Officieele Publicaties. MEDEDEEUNG. HERPLAATSING GEDEMOBILISEERDEN MARINEPERSONEEL. ZWEEFVLIEGTUIGEN BIJ DE SCHELDE. NIEUWE TWEEDE KAMERLEDEN. MAC ARTHUR HOUDT HIROHITO OP DEN TROON. VLIEG-ONGELUK. H.M. TORPEDOBOOTJAGER „EVERTSEN" NAAR NEDERLAND. DE KOERS VAN DEN FRANSCHEN FRANC. DOODLOOPENDE WEG. TERNEUZEN. IJZENUIJKE. SPORT. INDISCHE BERICHTEN. Él HET BELANGRIJKSTE NIEUWS KERKNIEUWS. GEMEENTE TERNEUZEN. In verhand met den NIEUWJAARSDAG zal ons eerstvolgend nummer MAAN DAGAVOND, in plaats van Dinsdag, ver schijnen. Papierschaarschte is oorzaak, dat in dit nummer géén Nieuvv.jaarsadvertenties kunnen worden opgenomen. DE ADMINISTRATIE. Hoewel omtrent het tijdstip van demobi lisatie over de geheele lijn nog geen (beslis sing kan wordien genomen, heeft de Minis ter van Marine reeds een commissie ge ïnstalleerd voor herplaatsing van gedemo biliseerd marine-personeel, eventueel na herscholing of omscholing, in voor hen pas sende werkkringen. De medewerking der daarvoor in aanmerking komende onder nemingen wordt ingeroepen. Nadere inlich tingen verstrekt het Bureau der cmmissie, Kneuterdijk 8. Den Haag, ten kantore van het Centraal Soc. Werkgevers-Verbond. Nederland als geheel moet zich, mede door de Regeeringsstem, distancieeren van deze gruweldaad. Heeft Nederland anders het recht te ontkennen, dat het voor Indo nesië is wat Duitschland was voor Holland Alleen de eensgezind geuite afkeer van Holland kan den Indonesiër tonen, dat de weg naar harmonie niet dit het oog ver loren is, dat Holland de weg naar Bekassi kent, omdat het de weg naar Putten was: een doodloopende weg. De Commissie voor de benoeming van leden der voorloopige Staten-Generaal heeft tot leden van de Tweede Kamer, in de vaca tures van de heeren Dr. H. Brugmans en J. Bommer, benoemd de heeren Drs G. M. Nederhorst te Gouda (S.D.A.P.) en E. A. Vermeer te Naarden (S.D.A.P.). Generaal Mac Arthur heeft medegedeeld, aldus de bijzondere correspondent van de Daily Herald, dat hij voorloopig Japan blijft besturen via Keizer Hirohito en andere passende instanties. Hij zal den Keizer niet op de lijst van oorlogsmisdadigers plaat sen of hem tot aftreden dwingen, tenzij het bewijs van zijn schuld wordt geleverd of Naar de N. ft. Crt. bericht, bouwt „De Schelde' te Vlissingen thans zweefvlieg- or<jers daartoe van hoogere autoriteiten tuigen van metaal waarvan de onderdeelen worclen ontvangen. als een mecanodoos kunnen worden ver- j pg Keizer heeft aan Generaal Mac wisseld. In bevoegde kringen van de lucht- yrthur medegedeeld, dat hij onder de mili- vaart acht men dit een belangrijk procédé, i tairistische regeeringen geen andere keuze waarvoor in het buitenland ongetwijfeld belangstelling zal bestaan. Indien deze (5ë- langstelling in opdrachten tot uitdrukking zou komen, zou hierin een bron voor het verkrijgen van de zoo hoog noodigedevie zen kunnen worden gevonden. De bekende Zeeuwsche vlieger A. v. d. Poest Clement, uit Nisse, die voor de regee ring per luchttaxi allerlei opdrachten uit voert en regelmatig ook te Goes neerstrijkt, heef; vorige week in Duitschland, een ern stig Ongeval gekregen. Overvallen door den mist boven het Teutqburgerwoud, moest hij naar de startplaats tèrug en vloog toen tegen een bergwand. Zijn toestel versplin terde en de vlieger brak zijn Ujbéen Hij wordt thans verpleegd in het Haagsch Mili tair Hospitaal. Z. Dgbl.) Hr. Ms. torpedobootjager ,,Evertsen" is uit Engeland te Amsterdam aangekomen. De ..Evertsen" is een van de torpedo- bootjagers van de z.g. S-klasse, die de