DE VRIJE ZEEUW Kerstboodschap van H. M. de Koningin. MAANDAG 24 DEC. 1945 No. 114 Menschelijk gebeuren en Goddelijk geschieden. VERKLARING DER REGEERING OVER NEDERLANDSCH-INDIË. WIJZIGING DER KIESWET. VERSCHEIDENE DUIZENDEN NEDERLANDERS NOG ONBEREIKBAAR. 2c Jaargang Redactie: S. W. Henry en P. L. D. J. van Oeveren. Redactie-adres: Julianastraat 37, Terneuzen. Dit Blad wordt gedrukt bij de N.V. Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Administratie-adres: Noordstraat 57, Terneuzen. ABONNEMENTSPRIJSBinnen Terneuzen ƒ1,50 per 3 maanden, buiten Terneuzen ƒ1,74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling ƒ0,60 per jaar. ADVERTENTIËN Per mm 10 cent, minimjum per advertentie ƒ1,50. Rubriek kleine advertentiën 1—5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels. Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen 1—5 regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentiën bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentiën uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave. I De aloude Kerstgeschiedenis uit Lukas 2 is vol van menschelijk gebeuren. Het is een gebeuren van de allereerste orde; het is een gebeuren dat menschen van alle tijden kun nen verstaan. Daar is immers het gebod van den machtigen Keizer Augustus, dat I de heele wereld geregistreerd zou worden. Wat een organisatie, administratie, volks verhuizing is het gevolg van dit gebod. Augustus zegt: ga en ze gaan; hij zegt: kom en ze komen. Het valt ons niet moei lijk de vèrdragende beteekenis daarvan te i beseffen. Immers van de heerschers onzer dagen gaat ook nu gebod op gebod uit en de wereld wordt daardoor bewogen. En het zijn toch deze geboden, die in werkelijkheid geschiedenis maken. Ja, dat zeggen wij. Maar zegt het Evan gelie dat ook Neen, volgens 't Evangelie wordt de eigenlijke geschiedenis niet ge maakt door de geboden van Augustus. Ook Augustus is slechts een werktuig in de handen van Hem, die alleen geschiedenis maakt. Alles wat Augustus doet en al het rumoer, dat hij op de wereld teweeg brengt door zijn maatregelen, dient alleen maar om de profetie te vervullen, dat de Zoon Gods te Bethlehem zou geboren worden. Maar dat heeft Augustus niet eens ge- 'iveten! Ja, al dit gedoe van Augustus, wat werkt het uit, wat brengt het voor vernieu wing? Zal er door dit gebeuren iets wer kelijk nieuws op de wereld komen? Im- tiers neen, alles wat plaats grijpt op bevel Tan Augustus brengt tenslotte niets geen Irincipieele verandering aan. Het is alles Hechts menschelijk gebeuren en de wereld •lijft in wezen wat ze is. Naast dit menschelijk gebeuren is er nu n Lukas 2 ook sprake van Goddelijk ge elheden. -Dit is het Goddelijk geschieden, hi Maria leidde haar kind in de kribbe, aar dit is nu toch een gebeuren dat niet b moeite waard is, vergeleken bij de ge- oden van Augustus! Wie let nu op een ergelijk feit? Arme kinderen worden er nmers genoeg geboren op de wereld. Op 3ze gebeurtenis let de wereld niet en kan niet letten. En toch, waar wij zeggen it niets van belang plaats grijpt, daar eschiedt werkelijk iets. Daar geschiedt dit, dat zich voltrekt het :eerpunt der tijden. En het keerpunt der ijden is niet Augustus of welke geweldige jok uit de historie der volken, het keer punt der tijden is Jezus Christus. Dat is toch de eeuwige beteekenis van Kerstmis, dat God zich in het Kind in de kribbe ver bindt aan ons lot. Soms vinden we het onoverkomelijk moeilijk Kerstmis te vie»en. En het zal ltijd onoverkomelijk moeilijk zijn wanneer ij denken, dat het op Kerstmis in de srste plaats gaat om wat wij geven aan od en wat wij geven aan elkaar. En daar j 'unnen en durven we immers niet mee j oor den dag komen. Want het is~zoo bit- er bitter weinig. 