PAARDENFOKKERIJ. KORTE BERICHTEN. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS KERKNIEUWS. IN GEZONDEN STUKKEN Irene F. van Hijfte te Vogelwaarde, doch ter van den N.S.B.-burgemeester aidaar beweerde, zich nooit als symp. lid van d partij te hebben opgegeven. Zij heeft voort op de boerenschool te Gaasterland een cur sus gevolgd, maar vond 't daar een „god- delooze boel". Zij is zich niet bewust, nat.- soc. sympathieën getoond te hebben. Verdediger Mr. A. H. Kuipers. Willem J. M. Uiterhoeve, wagenmaker te Vogelwaarde, was ten laste gelegd, dat hij als N.SJB.-er gesolliciteerd had naar de plaats van burgemeester. Hij ontkent ech ter, dat de aanwezige sollicitatiebrief en verscheidene andere stukken van hem zijn. Er zijn hier handschriftvervalschers in het spel, aldus besch. Mr. Vlaming vindt, na bestudeering, dat de overeenkomst dan toch wel heel groot is Besch. blijft echter ontkennen. Het „staat hem ook niet aan'', dat hij zijn dagvaarding niet eerder gekregen heeft! Hij wil zich dan verder verdedigen aan de hand van een compleet „dossier", dat hij heeft meege bracht, en brengt o.m. naar voren, dat hij Joden over de grens heeft gebracht en on derduikers geholpen heeft. Mr. Vlaming meent, dat een verder voort zetten van deze zaak nutteloos is, nu besch. blijft volharden in zijn aangenomen hou ding en sluit het onderzoek. (Z. Dgbld. Bij het Ministerie van Landbouw, Voed selvoorziening en Visscherij is een commis sie ingesteld, welke tot taak heeft maat regelen te nemen tot herstel en opbouw van de paardenfokkerij Tot voorzitter der commissie is benoemd Ir. Leignes Bakhoven, Directeur- Generaal van den Landbouw, leden Dr. Bom, secretaris van de Vereeniging Het Nederlandsche Trekpaard te 's-Gravenhage, R. A. Maarsingh, secretaris van het Gro ninger Paardenstamboek te Stadskanaal. DiBrands, secretaris van het V. L. N. Stamboek te Utrecht, P. Dekker Fzn. te Axel, Handel en Export, het secretariaat wordt waargenomen door Dr. Molhuysen van het Kon. Ned. Landbouwcomité. Nu door gelukkige omstandigheden onze paardenstapel vele tienduizenden stuks hooger is dan vóór den oorlog, en door grooten aanfok in de eerstkomende jaren nog een enorm groote toename te verwach ten is, zal het werk der commissie hoofd zakelijk liggen op het gebied van de fok- technische verbetering van den paarden stapel en het zoeken naar mogelijkheden van export. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen, het cent rum van de koudbloedfotkkerij in Nederland, is het te wenschen, dat ten spoedigste maat regelen genomen zullen worden om tot een gezonde saneering van den aanfok en groote export te komen. Keuringen van achttienmaander merries en hengsten. Op 26 27 en 28 November werden te Hulst, Oostburg en Axel de keuringen der achttienmaander hengsten en merries ge houden. Te Hulst werd een goede klasse hengsten en merries vertoond, waarbij een groot aantal met veel toekomst, in het Westen was de kwaliteit beslist veel min der het groote gebrek aan goede vader- paarden doet zich hier steeds sterker ge voelen. Axel spande de kroon met buitengewone klassen hengsten en merries, hier werd schitterend materiaal voorgeleid. Nico van Luntershoek, van den heer Jac. de Putter te Axel, was het paard van deze week, hg is van de aUerhoogste klasse, een product waarmee onze fokkerij bewijst langzaam maar zeker internationaal op de eerste plaats te komen. Lading Iersche runderen en paarden voor Nederland. De grootste veeboot van Europa „Ores- tus" van de K.N.S.M., is Woensdagavond uit Dublin vertrokken met een lading van 624 runderen en 24 paarden. Aan boord van het schip bevindt zich de heer Wee- nink, consul-generaal van Nederland in Dublin. Aankoop van vrachtwagens en leger materiaa 1 Nederland kocht reeds 1500 vracht wagens en ander legermateriaal, door