VRIJ EN ONVERVEERD. DE OPGRAVINGEN BIJ VALKENISSE. TERNEUZEN. SAS VAN üENT. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS INGEZONDEN STUKKEN KERKNIEUWS. en school hoopt op 22 Jan, a.s. (Dinsdag avond), om 8 uur in het Concertgebouw te Terneuzen te spreken de heer M. Apperloo, uit Den 'Haag. Secretaris van de Hervormde Raadi voor Kerk en School. Dikwijls hoort men de klacht: Zeeuwsch- Vlaanderen is het stiefkind onder de stre ken van Nederland: Zeeuwsch-Vlaanderen wordt altijd en in alles vergeten of over- geslagert, omdat het zoo ver is. Nu komt iemand uit Den Haag speciaal naar Zeeuwsch-Vlaanderen om in 5 plaat sen deze lezing te houden, n.l. in Axel en Temeuzèn voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en in Groede, Uzendijke en Oostburg voor West Zeeuwsch-Vlaanderen. En nu is het aan ons om te toonen, dat wij dit weten te waardeeren. Laat den spreker niet naar Den Haag terug gaan met den indruk ,,dat 't in beeuwsch-Vlaanderen toch niks gedaan is. want de menschen blèjven liever thuis zitten'1'. Toont uwe belangstelling door te komen luisteren naar de lezing op Dinsdagavond a.s. over: (Gezin en School." Gelegenheid tot het stellen van vragen en deelnemen aan discussie zal ruimer ge geven worden dan bjj de eerste lezing. De spreker gaat hiermede geheel accoord. Dit imposante filmwerk, wat U binnen enkele weken in onze bioscopen zal worden aangeboden, is met medewerking van de Regeeringsvoorlichtingsdienst te Londen, door Paramount vervaardigd, onder regie van G. P. Cuminus. Het scenario is van Hans Bamstijn en Robert Kieck. Laatst ge noemde is ook de spreker van den tekst. De film geeft een indrukwekkend overzicht van den strijd der Vereenigde Volkeren en het aandeel, dat Nederlandsche strijdkrach ten buiten het bezette gebied daarin gehad hebben. Wat deze film voor het Nederlandsche publiek bijzonder interessant maakt, zijn de opnamen van de leden van het Koninklijk Huis, in de oorlogsjaren. Zij bevat o.m. unieke opnamen van de Prinsesjes in Cana da. Het zien van de eerste zwempogmgen van Prinses Beatrix zal duizend moeder harten in verrukking brengen. De buiten gewoon enthousiaste ontvangst van Prin ses Juliana door de inheemsche bevolking van Suriname en de West-Indische Eilan den, zal vooral in deze voor ons land zoo spannende weken haar effect niet missen. En de opnamen van het hartelijk en huise lijk bezoek van Engelandvaarders aan Koningin Wilhelmina in Londen, zullen in het bijzonder onder de oud-illegale werkers belangstelling genieten. Slachtoffers opgegraven. Drie Zeeuwen en drie Belgen. De weg naar het graf van de slachtoffers van de Deutsche Wehrmacht te Valkenisse voert langs een massieven bunker waardoor 'n verroeste Duitsche lichte mitrailleur met een band met een tiental patronen herinnert aan den tjjd van verdrukking, maar ook aan verzet. Woensdagochtend te om streeks half twaalf zijn zes slachtoffers onder leiding van Dr. J. P. L. Hulst uit Leiden opgegraven. Vijf slachtoffers kon den, dank zij de aanwezigheid van familie, direct geïdentificeerd worden. Hun namen zijn: A. P. Dieleman uit Wissekerke W. Niesthoven uit Middelburg, Albert de Col- venaer, diens zoon Yvon de Colvenaer en And ré Pierets allen uit Zelzate. Later werd ook het zesde slachtoffer geïdentificeerd. Het is de de 19-jarige Johan v. d. Wei) ult Middelburg. Deze had omstreeks half Sept. 1944 met zijn vriend, Toon Janse, wapens en munitie uit een tDuitschen Bunker aan den Sloedam weggehaald. Zij werden daarbij echter be trapt. Janse werd door de Duitscbers aangeschoten. Dit was zijn geluk. De chirurg van het Middelburgsche ziekenhuis, Dr. Nauta wist de zaak n.l. enkele weken gaande te houden. Van der Weij echtei werd, na een verblijf in de gevangenis te Middelburg en Vlissingen, door een Stand- gericht" ter dood veroordeeld. Op 19 