ZEEUWSCH-VLAANDEREN KRIJGT EEN LUCHTVAARTTERREIN. DEfHAVEN VAN TERNEUZEN. ZAAMSLAG. BIERVLIET. RECHTSZAKEN. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS INGEZONDEN STUKKEN. goederen koopen. Het kan niet anders of we zullen ons daarvoor offers moeten ge troosten. De import overtreft belangrijk onzen export. Gelukkig, dat het 'buitenland weer vertrouwen in ons krijgt en door overbrug- gingscredieten ons bijstaat. De markten, in den bezettingstijd verloren, moeten teruggewonnen worden door het leveren van kwaliteitsproducten. Het vrije bedrijfs leven wordt hoe langer hoe meer ingescha keld; de aankocpen door de Regeering hoe langer hoe meer beperkt. Bijzondere attentie wordt ook gewijd aan de moeilijk heden van den middenstand. Bedrijfs- organisatieleer wordt herzien, het leiders beginsel afgeschaft. Een apart directoraat voor den middenstand is ingesteld. Komende tot de prijzen, zegt spreker, dat een directoraat-generaal voor de prijzen en een interdepartementale raad voor de prij zen in deze materie samenwerken. Op dit terrein liggen echter vele moeilijkheden daar de wereldprijzen, voor zoover men daarvan spreken kan, dikwijls 100 boven de Nederlandsche prijzen liggen. Wat de voorziening van direct noodzakelijke goe deren betreft, het is duidelijk dat de geteis terde streken hier voorrang moeten hebben. Na de kernvoorziening van deze streken zullen ook groote gezinnen, jonggehuwden in niet geteisterde streken worden voorzien van meubelen, serviesgoederen, textiel. Vooral textiel is noodzakelijk. Maar helaas is het tekort daarin zeer groot. Een wik ken en wegen bij de verdeeling is gelboden. Onrechtvaardigheden zijn niet altijd te voorkomen. De intensiteit der behoefte niet altijd gemakkelijk te constateeren. Uit cijfers, door den spreker meegedeeld, bleek, dat tot nu toe meer dan 2 millioen punten voor serviesgoed voor Zeeland werden be schikbaar gesteld. Ook meubelen beginnen, hoewel nog in klein kwantum, afgeleverd te worden. Tenslotte verklaarde spreker te hebben ervaren, dat dit gewest in Majoor Koch een uitnemend pleitbezorger heeft, die niet moede wordt voor de belangen van Zeeland, in 't bijzonder van Zeeuwsch- Vlaanderen, op te komen. Ja, soms was Majoor Koch wel eens een beetje al te Zeeuwsch! Bij de discussie kwam de haven van Terneuzen ter sprake. Groote transporten zijn Terneuzen ontgaan door het ontbreken van de noodige outillage. De Voorzitter deelde mede, dat Minister Ringers de moei lijkheden, waarin de haven verkeerde, zeer goed besefte en dat alle mogelijkheden zou den worden bekeken om deze moeilijkheden te boven te komen. Naar wij van officieele zijde vernemen, is door den Ministerraad besloten tot het doen aanleggen van een luchtvaartterrein in Zeeuwsch-Vlaanderen. Over de plaats waar het terrein zal worden aangelegd, zal nader overleg wor den gepleegd. De einde Juli j.l. opgerichte vereeniging ..Havenbelangen Terneuzen" is onmiddellijk aan den slag gegaan en heeft, uitgaande van de gedachte, dat men tezamen meer kan bereiken dan elk afzonderlijk, de ver eende krachten in het werk gesteld om te bereiken, dat zoo spoedig mogelijk de haven van Terneuzen weer bedrijfsklaar zal zijn. 'Dezer dagen zijn de eerste resultaten naar buiten zichtbaar geworden van dit moeizame werk, waarvan het publiek wei nig merkt, maar dat heel wat tijd en heel wat overredingskracht kost. Het was daarom verheugend op te merken hoe de bevolking van Terneuzen meeleefde, toen de vier groote kranen, die wij voor de haven van Terneuzen in gebruik hebben kunnen krijgen, hun intocht in deze stad hielden. Het was helaas reeds donker, maar des te grooter was de verrassing den volgenden dag, toen men de groote gevaarten daar rustig op het parkeerterrein als gigantische giraffen zag staan uitrusten van hun ver moeiende reis van Antwerpen via Brussel (de tunnel onder de Schelde was niet hoog