TERNEUZEN SPORT. KERKNIEUWS. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Openbare vergadering S. J>. A. P. _Xaar wij vernemen zal op Woensdag 28 X vember, in bet Concertgebouw te Ter- neuzen, een openbare vergadering worden belegd van de S.D.A.P., Afd. Terneuzen. Als spreker zal optreden de hoofdreda-- teur van „Het Vrije Volk", de heer G. E. de Winter, met als onderwerp: „Het Demo cratisch Socialisme in dezen tijd". De vergadering is bedoeld te zijn voor allen die belang stellen in democratie en socialisme. Men zie ook de advertentie in ons volgend nummer. Raad van Overleg. Dinsdagavond hield voor een stampvolle zaal in Café „La Belle Vue", de burgemees ter van Terneuzen, de heer Mr. P. Tellegen een bespreking over: „De toekomst van de haven van Terneuzen". De vergadering was belegd door den plaatselijken Raad van Overleg, bestaande uit de 3 vakcentrales. Spreker begon met te verklaren, dat het hem sinds zijn terugkeer na de bevrijding, een behoefte was om in nauwer contact te komen met alle lagen en hoeken van de Terneuzensche bevolking. Dat hij voor dit publiek over deze materie het woord voer de, was daarvan een bewijs. Hij gaf dan een overzicht van de bedoelingen en het gevoerde beleid van de Vereeniging Haven- belangen van Terneuzen. Van deze vereeni ging is de burgemeester voorzitter'. 'Het doel was los te komen van het werken op eigen houtje en het samenbundelen van de krachten, die het particulier initiatief nog steeds heeft. Eenerzijds poogt men de regeering warm te krijgen voor Terneuzens verlangens, anderzijds kan men als parti culiere vereeniging soms snel tot tastbare resultaten komen. De vereeniging is gesplitst in twee com missies, waarvan een zich speciaal bezig houdt met het terugverkrijgen van de spe ciale spoorwegtarieven, terwijl de andere het herstel van de havenoutillage tot taak heeft. Uitvoerig lichtte de burgemeester de motieven toe, die hem er toe gebracht had den in dit comité de werknemers niet te doen vertegenwoordigen. Eén log lichaam kon niet zoo snel tot resultaten komen, terwijl samenwerking altijd op prijs gesteld werd in speciale gevallen. Eerst bij het exploiteeren van de herstel de haven zou z.i. het arbeidersbelang ster ker op den voorgrond komen en dan zou spreker een ruime plaats inruimen voor de vakorganisaties in een nieuw lichaam. Bij de besprekingen bleken verschillende vragenstellers in de kwestie van de arbei dersvertegenwoordiging de meening van den burgemeester niet te deelen. Hierbij werd veel langs elkaar heengepraat. Samenvattend, zou men de meening van de vergadering o.i. zoo rrtbgen weergeven: De massale opkomst van de arbeiders ge tuigt van het krachtige meeleven in deze materie. Waar in de toekomst de arbeiders- vertegenwordiging wel ingeschakeld zal worden bij de exploitatie, zou het aanbe veling verdienen haar reeds nu deel te laten nemen aan de besprekingen om straks van nabij de historische ontwikke ling gevolgd te hebben en een verantwoord beleid te kunnen nastreven. De voorzitter van de Raad van Overleg, de heer J. J. Kaan bepleitte o.a. bij de Redactie van „■De Vrije Zeeuw" een aan houdende krachtige propaganda voor Ter- neuzens Havenbelangen. Al met al een levendige vergadering, die een nieuwe periode inluidt. Het is toch voor het eerst, dat een magistraat open kaart geeft van het gevoerde beleid van een vereeniging die uitsluitend uit werk gevers bestaat. Voor dit gebaar, en voor de wijze waar op dit geschiedde, betuigde de heer Dubois in zijn slotwoord dan ook terecht zijn groo- ten dank aan den burgemeester. zelf aanwezig te zfln, sprak de wethouder de heer Den Hamer namens het gemeente bestuur. Hij loofde vooral het particul er initiatief en ook het feit, dat de school met alleen toegankelijk was voor boeren dochters, maar ook voor de dochters van burgers en landarbeiders. Hij zeide verder, dat de school zich verheugde in de groote populariteit der bevolking, dat ze een- sie raad was voor deze streek. Diploma's werden uitgereikt aan 4 meis jes