Sept. werd hij in de duinen gefusilleerd. De identiteit van alle slachtoffers is dus nu vastgesteld. Bij drie van hen waren de handen op den rug gebonden. Zij hadden allen één of meer kogelgaten in de linker borst. Zij moeten in den kuil, die ongeveer 114 m diep is, eenvoudig zijn neergesmeten. De Belgen zullen te Zelzate ter aarde besteld worden, de anderen in de plaats hunner inwoning. <z Dagbi.). Benoeming. De heer Mr. A. P. Benjaminse, directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier, is met ingang van 1 Febr. a.s. benoemd tot directeur van het Post- en Telegraafkan- toor te Nijmegen. Afscheidsconcert „Bel Canto". Woensdag 23 Januari geeft het Knapen koor Bel Canto een laatste concert onder leiding van onzen stadgenoot Pierre van Hauwe die benoemd is tot directeur en lsten dirigent van het St. Hypolituskoor te Delft waar hem een grooter werk wacht. Het programma bevat een keur van nieu we liederen waaronder werken van de lbe eeuwsche Zeeuwsche componist Clemens non Papa. Daarnaast zullen nog de meest populaire liederen, waaronder het Ave Maria van Gounod, die reeds eerder gezon gen zijn, herhaald worden: Ook zullen we 'weer de pianiste José van Puijvelde op het podium zien om, zooals steeds, op geniale wijze enkele solonum*- mers ten gehoore te brengen. Eén van haar nummers zal eijn het pianoconcert van Pierre van Hauwe, dat aan haar opgedra gen is, en dat in een bewerking voor twee piano's voor de eerste maal ten gehoore zal worden gebracht. Deze uitvoering belooft weer een mooien avond te bezorgen aan het Terneuzensche publiek en we hopen, dat ook geheel Ter- neuzen van de gelegenheid gebruik zal maken Pierre van Hauwe met zijn bekend koor te gaan beluisteren. Een oude bekende. Dinsdag j.l. herdacht de heer P. Arends, algemeen bekend als ,,'de Kapitein" zijn 80sten jaardag. Hij heeft heel wat stormen doorstaan in de figuurlijke en letterlijke beteekenis van het woord, want hij is al vroeg begonnen te varen en heeft zijn prettigsten tijd be leefd op de „Phenol", de tankboot van de teerproductenfabriek van de Firma Burt Boulton Haywood Ltd te Selzaete, die onder zijn commando alle wateren van Nederland heeft bevaren. Wat kan hjj daar nog van vertellenHij leeft er als het ware nog op, want het is eigenlijk zijn geestelijk kind, de boot is naar zijn plannen en aan wijzingen gebouwd. En wat heeft hij met die „Phenol" indertijd de Moffen lekker te pakken gehad. In Augustus 1914 werd de Selzaetsche fabriek door de toen zich nog niet noemende „Germanen aller Lander", „Kulturtrager", enz. maar toch ook al prot serige en brullende Sieger" in beslag ge nomen en natuurlijk ook de „Phenol". Maar die was er niet meer. Kapitein Arends had hem intijds over de Holland- sehe grens gebracht en lag veilig en wel aan den Sasschen wal gemeerd. Toen in 1918 de vrede wederkeerde, heeft de heer Arends zijn boot goed en wel weer aan de firma terug kunnen geven na goeden dienst gedaan te hebben in Nederland en in wel ken tijd hij zich ontpopt heeft als een goed, bekwaam en eerlijk zakenman, die door zijn patroons hoogelijk werd en nog wordt gewaardeerd, want nog zit hij niet stil en tikt op zijn schrijfmachine en correspon deert met de groote zaken in Nederland, als vertegenwoordiger voor Nederland van de „Chimique de Selzaete". Ook H. M. de Koningin erkende indertijd zijn verdiensten, door hem de Eere-medaille in goud verhonden aan de Orde van Oranje-Nassau te schenken. Bij de vele blijken van belangstelling, die hij mocht ontvangen, bieden ook wij hem onze beste wenschen. Kapitein Arends! Ahoy! D. W. A.N.P.-Aneta - Merr. Nederland - B.B.C. Motie betreffende het zenden eener parlementaire Commis sie naar Indië aangenomen. In de Donderdag voortgezette besprekingen in de Tweede Kamer over de Regeerings- nota stelde de heer Van de Poll (R..K.) een motie voor, waarin de Regeering wordt uit- genoodigd een commissie uit de heide Kamers der Staten-Generaal naar Indië af te vaardigen. De heer Stokvis (soc.