I 3 IsTan Malaka gearresteerd? DE SPAR ABONNE'S De Perzische kwestie. Prof. Lieftinck over zijn verblijf in de Vereenigde^ Staten. (l! HET KRUISVERHOOR VAN GOERING, Brieveiuuit de Hofstad, MacArthur in Japan WÊ. 'ur |l MET UW„NAAM^j WEERSVERWACHTING ZATERDAG 23 MAART IMS. VERSTERK INDONESIË. ALGEMEEN OVERZICHT. SPITFIRES VINDEN GEEN „RUSSISCHE DUIKBOOTEN". Dr. De Kat Angelino over zijn beleid. mm* De pers bij de komende proeven met de atoombom. De Veiligheidsraad komt Maandag bijeen. Ook Engeland weigerde uitstel. Nederland krijgt vermoedelijk een crediet van 200 millioen dollar. Lever Brothers en Unilever krijgen Regeerings- vertegenwoordiger. ppRGANISATlE VAN ZElfSTANDIGE KRUIDENIERS! Duitsche krijgsgevange nen ontsnappen in Frankrijk. Eerste Kievitsei aan H.M. de Koningin aangeboden. Pïjpenfabricat:e !e Rijssen. Het proces tegen Dr. Niedermoser begonnen. Neurenberg. Gocring zegt t „Ik heb het niet geweten.' Het tramprobleem. Ontsiering van de binnenstad. Waar zijn de vrouwelijke werkkrachten. Een bontveiling en Miss 1946. ïde Jaargang: No. 157. een 16. medegedeeld door het K. N. M.I. te De Bildt, geldig tot heidenavond: Opnieuw regen. Nieuwe kleine storingen na deren ons land uit het Zuid- Westen. Onder hun invloed zal het vandaag zwaarbe wolkt zijn en zal het opnieuw gedurende eenigen tijd rege nen. De wind blijft tusschen Zuid en Zuidwest en zal aan de kust tijdelijk krachtig zijn. In de tempera, uur komt wei- a.g verandering. REDACTIE Hoofdredacteur Herm. Steggerda. Redacteuren P L. D. J. van Oeveren S W Henry Redactie-adres Noordstraat 55 57 Terneuzen Telel ?510 Na 6 «..r 2073 Administratie-adres Smidswal - Terneuzen Telefoon 2073. leeuw Abonnementsprijs fl. 3.25 oer 3 maanden Weekabonnementen 27^ cent Advertentieprijs Per mm 1 0 cent j minimum per advertentie fl 1*50. Rubriek kleine advertenties 1—5 regels 60 cent; iedere regel meer 1 2 ct. Vermelding brieven of adres Bureau van dit Blad 10 cent meer r Inzending advertenties tot 4 uur namiddags DE RIJ VAN Uitgave van de Stichting ,,De Vrije Zeeuw" Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Het blad „The Times" publi ceert het volgende overzicht van den toestand uit Batavia: „Hoewel in Batavia de politieke ontwikkeling sinds Zaterdag heeft stilgestaan en de militaire situa tie op West-Java nog onstabiel is, bestaat er geen reden om sombere verwachtingen te koesteren of uit het uitblijven van formeele samenkomsten tusschen Neder landers en Indonesiërs de gevolg trekking te maken, dat men in een crisis is geraakt. De in de afgeloopen week ge vormde subcomité's blijven ver gaderen en bovendien hetden er informeele besprekingen plaats fehad tusschen de vertegenwoor- igers. Ondanks een zekere pes simistische stemming in on-offi- cieele kringen, toe te schrijven aan de aankomst van Nederiand- ache versterkingen, gewapende botsingen bij Bandoeng en eco nomische moeilijkheden, voort vloeiende uit de recente invoering, voelen de verstandige men- schen, dat men niet zoo plotseling een oplossing van de ernstige con- stitutioneele problemen moet ver wachten. Over vele belangrijke pricipieele punten moet nog wor den beslist en men mag zich van de taak om een constitutie op te stellen, niet haastig afmaken. Ongetwijfeld hebben beide par- tflen te kampen hiet het probleem „hoe red ik mijn figuur" en het Dr. Arnold D. A. de Kat Ange lino, de Nederlandsche vertegen woordiger tog de commissie voor het Verre Oosten, heeft voor de vereeniging van buitenlandsche politiek m het Waldorf-Astoria- üotel te New-York een lezing ge houden over het werk van gene raal MacArthur in Japan. Spreker prees generaal MacArthur als een groot man. En nog, zeide hij, is hetgeen thans in Japan gebeurt een mirakel. Men zou van de Ja- panneezen, die tijdens den oorlog liever bij duizenden