DE RIJKSPOSTSPAARBANK. ZEEUWSCH OORLOGSMUSEUM. TERNEUZEN. KERKNIEUWS. AARDENBURG. OOSTBURG. MIDDELBURG. KORTE BERICHTEN. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Donderdagochtend, nadat de Amerikaan sche Minister van Buitenlandsche Zaken Byrnes en de waarnemende Sovjet-Minister van Buitenlandsche Zaken Wishinsky het woord hadden gevoerd, de voorgestelde resolutie inzake de oprichting van een com missie voor de atoom-energie, met-alge- meene stemmen aangenomen. De Poolsche afgevaardigde stelde op de plenaire zitting van de algemeene vergade ring der Vereenigde Volken voor, dat alle ontdekkingen van wetenschappelijken aard, zouden worden uitgewisseld. De leden van de UNO moeten maatregelen treffen om atoom-wapenen te beperken. De afgevaardigde der Philippijnen stond critisch tegenover het feit, dat de commis sie voor de atoom-energie verantwoordelijk zou zijn tegenover den Veiligheidsraad maar niet tegenover de algemeene verga- Sering. Door haar gezag aan den Veilig heidsraad over te dragen, zoo zeide hij, „heeft de algemeene vergadering geen macht of invloed in diens beslissingen." Frankrijk stelde voor dat de commissie voor de atoom-energie bijeen zou komen in de Vereenigde Staten, die, ,,als eersten de eer hadden de ontdekking der atoom energie te zien." De Fransche afgevaardig de voegde hieraan de hoop toe, dat de commissie zoo spoedig mogelijk bijeen zou komen en ,,de angst der menschen, met be trekking tot de atoom-energie, zal weg nemen." De verklaring van den Braziliaanschen ambassadeur voor Canada, Freitas Valle, vond bijval. Hij zeide: „Brazilië spreekt den wensch uit, dat de Vereenigde Volken spoe dig de atoom-bom een illegaal oorlogswapen zullen kunnen verklaren." In de Senaats-commissie voor de atoom energie, zoo meldt Reuter uit Washington, is Donderdag medegedeeld, dat een vloot van 97 schepen begin Mei voor anker zal gaan bij een der Noordelijkste van de Marshall eilanden voor proefnemingen met de atoom-bom. iHet experiment kan een revolutie teweeg brengen voor den oorlog op het gebied van de oorlogvoering ter zee. Onder de hier voor te gebruiken schepen bevinden zich de vroegere Duitsche kruiser Prinz Eugeen en 2 Japansche kruisers. De overige sche pen die tot doel zullen dienen, zijn Ameri- kaansch. Hieronder bevinden zich eenige der bekendste oorlogsbodems, o.a. het vliegtuigdekschip Saratoga, de slagschepen Pennsylvanië, Nevada. Arkansas en New- York en de kruiser Salt Lake City. De eerste proef zal bestaan uit het laten springen van een atoom-bom op een paar meter boven de schepen. De proefnemingen zullen worden bii ge woond door militaire waarnemers, door journalisten, leden van het Congres en Amerikaansche geleerden. Men overweegt nog om vertegenwoordigers van andere lan den en van buitenlandsche persbureaux uit te noodigen. (Hedenmiddag zal om 3 uur een openbare zitting van den Veiligheidsraad worden ge houden. Op deze bijeenkomst zal worden besloten wat de Veiligheidsraad zal doen met de aan den Raad voorgelegde verzoe ken betreffende Perzië, Griekenland en In donesië, waarbij zal moeten worden beslo ten of deze problemen onmiddellijk zullen worden besproken, in het begin van de vol gende week of nog eenigen tijd later. iHet vraagstuk van het aanwijzen van den secretaris-generaal van de UNO zal op deze bijeenkomst van den Veiligheids raad niet aan de orde komen, daar tusschen de groote mogendheden nog geen overeen stemming is bereikt over den voor te stel len candidaat. Byrnes, de Amerikaansche Minister van Buitenlandsche Zaken, heeft kort na 12 uur de vergadering van de UNO verlaten om voorbereidingen te treffen voor zün terug reis. Trumans particuliere