tl DE VRIJE ZEEUW ifj Itl Jaargang VRIJDAG 2 NOV. 1945 No. 99 HOE KOM IK AAN GELD? BRITSCH BEVELHEBBER TE SOERABAJA VERMOORD. HERPLAATSINGSRECHT. PERSCONFERENTIE over het beleid van het Ministerie van Handel en Nijverheid. I M& Redactie: S. W. Henry en P. L. D. J. van Oeveren, Redactie-adres: Julianastraat 37, Terneuzen. Dit Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt by de N.V. Fa P. J. van de Sande, Temeuzen. Administratie-adres: Noordstraat 57, Terneuzen ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen ƒ1,50 per 3 maanden, buiten Temeuzen ƒ1,74 per 3 maanden. Bf vooruitbetaling 6,60 per jaar. ADVERTENTIËNPer mm 10 cent, minimum per advertentie ƒ1,50. Rubriek kleine advertentiën 1—5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent' niaximum 8 regels. Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen 1—5 regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentiën bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentiën uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave. Ten behoeve van onze lezers geven wij nogmaals een samenvatting van de wijze waarop men over geld kan beschikken, zoo als we dit vonden in de uitgave van de Regeeringsvoorlichtingsdienst „Commen taar". 1. Iedereen, die bij den girodienst, een spaarbank of welke bankinstelling ook, een tegoed heeft, kan daarover giraal (d.w.z. door middel van overschrijving uit zijn te goed op de girale rekening van een ander, onverschillig bij welke bankinstelling die ander een rekening heeft) beschikken tot een bepaald bedrag. Dit bedrag wordt aldus berekend: a. Voor elke rekening, die vóór 7 Juli 1945 werd geopend 1.000,plus 25 van het saldo op 12 September 1945, tot een maximum van 10.000,per rekening. Indien men dus vóór 7 Juli bij meerdere bankinstellingen een rekening had loopen, geldt het bovenstaande voor elk dezer reke ningen. b. Van iedere rekening, geopend na 7 Juli 1945, maar vóór 12 September, wordt in eerste instantie 25 van-het tegoed per 12 September terstond voor giraal verkeer vrijgegeven. De ƒ1.000.kan men echter in dit verband slechts op één rekening giraal vrij krijgen. Ten deze is een contröle-mogelijkheid geschapen noodig ten aanzien van „zwart geld", dat de be trokkene heeft willen redden door het over verschillende banken te verdeelen door dat de girale beschikking over 1.000. slechts mogelijk is na het afleggen van een in de „Aanvullingsbeschikking'' omschreven en door de Hoofdgroep-Banken te contrö- leeren verklaring. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de bankinstelling, bij welke men uit zijn tegoed de ƒ1.000.voor giraal verkeer wil vrij maken. c. Van rekeningen, geopend na 12 Sep tember 1945, wordt voor giraal verkeer uit sluitend 1.000.op één rekening vrij ge geven. De controle geschiedt hierbij op de zelfde wijze als onder b genoemd. Op deze manier zal het na de inlevering der 100.biljetten (7 Juli 1945) gesig naleerde en nè. 12 September 1945 sterk toe genomen euvel van het splitsen in talrijke kleine bedragen op Verschillende rekeningen door één persoon niet tot gevolg hebben, dat de houders van deze verschillende reke ningen aanzienlijk boven anderen zouden worden bevoordeeld. 2. Indien U geen loon of salaris ont vangt en ook niet op andere wijze de be schikking hebt of kunt krijgen over con tanten, noodig voor noodzakelijk levens onderhoud, kunt U elke 14 dagen 50, in contanten opnemen van Uw girale tegoed en, indien dat niet toereikend is, uit Uw geblokkeerd tegoed, onverschillig waar U dat tegoed hebt staan. Ten aanzien van den girodienst geldt, dat ter verkrijging van deze 50.tegelijk met het chèque-advies een behoorlijk inge vuld en onderteekend formulier G 72, dat verkrijgbaar is aan de postkantoren, moet worden ingezonden. Wil men deze 50. per 14 dagen bij andere bankinstellingen opnemen, dan heeft de betrokken bank zelf daarvoor formulieren, die U, te zelfder tijd met het afhalen, aldaar kunt invullen. 3. Indien U geen loon of salaris ont vangt en ook niet op andere wijze de be schikking hebt of kunt krijgen over con tanten, noodig voor noodzakelijk levens onderhoud, doch wèl bij de een of andere bankinstelling of girodienst een tegoed hebt staan, waarvan U vóór 12 September gere geld gelden hebt opgenomen voor levens onderhoud, kunt U ook thans elke week een bedrag daartoe blyven opnemen, dat gelijk is aan het gemiddelde bedrag, hetwelk U voor 12 September per week daartoe placht op te nemen; echter tot een maximum van 100.per week. De betrokken bankin stelling kan U hieromtrent volledig inlich ten en „wegwijs" maken. 