tegelijk hara kiri pleegden dan zich over te geven, verwacht hebben, dat zij In blinde razernij tegen de landen de legers der Geallieerden te keer gegaan zouden zijn. Toch is er niets dergelijks gebeurd. Mac Arthur heeft binnen zes weken ttjds vier millioen Japansche sol daten ontwapend en gedemobili seerd, zonder dat er een incident voorviel en zonder een man te verliezen. De bevolking betoonde zich niet vijandig, doch vriendelijk en hoffelijk. Daarna heeft Mac Arthur een serie van de meest ingrijpende maatregelen getroffen: ai restatie van oorlogsmisdadigers, invoering van vrijheid van arbeid, liquidatie van groote concerns, scheiding van staat en shinto- dienst, enz. en de Japansche auto riteiten verleenen bij alles hun medewerking. Geen wonder, dat menigeen ge neigd is te denken, dat de Japan- neezen slechts comedie spelen en iets sinisters in hun schild voeren. Dr. De Kat meent echter een andere overtuiging toegedaan te kunnen zijn. Volgens hem is het zelfvertrouwen van het Japansche volk geschokt en voelt het izich thans hulpeloos als een kind al leen in het bosch. Dr. De Kat betoogde, dat het zich bedienen van de autoriteit van den Japan- schen Keizer en van de Japansche regeering de eenige mogelijke methode was. Wanneer deze auto riteit opzij gezet zou zijn, zouden vier millioen Japansche soldaten in Japan, en nog vier millioen daarbuiten, doorgegaan zijn met vechten, en, na den nederlaag, met een guerilla-oorlog. Dit alles kan men heter hegrijpen, aldus eeide Dr. De Kat, wanneer men doordringt in het wezen van den shinto-dienst, volgens welks leer een mystieke verbintenis bestaat tusschen den Keizer, als vertegen woordiger van het Heelal, en het Japansche volk. Het was verstan dig om van die opvattingen ge bruik te maken ter deniQcratisee- ring van het Japansche volk. MACARTHUR vinden van een formuleering, wel ke hieraan -yoldoet, is geen gerin ge taak. 'Al zij dit toegegeven, dan is er nog geen sprake van, dat men in een impasse is geraakt en de besprekingen, die „buiten 't .programma om" gevoerd worden, geven gegronde aanleiding voor de hoop, dat de conferentie spoe dig zal beginnen en eenigen voort gang zal kunnen melden. Over Tan Malaka izjjn er nog steeds geen betrouwbare berich ten. Tan Malaka is de communis tenleider, de organisator van het invloedrijke k,, Volksfront". De man die een aanzienlijken invloed heeft onder de extremistische jeugd. Zijn invloed doet zich het meest in West-Java gelden waar de T.R.I. onlangs is slaags ge raakt met de Britsche troepen, die de convooien van Batavia naar Bandoeng hadden beschermd. Donderdagavond heeft de radio zender van de Geallieerden te Batavia omgeroepen, dat Tan Malaka door de T.R.I. is gear resteerd. Bevestiging van dit be richt kan nog van geen enkele officieele instantie verkregen wor den. Een woordvoerder van het Indonesisch „ministerie van voor lichting" heeft medegedeeld, dat het zeer waarschijnlijk is, dat Tan Malaka is gearresteerd, doch dat het „ministerie" nog berich ten afwachtte, welke de feiten zouden bevestigen. Berichten, waarop men reeds verscheidene weken heeft gewacht. Het bewijs, dat Tan Malaka ten minste een week geleden nog in vrijheid verkeerde, is gegeven door het republikeinsche nieuws agentschap Antara in berichten uit Madioen, waar hij een verga dering Van het volksfront, dat tusschen 15 en 17 Maart hijeen is geweest, heeft toegesproken. Wat de „Russische duikibooten" betreft, het heeft er veel van weg dat deze berichten niet betrouw baar zijn. Er bestaan tenminste vele verschillende meeningen om trent den oorsprong van het ge rucht. Spitfires hebben onderzoe kingstochten ondernomen, doch hebben geen resultaten opgele verd. Genomen foto's toonen geen spoor van duikbooten. De nieuwste veronderstelling, geopperd omtrent de geheimzin