OUITSCHE „NA-OORLOGSCHE" PLANNEN EEN EEREPLICHT. GRATIS OVERTOCHT OVER DE WESTER-SCHELDE. HET*NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS WILT GIJ EEN GEZOND EN GELUKKIG VOLK, GEEFT DE JEUGD DAN GE LEGENHEID HUN KRACHT TE ONT PLOOIEN. ANNEXATIE SC HEPT DEZE MOGELIJKHEID. Wissel-Instituut: fr. 1,50. Toen vroeg de bank een „provisie" van fr. 5,—, een vast repht van fr. 5.correspondentiekosten fi5,correspondentiekosten van de Fran- sche bankcorrespondent fr. 8,85, nog eens correspondentiekosten fr. 1,50. In totaal fi26,85, of wel het vierde deel van het gestorte bedragHet blad merkt hier bij op: En onze voorouders maakten zich kwaad over hun tiende penning! Londen (Reuter). De commissie voor oorlogsmisdaden heeft een reeks documen ten gepubliceerd, waaruit blijkt, dat de Duitschers, toen zij inzagen, dat de oorlog voor hen verloren was, in het geheim groot - scheepsche plannen ontwierpen voor onder- grondsche activiteit na de nederlaag. Zij waren van plan op verborgen plaatsen in steden en dorpen overal in Duitschland laboratoria en werkplaatsen in te richten voor het uitwerken van plannen voor nieuwe wapens, de nazi-functionnarissen zouden in het geheim contact moeten on derhouden en in het buitenland zou een net werk van „handelsrelaties'" tot stand wor den gebracht. Door verslagen van geheime bijeenkomsten, welke in Augustus 1944 werden gehouden, is men van een en ander op de hoogte gekomen. Uit de documenten blijkt ook, dat de Duitsche industrieelen met de nazi's samenwerkten en van plan waren te blijven samenwerken. Ook voor ons, Zeeuwen. Ei is alarm geslagen! Duizenden men- schen verkeeren in nood. Het zijn ditmaal geen Chineezen, Britsch-Indiërs of van welke andere nationaliteit dan ook, neen... het zijn onze eigen land- en rijksgenooten in Ned.-Indië. Bijna vier jaren Japansche overheer- sching hebben in Indië menschonteerende toestanden doen ontstaan, die hun weerga in de geschiedenis van de beschaafde wereld niet kennen. De sterftecijfers in de kampen zijn schrikbarend hoog. De hygiënische toestanden zijn ten hemel schreiend. Nu zal iedereen begrijpen:'hier moet ge holpen worden, koste wat kost! Het Neder- landsche Roode Kruis, dat zich met deze schoone taak belast zag, heeft al verschil lende geneeskundige teams uitgezonden, doch er moet nog veel en veel meer gedaan worden. Ter verkrijging van de kapitale sommen naar schatting minstens twee millioen gulden die deze hulpverleening zal ver gen, heeft het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis een plan opgesteld, waarbij aan elke provincie de verzorging van een aantal teams is toegedacht. Zeeland zal tenminste 2 teams moeten uitzenden, waarvan de kosten op 50.000 worden geschat. Dit beteekent dus, dat wij Zeeuwen, minstens een halve ton bij elkaar moeten brengen, of wel, zeer globaal berekend, 22 cent per inwoner. Zou dit niet mogelijk zijn? Neen, Zeeuwen, dit kunnen, moéten en Hel niereIJgctvelen zal Ie Neurenberg ccrJeelen. H. De dagvaarding is een catalogus van Duitsche misdaden. Na de vermelding van de data, waarop, te beginnen met de bezetting van het Rijn land op 7 Mei 1936, Duitschland met ge weld zijn doeleinden verwerkelijkte, volgt een overzicht van de begane oorlogsmisda den. waarvan de beklaagden, die daarin een aandeel hadden als leiders, organisato ren. initiatiefnemers en medeplichtigen, ver antwoordelijk gesteld worden. De toegepaste methoden omvatten; doodschieten, ophangen, vergassen, uithongeren, opsluiten in over volle ruimten, systematische ondervoeding, het laten verrichten van arbeid, welke boven de krachten van de betrokkenen ging, on voldoende voorziening van chirurgische en medische hulp, slaan, afranselen, kwelling, mishandeling van allerlei soort, o.a. het gebruik van gloeiende ijzeren staven, uit trekken der nagels, experimenten o.a. door operaties op levende menschelijke wezens. In sommige bezette