Sjahrir's nieuwe kabinet. West Zeeuwsch-Vlaanderen kreeg bezoek. DE SPAR1 Amerikaansch beroep op Sow jet-Rusland inzake Perzië Een nieuwe rede van Churchill. Critiek op het voorontwerp van wet op de Bedrijfschappen. De Kabmetsciisis in België» Vragen van den dag. WEERVERWACHTING. MAATKLEEDING b INDONESIË. BALISCH DISTRICTSHOOFD ONTVOERD. Extremistische actie. Nieu geld in Ned. Indie. Een EngeIschman over Nederland en Indonesië. Geen optimisme maar blijmoedig pessimisme." Partij van den Arbeid. De zuivering. D» Nazi-wea en Heropvoedingsproblemen ZATERDAG 9 MAART 194*. 3de Jaargang Na 1415. Weersverwichting, medege deeld door let K. N. M. I. te De Bilt, geUig tot Zaterdag avond. Nog steals winter. Meest zwaar bewolkt. Geen neerslag van beteekenis. In de kuststrook temperatuur om bet vriespunt, In het bin nenland lichte vorst. Zwakke wind. v REDACTIE: Hoofdredacteur: Harm SUggerda. Redacteuren P L. D. J. van Oevaren S W Henry. Redactie-adres Noordstraat 55 57 Terneuxen Tele' 2510 Na 6 u..r 2073 Administratia-adres Smidswal Terneuxer» Telefoon 2073. t eeuw Abonnementsprijs fl. 3.25 Mf 3 maanden Weekabonnementen 27^& cent Advertentieprijs Per mm 10 cent; minimum per advertentie fl 1*50. Rubriek ideine advertenties. 1—5 regels 60 centiedere regel meer 1 2 ct Vermelding brieven ol adres Bureau van dit Blad 10 cent meer Inzending advertenties to» 4 uur namiddags Drukkerij N.V. Firma P. J- van dc Sande. Terneuzen ÜW KLEI Vrijdagochteni heeft Sjahrir verklaard, dat kt nieuwe kabinet pr&ctisch reedsis gevormd; hij waclt alleen log op de telefo- niscle bevestidng van eenige aieuv benoemd functionnarissen. Soeiamo's secntaris, Primggodig- do, heeft Sjalrir een boodschap van Soekarno overgebracht, om hei te verzieken onmiddellijk nar Djokjakarta te gaan. Sjah rir die verlaigend schijnt te zijn oer ieder verier uitstel te voor- kdien, heeft dit geweigerd, doch hipendt Vrijiagavond verschillen- daran zijn Ministers, met inbegrip v* Soedsrsono, Minister van Siiale Zaken, naar Djokjakarta. Vgens verklaringen van Sjahrir Biben de te Djokjakarta aanhan- ge aangelegenheden niets met de vming van het nieuwe kabinet tmaken. Pringgodigdo heeft ook g medegedeeld, -dat Soekarno iweinig voor voelt in de huidige istandigheden naar Batavia to izen. Dit beteekent, dat ook de 'eede poging, om een samen- imst met Soekarno te organisee- n, geen succes heeft gehad; de rste poging was mislukt, toen tekarno niet naar Semarang was komen, waar hij de vorige week is uitgenoodigd Sir Archibald ark Kerr aan boord van den uiser „Norfolk" te bezoeken. \n het officieele Britsche com- oniqué van Vriidag wordt mede- §eeld dat het districtshoofd van imgkoeng op Bali, ontvoerd en ne men gelooft, ook is gedood. Padang is een deel van onze vetdigingslinie bestookt, tenge- vot waarvan wij een doode ver lor en twee man gewond wer- dei In verband hiermede is een veri ingesteld, om zich tusschen beplde uren in het Noordelijk eed te van Padang op straat te begin. Een patrouille is naar het land Melang (Celebes) ge- zo m om Japansche deserteurs gevfen te nemen. Ni men mededeelt, is de toe ftan e Menado thans rustig. In>t Oostelijk gebied van Se near! werden zes mortierbom- anen i de Geallieerde stellingen gewon. De at de Australische vloot behoo.de sloep „Bungaree" is in tandj? Priok aangekomen. Als ladinfgeft de sloep het grootste Êedeelvan het nieuw in Neder- indsCndië uit te geven geld aan bid, dat uit bankpapier en zilverg bestaat en dat in de Vereeile Staten in 1943 is ver- vaardij Toene Australische dokwer kers mbun staking doorgingen en dit d ongebruikt in Austra lische fken