SPORT. ELECTRICITEITSVOORZIENING. ZAAMSLAG. TERNEUZEN. BUREAU WEDEROPBOUW B0ERDERIJEN;DISTRICT ZEELAND. M KORTE BERICHTEN. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS ANNEXATIE GEEFT EEN BESTAAN AAN ONZE JONGEREN. ook officieel onder kerkelijk dak gaat bren gen. De Protestanten verstaan dus onder ziekenzorg zoowel de ziekenhuizen en diaconesseninrichtingen, als b.v. de wijk verpleging. Met dit streven naar verruiming van het arbeidsveld, welke in wezen eigenlijk slechts een vernieuwde aanpak beteekent van de oude taak der christelijke barmhartigheid, gaat gepaard een samenbundeling van alle Protestantsche krachten, met het doel de ziekenzorg zoo goed en uitgebreid mogelijk te maken, opdat inderdaad elke Protestant van welke richting en van welken rang of stadd hij of zij, in tijden van ziekten gebruik kan maken van één of anderen vorm van Protestantsche verzorging. De verruiming en vernieuwing van het arbeidsveld, die samenwerking en samen bundeling van alle Protestantsche krach ten, mist evenwel ter bereiking van haar doel één belangrijk element, namelijk een symfbool, dat allen vereenigt en ieders aan dacht tot zich trekt. Het Roode Kruis, het teeken der inter nationale barmhartigheid jegens gewonden, heeft enkele variaties in witte, groene en wit-gele kruisen, maar de Protestantsche ziekenzorg mist tot dusver zulk een allen- vereenigend symbool. Daarom wordt nu een prijsvraag uitge schreven. Gezocht wordt een symbool, dat iedereen zoo direct treft en zoozeer tot de verbeelding spreekt, dat het populair wordt en in de oogen van alle Protestanten een zelfden glans krijgt als het door de historie geadelde Roode-, Witte- en Groene Kruis. Dit gevraagde symbool moet dus uit sym bolisch, aesthetisch en propagandistisch oogpunt het hierboven in het kort weer gegeven streven van Protestantsche zieken zorg in Protestantsche sfeer op goede wijze uitbeelden en het moet dat aantrekkelijk doen. Deelnemers gelieven hun ontwerpen vóór r— Tk T .fl. n u i 4-rt rrr»r> /j A n Q o n rlo Zeeuwsche Volks-Universiteit. Plannen zijn in voorbereiding om ook in Temeuzen een jeugdbibliotheek te stichten belangstellenden worden verzocht om voor dit belangrijke cultureele doel goede kin derboeken af te wil&n staan en te 'bezor gen aan de Rijks H,B.,S. in de Burg Geill- straat. Jaarvergadering van de Vereeniging „Het Groene Kruis". .Deelnemers geneven uun uumuireu 15 November 1945 in te zenden aan de. P. Z. V., Bergstraat 8, Amersfoort; de ont werpen moeten hoogstens in twee kleuren uitvoerbaar zijn. Er worden acht prijzen beschikbaar gesteld: een van ƒ100, een van 50, een van 25 en vijf van 5. De commissie van beoordeeling bestaat uit de heeren: Dr. S. P. Dee, Rotterdam, V. D. M. Geref. Ziekenhuis „Eudokia". Ds. H. J. Dijckmeester, 's-Gravenhage, 2e Voorzitter Bond van Ned. Diaconessen- huizen, Drs. H. H. Felderhof, Rotterdam, Secre taris Bond van Prot. Chr. Vereemgingen van Wijkverpleging in Nederland, J. P. Kögeler, Secr.-Penn. Bond van Prot. Chr. Ziekeninrichtingen in Nederland, Zwijndrecht, Mr. B. ter Linden. Zeist, Directeur Heldring-gestichten te Zetten, oud-Inspec- teur Centraal Bond. van Inwendige Zen ding, C. van der Vlies, Bilthoven, Secretaris Landelijke Stichting voor Prot. Ziekenhuis Verpleging P. Z. V., Nadere bijzonderheden worden desge- wenscht verstrekt door de P. Z. V., Bergstraat 8, te Amersfoort. Over de electriciteitsvoorziening in Zeeland meldt de „Voorlichtingsdienst van de Provincie Zeeland": Vooral met het oog op de naderende