DE VRIJE ZEEUW Felle aanklacht tegen Van Mook: Opening van de zitting der Staten-Generaal. DINSDAG 20 NOV. 1945 No.' 104 Wapening voor Indië gesaboteerd. SAFE-LOKETTEN GEBLOKKEERD. TER BESCHERMING VAN ZEOELIJK^PEIL. UITSPRAAK IN HET PROCES TE[BELSEN. DE GAULLE AFGETREDEN. BELGISCHE KUNSTSCHATTEN TERUGGEKEERD. HET DURE GELDVERKEER. Ie Jaargang Redactie: S. W. Henry en P. L. D. J. van Oeveren. Redactie-adres: Julianastraat 37, Terneuzen. Dit Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt by de N.V. Fa P. J. van de Sande, Terneuzen. Administratie-adres: Noordstraat 57, Terneuzen ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen ƒ1,50 per 3 maanden, buiten Terneuzen ƒ1,74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling ƒ6,60 per jaar. AUVERTENTIENPer mm 10 cent, minimum per advertentie ƒ1,50. Rubriek kleine advertentiën 1—5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent- maximum 8 regels. Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen 1—5 regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer Handelsadvertentiën bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentiën uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave. Hedenmiddag heeft H.M de Koningin, vergezeld door Prinses Juliana en Prins Bernhard. op plechtige wijze de zitting van het nood-parlement in de Ridderzaal ge opend. Prinsjesdag viel nu. in plaats van in September, in de maand November. Al moest men thans, nu deze dag na 6 droe vige en bange jaren voor het eerst weer gevierd werd. het traditioneele Oranjezon netje missen en welfde zich een grijze mist over de residentie, toch bleek uit de geest drift van de bevolking, die in groote mas sa's als van ouds was opgekomen om van den thans eenvoudigen tocht van de Koningin naar het Binnenhof getuige te zijn, dat men in deze gebeurtenis nog al tijd van harte meeleeft. Een groote menigte had rich geschaard bij het Paleis van het Noordeinde, en brak in luide huldebetuigingen uit, toen H.M. de Koningin met Prinses Juliana en Prins Bernhard het Paleis verliet, om zich naar de gereedstaande eenvoudige auto's te be geven, waarmede Zij naar het Binnenhof zou rijden. De bij het Paleis opgestelde militaire Kapel speelde Tiet Volkslied. Op den tocht naar het Binnenhof werd de Koninklijke familie door de menigte, die zich langs den weg had geschaard, uide toegejuicht. Op het Binnenhof was opgesteld de Kapel van de Marine, die bij de komst van de Koninklijke Familie het Volkslied speelde. Op; het plein was voorts opgesteld een af deeling van. de Kon. Marine, terwijl er zich ook bevond een groep der politieke gevangenen uit den bezettingstijd van 600 a 700 personen, terwijl er ook een groep was van ongeveer 600 oorlogsweduwen en ■ffieezen. Ook was er een afdeeling Marva's gesteld. H.M. werd bij de Ridderzaal door een commissie uit de Staten-Generaal ontvan gen en binnengeleid. Nadat H.M. op den Troon had plaats ge nomen, richtte Zij zich tot de leden der Staten-Generaal, verklarende dat Zij dit deed met bijzondere aandoening, nu het Haar. na een verloop van 6 jaar, gedurende welke an(3 land door een wreede buiten- landsche mogendheid was bezet, weer ge geven was deze plechtigheid te verrichten. In de zeer uitvoerige Troonrede, her dacht H.M. de vele tienduizenden die zoo wel te land als ter zee en in de lucht hun leven hadden gegeven voor de vrijheid var. het vaderland, en zij, die als slachtoffer van den vijand in gevangenkampen hun leven hadden gelaten. Zij wijdde ook woor den van bijzondere waardeering voor het illiggle werk, dat den geest tot verzet tegen den vijand levend heeft gehouden en veel tot de vrijmaking van het land heeft bijge dragen. Ook herdacht H.M. de talrijke mannen, vrouwen en kinderen, in het overzeesche gebied, die daar het slachtoffer van den overval op Indië zijn geworden. Zij be sprak ook de huidige omstandigheden, in Indië en sprak het vertrouwen uilt, dat het alsnog