nige onderzeebooten, is Vrijdag morgen naar voren gebracht door een repuhlikeinschen zegsman, die als zijn meening te kennen gaf dat het Japansche bodems geweest kunnen izijn. Hij deelde hierbij nadrukkelijk mede niet over positieve berichten te beschikken, doch hij geloofde, dat bij de capitulatie een klein aantal Japansche onderzeebooten in de haven van Tjilatjap aan de Zuidkust van Java is achterge laten. Hij veronderstelde, dat dëze door de Indonesische marine kunnen zijn overgenomen en dat er dan misschien een proefvaart mee gemaakt is. In den loop van den middag is Prinses Juliana aangekomen te Duhendorf. Kort daarna is zij naar het Berner Oberland ver trokken. Hierboven een foto van het ver trek van Schiohol, dat in alle stil te plaats vond. mee mogen maken, daar alle schenen oorlogsschenen zullen zijn, die slechts aan de eischen van een uiterst spartaansche levenswijze beantwoorden. Bo vend'en moet iedere verslaggever worden inge ënt tegen pokken, typhus, typhus- koorts, paratyphus, cholera en tetanus. Het fotografeeren zal van alle mogelijke kanten worden ver zorgd, zoowel door burgerlijke als door militaire fotografen. De correspondenten, die een verslag moeten geven van de in Mei a.s. op de Bikini Atoll (Mar shal Eilanden te houden proeven met de atoombom, zullen alles mogen schrijven wat zij zien maar het meerendeel der 200 iournalisten zal niet veel zien. Zij zullen aan boord van schepen, op een afstand van 10 mijl van het tooneel der explosie verwij derd worden gehouden. Diege nen, die meer te zien krijgen en zij die inlichtingen krijgen, vallen onder dezelfde beperkende bepa lingen en regels van den censuur als de oorlogscorrespondenten tij dens den oorlog. Slechts vier correspondenten zullen een betrekkelijk goede kans krijgen te zien wat er gebeurt: zij zullen zich in vliegtuigen be vinden. veilig buiten het gebied, waar de bom haar gevaarlijke uit werking kan hebfcen, maar ten minste laag genoeg om getuige te kunnen zijn van de ontploffing. De taak van deze vier verslag gevers is als volgt verdeeld: één zal een ooggetuigeverslag geven over alle radiozenders, één zal een geschreven verslag leveren voor alle persagentschaopen, nieuws bladen en tijdschriften, en de an dere twee zullen, behoudens goed keuring van militaire zijde, hun indrukken telegrafisch overbren gen aan de zich op de schepen bevindende verslaggevers. Vrouwen zullen jle expeditie niet De Veiligheidsraad van de Vereenigde avond half negen bijeenkomen. Naties zal Maandag- De Perzische minister-president. Ghavam Sultaneh, heeft in een radiotoespraak verklaard, dat, ondanks de wederzijdsche gevoe lens van vriendschap, Perzië er nog niet in geslaagd was alle mis verstand met de Sovjet-Unie uit den weg te werken, doch dat hij, uitgaande van den goeden wil van Stalin en van de vriendschap, welke de twee volken verbond, hoopte, op basis van duurzame vriendschap goede betrekkingen tusschen de twee landen tot stand te kunnen brengen. De Sovjet-ambassadeur te Was hington, heeft, na een conferentie met Byrnes, welke twintig minu ten duurde, tegenover de journa listen het verzoek van de Sovjet- Unie om de bijeenkomst van den Veiligheidsraad uit te stellen her haald. Gromyko verklaarde, dat een actie van de zijde der Veree nigde Naties aangaande het Per zische protest de situatie tusschen de Sovjet-Unie en Perzië zou coir.pi ceeren. Hij zeide, dat een uitstellen slechts logisch zou izijn. daar er nog steeds onderhandelin gen tusschen Moskou en Teheran via de diplomatieke kanalen gaan- De Nederlandsche Minister van Financiën, Prof. Lieftinck, heeft te Washington het volgende ver klaard „Het ligt in mijn bedoeling om, zoodra de internationale bank voor herstel en wederopbouw functioneert, namens de Neder landsche regeering een aanvraag voor een leening