lag gedeponeerd, op een tüip, dat men er hier in Nederlaach-Indië met het oog Op de roering van nieuw geld dringende hoef te aan had, heefi het Geleerde militaire bestuur de Austrsche regeering verzocht een oor Us chip met deze lading te zendei Geduren de laatste paar maan den hebb vliegtuigen bij ver- schillendeelegenheden kleine ge deelten vahet nieuwe papiergeld van Austiië naar Nederlandsch- Indië oveiYbracht Dit was ech ter slechtvoldoeide om de bui tengewest! van let nieuwe geld 4ë voorzien Speciaal aan zilvergeld heeft men thanseehoifte, niet alleen vanwege dlvcokeur der Indone siërs voor zuntm, maar ook, om dat het in de eerste dagen zeer moeilijk bietk ie guldens te wis selen. De heer Colin R. Coote, die Kortgeleden een bezoek aan Ne derland gebracht heeft en naar aanleiding daarvan een reeks artikelen heeft geschreven, schrijft «n het derde en laatste artikel over ..Nederlands bezorgdheid in zake Indonesië". ('W«t de buitenlandsche politiek Joe treft", zoo schrijft hij, wordt de aandacht van het Nederland sche publiek, naar ik heb onder vonden, bijna uitsluitend in beslag genomen door het Indonesisch probleem. De moeilijkheden kwa men daar voor de Nederlanders als een donderslag bij helderen hemel. Zij waren altijd van mee ning geweest, dat hun koloniaal bestuur voor den oorlog voorbeel dig was en bet heeft dan ook enorme ontsteltenis gewekt, toen bleek, dat het herstel van de Nederlandsche souvereiniteit ern stig betwist werd. Aan twee fei ten mag men nooit voorbijgaan en deze worden door de Nederlan ders dan ook zeker niet vergeten. In de eerste plaats, dat hun poli tieke status en in groote mate hun welvaart afhankelijk is van het blijven bestaan van een Neder- landsch imperium. Ten tweede, dat om voor de hand liggende redenen hun militaire kracht zeer gering is. Daarom dwingt hen iedere overweging er toe te stre ven naar een spoedige, redelijke oplossing van het Indonesische probleem. Zelfs indien zij dat wilden, zouden zij zich toch niet kunnen veroorloven halsstarrig op hun stuk te blijven staan, doch in werkelijkheid willen zij dat niet. In een land, waar zoo vele terug gekeerde of gepensionneerde bur gers uit de koloniën wonen, vindt men heel wat meer kennis omtrent Indonesische toestanden, dan bij degenen, die zulk een makkelijke critiek op het „Nederlandsch im perialisme" in den mond voeren. In feite zijn degenen, die met ken nis van zaken kunnen oordeelen het er over eens, dat de tijd var den vroeger geldenden toestuurs^ vorm volledig voorhij is en dat men niet meer kan volstaan met het zorgen voor economische wel vaart in Indonesië. De Nederlan ders zijn niet bezorgd over het vooruitzicht, dat de politieke structuur van hun rijk zal veran deren. doch over de vraag of onder de Indonesiërs voldoende verant woordelijke elementen gevonden kunnen worden om een zoodanige verandering, doeltreffend te ma ken In kleinere verhoudingen komt het probleem overeen met het onze in Indië, wij zijn ver plicht tot steun aan de Nederlan ders niet alleen uit hoofde van loyaliteit, gezien de rol welke zij in den oorlog gespeeld hebben, doch ook uit, door e-gen ervaring ingegeven, sympathie met hun moeilijkheden. Door de linksche partijen in Engeland en een zekeren woord voerder inden veiligheidsraad ziin de feiten belachelijk simplistisch voorgesteld of, om het waf open lijker te zeggen, er is een hoop iVriidagmorgen arr' veerde het ge zelschap van kamerleden, dat een bezoek aan Zeeland bracht te Breskens, anderhalf uur later dan oorspronkelijk verwacht werd, doordat zij tegenslag had bij het oversteken van de Schelde. Twee