-dem.) ziet hierin geen heil. De heer Schouten (a.-r.) had tegen uit zending eener commissie geen bezwaar. Hjj kan het beleid van het Kabinet niet steunen op grond van het standpunt dat het inneemt ben aanzien van gezag en constitutie. Minister Logeman bestreed de motie, die werd aangenomen met 49 tegen 30 stem men. Seyss-Inquart voor het Tribunaal te Neurenl»erg. De Amerikaansche openbare aanklager luitenant Atherton heeft te Neurenberg de zaak tegen Seyss-Inquart voorgedragen. Hjj deed aanhalingen uit een door Seyss- Inquart op 10 December 1945 afgelegde verklaring, waarin hij toegaf, dat de terro ristische activiteit in Oostenrijk, welke toen culmineerde in den moord op Dolffus, door „het Reich" ondersteund was. Atherton beschreef vervolgens het optre den van Seyss-Inquart als plaatsvervan gend gouverneur van Polen, onder Frank. S-eyss-Inquart was daarna uitgegaan voor zijn „laatste en grootste taak" het in slavernij brengen van Nederland te gaan ■öndernemen. De niets ontziende manier waarop hij zich van deze taak kweét, was kenmerkend voor zijn positie in het groote naziplan. Speciaal moét aandacht worden gewijd aan het gezag dat hij op de S.S. en de politiemacht uitoefende. Zijn verant woordelijkheid voor die om haar activiteit in Nederland gedurende bezetting gaat hiermede gelijk op. Als Riikseommissaris was Seyss-Inquart verantwoordelijk voor de verregaande ver spilling van Nederlandsch eigendom. Een van zijn werkzaamheden als Commissaris was het houden van toezicht op de elimi- neering van „samenzweerders" en op het programma van de deportatie van Neder landsche burgers voor slavenarbeid In Duitschland. Atherton verklaarde dat Seyss-Inquart zoowel in Nederland en Oostenrijk als elders zich bijzonder wreed en genadeloos tegenover de Joden betoonde. Naar schat ting zrjn minstens 117.000 Nederlanders ge deporteerd, voor het grootste gedeelte naar Polen. Aangaande de in Nederland bedreven misdaden van Seyss-Inquart verklaarde Atherton geen bewijsstukken over te leg- »en, daar dit zal geschieden door den aan klager van de Fransche republiek. Rede van Kevin in de vergadering der U. N. O. Aan het begin van de zitting van de al gemeene vergadering der Vereenigde Naties heeft de Engelsehe Minister van Buitenlandsche Zaken, Bévin, in tegen woordigheid van alle gedelegeerden ter ver gadering Donderdag zijn aangekondigde rede gehouden. Hij deelde mede, dat Engeland besloten had, onverwijld besprekingen te openen over de Afrikaansche mandaatsgebieden Tanganjika, Kameroen en Togo, om deze onder den beheersraad van Trusteeship te brengen. Bevin zeide verder, dat Engeland bereid is, de verplichtingen, welke uit den staat van besturend gezag onder het nieuwe systeem zouden voortvloeien op zich te nemen. a. Omtrent Palestina merktM3evin op, dat het volgens Britsch inzicht noodzakelijk was, het rapport van de Anglo-Amerikaan- sche commissie van onderzoek af te wach ten alvorens het probleem van Palestina aan te snijden. Hij kondigde vervolgens aan, dat Zr. Ms. Regeering, van plan was, in de nabije toekomst stappen te onder nemen tot het vestigen van Transjordanië als een souvereinen en onafhankelijkcn staat. Över de kwestie van de veiligheid zeide Bevin, dat men de veiligheid op zoo'n manier tol stand moest trachten te bren gen, dat de mogendheden welke in den af- geloopen oorlog de overwinning hadden be haald, elkander met vertrouwen' zouden kunnen tegemoet treden, zoodat hun orga nisatie op zich zelf een werkelijk antwoord op allen duivelschen oorlogstoeleg zou zijn. Bevin wees er verder op, dat de organisa tie in staat zou moeten zijn, haar besluiten kracht bij te zetten. De Britsche Regee