SUIKEK EN CHOCULAOE MET KERSTMIS. BENOEMINGEN POLDERBESTUREN. BENOEMING HOOFDINGENIEUR PROVINCIALE WATERSTAAT. TERNEUZEN. SLUISKIL. SPORT. SCHOONDIJKE Me 7' KORTE BERICHTEN. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Dank zij het werk van het C.N.V., doch I G. O. I. W. hebben hun werk vaak in zeer vooral dank zij het taaie doorzettingsver mogen van de arbeiders die zelfs hun vrijen Zaterdagmiddag opofferden om voor den winter klaar te komen wordt er in Zeeuwsch-Vlaanderen goed werk verricht. Wanneer straks het C.N.V. verdwenen zal zijn, zal het op een eervollen staat van dienst kunnen terugzien. Naar de Nieuwe Nederlander" meldt, zal met Kerstmis aan iederen Nederlander één ons suiker en één tablet Engelsche chocolade worden uitgereikt. Benoemd tot dijkgraaf van den Koude- polder de heer J. de Dreu te Hoek; tot ge zworene van den Van Wuijckhuisepolder de heer J. Wolfert te Hoek; tot gezworene van den Dijckmeesterpolder de heer L. W. de Zwart te Philippine; tot lid van. den dijkraad voor de waterkeering van den calamiteuzen Andornispolder, als vertegen woordiger van het waterschap „Het Vrije van Sluis" de heeren M. J. Dierings te Groede en A. J. de BruijneRisseeuw te Cadzand; tot lid van den dijkraad voor de waterkeering van de calamiteuze polders Hoofdplaat en Thomaes als vertegenwoor diger van het waterschap „Het Vrije van Sluis" de heeren G. E. de Badts te Schoon- dijke en E. G. A. Haverbeke te IJzendijke. Tot hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zeeland is met ingang van 1 Dec. j.l. benoemd de heer Ir. H. D. J. Swaters ingenieur van den Provincialen Waterstaat te Zierikzee. Artsexamen. Aan de Rijks Universiteit te Utrecht is voor het artsexamen geslaagd onze oud- stadgenoot de heer W. J. van Rompu. Cursus Vakbekwaamheid voor ondernemers in de Burgerlijke en Utiliteitsbouw (aannemer- timmerman). De overheid stelt eischen omtrent vak bekwaamheid aan diegene, die zich wenscht te vestigen als ondernemer en een zelf standig beroep denkt te gaan uitoefenen. Het is dus thans niet meer mogelijk, zooals voorheen, dat ieder die zich daartoe geroe pen voelt, of in de gelegenheid is, een zaak gaat drijven of als aannemer of timmerman gaat optreden. Wél bestaat er een mogelijkheid dLt te doen, doch dan is noodig dat men zich hier voor voorbereidt, en eerst proeven gaat af leggen op het gebied van vakbekwaam heid e.d. Het is dus noodzakelijk, dat in verschil lende plaatsen en streken van ons land op- leidingscurussen worden georganiseerd, waar een opleiding wordt gegeven, om met vrucht deel te nemen aan de door de over heid ingestelde examens. Terwille van de vaklieden in Zeeuwsch- Vlaanderen, die later zich willen vestigen als patroon, eventueel zoons van aannemers e.d., heeft de bedrijfsgroep burgerlijke en utiliteitsbouw een dergelijke cursus in het leven geroepen. Het doet natuurlijk weinig terzake, wie deze cursus organiseert en in stand houdt, aangezien de examens die van Rijkswege worden ingesteld, toch worden gehandhaafd, onafhankelijk van de uitein delijke vorm die de bedrijfs-organisatie zal aannemen. De cursus voor Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden gehouden in de Ambachtsschool te Terneuzen, onder leiding van den directeur dezer .school. Het zal niet mogelijk zijn elk jaar een dergelijke cursus te organiseeren, aange zien niet ieder jaar een groep nieuwe aan- nemers en timmerlieden aan het bearijts- leven kan worden toegevoegd. Het is daarom noodzakelijk dat, nu deze cursus tot stand komt, al diegenen die in de termen vallen de kans grijpen en zich via deze cursus aan het examen onder- De6 cursus duurt drie jaren, begonnen wordt met een eerste klasse, aangezien te verwachten is, dat zich met voldoende cur sisten zullen opgeven om direct dere klassen over te gaan. De cursisten moeten een ontwikkeling