gebieden hebben de beklaagden inbreuk gemaakt op Godsdienst oefeningen, geestelijken en kloosterlingen vervolgd en kerkelijk bezit onteigend. Doel bewust en systematisch voerden zij in be paalde bezette gebieden een politiek van uitroeiing tegen rassen en nationale groe pen, teneinde bepaalde rassen en- volks klassen en nationale rassen of religieuze groepep, in het bijzonder Joden. Polen en Zigeuners te vernietigen. Vermeld worden dan verder de systematische mishandeling van burgers voor het verkrijgen van inlich tingen, de methoden van de z.g. „Schutz- haft", waarbij burgers werden gearresteerd, zonder proces en zonder de gewone wette lijke bescherming, de „Nacht und Nebel"- gevangenen, die zonder spoor en zonder .eenige mededeeling van de Duitsche auto riteiten verdwenen. zullen wij doen! Immers, hier staat het leven van duizenden op het spel. Zoo ^enigszins mogelijk, zullen wij dit bedrag nog ver moeten overschrijden! Na ons prachtig optreden bij de hulp verleening aan de hongerprovincies kunnen wij thans, nu de te lenigen nocd nog grooter is, zeker niet achter blijven. Wij hebben een naam, den naam van Zeeland hoog te houden en zullen dit doen ook! Op 29, 30 November en 1 December wor den in alle Zeeuwsche gemeenten Roode Kruis collecten gehouden. Er wordt geen „gift voor een goed doel" gevraagd, doch een offer. Werkelijk een offer, voor onze berooide en lichamelijk gebroken land- en rijksgenooten in Indië. Het is een eere plicht, dien wij niet mogen verzaken. Te meer, wanneer wij bedenken op welk een schitterende wijze Indië in de jaren '40 en '41 de Nederlandsche zaak diende door het schenken van een enorm bedrag aan het London-Committee van het Ned. Roode Kruis. Legt uw bijdrage alvast klaar. Uw geld geblokkeerd? Geen nood, van uw geblok keerde rekening kunt ge ook vrijelijk voor dit doel overschrijven op de Ned. Handel Mij. te Vlissingen, giro 185283 of op giro 80563 van dokter G. Sissingh, Kringcom missaris Ned. Roode Kruis te Vlissingen. Echter nog niet voor Terneuzen Hoedekenskerke Sedert Maandag 19 November wordt voor de veren BreskensVlissingen en WalsoordenKruiningen geen veergeld in rekening gebracht. Ook de overtocht van auto's is vrij. Dit is ongetwijfeld toe te juichen en een stap in de richting ter ver mindering van het isolement van Zeeuwsch- Vlaanderen. Reizigers van Terneuzen en omstreken echter, die via Hoedekenskerke reizen, moe ten nog steeds het normale tarief betalen. We hebben ons in verband hiermede om inlichtingen gewend tot de Provinciale Griffie te Middelburg. Men deelde ons hier mede, dat er in geen geval sprake is van eenige tegenwerking t. o. v. het reizigers verkeer TerneuzenHoedekenskerke. Het ligt wel degelijk in de bedoeling van het Provinciaal bestuur zoo spoedig mogelijk dezen dienst te hervatten die dan ook vrij zal zijn. Wanneer men thans het geheele herstel schema overziet is het mogelijk dat binnen kort de „Koningin Emma" en de „Koningin Wilhelmina" in de vaart worden gebracht. Dit zal echter geen verruiming van den dienst geven daar de schepen eerst grondig moeten worden gereviseerd. Men heeft echter reeds plannen t.a.v. een boot die den dienst TerneuzenHoedekens kerke zal moeten onderhouden. Het moei lijke is steeds geweest, dat deze geheele materie een rijks-provinciale regeling is, waarbij het rijk, naar men ons mededeelde, van ouds het twee-verenstelsel voorstond. Men hoopt echter dat het rijk de plannen der provincie thans niet zal doorkruisen en dat het mogelijk zal zijn spoedig, mis schien zelfs nog dit jaar, een vrijen dienst TerneuzenHoedekenskerke te exploi- teeren. Afd. Terneuzen. Vanaf 1 Sept. 1945 werden de volgende bijdragen ontvangen waarvoor het Bestuur Alle ellende van de concentratiekampen is in de dagvaarding vastgelegd in sobere getallen, die voor zichzelf spreken. Van de 228.000 Fransche politieke gevangenen en gedeporteerden wegens ras waren