ring, aldus Bevin, begroette met instem ming de vorming van een militaire com missie, onder het °ezag van den Veilig heidsraad. In deze commissie zal de onder vinding, welke de Geallieerde bevelhebbers tijdens den oorlog hebben opgedaan, ter beschikking van de Vereenigde Volken ge steld worden. De nieuwe taak van deze bevelhebbers, welke niet zal bestaan in het leiden van oorlogen tusschen de Naties on derling, doch in het verdedigen van den wereldvrede, zal mogelijkheid bieden tot de voorbereiding van de grootste bijdrage tot het werk der Vereenigde Volkeren. Eveneens, zeide Bevin, begroeten wij met instemming het voorstel tot het instellen van een commissie voor de atoomenergie, welke een plan voor controle op weten schappelijke ontdekkingen zal moeten uit werken. De U. N. O., aldus verklaarde Bevin ten slotte, is de laatste verbindingssteen in den Bond van de internationale Organisatie. De oorlog is door de rechtvaardigheid buiten de wet gesteld. De aanvaller kan niet lan ger een stralenkrans en tombe verwachten ter zijner nagedachtenis, doch wel het scha vot en het touw van den beul. Volgens A. F. P. heeft Minister Bevin nog gesproken over een voorstel tot het op richten van een internationaal secretariaat van alle regeeringen, volkomen onafhanke lijk, alsmede van een internationale be stuurscommissie. Voor het eerst kwam Donderdag de Vei ligheidsraad bijeen, het orgaan tan de Ver eenigde Naties dat de verantwoordelijkheid voor het handhaven van den wereldvrede op zich gaat nemen. Nederland is hierin vertegenwoordigd door den Minister Van Kleffens. Norman Makin, de Australische Minister van Marine, hoofd van de Austra lische delegatie bij de Vereenigde Volken, is Donderdagmiddag tot voorzitter van den Raad gekozen. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken verklaarde Donderdag in de assam- blé, dat er geen reden bestaan om de mo tieven, die geleid hebben tot de grensher zieningen in het Oosten van Duitschland, "•een rol te doen spelen ten aanzien van grensregelingen in het Westen van Duitsch land. De mijnen van het Saargebied moe ten weer Fransch worden. Dit brengt met zich mee, dat een gedeelte van het Saarge bied moet ingeschakeld worden in het Fransche douane en monitaire systeem en moeten daar voor goed Fransche militaire strijdkrachten gelegerd worden. Met be trekking tot het Ruhrgebied zeide Minister Bidault, dat hij van meening is, dat dit ge bied als een politieke eenbeid onafhankelijk van Duitschland behandeld moet worden, onderworpen aan een internationaal econo misch bestuur. Indische berichten Het stoomschip „Van Oldenibarneveldt' wordt, met 2000 gerepatrieerden aan boord, op 10 Februari a.s. te Southampton ver wacht. Het stoomschip zou vandaag te Colomhö komen. Het stoomschip „Noor- dam" zal ook terugkeeren met gerepa trieerden als passagiers. Er liggen in Australië te Brisbane en Sidney verschillende Nederlandsche sche pen die door de Indonesische bemanning verlaten zijn. Br zijn thans Britsch-Indiërs aangekomen, om die schepen te bemannen. Zij weigeren echter aan boord te gaan, voor zij weten waarom de Indonesiërs de sche pen hebben verlaten. Uit Batavia wordt gemeld, dat de Indo nesiërs ten Zuiden en ten Westen van Ban doeng actiever worden. In de omgeving werd een stelling door Indonesiërs bescho ten. Toen de troepen uitrukten om hen aan te vallen, sloegen zij op de vlucht. De staking in de Amerikaansche staalindustrie. Volgens de berichten ziet het er niet naar uit, dat men in de staalindustrie in de Ver eenigde Staten tot overeenstemming zal ge raken en de staking een feit zal worden Er zullen dan 800.009 personen aan de sta kers worden toegevoegd, wier aantal dan stijgt tot 1.700.000. Het Dacota-vliegtuig ontdekt. Het Dacota-vliegtuig, dat sinds Dinsdag na vertrek uit Bandoeng werd vermist, met 15 personen aan boord, is door een ander vliegtuig ontdekt, liggende op een 1200 meters hoogen berg. halverwege den af stand naar Batavia. 