bij haar in te dienen. Ik heb deelgenomen aan de eer ste bijeenkomst te Savannah van den raad van gouverneurs van de internationale bank en van het internationale monetaire fonds. Bovendien heb ik tijdens een be zoek, dat Ik daarna aan Washing ton heb gebracht, de middelen en wegen besproken om te voorzien in de credietbehoefte van ons land in de periode, welke verloopt al vorens de wereldbank haar werk zaamheden aanvangt Het is mij gebleken, dat de export- en importbank bereid is een dergelijke tus- schentijdsch crediet tot een bedrag van 200 millioen dol lars te verleenen en naar ik verneem zal de export- en importbank binnenkort na dere bijzonderheden bekend maken omtrent de voor waarden voor het crediet en voor de deelneming van het particuliere kapitaal aan dit crediet. De noodige stappen worden gedaan om te vol doen aan de voorwaarden volgens welke dit kortloo- pend crediet zal worden be schikbaar gesteld. Ik heb grocte waardeering voor het begrip, dat ik heb gevonden voor onze behoefte ten aanzien van de voltooiing van ons herstel programma en voor het snel han delen van alle betrokken autori teiten, in het bijzonder van den raad van directeuren van de export- en importbank. Het was voor mij een groot ge noegen diverse besprekingen te voeren met Minister Vinson, aan wien de wereld zeer veel verschul digd is voor de moedige wijze, waarop hij de leiding heeft geno men op het gebied van internatio nale samenwerking en herstel". De Regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: In verband met de onregel matigheden bij de Unilever Ver koop Oentrale beraamt de regee ring maatregelen om een meer direct toezicht te kunnen uitoefe nen op die bedrijven, die in het kader van de distributieregeling voor de voedselvoorziening van ons land van vitaal belang zijn. Zij heeft met instemming van den raad van bestuur van Lever Brothers en Unilever N.V. beslo ten, in afwachting van een m?er algemeene regeling van deze ma terie, reeds thans hij de Neder landsche bedrijven van Lever Brothers en Unilever N.V. een re- geeringsvertegenwoordiger aan te stellen. Deze regeeringsvertegen- woordiger krijgt tot taak de re geering in staat te stellen zich een volledig inzicht in de goe derenbeweging in die bedrijven te verschaffen. In hoeverre overheidsorganen in de uitvoering van hun taak tekort zijn geschoten, wordt op hef oogenhlik grondig onderzocht. De Regeering zal niet aarzelen ook daar, zoo noodig, krachtig in te grijpen. de zijn „Wij gelooven, dat uitstel de op lessing van de tegenstellin gen tusschen Perzië en de Sovjet- Unie zal vergemakkelijken. Wij gelooven, dat het logisch zou zijn, indiën Perzië zich met uitstel accoord verklaart. Gromyko zeide, dat de Sovjet- Unie zeker aanwezig zal zijn op de eerste bijeenkomst van den raad, welke a.s. Maandag wordt gehouden. Toen een verslaggever Gromyko vroeg, of de oplossing van de hui dige problemen een terugtrekken van het roode leger uit Perzië zou be teekenen, antwoordde deze: „Ik heb daarover niets gezegd. Op een vraag, of de Sovjet-Unie bij een eventueele weigering van het Russische verzoek een nieuw ver zoek tot den raad zou richten, antwoordde Gromyko bevestigend. Hij zeide tenslotte, dat hij geen enkel antwoord op de jongste Amerikaansche protesten te Mos kou had meegekregen. Aan Sir Alexander Cadogan, den Britschen vertegenwoordiger in den Veiligheidsraad, zijn thans instructies gezonden, waarbij hem wordt medegedeeld, dat er naar het inzicht van de Britsche regee ring geen aanleiding bestaat voor uitstel van de bespreking van de Perzische kwestie door den Vei ligheidsraad, die Maandag aan staande te New-York bijeen zal komen. STEUNT FRANKRIJK DE SOWJET-UNIE INZAKE UIT STEL PERZISCHE KWESTIE Berichten uit Washington, dat Frankrijk het Russische verzoek om uitstel