Ffc iJT kan NA-INLEVERING rp5, Die elkat weer gevoi hebb :d Bo Ui tg PROVINCIALE BERICHTEN VAN SPRANG ZOON |.un K. 07 De A.D. Rer muuvvnmuui I ilcl. ItJj&NK. izen i I \\id- I .EREN D nen ien I BINNENLAND ZOEKT j rij en •lustiie y yuzen P Ejlburg eniiiiiiiiiiiiDiiiiiiniiuu Aann BUITENLAND Nederlandsche jongen hield zijn woord. FINANCIËN BiummiiiiiiiiiiiiniiiiiiiuiL buiten omloop gesteld bankpapier, muntbiljetten en zilverbons. JOS. RENIQUE ZOON Heeft U ladders in Uw Kousen? i\dbladen door >9 Gent. In ereld- an Uw sutler. 7 geven, [".ten te koop- fsvorden riding, kizen, ie® brengt U 2 het Rijk, G Abonnemei kwartaal. Algen 2 *port. I geheel '/losse kilo- 'aische de i I r alle [jtrs op lu.illatie 1 l^ulop #.199 U rn( opdrac GKOO nische Vopru met d( V OORSOHOTV ERLKENING. 'Tengevolge van de omstandig heid. dat vele militaire wegens dienstreden buitenlands moeten vertoeven, dreigen in sommige gevallen financieele moeilijkheden te ontstaan voor de gezinnen van de militairen, op wie het bepaalde in artikel 19, le en 2e lid van het algemeenRjjksambtenarenregle- metn, c.q. in artikel 17, le en 2e lid, van het arbeidsovereenkom- stenbesluit toepassing vindt. Zooals bekend is, verleenen deze bepalingen aan het betreffend Rijkspersoneel, voor zooveel noo- dig, aanspraak op een gedeelte van de burgerlijke bezoldiging boven de miliatire belooning. De uitvoering cher bepalingen onder vindt voor deze categorie thans evenwel herhaaldelijk vertraging door het uitblijven van de voor geschreven verklaring, waaruit moet blijken, dat 'de ambtenaar nog in -leven is en waarin opgave wordt gedaan van diens militaire belooning1. Dezelfde moeilijkheden kunnen zich voordoen ten aanzien van gezinnen van Rijkspersoneel, hetwelk dienst doet als oorlogs vrijwilliger. Ter voorkoming van de moei lijkheden heeft de raad van Minis ters bepaald, dat het wenschelijk is, dat in voorkomende gevallen aan de betreffende gezinnen, voor voor zooveel noodig, een voorschot wordt verleend. Voor het vast stellen van. dit voorschot dient als basis te worden genomen de laat stelijk genoten uitkeering krach tens de hiervorengenoemde bepa lingen met dien verstande, dat ten behoeve van het gezin van ge huwden en ongehuwden-eenige kostwinners ten hoogste 70 pet. en ten behoeve van. de gezinsleden van de overige ongehuwden ten hoogste 50 pet. van deze uitkee- ring ais voorschot wordt ver leend. Als voorwaarde voor het ver- jeenen van zoodanig voorschot dient een daartoe gerechtigd ge zinslid of een gemachtigde een verklaring te onderteekenen, dat naar zijn (haar) beste weten de desbetreffende persoon nog in leven is. Voorts dat hij (zij) be reid is om het voorschot ver leend overeenkomstig het rond schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 17 Januari 1946, No. 6166 i/r, Afdee- ling Ambtenarenzaken, op eerste verzoek terug te betalen indien en voor zoover dit voorschot ten on rechte is ontvangen." VKKMOGENSAANW AS- BELASTING. Bij de Tweede Kamer is het ont werp van wet op de Vermogens- aanwasbelasting ingediend. Het wetsontwerp houdt voor al len vermop-ensaanwas, welke op onolrbare wijze, dat wil zeggen door zwarten handel of door leve ringen aan of dienstverrichting voor den vijand is verkregen, een tarief in van 90 procent. De overige toenemingen van vermo gen zuilen worden getroffen door een tarief van 50 