veerbooten badden met defect te kampen, een ervaring overigens den Zeeuwsch-Vlaming niet vreemd. Het gaf het gezelschap een goeden indruk van de verb n- dingsliinen waarover Zeeuwscn- Vlannderen met bet Noorden be schikt. In Breskens werd het gezel schap ontvangen door Burge meester Maas en werden zij toe gesproken door eenige ^afgevaar digden van de vissch,erij. Vervolgens werd naar bcnoon- ideologische nonsens verkocht. Om gereden met de bus, die via in staat zijn zichzelf te besturen beoordeeld naar hun bewering, dat de openbare diensten met goed resultaat functionneeren. docb deze werken zonder een taak te hebben en zonder dat er eenige aandacht wordt besteed aan het onderhoud. Bovendien is slechts een klein aantal Indonesiërs b i deze diensten werkzaam. Daarom kunnen daaruit absoluut geen con clusies worden getrokken omtren* de bekwaamheden of de meening van de Indonesiërs als volk. Het Nederlandsche voorstel aan Dr. Sjahrir, dat nu besproken zal worden, is de weerspiegeling van het oprechte verlangen van de Nederlanders naar een democrati sche regeling. De reffeerins: van de Vereenigfde Staten heeft een beroep ffe daan op Sovjet-Rusland, zijn troepen uit Perzië terug te trek ken. Zij wees er op, dat groote staten in het licht van het hand vest der Vereenigde Volkeren een „zware, verantwoordelijkheid" dragen wat betreft het respecteeren van de souvereine rechten van antiere landen, aldus heeft het Departement van Buiten landsche Zaken te Washington medegedeeld. stoken gezelschap kon opnemen In Schoondijke werd in de aller eerste plaats1 een bezoek gebracht aan de Landbouwschool, daarna aan den bunker, bet centrum van het oultureele- en vetmaaksleven aldaar, en ten laatste de neauvi- teit van Schoondijke, de Centrale Winkel. PARTIJ VAN DÉN ARBEID, MAASTRICHT. Heden wordt in Maastricht in de Dominicale kerk een openbare vergadering gehouden van de Partij, van den Arbeid, waarop minister Vos en dè vertegenwoor diger van de Landelijke Katholie ke Christofoorgroepen J. Willems, zullen spreken over „herstel en vernieuwing". ,,De regeering van de Vereenig- de Staten, handelend in den geest van de vriendschappelijke verbon denheid, welke bij de succesvolle krachtsinspanning tegen den ge- meenschappelijken vijand is ge groeid, en als medelid van de Ver- eenigde Volkeren, geeft uitdruk king aan haar ernstige hoop, dat de regeering van de Sovjet-Unie, door onmiddellijk alle Sovjet-troe pen uit het gebied van Perzië terug te trekken, haar deel zal bij dragen tot het bevorderen van het internationaal vertrouwen, dat noodzakelijk is voor een vreed zaam samengaan van de volkeren van alle landen. De regeering van de Vereenigde Staten ver trouwt, dat de regeering van de Sovjet-Unie niet minder dan zij zelf waarde hecht aan de zware verantwoordelijkheid., welke onder de gelding van het handvest op de groote mogendheden rust; de ver antwoordelijkheid voor het nako men van haar verplichtingen en het eerbiedigen van de souvereine rechten van andere staten." De nota dringt er op aan, dat Het partijbestuur van de Partij van den Arbeid is aangevuld en thans als volgt samengesteld: K. Vorrink, alg voorz.; R. v. d. Brug, mr. A. M. Joekes en G. Ruygers, voorzitters; C. Woudenberg, alge meen secretaris; J. Willems en W. Thomassen, secretarissen. Leden ziin: J. Coenraads, W. Drees, F. Goedhart, mr. M. v. d. Goes van Naters, J. Harmsen, mr. ir. B. W! Haveman, J. v. d. Kieft, C. Kley- wegt, prof. mr. R. Kranenburg, C. J. v. Lienden, mr. P. J. Oud, L. N. Palar. mevr. mr. A. E. Ribbius Peletier, prof. ir. W. Schermer- horn, mr. N. Stufkens, J. Tuin, mr. G. E. v. Walsum. de