zal gelukken in| samenwerking van de Nederlanders en Indonesiërs de maat regelen voor samenwerking der beide ge- biedsdeelen uit te werken, volgens de lijnen door Haar aangegeven in Hare rede van 7 December 1942. Voorts ontwikkelde Zij zeer uitvoerig, de maatregelen die Hare Regeering heeft ge nomen en voorbereid voor den herbouw en herstel van Nederland, zoowel in mate rieel als in economisch en geestelijk op zicht. Na de rede werd uit de vergadering een krachtig ..Leve de Koningin" aangeheven. Uitgeleid door de commissie van verwel koming, verliet H.M. met gevolg de Rid derzaal. om naar het Paleis terug te keeren. Zij werd door de saamgestroomde menigte bij vernieuwing luide toegejuicht. Slechts één vonnis mogelijk: terugroeping. In ,,De nieuwe Eeuw" van Zaterdag be schuldigt Prof. Dr. C. Gerretson den Luite nant Gouverneur-Generaal van Neder- landschnlndië Dr. H. J. van Mook, in een fel en overtuigend requisitoir van de vol gende feiten: 1. In Januari-Februari 1945 heeft Dr. Van Mook, ten deze handelende als Luite nant Gouverneur-Generaal en Minister, de wapening voor Indië stelselmatig gesabo teerd. 2 In Maart 1945 heeft hij de aan Neder land door de regeering der Vereenigde Sta ten aangeboden hulp hooghartig afgewezen, bewerende dat de Indische regeering de zaak wel zonder militaire macht door over- leg met de Indonesische vrienden zou regelen. Theorieën van „De Stuw" verwezenlijkt. De felle aanklacht, aldus het „Amster- damsch Dagblad" vangt aan met een he- toog. dat de schuld van de pijnlijke ver- nedering, die 't Nederlandsche gezag op Java ondergaat, niet ligt bij de Engelschen. maar uitsluitend bij den Luit.-Gouverneur- Generaal Dr. Van Mook. De eerste feitelijke overweging toont aan, dat Dr. Van Mook bij zijn optreden als Luit.-Gouverneur-Generaal getrouw is ge bleven aan zijn oude overtuiging en dat hij, nu hem daartoe de gelegenheid werd ge schonken, zijn van af 1930 in het tijdschrift ,,De Stuw" verkondigde theorieën in prac- tijk heeft gebracht. Immers de Stuwgroep, waarvan Dr. Van Mook de exponent is, wilde de volkomen onafhankelijkheid van Indië van het Ko ninkrijk: een doel dat lijnrecht tegenover gesteld is aan het doel van het Koninklijk program van 7 December 1942, n.l. zelf standigheid van Indië binnen het Rijks verband. Twee wegen. Deze volstrekte onafhankelijkheid kon volgens „De Stuw" langs twee wegen wor den verwerkelijkt: door revolutie öf door geleidelijke ontbinding van het Koninkrijk. De leerlingen de Soekamisten, kozen den eersten weg, de Mookianen strompelen nog langs den tweeden weg voort. De Stuwlieden rekenden bij de verwezen lijking hunner idealen op het bondgenoot schap, dat sedert 1930 op het platform van het streven naar volstrekte onafhankelijk heid tusschen hen en de nationalisten be stond, van welke sommigen te Batavia onder Van Mook hadden gewerkt, andere leerlingen waren van den huidigen Minister van de Overzeesche Gebiedsdeelen, Prof. iDr. J. H. A. Logemann. Slachtoffers. Op deze persoonlijke relaties was het plan gebaseerd. Van deze illusie worden duizenden, uitgehongerde, mishandelde man nen. vrouwen en kinderen, na jaren lange verdrukking, thans na de bevrijding van de Japansche dwingelandij, de slachtoffers. Onder de gevolgen van deze idealen lijden thans millioenen Indonesiërs honger, ster ven tienduizenden door gebrek aan medi sche hulp en verpleging. Prof. Gerretson stelt Dr. Van Mook aan- sprakeliik voor het onzegbaar lijden dat nu over Indië is gekomen. In heftige verontwaardiging daagt hij hem voor het gericht als schuldig aan den dreigenden ondergang van Nederlandsch- Indië. Hij beschuldigt Dr. Van Mook var» nalatigheid in de vervulling van den meest fundamenteelen overheidsplicht: te zor gen voor een sterke hand, welke na latigheid een eind heeft gesteld aan de on bestreden souvereiniteit van het Neder landsche gezag in den Archipel. Vonnis. Deze aanklacht kan noch mag de Regee