DE VRIJE ZEEUW POLITIEK OVERLEG. DE REGEERINGSNOTA 2e IJaargang VRIJDAG 14 DEC. 1945 No.' 111 VOLKSPARTIJ OP BREEDEN GRONDSLAG OP KOMST. zen :en aan^de Tweede Kamer aangeboden DE NOTA betreffende den toestand van 's Lands financiën. weest heeft >oven men serst Redactie-adres Administratie-adres Julianastraat 37, Terneuzen. Noordstraat 57, Terneuzen. Redactie: S. VV. Henry en P. L. D. -J. van Oeveren. Dit Blad wordt gedrukt bij de N.V. Firma P, J. van de Sande, Terneuzen. ABONNHMENTSPRIJSBinnen Temenzen ƒ1,50 per 3 maanden, buiten Temeuzen ƒ1,74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling ƒ0,60 per jaar. ADVERTENTTËNPer mm 10 cent, minimum per advertentie ƒ1,50. Rubriek kleine advertentiën 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent' maximum 8 regels. [Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentiën bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentiën uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave. ECHT De secretaris van de studiecomrpissie, voordige, gevormd door verschillende politieke par- n. tijen en groepen, schrijft aan het A.N.P.: rGANG Er is overlegd tusschen de besturen van verschillende politieke partijen (de S.D.A.P., Hulsjde RK.S.P., de C.H.U., de V.D.B. en de C.D.U.) en het bestuur van de N.V.B., het geen gevolgd werd door gezamenlijke be sprekingen met delegaties van een deel dezer partijen, benevens enkele groepen. <l|| Het stadium, waarin dit overleg thans ver- al keert, maakt de publicatie van een aantal gegevens wensc'helijk. In Augustus, September en October wer den afzonderlijke, inleidende besprekingen gehouden, die openhartig en in goeden geest zijn gevoerd. Er werd o.m. terug ga gegrepen op ervaringen uit de illegale 68 periode. Toen immers kwam een sterke adicaliseering en een ontwikkeling in nder Bon socia5sti®che richting op vele plaatsen aan 1 't licht, en daarmede de noodzaak tot con- <AAT 5j oentratie dezer krachten. Daarnevens groeide verzet, zoowel tegen de kapitalis tische productieverhoudingen en hun 'ge volgen voor den mensch als tegen de ver- n: Paar ouderde scheidslijnen in ons politieke pers. 'ImakerE leven. Een doorbreking daarvan werd toen, Vloos en wordt nog heden, door velen noodzake- leuzen. I lijk geacht. De wil' tot vernieuwing waar- >k 7.50' van allerwege sprake is, komt voorts o.m 15tot uiting in de erkenning, dat ons. volk bander] voor historische problemen van de grootste ELAND! be teekenis is geplaatst, waarhij persoonlijke hun leden en partij-instanties dus hebben ■k. I verantwoordelijkheid voor het gemeen- te raadplegen. Zoowel de leiding als de ïdi eet schapsleven en voor de grondslagen onzer 1er rui beschaving moeten worden erkend en aan- rl aarzen vaar^- 17 (C.D.U.)J. C. Deering- (V.D.B.-plv. lid), W. Drees (S.D.A.P.), Mr. M. v. d. Goes van Naters (S.D.A.P.), Mr. Ir. B. W. Ha- veman (N.V.B.), J. Janze (C.D.U.), Mr. A. M. Joekes^ (V.D.B.), C. Kleywegt (N.V.B.-plv. lid), Prof. Mr. R. Kranen burg V.D.B.), Mr. P. J. Oud V.D.B. Ir. S. A. Posthumus (V.D.B.), G. Ruygers (Christofoorgroep), Prof. Ir. W. Scheraier- horn (N.V.B.), J. Schilthuis (V.D.B.