Vereenigde Staten „stipt zullen worden ingelicht" over hetgeen de Sovjet-Unie besluit te doen en geeft uitdrukking aan de hoop, dat dit besluit in overeenstemming izal zijn met de inzichten van de Vereenigde Staten, welke in de nota naar voren zijn gebracht. Op grond van de bepalingen van het Zuiveringsbesluit 1945 zijn door den Minister van Binnenland sche Zaken uit hun functie ontsla- gen: M.i.v. 30 Sept. 1944: J. Dhaeize, kantoorbediende P.T.T., te Ter- neuzen; M. v. Doorn-v. Taten- hoven, loc. kracht bij de P.T.T. te Terneuzen. M.i.v. 30 Juni 1945 D. Koop man, kantoorbediende P.T.T. te Terneuzen; J. D. L. Lindhout, besteller P.T.T. te Zierikzee. M.i.v. 17 Juli 1945 A. L. F. Meeusen, telefoniste bij de P.T.T te Terneuzen. M.i.v. 12 Sept. 1944 mej. P. M. C. Schalk, kantoorbediende P.T.T. te Terneuzen. M.i.v. 14 Mei 1945 mej. N. Al- mekinders, loc. kracht bij de P.T.T., standplaats Borssele. M.i.v. 28 Jan. 1945 M. J. Cor- nelisse, hulpbesteller P.T.T. te Wilhelminadorp. M.i.v. 12 Sept. 1944 mej. E. J. v. Luyk, plv. kantoorhoudster P.T.T. te Oud-Vossemeer. M.i.v 1 Nov. 1944 F. Brevet, weth. wncL burgemeester van Oostburg. Te circa half één arriveerde het gezelschap in Hotel Mabesoone te Oostburg, waar een gezellige lunchtafel, versierd met wat bloe men, hen wachtte. Onder de eerste aanwezigen bevonden zich de navolgende burgemeesters: Jhr. Beelaerts van Emmichoven, van ZuicJzande; Aernaudts, van Sluis; Nelissen, van Hoofdplaat; Ton- Kins, van Groede en Nieuwvliet; Jhr. von Bönninghausen, Van IJzendijke; Van Rosevelt, van Schoondijke; Maas, van Breskens en Kostense. van Biervliet, terwijl de gemeente Cadzand wegens ver hindering van den burgemeester, vertegenwoordigd was door een der wethouders. Aan de luneh-tnf° werd door verschillende sprekers, die een werkzaam aandeel hebben in den opbouw van West Zeeuwsch- Vlaanderen, het woord gevoerd. Burgemeester Van Dongen opende de tafel met esp korte toe spraak, waarin hij in "het kort al de problemen van Zeeuwsch- Vlaanderen de revue liet passee- ren. Spreker wees op de moei lijke verkeersproblemen, nood woningen, soms bewoond soms niet, over de schadevergoeding, en over de groote verwoesting waar van West Zeeuwsch-Vlaanderen het slachtoffer is geworden. Doch hij besloot mét het fiere Luctor et EmergoDe strijd is hard, maar wij zullen er komen. Kamerleden, wij rekenen op Uw steun. Daarna droeg hij de leiding over aan den heer Hoolhorst, die begon den dank uit te spreken, dat op de uitnoodiging der stich ting „Nieuw Walcheren" (voor zitter Mr. Vermaas) en de stich ting „Herstel Zeeland voor Zeeuwsch-Vlaanderen" (Dir. de heer Bouwense), gehoor was ge geven. Spreker zei: „Het doet ons genoegen, da; TT "P uitnoodi ging der Stichting rieze moeilijke tocht hebt willen ondernemen en kennis hebt willen maken met den grooten nood in Zeeland. Wij voe len ons dikwijls vergeten, hoewel wij voor honderd procent Neder landers zijn. Wij willen dat graag zijn en blijven, en het is onpret tig om te zeggen; „Men vergeet ons". Spreker wees op den toe stand der noodwoningen. Verder wees spreker er op, dat door de bijzondere moeiliikheden van ons gewest, de drang zou kunnen ontstaan zich op België te oriën- teeren. De heer Ramondt, het woord nemende, behandelde belangrijke Zeeuwsch-Vlaamsche landbouw problemen en gaf daarover ont stellende cijfers. De gegeven stof was van dien aard: dat wij op deze cijfers in een afzonderlijk ar tikel terug zullen komen. De heer Bols sprak over de schaderegeling en merkte in het slot van zijn toespraak op. dat zij een voor-ontwerp over de schade regeling hadden