MUSSERT TER DOOD VEROORDEELD. UITZENDING S. 0. S.-BERICHTEN DOOR DE RADIO. GOED NIEUWS OP KLEEOINGGEBIED. DE WIERINGERMEER IS DROOG. DE VERWOESTINGEN IN ZEELAND EN NOORD-BRABANT.' A ZELFMOOR D VAN Dr. R. VAN GENECHTEN MINISTERIEEL BEZOEK AAN ZEELAND. INTERPELLATIE OVER INDONESIË IN HET BRITSCHE LAGERHUIS. TERNEUZEN. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS worden thesaurier-inspecteurs opgeleid, die aan de verschillende ministeries zullen worden gedetacheerd en den Minister van Financiën van voorlichting zullen dienen. Voor alle organen, welke naar verwacht wordt binnen 5 jaren kunnen verdwijnen of belangrijk kunnen worden ingekrompen, zal een liquidatieschema worden opgesteld. Met het oog on de sterk gestegen per soneelsuitgaven is ook een efficiëntie van alle personeelsformaties ter hand genomen. 5°. Met inspanning van alle krachten zal worden gepoogd het begrootingstekort binnen verantwoorde grenzen terug te brengen, voor dat een einde zal zijn ge komen aan de deflationistische tegenstroo- miitg, welke op het oogenblik de inflatio- nistische werking van het begrootings tekort in belangrijke mate opheft. Deze deflationistische tegenstrooming is een gevolg van de practisch contante be taling van goederen, welke in het buiten land op crediet worden gekocht. 6°. Als onderdeel van de noodzakelijke reorganisatie der rijksadministratie, is de voorbereiding van een centrale vermogens rechtelijke boekhouding voor het Rijk met crediteuren- en debiteuren-administratie ter hand genomen. De nota geeft vervolgens een uiteenzet ting van- de uitkomsten der dienstjaren 1940 'tot en met 1944, zoowel wat bet geld beheer in Nederland, als in Londen betreft. Voer Nederland zijn de uitkomsten: voor gewikkeld en zich daarmede aan een buis van de centrale verwarming opgehangen. In zijn cel werden eenige brieven gevon den, waaruit bleek, dat Van Genechten tot het inzicht was gekomen, dat hij gedurende de oorlogsjaren gefaald heeft en dat hij liever zichzelf het leven wilde benemen, dan een executiepeloton af te wachten. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Oraven- hage heeft Woensdagmorgen Ir. Mussert ter dood veroordeeld. Het Hof achtte be wezen, dat Mussert getracht heeft het Rijk onder vreemde heerschappij te brengen, dat hij in tijd van oorlog den vijand hulp heeft verleend en dat hij getracht heeft den grondwettelijken regeeringsvorm omver te werpen. Het Hof verleende het recht van cassatie. Mussert hoorde de voorlezing van het doodvonnis rustig aan. De Persdienst van Herrijzend Nederland verzoekt ons het volgende onder de aan dacht van onze lezers te brengen: Een dezer dagen zijn nauwkeurige bepa lingen vastgesteld voor de uitzending van S. O. S.-berichten aan familieleden door de _lr. radio. Daarbij is vastgesteld, dat S. O. S.- 194° een nadeehg saldo van 715 millioen, berichten uitsluitend glricht mogen zijn tot voor 1941 een nadeehg saldo van 1715 mil- burgers. Zij worden alleen uitgevonden in- voor 1942 een nadeehg saldo van dien er geen ander middel vin communi- 1807 millioen, voor 1943 een nadeelig saldo catie bestaat van 1918 millioen en voor 1944 een nadee- De Telegraaf- en Telefoonwet verbiedt hg saldo van 2187 millioen gulden. rnensch/en per radio op te roepen die wel- Het financieel beheer der Regeenng te !icht telegrafisch of telefonisch, of via een Londen geeft bet volgende beeld1940 politiepost, bereikbaar zouden zijn had een nadeelig saldo van 4.6 millioen j Tot uitzending van een S. O. S.-bericht pond sterling. 1941 van 13 millioen pond bestaat alleen aanleiding in geval van sterling, 1942 van 7,5 millioen pond ster-1 levensgevaarlijke ziekte, waarbij het noodig ling, 1943 van 18,8 millioen pond sterling ;s naaste verwanten (man, vrouw kin° en 1944 van 53,9 millioen pond sterling, j deren, vader, moeder, broer zuster of Het nadeelig saldo over dezen dienst zal j schoonouders te waarschuwen). 