genoeg voor deze langhalzen) en Gent naar Terneuzen. Wij zijn er nu nog lang niet met de uit rusting van onze haven en ook deze kranen voldoen nog niet geheel aan onze wenschen, maar het begin is er en de vereeniging Havenbelangen Terneuzen" is er ook en zoo goed als zij dit resultaat geboekt heeft, zoo zeker is zij overtuigd, dat zij de rest ook voor elkaar krijgt. Het wachten is dan op de schepen, want er zijn hier handen te over om alles te lossen en te verwerken wat aangevoerd wordt. ,,Er zit schot in!" Gevonden voorwerpen. Bij den Post-Commandant der Koninklijke Marechaussée alhier, zijn als gevonden gedeponeerd: 3 lederen Portemonnaie's, 1 klein wollen (gebreid) Kinderportemonnaie (allen met inhoud), eeniig los geld, 2 broches, 2 Huis sleutels, 2 gevlochten lederen Ceintuurs, 1 wit metalen Horlogeketting of Armband, 1 Bril, 1 Distributiebonkaart, 1 zwart-wit geruite Damesregenmantel, 1 Sjaal. Tévens wordt medegedeeld dat bij W. de Zeeuw te Othene is komen aanloopen een hond (Bouvier). Benoeming ambtenaar ter Gemeente- Secretarie. Met ingang van 1 November 1945 is benoemd tot 2e ambtenaar ter gemeente secretarie alhier, de heer A. Hack, voorheen werkzaam ter gemeente-secretarie te Ter neuzen. Door den Bijzonderen Raad van Cassatie is E. de Kerf, uit Axel, veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf; dezelfde straf waar voor hij door het Bijzonder Gerechtshof was veroordeeld, doch tegen welk vonnis de Procureur-iGeneraal, die de doodstraf had geëiscbt, was opgekomen. Ook bij de behandeling in cassatie werd tegen hem de doodstraf geëiscbt. (A.N.P.-Aneta - Herr. Nederland - B.B.C.) Oprichting van een Herstelbank. In het kabinet van den Minister van Financiën is Donderdag verleden de acte van oprichting van de „Maatschappij tot financiering van het herstel", welke in de practijk als „Herstelbank" zal worden aan geduid. De grootscheepsche opzet van de Herstelbank wordt verklaard, door haar doelstelling met het nationaal herstel zoo krachtig mogelijk te bevorderen, door de financiering mogelijk te maken van onder nemingen en bedrijven, welke voor de natio nale welvaart van belang zijn, doch op de kapitaalmarkt, zooals die in Nederland is georganiseerd, hun geld- en credietbehoef- ten niet kunnen onderbrengen. Het maat schappelijk kapitaal bedraagt 300 millioen gulden. Z. K. H. Prins Bernhard heeft van zijn belangstelling voor het herstel van het be drijfsleven doen blijken, door in de flinctie van bijzonder adviseur met den titel van buitengewoon commissaris, zijn hooge medewerking aan de werkzaamheden der Herstelbank te willen verleenen. Bij Kon. besluit van 20 October werd in- iniddels benoemd tot president van de Her stelbank Dr. G. W. M. Huysmans, oud- Minister van Financiën, en tot directeur secretaris Dr. J. F. Posthuma. Ongeregeldheden te Utrecht. Te Utrecht zijn ongeregeldheden voorge komen bij een bijeenkomst door Onimpia Indonesia. Toen een der sprekers een ver dediging van Soekarno uitsprak werd van uit de zaal geroepen en ontstond een tumult. Toen het na veel moeite gelukt was de zaal te ontruimen, begaven zich honderden studenten op weg naar den bur gemeester voor het brengen van een betui ging van trouw en aanhankelijkheid aan H. M. de Koningin en de Rageering. De burgemeester nam van af het bordes van zijn woning deze demonstratie in oogen- schouw. Later ontving hij een deputatie der betoogers. De besprekingen op Ja/va. De eerste besprekingen tusschen Neder landsche en Indonesische vertegenwoordi gers op Java, vonden plaats ten huize van generaal Christison en duurden 2% uur. Zij hadden den vorm van een informeele uitwisseling van gedachten tusschen Dr. Van Mook en Ir. Soekarno, den „president" van de Indonesische republiek. Hoewel een uiteindelijke oplossing misschien nog niet in zicht is, is men van meening, dat deze informeele besprekingen den weg zouden