vliegtuig staat gereed om Byrnes uiterlijk hedenmorgen terug te vliegen. Tevoren voerde Byrnes in de wandelgangen van het vergaderings gebouw een kort gesprek met Bevin en Wishinsky. heden voor. deze mogen den Zeeuwen niet onthouden dit doel na te strevenen te toereiken. Zeer veel materiaal moet hier zijn te ver zamelen op allerlei gebied en betrekking hebbende op de oorlogshandelingen van 1940; de „bevrijdingsdagen"; de evacuaties; de landingen op Zuid-Beveland en Walche ren; de zware strijd in West Zeeuwsen- Vlaanderen; de inundaties van Tholen, Schouwen-Duiveland en Walcheren; de gi gantische strijd tegen het water, het dich ten der dijken, enz. enz. Wy Zeeuwen mogen hier niet achter blijven. Teneinde een begin te maken roep ik alle belangstellenden op als blijk van instem ming hun naamkaartje eventueel brieven of briefkaarten met ideeën toe te zenden, opdat indien inderdaad voldoende belang stelling blijkt, binnenkort een bijeenkomst kan worden uitgeschreven om te komen tot oprichting van een Vereeniging en ter be spreking van plannen. Zeeuwen uit de geheele Provincie, zendt spoedig uw bewijs van instemming aan J. PiH. KOENE, Gemeentesecretaris, Middelburg Zooals bekend, mogen voorloopig geen spaarbankboekjes worden opgezonden aan de Rijkspostspaarbank ter bijschrijving van rente. Ten einde mogelijke ongerust heid te voorkomen kan echter worden medegedeeld, dat op de rekening-courant de rente gewoon wordt bijgeboekt. In vele gevallen kan thans terugbetaling in geld, afschrijving voor storting per giro, inteekening op het Grootboek 1946 en Spaarcertificaten op de postkantoren ge- schieden. In enkele gevallen, waarin dit niet kan moet bij een postkantoor een aanvraag wor den ingediend onder inlevering van het spaarbankboekje Het publiek wordt, in het belang van den dienst dringend verzocht slechts in geval van uiterste noodzaak rechtstreeks met de Rijkspostspaarbank te Amsterdam te cor- respondeeren. In de Prov Zeeuwsche Courant van 15 Januari 1946 opperde de Redactie het denk beeld tot stichting van een Zeeuwsch oor logsmuseum. Inderdaad moet er voor Zeeland, de Pro vincie die zoo zwaar van oorlogshandelin gen had te lijden, veel belangwekkends te verzamelen tzijn dat nu en vooral in latere jaren belangstelling zal trekken. Verwon derlijk .is eigenlijk, dat nog geen initiatief terzake is genomen. Natuurlijk doen zich 'bij de oprichting, de inrichting en de instandhouding moeilijk- Benoeming. De heer A. A. Leenhouts, Hoofd der openbare school voor U.L.O. alhier, is be noemd tot Inspecteur van het Lager Onder wijs in de Inspectie Middelburg, met stand plaats Middelburg. Veerdienst TemeuzenHoedekenskerke. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, kan thans wel als vaststaand worden aangenomen, dat de veerdienst Terneuzen (Hoedekenskerke door de provincie zal wor den hervat in den loop van Februari a.s. De dienst zal dan zeer waarschijnlijk on derhouden worden door de „Prinses Irene". Hierop is plaats voor ongeveer 80 passa giers en gelegenheid tot vervoer van rij wielen. Vanzelfsprekend zal deze dienst dan ook gratis zyn. Goederenvervoer is nog niet mogelyk. We zjjn echter blij, dat er althans een be gin zal worden gemaakt, al blijven nog vele wenschen onvervuld. Bel Canto. Woensdagavond gaf dit knapenkoor voor een zoo goed als geheel gevulde zaal een af scheids-concert. De jongens zetten hun beste beentje voor en zij zongen veel beter dan wij tot dusver van hen gehoord hadden. Vooral ,,0 bone Jesu" en „Adoramus te" werden zeer mooi gevonden. José van Puy- velde speelde haar solo's zooals wij dat van haar gewoon zijn geraakt, met groote muzi kaliteit. Zoowel Pierre van Hauwe als