SPORT. INTERNATIONAAL DAMTOURNOOI. KERKNIEUWS. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS ƒ2,50 per jaar werd een bijna sluitende rekening verkregen. Het jaar 1946 zal de vereeniging echter voor groote uitgaven stellen voor de aanvulling van het magazijn. De subsidie aan de wijkverpleging dient verhoogd te worden door de verhooging van het salaris van de wijkzuster met 200 per 1 Januari 1946. Het ledental bedraagt 476. De inrichting van het huidige magazijn is zeer onvoldoende. De wijkzuster legde in 1945 in totaal 1156 bezoeken af en woonde bovendien nog 14 zittingen van het Consultatiebureau bij. De zuster werd hartelijk dank gezegd voor het vele werk, dat ze verricht heeft. Het verslag werd goedgekeurd. Benige leden hebben zich bereid ver klaard kosteloos het magazijn in orde te iloen brengen. Het financieel verslag gaf een nadeelig saldo van 29,13 te zien. De opbrengst van de gehouden Emmabloem-collecte was buitengewoon goed. Het verslag werd goedgekeurd, waarna tot leden van de kascommissie werden ge kozen, de heeren M. Meeuwsen, J. de Bert en A. P. de Groote. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden gekozen de heeren W. Carels, M. Meeuwsen en mej. T. van Luijk. Hierna werd door den voorzitter den secretaris-penningmeester dank gebracht voor al zijn werk in het belang van het Groene Kruis verricht. Met dank voor deze woorden, richtte de secretaris-penningmeester daarna een har telijk afscheidswoord tot den scheidenden voorzitter, die vele jaren tot aller tevreden heid deze fdnctie heeft bekleed. Alle krach ten werden door hem ingezet om het Groene Kruis tot bloei te brengen. Zijn streven om ieder Bressiaander lid te doen zijn van de vereeniging heeft hij grooten- deels bereikt. De voorzitter dankte voor deze waardee- rende woorden, waarna hij verklaarde, dat hij niettegenstaande zijn afwezigheid uit Breskens, altijd bereid zal zijn de vereeni ging te willen steunen. Hti dankte allen voor de goede samen werking, speciaal de zuster en Dr. Brood man. Bij de rondvraag werd o.a. besloten een collecte in het a.s. voorjaar te houden ten behoeve van de aanschaffing van materieel.* Daarna werd de vergadering door den voorzitter met dank aan de aanwezigen voor hun opkomst gesloten. HUPST. Theo van der Pas. Een der allerbeste der Nederlandsche pianisten komt concerteeren op Donderdag 14 Febr. a.s. in het Bioscoop- en Concert gebouw en wel Theo van der Pas, leeraar aan het Kon. Conservatorium voor Muziek te 's-Gravenhage. Theo van der Pas is een gevierd pianist in Nederland die met groot succes optreedt, o.a. in het Concertgebouw te Amsterdam te samen met het Concertgebouworkest en verder alle groote plaatsen van ons land en ook daarbuiten. Terwijl iedereen hem zeer zeker al voor de radio heeft hooren pnnpprtfprpn Laat zien, dat de Zeeuwsch-Vlaming een dergelijk initiatief weet te waardeeren, dat hij iets over heeft voor goede kunst en knus 10 n a. a ï*s Voor belangstellenden uit Terneuzen en Axel, is, dank zij de Directie der Z.V.T.M., die bij voldoende deelname een bus zal laten rijden, ook gelegenheid dit concert bij te wonen. IERSEKE. Export van oesters (naar Engeland. Men kan zich de teleurstelling voorstel len van de oesterkweekers en oesterhande laren, toen bekend werd, dat de Britsche Regeering het verzoek om deviezen voor den invoer van oesters beschikbaar te stel len, van de hand wees. Engeland toch was vóór den oorlog een belangrijke afnemer van dit Zeeuwsche product. De Nederland sche Regeering heeft evenwel, met het oog op de belangen van de oestercultuur, weder om contact met de betreffende Britsche autoriteiten opgenomen die zich thans op het standpunt stellen, dat voor dit product zooveel mogelijk de vooroorlogsche