bezitten overeen komstig die, welke wordt uitgedrukt door het eindgetuigschrift eener dagambachts- SCHet onderwijs wordt gegeven gedurende 11 maanden per jaar, op Zaterdagen, en wel VooT bommelding wordt verwezen naar een in dit nummer geplaatste advertentie, terwijl belanghebbenden worden aangera den deze gelegenheid aan te frfflien opda later niet door eigen nalatigheid groote moeilijkheden ontstaan. De Nederlandsche loodsen op bezoek bij de G. O. I. W. Op Dinsdagavond 27 Nov. j.l. waren de loodsen van het Nederlandsch Loodswezen met hunne dames te gast bij de plaatselijke Gemeenschap Oud Illegale Werkers en enkele genoodigden. De voorzitter der G O I W de heer Wiskerke, sprak het welkomstwoord Hij richtte zich hiermede in. het bijzonder tot den burgemeester, den heer Teilegen. Orni. wees hg op enkele punten van overeenkomst met de loodsen. Zoowel de loodsen als de leden van de gevaarvolle omstandigheden verricht; ook in onbekendheid van het wenk bij het publiek van belde is overeenkomst, echter .net dien verstande, dat de eersten ver zekerd zijn van de sympathie der bevol king, terwijl de oud-illegalen daarop nu niet bepaald kunnen roemen. Het doel van deze bijeenkomst was echter meer bekend- ueid te verspreiden omtrent het werk der locdsen. Teneinde dit doel te bereiken kreeg de spreker van dezen avond, de Nederlandsche loods, de heer Van den Broeke, het woord. Spreker was het een genoegen, dat hij op deze manier in de gelegenheid was ge steld om van het werk, dat iederen loods zoo dierbaar is, in wijderen kring te kunnen vertellen. Hij memoreerde hoe dit werk tot dusver altijd in stilte was gedaan, zoowel vóór den oorlog, als tijdens en na de be vrijding. Over het algemeen is het zoo. dat de loodsen slechts in vakkringen over htm werk spreken. En het komt wel hierdoor, dat het publiek maar heel weinig kennis diaagt van dit werk, ook in Terneuzen, dat toch een zeeplaats heet te zijn. In 1940 werden de loodsen geplaatst op oorlogsschepen en troepentransporters, o.a. op de „Sumatra", Engelsche destroyers en Fransche transportschepen. Bij den terug tocht der Franschen, trokken de loodsen mee naar Oostende in België, alwaar ver- scheidenen kans zagen om naar Engeland over te steken. Deze hebben gedurende den oorlog op Nederlandsche koopvaardijsche pen gevaren als stuurman. Zij hebben geen gemakkelijke taak gehad, maar wat deerde dat! Zij hebben ook gevaren op de gevaar lijkste route, n.l. die naar Moermansk; anderen waren bij de landingen in de Mid- dellandsche Zee en op de kust van Nor- mandië. Bij de „Ruslandvaart" zijn er zelfs terecht gekomen op Nova-Zembla. Zoo gaven zij hun krachten ter verkrijging van de door ons allen zoo vurig hegeerde vrij heid. Wij weten thans hoeveel Nederland sche schepen gebleven zijn bij dit grootsche maar gevaarvol werk, en wij kennen ook het groote percentage slachtoffers onder de uitgevaren loodsen. In dit verband merkte spreker op, dat het loodsenkorps er erg trotsch op is, dat kameraden een actieve bijdrage hebben geleverd tot de overwinning, en dat zij versierd zijn met hooge onderscheidingen. Eén loods ver kreeg zelfs de Militaire Willemsorde. Hij was alleen op een schip, dat in de Iersclie Zee uit de lucht werd aangevallen, achter gebleven, en wist zelfs te bereiken, dat de aanvallers op een afstand bleven. Een bom, die aan dek kwam, ontplofte niet; zonder zich ook maar een ooge^blik te bedenken, wierp hij deze over boord. Hierdoor bleef het schip behouden en kon de reeds in de sloepen ronddobberende bemanning weer terug aan boord komen. En wat gebeurde met hen, die niet naar Engeland konden? Zij kregen bevel om te varen op Duitsche Roode Kruis-schepen en andere schepen van Duitsche lijnen. Zij wei gerden en hierdoor kwamen velen op wachtgeld; anderen werden naar Duitsch- land gezonden, tenminste op papier