-plv. lid), Mr. N. Stufkens (S.D.A.P.K. Vor- rink (S.D.A.P.), Mr. G. E. van Walsum (N.V.B.), J. Wiilems (Christofoorgroep), W. Thomassen, secretaris, Keizersgracht 452, Amsterdam. De besprekingen hebben op 8 December geleid tot principieele overeenstemming ten aanzien van de politieke grondslagen en de waarborgen, welke voor een derge lijke samenwerking moeten worden ge steld. Enkele andere principieele problemen zijn nog in discussie. Aan de samenwerkende partijen en groe pen zal een kort program van beginselen van een te stichten nieuwe, Socialistische Volkspartij op breeden grondslag, worden voorgelegd, alsmede een ontwerp-urgentie program, wanneer daaromtrent in de stu diecommissie overeenstemming zal zijn be reikt. Het behoeft geen betoog, dat deze par tijen en groepen in hun beoordeelinig van de plannen vrij staan. Zij zullen daarover j m 371 Het werd in deze besprekingen gewaar- "ènulaaiï 4eepd, dat de N.V.B. de methode van over leg heeft gekozen en niet is ingegaan op t-t het verlangen van een minderheid van 1 ,ni i baar leden, die aanvankelijk de stichting ban-; van 6en nieuwe partij wenschte. Het ge- sprek met de partijen afzonderlijk wekte de opu.| verwachting, dat gezamenlijke onderhande- J lingen van de S.D.A.P. de V.D.B., de ondje. 6j C.D.U., een deel van de Christofoorgroep 'AN DE; en de N.V.B. uitzicht konden openen op de 10. Ter- vorming eener nieuwe partij. Dit overleg is met delegaties uit genoemde groepen op lerders- 10 en 24 November en 8 December j.l. ge- aar oud. weest en werd geheel of gedeeltelijk bij- cht. P. gewoond door de volgende personen: Dr. itraat 3. B. S. S. Al (Christofoorgroep) Dr. W. I Banning (N.V.B.-voorzitter), Mr. Dr. J. rongens-l Barents (N.V.B.-pjv. lid), R. v. d. Brug 6, voor iaat 37. DULVE, rneuzen.l :n: een; or een r. RIE- itsstr. 3, leden hebben behoefte aan zorgvuldig be raad, ter voorbereiding der beslissing, die voor iedere deelnemende partij, uiteraard door haar congres zal worden genomen. Voorspellingen omtrent de uitkomst zjjn voorbarig, doch het zoo juist genoemde vooi'loopige resultaat van 't werk der com missie opent de mogelijkheid van een gun stige ontwikkeling. Het mag bovendien worden aangenomen, dat een breedere kring in de verdere voorbereidingen kan worden betrokken en dat de uitvoering der plannen in de Nederlandsche politiek het begin zou beteekenen van een nieuwe periode. Dat hierdoor, niet het minst onder vele jongeren, die in 1946 voor het eerst naar de stembus gaan, een nieuw elan en een groote toewijding voor het openbare leven zullen worden .gewekt, is de verwach ting der commissie. Zij zal over haar ver dere werkzaamheden zoo spoedig mogelijk verslag uitbrengen. Bij de Tweede Kamer is ingediend de door de Regeering toegezegde nota omtrent een aantal punten van regeeringsbeleid. •ne Kin-i Over de ontwikkeling der gebeurtenissen ux> :n in Nederlandsch-Indië zegt de nota o.m.: m Dres- De toestand op Java heeft zich thans zóó ontwikkeld, dat achter de intellectueele leiders van de republiek Indonesia de door de Japanners physiologisdh bewerkte en gemilitairiseehde jeugdbeweging in handen is gevallen van de meest extreme groepen en deze een toestand van anarchie hebben geschapen, die tot dusverre telkens aan de controle van het regime is ontsnapt. De Japansche wapenvoorraden zijn, vooral in Midden- en Oost-Java practiseh volledig aan de Indonesiërs overgedragen en voor het nïeerendeel in handen der extremisten en rampokkers geraakt. Zeer er nstig is ten slotte, dat de stuurloosheid der jeugd en de wanhoop door armoede niet alleen in nationalistische excessen zich ontlaadden, maar- ook in religieuze. In Bantam en Che- ongens- ribon met name, heeft de reactie een fel voor! Moslim's karakter. Christenvervolgingen net bij- komen over het geheele land voor. Wat de politieke gedragslijn betreft, is de