invoer hervat dient te worden. De gevoerde be sprekingen leidden dan ook tot het beschik baar stellen van deviezen. Daardoor kon een hoeveelheid oesters tegen bevredigende prijzen geplaatst worden. De eerste zendin gen zijn naar Engeland verscheept. De Vereeniging tot Bevordering van de Oester cultuur (VEBO), gevestigd te Yerseke. verzórgt deze verzending. KOEWACHT. In deze gemeente werd onlangs opgericht de vereeniging voor oorlogsgetroffenen. Tot voorzitter werd gekozen de heer Jden Hamer, tot secretaris de heer E. Verman dei te Koewacht. KORTGENE. Concours Zeeuwsche Zangersbond. Met zekerheid is nu bekend, dat het concours van de Zeeuwsche Zangersbond Zang Veredelt" gehouden zal worden te Kortgene. Het wordt georganiseerd door het Kortgefens Jeugdkoor. Van verschil lende zijden werd reeds medewerking toe gezegd, zoodat verwacht kan worden, dat ook dit concours ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den Bond weer een succes zal worden. Jammer, dat van de aangesloten vereenigingen in Oost en West Zeeuwsch-Vlaanderen nog zoo weinig kracht uitgaat, dit tengevolge van de oor logsomstandigheden. De zangvereemging te Hoek zal echter deelnemen. MIDDELBURG. Zeemvsch Oorlogsmuseum. De heer J. Ph. Koene te Middelburg schrijft ons: Het initiatief om te komen tot de op- riching van een Zeeuwsch Oorlogsmuseum vindt allerwegen belangstelling, zoowel in als buiten de Provincie. Er is dus zeker reden om aan te pakken. Alle belangstellenden worden dan ook uitgenoodigd tot bijwoning van een verga dering op Zaterdag 16 Februari a.s., des namiddags 2 uur in het Ned. Koffiehuis, Dam te Middelburg. Het ligt in de bedoeling om in deze ver gadering te komen tot de oprichting van een Vereeniging, de verkiezing van een voorloopig Bestuur, bespreking van de te voeren actie en diverse plannen. Gehoopt wordt, dat alle Zeeuwen zullen toonen hun belangstelling niet uitsluitend te beperken tot het zenden van een visite kaartje, doch dat zij ook bereid zijn deze bijeenkomst te bezoeken om op deze wijze daadwerkelijk mede te werken aan het be reiken van 'het gestelde doel. Waar een dergelijk museum, mits goed ingericht, ongetwijfeld ook vele vreemde lingen zal kunnen trekken reeds dit jaar worden vele Amerikanen in Europa ver wacht ligt hier ongetwijfeld ook een be lang voor vele zakenlieden. NIEUWVLIET. Op Dinsdag 5 Februari werd een alge meene ledenvergadering gehouden van de Groene Kruis Vereeniging alhier. Van de 213 leden waren slechts ongeveer een 40-tal opgekomen. Na een kort openingswoord door den voorzitter, den heer Rijckborst, werden de notulen van 21 December 1943, voorgelezen, waaruit bleek, dat er toen een batig saldo van 195,08 in kas was. Daarna volgde het jaarverslag over 1944'45, waaruit bleek dat tengevolge van de oorlogshande lingen in 1944 drie leden der vereeniging gestorven zijn, terwijl vrijwel den geheelen inventaris der vereeniging verloren is ge gaan, waarbij tevens ook alle bescheiden van den magazijnmeester waren verbrand. Volgens het verslag van de penningmees- teresse, mej. Wijtenburg, blijkt er thans 'een voordeelig saldo van 142,93 aanwezig te zijn. De 4 aftredende bestuursleden mej. H. Wijtenburg, en de heeren A. Luteijn, A. Brakman en Iz. Verhage, werdeh met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. Het bestuursvoorstel om de contributie met ƒ0,50 te-verhoogen tot ƒ2,50 per jaar werd eveneens met algemeene stemmen aangenomen. Deze verhooging was nood zakelijk in verband met de groote uitgaven voor aanschaffing van magazijnbenoodigd- heden en de hoogere kosten voor de wijk verpleging. Voor de betrekking van bode-magazijn meester was slechts 1 gegadigde, n.l. de tegenwoordige bode, de heer J. de Reu, die wederom met algemeene