kunnen effenen voor een indirecte samen werking met bemiddeling van het Geallieerd Gezag. Dr. Van Mook was vergezeld van den heer Van der Plas, den adviseur voor Nederlandsche zaken foij de Geallieerde autoriteiten. Behalve door Ir. Soekarno waren de Indonesiërs vertegenwoordigd door Dr. Mohammed Hatta, den vice-presi dent van de „republikeinsche regeering", en 3 andere Indonesische leiders. Noch generaal Christison, noch generaal Maberly Denning waren bij de besprekingen tegenwoordig. Naar vernomen wordt, heb ben de Indonesische leiders pogingen aan gewend om de Nederlanders het geloof te ontzenuwen, dat de republikeinsche regee ring door de Japanners geïnspireerd is, ter wijl de Nederlandsche vertegenwoordigers de voordeelen en de noodzakelijkheid voor Indonesië en Nederland naar voren hebben gebracht om ten wederzijdsehen nutte samen te werken. De Regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Indien moet worden aangenomen, dat Dr. Van Mook met Soekarno een be spreking zou hebben gehad, dan kan slechts worden verklaard, dat zulks zou zijn ge schied tegen den uitdrukkelijken wil der Regeering en hè.ar instructies. Richtsnoer voor de Regeering blijft, dat tusschen haar en Soekarno geen gemeenschappelijken grondslag voor besprekingen bestaat. En dat het houden van besprekingen onjuist ware. Zij handelt dienovereenkomstig. De moord op Generaal Mellaby. Een van de Britsche officieren die ge tuige waren van den moord op Generaal Mallaby en daarover rapport hebben uit gebracht is nog niet teruggekeerd. Ook is het lichaam van den Generaal nog niet terug. Het bevel aan de Indonesiërs om het uit te leveren bleven zonder resultaat. Hedenmorgen werd bericht, dat de ge spannen toestand op Java nog voortduurt. Hitler en Eva Braun dood. Uit het thans openbaar gemaakte rapport van den Britschen geheimen dienst blijkt, dat deze aanneemt, dat Hitier en Eva Braun dood zijn. Hitier pleegde zelfmoord door een schot in den mond en E'va Braun door het innemen van vergif en hun lichamen zijn na met benzine te zijn over goten overeenkomstig den wensch van Hit- Ier verbrand aan den ingang van den bun ker waarin zij vertoefden. In het rapnort worden daaromtrent nog bijzonderheden vermeld. Ook wordt er op gewezen, dat Hitier niet anders uit Berlijn zou hebben kunnen ontvluchten dan per vliegtuig en dat zijn beide piloten in Berlijn zijn aan getroffen. De toestand in China. Volgens den corr. van A.N.P.-Aneta worden de kansen op het voorkomen van een burger-oorlog in China ongunstiger beoordeeld. Uit de maatregelen, die door de centrale regeering worden genomen, blijkt, dat deze steeds naar de politieke eenheid van China streeft, onder hare uitsluitende controle en dat wordt over gegaan tot een omvangrijke militaire operatie, welke de definitieve liquidatie Van het communistisch regime en van de communistische legers ten Noorden van de Jangtse ten doel heeft. (Buiten verantwoordelijkheid v/d Redactie) Mijnheer de Redacteur, Het zij mij vergund in Uw blad enkele opmerkingen te schrijven, naar aanleiding van het artikel „Bezoek van Journalisten aan West Zeeuwsch-Vlaanderen", in „De Vrije Zeeuw" van 19 October. Het heeft in West Zeeuwsch-Vlaanderen velen verwonderd, waaronder ook officieele personen, dat een persconferentie voor dit gewest, in Terneuzen gehouden werd. Nog meer verwondering wekt het feit, dat de betrokken journalisten schijnbaar in West Zeeuwsch-Vlaanderen zelve, ook met geen autoriteiten der streek in aanraking ge bracht zijn. Althans hier is daar niets van bekend en ook in het bewuste artikel is daar niets van te lezen. Het komt mij voor, dat als men de pers u'tnoodigt met het doel haar te interessee ren voor een bepaalde streek, men haar dan toch zeker in nauw contact moet brengen met de vertegenwoordigers van de streek zelve. Temeer waar het gaat om een zwaar geteisterd gebied. Wie zal beter