ontworpen, en deed een beroep op de Kamer leden om aanstonds bij de behan deling deze zaak te steunen. De Burgemeester van Biervliet bracht bij de geurende koffie en het gebak het verkeersprobleem en de indijking van den Braakman ter tafel. Ook het oud-probleem van Cadzand als badplaats en de verkeerswegen ontbraken niet op het anoèl. Burgemeester Aernoudts be- soraki het toeristenprobleem, spe ciaal in verband met het oude toeristencentrum Sluis. Spreker sprak de hoop uit. dat er maat regelen konden getroffen worden die een hérstel van het toeristen verkeer mogelijk zouden maken Vóór dat de heer Hoolhorst de gezellige maaltijd besloot.nam het Kamerlid de heer Van Schaik het woord. Spreker ze:de; „Wii stel len het bijzonder op priis, dat wii uitgenoodigd zijn om Zeeland te komen bezoeken, waaronder ook dit deel van Zeeuwsch-Vlaande ren." Spreker wees er op, dat zij de vertegenwoordigers van het volk waren, om de nooden en hun be langen te behartigen, doch dat de Regeering het uitvoerend lichaam is. Hij verzekerde ons, dat de Kamerleden niet met leege hoofden naar Den Haag zouden terugkeeren, en dat zij ernstig rekening zouden houden met dc reeks van gegevens van wat leeft in het volk, die hij het persoonlijk contact met de autoriteien, duide lijk op den voorgrond traden Spreker besloot met een woord van dank voor de genoten gast vrijheid. Daarna werd de tocht door Zeeuwsch-Vlaanderen voortgezet, en begaf het gezelschap zich naar Cadzand, waar het ontvangen werd door den gemeentesecretaris, daar de wnd. Burgemeester door omstandigheden niet aanwezig kon zijn. De Secretaris gaf een uiteenzetting van de plannen be treffende de gemeente Cadzand. die inhielden den herhouw van Cadzand als badplaats. Een fel koude wind vanuit zee maakten een lang verbiiif onmo gelijk, en nadat 't gezelschap den toren van het eenig overgeble ven hotel beklommen had, werd de reis naar Sluis voortgezet. De Kamerleden hadden op deze wijze een duidelijk beeld gekregen van de nooden en problemen, die West Zeeuwsch-Vlaanderen heeft op te lo3sen. Er was geen somber heid, maar er heerschte een fris- sche geest, den Zeeuwsch-Vlaming eigen, die de heer Hoolhorst kernachtig tot uitdrukking bracht met de woorden: „Wij gaan voort niet met optimisme, maar met blijmoedig pessimisme' Winston Churchill heeft Vrijdag het woord gevoerd in het congre9 van de» Amerikaanschen staat Virginia. Zijn betoog was min of meer een herhaling van zijn veel omstreden rede te Fulton in Mis souri, doch hij gebruikte nu min der krasse termen. Hij begon met zijn toehoorders te vragen, of zij geen risico liepen met hem het woord te verleenen. Hij kon nl. makkelijk een heele- boel dingen zeggen, waarvan elkeen in zijn hart weet dat ze waar zijn, maar die hij niet graag in het openbaar tot uiting brengt. In deze laatste jaren van mijn leven, aldus Engeland's „wartime- leader", gevoel ik mijeelf de dra ger van een boodschap die zeer simpel is en die door onze volken goed kan worden ingezien n.l. dat \vij elkaar dienen bfj te staan, onder alle omstandigheden, ter verdediging van de zaken die ons dierbaar zijn, niet ajleen voor ons eigen geluk, maar ook voor het geluk van vele komende genera ties. Dat is m.i. de wensch van de overweldigende meerderheid van Engelschen en Amerikanen Dat dit onze bestemming is, of zooals de meesten onzer zouden zeggen, de wil van God. is zeker. Verwijzende naar verklaringen dat Groot-Brittannië een staat van de Amerikaansche Unie zou kunnen worden of dat de Vej. Staten terug zouden kunnen kee- ren tot het Britsche rijk, zeide Churchill: „het lijkt mij, en zoo zal