die hun diploma door omstandigheden nog niet hadden ontvangen. In het dankwoord betrok de directrice, mej. A. Dieleman, alle sprekers, alle aan wezigen en allen die van hun medeleven hadden blijk gegeven, door het zenden van bloemen, telegrammen en schriftelijke feli citaties. Hierna volgde bezichtiging van de ver schillende lokalen, waarbij door de leerlin gen vervgcschingen^w^rderj aangeboden. Concert symphonieorkest „Ander Ons". Het symphonieorkest „Onder Ons" dat onder leiding van den heer M. P. Harte op Woensdag 21 November een concert gaf in het Concertgebouw te Terneuzen, heeft het talrijke publiek 'een genoegelijken en mooien avond bezorgd. De heer Harte en de zijnen hebben een vol Concertgebouw weten te trekken en toewezen een goede programmakeuze te .hebben gedaan. De heer G. Dijselynck riep in zijn ope ningswoord de clementie in voor de presta ties van het orkest, daar dit in ongeveer 6 jaren niet had kunnen oefenen. Veel cle mentie echter beeft het publiek nipt be hoeven te hebben. Zeker, af en toe kon den de violen nog beter op elkaar zijn af gestemd, 'merkwaardigerwijs vooral ,op de lichtere stukken. Méér oefening zal een nog beter geheel kunnen vormen, maar over het algemeen mogen de muzikale prestaties er zijn. In het bijzonder hadden we bewondering voor de uitvoering van gedeelten uit „Het vroolijke weeuwtje" van Lehar. Verder leverde de vioolsolist, de heer Vermast een keurige prestatie. Aardig was, dat het programma werd afgewisseld door declamatie en zang De heer Weststrate Jr. declameerde niet on verdienstelijk. Bepaald goed was te noemen „De achttien dooden" van Jan Campert. (Het is echter niet juist, zooals de heer Weststrate zeide, dat Jan Campert dit ge dicht maakte op den avond voordat hij werd gefusilleerd. Dit gedicht werd door hem gemaakt naar aanleiding van het Haag- sche sabotageproces van 4 Maart 1941, waarbij 18 menschen ter dood werden ver oordeeld. Jan Campert zelf stierf later in een Duitsch concentratiekamp.) Het optreden van Mevr. Muller-de Smidt als sopraan was voor ons, die haar voor- het eerst hoorden, een aangename verras sing. We hopen haar nog meerdere malen te mogen bewonderen! De volle zaal was zeer dankbaar voor het gebodene. Gaarne brengen we hulde aan dirigent en medewerkenden voor de prestatie een waarlijk succesvol volks concert te hebben gebracht. Voor het beladen der schepen van het mijn een uiteenzetting te geven van convooy zorgde het Ministry War Trams- aantal hoofdpunten van het" Geveerde Rt da.t nauw samenwerkte me) de Ad- j geeringsbeleid, welke de gelegenheid zal miraliteit. Wanneer de schepen geladen bieden met de Regeering ovei "den mhoti "am de Admiraliteit^verder-de zorg daarvan van gedafhten te wisselen. Inl van het convooy^ op zich. Ben onder^fdee-1 nota zal onsretwiifeld aan het in het intpi had Trade Division.1 pellatieverzoek bedoelde onderwerp de not- tot taak de schepen te samen te toren- dige aandacht worden geschonken 5 bepaalde plaats. Was het con- De situatie in Indië, Het z.g. Indonesische kabinet heeft ver klaard. dat het weigert om deel te neme» aan besprekingen waaraan ook door Neder landers wordt deelgenomen. Het z.g. kabi net heeft zich echter bereid verklaard or: alle vraagstukken met de Britten te be spreken. Het is geruimen tijd betrekkelijli rustig geweest in Bandoeng, maar thai; begint er ernstige onrust te heerscher Blijkbaar zijn de extremisten vast besloter hel werk van de „Rapdi" te belemmeren. Zij trachten de voedselbevoorrading af te snijden door de winkeliers en de boeren te intimideeren. Er worden nog steeds men schen weggevoerd en vermoord. De Brit- sche commandant heeft in verband daar- mrae een onderhoud gehad met den pla,at- selijken zg. gouverneur over het feit, dat de politie ter plaatse van geen nut 13. Aangezien de daden van ter -eur thans voornamelijk tegen de leden van de „Rapdi" gericht-blijken, hebberr de 3200 leden van de „Rapdi" en het Roode Kruis in Bandoeng een verzoekschrift tot hun lei der J. van de