dan altijd En hierdoor kwam het, dat de lood sen over heel Nederland verspreid werden. Hierna kwam spreker' tot den heropbouw van het Loodswezen. Op 28 November van het vorig jaar begon het loodsenwerk weer. Het uitgangspunt was toen nog Oostende. De her- en derwaarts opgejaagde loodsen kwamen met bekwamen spoed naai' Ter neuzen. Er waren echter zeer groote moei lijkheden, want er was letterlijk niets aan materiaal; geen booten, geen tonnen, geen personeel. En toch moesten de Liberty- schepen varen. Er was daartoe een te- bakening aangelegd vanaf de Engelsche kust tot den Scheldemond, die slechts een breedte aangaf van één zeemijl. Deze vaar geul was van mijnen geveegd. Doch de Duitsche éénmantorpedo's en dwerg- duilkbooten lagen buitengaats op de loer. Bovendien werden steeds magnetische mijnen uit vliegtuigen geworpen. Het. stop pen der schepen in verband met de belood- sing was een welkome gelegenheid om een torpedo af te vuren; daarom kregen de schepen opdracht om, belcodst te Terneu-1 zen, door te varen t°t Engeland zonder te stoppen. Dit gaf al een goede verbetering wat de trefkans van torpedo's betrof. Ook nu kan het vaarwater nog niet veilig ge- acht worden door de aanwezigheid van zoo- genaamde oestermijnen. Dit zijn mijnen, die eerst na Jangen tijd in het water ge- legen te hebben, tot ontploffing kunnen komen. Onze loodsen waren ook op de mijnen vegers (Nederlandsche en Engelsche). die de Schelde tot Antwerpen vrij van mijnen gemaakt hebben. Zij waren de voortrek- kers der convooyen. Ook van dit werk is nooit ophef gemaakt; het was slechts onze plicht. Een zeeman is over het alge- meen niet op publiciteit gesteld; doch nu allerwegen zooveel propaganda gemaakt wordt, verdient het loodswezen toch zeker ook waardeering voor zijn werk, ook van de Terneuzensche bevolking. Hierna besprak de heer Van den Broeke de opleiding tot loods. Daar de taak van den loods een zeer verantwoordelijke is, spreekt het wel van zelf, dat hieraan groote zorg en zware eischen gesteld worden. Immers de lcods is, zoodra een binnen komend schip op onze gevaarlijke kust aan loopt, de adviseur voor den kapitein van het schip. Dit advies moet de loods in alle, zelfs onder de meest moeilijke omstandig heden zonder hulp van buitenaf, geven. Deze verantwoordelijkheid was vooral hij de convooyenvaart. toen de schepen ge laden waren met kostbaar oorlogsmateriaal en springstoffen, zeer groot. In het alge meen is de loods verantwoordelijk dus voor schip en bemanning. Het is bekend, dat onze loodsen bij de internaLonaie scneep- vaart om him vakbekwaamheid goed staan aangeschreven. Dit doet den loodsen goed. De loods moet een kerngezond man zijn. Lichamelijk moet) hij bestand zijn tegen het zeer ongeregeld leven, dat de uitoefening van zijn beroep nu eenmaal meebrengt en tegen het harde leven op de loodsbooten buitengaats. Om loods te kunnen worden, moet men officier op de koopvaardij geweest zijn al vorens men tot de opleiding wordt toege laten. Men komt eerst eenige jaren als „matroos" op de loodsbooten. Daarna wordt men nog eenige jaren loods-kweekeling, waarna het eigenlijke loodsenexamen komt. Met duidelijke schetsjes en geestige op merkingen hield spreker de aandacht ge boeid en de toehoorders zullen zeker niet ontkomen zijn aan een gevoel van groot respect voor de mannen, die onder zeer ge vaarlijke omstandigheden medegeholpen hebben Antwerpen vrij te maken en daar door ook aan de bevrijding van Europa. De voorzitter dankte den heer Van den Broeke voor deze boeiende uiteenzetting en stelde een hartelijk applaus voor op de dames van de loodsen. Gedurende een korte pauze werden ver- verschingen aangeboden. Na de pauze draaide de heer Versloot alhier, enkele van door hem vervaardigde smalfilmen. Hierna las de heer J. de Vries enkele fragmenten voor uit het door hem geschre