de genoemde soliste werden in de bloemetjes gezet. Burgemeester Teilegen, die op dezen avond, naar aanleiding van het a.s. vertrek van Pierre van Hauwe, sprak, zeide tot dusverre „Bel Canto" nog niet te hebben gehoord. Het speet hem nu dubbel, dat Pierre van Hauwe dit werk moest neer leggen. Het is te hopen, dat er iemand zal zijn te vinden, die dit kan voortzetten. Dit mocht echter geen zorg zijn voor den schei denden dirigent; dit is een taak voor hen die hier blijven. Hy wenschte hem veel geluk met de promotie en hoopte, dat hij ook aldaar goed werk zal kunnen verrich ten. Pierre van Hauwe dankte voor de onder vonden medewerking, voornamelijk van zijn jongens. Het speet hem natuurliik, dat hü moest gaan, maar hij mocht deze kans niet laten passeeren. Toen hij hier kwam, had hij de theorie onder de knie, maar practijk moest hij nog leeren. Dit heeft hij met de jongens verkregen. Zonder dit had hij nooit de vereischte proef kunnen afleggen. Hij hoopt met het groote koor, dat hij nu gaat dirigeeren, nog wel eens in Terneuzen te concerteeren. Wij wenschen hem alle goeds in zijn nieuwe functie en hopen, dat deze avond geen dubbel afscheid was, d.w.z. van Pierre van Hauwe èn van „Bel Canto." Voor het blijven bestaan van dit koor zal toch een oplossing gevonden moeten kunnen worden. Benoeming. Door den Minister van Verkeer en Energie werd 18 Januari de heer J. Slooves, directeur der N.V. „P.Z.E.M.", tevens tot Districts-direeteur van den Rijksdienst van de electriciteitsvoorziening in district VI benoemd. District VI omvat de provincie Zeeland. De instelling van deze functie is gegrond op het feit, dat het door de bijzondere om standigheden op het oogenblik noodzakelijk is, tijdelijk regelen te stellen inzake econo mische opwekking en billijke verdeeling van electriciteit. De bevoegdheden zijn aangegeven in het Staatsblad No. F 209. Stichting Toezicht Politieke Delinquenten. Opgericht is de Afdeeling Zeeland der „Stichting Toezicht Politieke Delinquen ten." De Stichting heeft ten doel: 1. Het bevorderen van de terugschake ling van daarvoor in aanmerking komende politieke delinquenten en hun gezin naar normale verhoudingen, in den ruimsten zin des woords. Dit geschiedt onder meer door het onder toezicht nemen van personen, die, overeen komstig de bepalingen van het K.B. F. 244 (Besluit berechtin" "olitieke delinquenten) voorwaardelijk in vrijheid zijn gesteld, als mede door het verleenen van hulp en steun aan zoodanige ontslagen politieke Gevan genen als daarvoor in aanmerking komen en daaraan behoefte hebben. 2. Het geven van voorlichtin" aan den Rechter en aan het Openbaar Ministerie in die politieke strafzaken, met inbe~"in van Tribunaalzaken, betrekking hebbende op feiten, welke zijn gepleegd gedurende den tijd der Duitsche bezetting, zulks met betrekking tot de persoonlijke omstan digheden der verdachten. Het Bureau is voorloopig gevestigd in het perceel Koepoortstraat 6 te Middelburg, telefoon 2044spreekuur van 9 tot 12. De oorlog en de Duitsche bezetting heb ben middellijk of onmiddelUk aan 46 predi kanten van verschillende kerken in ons land het leven gekost. Gereformeerde GUneente. Bedankt voor Terneuzen: Ds. J. B. Bel te Dirksland. Afscheid Ds. H. van Wijngen. Zondag jl. nam Ds. H. van Wijngen af scheid van de Ned. Herv. Gemeente te Sluis en St. Anna ter Muiden, wegens vertrek naar de Ned. Herv. Gemeente te Zeist, met een predikatie naar aanleiding van Deut. 30 9--20. Hij besloot met de woorden van een voor ganger Ds. Scholte 100 jaar geleden van denzelfden kansel gesproken. Al is het hier het uiterste Westen van ons land, waar wij dagelijks de zon zien ondergaan, toch zal de