5 Maar het is mogelijk Kerstfeest te vie rt-en, ook nu in onze verscheurde wereld, Lvanneer wij weten, dat het op Kerstmis liet gaat om een menschelijk gebeuren, 'naar Goddelijk geschieden. God zelf komt i-ot ons. Hij komt daar waar wij wonen, ökij komt. hoewel er in onze wereld en ons hart geen plaats is voor Hem. Er is geen Augustus die Hem tegenhouden kan. En I- ils ons hart vijandig gebied is, houdt dat ook Zijn komen niet tegen. God ziet onzen nood en Hij maakt ze tot Zijn nood, God ontwaart onze duisternis en Hij maakt ze tot Zijn duisternis. En als dat waar is, zou dan niet alles veranderen Zou het dan niet waar zijn: Genade spreidt haar morgenrood Het zal dit jaar weer Kerstmis worden, ft >f wij er bij willen zijn of niet. Want als a; lod werkt, wie zal het keeren? Maar Wil li en we er dan niet bij zijn? Wie zou het 'liet willen? Maar we kunnen niet! Wat Lebben wij Hem die komt, aan te bieden? Loo verschrikkelijk leeg is ons hart en zoo IOntzettend arm ons leven. Welnu, meer ,an leegte en armoe hoeven we op Kerst- Jiis niet te hebben, meei» dan zondaars hoe- en we op Kerstmis niet te zijn. Wie meer il hebben heeft te veel. Zalig zijn de armen van geest, want hun- „r is het Koninkrijk der Hemelen. v. O. Landgenooten, Aan den vooravond van dit, mag ik wel zeggen historisch Kerstfeest, het eerste na de jaren van benauwenis, van onrust, van opgejaagd zijn, van verbeten strijd en bitter lijden, die achter ons liggen, wil ik, hereenigd met u, een enkel woord door de microfoon tot u spreken. Met nog versch geslagen wonden en schrijnend leed, gelijk onze geschiedëms nog nimmer heeft gekend, verzamelen wij ons om Gods heerlijke gave ons in Chris: tus geschonken, als vrij volk- Als vrij volk. Bij het uitspreken van deze woor den maakt zich een diepe ontroering van mij meester, een ontroering, die natuur lijk door u wordt gedeeld. Meer dan ooit danken wij God op een oogenblik als dit, dat Hij ons uitredding schonk, danken wij Hem, dat wij dit feest als vrije menschen mogen vieren, danken wij God voor Zijn heerlijke Kerstbood schap. Moge dit Kerstfeest bovenal voor u er een zijn van innerlijke waarachtige blijd schap en moge die vrede, die alle ver stand te boven gaat en verlicht, die vrede, die alleen de Vredevorst schenken kan, uw deel zijn. Dit wensch ik u allen van heeler harte toe. Ik weet niet hoe gij dit aanvoelt, maar mij schijnt het toe, dat het komende feest in het teeken staat van de bezinning. In dit woelige leven moeten wij tijd hebben om tot ons zelf te komen en tot geeste lijke klaarheid om te bezinnen op onze verantwoordelijkheid tegenover elkaar en om ons te bezinnen op ons doel. Voor ons ligt onze taak om den vrede te winnen en dit zal geen eenvoudige zijn. Het verheugt mij op dit gebied verblij dende verschijnselen waar te nemen. De onder deindruk en dwingelandij gegroei de hulpvaardigheid, voortgekomen uit naastenliefde en het besef van saamhoo- righeid, de wijd verspreide en in kracht winnende overtuiging van velen, dat hier in de normen liggen voor onze samen leving. onverschillig tot welke sfeer of kring men zich voor het overige aange trokken voelj, vormt een wezenlijken band en een hechten grondslag om de toekomst van het leven op te bouwen. Doch het bestaan alleen van deze hoop volle verschijnselen en mogelijkheden waarborgt nog niet het winnen van den vrede. Dit zal groote krachtsinspanning van ons vragen op .ieder gebied van het leven. Willen wij ons doel bereiken, dan moeten wij daadwerkelijk en eendrachtig den schouder er onder zetten, zoowel in de maatschappij als in dén huiselijken kring. Wat dit laatste betreft, Christus gaf .ons het voorbeeld. Hij groeide op in het gezin waartoe Hij behoorde en heeft daar mee de hooge waarde aangegeven, welke aan het gezinsleven moet worden toe gekend. Hij geve u allen, ouders en kin deren, de liefde en de bezieling, die ver- eischt zijn om binnen uw kleine gemeen schap alle mogelijkheden en al het schoone,,die zij kan bevatten, tot ontplooi ing te brengen en daarvandaan uit te dragen in het leven, in onze groote ge meenschap, die wij de wereld noemen en die in wezen slechts de voortzetting is van het gezin. Toont bij uw werk, in uw werkplaats, in uw uren van ontspanning, dat het juist in de practijk van het leven mogelijk is in toepassing te brengen de liefde, die Christus ons leert en waarin Hij ons is voorgegaan. Wij moeten den vrede winnen, overwin nen op duistere machten, op bergen van