de Canadeezen gebruikt voor de bevrijding van ons land, voor <een som van bijna 2 millioen dollars. Over een verderen aan koop van een aantal tanks, alsmede van artillerie, ter waarde van 5 miUioen dollar, wordt thans nog in Ottawa onderhandeld. Ben groot wapendepot in Borden in Enge- land, werd door Canada aan de Nederland sche Regeering van de hand gedaan voor 500.000 dollars, evenals 2 legerwerkplaat- sen in Antwerpen, met alle uitrusting. Van de tienduizenden vrachtwagens van het Canadeesche leger, die nog in de buurt van Arnhem geconcentreerd zijn, zal waar schijnlijk het grootste deel aan de Neder landsche Regeering tegen zeer lage prijzen worden verkocht. Het houden van verkiezingen. Bij de Tweede Kamer zal een wetsont werp worden ingediend betreffende het houden van verkiezingen. Opdenj-weeden Dinsdag van de maand Apnl 1046 zuüen A.N.P.-Aneta - Herr. Nederland B.B C. ie candidaatstellingen plaats hebben voor wacht daarvan een gunstige ommekeer in e 'ivtiwe luUiei' voor de - u.n_._ue den toestand. .aten, terwijl binnen daae,. a_ „.e—- i-ng zaï volgen. IVan middag werd bericht, dat generaal Op den tweeden Dinsdag van Juni zal de Ohristison reeds te Batavia is teruggekeerd. ancLdaatstell.ng voor leden van den ge- ^wen leidt daaruit af, dat de besprekingen eenteraad plaats hebben. te Singapore zijn beëindigd. De Geallieerde luchtmacht heeft Donder dag een aanval op Bandoeng uitgevoerd, waarvan de gevolgen merkbaar zijn. De Indonesiërs ontruimden een deel der stad. 500 Vrouwen en kinderen, die enkele dagen Gratieverzoek voor Max Blokzijl, zonder voedsel hadden doorgebracht, kon- iDe verdediger van Max Blokzijl heeft op den geëvacueerd worden, de griffie van het Haagsche Bijzondere Er is opnieuw kanonvuur gericht op Gerechtshof een verzoek om gratie inge- Ainbarawa; het kanon is weer tot zwijgen diend. Over dit verzoek zullen zoowel het gebracht. Hof als de Bijzondere Raad van Cassatie, Het orooes te Neurenberg SiVntLaan H M' de K°nin^n m°eten De President van het Internationaal Ge- ïi- rechtshof te Neurenberg heeft medegedeeld, Een verklaring der S. D. A. P. <ja|- van 21 December tot 2 Januari geen Het partijbestuur der S.D.A P. heeft een zitting zal worden gehouden. Verklaring gepubliceerd naai aanleiding van 1 Voorts wordt gemeld, dat Seyss Inquart de uitlating van Prof. Laski. voorzitter der aan het Hof heeft verzocht verschillende Britsche Labourpartij, waarin deze zijn af- j Nederlanders als getuige a décharge te keuring er over uitspreekt, dat Britsche dagvaarden, allen personen, die geen N.S. troepen gebruikt worden om de tyrannie B'er zijn, en die, naar Seyss Inquart hoopt, in Azië te herstellen en aldus de financier» bereid zouden zijn verklaringen af te leggen te Amsterdam in staat te stellen om het j waaruit zou moeten blijken, dat hij aan- volk van Java weer uit te bulten. gaande bepaalde kwesties invloed ten gun- Het partijbestuur verklaart aan geen ste van Nederland heeft aangewend, nkele tyrannie medewerking te zullen ver- leenen. Evenmin mag van het partijbestuur, dat steeds den strijd heeft aangebonden tegen de financiers, worden verwacht, dat het aan uitbuiting door dezen van de Java nen medeplichtig zal worden. Dat het par tijbestuur in de Indonesische kwestie in hoofdlijnen achter de huidige, vooruitstre vende en democratische Nederlandsche Re geering staat, is dan ook, omdat deze dui delijk stelling heeft genomen tegen de re actie, die in sommige persorganen en uni versitaire kringen tot uiting komt, waarbij zij niet geaarzeld heeft het ontslag van den Gouverneur-Generaal te aanvaarden omdat hij niet den zelfden vooruitstrevenden koers vertegenwoordigde, die zij voor de toekomst noodzakelijk acht. Het partijbestuur besloot deze verklaring ter kennis te brengen van het bestuur der Britsche