Velde, gericht, om maat regelen te treffen, teneinde hen in staat te vooy eenmaal geformeerd, dan was Opera tion, een andere afdeeling van de Admirali teit, verantwoordelijk voor het convooy. Mien kende een 3-tal convooyen, n.l. een snelvarend convooy, hiervan liepen de schepen 10 mijl; een middel convooy met 7 a 8 mijl snelheid en een langzaamvarend convooy met een snelheid van 6 mijl. Deze indeeling van convooyeeren was van groot belang, daar schepen die te snel of te lang zaam waren onherroepelijk een prooi voor den vijand waren. Verder belichtte de heer Drost het koers- houden van het convooy, de aanvallen van groepen vijandelijke duikbooten, het bestrij den van de magnetische mijn, waarvan de Duitschers zich veel voorgesteld hadden de uitvinding van de asdic en de radar die in Sept. '43 den zeeoorlog in het voordeel van de Geallieerden besliste. De verliezen van de koopvaardijvloot liepen toen snel terug (in het begin van den oorlog beliep het maandelijksche verlies soms 100.000 pni en, dank zij de radar, werden verba zingwekkende resultaten behaald. a^'O0P van de lezing werden licht beelden vertoond van opnamen, waaronder vele opnamen door den heer Drost ge maakt. Onder zijn groote collectie licht- 3 <rn '?un arbeid ongehinderd te kunnen beelden bevonden zich ook duidelijke voor- 1 voortzetten en waarin zij om behoorlijke stellingen over de werking van de radar ^scherming vragen. Het verzoekschrift Veel" te vroeg naar onlen zin eind^de 'Uld ondervinden dagelijks geduren- de heer Drost, die een nretti<r de de uitoefening van ons werk, dat be- Z. V. u. Het convoyeeren van schepen in oorlogstijd. Heropening der Landbouw- huishoudsehool Dinsdag 20 Nov. had te Terneuzen de heropening van de Landbouwhuishoudschool plaats in tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden, waaronder ook vele ouders van leerlingen. Na een kort openingswoord door den voorzitter der Z. L. M., Ir. Geuze, memo reerde deze de opkomst van het Landbouv- huishoudonderwijs in de provincie Zeeland. Verder bracht hij dank aan het Gemeente bestuur voor zijn groote medewerking, die de school van haar ontvangen had, vooral ook in materieel opzicht. Over de school zei de voorzitter, dat deze zoodra mogelijk zal worden uitgebreid, daar bij het voortdurend toenemen van het aantal leerlingen, dat momenteel 94 be draagt. de school te klein is. Hij eindigde met de hoop uit te spreken, dat de school nog lang mocht blijven voort bestaan en daardoor mee werken aan het vormen van goede huisvrouwen voor Oost Zeeuwsch-IVlaanderen. Vervolgens werd de commissie van toe zicht geïnstalleerd, welke bestaat uit de dames: Teilegen, Zonnevijlle, Scheele van Hoeve, uit Terneuzen; Visser—Buma en FraarjenhoveVan Hoeve uit Axel: Haak en KosteriScheele uit Zaamslag De wnd. voorzitster van de commissie van toezicht, mevr. Tellegen, dankte hier op voor het in de dames gestelde vertrou wen en gaf de verzekering, dat de commis sie haar uiterste best zou doen in het ver vullen van haar taak. Daar de Burgemeester verhinderd was, Over dit onderwerp hield op uitnoodi- ging van de Z. V. U., de heer H. S. Drost, Luit. t. z. 1ste klasse, Donderdag avond een zeer boeiende lezing in de boven zaal van Café „La Bellevue". Na een korte inleiding van den heer Schoonaard. nam de heer Drost het woord. In het eerste gedeelte van zijn lezing werd het belang van de koopvaardijvloot naar voren gebracht. Na den val van Frank rijk in Juni '40, stond Engeland in bet be gin alleen tegenover de Asmogendheden, die trachtten den aanvoer van levensmid delen naar Engeland af te snijden. Van de levensmiddelen moest 80 r/r van overzee aangevoerd worden. Hierbij kwam dan nog het benodigde materieel als staal, ijzererts, zink, lood, hout, nitraten, enz. Men frachtte op allerlei manieren zoo veel mogelijk naai Engeland te verschepen met zoo min mogelijke tonnageruimte. Zoo kwam men er toe om vleesch zfcnder been deren over zee aan te voeren. Dit spaarde V» van de anders benoodigde tonnage uit. Daarna ging