stemmen werd benoemd. Een voorstel van de vereeniging Zuid- zande om Nieuwvliet meer te laten betalen in de bijdrage der gezamenlijke wijkver pleging werd met algemeene stemmen ver worpen. Bij de rondvraag werd de wenscheljjkheid naar voren gebracht, dat de wijkzuster in Nieuwvliet dient te wonen, aangezien er in deze gemeente geen dokter woonachtig is, doch daar de wijkverpleegster zelf vrije keuze voor haar plaats van vestiging heeft, kan hieromtrent geen definitieve eisch ge steld worden. Daarna sloot de Voorzitter de vergade ring met dank aan de aanwezigen voor hun opkomst. RETRANCHEMENT. Onder een wagen. Dezer dagen geraakte mej. B. onder een wagen. Zij bekwam verwondingen aan de arm en aan het gezicht. SCHOONDIJKE. Woensdagavond hield de plaatselijke voetbalvereniging haar jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer S. v. d. Meulen. De opkomst was zeer matig. Reke ning van den penningmeester werd goed gekeurd. De aftredende bestuursleden H. v. d. Walle, S. de la Leijs en W. Versprille wer den herkozen. Na een geanimeerde rondvraag, waarbij eenige interne aangelegenheden werden be handeld. sloot de voorzitter de vergadering. SCHAKEN. De schaakclub „Terneuzen" viert Zater dag 9 en Zondag 10 Februari 1946 haar 35-jarig bestaan in Hotel des Pays-Bas. 's Middags speelt de jubileerende vereeni ging tegen S. C. V. S. V. van Sluiskil, ter wijl 's avonds om 8 uur de strijd zal worden aangebonden tegen een combinatie van spelers uit Walcheren en Zuid-Beveland. De animo voor dezen wedstrijd blijkt boven de Schelde groot te zijn. Een dertigtal spelers heibben reeds hun toezegging aan S. C. „Terneuzen" gezonden. Het programma wordt Zondagmiddag besloten met een langzamen gongwedstrijd voor leden en oud-leden. Iedere schaakliefhebber wordt uitgenoo digd deze julbileumwedstrijden bij te wonen. In de maand Augustus a.s. organiseert de damclub „Terneuzen" een internationaal Damtournooi ter gelegenheid van haar 10- jarig bestaan. Hiervoor zullen de meest prominente dammers uit Nederland, België en Frankrijk worden uitgenoodigd. BILJARTEN. Door de plaatselijke biljartvereenigingen te Terneuzen werd gedurende de winter maanden een competitie gespeeld, waarvan Zondag 3 Februari, de laatste ronde plaats had. De wedstrijden werden volgens onder staand overzicht gespeeld: K. O.T. T. B. C. Schelde B. V. V. Aantal caramboles le ronde 3-61 287 586 546 2e ronde 389 421 372 481 3e ronde 441 380 614 587 4e ronde 317 392 687 329 5e ronde 388 513 516 451 6e ronde 408 512 563 365 Totaal 2304 2505 3338 2759 GEREFORMEERDE KERK. Tweetal te Hoek: Candidaat J. H. Slager te Soestdijk en Candidaat F. M. Verveen te Abbenbroek. BENOEMING ZENDINGSDIRECTOR. Dr. W. F. Dankbaar, Ned. Herv. predi kant te Goes, heeft de benoeming tot Direc tor der Samenwerkende Zendings Corpora ties aangenomen. De nieuwe Zendings- director was achtereenvolgens predikant te Kuinre, St. Anna Parochie en Goes. Tijdens het verblijf in zijn tweede gemeente was hij voorzitter van het Provinciaal Zendings comité in Friesland. Reeds toen heeft hij krachtig medegewerkt aan de bevordering van het zendingsleven, speciaal in die pro vincie. DE RUSSEN NOODIGEN KARL BARTH UIT OM NAAR BERLIJN TE KOMEN. Naar wij vernamen is Prof. Karl Barth door de universiteit van Berlijn, die onder toezicht staat van de Russen, uitgenoodigd de volgende maand daar colleges te komen geven. Barth, die voor het eerst sinds den oor log in Berlijn zal komen, is verzocht voor drachten te houden over „Het Evangelie en de Moderne Wereld". Hij wordt vergezeld door Prof. Fritz Lieb uit Basel die zeer bekend is met Rusland en die zal spreken over „De Russische Mensch in de geschie denis". Tekens zal Barth voor de predikanten van de Belijdende