Labourpartij. y De atoom-energie en de Neder landsche wetenschap. Toen de Amerikaansehe geleerden, die naar ons land kwamen en het laboratorium der Philipsfabrieken te Eindhoven bezoch ten, wilden zij daar ook een en ander mede- deelen over de atoomenergie en een appa raat, dat voor de vervaardiging dient. Zij waren zeer verbaasd, toen hen bleek, dat men in het laboratorium goed met de 1 ACTIE VOOR KERKELIJKE EENHEID. Enkele jaren geleden sprak het z.g .Lemelerconvent" zich uit over de roeping van Gereformeerden en Hervormden ten op zichte van de éénheid der Kerk. Hierbij werd aangeteekend, dat men deze ui gente zaak niet alleen aan Synodes mag overlaten, „want de Heere wil onzen arbeid en ons gebed gebruiken om Zijn doel te be reiken." Nu een nieuwe reformatorische beweging zich baan breekt binnen de oude muren der Ned. Hervormde Kerk, gevoelen vele ge meenteleden en predikanten van de Gere formeerde Kerken zich geroepen met woord en daad de éénheid tusschen de beide ker kengroepen vóór te bereiden en te bevor deren. De oprichting van een comité, dat aan dezen arbeid eenige leiding zou kunnen geven, lijkt ons evenwel op dit tijdstip om prmcipieele redenen niet wenschelijk. De eénheid der Kerk is een kwestie, welke het geheele Gereformeerde volksdeel ter harte gaat. Deze week werd een aanvang gemaakt met de verzending van een circulaire aan alle Kerkeraden en Classicale-vergaderin- gen der Geref. Kerken. Binnenkort zullen eveneens enkele bro atoomenergie bekend was en hen een appa- chures verschijnen, welke het vraagstuk raat voor de vervaardiging van atoom- der kerkelijke éénheid opnieuw aan de orde energie getoond werd, dat reeds voor 85 gereed was. Dit 520 ton zware apparaat is tijdens de bezetting onder de oogen der Duitschers en van hun ijzer en koper ge bouwd. Een poging der Duitschers om het Philipslaboratorium op dit gebied aan hun belangen dienstbaar te maken, is niet ge lukt. De ingenieur van Philips, die zich in het bijzonder met de atoomenergie bezig houdt, zeide in een persgesprek, dat het geheim der atoomenergie eigenlijk heelemaal geen geheim is en dat, indien men er het geld aan zou willen besteden, Nederland binnen het jaar atoombommen zou kunnen ver vaardigen. De situatie in Nederlandsch-Indië. Dr. Van Mook is met zijn staf Donder dagmorgen uit Batavia naar Singapore vertrokken in het York-vliegtuig van admi raal Montbatton, dat voor die gelegenheid speciaal naar Batavia werd gezonden. Dr. Idenburg heeft Batavia niet verlaten, waarschijnlijk in verband met de mogelijk heid, dat Dr. Van Mook naar Nederland vertrekt. De Nederlandsche delegatie, die uit Bata via naar Singapore is vertrokken, bestaat uit Dr. Van Mook, admiraal Helfrich, luitenant-generaal Van Oyen en Graaf Van Rylandt, adviseur van Dr. Van Mook. Voorts nemen aan de conferentie deel admiraal Patterson, opperbevelhebber van de Geallieerde zeestrijdkrachten in Neder- landsch-lndië, admiraal Montbatton, Sir Ellenbrook en de generaals Dempsey, Ohris tison en Leclercq. De aanwezigheid van de Nederlandsche bevelhebbers doet verwachten, dat gedis cussieerd zal worden over de mogelijkheid cm Nederlandsche troepen in te schakelen bij het herstellen van de orde. Naar Reuter meldt, is het waarschijnlijk, dat op de conferentie te Singapore bijzon derheden zullen worden vastgesteld van een nieuwe politiek, welke duidelijk zal maken, dat niet langer geduld zal worden betracht. Het is bekend, dat, zoowel bij de Neder landers als bij de Engelschen, het geduld is uitgeput bij de pogingen om de situatie op Java door onderhandelingen op te kla ren. Geweld zal beantwoord moeten wor den met geweld. Te Batavia wordt in toenemende mate op militairen en burgers geschoten. Donder dagmorgen is een patrouille van de Neder landsche militaire politie bij het