhouding tot de strafmaat voor de kleine ezels is de&e berechting een be denkelijk verschijnsel, dat gedach ten oproept aan het gehate woord: klassejustitie. Wat ziet dat Schiphol er nog uit, dachten we, toen onze auto langs de ruïnes der opgeblazen en stuk- gebombardeerde boerderijen reed, boerderijen, die er maar van hui ten zoo uitzagen, want onder het misleidend pannendak en achter de geschilderde vensters, stonden eens de Duitsche jagers opgebor gen. Maar ook het centrum, waar eens hotel en station stonden, is nog een onaantrekkelijke „neder zetting" van loodsen en barakken. Rijen vliegtuigen staan in het gelid. De groote viermotorige „Skymasters" beheerschen met hun enorme vleugels en gladde visschenlijven het uitzicht op de neergestreken luchtvloot. Tegen het Westen rijzen geraamtes van enorme stalen hangars aan de grauwe lucht, rood van de menie. Er wordt gebouwd aan Schiphol, aan onze komende wereldhaven. Het zal niet zoo heel lang meer duren of de restanten puin zullen verdwenen zijn en het veld zal zich hebben vernieuwd en aange past aan de jongste eischen van het zich snelontwikkelende lucht verkeer. Hoe snel zal dit zijn? Uit een dier reuzenvogels stap pen een paar vrienden, die zoo juist uit Amerika zijn terugge keerd. Zij hebben lange gesprek» - ken gehad met vele leidende figu ren uit de Far East. Ook met de wetenschappelijke staf van de atoombom. Ernstige mannen, die ernstig bekommerd zijn over de krachten, die zij hebben opgeroe pen en die het aangezicht van de wereld zullen veranderen. Ten goede Dan zal binnen enkele jaren het tijdperk van stoom, benzine en electriciteit tot het verleden be hooren. Ten kwade? Een kubieke meter atoomenergie is in staat de helft van het aardoppervlak te verwoesten. De uitersten raken elkaar. Een onvoorstelbare ont plooiing van de techniek grenst aan de vernietiging van het Ifeven op aarde. JOOST POST. van Woensdag behoort tot de sterkste drie van deze eeuw. Na 17 uur Woensdagmiddag werd het kalmer. Tweemaal kwam nog een een opleving voor. De eerste van 20.30 uur tot 21.15, toen een op vallend Poollicht in N.W. richting zichtbaar was. Het was een al gemeene gloed, die tot halver wege het Zenith reikte. Er waren stralenbundels als van zoeklichten zichtbaar, bleekgroen van kleur. Een tweede opleving van den storm .geschiedde om 23 uur en ook toen was het Noorderlicht zichtbaar als een breede lichtbank aan de Noordelijke hemel. Daarna was weinig meer te zien. Gisteren werd, na het lang durig verhoor van Margarete Blani, Von Ribbentrop's secreta resse, die nu eveneens in de ge vangenis van Neurenberg ver toeft, Von Ribbentrop zelf bij het einde van de zitting in de getui genbank geroepen, i Von Ribbentrop was bijzonder zenuwachtig en zich met beide handen aan het katheder vast klemmend, gebruikte meer dan een half uur voor het verhalen van „enkele kleine levensbijzon derheden". Hij maakte van deze levens- (Zie verder pag. 2, 3e kolom.)

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1