men nog een stap verder en verpakte het vleesch in blikken, om ten slotte vleesch in poedervorm te verschepen, wat siechts van de anders benoodigde vrachtschepen vroeg. Om dezelfde reden kwam men ook tot het vervaardigen van eierpoeder. De heer Drost verdeelde dén oorlog in een 5-tal perioden, n.l. die van Sept '39 Juni '40, toen Italië in den oorlog trad; Juni '40Juni '41. de maand waarop Duitschland Rusland aanviel; Juni '41 Dec. '41, toen Amerika op verraderlijke wijze werd aangevallen door Japan te Pearl Harbour; Dec. '41Oct. '42, waarin de landing in Noord-Afrika plaats had; Oct. '42eind van den oorlog, met als hoogtepunt de landing in Normandië. In al deze perioden veranderde steeds de lengte van de zeeroutes, doordat steeds meer mogendheden zich in den strijd mengden. Interessant was te vernemen, dat aan de landing op Sicilië werd deelgenomen door 2000 schepen en aan de landing in Norman dië dooi- 6000 schepen. Op iedere 4 solda ten werd 1 voertuig aan land gezet. Na een korte pauze werd het technisch gedeelte van het convoyeeren behandeld. Een convooy, dat soms uit 80 tot 100 sche pen bestond, vertrok vanuit een punt ge zamenlijk naar de plaats van bestemming. heer Drost, die een prettig verteller was en vele van zijn eigen belevenissen met velen, uitgevaardigd door den Britscher. commandant, ter verzekering van orde en VOETBAL. Gaarne voldoe ik aan het verzoek om met een enkel woord aandacht te vragen voor den voetbalwedstrijd, welke morgen, Zaterdag, gespeeld zal worden tussehen elftallen der Belgische en Nederlandsche loodsen. En wel om tweeërlei reden. In dé eerste plaats omdat het mij, als burgemeester, verheugt, dat een zoo be langrijke internationale voetbalwedstrijd tinnen deze gemeente wordt gespeeld Het is een eigenaardige internationale wedstrijd Een wedstrijd tussehen Belgen en Neder landers, een wedstrijd tussehen vreemde lingen en landgenooten. Tevens is het ech ter een wedstrijd tussehen. helaas slechts tijdelijke, inwoners van Terneuzen. want beiden, deze Belgische zoowel als deze Nederlandsche - loodsen, hebben wij ip onze gemeente gehuisvest, zoo goed en zoo •cwaad als dat onder de huidige omstandig heden ging. Die huisvesting heeft mij wel eens hoofdbrekens gekost en aan aller wen- schen is nog bij lange na niet voldaan. Maar dat er nu toch de tijd en de lust kon gevonden worden om dezen wedstrijd voor te bereiden en te spelen, neem ik nu maar aan als bewijs, dat het aan de huisvestings- commiasie gelukt is de loodsen zich hier thuis te doen gevoelen. Zoo gezien, is het een gracieus gebaar van deze gasten tegen over de gastvrijheid verleenende gemeente Terneuzen, dat stellig gewaardeerd wordt. In de tweede plaats verheugt het mij als voorzitter der afdeeling Terneuzen van het Nederlandsche Roode Kruis, daar de spelers besloten hebben de opbrengst van den wedstrijd af te staan voor het doel waarvoor in de komende week in deze ge meente propganda zal worden gevoerd, namelijk voor de verleening van hulp van het Nederlandsche Roode Kruis aan Indo nesië. De loodsen openen hier een, naar ik hoop, lange rij van milde gevers, die Zee land in staat zal stellen een eigen Zeeuwsch Medisch Team naar Indië te zenden ter leniging van den grooten nood, Welke al daar heerscht. Er is dus alle reden om de hoop uit te ■spreken, dat geheel Terneuzen zich op maakt dezen wedstrijd bij te wonen. Men zal goed voetbalspel zien en tegelijkertijd een goed doel steun verleenen. P. TELLEGEN. de „Jan van Brakel" op boeiende wijze wist ^"i,lal'uauL' cer verzekering van orde te schetsen, deze zeer interessante en doorrust', ni!? opgevolgd worden, hetgeen een alle aanwezigen gewaardeerde lezing regelmatige voortzetting van onzen arbeid Hierna sloot de heer Schoonaard met een 1 Deraoeilijkt en onze persoonlijke veiligheid dankwoord aan den heer Drost dezen l! J, iaan steeds grooter gevaren. Men avond. beseft, dat de toevloed van geëvacueerden dient te worden stopgezet, als de troepen, die thans Bandoeng beschermen, niet spoe