betreden van de kampong Ketapang aangevallen, waarop de Nederlanders het vuur beant woordden. Op Zuid-Celebes hebben de Vorsten te kennen, gegeven met de Nederlanders te willen samenwerken. De NüCA-ambtenaren hebt ;n daar hun taak aanvaard. Men ver stellen. Briefwisseling, verband houdende met dit streven, kan gevoerd worden met één onzer correspondentie-adressen: Kerkplein 26, Bloemendaal. Giften voor deze actie kunnen worden ge zonden aan hetzelfde adres, giro 181958, ten name van Jb. Homburg, met vermel ding „Kerkelijke actie". Op aanvraag wordt tevens gratis lectuur ter verspreiding beschikbaar gesteld. Enkele leden en predikanten van de Geref. Kerken. (Buiten verantwoordelijkheid v/d Redactie) BRANDENDE KWESTIES. Wat de Voedselcommissaris, de heer Dorst, in de te Terneuzen gehouden ver- gadering inzake de boterverstrekking aan zelfverzorgers als mogelijk meedeelde, is reeds een feit geworden. De boer is ten deze gelijkgeschakeld met het algemeen. Het is overbekend, hoe in dezé vergade ring deze mededeeling werd ontvangen en hierop gereageerd. Deze maatregel is die nende om meer melk te kunnen verstrek ken aan het publiek, en uit sociale over weging de kinderen van 04 jaar het thans voor hen geldende rantsoen boter te kunnen blijven verstrekken. Wie zal echter de veehouder van a-sociaal te zijn, kunnen beschuldigen als hij het hiermee niet eens is. Het geldt hier toch niet de kwestie: niet verstrekken dan ondergaan. Van de zeer vele genomen maatregelen ie deze wel de meest drastische. Een eeuwen oude traditie wordt met een penne- streek den bodem ingeslagen. Want deze maatregel beteekent voor den boer heilig schennis. Wat van nature zijn grootste vijand heeten moet, wordt hij door deze daad aan dezen overgeleverd. Boer en margarine toch verhouden zich als vuur en water. Nog levendig staat ons voor den geest, de voor den boei insi- nueerende, in hét publiek uitdagende op brute wijze gevoerde reclame door de mar garine-magnaten. Met volle melk bereid. Onze eigen boter moest voor een spot prijs naar Enigeland worden geëxporteerd ten gunste der margarine. Waarom den boer niet de betrekkelijke vrijheid gelaten, 1 die aan andere bedrijfstakken wel gelaten i wordt? De bakker mag zijn brood eten, de slager kan houden zijn vet en mager, de sigarenfabrikant rookt zijn goede sigaar, enz. zonder dat er controle, zonder dat hij in zijn heiligdom door de oontróle wordt lastig gevallen. CBij den boer loopt dit wel eenigszins anders. Houdt hij zich niet aan deze rege- ling, hij weet wat hem te wachten staat. Het resultaat vaiv dezen maatregel zal dan ook zijn precies het tegenovergestelde van het oorspronkelijk bedoelde. Want de theorie is hier met de praktijk in flagranten strijd. In plaats van mede werking, tegenwerking, neg minder melk aan de markt, nog minder vee bij een toch al dunne veebezetting. Daarbij zal de toch al vast aangedraaide controle-schroef no» weer met eenige slagen vaster worden aan- gemoerd. Wat weer beteekent nog meer verbittering dan er op 't oogenblik al is Het initiatief met de noodige graden ver laagd, de werklust nog meer gedrukt, zoo dat het leven nog meer een last gaat wor den dan een lust. Waarom den boer niet gelaten het recht en de waardeering die hem rechtmatig toe komt Al is het waar, dat de waardeering een zeldzame plant is op den akker des levens, feit is zij is er, en omreden zij zeldzaam is1, vereischt zij extra zorg". Meent men in het belang der bevolking een maatregel te moeten treffen, laat deze dan zoo zijn, dat zij niet alleen in theorie maar ook in de practijk hare toepassing hebben kan. Dit beteekent voor den boer een loonenden melk- en boterprijs; hem dat gene uit zijn bedrijf wordt gegund, dat hij voor zich en zijn gezin van noode heeft en zich niet tevreden moet stellen met wrange