vorstperiode is de kolenpositie van de cen trale Westdorpe onvoldoende te achten; die van de centrale Vlissingen is bevredigend. Er is voortgegaan met het herstel der laagspanningsnetten in diverse gemeenten. Naar aanleiding van de bekendmaking van de landelijke rantsoeneeringen, ont vingen wij uit Zeeuwsch-Vlaanderen meer dan 4000 aanvragen om verhooging van het rantsoen. Uit den aard der zaak is het niet mogelijk al deze aanvragen op korten ter mijn te beantwoorden. Daar het nog steeds niet mogelijk was overal de meteropnemingen regelmatig te doen geschieden, wordt toegestaan om met ingang van den eersten der maand, waarin een rantsoeneeringsperiode begint, per week een evenredig deel van de voor de volgende periode geldende rantsoenen af te nemen. Van de Kabeifabriek ontvingen wij be richt, dat de kabels, noodig voor het her stel van den tweeden kabel Middelburg— Goes, in de tweede helft van October zul len worden geleverd. Zoodra de kabels zul len zijn gelegd en gemonteerd, zullen wij in de gelegenheid zijn een aantal beperkingen in de uren van stroomafname ten behoeve van krachtdoeleinden op Zuid- en Noord- Beveland op te heffen. De vergadering werd gehouden op 2 Nov. J.l. onder leiding van den vice-vooizitter, den heer Eelderink, die in zijn openings woord mededeelde, dat de voorzitter, dokter Van Pienbroek, om gezondheidsredenen ontslag had genomen als lid van het be stuur. Hij memoreerde, dat deze vanaf de oprichting, 7 Aug. 1916, bestuurslid was geweest en zich zeer verdienstelijk had ge maakt voor de Vereeniging. De vergade ring erkende deze verdienste door dokter Van Pienbroek tot eere-voorzitter te be noemen. De. heer Joh. Feij, die bestuurslid was vanaf 14 Aug. 1916, wenschte zich niet meer herkiesbaar te stellen. Hij werd be noemd tot eere-lid. In de ontetane vacatures werd voorzien door de verkiezing van de heeren J J J v. d. Griek en B. v. d. Griendt. De heeren Eelderink en Moggré, die periodiek moesten aftreden, werden herkozen. Uit het finan cieel verslag bleek, dat er geen groote over schotten te boeken vielen doch dat de uit gaven door de inkomsten konden worden gedekt. Het magazijn had vrijwel aan alle aan vragen om materiaal kunnen voldoen. Aan vulling van den voorraad is nu dringend noodig, waarvoor in 1946 een flink bedrag op de begrooting zal komen. Door de wijk- aisters waren in 1944 in totaal 7448 bezoe ken afgelegd voor ziekenverpleging, tuber- culose-bestrijding en zuigelingenzorg. Op merkelijk was, dat weinig extra-giften bin nenkomen van leden, die veel gebruik maken van zusterhulp, terwijl deze giften zeer jvelkom zijn in verband met de hooge uitgaven, welke in de toekomst te wachten staan. Het bestuur wordt gemachtigd pogingen aan te wenden om een 3e wijkzuster te be noemen en de contributie te verhoogen ter dekking der meerdere uitgaven, waarvan aan de leden mededeeling zal worden ge daan. Het bestuur wordt tevens gemach tigd een administrateur te benoemen in de plaats van den heer Meinema, die wegens hoogen leeftijd tegen 1 Januari a.s. Ontslag heeft aangevraagd, wat hem op de meest eervolle wijze wordt verleend. In verband met zijn groote verdiensten voor de ver eeniging, welke hij sedert 1922 heeft ge diend. benoemt de vergadering hem met ingang van dien datum tot eere-lid der vereeniging. In verband met het afloopen van den termijn waarvoor de vereeniging werd op gericht, wordt, na eenige wijziging der sta- tuten, besloten de Kon. goedkeuring der statuten aan te vragen. Het bestuur wordt verder gemachtigd