Regeering niet te schokken in haar streven om de deur open te houden voor constructief overleg met d i e personen uit u de Indische samenleving, die met de Indi- VAN sdhe Regeering te samen een nieuw trjd- erstraal perk willen ingaan van politieke, econo- I mische en sociale ontwikkeling, waarbij ge rechtvaardigde Indonesische aspiraties ten volle bevrediging zullen vinden. Omtrent het Militair Gezag deelt de nota mede, dat met ingang van 1 December alle organen van het M. G. in liquidatie zijn DIELE P 140, a.n. v.o. terman- grootere o. Hee- Winter AASSE. Ter- jeslaar- ito lage 3 knot- IARMS. PETE Noord. ii eiken irmeren en: een m. 37. kachel- icheweg en dat met 1 Januari 1946 het M. G. tot het verleden zal behooren. Het Bureau Nationale Veiligheid, welks werkzaamhe den noodzakelijk waren in aansluiting op het werk der Geallieerde Field Security, is een instelling, welke eveneens een afloo- pende taak heeft. In den loop van het komende jaar zal deze dienst worden geli quideerd. De taken, die dan nog vervuld dienen te worden, zullen worden toever trouwd aan de normale organen. De Regeering neemt het standpunt in, dat de Koninklijke Besluiten, welke onder werpen regelen, die onder normale omstan digheden bij de wet geregeld zouden wor den, rechtsgeldig zijn tot stand gekomen, gezien den noodtoestand waarin 't Konink rijk verkeerde en nadere bekrachtiging niet behoeven. Wat het beleid der Regeering betreft ten aanzien van politieke delinquenten, heeft de Regeering gezocht naar een methode om op snelle en doeltreffende wijze een selectie te maken tusschen de gevallen, die voor een eenvoudige en snelle afdoening vatbaa'r waren, en die, welke een ernstiger ondefzoek eisohen, en de eerste categorie zoo spoedig mogelijk af te doen. Zij heeft deze methode gevonden door aan het Open baar Ministerie b(j de Bijzondere Gerechts hoven, met een zekere uitbreiding, eenige ook in het commune strafprocesrecht niet onbekende bevoegdheden te verleenen. Zij heett daarom het „Besluit politieke delin quenten 1945" uitgelokt. De kinderen van gedetineerden die on verzorgd achterbleven, zijn door het M!. G. ten deele in daartoe ingerichte tehuizen, ten deele in gezinnen ondergebracht. Met ingang van 1November is de zorg voor deze it i nder en opgedragen aan het bureau ..Bijzondere Jeugdzorg," onder beheer van het Ministerie van Justitie. Het ligt in de bedoeling aan deze zorg een wettelijken grondslag te geven. De Regeering meent voorts, dat, hoezeer de rechtvaardigheid ook het opleggen van strenge straffen en maatregelen aan hen, die zich door daad of gezindheid gedurende de bezetting tegenover de Nederlandsche gemeenschap hebben geplaatst, eischt, anderzijds bij het bepalen harer houding ten opzichte dezer politieke delinquenten nimmer uit het oog mag worden verloren, dat zij, na het einde van hun straf, weer in deze gemeenschap zullep moeten worden opgenomen. De schadevergoedingseischen van Neder land, als verhaal der oorlogsschade op Duitschland, zullen worden voldaan door uitlevering van de kapitaalgoederen in de Westelijke bezette gebieden van Duitsch land, voor zoover zij niet strikt noodzake lijk zijn voor de Duitsche vredes-economie, alsmede uit de Duitsche buitenlandsche be zittingen. Vooralsnog bestaat er geen uit zicht dat daarna herstel-betalingen kunnen worden verwacht in den vorm van jaarlijk- sche betalingen of leveranties gedurende een langere periode. De totale claim op Duitschland bedraagt, naar de prijsverhou