procent. Van den vermo<»ensaanwas van natuurlijke personen is 5000 vrij gesteld van belasting- voor kinde ren bedraagt deze vrijstelling echter 1000. Voorts is voorzien in een reeks van bijzondere vrij stellingen, die evenwel niet in mindering komen op vermogens- aanwas, welke op onoirbare wijze is verkregen. Behalve natuurlHke personen worden ook naamlooze vennoot schappen en eenivc andere catego rieën van lichamen in de belasting betrokken. Voor zooveel mogeltik wordt voorkomen, dat zich tenge volge hiervan duibbele belasting heffing voordoet. LAiBOUR WINT TUSSCHEN- TÏ-mSOHE VERKIEZING. De Labourcandidaat Greenwood heeft een busschentijdsche verkie zing in Greenwood (Lancashire) met een meerderheid van 21.786 stemmen zijn conservatieven ,te- gencandidaat verslagen. Bij de algemeene verkiezingen had La bour dezen zetel voor het eerst veroverd. Dl .MARINESTAKING IN BOMBAY GEËINDIGD. Het centrale «stakingscomité van het Britseh-Indische marineper soneel heeft Vrijdagavond met meerderheid van stemmen beslo ten den stakers te adviseeren de wapens neer te leggen, zich on voorwaardelijk over te geven en het werk heden weer te hei-vatten. Voordien hadden negentien vliegtuigen van de R.A.F. boven Bombay gecirkeld. Nadat Squadron Leader Porter uit Chelmsford in Juli 1942 samen met de overige leden van zijn be schadigden bommenwerper boven Nederland per valscherm het toe stel had verlaten en geland was, sprak hij een Nederlandschen jon gen, die hem waarschuwde, dat de Duitschers al zijn bezittingen in beslag zouden nemen en hij stelde hem voor deze aan hem te over handigen. Hij zou ze dan, als de oorlog afgeloopen was, naar zijn adres In Engeland terugzenden. De Piloot ging op dit voorstel in en gaf den jongen zijn polshorloge en het adres van zijn ouders in 'Dorset Avenue Chelmsford, Essex. Porter werd gevangen genomen en door de Duitschers in een kamp opgesloten. Nu is hij juist in Engeland teruggekeerd en heeft thuis een brief gevonden van den Nederlandschen jongen met het bericht, dat zijn horloge gezonden zal worden, zoodra Porter's juiste adres zou zjjn ontvangen. De woning van den jongen bleek door bommen vernield te zijn, waarbij, zooals hij schreef, het adres van den Spuadron Leader verloren was gegaan. Hij herinnerde zich evenwel den naam Porter en de woorden Dorset en Essex en schreef aan den burgemeester van Dorset in Essex met het verzoek Squadron Leader Porter op te sporen. Deze brief werd eerst bij den burgemeester van Dorchester en- vervolgens bij' dien van Grave- send bezorgd. Laatstgenoemde dacht, dat de brief wel eens voor Dorset in Essex bedoeld kon zijn en zond hem naar den politiecom missaris van Essex te Chelmsford. Zoodoende spoord. werd Porter opge- BURGi DAT GEBE1 kroniek 1945 HET vormt L de twee Nu zijn zij een VAN doll; titel vai van de ons lam heden i einde J. KEEP SML" een buL FOKKE SIA een bur HOLLAND, Roman haalt vi aan de Februari BERIJMD Een bun- Kent U de PRENTENBOEKJES van DE TELG? Uw kinderen willen ze graag leeren kennen. DOKTER LANGPOOTMUG t 0.75 HET ARME BOERTJE 0.75 ANKIE IS JARIG 1.25 TWEE KONINKJES OP STAP 1.25 Elke boekhandelaar kan onze uitgaven leveren. Het is gebleken, dat de aanvra zen per "brief aan liet Ministerie van Financiën of aan de Neder landsche Bank N.V. om na-inleye- ring van buiten omloop gestelde bank- en muntbiljetten en