het u ook wel voorkomen, dat de verstandige weg ergens tus schen deze heide uitersten ligt Wij moeten een saethrvle "inden om samen te werken, niet alleen in tijden van oorlog en nood, maar ook in tijden van vrede. De vrede kan nief bewaard blij ven zonder de deugden die in oor logstijd een overwinning mogelijk maken. De vrede kan niet be waard blijven door hoffelijkheden en gemeenplaatsen, officieele schijnheiligheid en diplomatieke correctheid. Elverimin kan hii be waard' blijven door, als in tijden van gevaar, te kletteren met een volle wapenrusting op oorlogs sterkte. Er moet ernstig naar vrede gestreefd worden. Er moet vertrouwen zijn. Volharding en goed beleid, maar bovenal moet er onder de Engelsdh-sprekende Volken aanwezig zon een eenheid der harten, gegrondvest on over tuiging en gemeenschappelrke idealen. Dat bied ik u aan. en dat vraag ik. BELGISCHE MINISTERS NAAR NEDERLAND. De Belgische ministers van bui tenlandsche zaken, van financiën, van landbouw en van economische zaken, zullen zich waarschijnlijk in den loop van de volgende week naar Den Haag begeven ten einde met hun Nederlandsche collega's besprekingen te voeren betref fende problemen in verband met de economische en commercieele overeenkomst. Franseh-Spaansche grens gesloten. Frankrijk sloot zijn grenzen met Spanje in d°n nacht v»n 28 Februari op 1 Maart J.l. Op de foto get men hoe Fransche grens-be rmbten op 28 Februari, voor het sluiten van de grens, het verkeer cmtroleeren, dat zich naar i.enoaye wil hegeven. Tijdens een persconferentie heeft minister Spaak verklaard, dat hij zal trachten een regeering te vormen, gebaseerd OP de for mule „een goed programma en een goede ploeg." De heer Spaak treedt met geen enkele nartij in contact en is e1 het parlement 14 tot 16 mannen van overtuigd b'nnen of buiter. van talent te zullen vinden. Inmiddels heeft de kabinetsfor majeur reeds een onderhoud ge had met de heeren van Acker Anseele, van Giabbcke en Cre goire. Een paard zonder hoeven Een schip zonder schroeven Een leeraar zonder school Een maaltijd zonder kool Een pork zonder bank Een piano zonder klank Is lang niet zoo bar Als da huisvrouw \t| zonder Spar. \A b'KGAMAUE VAN ZELFSTANDIGE KRUIDENIERS J De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland (kantoor Terneuzen) heeft zich met een uitvoerig schrijven gewend tot den Minister van Handel en Nijver heid. In dit schrijven wordl scherpe critiek uitgeoefend op het, voorontwerp van wet op de .be drijfschappen. Allereerst wordt er op gewezen, dat de critiek op de z.g. organisa tie Woltersom gemakkelijk zou zijn te ondervangen door verkie zingen in deze organisatie op democratischen grondslag te rege- len. De Kamer van Koophandel wijst er nadrukkelijk op, dat de opzet van het bedrijfschap in principe on-Nederlandsch is. Zij ziet hier in in gecamoufleerden vorm de verwezenlijking van de totali taire gedachte op sociaal- en eco nomisch gebied. Volgens de Kamer is dit ont werp een constructie, een kunst matig en niet een door de natuur lijke ontwikkeling gegroeid pro duct, uitgedacht door theoretici en geenszins door deskundigen uit de praktijk van het bedrijfsleven. De regeering roept in het leven een publiekrechtelijke bedrijfs organisatie en kiest hiervoor een staatsorgaan welke een overheids taak in het bedrijfsleven ter hand neemt. In het bijzonder wordt critiek geleverd op de figuur van den commissaris, die het bedrijfschap geheel overheerscht. Hij is niet de gekozen vertrouwensman van de bedrijfsgenooten, hij is de regeeringscommissaris, die het bedrijfs'even met zeer vergaande bevoegdheden en voor den