Kon. marine van de Royal Navy heeft overge nomen. Het is de vroegere H.M.S. „Skour- ge," die in 1943 in dienst kwam en o.m. Koning George, Churchill en Smuts ge ëscorteerd heeft bij hun bezoeken aan het invasie-front.'Hr. Ms ..Evertsen" is, even als Hr. Ms „Banckert", die thans bij de Rotterdamsche droogdokmaaschappij ge dokt wordt, bestemd voor Nederlandsch- Indië. had dan den oorlog toe te laten. Indien de Keizer en zijn regeering de voordeelen der- democratie onder de Geallieerde bezetting gebruiken om voedsel en werk aan het Japansche volk te verschaffen, zal het keizerlijk bewind voortduren. De koers van de Fransohe franc is thans vastgesteld op 119,1 franc tegen een dollar en 480 francs tegen een pond sterling, zoo is Dinsdag officieel te Parijs medegedeeld. Door de devaluatie van den franc is er, aldus de N. R. Crt., een dispariteit ont staan tusschen de franc in het moederland en de franc in de overzeesche gebiedsdeelen. P. Pluis schrijft in „Semangat-Baroe" Er bestaat een wegwijzer langs de route, die Nederland moeizaam voortzwoegt naar het hart van het Indonesische volk, en die wegwijzer duidt met onfeilbare zekerheid een doodloopende weg aan. Er staat een plaatsnaam op, die ieder Nederlander en ieder Indonesiër zich tot in lengte van dagen dient te herinneren, wil de hoop op een harmonische samenleving niet voor goed vervlogen zijn: Bekassi. Geheel Nederland schijnt in dit opzicht één te zijn: wat hier in Bekassi geschiedde kan slechts ten scherpste worden veroor deeld. Er is daar, als voorspel, door mis dadige elementen der Indonesische samen Naar eerst thans békend is geworden is onze vroegere stadgenoot, de heer R. Stuff ken in het concentratiekamp Mauthausen in Duitschland overleden. De heer Stuffken was luit. ter zee le klas. Hij was de jong ste ridder in de Orde van Oranje Nassau. JAan de Rijks Universiteit te Utrecht slaagde voor het tweede gedeelte van het dbctoraal examen artsenijkunde de heer A. H. F. M. Corthals, alhier. heeft ook nog verklaard, dat een Neder- landsch officier een pistool op hem richtte, doch ook, dat de inzittenden van de auto niet wisten wie hij was. De aanvallers zijn gearresteerd en zullen gestraft worden. Dit is door de Britsche militaire autoriteiten officieel aan de Nederlandsche meegedeeld. M)en meent, dat Sharir het slachtoffer is geworden van een poging tot auto-diefstal. Beroep van Generaal Christison op de Indonesiërs. In een verklaring uitgegeven door Gene raal Christison woiidt een beroep gedaan op de Indonesische leiders om samen te werken en eenheden van de T. K. R. (Indo nesisch volksleger) beschikbaar te stellen, ten einde maatregelen ter verzekering van veiligheid en orde in de gebieden waarvoor Christison verantwoordelijk is, ten uitvoer te brengen. De verklaring van den Gene raal wordt gegeven met het oog op „de behoefte aan meer actieve maatregelen om orde en rust te verzekeren" en luidt: „Ik had gehoopt, dat de toestand zou verbete ren. maar dit is niet gebeurd. Terwijl de toekomst van Indonesië een zaak is, die de Nederlanders en de Indonesiërs aangaat, iben ik gedwongen meer actieve maat regelen te nemén, ten einde de wetten en de orde te verzekeren en vreedzame in woners in staat te stellen weer aan het werk te gaan zonder gevaar voor intimidatie in het gebied waarvoor ik verantwoordelijk hen Bij de uitvoering van deze maatrege len zal ik natuurlijk de medewerking van de Indonesische leiders zeer op prijs stellen. Ja, hoe meer zij doen om de orde en de wetten te herstellen, des te minder zullen er soldaten bij betrokken zijn. Ik doe daar om een beroep op de Indonesische leiders oor samenwerking en zoo mogelijk zulke eenheden van hun volksleger beschikbaar te stellen als ik noodig zal achten om samen te werken onder mijn commando. (get.) A. F. P. CHRISTISON. Luit.