11 milliard gulden beloopen. Indien een S. O. S.-bericht telefonisch De nota geeft dan van den desolaten toe- i wordt opgegeven door een burger (verzoe- stand aan het eind van het le halfjaar van ken jxr brief zullen in den regel terzijde 1945 een vlottende schuld aan, die ruw wordien gelegd), dient het' officieel bekrach- weg geschat op 7,5 milliard gulden map. I te zijn door een behandelend genees- worden gesteld. De geconsolideerde staats-1 beer. den burgemeester of de politie. Wan- sdhuld, welke op ultimo 1939 3,1 milliard rieer men den naam en het adres van zulk bedroeg, nam tot 30 Juni 1945 toe tot on- j een autoriteit opgeeft, wordt nagegaan of geveer 5,8 milliard gulden. Te samen met bet bericht betrouwbaar is. de 7,5 milliard vlottende schuld en de 1,5 Overlijdens, b.v. als zij op schippers be- milliard schuld, ingeschreven in het Groot- trekking hebben, worden geaccepteerd, boek van den wederopbouw, vormde dit per j Men richte verzoeken tot het uitzenden 30-Juni 1945 een totale zichtbare staats- van s. O. S.-boodschappen aan „Herrijzend schuld van 14,8 milliard gulden. Nederland," afd. programma-uitvoering, Globale berekeningen van de eventueele Hilversum, schuld uithoofde de security supplies leert. ,g q s.-berichten, bestemd voor personen dat tot en met 30 Juni j.l. voor 142 millioen - dollar aan Nederland werd geleverd. De Regeering heeft aan de Geallieerden doen weten, dat deze leveringen noodig waren om ons verhongerde en verzwakte volk kracht tot herstel te geven. Deze uitgaven zijn dus te beschouwen als een direct oor logsgevolg en als een consequentie van de uit militaire factoren geboren noodzaak 'der étappe-gewijze bevrijding van ons .vaderland. Wat de pro memorie opgenomen post schadevergoeding wegens oorlogsschade aangaat, kan worden medegedeeld, dat een zeer ruwe schatting heeft geleerd, dat circa 3 milliard gulden zal zijn te betalen. In de bezettingsperiode werd voor bet jaar 1945 geen begrooting vastgesteld Voor het tweede halfjaar1945 is nu wel een autorisatiebegrooting opgemaakt. Deze begrooting vertoont het volgende beeld: uitgaven circa 2451 millioen gulden, mid delen circa 693 millioen, nadeeliig saldo 1812 millioen gulden. Ten slotte wordt in de millioenennota opgemerkt, dat de Regeering een actieve financiëelé politiek wenscht te voeren, ten einde den wederopbouw van ons zoo zwaar getroffen land binnen de technisch daaraan gestelde grenzen, zooveel mogelijk te sti- muleeren. (Daartoe zal vooreerst de fiscale politiek dienstbaar worden gemaakt, maar ook in haar beleid op 't stuk der overheids- De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Utiord, zal bfl het bezoek aanwezig zijn. Dank zij de vlotte medewerking v<m Nederlands Volksherstel, heeft de HARK de (beschikking gekregen over een zeer giwte partij Distex-goederen ter gratis verspreiding onder de noodlijdende Neder landsche bevolking. De balen, waarin deze, door de Neder- landsche Regeering indertijd in het buiten land aangekochte, gedragen kleeding is verpakt, liggier. reeds in de magazijnen van de HARK te Rotterdam en Amsterdam, zoodat de distributie over het land snel kan geschieden. Duitschland, geweigerd. moeten vooralsnog worden Eindelijk, na maanden hard werken, is men er in geslaagd de'Wieringermeer droog te krijgen. Dinsdagmorgen omstreeks 9 uur was deze heugelijke gebeurtenis een feit. Aan H. M. de Koningin en aan den Minister-President werden telegrarrimen i gezonden om hun hiervan mededeeling te doen. Het A.N.P. meldt: Thans zijn de juiste cijfers bekend over de oorlogsverwoestingen in Zeeland en Brabant. Op een totaal aan woningen van 7052 in West Zeeuwsch-Vlaanderen, wer den er 2753 verwoest, 1245 zwaar bescha digd en 1420 licht