ring stilzwijgend ter zijde leggen. Op dit requisitoir moet een vonnis volgen. Indien dit de aanklacht kan ontzenuwen des te heter, maar indien het bewijs ge leverd zal worden geacht, zal het vonnis slechts een straf kunnen uitspreken: de terugroeping van den Luitenant Gouver neur-Generaal. Nederland en Indië hebben het recht en den plicht te eischen, dat de Regeering- recht spreke. Onderzoek naar den inhoud van safes, trommels, enz. Krachtens K. B. van 17 dezer hebben de ambtenaren van de belastingen recht van toegang tot alle plaatsen, waarvan zij ver moeden, dat zich daar gegevens bevinden voor het juist vaststellen van belasting aanslagen, of zaken, die als zekerheid kun nen düenerV voor belastingschulden. (Voor woningen gelden speciale formaliteiten.) Zij kunnen op eenvoudiger wijze dan vol gens het gewone recht beslag leggen waar tegen echter beroep open staat bij den Pre sident van de Rechtbank. Er wordt een onderzoek ingesteld naar dén inhoud, van alle safes, trorhmels, pak ketten, enz. die in gesloten bewaargeving bijl banken berusten. Het is verboden een safe of trommel te openen of iets te verwij deren zonder toestemming van den inspec teur. Zoo zijn thans alle safes en alle ge sloten trommels, die zich bij banken bevin den, geblokkeerd,, om eerst na onderzoek te worden vrijgegeven. Uiterlijk Zaterdag 24 November moeten de huurders en bewaargevers een schrif telijke, onderteekende aangifte indienen, met: 1. omschrijving van safe met nummer, trommel met bewaarplaats; 2. inhoudsopgave voor zoover deze be staat uit: a. buitenlandsche effecten, dan wel mantel, couponbladen of dividendbla den daarvan (tenzij waardeloos). Volstaan kan worden met aantal stukken en soort; b. vreemd geldl en vorderingen daarin, goud, paarlen, edelgesteenten, platina en andere kostbaarheden. Vereischt is hierbij opgave van aantal, soort en tè goeder trouw geschatte totale waarde. Zijn er geen waarde-voorwerpen in safe of trommel,- dan moet toch aangifte wor den gedaan, onder vermelding daarvan, evenals event, (gedeeltelijken) onbekenden inhoud. De aangifte moet worden ingediend l>ij den verhuurder van de safe of den bewaar der van de trommel. Aldus kan het onderzoek door de inspec teurs zoo snel mogelijk verloopen. T.z.t. zal men safe of trommel ini tegenwoordigheid van den inspecteur moeten openen. Wie niet of onvolledig aangifte doet, wordt later geholpen. In gevallen, dat safehouders door de blokkeering ernstig worden geschaad, doch alleen als de strikte noodzaak overtuigend wordt aangetoond, kan de ambtenaar, die in de safe-inrichting aanwezig is, toestem ming geven, dat men onder zijn voortdurend toezicht de safe of trommel opent. Verwij deren mag men dan alleen gangbaar Neder- landsch geld en dringend benoodigde docu menten. Is de safe of trommel niet ver zegeld, dan kan de verhuurder of hewaar- cieV den ambtenaar daarbij verhangen. Eerstgenoemde moet een en ander ten be hoeve van de inspectie nauwkeurig aan- teekenen. Zware straffen staan op overtreding. Omtrent alle aangelegenheden betreffen de blokkeering en deblokkeering kan men zich wendep tot den inspecteur, in diens kring safes of trommels zich bevinden. Is de inspecteur, welke de belastingaange legenheden van den belanghebbende behan deld, een andere, dan moet men eerst met laatstgenoemde overleg plegen. Volkenrath en Hilde Lobauer. In het sc heel werd over 30 van de 44 verdachten „schuldig" uitgesproken. Den verdachten werd verzocht een voor °P te staan om het over hen geveld oordeel aan te hooren. Kramer hoorde het „schuldig aan zonder eenige uiterlijke be wogenheid, hij ademde slechts diep en ging eer snel zitten. Even onbewogen reageer- de Dr. Klein. Weingaertner daarentegen y met gesloten oogen op zijn zitplaats terug, terwijl Hoessier bleef staan, alsof hij door den bliksem was getroffen. Irma Grese evenaarde Kramer in onbewogenheid maar de andere vrouwelijke schuldigen snikten. Lueneburg (Reuter). Veertien verdach ten, die te Lueneburg in het proces-Belsen terecht stonden, zijn vrijgesproken. Van de andere beschuldigden werd de schuld vastgesteld. De vrijgesprokenen zullen voonoopia in hechtenis worden gehouden totdat over hun toekomst beslist kan wor den. Zij. die schuldig bevonden zijn, kun nen alleen ter dood worden veroordeeld in dien twee-derde deel van de leden van' het hof hierin toestemt. Lenige der ter dood veroordeelden van Lueneburg in hooger beroep. Lueneburg (Reuter). Van de tot den strop veroordeelden te Lueneburg zullen in hooger beroep gaan: Jozef Kramer. Irma Grese en zes andere. Franz Hoessier. Eliza beth Volkenrath en Juana Bormann heb ben zich bij het vonnis neergelegd. Hertha Ehlert, die tot vijftien jaar gevan genisstraf is veroordeeld, zal eveneens appèl aanteekenen. Majoor Cpanfield zal ook hier de belan gen der beschuldigden behartigen en zich tot Generaal Montgomery wenden. De Katholieke Actie in het .bisdom Breda richtte zich tot de burgemeesters in Noord- Brabant en- Zeeuwsch-Vlaanderen aandrin gende op de volgende maatregelen ter be scherming van het zedelijk peil der bevol king: 1. beperking van de dansgelegenheden, vaststelling van een sluitingsuur, verbod van nachtelijke danspartijen en beperking van feesten 2. controle op wijkfeesten, ter voor koming van reeds vaker geconstateerde ex cessen (voetbalwedstrijden voor vrouwen enz.) 3. verbod van gemengd, zwemmen en zonnebaden 4. toezicht op bioscopen. (Hdbl.) Lueneburg. De Duitsche Nieuwsdienst in de Britsche zóne meldt, dat bij uit spraak van het Britsche gerechtshof te Belsen o.m. schuldig zijn verklaard: Kra mer, Dr. Klein, Weingaertner, Hoessier, Irma Grese, Johanna Bormann, Elisabeth Parijs (A.F.P.j Naar officieel te Parijs is medegedeeld, heeft de Gaulle het man daat, dat hem door de Assemblee Consti tuante gegeven was, weer ter beschikking gesteld. De bedoeling van De Gaulle. Parijs (Reuter). De correspondent van Reuter te Parijs merkt naar aanleiding van het schrijven van de Gaulle aan Felix Gouin op, dat het duidelijk is, dat de Gaulle weliswaar zijn mandaat ter beschikking heeft gesteld, maar dat dit niet inhoudt dat hij zich terugtrekt. De Gaulle heeft door zijn brief aan Gouin de Assemblée Constituante openlijk ge vraagd zich vóór of tegen hem te verkla ren. Dat schept een geheel andere situatie dan ontstaan zou zijn, indien het er slechts om ging een nieuwen candidaat aan te wijzen, die De Gaulle zou moeten ver vangen. Iedere afgevaardigde zal thans openlijk moeten verklaren of hij de zijde van De Gaulle kiest of niet. Het zal vooral voor de socialisten moeilijk zijn openlijk De Gaulle te désavoueeren. De vorige week hebben zij met algemeene stemmen zich voor hem verklaard en sindsdien hebfben zij in tegenstelling tot de communisten in het geheel geen moeilijkheden met hem gehad. Brugge (BeLga). De kunstwerken, die- door de Duitschers bij hun terugtocht ge stolen werden uit den kunstschat van de O. L. Vrouw-kerk, werden na een jaar af wezigheid aan de stad Brugge terugge schonken tijdens een plechtigheid, die in het Provinciaal Paleis plaats vond. De heer Sawyer, gezant der Vereenigde Staten, was persoonlijk naar Brugge gekomen, om aan de overheden der stad de kunstwerken te overhandigen, die door de Amerikaansche troepen in een Beiersche zoutmijn terug gevonden werden. In een korte toespraak drukte de heer Sawyer zijn vreugde er over uit, dat hij de beroemde madonna en de teruggevonden kunstwerken kon teruggeven. Namens minister-president Van Acker, die verhinderd was, dankte Minister Vos de overheid en het Amerikaansch leger voor de zorgen, die ze besteed hebben aan de in Duitschland gevonden Belgische kunst schatten. In ,,Le Soir" schrijft een lezer: ,,Ik moest 123 Fr. francs, dus 108,75 Belg. francs, naar Parijs sturen. Eerst moest ik een visum aanvragen aaft het

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1