-Gen., commandant der Geallieerde strijdkrachten". Nadat de Britsche kapitein Clarke onder handelingen had gevoerd met de Indonesi sche leiders te Bandoeng, zijn 73 Neder landers, die ten Zuiden der stad langer dan 6 weken als gijzelaars werden vastge houden, door de „Indonesische militaire opli- tie" vrijgelaten. Zij ondervonden, vooral van de jongeren der bewakers, een zeer slechte behandeling, die ojm. tot uiting kwam in ondervoeding en mishandeling. In de kathedraal te .Colombo had op den eersten Kerstdag een speciale Kerstdienst plaats, welke door leden van de Neder landsche strijdkrachten, die zich thans op Ceylon bevinden, werd bijgewoond. Een aanslag op Sharir? Het republikeinsche ministerie van voor lichting bericht, dat een moordaanslag op Sharir, den president van de Indonesische republiek, Woensdagmiddag is mislukt, toen leving gebruik makend van de poübicke I een Indo-Europeaan, die herhaaldelijk op verwarring, een ..moord begaan tegen de Sharir vuurde, miste. Verklaard wordt, dat weerlooze bemanning van een neergekomen de schoten op Sharir, die langs den Men- vliegtuig Deze moord verdiende straf ge-tengweg reed, om 12,30 uur Batavia-tijd lijk iedere moord. In stede daarvan koelde (dat is 5 uur Nederl. tijduit een andere de getroffen Engelsche militaire macht een blijkbaar minderwaardige wraaklust op een wijze, die iedere beschrijving tart. Jarenlang hebben wij, Nederlanders en Polen, Franschen en Joegoslaven, kortom Europeanen, de beste elementen onzer samenleving zien ondergaan in den strijd tegen de gruwelterreur der moffen. Europa droeg haar deel in den strijd, die uiteinde lijk de schuldigen voor hun rechters bracht in Neurenberg en talloaze nationale ge rechtshoven, waar de rechters echter geen recht van spreken meer bezitten wanneer zij zich vereenzelvigen met jde moraal der beklaagden. Europa heeft gestreden niet in de eerste plaats tégen een politieke dwa ling, doch tegen een onmenschelijke immo raliteit. Het wordt ons angstig te moede, Als wij zien dat deze strijd nóg niet gewon nen, zelfs niet gevorderd is, dat tot nog toe .slechts de namen veranderden: Putten werd Bekassi. Het heeft geen zin, lange beschouwingen te wijden aan de consequenties van dit her boren inzicht in een onvoltooide strijd. Ieder Nederlander kent die consequenties: een hardende tegenstand tegen de hand, die dit brandmerk aanbracht. auto, welke de auto van Sharir inhaalde werden afgevuurd. In de verklaring der republikeinen wordt verder medegedeeld, dat tegelijkertijd een van de 5 inzittenden van de auto alle jonge Indo-Europeanen en Surinamers in Nederlandsche uniform met een revolver het vuur opende. De kogels raakten*de motorkap van Sharir's auto, waarbij gelukkig geen enkele kogel doel trof. Een onderzoek door Britsche autoriteiten heeft, volgens Reuter, uitgewezen, dat de personen, die de schoten op de auto van Sharir hebben gelost, niet hebben geweten, wie zich in die auto bevond. Dit is mede gedeeld in een officieele verklaring. De Indische premier Sharir aldus Reuter heeft nog verklaard, dat de in zittenden van de auto, waaruit de schoten zijn gelost, 3 mannen en een vrouw, om hem heen zijn gaan staan en hem hebben geslagen. Volgens een later bericht zcu er een aan rijding hebben plaats gehad tusschen de auto van Sharir, die zelf aan het stuur zat, en de andere auto, waarin Amboneezen gezeten waren, die toen op de auto van Sharir zijn afgegaan en er op los begonnen te slaan, terwijl er ook geschoten is. Sharir A.N.P.