Kerk van Brandenburg een voordracht houden over „De politieke taak van de Kerk". Dit laatste verzoek wordt algemeen beschouwd als een teeken van het toenemende besef vooral onder de jongere Duitsche predikanten, dat, wil het herstel van Duitschland slagen, ieder per soonlijk overtuigd moet zijn van de nood zaak van politieke verantwoordelijkheid. DE WERELDRAAD DER KERKEN. De wereldraad der kerken, waarvan de zetel gevestigd is te Genève, heeft 1 Febr. een economische commissie ingesteld voor de vluchtelingen, welke zich zal bezig houden met den geweldigen nood in de Europeesche landen. De commissie zal voor het eerst bijeen komen te Londen op 5 en 6 Februari. De volgende landen zullen vertegenwoordigd zijn: Australië, Duitschland, Canada, De nemarken, Frankrijk. Engeland, de Ver. Staten, Nede»land,' Noorwegen. Zweden en Zwitserland. De afgevaardigden zijn personen, die een groote ervaring hebben op het gebied der problemen van de vluchte lingen en verplaatste personen. A. N. P.-ANETA Toestand van H. K. H. Prinses Juliana. Officieel wordt medegedeeld: H. K. H. Prinses Juliana, die nagenoeg genezen was van de mazelen, heeft thans een lichte longontsteking gekregen. Deze heeft ge lukkig een zeer gunstig verloop. De bijeenkomst der Staten-Generaal. Het Comité-Generaal der Tweede Kamer, waarin de Regeering inlichtingen heeft verstrekt betreffende den gang van zaken in Nederlandsch-Indië, heeft Donderdag ge duurd van 1 uur tot even over 4 uur. Op dat tijdstip begon het Comité-Generaal der Eerste Kamer, waarbij ook het Kabinet aanwezig was. De pontonbrug bij Hedel. De pontonbrug bij Hedel, welke Woens dagavond tengevolge van een aanvaring buiten dienst was gesteld, is Donderdag ochtend weer in gebruik genomen. De in gestelde autobusdienst van de Nederland sche spoorwegen, welke was ingetrokken, is eveneens weer ingevoerd. Spoordijk bij Deventer verzakt. Door de hevige regens der laatste dagen is de spoordijk nabij de brug over den IJssel bij Deventer vanmorgen verzakt. Als gevolg daarvan moest het spoorweg verkeer daar worden gestaakt. Reizigers naar het Oosten kunnen nu reizen tot Twello, van waar men zal trachten hen met autobussen naar Deventer te ver voeren. Reizigers naar het Noorden kun nen reizen tot Hattummerbroek, van waar zij met autobussen naar Zwolle kunnen réizen. Er moet echter rekening worden gehouden met de mogelijkheid van ern stige vertraging. De vlieghaven Schiphol Sedert enkele dagen is de geheele orga nisatie van Schiphol weer in Neder landsche handen. Tot dusver zorgde een detachement van de R.A.F., bestaande uit een officier, een onder-officier en 18 man schappen voor den gronddienst, den radio- en weerdienst, enz. Het heeft voortreffe lijk werk verricht, al moest het ook ir tenten en dergelijke verblijven. Het Gemeentebestuur van Amsterdam heeft het detachement uit dankbaarheid voor wat het hier gepresteerd heeft, een prettig afscheid aangeboden met een diner en een vroolijken avond en tot slot nog een exemplaar van het boekje over „6 maanden herstel in Amsterdam", met een specialen opdracht. Buitenlandsche luchtdienstcn van de K. L. 31. Naar aanleiding van de op handen zijnde opening van een regelmatigen burger luchtdienst tusschen Schiphol en Londen, vernemen wij van de zijde der K. L. M., dat het tijdstip van deze opening is uitgesteld tot 4 Maart a.s. Tot nu toe hadden de K. L. M.-toestellen nog steeds geen toestemmiug om op d«. route SchipholLissabon een tusschenlarf ding te Madrid te maken. Met ingang vat Maandag 11 Februari zal dit echter wét gebeuren. Van dien datum af zullen dt K. L. M.