4. Ten aanzien van bepaalde „zelfstan dige beroepen" (dokters, advocaten, kunste naars, enz.) geldt eveneens de mogelijkheid om per week 100.in contanten 'op te nemen. Alweer: wendt U tot de bankin stelling, waar U een tegoed hebt! 5. In alle gevallen, waarin U voor spe ciale doeleinden de beschikking over con tanten moet hebben, waartoe Uw normale inkomen niet voldoende ruimte laat, en waarbij ook girale betaling niet wel moge lijk is, moet U een deblokkeeringsaanvrage, op grond van art. 18 van de Beschikking Deblokkeering 1945 van den Minister van Financiën, indienen bij de bankinstelling of den girodienst, waar U een tegoed hebt. Deze bankinstelling of girodienst zendt dit verzoek terstond door aan de „Afdeeling- Deblokkeering van de Nederlandsche Bank welke binnen redelijken tijd ten aanzien van dit verzoek een beslissing neemt en deze ten srpoedigste bericht aan de bank instelling of den girodienst, via welke U deblokkeering van het verlangde bedrag hebt aangevraagd. Deze bankinstelling of girodienst, waar U derhalve het tegoed hebt, waaruit U putten wilt, licht U om trent bovenbedoelde procedure volledig in en heeft daartoe meestal ook speciale for mulieren beschikbaar. In vele plaatsen zijn dergelijke formulieren, derhalve ten behoeve van een z.g. „individueele" deblokkeering, ook aan de postkantoren verkrijgbaar. Met nadruk zij hierbij nog erop gewezen, dat tallooze betalingen, waarvoor velen contant geld aanvragen, zonder bezwaar uit het giraal tegoed, waarover vrijwel iedereen beschikt, kunnen geschieden (zie punt 1Deze overschrijving geschiedt dan weer op het girale tegoed van den betrok kene, zoodat het onjuist is, dat deze aldus zou worden „opgescheept" met geblokkeerd geld. 6. Ten aanzien van vereenigingen geldt dezelfde procedure als onder 5 genoemd. 7. Pensioengerechtigden, die hun 3- maandelijksch pensioen, uitbetaald in „oud" geld, grootendeels hebben moeten inleveren, kunnen nieuw geld opnemen uit hun tegoed op hun girale rekening en, voor zoover deze niet toereikend is, uit hun geblokkeerd tegoed, alsmede uit het tegoed op hun geld- kaart; een en ander op grond van de alge- meene vergunning no. 28 van de Neder- landsche Bank. Hierbij zijn echter de volgende voorwaar den van kracht: a. Afgifte der betaalmiddelen mag uit sluitend geschieden voor pensioenbedragen, die vóór 26 September 1945 zijn ontvangen, ten behoeve van een periode, welke na dezen datum eindigt; zulks tot het bedrag dat daarvan op een rekening of een geld- kaart is gestort en dientengevolge werd geblokkeerd; b. De gepensionneerde moet door ver toon van een pensioenakte of ander daar mede gelijk te stellen document, bewijzen, dat hij of zij pensioengerechtigd is; het uitbetaalde bedrag moet door het betaal- kantoor op genoemd document worden aan- ge teekend; c. Het in deze vergunning bepaalde ten aanzien van geldkaarten geldt niet voor het Staatsbedrijf van de P. T. T. 8. Voor de kosten ten gevolge van huwe lijk, geboorte of overlijden is bij algemeene vergunning no. 30 van de Nederlandsche Bank een speciale regeling getroffen Deze luidt aldus: a. bij huwelijk kan één der partijen 200.in contanten opnemen uit giraal of geblokkeerd tegoed, terwijl tevens 200. uit geblokkeerd te goed extra wordt vrij gegeven voor giraal verkeer. Dit is slechts mogelijk gedurende een periode, aanvan gende 2 maanden vóór en eindigend 2 maanden nd den datum van het huwelijk. Om deze huwelijksdatum aan te toonen, dient de huwelijksaankondiging of de acte van ondertrouw of het trouwboekje te wor den overgelegd; b. Bij geboorte kan één der beide ouders 200.in contanten "Ppnemen uit het giraal of geblokkeerd tegoed en tevens 200. uit geblokkeerd tegoed extra vrij krijgen voor giraal verkeer. Bij de aan vrage moet worden overgelegd een verkla ring van dokter of vroedvrouw of het trouwboekje. De aanvrage kan slechts geschieden gedu rende een periode van 2 maanden na den geboortedatum c. Bij overlijden kan aan de nabestaan den 200.in contanten worden uitbe taald uit het giraal of geblokkeerd tegoed, tegen overlegging van de overlijdensacte. (Volgens de algemeene vergunning no. 13 werd ten aanzien van overlijden reeds aan de bankinstellingen de bevoegdheid gegeven ten behoeve van levensverzeke ringmaatschappijen gelden te deblokkeeren, noodig tot het voldoen van kosten bij over lijden, tot een maximum van 500.per geval, in contanten). 