-Aneta - herr. Nederland - B.B.C. Besprekingen over Indië te Londen. De besprekingen van de Nederlandsche delegatie met Britsche Ministers te Lon den zijn Donderdagmiddag en avond in Chequers Court, het buitenverblijf van den Britschen Minister-President Attlee voort gezet. Wanneer de besprekingen, zooals men verwacht, hendenmorgen beëindigd zijn, zal de Nederlandsche delegatie tegen den avond naar Den Haag terugkeeren. Naar men gelooft, zal de Regeering een zekeren vorm van autonomie aan de Indo nesiërs voorstellen, welks bestudeering hét doel zal uitmaken van een bijzondere con ferentie. De ontevredenheid, die, naar geloofd wordt, onder dp Nederlandsche bevolking van Batavia en Bandoeng heerscht, wordt veroorzaakt doordat de Britten voortgaan met zonder onderscheid1 bombardementen uit te voeren, in plaats van politiemaat regelen te treffen tegen de elementen, die van. calloboratie met de Japanners worden verdacht. Aan den anderen kant spreken de Neder; landers meer en meer over den noodzaak van een zuivering onder de hoogere Neder lander meer en meer over de noodzaak „Eenheid", het orgaan van de Nederland sche gemeenschap te Bandoeng, valt den heer Van der Plas aan, „die door de Neder landers de Britten en de Indonesiërs wordt verfoeid". De Europeesche gemeenschap keurt het feit af, dat een aantal Nederland sche waardigheidsbekleders, dat deel heeft uitgemaakt van de Regeering te Brisbane, voor het vieren van Kerstfeest naar Austra lië is gegaan. De houding van Engeland ten opzichte van Franco. De diplomatieke correspondent van Reu ter deelt uit Londen mede, dat integenstel- ling met uit Parijs afkomstige berichten, de Britsche Regeering geenszins in prin cipe gekant is tegen interventie, in de bin- nenlandsche Spaansche aangelegehheden en dat zij van dit standpunt mededeeling heeft gedaan aan de FransChe Regeering, in antwoord op de desbetreffende nota. Groot-Brittannië is onmiddellijk bereid tot onderhandelingen met Frankrijk en de Ver- eenigde Staten. De Britsche Regeering ver oordeelt het huidige Spaansche regime, ge lijk zij dat in vorige verklaringen reeds on dubbelzinnig heeft gedemonstreerd. Afbre ken van de diplomatieke betrekkingen zal echter volgens de meening van de Britsche Regeering weinig praclisch effect hebben. In een korte verklaring tegenover de pers heeft José Giral,- minister-president van de Spaansche Regeering in balling schap gezegd: „de republikeinen achten het oogenblik van handelen nabij, icneinde de macht weer in handen te ..emen INTERNATIONAAL DAMTOURNOOI. i Het tijdens de Kerstdagen te Ierseke g< t houden internationaal damtournooi is ee daverend succes geworden. Van heinde en ver waren de deelnemers samengekomen om aan dit eerste internationaal tournoo na de bevrijding luister bij te zetten. Vier vooraanstaande Belgische dammers de heeren Vaessen, Van den Berghe, Damoi- seau en Demesmaecker, allen uit Luik, ver tegenwoordigden den Belgischen Dambond* .Van Nederlandsche zijde waren o.a. aan wezig Piet en Wim Roozenburg, de oud wereldkampioen B. Springer, F. Gordijn en G. Pors. Zeeland was in de eere-groepen vertegen woordigd door J. Blom, Ierseke; L. Ander son en J. Sinke, Goes; M. F. de Jonge en J. Strooband Jr., Middelburg; Van den Bulck en Kaan nit Terneuzen en J. de