dingen van 1938, voor Nederland 25 milli ard 725 millioen gulden. De Regeering zal niet nalaten aldus de nota de Staten-Generaal te zijner tijd in te lichten omtrent de resultaten van de internationale conferentie inzake de her stelbetalingen. Het is niet aannemelijk, dat in deze conferentie ook compensatie-moge- lijkhqden, in den vorm van annexatie van grondgebied, ter sprake zullen komen. Ten aanzien van de loon- en prijspolitiek wordt in de nota opgemerkt, dat het Colle ge van Rijksbemiddelaars heeft vastgesteld, bij zijn beschikking van 15 October 1945, als richtlijn aan te nemen, dat, zonder voor afgaande toestemming zijnerzijds, geen wij ziging in rechtsgeldige loonen mogen wor den aangebracht, tenzij het loon door die wijziging niet verhoogd wordt boven 125 van de op 10 Mei 1940, of op 115 c/( van het op 31 October 1942 rechtens geldende loon. Uit de handhaving van deze cijfers mag niet worden afgeleid, dat de Regeering een loonsverhooging, overeenkomende met deze percentages, onder de huidige omstandig heden in 't algemeen voldoende zou achten. Het ligt in de bedoeling der Regeering om met ingang van 1 Januari 1946 een nieuwe wachtgeldregeling te treffen, waar door voor het geheele land uniforme bepa lingen zullen gelden. Het in den bezettings tijd tot stand gekomen Ziekenfondsbesluit kan niet buiten werking worden gesteld, maar eischt herziening, waarbij allereerst Duitsche insluipsels moeten worden ver wijderd. Voorbereiding van een algeheele herziening wordt ter hand genomen. Het zal voor het herstel van de positie, welke land- en tuinbouw als bestaansbron innemen, noodzakelijk zijn, dat krachtige maatregelen worden genomen om zijn pro ductie te vergrooten, de- kwaliteit zijner voortbrengselen te verbeteren en door rati onalisatie den kostprijs aan te passen aan het binnenlandsche erf buitenlandsche prijs peil. De voedselpositie laat export van zuivelproducten nog niet toe, doch op kor ten termijn moet ook hier gestreefd wor den naar uitvoer, al kan dit meebrengen, dat van bepaalde producten een matige rantsoeneering wordt gehandhaafd. Onze vetpositie kan, tengevolge van de vrij groote ingevoerde hoeveelheid grond stoffen, niet ongunstig worden gerekend. Wel moet er mede gerekend worden, dat voornamelijk margarine en vet zal moeten worden gedistribueerd, aangezien de botei - positie allerminst gunstig is. Het huidige vleeschrantisoen moet te laag worden ge acht, doch vooruitgang kan eerst tegemoet worden gezien, nadat onze eigen varkens stapel in belangrijke mate is uitgebreid. De Regeering is van meening, dat een nieuwe publiekrechterlijke bedrijfsorganisa tie moet worden opgebouwd met organen, die in staat zijn het geheele sociaal-econo mische beleid, voor zoover niet de centrale overheid dat zelf in de hand moet houden, over te nemen. Als sluitstuk van de Be drijfsorganisatie zal een regeling moeten Teneinde të geraken tot een juiste aan wending van alle productieve krachten des lands en van de ter beschikking komende buitenlandsche credieten, acht de Regeerino- de opstelling van een nationaal welvaarts plan noodzakelijk. Dit plan zal ais richt snoer moeten dienen bij de bepaling van het Regeeringsbeleid ten aanzien van den invoer den uitvoer en de toewijzing van grondstoffen aan de afzonderlijke takken van bedrijf, het financieel beleid en de sociale maatregelen en een aantal verdere punten van economische politiek in den ruimsten zin des woords. Een- ontwerp van wet, strekkende tot instelling