nog slechts 28.000 in leven. Huiveringwekkend is het beeld, dat de in de Sowjet-Unie en Oost-Europa begane misdaden opleveren. In Maidanek gingen 1.500.000 menschen ten onder, in Auschwitz 4.000.000, in Lwow werden 700.000 Sovjet-burgers, onder wie 70 vooraanstaande kunstenaars, geleerden en technici, ter dood gebracht. In het Jood- sche ghetto van deze stad werden tusschen 1941 en 1943 meer dan 133.000 measchen mishandeld en vermoord. In het kamp van -Ganov werden 200,000 vreedzame burgers uitgeroeid. De meest geraffineerde methoden van wreedheid wer den toegeoast, zooals het verwijderen van de ingewanden en het bevriezen vari men schelijke lichamen in bakken water. Massa- executies vonden plaats met begeleiding van muziek door een orkest, dat samen gesteld was uit gevangenen. Sedert Juni 1943 deden de Duitschers pogingen om hun misdaden voor de Svereld te verbergen. Zij groeven de lijken op en verbrandden deze en verbrijzelden de been deren met machines om ze als kunstmest te gebruiken. In het begin van 1944 richtten de Duit schers in de streek van Ozaricht in de Bielo-Russische Sovjet republiek, voor de bevrijding van het Roode leger, drie concen tratiekampen in zonder huisvesting, waar heen zij tienduizenden personen uit de om liggende gebieden transporteerdep. Zij brachten vele menschen naar deze khmpen, die aan typhus leden met het oogmerk om de andere geïnterneerden te besmetten en om de ziekte te verspreiden in de gebieden, waaruit de puitschers door het Roode leger verdreven werden. Bovendien werden in deze kampen talrijke moorden en andere misdaden gepleegd. In Estland werden tienduizenden gefu silleerd en op een dag alleen, op 19 Sep- de gevers haar hartelijken dank betuigt: opbrengst collectebussen op de loodsbooten van het Nederlandsch en Belgisch Loods wezen ƒ3412,48; Rijvereeniging Axel ƒ291; Jongelingsver. Zaamslag 300; collecte St. Jansteen ƒ236,68; Buurtvereen. Grenu- laan voor verloting gewonnen taart door Ehg. militair van de Fire-boat ƒ97,50; sal do varia-avond Jeugdclub „Semper Fidelis" te Hoek ƒ300; collecte bevrijdingsfeest te Philippine f281,50; giften ontvangen door Ontvanger Dir. Belastingen, enz. te Sas van Gent 79,50. A.N.P.-Aneta - Herr. Nederland - B.B.C. Een oproep ten behoeve van West Zeeuwsch-Vlaanderen. Sinds Maandag wordt per radio een be roep gedaan voor steun ten behoeve der daklooze bewoners van Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Er wordt daarin op gewezen, dat Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen tot het meest getroffen gebied van ons land be hoort en dat de bewoners van deze land streek vódr dezen winter moeten worden ondergebracht in water- en winddichte ver blijven. Ieder die daaraan wat kan bijdra gen wordt daarom opgeroepen voor het verleenen van hulp. Ieder die daartoe in staat is, doch zich onthoudt, verzaakt zijn vaderlandschen plicht, ten behoeve van deze medeburgers. Er worden daarom opgeroepen vaklieden. Men heeft vooral behoefte aan rietdekkers en timmerlieden. De vaklieden worden ver zocht zich aan te melden bij de arbeids- bureaux van hunne woonplaats en zich ver volgens te begeven naar Oostburg, en zich in Café „Buitenlust" aan te melden bij Ir. Roos, de leider van den wederopbouw aldaar. Voor voeding en onderdak van hen die zich aanmelden is gezorgd. Het Indië-vliegtuig op den terugtocht. De Douglas-machine die de proefvlucht naar Indië heeft gemaakt, is Maandag morgen 7 uur plaatselijken tijd, weer üit Batavia vertrokken voor de terugreis naar Nederland. Het toestel heeft 20 passagiers aan boord en zal via Penang vliegen. De situatie in Indië. 