9. Het geblokkeerde bedrag, dat nog op de geldkaart staat, kan vooralsnog uit sluitend worden gebruikt ter betaling van belastingen; met als eenige uitzondering de pensioentrekkers (zie punt 7). 10. Het tegoed, ontstaan door de inleve ring der ƒ100.— biljetten, kan mede voor alle bovengenoemde doeleinden worden ge bruikt, met uitzondering van girale over schrijving. 11. Met nadruk wordt erop gewezen, dat alle bovengenoemde mogelijkheden om contanten in handen te krijgen of om girale overschrijvingen te doen plaats vinden, evenzeer gelden voor degenen, die géén geldkaart bezitten. Het al of niet beschik ken over een geldkaart speelt hierbij geen rol! Brigade-Generaal A. W. Mellaby, bevel hebber der Britsche troepen te Soerabaja, is Dinsdagavond door een menigte, terwijl hij in gezelschap van een tweetal Geallieer de officieren en een Indonesische leider in een auto terugkeerde van een door hem gehouden conferentie. De Indonesische leider droeg een witte vlag, ten teeken, dat men het vuren zou staken. Niettemin drong een menigte op de auto aan en na eerst een aanval te hebben afgeslagen, naderden later een tweetal Indonesiërs de auto en losten zij schoten in de auto, waardoor de Brigade-Generaal Mellaby direct gedood werd. Door zich dood te houden konden de twee andere officieren, zich na een avontuur lijken tocht, waarbij zij zelfs met motor booten werden achtervolgd, toen zij met een motorboot naar het op de reede liggend oorlogsschip wilden terugkeeren. Generaal Christison, die de mededeeling deed, zeide dat hij den Indonesischen leider Soekarno bevel had gegeven bij hem te komen. Op een vraag of hij Soekarno ver antwoordelijk zou stellen voor den moord, antwoordde hijwis en zeker. Dr. Soekarno heeft bevel gekregen om half elf Batavia- sche tijd op het Hoofdkwartier te verschij nen. De Nederlandsche Regeering neemt met groot leedwezen kennis van den moord op den Generaal A. W. Mellaby, tijdens een bespreking met nationalisten te Soerabaja. Zij heeft haar deelneming betuigd aan de nagelaten betrekkingen en aan de Regee ring van het Vereenigd Koninkrijk. Zij spreekt haar afkeuring uit over de laag hartige daad tegenover een man, die er naar streefde herstel van rust en orde te brengen in het belang van allen. Zij is overtuigd, dat in overgroote meerderheid de Indonesische bevolking naast haar staat in haar afkeuring over het gebruik van zulke middelen. De Raad van Overleg der samenwerkende plaatselijke vakorganisaties schrijft ons: Met ingang van 15 October 1945 is een nieuwe regeling van de arbeidsverhoudingen in werking getreden: het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945. I Krachtens artikel 4 van dat Besluit heb ben werknemers, wier arbeidsverhouding door toedoen van den bezetter of in verband met de onder de bezetting heerschende om standigheden, anders dan uit vrijen wil, is beëindigd, recht op herplaatsing. Dit geldt dus b.v. voor ontslagen Joden, maar ook voor hen, dié door Verwalters e.d. uit hun betrekking zijn verwijderd. Ook zij, die geëvacueerd werden en daar door hun dienstbetrekking verbroken zagen komen in aanmerking voor herplaatsing op den voet van de nieuwe regeling, evenals1 onderduikers. Ten aanzien van de laatsten is uitdrukkelijk bepaald, dat zij in elk ge val gerekend moeten worden hun arbeids verhouding anders dan uit vrijen wil te hebben beëindigd. Degene, die van dit herplaatsingsrecht gebruik wil maken, moet zich daartoe bij zijn vroegeren werkgever aanmelden binnen een maand, nadat de gelegenheid daartoe voor hem ontstond. In de meeste gevallen ontstaat die gelegenheid door het in wer king treden van het Besluit. De aanmel ding bij den ouden werkgever dient dus uiterlijk op 14 November 1945 te geschie den. De wederindienstneming moet geschie den binnen twee dagen na de aanmelding en wel op de