beschadigd. Hieruit valt dus wel te zien, hoe deerlijk gehavend de West Zeeuwsch-Viaamsche streek er uit ziet. Wat Walcheren aangaat, op een totaal van 19.180 woningen, zijn er 3711 geheel verwoest, 7669 zwaar beschadigd en 3639 licht beschadigd. IVoor Brabant zijn de cijfers uit West werden er 987 geheel vernield, 2994 zwaar beschadigd en 24.248 licht beschadigd. Ver houdingsgewijs ziet het er in het Land van Heuscten en Altena slechter uit. Hier wer den namelijk 449 woningen geheel vernield, 354 zwaar beschadigd en 3350 licht be schadigd. Het totaal aantal woningen be droeg 5975. - Brabant het meest sprekend. Op een totaal uitgaven zal zij zich de opvoering van he gAn woningen van' 29.000 werden er hier nationaal inkomen voor oogen stellen. tlaLnleiyi{ 1513 geheel vernield, 2703 zwaar Deze opvoering maakt het mogelijk een be- beschadigd en 10.732 licht beschadigd. Voor langrijk deel van het inkomen als besparin midden-Brabant zijn de enfers „gunstiger", gen te reserveeren. welke moeten worden yan bet totaal aantal woningen van 63.141 gebezigd ter aanvulling van het aanvanke- - - lijk nog bestaande budigetaire deficit. De geleidelijk toenemende stijging van het na tionaal inkomen en de daarmede gepaard gaande stijging van het fiscale inkomen eenerzijds en de in de toekomst Vermin derde noodzaak der overheidsuitgaven zul len dienen voor stimulans voor de bedrij vigheid en aflossingen. Dr. R. van Genechten, de gewezen pro cureur-generaal, die op 17 October door het Bijzonder Gerechtshof te s-Gravenhage ter dood was veroordeeld, heeft zich Don derdagmorgen in de strafgevangenis te Scheveningen door ophanging van het leven beroofd. Hem was om 7 uur op de gebrui kelijke wijze een kom melk gebracht. Om even over half 8 constateerde een der be wakers, dat hij zich door ophanging van een tentoonstelling van schilderijen uit het het leven had beroofd. De zelfmoord kon Rijksmuseum te Amsterdam en uit het toen hoogstens 10 minuten geleden ge- Mauritshuis te Den Haag door Prof. Van pleegd zijnVan Genechten heeft de broek- der Leeuw te Middelburg zal worden ge- band van een onderbroek afgescheurd, deze opend. Ook de verwoestingen te Middelburg met stopwol tot een stevig geheel ineen zullen in oogenschouw worden genomen. Heden en Zaterdag brengt de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, in gezelschap van Mr. H. J. Reinink en Mr. J. K. van der Haagen, een bezoek aan de geteisterde gebieden van Zeeland. Heden zijn bezocht de gemeenten Schoon- dijke, Oostburg, Sluis, Aardenburg, Bede en Hulst. Zaterdag zal een rondrit over Walcheren wordien gemaakt, terwijl om 11 uur v.m. Londen (A.-A Het Labour-lid Driberg heeft Dinsdag in het Lagerhuis de vraag opgeworpen, waarom Britsche en Voor- Indische troepen in Indonesië en Indo- Ch'na moeten vechten. De ontsteltenis van 'het Engelsche vclk, aldus Driberg, wordt er niet minder op, wanneer het verneemt, dat Japanneezen in den strijd worden gebruikt. Driberg meen de. dat de Britsche troepen geen tegen stand in Indonesië hebben ondervonden, zoo lang het de inheemsche bevolking niet duidelijk werd, dat de Engelschen niet alleen kwamen voor de bevrijding van ge- interneerden enz. en voor de ontwapening van Japansche troepen, maar ook om de orde te handhaven, totdat de Nederlanders het gezag zouden kunnen overnemen. Voor Indo-China gold iets dergelijks. Driberg merkte verder op, dat de Nedei- landsche regeering den Indonesiërs nimmer voorstellen heeft gedaan, welke de moge lijkheid van een dominion Indonesië in hielden. Ook ten aanzien van de beteeke- nis van het vertegenwoordigend lichaam, dat de Nederlandsche regeering in Indone sië wilde toestaan, was Driberg sceptisch gestemd De kwestie van het kiesrecht was niet ter sprake gebracht. Naar Dri- berg's meening was het duidelijk, dat alle