de mogelijkheid te onderzoeken om een grooter pand aan te koopen voor magazijn, daar het tegenwoor dige niet meer aan de eischen voldoet. Het is jammer, dat deze vergadering niet drukker werd bezocht. Het belang der ver eeniging zou zeker gediend zijn met een grootere belangstelling van de zijde der leden. HET ZEEUWSCHE SPORTLEVEN. Een dezer dagen hebben besprekingen plaats gevonden tusschen vertegenwoor digers van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten, en Wetenschappen, afd Sport en Provinciaal Bestuur van Zeeland, alsmede den secretaris van de Zeeuwsche Sport- commissie. Met betrekking tot de reorganisatie van het sportleven en het stimuleeren hiervan, werden belangrijke toezeggingen gedaan, welke binnen afzienbaren tijd openbaarheid zullen vinden in den vorm van Koninklijke Besluiten en Ministerieele Beschikkingen, waarin opgenomen landelijke regelingen in zake overheidsbemoeiing betreffende de lichamelijke opvoeding en sport. Hoewel het particulier initiatief haar volle vrijheid zal behouden, zullen verschillende richt lijnen worden vastgesteld, terwijl speciale overheidsvertegenwoordigers hiertoe met diverse bevoegdheden zullen worden be kleed Verwacht mag worden, dat het sportleven speciaal in de richting van spor tieve opvoedkunde en jeugdontwikkeling zal worden gestuwd, al zal vanzelfsprekend het wedstrijdelement in geen enkel opzicht belemmerd worden, gezien de sportieve propaganda en ontspanning die hiervan uitgaan. Tengevolge van deze activiteit van de Zeeuwsche Sportcommissie, zal Zeeland in tegenstelling met vroeger in den lande de I primeur van deze nieuwe regeling krijgen I hetgeen mag .worden aangemerkt als een buitengewoon gunstige ommekeer in het geïsoleerde 'Zeeuwsche sportleven. In ver- band hiermede, rekent de Zeeuwsche Sport- commissie op de medewerking van alle sportorganisaties bij het verzamelen van gegevens voor een op verzoek van het Ministerie samen te stellen urgentiepro gramma. p Wat betreft de aan haar doorgegeven veldenkwesties kan worden bericht dat deze door het Ministerie aan een nader onderzoek worden onderworpen. De heer A. Kok alhier, legde 3 Nov. j.l. aan de Gemeentelijke Universiteit- te Am sterdam met g"oed gevolg het doctoraal examen in de medicijnen af. VOETBAL. T?e1n, vorig jaar September in het Zuidehjk deel van ons land reeds de nationale driekleur wapperde, zuchtte Nederland boven de rivieren nog onder den druk van den wreeden overwel diger en zal de winter van 1944/1945 voor de toen nog niet-bevrijde gebieden wel als de donksterste in de geschiedenis van ons Land bekend blijven. De K N V B besloot dan ook terecht 'tot het stilleggen van de competitiewedstrijden. Daar elk contact met het Bondsbestuur verbroken was, werd in November op aandrang der veresnigingen in Oost Zeeuwsch-Vlaande ren door de Districtsleiding besloten tot het houden van een noodcompetitie, waaraan de clubs in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen deel namen. Hoewel de belangstelling hiervoor niet groot was, had het toch haar goede zijde, dat het clubverband behouden bleef. Steen en Terneuzen eindigden deze competitie bovenaan met 14 punten uit 10 wedstrijden, doch tot een beslissenden kam pioenswedstrijden is het niet gekomen. Of het dit seizoen nog een z.g. herstel competitie dan wel een normale competitie met promotie- en degradatiewedstrijden zal zijn. zal door den K. N. V. B. eerst half Januari worden beslist. Het voetbalseizoen is echter 4 November officieel geopend Voor