Evangeliejzon nooit ondergaan, daaren tegen steeds hooger rijzen. Ds. J. A. Talma uit Cadzand sprak hier na namens de classis en de heer Lako namens den kerkeraad. Deze laatste her innerde o.m. aan den moeilijken tijd die Ds. Van Wijngen hier heeft doorgebracht. Ook werd hij op 11 October 1944 van alle be zittingen beroofd. Spreker richtte voorts enkele woorden van dank tot Mevr. Van Wijngen. De gemeente zong Ds. en Mevr. Van Wijngen daarop Gezang 224 1 toe, waarna de scheidende predikant o.m. de sprekers en de kerkelijke ambtsdragers dankte. (Z. Dgtol.) Op grond van artikel 1 sub 4 van Staats blad F 221 is aan Th. A. M. Overmaat, ont slag verleend als burgemeester dezer ge meente met toekenning van wachtgeld. Benoeming. Tot procuratiehouder by het kantoor der Rotterdamsche Bankvereeniging alhier is benoemd de heer J. J. Dierx te Zuidzande. Raad van Arbeid Middelburg. Ziektewet. Wegens het toenemen van het aantal zieken wordt er aan herinnerd, dat arbei ders, verzekerd bij de ziekenkas van den Raad van Arbeid, verplicht zijn binnen 24 uur aan dezen Raad kennis te geven van ziekte. Een formulier voor ziekmelding is aan de postkantoren te verkrijgen. Indien hieraan niet wordt voldaan, loopt men het gevaar, dat slechts gedeeltelijke of in het geheel geen uitkeertng van zieken geld plaats heeft. Belangrijke gift van H. M. de Koningin voor den herbouw der Ned. Herv. Kerk te Dinteloord. H. M. de Koningin heeft een belangrijke gift geschonken voor den opbouw van de vernielde Ned. Hervormde Kerk te Dintel oord, zulks vanwege de oude relaties, die er tusschen de Nederlandsch Hervormde Gemeente te Dinteloord en Prinsland en het Huis van Oranje bestaan. Zuid-Afrikaansehe gift aan Nederland. De voormalige Gezant van Zuid-Afrika te Den Haag, de heer H. W. van Broek huizen, heeft onlangs aan den Nederland- schen Gezant te Pretoria, een bedrag van ruim 80.000 overhandigd ten behoeve van de hulpverleening aan Nederland. Dit be drag is door de persoonlijke oemoeiïngen van den heer Van Broekhuizen bijeenge bracht. De dijken van Walcheren dicht. Het laatste van de vier groote gaten in de zeedijken van Walcheren, veroorzaakt door de R. A. F., gedurende den winter van 1944, aldus meldt de Ass. Press, is Donderdag met een officieele plechtigheid gesloten. Nog niet afgehaalde bagage va» uit Indië gerepatrieerden. De Afdeeling Pers en Publiciteit van den Repatrieeringsdienst deelt mede, dat alle kwesties betreffende de verzending van bagage der uit NederlandschJIndië gerepa trieerden, dienen te worden afgewikkeld met den Dienst der Repatrieering, Karei van Bylantlaan 30, Den Haag. Hierbij te vermelden nauwkeurige om schrijving en het aantal der colli's, het adres waarheen de bagage moet worden gezonden, alsmede of men met de „Nieuw- Amsterdam" of met de „Oranje"' heeft ge reisd. De Belgische Konings kwestie De rechtsche pers in België geeft uitinj aan haar verontwaardiging ovter het feit dat Minister Rongvaux verboden heeft dl Koningskwestie te berde te brengen dool middel van den Radio-omroep. Sjarir raadpleegt Soekarno Volgens een bericht in de New-Yorli Times uit Batavia is Sjarir uit Batavia naar Djokjakarta vertrokken teneinde Soe. kamo te raadplegen over de recente ge beurtenissen met inbegrip van den Oekraïnschen brief aan den Veiligheids raad en de missie van Sir Archibald Clark Kerr naar Java. Australische strijdkrachten op Borneo worden afgelost. De Eerste Minister van Australië Chifley heeft verklaard, dat de toebereidselen zyjn voltooid voor de spoedige aflossing van de Australische strijdkrachten in Britsch Bor- neo en de Nederlandsche gebieden. Deze Australische soldaten hebben sedert Aug 1945 toezicht