20.000 Fabrieksarbeiders te Bombay kon digden Maandag een staking van 1 dag af, ten einde hun solidariteit „met den Indone- sischen strijd om onafhankelijkheid" uit te drukken. ANP-Aneta verneemt uit gezaghebbende bron, dat het nog een aanzienlijken tijd zal duren, voor dat Nederlandsche troepen, die op het oogenblik te Singapore zijn, van het Britsche hoofdkwartier verlof zuilen krij gen om op Java voet aan wal te zetten. De meer dan 3000 man die met de „Nieuw- Amsterdam" zijn gearriveerd zijn op Penang, de Westkust van Malakka, aan wal gezet, waar zij hun training zullen voortzetten. In een door den Engelschen minister president Attlee voor de wetgevende ver gadering in Canada gehouden toespraak, heeft hij gezegd, dat de Britsche troepen Indië zullen verlaten, zoodra de orde her steld is, en het dan aan de Nederlanders en Indonesiërs zal overlaten hun zaken te regelen. De Nationale Conventie der Indonesiërs die bijeengeroepen is tegen 25 November, zal beslissen over het kabinet-Sharir. In- tusschen heeft het kabinet-Sharir, dat Maandag in zitting vereenigd was, besloten tember 1944, in het kamp Koga, schoten de Duitschers 2000 vreedzame burgers neer, waarna de lichamen bij wijze van vreugdevuren verbrand werden. In Litauen werden Sovjet burgers in massa vermoord, namelijk in Panerai mins tens 100.000, in Kaunas meer dan 70.000, in Alitus ongeveer 60.000, in Prenai meer dan 3000, in Villiampol ongeveer 8.000, in Mariampol ongeveer 7000. in Trakai en naburige steden 37.640, in Letland werden 477.000 personen vermoord. Als gevolg van het systeem van het in terne regiem in alle kampen waren de ge vangenen gedoemd te sterven. In een ge heime instructie, welke den titel droeg „het interne regiem in de concentratie kampen" persoonlijk door Himmler in 1941 uitgevaardigd, werden strenge strafmaat regelen voor de geïnterneerden afgekon digd. Krijgsgevangenen werden in massa doodgeschoten of stierven als gevolg van koude of mishandeling. Behalve in kampen werd een groot aan tal moorden begaan en mishandelingen ge pleegd in plaatsen in de Oostelijke landen en de Sovjet-Unie. Zoo werden in het ge bied van Smolensk meer dan 135.000 Sow- jet-burgers vernietigd. De inwoners van het dorp Kholmetz werden gedwongen mijnen op te ruimen en verloren daarbij allen het leven. In het gebied van Lenin grad werden meer dan 172.000 personen gefusilleerd en mishandeld met inbegrip van 20.000 personen, die in Leningrad door de barbaarsche artillerie-beschieting en de bombardementen om het leven kwamen. In Krasnodar werden er ongeveer 6700 burgers door gifgas in speciale wagons om het leven gebracht of doodgeschoten en mishandeld. In het gebied van Stalingrad werden meer dan 40.000 personen vermoord en mishandeld. Nadat de Duitschers uit Sta lingrad werden verdreven, werden meer dan 1000 verminkte lichamen van inwoners van deze stad gevonden, die teekenen van mishandeling vertoonden. Bij 139 vrouwen waren de armen op den rug gebonden. Van speciale maatregelen te treffen „teneinde te voorkomen dat Batavia een tweede Soe- rabaja wordt". In een Indonesische radio-uitzending van Maandag is de oorlog aan de Britten vet- klaard en een beroep gedaan op de natio. 'inalisten in midden-Java om hun bondp- nooten te Semarang te komen versterken. De Britsche troepen gaan nog steeds dooi met het opruimen vAn haarden van verzet in Semarang en hebben den Indonesische» zg. gouverneur in arrest gesteld. Maandag werd gemeld, dat er nog steeds eenige onrust heerschte, door de buitenge woon agressieve houding die de extremis ten daar aannemen. Nederlandsche gezag hebbende kringen hebben verklaard, dat ten Zuiden van Batavia gedurende de afge- loopen 3 dagen weinig activiteit ten toon gespreid is. Dit, gepaard aan de schiet partijen van Zondag en Maandagmorgen, geeft den indruk, dat de extremisten hun activiteit van het Zuiden naar het Oosten van Batavia hébben verplaatst. De alge meene indruk van Nederlandsche kringen is, dat die schietpartijen niet toevallig zijn, maar behooren tot een georganiseerde actie van extremisten. Neutrale waarnemers, met veel kennis en' ervaring in het Verre Oosten, hebben nim mer hun meening verborgen, dat, in