van de behandeling in den veligheidsraad van de Perzi sche kwestie steunt, ontmoeten officieel stilzwijgen te Parijs, doch men had in welingelichte krin gen den indruk, dat de Fransche regeering iedere actie, die tijd zou verschaffen voor een regeling, zou verwelkomen. Men was van mee ning, dat een regelrechte botsing van de meerderheid van den vei ligheidsraad en Rusland vermeden moet worden. Bovendien wil Frankrijk vermijden, dat het bij een mogelijke stemming gedwon gen zou moeten worden stelling te nemen tegen Rusland. Een kip zonder veeren Een kas! zonder kleeren Eén patient zonder bed Een agent zonder pet Een bril zonder glazen Een net zonder mazen Is lang niet zoo bar Als ds huisvrouw zonder Spar. Het Berlijnsche hoofdbureau van politie is in de lucht gevlogen, waarop een reeks ontplof fingen van daar op geslagen ammunitie tal van huizen in de omgeving heeft ver woest. Russische soldaten vormden een cordon om het tooneel van den ramp, waarbij een vrouw werd gedood. 29 politie-agenten zwaar en honderd burgers, agenten, soldaten enz., lich ter werden gewond. Oorzaak van de catastrophe was een Duitache politie agent, die een hand granaat wierp in de stapels munitie. (Ass. Press.) Tweo routes ontdekt. Nadat enkele dagen geleden een ontsnappingsroute voor Duitsche krijgsgevangenen leidende door Noord-Frankrijk, was ontdekt, is men thans, naar aanleiding van de ontdekking van twee versteke lingen op een Zwitsersch schip te Toulon, nog een tweede route op het spoor gekomen, aldus meldt het communistische blad „Le Soir". Volgens het blad zouden vele krijgsgevangenen, waaronder verschillende officieren, in staat geweest zijn in de afgeloopen we ken aan boord van te Toulon voor anker liggende schepen te komen en aldus te ontvluchten. Naar wij vernemen, is het eerste kievitsei, gevonden door J. Rooze- boom te Epe (Gld.), aan H.M. de Koningin aangeboden. Te Rijssen is een nieuwe tak van nijverheid gesticht. De pro ductie van tabakspijpen, waaraan groote behoefte wordt gevoeld. De pijpen zullen worden vervaar digd van acaciahout. Ongeveer 50 personen zullen in de nieuwe industrie werk vinden. ALBANY ADOPTEERT NIJMEGEN. Volgens officieele mededeeling van den burgemeester van Nijme gen heeft de Amerikaansche stad Albany, een stad van 150.000 in woners In de staat New-York Nijmegen geadopteerd. Generaal Gavin commandant van de 82ste Amerikaansche Airborn Division, die Nijmegen bevrijd heeft en uit Albany afkomstig was, heeft er zich zeer voor ingespannen, dat Albany Nijmegen adopteerde. Merkwaardig is, dat een der oprichters van Albany in 1600, een Nijmegenaar was, namelijk Brand Slichterhorst. In Klagenfurt (Oostenrijk) is het proces begonnen tegen Dr. Niedermoser en 12,van zijn assis tenten, die 'er VWHfc.ictïf'WOTCfëTr 5000 tot 7000 patiënten door in jecties te hebben gedood. De be klaagden zeiden op last gehan deld te hebben van het Berlijn sche Ministerie van Binnenland- sche Zaken en niet geweten te hebben, dat zij een strafbare daad verrichtten. Wind- en Storm- waarschu wingsd i e n st 22 Maart. 6.30 uur. Distric ten Zuid en. Midden: worde verwacht harden wind uit het Zuidwesten. Een speciale correspondent van het A.N.P. seint uit Neurenberg: Goering, die de beide voorgaan de dagen er in geslaagd was het kruisverhoor door den Amerikaan- schen aanklager tot een vrijwel volkomen mislukking te maken, heeft Donderdag een veel zwaar dere taak gehad, toen hij door de Engelsche en Russische aankla gers ondervraagd werd. Zoowel Maxwell als Rudenko richtten een kruisvuur van vragen op den ken nelijk nerveuzen beklaagde, waar tegen hij thans meestal geen an der verweer had dan d« eenigszins monotoon geworden frase „ik wist het niet". De ontkenningen klon ken meestal zoo onwaarschijnlijk, dat Maxwell hem er van beschul digde