16 Schepen worden teruggegeven Naar gemeld wordt, zullen thans 16 stoomschepen die sinds den oorlog door de Amerikanen voor troepentransportschip werden gebruikt weer aan de Nederland sche handelsvloot worden toegevoegd. In Maart zullen nog enkele schepen volgen. Ook de Nederlandsche aanklager aan het Hof te Neurenberg toegevoegd. Heden heeft ook de Nederlandsche open bare aanklager', kolonel Van Tuijl van Serooskerken, zitting genomen in het inter- nationale tribunaal te Neurenberg. Hij nam daar zitting naast zijn collega's van België en Luxemburg. (Buiten verantwoordelijkheid v/d Redactie) Zondag, 30 December 1845 Waarde Lezers. Het feit, dat vele Nederlandsche jongens, zich ver van huis ergens op Malakka be vinden, schijnt door velen in het Moederland vergeten te zijn. Om U hier aan te her inneren schrijf ik de volgende regels. Wij bevinden ons hier in een afgelegen streek, aan den eenen kant begrensd door een wijde watervlakte, de Straat van Ma lakka genaamd, en aan de andere zijde een voor ons ondoordringbare wildernis. Ons eenig verzetje is, het bezoeken van een onooglijke dessa, waarvan wij zelf den naam niet weten, en die misschien zelfs geen naam heeft. Om ons toch op eenige wijze te vermaken en de verveling te verdrijven, hebben wij met succes eenige gezellige avonden ge organiseerd. Doch toen wij uit Holland ver trokken, ontbrak het ons aan plaatsruimte om materiaal hiervoor mede te nemen, zoodat ons repertoire bijna uitgeput is. Nu doen wij een beroep op U, om ons kleine schetsjes, tooneelstukjes, muziek boekjes en dergelijke on te sturen. Ook couranten en tijdschriften zijn erg welkom, want het nieuws uit Nederland is helaas erg schaarsch. Jammer genoeg zijn wij niet in staat deze dingen te koopen, want ons soldij is, dank zij de medewerking der Regeering, zoo groot, dat wij net in staat zijn om 4 kop pen thee en 2 sigaren in de reeds genoem de dessa te koopen. En dat is dan ook Zoodoende moeten wij Uw hulp inroepen, en ik weet, dat het niet tevergeefs zal zijn. Toont dat U ons niet vergeten bent en helpt ons. Als U het zendt naar: No. 230429000 Pte Kuzee G. C. 3RD. Coy H 14 Lgt Inf. Bn (Neth.) S. E. A. C. komt het in orde. Bij voorbaat dankend, teeken ik, G. C. KUZEE. HOEK. Afscheid Ds. Franoto. Na een bijna vier-iarige ambtsbediening, nam Ds. Francke, Zondagavond afscheii van de Geref. kerk (vrijgemaakt volgens Art. 31 iDjK.O.) alhier, wegens vertrek naar Rotterdam-Delfshaven. Zijn Eerw had tot tekstLukas 17 5 en 6 en had daarbij als thema, Christus Die ons de verborgenheid van het geloofs- vermogen openbaart. Van dat vermogen des geloofs werd dan nader gezegd, dat het le in de geloofs- hoeveelheid lijkt gelegen; 2e. in het geloofs- minimum is verkregen; 3e. in de geloofs- activiteit wordt bewezen. Na de predikatie richtte hij een apart woord van afscheid tot de kerkeraad en gemeente, de kerken en collega's in de clas sis Axel, Burgemeester en Wethouders welks college in zijn geheel tegenwoordig was, en ook nog een apart woord tot Ds Kromhout, Ned. Herv. predikant alhier. Zijn Eerw. werd toegesproken door Ds. 'Sollie van Zoutespui namens de classis er. door Ouderling Joh. J. Dieleman namens kerkeraad en gemeente. De gemeente zong haar scheidenden Iee raar staande toe Ps. 121 4. Het kerkge bouw was geheel vuld. doordat vele be langstellenden waren opgekomen. NED. HERIV. KERK. Viertal te Vlissingen (vac. Ds. J. J. Hlet- kamp 4e pred. plaats) Ds. H. Aalbers, Rilland-Bath; Ds. A. J Hovy, iHansweert; Ds. H. A. van Loon, Grijpskerke; Ds. J. C. Sickesz te Terneuzen.- Aangenomen naar Zwolle: Ds. G. W. Korevaar te Goes (vroeger te Zaamslag) l

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2