belangrijke beslissingen, die de hooge poli tiek betroffen, in Den Haag genomen zou den worden. Driberg betoogde, dat de Nederlanders den Indonesiërs tenminste den status van dominion voor hun land moesten aanbieden. Dat de Indonesische leiders niet in staat zouden zijn hun eigen extremisten in bedwang te houden, sprak Driberg tegen: hij schreef het toe aan het feit, dat tot dusver nog geen dezer leiders als zoodanig door de andere partij erkend is. Driberg wenschte de zaak behandeld te zien als een Internationale affaire volgens artikel 106 van het handvest van San Fran cisco. Dribergs opmerkingen vonden steun bij andere sprekers, zoowel Labour-ver- tegenwoordigers als conservatieven voor al wat betreft het .verlangen, dat hier een internationale regeling zal worden getrof fen. Het Lagerhuis-lid Walkden voegde er nog .aan toe, dat de Engelschen cm pro bleem voorgezet kregen, dat het Neder landsche imperium betreft, terwijl in Nederland zelf op een zeer onvoldoende wijze werd afgerekend met de collabora teurs. waartoe een soort van leger gebruikt werd. Inmiddels sneuvelen de Engelschen in Indonesië. Minister Noel Baker antwoordde de diverse sprekers. Hij legde den nadruk op Nederlands houding gedurende den oorlog. Volgens hem heeft Nederland in den strijd tegen de gemeenschappelijke vijanden alles gedaan, wat mogelijk was, de huidige Nederlandsche regeering is, aldus de minis ter, bijna geheel uit de verzetsbeweging voortgekomen. Wat zij ook gedaan mag hebben, zij jieeft na de lange jaren van onderdrukking door de nazi's, in elk gpval „een prachtig stuk wederopbouw" gepres teerd De minister verklaarde ook nu weer, dat de Britsche strijdkrachten slechts Japanneezen wilden ontwapenen en perso nen, die daarvoor in aanmerking komerr, beschermen en bevrijden. Er bestaan met de Nederlandsche en Fransche regeering geen andere overeenkomsten dan die, welke het overnemen van het bewind betreffen wanneer de Engelschen hun taak hebben vervuld. In Indo-China was dat al bijna het geval. Wat het in den strijd brengen van Japan- sc'he troepen betreft: deze waren, aldus de minister, alleen gebruikt voor den aanval. iNoot van de red. A.N.P. Den Haag. De Engelsche tekst luidt hier: they had only been used offensievely". Bij informatie in Londen deelde men ons mee, dat de tekst in dezen en geen anderen vorm was ont vangen. Van Engelsche zjjde is vroeger herhaaldelijk verklaard, dat de Japansche trcepen juist niet voor den aanval, maar alleen ter bescherming en voor de „stati sche verdediging" zijn gebruikt, zoodat wij de een of andere vergissing vermoeden) 'De minister noemde een geval, waarin 500 geïnterneerden bevrijd moesten worden, hetgeen de Britsche infanterie slechts ten koste van zware verliezen had kunnen doen. Er was geen artillerie beschikbaar en Japanneezen moesten een aanval inzet- teu om deze menschen te redden. De minister verklaarde verder, dat In donesiërs zeer zeker wreedheden hadden begaan, al was dat tegengesproken. Er moesten nog 200.000 vrouwen en kindes: bevrijd worden. 'De Engelschen kond: zich niet opeens terugtrekken. Op hen r® de plicht „de orde te herstellen", zooals eerste Minister heeft gezegd. Mlnistf Baker wist wel, dat deze term een slecht! snk had en dat het er vaak op nee:, kwam, dat aldus politieke aspiraties ai geweld worden onderdrukt, maar, aldus a minister, Dr. Sjahrir zou het toejuicht: indien een eind wordt gemaakt aan ij activiteit van benden, die van geenerlei »- zag orders aanvaarden. De minister loofde voorts het Nedei landscbe koloniale beheer vóór 1939 t; kwam terug op de loyaliteit van Nede land in den oorlog tegen Japan.' Hij voi: de voorstellen, die de Nederlandsche r- geering sinds 1942 aan de Indonesiërs hee gedaan, vrijzinnig en van ver strekkende aard. De Indonesiërs, meende de ministe moesten