ven boek: Kamp Amersfoort. De lezer gaf een zeer objectief en duidelijk beeld van dit kampleven en het voorgedragene paste zeer zeker in het kader van dezen avond. Hij oogstte een dankbaar applaus. De heer Olijslager sloot de rij der sprekers met een enthousiast woord over de groot heid der vaderlandsche vlag. - Tot slot sprak de voorzitter nog eenige woonden van dank. Hij sprak de hoop uit, dat de wederzijdsche kennismaking aange naam geweest zal zijn. Met het zingen van ons volkslied werd het officieele gedeelte van dezen avond be sloten. Teraardebestelling Directeur der Cokesfabriek. Te Profondeville bij Namen had op 30 November de bijzetting plaats van het stof felijk overschot van den nog onverwachts overleden Directeur van de Cokesfabriek te Sluiskil, den heer F. Dehalu. Te 11 uur werd een plechtige rouwdienst gehouden in de kerk, waarop de bijzetting volgde in den familiekelder op het schilder achtig in de bergen langs de Maas gelegen kerkhof. Behalve de familie en de vele belangstellenden uit de omgeving, waren aanwezig afvaardigingen van de Directie uit Parijs, van de leden der A.C.Z., de hui dige Directeur van Sluiskil, technische en administratieve medewerkers van de fa briek, vertegenwoordigers van de naburige C. N. A. en zakenrelaties van den over ledene. Aan het graf werd het woord ge voerd door den heer Delattre, ingenieur der Cokesfabriek, die de kwaliteiten van de overlede opnoemde en gewag maakte van de moeilijkheden waarmede deze te kam pen had. Inderdaad zijn deze de laatste jaren vele geweest. In 1913 belast met de leiding van de opbouwwerkzaamheden aan de Cokes fabriek, werd het bedrijf reeds bij het uit breken van den Wereldoorlog 19141918 tot stilstand gedoemd. Dit duurde tot be gin 1922, toen de productie wederom een aanvang kon nemen. In 1940 volgde de tweede ramp en werd het bedrijf stilgelegd, in 1942 gevolgd door een op last van de bezetters onder abnormale omstandigheden in gang zetten van 14 gedeelte der oven batterijen. Na één maand volgde vanuit de lucht de complete stopzetting van heide Sluiskilsche fabrieken, waarna de instal laties door schennende hand verminkt wer den en vóór geruimen tijd tot stilstand ge doemd. Het lijdt geen twijfel of al deze beslom meringen hebben in niet geringe mate bij gedragen tot het verhaasten van het ziekte proces. De overledene, hoewel ridder in de Kroon orde, was overigens een eenvoudig man, wiens grootste ambitie was het medemaken van wel en wee zijner fabriek. Jammer, dat het hem niet gegeven is de moker slagen van den wederopbouw te hcoren en de fabrieken te Sluiskil straks wederom in vollen bloei te zien herrijzen. de commissie van toezicht. Met bijzondere lof werd gewag gemaakt van de groote zorgen, die de leeraresser hadden besteed aan het inrichten van de' beide nissehuts tot een primitief maar toch gezellig leslokaal. Het aantal leerlingen is dermate groot dat de vorminig van een parallel-klasse noo dig is. Met vollen moed en vertrouwen in de toekomst, riep de voorzitter de mede werking van allen in om de school weer in korten tijd te maken tot een bloeiende en onmisbare onderwijsinstelling voor de streek. Cabaret-avond, In het kader van het adoptieplan trad, na Breskens, ook te Schoondijke het Gaba ret-gezelschap uit Bilthoven op. Het initia tief in deze is uitgegaan van de vereeniging „Prins Hendrik" te Bilthoven. Deze ver- eeniging, die dit nobel doel geheel gratis eenige uren ontspanning te brengen aan de bewoners van het getroffen gebied van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen tot uit voering heeft gebracht, kan met zeer groote voldoening op haar geslaagde tournee terug zien. De burgemeester van Schoondijke bracht in zijn slotwoord dan ook den bijzonderen dank van de bevolking tot uitdrukking en besloot met een driewerf hoera aan de hulpvaardige inwoners van De Bilt en Bilt hoven, alsmede op de zeer actieve organi satoren van dit tournee en van de grootsch opgezette en uitmuntend geslaagde inzame lingsacties. Al met al een zeer geslaagde avond, die de zeer talrijke bezoekers (de bunker was tot in alle hoeken gevuld) eenige genot volle uren heeft bezorgd. VOETBAL. 