Afdeeling IV van de Tweede Klasse waren de uitslagen als volgt: Terneuzen Axel 40; GoesDe Zeeuwen 11Mid delburgBreskens 12. Voor Afdeeling IV van de Derde Klasse' ClingeTerneuzen n 8—3; Hulst-Sluis- kil 5-1; SteenCorn Boys 10. Bedrijfsongeluk. De 54-jarige ongehuwde werkman J. J. Meeusen was Zaterdagvoormiddag aan de loskaai in den Oostelijken kanaalarm werk zaam bij het lossen van een schip met kolen. Toen hij vreesde, dat een grijper van de kraan tegen het steigertje, waarop hij stond, terecht zou komen, sprong hij daarvan af. Hij kwam zoo ongelukkig te recht, dat hij een schedelfractuur bekwam, tengevolge waarvan hij kort daarna is overleden. BIJKANTOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN, OOSTBURG Overzicht van den stand van het werk per 1 November 1945. Gemeente c» a Aardenburg Biervliet Hoofdplaat Schoondijke Waterl.kerkje IJzendijke Groede Zuidzande Sluis Retranchement Oostburg Cadzand Breskens NieuWvliet Totaal o> .S 5 g 3 om Aantal verwoeste gevallen •S 3 3 O J3 u 52 20 7 6 2 5 4 3 10 2 7 5 6 5 134 3 3 c/3 -5 03 24 30 *7 19 6 19 24 3 15 1 9 13 6 8 26 10 3 6 2 6 12 5 10 5 4 6 6 C/3 4 184 101 Aant. Noodwoning en Noodstallen Schuu1 Bouw No. Nodig "O U O 6 O O Aanb. Nodig Gereed x> a a 3 104 75 34 32 71 7 35 1 61 20 14 4 48 19 13 1 18 5 2 1 11 3 2 1 34 13 8 3 29 18 7 10 4 2 1 8 3 2 30 11 5 3 22 4 8 42 7 5 2 16 6 10 11 6 1 3 7 1 6 36 7 4 5 20 5 11 4 2 2 3 3 - 25 13 6 1 20 4 8 22 4 2 15 5 7 18 14 6 6 12 8 2 19 11 4 3 10 5 1 6 434 192 95 64 292 91 112 Van de nog te bouwen noodwoningen en noodstallen zijn de voorbereidende werk zaamheden voor het grootste gedeelte ver richt. In totaal zijn er 220 herstelwerken onderhanden en gedeeltelijk reeds gereed. De personeelsterkte van B. W. B. bedroeg vanaf: Maart tot en met April 1 man tech nisch personeel; Mei tot en met Juni 2 man technisch personeel; Juli tot en met Sep tember 5 man technisch personeel; October tot en met heden 5 man technisch perso neel. Daar de aannemers en de bouwvak- 8 arbeiders door het M. G. gevorderd waren voor puinruiming e.d. kon begin Juli eerst op ruimere schaal een aanvang gemaakt worden met het bouwen van noodstallen en noodwoningen. In enkele gemeenten werden door het personeel van de Suhbouw- bureaux voor de Burgerbouw eenige nood woningen gebouwd. Een groote handicap vormde het ont breken van de dringend noodige vervoer middelen voor het personeel van het B. W. B. %let Hoofd van het Bijkantoor West Zeeuwsch-Vlaanderen. SCHAKEN. Zaterdagavond had in de achterzaal «1 cafe ,'s-Lands Welvaren" te Ternewef een Ontmoeting plaats tusschen leden vm de schaakclubs te Middelburg en Vlissinren en leden van de vereenigingen te Sluiskil en Terneuzen. Gespeeld werd aan 9 borden. De uit slag was een 5—4 overwinning voor de Temeuzensche combinatie. De spoorwegbruggen in Nederland. Behoudens mogelijken tegenslag, zijn dé voorloopige data voor de weer indienst neming van spoorwegbruggen in Nederland als volgt: 'Maasbrug bij IVenlo begin Februari; Maasbrug bij Roermond eind November' Rijnbrug te Oosterbeek bij Arnhem half December; brug over het Hollandsch Dien bij Moerdijk zomer 1946, brug over de Oude Maas b:j Dordrecht zemer 1946; Maasbrur bij Hedel zomer 1946; Waalbrug bij Zalf- bommel 1 Januari 1947; IJsselbrug bij Zwolle, Katerveer, niet bekend; Merwede- brug bij Baanhoek bij Sliedrecht niet bekend. De taak der Anti-Revolutionnairen. Door den heer Schouten, lid der Tweede Kamér, is op een vergadering uiteengezet de taak van de Anti-Revolutionnaire partij bij