voorwaarden, zooals die thans in het bedrijf gelden. De werknemer, die in een andere dienstr betrekking werkzaam is, doch die weder bij zijn vroegeren werkgever wenscht terug te keeren, kan met het oog daarop ontslag nemen, zonder dat hij daarvoor toestem ming behoeft van den Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Er is hem ANNEXATIE IS VERGOEDING VOOR ZEELAND, LIMBURG, BETUWE, WIE- RINGERMEER ENZ. echter geen vrijstelling toegekend van de verplichting, den gewonen termijn van opzegging in acht te nemen of anders schadeloosstelling te betalen. Ook de werknemer, die ziek is, kan zich voor herplaatsing aanmelden. Hij heeft dan aanspraak op ziekengeld van den dag der herplaatsing af. De werkgever is niet verplicht tot her plaatsing over te gaan, wanneer de werk nemer aangesloten is geweest bij de N. S. B. of een daaraan verwante fascis tische organisatie of instelling, daarvoor werkzaam is geweest, propaganda heeft ge maakt e.d. Geschillen over de herplaatsingsregeling kunnen worden voorgelegd aan den Direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, die een bindende beslissing geeft. Bij eventueele moeilijkheden, kan men zich het beste wenden tot zijn vakbonds- afdeeling of tot de Bureaux voor Arbeids recht. Op 31 October werd te Terneuzen een persconferentie gehouden, waar de perschef van deze persdienst van het Departement van Handel en Nijverheid, de heer Weis glas, sprak over het beleid van genoemd departement bij het herstel van ons land De vergadering werd geleid door den Voor zitter van de Kamer van Koophandel, Majoor Koch. De heer Weisglas begon zijn inleiding met de verklaring, dat Den Haa» nauw contact houdt met Zeeland; dat men zich bewust is, dat Zeeuwsch-Vlaanderen een uithoek is, maar tegelijk een belangrijk stuk van Nederland. Het bezoek van Ministers aan dit gewest kan dienen als bewijs, dat men oog heeft voor de vele problemen waarmee dit stuk van Neder land heeft te kampen. Dat Zeeuwsch- Vlaanderen geïsoleerd ligt, heeft spreker op zijn reis hierheen op eigenaardige wijze kunnen merken. Hij heeft n.l. als zwarte handelaar moeten optreden toen hij bij den tunnel te Antwerpen geen francs bleek te bezitten en de controleur hem adviseerde ergens in een estaminet wat guldens voor francs te wisselen! Komende tot zijn eigenlijk onderwerp: het economisch bestel van ons land, zei spreker, (>dat op dit terrein de problemen legio zijn en sommige voorloopig haast onoplosbaar. We bezitten weinig goederen. Het is zaak om er zuinig mee te zijn, wat moeilijk is. Het is eveneens zaak zé zoo rechtvaardig en efficieus mogelijk te ver deelen, wat nog veel moeilijker is. Een. centraal planbureau, of hoe het heeten zal, is bezig een welvaartsplan op te stel len dat systematisch de mogelijkheden die bestaan, zal bekijken, aangepast aan de situatie waarin we nu verkeeren. We voe ren goederen in. Bij de distributie doet zich t transportprobleem gelden. We hebben eigen productiemogelijkheden. Deze worden weer beperkt door het tekort aan kolen. Door de Amerikaansche kolen- staking moesten we per dag 4500 ton kolen missen. Het eerste schip zal begin Novem- ber m Amerika weer verladen worden. De productie van onze mijnen is bijna vol- om de minimum-behoefte van 26.000 ton per dag te dekken. De arbeidersleiders in t mijndistrict ver klaarden: Wij zullen zorgen, dat dit getal bereikt wordt. De verstandhouding met de Overheid is goed, de verzorging der mijn werkers bevredigend. Alleen het tekort aan miinwerkers is nog steeds nijpend. Was vlak na de bevrijding op economisch gebied telkens een incidenteel ingrijpen noodig om ergens in een tekort te voorzien nu kunnen er centrale richtlijnen worden getrokken, wat tot een billijker verdeeling van de aanwezige grondstoffen zal leiden. Sprekende over ons handelsverkeer als zoo- dame zei inleider, dat met kracht gewerkt wordt om te bereiken, dat we, als vroeger weer waardige handelspartners zullen worden. Economische missies en handels delegaties naar Tsecho Slowakije, Denemar ken. Zlweden. Engeland en Amerika zijn daar t bewijs van. Het resultaat van deze missies is niet ongunstig. Het is nood zakelijk, dat we op de exportmarkt komen. Met buitenlandsche deviezen kunnen we

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1