dig versterkt worden. De evacuatie naar Singapore is dezer dagen sedert eenige dagen onderbroken. Als reden wordt opgegeven, dat de acco- modatie-mogelijkheid en de voedselvoorzie ning in Singapore geen verdere opneming van evacué's meer toestaan. De groepen Nederlandeis, die, volgens het schema van de „Rapdi", van Bandoeng naar Batavia zouden worden gevlogen, zijn vandaag niet gestart. Naar een woordvoerder van Britsche zijde mededeelt, is nog niet beslist waar de in- heemsche troepen uit het Koninklijk Neder- landsch-Indische leger, die, zooals gemeld, Batavia moeten verlaten, heengezonden zullen worden. De correspondent van de Times" schrijft, dat de toestand op Java „van kwaad tot erger" gaat Over het te rugtrekken der Nederlandsch-Indische in- heemsche troepen uit Batavia zegt hij, dat zij niet meer onder gezag stonden van de Nederlandsche officieren, en dat ongetwij feld hun „schietlustigheid" veel kwaad heeft gedaan. Slechts eenige honderden toe- wapende Nederlanders zullen in Batavia achterblijven. Ambarawa, met zijn 8000 door de „Rapdi" verzorgde personen, is een belegerde stad. 2 Britsche colonnes trekken in tegengestel de richting daarheen, een in de richting Magelang. De achterhoede van deze afdee ling Ghurka's werd Woensdagnacht afge sneden en de hoofdmacht was verplicht terug te keeren om deze te ontzetten. De andere afdeeling, die voor het grootste deel uit Mahratta's bestond, die ter versterking van Soerabaja door de lucht waren aange- voerd, werden eveneens in gevechten ge wikkeld. In Ambarawa schijnt het thans rustig te zijn, hoewel de plaats door sterke strijdkrachten is omsingeld. Semarang be gint weer het aanzien te krijgen van een normale stad. De gevechten zijn slechts op kleine schaal en plaatselijk. Af en toe vallen er schoten. De Ghurka's, die in ge forceerde marschen uit Magelang opruk ken, vochten Woensdagmorgen op een thee plantage, 5 mijl ten Zuiden van Ambarawa. Volgens een later ontvangen Reuter-tele gram hebben de Ghurka's Ambarawa be reikt, waar zij 10.000 evacué's onder hun hoede hebben, die door de Indonesiërs wer den aangevallen Reuter meldt ook, dat, vol gens de berichten, Indonesiërs met mor tieren op het kamp schieten. Donderdag zouden zij er in zijn geslaagd het kamp in brand te steken. Nu zijn de .beveiligings troepen uit Semarang te Ambarawa aan gekomen. Omtrent de situatie in Indië melden de laatste berichten, dat het daar rustiger is. Na het vertrek van de inheemsche soldaten van het Ned. Indisch leger uit Batavia, op order van generaal Christison, zijn daar nu nog 1000 Nederlandsche soldaten achter gebleven. Er zijn geen belangrijke inciden ten meer voorgekomen. In Soerabaja neemt het verzet af. De Indonesiërs be proeven echter van 2 zijden naar Sema rang door te dringen. Zij worden dooi Britsche artillerie tegengehouden. Het z.g nieuwe Kabinet van Indonesiërs heeft van- I daag portefeuilles gewisseld. Het proces te Neurenberg, In het proces te Neurenberg werd door j den Russischen aanklager ter tafel gebracht het volledig verslag van de eerste zitting van Hitler's kabinet. Het ter tafel brengen van dit document verwekte blijkbaar een sterke emotie onder de groep terechtstaande oorlogsmisdadigers, die zich overigens vrij onverschillig voordoen. OudiGereformeerde Gemeente Terneuzen. Woensdag 14 Nov. werd in het kerkge bouw der Geref. Gemeente, hiervoor wel willend ter beschikking gesteld, Ds. A. de Reuver uit Kralingscheveer, bevestigd en ingeleid door Ds. J. van der Poel uit Gies- sendam, naar aanleiding van Jesaja 52 7. Des avonds deed Ds. De Reuver zijn in trede in zijn nieuwe gemeente met een predikatie over 1 Kon. 3 7it( tot 9 A.N.P.-Aneta - Herr. Nederland B.B C Tweede Kamer. De Tweede Kamer besloot het verzoek van den heer Kupers, om de Regeering te mogen interpelleeren over haar gevoerde loon- en prijspolitiek, aan te houden, daar de voorzitter mededeelde, dat de Minister- President voornemens is, op korten ter-

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2