van hetCen traal Plan Bureau, wordt bij de Tweede Kamer ingediend. De Regeering koestert geen plannen voor eenige vervoer-monopolie. Een ontwerp tot wijziging der Kieswet is in verregaanden staat van voorbereiding Gehoopt en verwacht wordt, dat dit vóór het eind van het jaar de Tweede Kamer kan worden aangeboden. Binnenkort kan de instelling van een commissie worden tege moet gezien, welke de Regeering zal advi- seeren omtrent een spoedige gezondmaking van de gemeente-financiën. De Minister van Financiën heeft de in de Troonrede aangekondigde nota betref fende den toestand van 's rijks financiën bij de Tweede Kamer ingediend. Deze mil- lioenen nota dient ter inleiding van de .ont- werp-begrooting van het tweede halfjaar 194o, waarvan de stukken binnenkort zul len worden aangeboden. Gezien de gewel digen achterstand hij 'de administratie en de onzekerheid ten aanzien van vele kos ten, wenscht de Minister deze begrooting slechts te beschouwen als een oefen-begroo- ting en als een hulpmiddel om de admini stratie weer geleidelijk in goede hanen te leiden. Daar hij in dit verband de normale en grondwettelijk voorgeschreven behande ling niet wel mogelijk acht, legt hij deze alleen ter informatie aan de Staten-Gene raal voor. Bij afzonderlijk wetsvoorstel ver zoekt de Minister machtiging om deze be groeting vast te stellen. In de nota worden eenige belangrijke plannen aangekondigd. 1°. Op het gebied dei- belastingheffing zijn maatregelen van drieërlei aard te ver wachten. a speciale heffing, ter dekking van uit gaven wegens geleden oorlogsschade en voor de vermindering der staatsschuld. De eerste en belangrijkste dezer heffingen, de vermogensaanwasbelasting, is in ontwerp gereed en is in studie bij de belasting- adviescommissie. De voorbereiding van een heffing ineens is ter hand genomen. b. afschaffing van de Vennootschaps belasting en van de Vermogensbelasting op lichamen en vervanging door respec tievelijk een minder drukkende overwinst belasting en een z.g. winstgerechtigde be lasting. als voorheffing op de Inkomsten belasting. Doel dezer herziening is, de be lemmeringen voor een ontplooiing van een gezonde ondernemersaotiviteit weg te nemen en Nederland aantrekkelijker te maken voor vestiging van nieuwe onder nemingen. c. herziening van de algemeene omzet belasting, gepaard gaande met een ver mindering of vrijstelling van deze heffing op noodzakelijke levensbehoeften. d. invoering van een weeldebelasting en verhooging van de successierechten en van de schenkingsrechten. 2". Het streven zal er op gericht zijn, de uitgaven uit den gewonen dienst te dek ken uit belastingen en voor den buitenge wonen dienst uit binnenlandsche besparin gen en van buitenlandsche leeningen. Voer de uitgaven op den buitengewonen dienst staat de Minister het systeem van meerjarige begrootingen voor. De opstel ling daarvan zal in nauw overleg moeten geschieden met den dienst van het Natio nale plan. welke de Regeering voornemens ls in het leven te roepen. 3° De Staatsbegrooting zal in het kader moeten worden geplaatst van een te ont werpen nationaal budget, dat de raming worden"getroffen voor de rechtspraak op' bevat van het te verwachten volksinkomen overtredingen van de verordeningen, derzrjn bronnen en zijn besteding, bedrjjfsschappen, de bedrijfsrechtspraak en j 4°. Om een zoo efficiënt mogelijke be de administratieve rechtspraak. I steding der overheidsgelden te waarborgen.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1