zilver bons van andere coupures dan van 500 en 1000 in den regel geheel onvoldoende gegevens bevatten om een beoordeeling van het verzoek om na-inlevering mogelijk te ma ken Derhalve is "besloten de aan vragen niet af te doen op grond van deze brieven. Voor hen, die door omstandig heden buiten hun wil niet in staat zijn geweest bedoeld papiergeld tijdig in te leveren, zal nog gedu rende korten tijd de gelegenheid worden opengesteld een aanvraag tot na-inlevering in te dienen b8 het kantoor van de Nederlandsche Bank N.V. waaronder z(jn woon plaats ressorteert. Bij de aan vraag moet gebruik worden ge maakt van een formulier, dat bij de Nederlandsche Bank N.V., af- deeling expeditie, Amsterdam, de bijbank te Rotterdam en voorts bij alle agentschappen verkrijgbaar is ad 0,50 per stuk. Zoowel zij, die reeds een aanvraag per brief in dienden en daarbij al dan niet papiergeld inleverden, als zij, die dit tot dusverre niet hebben ge daan. kunnen van deze gelegen heid tot na-inlevering gebruik maken. De na-inlevering van biljetten Van 500 en 1000 is reeds open gesteld geweest, doch wgrd op 3 November 1945 gesloten, zoodat deze biljetten niet onder voormel de regeling vallen,. AXEL, Oprichting M.U.L.O-school. Reeds langen tijd werd in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen behoefte ge voeld aan een grooter aantal in richtingen voor voortgezet onder wijs, aangezien tot dusverre het aantal onderwijsinstellingen in dit gewest zeer beperkt is en vrijwel in een gemeente geconcentreerd, wat voor vele leerlingen een dage- liiks heen en weer rijden nood zakelijk maakte. Thans heeft de vereeniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs te Axel een begin gemaakt met de uitbreiding van het onderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen door het stichten van een Mulo-school. GROEDE. Landmijn ontploft. Donderdag is in het bouwland van A. de H. alhier, bij het ploe gen van een z.g. „geruimd" mimenveld een Duitsche krijgsge vangene met een tractor op een mijn gereden tengevolge waarvan de mijn ontplofte. De bestuurder werd van de tractor geslingerd en liep eenige verwondingen op. De tractor werd zwaar beschadigd. HULST. Kringavond. Woensdagavond was de Ned. Herv. Kring in de consistorie kamer der Ned. Herv. kerk alhier bneen, waar als spreker Ir. Cohen Stuart van Temeuzen sprak over: „God heeft een plan met ons volk". Spreker leidde zijn lezing in door te verwijzen naar Gods woord, waar we herhaaldelijk kun nen lezen, dat God zijn volk leidde naar Zijn plan. Ook met ons volk heeft God een plan. Spreker baseerde ook hier zijn lezing op historische feiten en zag dat ook nu ons volk In Gods plan was opgenomen. We moeten ons dit wel bewust zijn. Kenbaar hierin is dat de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk haar werk thans niet meer ziet in zich zelf, maar haar aan dacht ook richt o,p hetgeen bulten haar ligt. Hiervan getuigen de laatste en vele andere kerkelijke boodschap pen van den kansel ons voorge- We bedenken hierbij tn 't bij zonder aan dén brief over de be rechting van de leden der N.S.B. en de zorg voor hun kinderen. Na de pauze was gelegenheid tot gedachtenwisseltng. Hiervan werd druk gebruik gemaakt, wel een bewijs voor de vele brandende kwesties van dezen tijd. Na afloop der discussie bedank te de voorzitter der Kring, Ir. Cohen Stuart voor de wijze waar op hij zijn lezing en de discussie geleid had, en werd de avond met dankzegging gesloten. IJZENDIJKE. Raadsvergadering. Op 20 Febr. vergaderde de ge meenteraad voor de eerste maal weer onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. Von Bónning- hausen, tot Heringhaven. De notulen van de vorige verga dering werden ongewijzigd vastge steld. 