de wen schen, nooden, tekortkomingen van som mige Rijksinstanties enz., in het centrum der belangstelling kunnen plaatsen dan de gedupeerden of hun vertrouwensmenschen Verder het artikel volgend, valt het mij op, dat er 200.000 ton puSn geruimd zou zijn. Is dit cijfer niet wat erg overdreven? Zeker, het was gewenscht de puin vlug op te ruimen. Maar is het in verschillende dorpen niet al ta radicaal aangepakt. Was er, bij een zorgvuldiger hanteeren der bull dozers, niet veel gespaard kunnen worden, dat nog waarde had voor noodherstel en noodstallen Over den bouw van' noodwoningen, zou- dbn verschillende Burgemeesters een boekje open kunnen doen! Veel is er over onderhandeld. Met het bouwen is men nau welijks begonnen. In de meeste dorpen is men in feite nog niet eens begonnen en wanneer ze klaar zullen komen, is op dit oogenblik zeer zeker nog niet te zeggen. Men ïs hierover dan ook verre van tevreden. Door een loffelijk initiatief van adoptee- rende gemeenten in de Prov. Utrecht, waaronder De Bilt en Bilthoven zeker moe ten genoemd, worden, is een schakel in den wederopbouw gevormd, die hoopvolle per spectieven biedt. Daar heeft men niet al leen goederen en meubelen gezonden, maar men doet meer. Getracht wordt bouw materialen te verzamelen en te sturen. Aannemers worden geanimeerd in West Zeeuwsch-Vlaanderen te gaan bouwen. Bouwvakarbeiders worden gestuurd enz. Dit alles geschiedt in nauwe samenwerking met enkele burgemeesters alhier. Terwijl de leider van het Commissariaat Nood voorzieningen te Oostburg zijn zeer ge waardeerde medewerking verleent. De in Aardenburg en Sluis ondergebrachte, of nog onder te brengen, bouwvakarbeiders, komen daar, of zijn daar reeds, dank zij dezen! mooien vorm van samenwerking. Verder! lees ik, dat het bouwbureau ni) lin Oostburg zal gevestigd worden. Het is een, groote fout geweest, dat het daar niet van het begin is gevestigd. Men had een flinke barak kunnen bouwen en die inrich ten voor kantoorruimte. De cijfers van den burgerbouw en den bouw van boerderijen, kan ik niet beoor- deelen. Dat) er echter voor .boerderijenbouw driemaal zooveel cement, tweemaal zoo veel steen en bijna tweemaal zooveel hout zou gebruikt zijnI als voor den burgerbouw, moet toch wel ten eenenmale onjuist ge acht worden. Fantasie heeft het er hier een beetje al te dik opgelegd. Vast staat, dat op geen gebied het bouwbureau en dus ook, haar hoofd, meer gefaald heeft dan bij den bouw van boerderijen. Eigenlijk moet men niet spreken van bouwen van boerde rijen, maar bouwen van noodworiingen en noodstallen op boerderijen. Het noodherstel en de bouw van boerderijen ressorteert onder een an deren dienst: de dienst Bureau Wederop bouw i Boerderijen. Voor West Zeeuwsch- Vlaanderen is hoofd van dezen dienst de heer Buijsing. Deze dienst is geheel zelf standig, wat de uitvoering van de herstel ling en de vernieuwing der verschillende ob jecten betreft. De toewijzing van bouw- matenialen moet echter geschieden door (het bouwbureau en wel geval voor geval. Aanvragen op lijsten in viervoud, aan vrage van bonnen en wat dies meer zij. Nu zou men mogen verwachten, dat er een vlotte manier van samenwerking ontstaan zou zijn tusschen twee Rijksinstanties, die naasrt elkaar werken in een geteisterd ge bied. Het tegenovergestelde is waar. Het optreden van het bouwbureau kenmerkt zich in dezen, in een veel te vergaande be moeizucht met het werk van het B.W.B Aanvragen om) vergunningen werden soms zonder meer geweigerd, of bleven weken lang zonder beantwoording op het bouw bureau liggen. Door een min of meer dwingend optreden van vertegenwoordigers van den landbouw, burgemeesters en enkele bouwvakpatroons, is plaatselijk wel wat bereikt. Terwijl anderen, met bouw vakarbeiders van elders, die zij huisvesting verleenden, zichzelf hielpen. Hoewel hier door plaatselijk wel wat bereikt Is, wacht toch