2e Klasse C: TerneuzenMiddelburg 3—1. 3e Klasse H: SteenSluiskil 43; Cling» Hulst 31. 3e Klasse i: Hoofdplaat-Oostburg 33 SchoondijkeBreskens II 24; Biervliet IJzendijke 11. De stand in de 2e klasse C luidt thans: Lagere Landbouwschool. De lessen aan de lagere landbouwschool te Schoondijke zgn weer hervat op Woens dag 14 Nov. 1945, in een daartoe opgesteld noodgebouw. Bij monde van den vice-voor- zitter der Landbouwschool, den heer F. A. Rosevelt, werd de nieuwe directeur der school, de heer P. de Rijke, ingeleid, ter wijl eenige afscheidswoorden werden ge wijd aan den scheidenden directeur, den heer L. van Dijk, die sedert 1924 de school heeft geleid en tot bloei heeft gebracht. Laiulbouwhuishoud school Ook aan deze school zgn de lessen weer begonnen en wel op 13 Nov. 1945. De officieele opening vond plaats op 20 Nov. 1945 d.a.v. Het woord werd gevoerd door de heeren F. A. van Rosevelt, vice-voorzit- ter, en L. van Dijk, Rijkslandbouwconsu- lent, alsmede door de dames mej. De Wilde, directrice, en mevr. Van Cruiningen namens Goes 3 2 1 0 10—4 5 Breskens 2 2 0 0 7—2 4 Terneuzen 3 2 1 8—7 4 De Zeeuwen 2 2 5 2 Middelburg 3 1 2 7—10 1 O Axel 3 3 2—11 0 In de 3e klasse H: li lan Clipge 4 3 1 18—7 6 oog Steen 4 3 1 810 6 en Hulst 3 2 i 1 95 4 krs Sluiskil 3 1 2 9—9 2 Corn Boys 3 1 2 2—7 2 per Terneuzen II 3 3 5—13 0 SCHAKEN. Te St. Niklaas had Zondag j.l. een ont moeting plaats tusschen de Schaakclub „Edgard Colle" en de Schaakclubs „Ter neuzen" en „V. S. V." te Sluiskil. De Nederlandsche gasten wonnen op het kantje af met 1110. Twee partijen eindigden met remise. Naar wij vernemen zal in Februari te Terneuzen de return-wedstrijd plaats vinden. 1 t Voormalige commandant van Auschwitz gearresteerd. Londen (APP). Naar de B.B.C. meldt, hebben de Amerikaansche autoriteiten in Oostenrijk den voormaligen commandant van het concentratiekamp Auschwitz, Krau- sen, gearresteerd. Hess simuleerde. Een speciale verslaggever van het A.N.P. seinde: Rudolf Hess heeft Vrijdagavond kwart over zes, na een urenlang debat over zijn verdere toelating tot het proces met rustige stem voor de microfoon de sensa- tioneele verklaring afgelegd, dat vanaf heden zijn geheugen weer tot zijn beschik king staat en dat hij het geheugenverlies uit tactische overwegingen voorgewend heeft. Hij lijdt slechts aan verminderd concentratievermogen, doch is in staat het proces te volgen, vragen te stellen en daar op te antwoorden. Hij wil tezamen met zijn kameraden aan het proces deelnemen en neemt de volle verantwoording op zich voor" alles, wat hij gedaan, onderteekend of mede-onderteekend heeft. A.N.P.-Aneta - Herr. Nederland - B.B.C. Regeeringsmededeeli ng betreffende Indië. De Regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat. teneinde misverstanden weg te nemen, welke schijnen te zijn gerezen ten gevolge van de radio-uitzending betreffen de Nederlandsch-Indië, door den heer Ches ter Wilmot voor de B.B.C., op 28 Nov. ge houden, de Regeering er prijs op stelt dui delijk te maken, dat geen verklaring over het Regeeringsbeleid is afgelegd tegenover den heer C. Wilmot door den Minister voor de Overzeesche Gebiedsdeelen. De uitzen ding, die een persoonlijke weergave was van een gesprek, dat 6 dagen tevoren had plaats gehad, trok zekere onjuiste conclu sies, waarvoor Prof. Logemann geen ver antwoording kan aanvaarden. De politiek van de Nederlandsche Regeering blijft, zoo als zij is uiteengezet in de verklaring van

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2