'Z.h.s werd besloten, adhae- sie te betuigen aan een adres van den raad der gemeente Kortgene inzake standplaatsaftrek op de onderwijzerssalarissen; idem aan een adres van den raad der ge meente Standaardbuiten inzake de financiering van de geleden oor logsschade. De politieverordening zal worden aangevuld met een be paling betreffende het losloopen van honden, zulks ter bescherming van den wildstand. De rekening 1943 van het openbaar slachthuis- bedrijf wordt voorloopig vastge steld. Aan het bestuur vas de R. K. bijzondere lagere jongens- en meisjesschool wordt voor 1946 een voorschot op de exploitatievergoe ding verleend van f 9 per leerling. De vergoeding ingevolge art. 103, 2de lid, der L.O. Wet 1920 voor bovengenoemde scholen werd voor 1943 vastgesteld op 1059 en f 900, het bedrag der voor ver goeding in aanmerking komende uitgaven op 786,69 en 760,89; idem voor 1944 op 1053 en 987 en 506,11 en 680,80. De heer P. J. F. van Hijfte heeft zijn ontslag als wethouder inge diend. De voorz. zegt, dat B. en W. dit betreuren doch de motieven van den heer Van Hijfte eerbiedigen. Hij heeft zich op de meest eervolle wiize van zijn taak gekweten. Ver volgens werd overgegaan tot ver kiezing van een nieuwen wethou der. Bij stemming blijkt, dat 7 stemmen zijn uitgebracht op den heer J. C. A. P. C. Sturm, zoodat deze met algemeene stemmen tot wethouder is benoemd. Op een vraag van den voorz. verklaarde de heer Sturm zijn benoeming aan te nemen. Wethouder Van Hijfte dankte Burgemeester, Secretaris en Wet houder Van der Horst voor de prettige samenwerking. Zich rich tende tot den heer Sturm verklaar de hjj. dat diens taak zeer zwaar zal zijn en dat hem de critiek niet gespaard zal worden. Opbouwende critiek is echter geen bezwaar. De heer Sturm dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en zal zijn beste krachten voör de ge meente inspannen. De voorz. hoopte op een ver trouwelijke en prettige samenwer king; een openbaai- ambt eischt karaktervastheid. Wethouder Van der Horst dank te den heer Van Hijfte voor de prettige wijze waarop zij hebben samengewerkt. Hij vond de geste van den heer Van Hijfte buiten gewoon sportief; hij had gedacht zelf als wethouder af te treden. De heer Sturm dankte nogmaals en hoopte op dezelfde medewer king. De heer Neele informeerde hoe ver het staat met het bouwen van noodwoningen. De voorz. zegt, dat hij een ver gadering heeft bijgewoond met Ir. Ringers. Voor IJzendijke zijn 10 urgentiewonin°en toegezegd. Er bestaat echter een tekort aan ar beidskrachten. De bouw kan op twee manieren geschieden: le door opdracht te geven aan een groote aannemersfirma en 2e door op dracht aan verschillende plaatse lijke ambachtslieden, die zich dan echter met e\kaar tot een soort aannemersfirma dienen te verbin den. Naast de urgentiewoningen zal de voorz. trachten nog beslag te leggen op noodwoningen. Aangezien niemand meer het woord verlangde, sloot de voorz. de vergadering. NIEUW VLIET. Concert „Nut en Genoegen." Donderdagavond gaf de muziek- vereeniging „Nut en Genoegen" een uitvoering in de zaal van den heer J. v. d. Ameele. Deze uitvoe ring werd uitsluitend gegeven voor de contribueerende leden der ver eeniging. In zijn openingsrede gaf de voorzitter, de heer A. de Hullu- Leenhouts, zijn voldoening te ken nen over de goede opkomst der- leden en hoopte, dat alle aanwezi gen een gezelligen avond zouden hebben. Daarna weid een pro gramma uitgevoer d, bestaande uit verschillende muzieknummers, af gewisseld met tooneel en voor drachten. Het geheel werd op een vlotte wijze uitgevoerd en vond een goed onthaal bjj de toehoor ders! die na elk nummer een har telijk applaus voor de spelers ga ven. Van het muziekprogramma dient echter speciaal genoemd te worden een piston-solo, uitgevoerd door den heer Jac. de Hullu, welk nummer zeer verdienstelijk ten ge- hoore werd gebracht, waarop dan ook een daverend applaus volgde. Na afloop werd deze bijeenkomst besloten met een bal, waarbij wederom de ouderwetsche gezelli ge sfeer heerschte, zooals men die speciaal te „Sintepier" placht aan te treffen. RETKANFHEMENT. Volksonderwijs. Het hoofdbestuur van de ver eeniging „Volksonderwijs" te Am sterdam, heeft zich eenigen ttjd ge leden tot de getroffen openbare scholen in. W. Z.-Vlaanderen ge wend met het doel den nood te helpen lenigen, door het verstrek ken van bruikbare leermiddelen, die door niet-gedupeerde scholen afgestaan zijn Met de verzen ding is reeds een aanvang ge maakt. Collecte. Het. is de bedoeling dat aar, de groote collecte, die op 30 Maart a.s. in Den Haag door de Hulpactie voor Zeeland „Schelde- mond" georganiseerd wordt, zal deelgenomen worden door een af- deeling W. Z.-Vlaamsche meisjes, die gekleed zullen zijn in Cad- zandsch costuum Dezer dagen kwam een deputatie van „Schel- demond" naar Oostburg om een en ander te bespreken. Men heeft goede hoop, dat het niet en kel bij hulpverleening zal blijven, doch dat hier de grondslag gelegd zal worden voor een blijvend con tact. SCHOONDIJKE. Vergadering. Maandag 25 Februari des avonds om half acht zal een open bare vergadering worden gehou den in den bunker, uitgaande van de Vereeniging voor behartiging der belangen van West Zeeuwsch- Vlaanderen, Doel is hier ter plaatse te ge raken tot oprichting eener ver eeniging van oorlogs-gedupeer- den. Spreker zullen zijn de heeren Hoolhorst en Bols, beiden uit Oostburg. Daar deze vergadering voor de gedupeerden van groot be lang is, hoopt men op een groote opkomst Noodwoningen Deze week zijn de eerste nood woning-en betrokken. Het be treft hier echter nog slechts enke le afzonderlijke gevallen. Benoeming. De heer A. Luteijn uit deze ge meente werd benoemd tot Direc teur van het muziekgezelschap te Waterlandkerkje, zulks tei voorziening in de vacature ont staan door het vertrek van den heer W. Vernooys. Raadsvergadering. Vrijdag kwam de voltaliige raad voor de eerste keer in 1946 bijeen, onder voorzitterschap van burge meester F. A. van iïosevelt. Deze sprak een welkomstwoord en gaf vervolgens een uitvoerig over richt. Hij bracht o.m. dank aan de adopteerende gemeenten en de Hark. De bevolking bedroeg per I Jan. 1761 zielen, nog 170 perso nen zijn geëvacueerd, 22 ingeze tenen verloren tengevolge van de oorlogshandelingen het leven. I> Centrale Winkel voorziet in een behoefte, de