Minis ter bestuurt. De Minister is de „leider" en de commissaris is zijn „gemachriede". Aan het bestuur Is een zeer betrekkelijke zeggenschap toege kend. Immers alleen indien het bestuur een besluit, neemt dat de goedkeuring van den comov'ssari? wegdraagt, wordt het beriuit in uitvoering gebracht. Gaat d commissaris niet accoord met het besluit, dan f»"horst hij de uitvoe- ••'n<r tot 30 dagen tos no. tot d: Minister heeft besli°t. Het is nie 'W bestuur dat beslist, maar d: Minister. Ook a"n d"n ip s'i"v,t°-' Sn-i""1- •^^nor"v./-»ov,4- hp JC"*- -ner w slechts een adviseerend lichaam is waardoor het uiteindelijk toch de Minister is die beslist wanneer men bij dezen Raad in hooger be roep zou gaan. Groote willekeur ziet de Kamer in de bepaling dat de Minister de vakorganisaties zal aanwijzen, welke vertegenwoordigers mogen sturen, terwijl hij ook bepaalt hoeveel leden elke organisatie of elk lichaam mag afvaardigen. De vakorganisatie van ondernemers en werknemers zijn legio (confes sies gewesten, bedrijfstakken van handel en ambacht enz., enz.), zoodat niet voor elk een plaats is in het bestuur. Men zal dus be paalde vakorganisaties moeten gaan „erkennen!'. Volgens de opvatting der Kamer wordt de vrijheid van den onder nemer afgeschaft. De commissaris oefent zelfbe stuur uit Dit is, aldus het schrij- van, het binnensluipen van dicta tuur op .politiek terrein via het sociaal-economisch terrein en dit is geen nationale sociaal-econo mische .politiek zooals het ontwerp zegt, doch nationaal socialisti sche politiek en strijdig met de natuur- en De ondernemer blijft de risico'3 dragen, doch kan door de ingrij pende staatsbemoeiingen op den gang van zaken en het uiteindelijk resultaat slechts geringen invloed uitoefenen. Het bedrijfschap toe- slist wat met de winst gebeurt, doch wat met het tekort geschiedt wordt niet gezegd. Dan moet de ondernemer zelf maar zien hoe hij zijn plan trekt. De commissaris heeft verder geen eigenbelang dat de prikkel moet geven snel te beslissen en met den meesten spoed te doen wat vereischt is, waarvoor hij trouwens de kennis mist. De ontwerper kan maar één richting u:t. Het bedrijfschap kan niet pri mair een staatsorgaan en secun dair een bedrijfsorgaan zijn. Het komt neer op ofwel vo'le- d'ge socialisatie van het bedrijfs leven of het bestendigen van de economische orde berustend op particul'er initiatief.' De Kamer "•eeft aan de-e laatste .orde blö- ke"s Paar schrijven de voorkeur Zij is tenslotte van meeren" dn* 7oo v^r^Pierin^ voof rJ'wr j-pffnoHff on par Vy>c1 :C?t. Verzocht wordt roet den mees- Het nationaal-socialisme in Duitschland leeft voort, daarvan worden we telkens weer overtuigd door de berichten die ons berei ken, en het is vooral de jeugd die in dit opzicht vele zorgen baart Het zou ook al te naïef zijn te gelooven, dat met de bezetting en vreemde leiding, Duitschland uit het diensthuis van zijn nare goden zou zijn uitgeleid. Zien we binnen onze grenzen, dan kunnen we zeggen: hoe moei zaam ontkomen we zelf niet aan den geest en ideeën, die ons tot den oorlog begeleid hebben. Een periode van vijf jaren verdrukking en ellende heeft diep op ons den ken en handelen ingegrepen en inderdaad is er sprake van gees telijke vernieuwingen, doch nie mand zal beweren, dat deze ver nieuwingen zich volkomen aan alle groepen en lagen van ons volk hebben medegedeeld. Daar om kunnen we niet zoo verwon derd zijn over het feit, dat de geest van het nationaal-socialisme blijken van voortbestaan geeft en dat de Duitsche jeugd voorwerp zal moeten zen van degelijke her opvoeding tot goede volkerenge meenschap. Hetzal