Smet Uzendijke. De uitslagen in deze eere-groepen luid den: Groep I: 1. Piet Roozenburg, Rotterdam 6 punten; 2. J. Blom. Ierseke 3 p.; verder H. Kinnegin, Waddinxveen 2 p. en Leon Vaessen, Luik 1 p. Groep II: 1. B. Springer 6 punten; 2 L. Anderson 4 p.; Van den Bulck en Damoiseau elk 1 punt. Groep III: 1 F. Gordijn, Den Haag 6 punten; 2. Wim Roozenburg, R'dam 3 p. Groep IV1. J. J. Kaan, Terneuzen na loting met 2. G. Pors, Dordrecht, ieder 4 punten; verder: Demesmaecker en Sinke ieder 2 punten. Groep V: 1. J. Strooband Jr., Middel burg 5 punten; 2. H. Blom, R'dam 3 p. In de hoofdklasse behaalden J. de Smet te Uzendijke en N. Baks te R'dam de prij zen, ieder met 4 punten. In deze groep speelde ook de secretaris van den Nederl Dambond, den heer W. H. Lieve te Dor drecht. Van de overige Zeeuwsch-Viaamsche deelnemers venmeiden wij P. de Ruijter te Terneuzen en den junior J. Ocké te Uzen- •dijke die resp. in een le en 2e klasse groep 'met het maximumaantal punten een eer sten prijs behaalden. Namens de Zeeuwsche spelers werd den. heer Demesmaecker een troostprijs uitge reikt. Op 2e Kerstavond woonden de 80 deel nemers met vele genoodigden in de keurig versierde zaal van Hotel Nolet de prijsuit reiking bij. Tal van sprekers gaven in warme bewoordingen uiting aan hun ge voelens van hulde en waardeering voor het zoo schitterend geslaagde internationale damfestijn. De leiding van den avond berustte bij den heer Mr. Vlaming, voorzitter van het eere-f comité. Namens den Nederl. Dambond voerde de heer Lieve het woord. De heeren Damoi seau en Van den Berghe spraken resp. in het Fransch en in het Nederlandsch namen? de Belgische spelers. De heer De Jonge bracht den dank van de Zqguwsche Dam bond over, terwijl de heer Kaan namens de Zeeuwsche spelers der eere-groepen woor den van warme hulde en van propaganda liet hooren. De heer J. Blom sloot de rij der sprekers namens het organisatie comité. De wakkere Ierseksehe Damclub kan met Voldoening op deze dagen terugzien. De onder leiding van de heeren P. Streefkerk en P. Hoogstrate uiterst sportief verloopen wedstrijdpartijen en de hooggestemde „mu zikale" oestermaaltijd na afloop der prijs uitreiking hebben een onuitwischlbaren in druk gevestigd waardoor èn Ierseke èn het damspel, „één der edelste denksporten", mede door toedoen "Van de radio, onder de aandacht van binnen- en buitenland zijn gebracht. Ned, Hervormde Kerk. Beroepen te Cadizand (toezegging) de heer M. Enker, candidaat te Utrecht. Beroepen te Zwolle Ds. G. W. Korevaar te Goes, vroeger te Zaamslag, BEKENDMAKING. Maandag 31 December en Dinsdag 1 Januari a.s., zal geen huisvuil worden op- gehaald. OPENBARE KENNISGEVING van terinzage ligging ontwerp- raadsbesluit van het uitbreidings plan in hoofdzaak en saneerings- plan niet samenhangende bebou- wingsvoorschriften. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van TERNEUZEN brengt ter -openbare kennis, dat vanaf 28 Dec. 1945 op de secretarie dier gemeente gedurende vier weken voor een iedeV ter inzage ligt in uitvoerige kaarten uitgewerkt: a. ontwerp van een raadsbesluit tot j vaststelling van een uitbreidingsplan in hoofdzaak, omvattende het geheele grond- gebied van de gemeente, met uitzonderin: I van de bebouwde kommen en de in de uit J breidingsplannen in onderdeelen geregelde gebieden; b. ontwerp van een raadsbesluit tot het vaststellen van voorschriften ex art. 43 der Woningwet betreffende den aard van de bebouwing en het gebruik van den grond

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2