zich van den domme te hou den en de verantwoordelijkheid te willen afschuiven op onderge schikten. Deze beschuldiging moest Goering incasseeren, toen Maxwell opnieuw den moord op de 50 gevluchte Britsche officieren ter sprake bracht. Uit alle stuk ken, die hieromtrent door Max well werden geciteerd, bleek hoe alle Duitsche officieren, die er in betrokken waren, de zaak uiterst belangrijk vonden, zoodat het moeilijk aan te nemen is, dat Goe ring, die er als hoofd van de Luft waffe het nauwst bij betrokken was, onkundig gebleven is. Goe ring zelf zeide, dat hij deze aan gelegenheid'als de ernstigste van den geheelen oorlog beschouwde en den Fuehrer er herhaaldelijk op gewezen had, dat de officieren door hun ontvluchtingspoging niets anders dan hun plicht deden. Maxwell bewees aan de hand van de stukken, dat Goerings rechter hand Milch, in tegenstelling tot diens getuigenis inderdaad in ken nis was gesteld van het moord plan en hij voegde Goering toe: „het is absoluut onmogelijk, dat u van niets wist". Het zwaarst werd Goering in het nauw gedreven toen Maxwell helm zijn verantwoordeü'khe'd voor de concentratiekamp de sla venarbeid voorlegd" r"' vraag of niemand buiten imler en Kaltenbrunner w st t mii- lioenen menschen werden afge slacht". Zoo wierp Maxwell hem voor en Goering kon daarop slechts het antwoord geven: „Van deze getallen wisten wij in elk ge val niets". Nog verder in het nauw gedre ven door verschillende nieuwe do cumenten, die Sir David hem voor legde, kon Goering niet anders doen dan hetzelfde antwoord en kele malen herhalen, waarbij hij tenslotte Hitier afviel door te zeg gen: „Voor zoover de Fuehrer be treft weet ik het niet". Maxwell produceerde de „in de laatste maanden van den oorlog door Gouwleiter van Hessen gegeven order, waarin gezegd werd, dat het van het grootste belang was dat alle papieren betreffende con centratiekampen vernietigd wer den. peze order werd aan alle Kreisleiters" gegeven. „Dergelijke kleine functionnarissen wisten het dus wel, maar u als tweede man van het Reich houdt vol niet op de hoogte te zijn" aldus Maxwell De prosecutor wees erop, dat alleen buiteniandschp radio-uitzen- dingen en kranten reeds "voldoen de geweest zouden zijn om Goe ring deze feiten te doen kennen, doch beklaagde zeide tot 4 dagen vóór het eindigen van den oorlog nooit naar deze uitzendingen ge luisterd te hebben omdat alles propaganda was. Rudenko bracht Himmlers rede in herinnering, waarin hij zeide, dat 30 millioen slaven moesten worden uitgeroeid. Dit was vol gens Goering volmaakte onzin en bovendien slechts een redevoering en geen bevel. Op de door Rudenko besproken bevelen inzake het liquideeren van bepaalde Russische krijgsgevange nen, kon Goering eveneens niets antwoorden dan „ik wist het niet." Beklaagde nummer één, wiens verdediging gisteren (Vrijdag) teneinde liep, heeft geen kans ge zien om zijn voorgenomen ver dediging in grooten stijl, waarin hij royaal de verantwoordelijk heden aanvaardde en niet wilde wii'ken van het standpunt, dat het recht aan de Duitsche zijde was, Den Haag. Onze stad heeft dan wel niet zooveel inwoners als Amsterdam en Rotterdam, maar wij kunnen er ons in ieder geval op beroemen, dat wij een zeer uit gestrekte Gemeente zijn. De na- deelen hiervan bemerkt iedere Hagenaar, die 's morgens naar zijn kantoor moet. En dat zijn er heel wat. Tusschen 8 en 9 is het een uittocht van de buitenwijken naar de binnenstad, waar de departementen, de andere regee- ringsbureaux en kantoren zijn. De heele residentie juichte toen eindelijk de trams weer gingen rijden. Toen eenige weken geleden een verafgelegen buurt weer een bus kreeg werd de chauffeur met bloemen ontvangen, want hij was de man die het isolement had ver broken. Het zijn echter maar enkele uitverkorenen, die er ge bruik van