denmoeizamen arbeid van vele jaren zijn om de nationaal-socialistische ideeën te overwinnen door geloof en ver trouwen te wekken in de demo cratie der Westersche buren. De onvermijdelijke ontmoeting daar mee in de bezetting zal uiteraard niet de gunstigste zijn en degenen die nu leiding geven in Duitsch land, bij de gratie van hun bezet ters. hebben zeker geen benijdens waardige taak. Dat blijkt wel uit de incidenten, die zich hier en daar voordoen. ïn dit verband viel ons een bericht op in ,.De Waagschaal", wat wij hieronder laten volgen. Enkele weken geleden heeft Ds. Martin Niemöller voor de prote stants-christelijke studenten van de Eeiersche universiteit te Er langen een redevoering gehouden. Over bepaalde gebeurtenissen tij dens en na deze redevoering schrijft „Die Neuq Zeit een krant te München. die met toe stemming van de Amerikaansche militaire autoriteiten verschijnt het volgende: Martin Niemöller achtte het een voorwaarde voor de geestelijke vernieuwing van het Duitsche volk, dat dit Duitsche volk in zijn geheel een bekentenis aflegt van zijn schuld aan de misdaden van dé laatste twaalf jaar. Deze opmerking verwekte op gewonden interrupties. Er werd gebruld en lawaai gemaakt, er werd gescholden en getierd. Later hebben de studenten pamfletten aangeplakt met een inhoud, die beleedigend was voor Ds. Nie möller. Intusschen heeft de Be'ersche regeering een onderzoek ingesteld en kwam daarbij tot de conclusie, dat woord en geest van deze sto ringen voortvloeien uit een milita ristische en nationaal-socialisti-" sche mentaliteit. Omdat men deze houding niet kan dulden, zal opnieuw de poli tieke betrouwbaarheid van de stu denten worden onderzocht en is aangekondigd, dat een stel bel-, hamels van verdere stud'e zai worden uitgesloten. Tevens is( voor het geval van herhaling de sluiting van de universiteit aan gekondigd. Het is misschien van belang er op te wijzen, dat de universiteit Erlangen in het katholieke Beie ren de eenige universiteit met een zuiver protestantsch-christelijk karakter is en dat de theologische faculteit er verreweg de belang rijkste faculteit is. Hoewel wij hier in het oog wil len houden, dat het standpunt van Niemöller een veelomstreden inzicht is, zooals ook bleek uit zrjn „boeiende brief", waaruit wij onze lezers eenige fragmenten af drukten. Niettemin is het inci dent karakteristiek voor de Duitsche jeugd, waarom ook dit artikel sluit met het volgende commentaar. Men behoeft zich trouwens over dergelijlke verschijnselen als die tijdens de redevoering van Nie möller niet te verwonderen, wan- neer men het voterende weet. Het tekort aan academisch ongeleide menschen is in Duitschland zoo groot, dat slechts actieve leden van dé Nationaal-Sociahstische partii van de studie ziin uitgego ten. Leden die met actief werk zaam waren, leiders en leidsters van nationale jeugdorganisaties en ook voormalige officieren zijn van de studie niet uitgesloten. Men is van meen'ng dat hun nazi geest gewijzigd kan worden door een strenge politieke selectie van de leerkrachten. Hiermede krijgen we eenig in zicht van de moeilijkheden, die een heroovoed'ng met zich brengt, en dit kan bijdragen tot het be sef dat, w'e wil oovoeden. zon eigen zwakheid kennen moet 7P bii anderen te bestrijden En hiermede is te dien opzichte e'gen taak en roeping in een ern stig licht gesteld. ten klem het voorontwerp van we. op de bedrijfschappen in te trek ken en te laten vervallen. Het schriiven is geteekend door ten voorzitter, den heer F. P. O. M Koch en den secretaris A. S. da Jonge.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1