op de uitvoering der voor waarden van de Japansche overgave. Nederlandsche jscheoen in Australii zullen weer Worden geladen. De secretaris van den vakvereeniginzs- raad te Melbourne heeft Woensdagavond medegedeeld, dat de voorwaarden van de vakvereenigingen door Baron van Aerssen zijn aanvaard en dat de vakvereeniginvs- raad opdracht heeft gegeven onmiddellijk met het laden van Nederlandsche schepen te beginnen. De extremisten gaan thans Sumatra bewerken. Het Dagblad Strait Chronicle op Malnk- ka schrijft: Op 23 Januari uit Sumatr? ontvangen berichten melden, dat meer ej meer Indonesische jongelieden het land bin nendringen van de Noordkust uit en dat zij pogingen doen om in contact te komen met de plaatselijke leiders der onafhankelijk heidsbeweging. 46 Mijnwerkers gedood tengevolge van een defect aan een lift. In een van de belangrijkste ijzermijnen gelegen in de Britscbe bezettingszone, bij Hannover zijn 46 mijnwerkers tengevolge van een defect aan een lift naar beneden gestort en gedood. Het autoverkeer in België spoedig geheel vrij. Het is zeer waarschijnlijk, aldus luiden de informaties van de K. N. A. C., dat met ingang van 1 April a.s. het autoverkeer in (België geheel vrij komt. Dit wil zeggen, dat de Belgische automobilisten geen spe ciale vergunning meer noodig zullen hebbeij om van hun auto's gebruik te maken. A.N.P.-ANETA B.B.C. Afscheid Luit.-Admiraal Hellfrich Luitenant-Admiraal Hellfrich heeft Donj derdagmorgen officieel afscheid genomen van zijn staf Bij de plechtigheid waren ooi» vertegenwoordigers van het hoofdkwartier van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch" leger aanwezig. Zoowel hij als luitenant- generaal Van Oyen hebben er hun spijt over uitgedrukt, dat het gecombineerde op perbevel over de Nederlandsche strijdkrach ten in het Oosten nu in een afzonderlijk bevel voor marine en leger gesplitst is. Niettegenstaande dit, werd de verzekering gegeven, dat tusschen de beide commando's een zoo nauw mogelijke samenwerking zal blijven bestaan. De Radicaal-Socialisten nemen' niet deel aan de nieuwe Fransdie regeering. Herriot, de leider van de Fransche radi caal-socialisten, is Donderdagochtend dooi Gouin ontvangen. Toen Herriot, bij het verlaten van het verblyf van het nieuwe Fransche Staatshoofd, gevraagd werd of zyn partij zou deelnemen aan de te vor men nieuwe Regeering, verklaarde Herriot, dat hij zich zyn antwoord voorbehield tot dat dien middag de bijeenkomst van de leden der radicaal-socialistische fractie in de Assemblee zou hebben plaats gehad. Nader wordt gemeld, dat de partij der radicaal-socialisten in haar bijeenkomst van haar narlementaire groep besloten heeft niet deel te nemen. In het kabinet-De Gaulle was de radicaal- socialistische partij met 1 Minister ver tegenwoordigd. Donderdagmiddag waren communisten socialisten en MjR.P. nog bezig met bun pogingen een programma uit te denken, dat alle drie partijen in staat zou stellen tot de coalitie-regeering toe te treden. Het verbreken der diplomatieke betrek kingen met het Spanje van Franco zal een onderdeel vormen van het drie-partijen programma. Sir (Archibald Clark Kerr be noemd tot Britsch ambassadeur te Washington. i Naar Reuter uit gezaghebbende bron te Washington verneemt, heeft het Witte Huis het agreement verleend voor de benoeming van Sir Archibald Clark Kerr, thans am bassadeur te Moskou, tot Britsch ambassa deur te Washington. De officieele aankondiging zou slechts een kwestie van dagen zijn. Men verwacht dat Lord Halifax op zijn post zal blijven gedurende 2 of 3 maanden tot Clark Keri zijn opdracht op Java uitgevoerd zal heb ben.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2