den wederopbouw van de maatschappij. Zij zijn tegenstanders van een van boven af opgedrongen eenheid en hij betreurde het dat niet een werkelijk nationaal kabinet is gevormd. De ambassadeur der Vereenigde Staten in Turkije heeft een bezoek gebracht aan den Turkschen Minister van Buitenland- sche Zaken Hassan Saka. Mlen acht dit bezoek van groot belang, daar de ambas- sadeur een memorandum over de kwestie der Dardanellen zou hebben overhandigd 'De Times schrijft, dat de Vereenigde Staten hebben voorgesteld, dat de controle der Dardanellen in Turksche handen zou blijven. Wanneer dit bericht bevestigd wordt, beteekent het een afwijking van het te Potsdam naar voren gebrachte plan on: de Dardanellen, evenals een aantal andere Europeesche waterwegen, te internationa- liseeren. Van Russische zijde te Berlijn wordt medegedeeld, dat het bericht, dat 1 millioen Duitschers de Russische bezettingszone moeten verlaten, op een misverstand be rust. Het betreft slechts een paar honderd personen, niet van Duitsche nationaliteit, die, voor zij eventueel naar de westelijke bezettingszone worden vervoerd, zich eerst in een verzamelkamp moeten melden. Het Witte Huis heeft Maandag een ver klaring gepubliceerd, waarin een bericht wordt tegengesproken, dat Amerikaansche mariniers „positief deelnemen" aan den Chineeschen burgeroorlog. Er zijn geen botsingen geweest tusschen Chineesche communisten en Amerikaansche mariniers. A.N.P.-Aneta - Herr. Nederland - B.B.C. Officieele verklaring betreffende Indië. Volgens een Engelsch dagbladcorres pondent is te Batavia een officieele ver klaring uitgegeven betreffende Java en Sumatra. Door de Nederlandsche Regee ring wordt daarin aangedrongen op wederopbouw, door samenwerking, onder voorbehoud van Indonesische zelfregee- ring. Aangedrongen wordt op het zoo spoedig mogelijk houden van een ronde tafelconferentie. Er zullen ook maatrege len worden getroffen voor organisatie van goed onderwijs, tot beteugeling van de analfabeten. Er zal een parlement wor den ingesteld, bestaande in meerderheid uit Indonesiërs, dat echter onder controle zal staan der Rijksregeering. Er zal wor den gestreefd naar wet, orde en eenheid. De Regeering deelt mede, dat zij op', de hoogte was van het afleggen dezer ver klaring door Dr. Van Mook, doch aan hejm was overgelaten dit op het meest ge schikte tijdstip te doen. De Regeerir.jg wenscht den inhoud daarvan echter eer:.-' te publiceeren, nadat officieel gebleken dat men te Batavia daartoe is overgegaai De rust is te Batavia nog niet gehe» teruggekeerd. Generaal Christison hee' de nationalisten gewaarschuwd, dat tc beteugeling van de wanordelijkheden ze worden overgegaan met het gebruik va de modernste middelen. Aangifte van oorlogsmisdrijve Binnenkort zal door middel van aanpla, biljetten de Nederlandsche bevolking wor I den opgeroepen, tot het doen van aangifi van oorlogsmisdrijven, tijdens den oorlo' waar ook gepleegd, door anderen dan Nede' landers, op Nederlandsche onderdanen. I gerechtigheid eischt, dat de individuee Duitsche oorlogsmisdadigers, die direct c indirect verantwoordelijk zijn voor talloo'-' gruweldaden, worden opgespoord en voo den rechter gebracht, opdat zij hun ge rechte straf niet ontloopen. Van slachtoffers van oorlogsmisdrijver nabestaanden en allen, die hieromtrent vei klaringen kunnen afleggen, wordt verwaeh dat zij daarvan mededeeling doen bij de politie. Deze aangifte moet vóór 15 Novem ber schriftelijk geschieden.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2