nog veel te veel op afdoening. Als er, in plaats van deze kleingeestige bedil- lerij,, samenwerking geweest was tusscher bouwbureau en B.W.B.dan was het nood herstel voor; den landbouw zeer zeker ver der geweest, dan nu het geval is. Dan had men waarschijnlijk kunnen) bereiken, dat vóór den winter van 1945-'46 op elke getroffen boerderij een noodworiing en/óf noodstal gebouwd was. Het is zeer te vreezen, dat verschillende boeren een tweeden winter zullen moeten ingaan, zon der noodwoning en/of zonder noodstal. De bewoners van West Zeeuwsch-Vlaan deren zijn geen grootere kankeraars dan andere Nederlanders. Zij weten hoe arm en berooid Nederland is. Zij begrijpen, dat de herbouw van hun zwaar geteisterd ge bied slechts langzaam zal gaan. Tot op zekere hoogte kunnen zij waardeering heb ben voor hetgeen bereikt is. Maar zij heb ben een eigen leven en een sterk gevoel voor wat van buiten af tot hen komt. Geldt dit voor het normale leven, in.nog sterkere mate komt dit tot uiting, nu bij het her stel en den wederopbouw. Daarom moet men niet, zooals nu het geval is geweest, over hun hoofden heen de groote pers en daardoor de Overheid en de publieke opinie buiten Zeeland voor hen interesseeren. In de eerste plaats moet men zelf het vertrouwen winnen van de bevolking. Heeft men dat. dan overtuige men hen van hetgeen in de betrokken om standigheden kan en wat niet kan. Daarna kan men de groote pers voor hen interes seeren. Maar dan brenge men ook de pers- menschen met hen in contact. In het bovenaangehaalde- artikel in Uw blad wordt di't gemist. Het wekt meer den indruk, of het bedoeld is om met bepaalde cijfers goed te praten wat een nu verdwijnend ambtenaar voor West Zeeuwsch-Vlaande ren gedaan heeft of nagelaten. West Zeeuwsch-Vlaanderen zal op den duur niet kunnen herbouwd worden onder leiding van menschen, die zich al teveel aan de voorschriften houden, of onderdui ken in papierlawines, zooals tot nu toe helaas maar al te dikwijls het geval is ge weest. Del leiding van het herstel en den herbouw dient -in handen gelegd te worden van personen, die, hoewel ziich aan de voor schriften gebonden wetend, met enthou siasme zich daar boven weten te verheffen. Die met doortastendheid zich op de proble men werpen, zoodat de voorschriften slechts den achtergrond vormen. Zoo, dat het ge- heele optredeni zich kenmerkt door aanpak ken en doorzetten. Zijn deze personen te vinden, dan sture men ze hier heen, zijn ze er niet, dan sture men er geen. J. RAMONDT. Schoondijke, October 1945. Wij zonden bovenstaand ingezonden stuk naar het Hoofd van het Streekbureau West Zeeuwsch-Vlaanderen", met Verzoek hierover inlichtingen te willen verstrekken. Hierop ontvingen wij onderstaand schrijven: Bovenstaand ingezonden stuk bevat zoo veel pertinente onjuistheden, dat het mij niet lust hierop commentaar te leveren; ben echter bereid den heer Ramondt in 't bijzijn van den heer Buijsing verschillen de gegevens te toonen. Ik ben de Redactie echter dankbaar voor de geboden gelegenheid. Hoofd van het Streekbureau „West Zeeuwsch-Vlaanderen" Ir. C. H. VAN AMEROM. Wij teekenen hierbij aan, dat een vorige maal de journalisten in contact zijn ge weest met de burgemeesters en met de be volking. Het ging er thans om te toonen welke resultaten reeds zijn bereikt en de Nederlandsche pers blijvend voor West Zeeuwsch-Vlaanderen te interesseeren. In dien men de in Holland verschijnende dag bladen leest, weet men hoe de geheele pers zich moeite geeft de aandacht op den nood in West Zeeuwsch-Vlaanderen te vestigen. Den geheelen dag hebben de journalisten verder in dit) gewest doorgebracht; slechts een, korte voorbespreking is in Terneuzen gehouden. Beslist onjuist achten wij het, dat de tinzender twijfelt aan de juistheid van de) cijfers door een officieele instantie verstrekt. (Red.)

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2