-vliegtuigen dus geregeld Madrit aandoen. Grootere graan-, vet- en vleeseh export uit Amerika. In een officieele verklaring heeft Presi dent Truman medegedeeld, dat de Amen- kaansche Regeering onmiddellijk maat regelen zal nemen om den export val granen, vetproducten en vleeseh naai Europa te vergrooten. De Indonesische kwestie Donderdagavond kort na 6.15 uur Neder landsche tijd heeft de Veiligheidsraad del Vereenigde Volken een begin gemaakt me. de behandeling van de Indonesische kwes tie, naar aanleiding van de vertoogen der Sovjet-Republiek Oekraïne, over de toet standen in Indonesië. De vergadering begon met het toevoegen aan de agenda van het bezwaar der Syri sche- en Libanonsche delegaties tegen de aanwezigheid van Britsche en Fransche troepen in hun land. Vervolgens verzocht de voorzitter, den afgevaardigde van de Oekraine Mariouilsky het woord te nemen. Deze hield zijn rede in het Russisch. Hij begon met te refereeren aan den brief, dien hij tot den Veiligheidsraad had gericht, en sprak vervolgens over de Japansche bezet ting van Nederlandsch-Indië, waarbij hij zeide, dat het door de Japanners ingestelde regiem gelijk was aan dat, hetwelk de lan den van de as overal elders hadden geves tigd. Het Indische volk, aldus Manouilskv heeft met alle ten dienste staande middelen aan de Japanners weerstand geboden to" aan het uur waarop de Geallieerde over winning de Japanners t-ot overgave dwong De nederlaag van de Japanners was eer aanmoediging voor de Indonesiërs om hur nationale onafhankelijkheid te verwachte^ en tevens de erkenning van hun rechten' krachtens verklaringen van de Geallieerden Na de Japansche capitulatie werd dezer toegestaan de orde in Indonesië te hand haven. Hierbij ontstonden botsingen tus schen het Indonesische volk en de Japan- neezen, die van tanks gebruik maakten. Op 29 September arriveerden Britsche ei Britsch-Indische troepen in Batavia, maai zij brachten Indonesië geen vrede. Ma- nouilsky citeerde vervolgens het conserva tieve blad Daily Mail, die, naar hij zeide niet van sympathie voor Indonesië beschul digd kon worden en waarin betreffende df gebeurtenissen te Soerabaja gesproker werd van „fanatieke aanvallen" door Indo nesiërs op Britsche tanks en het gebruik van vliegtuigen tegen Indonesische punte^ van verzet. Manouilsky beschuldigde voort gaande Engeland van het gebruik van steeds grootere moderne wapens tegen de „licht gewapende" Indonesiërs. Hij citeerde voorts een Reuterbericht, volgens hetwelk Japansche troepen tegen Indonesiërs wer den gebruikt. Hierop gaf Manouilsky een aanhaling uit Britsche officieele kringen over de bot singen op Sumatra tusschen de Indone sische politie en de Japansche troepen. Vervolgens citeerde hij de Daily Telegraph van 11 December j.l. voor een verslag over den aanval door de R.A.F., waarin sprake was van den „grootsten tot dusver op Java uitgevoerden aanval" waarbij Javaansche dorpen werden verwoest. De volgende aanhaling was uit het Londensche Zondagsblad The Observer, da' een beschrijving gaf hoe de R.A.F. hommei van 500 pond op Bandoeng uit wierp. Voortgaande zeide Manouilsky dat het aantal dooden onder de Indonesiërs groot moet geweest zijn. Hij las een bericht voor uit Radio-New-York waarin het aanta dooden op 30.000 tot 40.000 werd geschat, Ook haalde Manouilsky de Londensche Times aan, die den toestand in Indonesië beschreef als „bijna oorlog". Deze gebeur tenissen, aldus de Oekrainsche afgevaar digde, hebben de aandacht van de wereld opinie gewekt. De Indonesische kwestie in deil Veiligheidsraad. In de voortgezette discussie over Indo nesië in de vergadering van den Veilig heidsraad werd door Manouilsky niet aanf gedrongen op direct terugtrekken van d| Britsche troepen, maar beweerde toch dat de ontwikkeling in de laatste maan* den een gevaar voor den vrede beteeken-

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2