kunnen maken, een bus vooral, maar ook een tram. is nu eenmaal gauw vol. En velen blij ven al aan het beginpunt staan Voor degenen, die aan een tus- schehhalte willen instappen be staat daartoe alleen de kans op een enkel stil uur. Dit alles is niet erg voor win kelende dames, maar wanneer men op een bepaalden tijd op een kantoor moet zijn wotdt het een probleem. Want de meeste trams rijden nog maar om het kwartier en verschillende lijnen zijn nog altijd niet ingeschakeld. Het wordt nu een soort puzzle om toch met een of ander ver voermiddel zijn doel te bereiken. Men loopt daartoe b.v. een paar haltes terug, neemt dan een tram, die naar het eindpunt gaat van een andere lijn, dan men eigenlijk moet hebben. Men stapt dan in die tram en komt daarmede, in elkaar geduwd en geperst of han gend aan een kluwen menschen die er buiten aan vastkleven, in ieder geval in de tuurt waar men moet zijn. Dit zoo begeerde ver voermiddel rijdt, geen acht slaan de op de uitgestoken handen en smeekende gezichten van vele wachtenden iedere halte voorbij. Totdat er een paar haltes voor het einde wat meer plaats komt, maar dan blijkt ook de animo zeer verzwakt. Uit dit alles zal U duidelijk zijn, dat het met de fietsen nog slecht gesteld is. Want het is begrijpe lijk, dat ieder die nog in het ge lukkig bezit is van een rijwiel deze wijze van vervoer verre ver kiest boven een nutteloos gevecht dat in Holland nu helaas een maal onvermijdelijk schijnt te zijn om een staan- of hangplaatsje in de tram. Een ambtenaar vertelde mij, dat op zijn afdeeling van 40 man er maar twee waren die een fiets hadden, waarop het mogelijk was naar kantoor te rijden! Het personeel van de H.T.M., dat nu eerstdaags ook weer op Zondag dienst zal moeten doen. klaagt steen en been over het drukke werk èn door de werk tijden èn door de groote volte. Gedurende de bezetting snorden er wel eens wat auto's" door het centrum. In ons fraaie Binnen hof had zich het kantoor van onze ergste vervolger, de S. D., genes teld, en ook daar waren wel eens wat Duitsche auto's geparkeerd. Thans is het aantal auto's weer enorm toegenomen. En waar blijven wij daarmee? De parkeer plaatsen zjjn om de mooiste en rustigste plekjes. De sfeer van het Binnenhof en Buitenhof is er totaal door verbroken, want tegen de grafelijke woning achter de Ridderzaal staan bij rijen de auto's. Op het plein wordt hei heele middenvak er door ingeno men en zoo kunnen wij doorgaan. Deze oude en statige omgeving behoeft rust en stilte. Laat het leven daarbuiten razen, enkele plekken moeten gespaard blijven! De klacht over gebrek aan vrou welijk personeel is wel algemeen. Wie nog een dienstbode heeft, en dat zijn er maar weinigen, be hoort tot de uitzonderingen. Maar ook de fabrieken hebben te kam pen met moeilijkheden omdat zij geen vrouwen kunnen krijgen voor bepaald werk. Een directeur van een wolfabriek vertelde mij b.v. dat hij materiaal genoeg had. maar dat hfj de babypaketten, die zoo hoog noodig zijn, niet kon af- (Zie verder pag. 2, 3e kolom.) niet tot het einde kunnen volhou den. Hij moest Donderdag onder den druk van de aanklagers de toevlucht nemen tot het afwente len van verantwoordelijkheden, onwaarachtige ontkenningen en tot details waar de aanklagers hem slechts over de groote lijn van het nazibewind vroegen. De dag zou voor hem waarschijnlijk nog zwarter zijn geweest, indien het gerecht Maxwell had toege staan een door Raeder geschreven karakterschets van den „Reichs- maarschalk" voor te lezen in ant woord op de door getuige Boden- schatz gegeven vleiende beoordee ling. Het tribunaal was evenwel van meening, dat dit stuk, waar aan in de bank der beklaagden blijkbaar groote waarde gehecht wordt, eerst bij Readers verhoor kan worden gebruikt.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1