moeilijkheden, "zoowel in ons persoonlijke leven als in dat van ons als volk en dit zien 'als vervolg op den arbeid van de onzen, die hun leven gaven voor vrijheid en recht en een betere toekomst. Wij heb tién den fakkel van hun overgenomen Niets past meer in de Kerstsfeer dan ons te bezinnen hoe die fakkel verder te dragen. Niets past beter bij ons heerlijk Kerstfeest, geen beter bewijs, dat wij de diepe beteekenis, die het heeft, begrijpen, geen getrouwere navolging van Christus denkbaar, geen zuiverder weerklank op Zijn vredesverkondiging dan mede te wérken aan het winnen van dien vrede. Landgenooten, Waar wij in gedachten vereenigd zijn om het Kerstfeest, gaan onze wenschen en gebeden uit naar onze zwaar beproef de land- en rijksgenooten in Nederlandsch Indië, zoowel mannen als vrouwen en kinderen, naar onze bevrij.de krijgsgevan genen en geïnterneerden en naar de velen die hier nog in onzekerheid over de hun nen verkeeren of treuren over één of meerdere van hen, die hun lief zijn. Ik spreek de hoop uit, dat velen tusschen dd keerkringen deze woorden zullen kun nen beluisteren. Tot nu toe is het vrijwel onmogelijk gebleken hen te bereiken en toch is er in onze gedachten niet één vergeten ge weest. Moge spoedig hun lijden beëindigd worden en ook daar de vrede worden ge wonnen. Een hartelijke Kerst- en Nieuwjaars groet zenden wij ook aan onze Rijksge nooten in Suriname en Curacao, die, ik heb het zelf ervaren, zoo innig medeleven met het lijden hunner Rijksgenooten in het Moederland en in Azië. Onze gedachten en goede wenschen om ringen hen bij de wisseling des jaars. gesteld, om voor de thans te verkiezen ge meenteraden den zittingsduur tot 3 jaar te bekorten. Een overeenkomstige voorziening zal ge troffen moeten worden voor de thans te verkiezen Provinciale Staten, zoodra bij de in uitzicht gestelde Grondwetsherziening het beletsel, dat art. 130 thans tegen het treffen van zulk eert voorziening vormt, zal zijn weggenomen. De Regeeringsvoorliehtingsdienst heeft den tekst gepubliceerd van het antwoord, dat de Nederlandsche Regeering gegeven heeft op de verklaring van 19 Dec. j.l. van het Departement van Staat der Vereenigde Staten over den huidigen toestand in Neder- landsch-Indië. De Nederlandsche Regèering verklaart daarin met oprechte waardeering en erkentelijkheid van deze verklaring ken nis te hebben genomen. De Nederlandsche Regeering heeft volkomen begrip voor de moeilijkheden, welke aan de uitvoering' van de taak van het Opperbevel in Zuid-Oost- Azië zijn verbonden, doch zij moet ër op blijven aandringen, dat deze taak. en met name het ontwapenen en evacueeren van het Japansche leger, het zich in bezit stel len van.de Japansche wapens en het in veiligheid brengen van de krijgsgevange nen en geïnterneerden, niettegenstaande deze moeilijkheden, vervuld zal worden. Het levensgevaar, waarin velen, als ge volg van niet te verontschuldigen uitspat tingen van extremistische zijde, nog ver keeren, doen in het licht stellen, dat een spoedige bereiking van de Geallieerde doel stellingen, om reden van menschelijkheid, uiterst wenschelijk voorkomt. Het is de vurige wensch der Nederland sche Regeerirfg om harerzijds met alle mid delen hiertoe mede bij te dragen, met name door het vinden, in gemeenschappelijk over leg met de Indonesiërs, van een vreedzame oplossing, opdat ten spoedigste aan het on- noodig bloedvergieten een einde wordt ge maakt. De Nederlandsche Regeering ver klaart categorisch, dat zij niets zal nalaten om een oplossing van het Indonesische vraagstuk te bevorderen, overeenkomstig de beginselen' van het Handvest der Ver eenigde volken. In dit verband merkt de Regeering op. dat de besprekingen, welke met de Indonesische leiders worden ge voerd, niet zijn onderbroken, met name ook niet door de overkomst van Dr. Van Mook naar Nederland. Ook de Nederlandsche Re geering is bezield door den uitsluitenden wensch om een voor de betrokkenen be vredigende regeling te kunnen bereiken, welke zoowel de welvaart en het geluk van Indonesië, als de stabiliteit in dit deel van de wereld zal bevorderen. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het door "de Regeering toegezegde wets ontwerp tot aanvulling en wijziging van de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeen tewet, alsmede bijzondere voorzieningen met het oog op de in 1946 te houden ver kiezingen. Voorgesteld wordt o.a. een wijziging van art. 1 der Kieswet, welke wijziging ten doel heeft den leeftijd voor het actief kies recht tot 23 jaar te verlagen. Het wetsontwerp stelt verder voor in het vervolg de leden en plaatsvervangende leden tfan het hoo'fdstembureau ter verkie zing van de leden van-den gemeenteraad te doen benoemen door Burgemeester en Wethouders, in plaats van door den Ge meenteraad zelf. Een verdere wijziging beoogt den stem plicht te doen vervallen, hetgeen voor de gemeentebesturen een verlichting van de administratieve bemoeiingen beteekent en overigens, naar de meening van het Kabi net, zonder bezwaar kan geschieden, aan gezien eenerzijds de gestelde sanctie niet het daarvan verwachte effect heeft gehad, anderzijds met grond vertrouwd mag wor den dat onder de huidige omstandigheden het politieke verantwoordelijkheidsbesef van het Nederlandsche volk van dien aard is, dat ook zonder .dwang aan de verkiezin gen zal worden deelgenomen. In een zoogenaamde tijdelijke afdëelin ten aanzien van daarvoor in aanmerking komende artikelen van de Kieswet, welker naleving onder de bestaande omstandig heden redelijkerwijze, "niet mogelijk is, een bijzondere voorziening te treffen. Tevens wordt voorgesteld de daarvoor in aanmer king komende in de Kieswet, de provinciale wet en de Gemeentewet voorkomende, ge stelde termijnen zooveel mogelijk te bekor ten, opdat de vertegenwoordigende licha men spoedig tot stand kunnen komen. Maatregelen zijn getroffen opdat de mili tairen bij dezee- en landmacht, zoomede de gezagvoerders en leden der bemannin gen van Nederlandsche zeeschepen, die buiten de grenzen hun vaderlandsche plicht vervullen, in de gelegenheid zullen zijn aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer deel te nemen. Teneinde de verkiezingen voor de Ge meenteraden zooveel mogelijk tot hun recht te doen komen, verdient het aanbeveling deze niet tegelijk met die voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten te houden. In verband hiermede wordt voorgesteld als dag der candidaatstelling voor de ver kiezing van leden van den Gemeenteraad aan te wijzen den tweeden Dinsdag van Juni. De Regeering wil bevorderen, dat de stemmingen voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten, indien eenigszins mogelijk, op één dag plaats vindt. Ten einde te voorkomen, dat over 4 jaar opnieuw de verkiezingen in hetzelfde jaar het wetsontwerp w£dt voorgesteld, zullen plaats hebben, wordt voorts Onze troepen zullen volledig worden ingezet. De Minister van Overzeesche Gebieds- deelen heeft Vrijdag in de Tweede Kamer een verklaring afgelegd, waaraan het vol gende is ontleend: De klemmende vraag van het oogenblik is, wat er gedaan zal worden om een eind te maken aan het lijfsgevaar en de ontbe ringen van de Nederlanders en van de andere bedreigde volksgroepen. De bijeenkomst te Singapore op 6 Dec. had ten doel om daaromtrent -een gedrags lijn vast te stellen. Onze bondgenooten blijven zich strikt beperken tot de opdracht, die hun door het Geallieerde Opperbevel is verstrekt: ont wapening en concentratie der Japanners, bevrijding en beveiliging van krijgsgevan genen en geïnterneerden. Binnen dat kader echter zal een eind komen aan de zeer on volkomen gebleken besoherming binnen kampen of wijken, die maar al te vaak be dreigde of belegerde vestingen waren. Daartoe is 't noodzakelijk de orde te her stellen in bepaalde zones, waarbinnen dan een meer normale gang van het leven Is verzekerd. In die sfeer van orde en veiligheid zal ook de Indonesische samenleving tot meer nor male condities kunnen terugkeeren en zal kunnen blijken, welke positie en bijdrage zij in staat en bereid is te leveren tot den herhouw van het geteisterde land. Met dit al, blijft het een bittere waarheid,

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1