ver band met den aard der conferentie van Zaterdag, de kansen op succes uiterst ge ring zijn. Deze waarnemers zeggen, dat het kenmerkend is voor de Oostersche vol ken in het algemeen, en voor het Maleische volk in het bijzonder, dat zij zich niet laten dwingen tot het nemen van overhaaste be sluiten, vooral niet in tijden als deze, waar in de situatie eiken dag verandert. Generaal De Gaulle opnieuw hoofd van den Franschen Staat. Maandagavond werd te Parijs vernomen, dat Generaal De Gaulle zich bereid heeft verklaard, z'm pogingen tot de vorming eener regeering uit de 3 groote partijen te hervatten. Vanavond ontvangt hij een delegatie bestaande uit 3 vertegenwoordi gers van elk der 3 groote partijen. De Gaulle behoudt het vertrouwen van de Assemblee. Een motie, inhoudende dat De Gaulle onder bepaalde voorwaarden aan het hoofd zal staan van een door hem te vor men regeering der 3 partijen, is door de constitueerende vergadering aangenomen, met 400 tegen 163 stemmen. De commu nisten stemden tegen. Teneinde te trachten toch nog tot eei regeering der 3 partijen onder De Gaullt te komen, hebben de socialisten, bij monde van Bauml, in de vergadering der Consti tuante het voorstel gedaan, tot gelijke ver deeling der ministersportefeuilles onder de 3 partijen. Het voorstel werd aangenomei met 358 tegen 69 stemmen. De communis ten onthielden zich van stemmen. Nederlandsche kinkken keerden ui Duitschland terug. Te Harlingen is uit Duitschland aange komen het schip „Harm Smeenge" me: aan boord 30 Nederlandsche klokken, dit in Duitschland zijn aangetroffen. De eer ste, die op de kade werd gebracht, was dt klok van Workum. Volgens mededeelint van de delegaties die deze klokken heet opgespoord, bevinden er zich nog 1800 ii Duitschland verspreid. Ook deze zullei naar ons land terugkeeren, gezien de mede werking die in deze van de Engelschen ei Amerikanen wordt ondervonden. De ni meegebrachte 150 klokken werden uitge zocht tusschen honderden Duitsche klokker. sommige harer waren de borsten en oorea afgesneden, vingers en tenen waren ge amputeerd. De lichamen vertoonde» brandwonden. Op de lichamen van de man nen was een vijfpuntige ster met eer gloeiend ijzer gebrand of met een mes ge sneden. Uit sommige lichamen waren de ingewanden verwijderd. In Orel werden meer dan 5000 personen vermoord. In Nowgorod en omgeving wer den vele duizenden Sovjet burgers ver moord door fusilleering. uithongering en mishandeling. In Minsk werden op gelijke wijze tienduizenden burgers vermoord. Op de Krim werden meer dan 144.000 vreed zame burgers op schuiten geladen en op zee verdronken. In de Oekraine begingen de nazi-samenzweerders eveneens monster achtige misdaden. In Babiyar bij Kiev fusilleerden zij meer dan 100.000 mannen, vrouwen, kinderen en ouden van dagen. In Kiew werden meer dan 195.000 personen vermoord. In Rowno en omgeving ver moordden en mishandelden zij meer dan 1000 vreedzame burgers. In Dnepropetovsk fusilleerden zij of wierpen zij levend in een groot ravijn 11.000 vrouwen, oude mannen en kinderen. In de streek van Kamenetz-Podolsk werden 31.000 joden doodgeschoten of op andere wijze uitgeroeid met inbegrip van 13.000 Hongaarsche joden. In de streek van Odessa werden minstens 200.000 Sov jet burgers gedood, in Kharkow 195.000. Zonder genade werden tezamen met vol wassenen zelfs kinderen vernietigd. Zij vermoordden hen met hun ouders, groeps gewijze en alleen. Zij vermoordden in kin dertehuizen en hospitalen, door hen levend te begraven, ze in het vuur te werpen, ze aan de bajonet te rijgen, ze te vergiftigen, experimenten op hen te doen. hun bloed af te tappen ten behoeve van het Duitsche leger, hen in de gevangenis te werpen en ze op te sluiten in de martelkamers van de Gestapo en concentratiekampen, waar de kinderen stiervan van honger, mishan deling en epidemieën. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2