eerst bewijzen, dat zij onafhai kelijk konden zijn. De Minister voelde vooralsnog niet voo: een conferentie buiten Java. Hij wil a: wachten, wat de Nederlanders hier zelf nc|! vermogen. Hjj ontkende, dat de Nederland, sche Regeering geweigerd zou hebben Indonesische leiders te woord te staan: Veeleer hebben deze laatst l-i; formeeie bijeenkomsten van de hand gewezen, Gemeenteraad. De agenda van de 6p Donderdagin idda: gehouden gemeenteraadsvergadering ver toonde weinig belangrijke punten. Zij werd dan ook vlot afgewerkt. Afwezig wartnj de heeren Weterings en Van Leeuwe. Besloten werd tot het leggen van een voetpad ter breedte van 1.50 m tussche Dokweg en Baandijlt. De Politieverordening werd aangevuii met een bepaling waarin verboden wore met losloopende windhonden of andere hor den, welke door hun lichaamsbouw in stait zijn wild in te loopen of te vangen, zi<4| te bevinden buiten de bebouwde kcim. Het verzoek van het R.K. Kerkbestuur tot het verleenen van medewerking ingt- volge 'art. 72 der L.O. wet 1920, aan het R.K. Schoolbestuur tot het aanschaffen ver- nieuwe banken voor de Jongensschool, werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd Tot het bevorderen, resp. benoemen, var enkele arbeiders in gemeentedienst weri Jnet algemeene stemmen besloten. Ook ht: voorstel van Burg. en Weth. tot bek rad- tiging van door Gedeputeerde Staten ver leende machtigingen tot het doen var, diverse uitgaven, welke nog niet in de be grooting zijn opgenomen, evenals het wijn gen van de begrooting, dienst 1944, w:rl zonder hoofdelijke stemming aangenomei, Met algemeene stemmen werd voorts be sloten tot het verleenen van een crediet van ten hoogste 16.000 voor aankoop van een nieuwe automobiel-brandspuit. In de raadscommissie tot onderzoek van de gemeenterekening 1943 werden benoemd de heer Van Strien, Filius en De Vries. Als laatste punt van de agenda vond de trekking plaats der afdeelingen voor het onderzoek der gemeente-begrooting dienst 1946. Na de rondvraag, waarbij geen belang rijke punten naar voren werden gebracht ging de raad over in besloten zitting. A.N.P.-Aneta - Herr. Nederland B.B.C I>e situatie in Indië Er worden van de laatste nachten ver schillende gevechten gemeld, bij Batavia Een klein aantal extremisten werd daarbi; gedood. Er wordt ook melding gemaakt van verschillende diefstallen. De Britten (beschouwen het niet als hun taak zich daarmede te bemoeien, doch dat dit tot de taak der Indonesische politie behoort. Dat schenkt echter geen resultaat. Een protest der Nederlandsche kerken omtrent de behandeling en bereehting der politieke ge interneerden en limine kinderen. Door Ds. Gravemeijer is medegedeeld een protest dat namens de verschillende kerk-- genootschappen wordt geuit, in verbancj met de behandeling van de geïnterneerde politieke delinquenten. Evenzeer als de kerken tijdens de bezetting zijn opgekomen tegen het onrecht door den bezetter ge pleegd, meenen zij zich thans ook in ons bevrijde Nederland tegen bestaand onreckt te moeten keeren. Zij dringen aan op spoe dige berechting van de werkelijk schuldigen en vrijlating van de lichte gevallen uit de kampen. Zij, die hunne zonden hebben ge boet, behooren te worden vrijgelaten en in, - de samenleving teruggebracht. Bovendien is een kamp niet geschikt voor een massale verbetering van die delinquenten. Eerder kweekt hun verblijf aldaar verbittering. Zij, die door overijlde en Ongemotiveerde interneering schade hebben geleden, door inbeslagneming van hun eigendommen behooren als oorlogsslachtoffers schadeloc i te worden gesteld. Ook in de verzorging der N.S.B.-kinderen behoort verbetering te komen. Deze zijn thans vaak ondergebracht in tehuizen waai alles ontbreekt, in de eerste plaats een lief derijke omgeving.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2