kostprijs zal in 10 jaar afgeschreven zijn. In totaal komen in deze gemeente 67 nood woningen, 12 dezer zijn thans door B- en W. toegewezen, de admini stratie er van zal centraal geschie den. Verder komen er 4 barakken, terwijl ongeveer 30 woningen in 1946 definitief zullen worden her bouwd. Ook bestaat de mogelijk heid voor herbouw van woon-win- kelhuizen en bedrijven. De plaat selijke aannemers zullen, zoo mo gelijk, niet worden uitgeschakeld. De aanwijzing architecten ge schiedt via Keuzebureau. Herver kaveling en onteigening zullen door den herbouw noodzakelijk zjjn. Een Rijksverkavelaar, bijge staan door een pl. commissie, zal hierin beslissen. De huurprijs der noodwoningen zal waarschijnlijk varieeren tusschen 3,25 en f 4 per week. Een voorstel van den voorzitter om door middel van een sirene tijdsignalen te geven, ont moette bij den raad geen bezwa ren. De notulen dei' vorige vergade ring werden onveranderd goedge keurd. Z. h. s. werden ingewilligd een verzoek van de gemeente Stan daardbuiten om adhaesiebetuiging aan een adres aan de Tweede Ka mer met betrekking tot de ver goeding oorlogsschade, twee ver zoeken om subsidie, n.l. van de ver tot verbetering van het gei tenras en van de ver. van Burg., Secr. en Ontv. Eveneens werd z!h. s. goedgekeurd een voorstel yan het Prov. Bestuur tot het toeken nen van een jaarljjksche bijdrage ad 10 cent per inwoner aan de Stichting herstel Zeeland 1945. Op voorstel van B. en W. werd besloten niet in te gaan op verlen ging der Molestverzekertng. De voorl. gemeen te-begrooting werd z.h.s. vastgesteld. Deze toont de volgende cijfers: Gewone dienst ontv. 117.129,16, uitg. 95.483,52, batig saldo 21.645,64 en kapitaal dienst ontv. 28.649,55, uitgaven 54.984,25, nad. saldo 26.334,70 Voor de benoeming van een ar chitect voor het gemeentehuis had het Keuzebureau een drietal can- didaten opgegeven. Zoowel B. en W. als verschillende raadsleden gaven echter de voorkeur aan Ir. Rothuijzen. Een voorstel van-den heer Haartsen om toch Ir. Rot huijzen te benoemen, werd met al gemeene stemmen aangenomen. Voor de benoeming van een on derwijzer aan de o. 1. school ging de raad in besloten zitting. Later deelde de voorz. mede, dat deze benoeming voorloopig werd aan gehouden. Ook een voorstel tot wijziging der verordening op de hondenbelasting werd, nadat de meeste leden hiertegen bezwaren hadden geopperd, op voorstel van den voorz. aangehouden tot de vol gende vergadering. Het vermeni0'- vuldigingscijfer voor schoolgeld 1946 werd z.h.s. vastgesteld op 2 en werd goedgekeurd een voorstel tot aankoop eener woning tegen een door de Prijsbeheersching vast te stellen prijs. Bij de rondvraag vroeg de heer rsrrUMK rLAiuvuuuuL DAKVILT (Ruberoid) en NAAKTTEERPAPIER MASTIEK - DAKLAK - CARBOLINEUM (Voorloopig nog op vergunning) SAS VAN GENT A MASSIEF, VOEGLOOS weer verkriigbaar bij: Juweliers TEKNEUZEN Ook zilveren Trouwrin gen zonder inlevering. Nieuwe kunnen wij U riet leveren, maar wel h^en J. VA19 UKN KKL'KHOUÏ. Van Steenbergenlaan 2. Te koop: 8-deelig Konijnen hok 40,1 Ligstoel met zonnescherm 65. A. A. DEES, Verl. v. Steenber genlaan 27, Temeuzen. Te koop: een Kinderwagen 50,Te bevragen bij J. DIELEMAN, Keizerstraat 14, Hoek. Wie ruilt 5 jonge Kippen voor een z.g.a.n. vóóroorL Jekker. VAN NUGTEREN,

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2