surrogaat. Zoodat hjj niet al zuchtend maar met de voor hem zoo noodige energie zijn taak kan verrichten, tot heil van land en volk. P. SCHEELE Azn, Hoek. Voorzitter Melkveehoudersbond Terneuzen en Omstreken. Onderschrift. O.i. heeft de schrijver van „Brandende kwesties" gelijk. Een schoen fabrikant zal heusch niet zonder schoenen zijn Het is dwaas een boer, die melk en boter op zijn boerderij heeft, te dwingen margarine te gebruiken en hem gelijk te stellen met een burger. De regeling zal in de praktijk precies het tegenovergestelde bereiken als men ziclh voorstelt. Red. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van een ingezonden stuk in Uw blad van Vrijdag 16 Nov. j.l. van der. heer W. A. Boeije, Marolleput 25, Groede, voel ik mij verplicht het een en ander op te merken. Allereerst vraag ik mij af, of inzender het artikel zelf heeft opgesteld, daar ik den heer Boeije van nabij ken, en zijn schrijf talenten naar waarde kan beoordeelen. Ik veronderstel b.v. ook, dat inzender met bekend is, dat er in het Ministerie van Engeland een persoon is gezeten, die vroe ger mijnwerker is geweest. Wat mij tot inzenden van het stukje heeft verplicht is eohter het volgende, ik zou haast durven zeggen, het is geer. cri- tiek op de redactie van Uw blad, doch een verwijt aan deze. Reden biervoor het vol gende. Meer dan ooit heeft de Regeering bij haar uiterst moeilijke taak den steun noo- dig van het publiek. Het is daarom nood zakelijk, dat dit publiek behoorlijk wordt voorgelicht, waaruit weer volgt dat deze voorlichting wordt opgedragen aan orga nen of personen, die volkomen competent daartoe zijn èn zich het vertrouwen van het publiek waardig toonen. Laat ons hier om den persoon van inzender eens onder de loupe nemen. Inzender heeft zich indertijd tegenover zjjn werkgever uitgegeven als lid van het Nederlandsch Arbeidsfront, en heeft ook niet nagelaten hiervan gebruik te maken, wat blijkt uit het volgende: Er was tusschen Boeije en zijn werk gever een geschil gerezen over het verdee- len van een suikerpremie. Op verzoek van dezen werkgever zou Boeije bij een niet- N.S.B. instantie informeeren naar de juiste regeling. Wat was het gevolg? De werk gever krijgt een bezoek van een N.S.B.- ooerenleider. wordt daarna uitgenoodigd op het Arbeidsbureau te verschijnen bij een NjS.B-leider, om zich voor zijn houding, ten aanzien van Boeije te verantwoorden. Ook een uitlating als deze bewijst de mentaliteit van Boeije: „Als ik mijn „zin" niet krijg, ga ik uit den landbouw om bij den wederopbouw te gaan werken. Men verdient veel geld en moet toch niets doen". Ik gebruik hier het woord „zin" omdat het artikel, door hem onderteekend, is ont staan, omdat hjj „zijn zin niet kreeg". Uit bovenstaande blijkt dus, mijnheer de Redacteur, hoe onverantwoordelijk het is zonder voorgaand onderzoek naar den per soon van den inzender, ingezonden stukken op te nemen. Oritiek, als deze opbouwend is, is goed, maar laat dan toch geen „surrogaat Vader landers" aan het woord! U dankend voor de plaatsruimte. A. W. RISSEEUW, Lange Heerenstr. 23, Schoondijke. Onderschrift: De inzender mag niet van ons verlangen, dat wij een ieder, die inge zonden stukken schrijft, naai- zijn bewijs van politieke betrouwbaarheid zullen vra gen of wel de zuivering op eigen houtje nog eens zullen over doen. Wat de inhoud betreft, een ieder kan, als de plaatsruimte het toelaat, in deze rubriek onder eigen verantwoordelijkheid iets meedeelen indien dit in het algemeen belang wordt geacht. Hoewel we bovenstaand ingezonden stuk ditmaal niet willen weigeren, meenen wij dat deze persoonlijke critiek op een mede burger meer thuis hoort bij de desbetref fende zuiveringsorganen. In een krant noemt men zooiets vuilspuiterij! Red.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2