DE VRIJE ZEEUW N DINSDAGI30 OCT. 1945 No. 98 EN EEN BOODSCHAP VAN DE KERKEN. ober ■'S BELANGRIJKE REDE VAN PRESIDENT TRUMAN. GENERAAL-MAJOOR KRULS BEVORDERD LUISTERBIJDRAGE WORDT 1 NOVEMBER INGEVOERD. PROEFVLUCHT NAAR NED.-INDIË MET MEDENEMING VAN POST. 1945: ïur v.m. Ie Jaargang iur v.m. nderdag 1. nderdag 60 Redactie: S. W. Henry en P. L. D. J. van Oeveren. Redactie-adres: Julianastraat 37 Temeuzen Dit Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt bij de N.V. Fa P. J. van de Sande, Temeuzen. Administratie-adres: Noordstraat 57 Terne,,™ ABONNEMENTSPRIJS Binnen Temeuzen ƒ1,50 per 3 maanden, buiten Temeuzen ƒ1,74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling f6 60 oer iaar ABVERTENTIËN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie ƒ1,50. Rubriek kleine advertentiën 1—5 regels 60 cent- iedere regel meer 12 cent- maxunum 8 regels. Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen 1—5 regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent Met vermelding hr£LT«r s cent, van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentiën bij regelabonnement tegen verminderd teriS ^t op iSgTeSSfar 2 68 bUreaU Inzending van advertentiën uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave. Berechting en behandeling van politieke gevangenen. Het Interkerkelijk Overleg van de Nederl. Herv. Kerk, de R.-K. Kerk. de Geref. Ker en, de Geref. Kerken (H.V.), de Chr. eref. Kerk, de Oud-Katholieke Kerk, de an,g. Luth. Kerk, de Rem. Broederschap a de Alg. Doopsgezinde Sociëteit, heeft mraill 5 j^olgende Kanselboodschap doen uitgaan: _,et is U bekend, gemeente, hoe de Ker- - 121 Nederland zich in den bezettingstijd hebben verzet tegen den Duitschen onder drukker en telkens openlijk hebben gepro- :rneuzen. testeerd tegen de door hem gepleegde on- jurg. menschelijke handelingen. Zij hebben Boodschappen doen uitgaan, welke met vreugde en dankbaarheid door ons volk werden begroet. Toen God in Zijn groote barmhartigheid Noord- 00k ons volk de vrijheid heeft geschonken, hebben de Kerken opgeroepen tot een ver nieuwden dienst aan God den Heer, opdat i Axel. Hem, in woord en daad dank zou worden 1 gebra ht voor de verlossing uit zoo grooten nood. Tabaks- Met klem drongen de Kerken erop aan, 'ertentie- dat door de Overheid de door God haar oekomen opgedragen taak: gerechtigheid te beoefe- JONGE, nen, zou worden vervuld en het recht tegen :en.allen, die het schonden, zou worden gehand- luweeler haafd. Maar tegelijk hebben zij het volk te bezor- aangezegd zich niet te laten overheerschen aat 148, door wraak- en haatgevoelens. De Kerken herhalen thans haar oproep tot het Nederlandsche volk. penhou- Zij doen een ernstig appèl op ambts- grientieT dra£ers en gemeente, om allen er van te doordringen, dat het aanzien van ons volk ekomen: g^g^ Qf va]j. met <je beantwoording van de rneuzen. j vraag- 0f naar recht of naar wraak en ar bruin haat in Nederland wordt gehandeld. Dit en, tus- geldt met name voor de behandeling van Schoon- de politieke gevangenen. De Kerken ach- e beloo- ten het een smaad voor ons volk, wanneer irgen bij na vijf jaren strijd tegen rechtsverkrach- istraat 2, ting en vijf jaren lijdien onder de gruwelijk ste methoden van het Duitsche barbaris- kii van me' een dergelijke booze geest vat op ons de Pont v°lk zou hebben gekregen, ndenken Daarom stellen de Kerken zich achter de g te be- Overheid, wanneer deze, naar haar hooge DOPPE- heilige roeping het recht handhavend, on- iikstraat recht en willekeur in de behandeling dezer gevangenen met kracht tegengaat. In den naam van God ontzeggen de veg Ter- Kerken aan een ieder het recht om na de en loon- beslissing door de aangewezen instantie tl. Tegen nog recht naar eigen inzicht toe te passen. 3 bezor- De Kerken doen een beroep op het Neder- RUIJNE. landsche volk, in zijn gedragingen ten aamslag. opzichte van de politieke gevangenen en aan een hun kinderen te toonen, door den boozen Duitschen geest niet te zijn besmet, maar blijk te geven van het besef, dat ook bij strikte handhaving van het recht, de barm hartigheid van Christus moet worden be tracht. Tenslotte doen de Kerken een beroep op alle betrokkenen, opddt met een sterken wil in samenwerking van Regeering en volk een zoodanige oplossing van de berechting en de behandeling van de politieke gevan genen worde verkregen, dat wij ons voor God en menschen hierover niet hebben te schamen. LEMAN, Leuzen. 'reis per week. VAN fd eener en Laks el woon king, Washington (Usis). Ter gelegenheid van den Amerikaanschen vlootdag was presi dent Truman Zaterdag aanwezig in New- York, waar hij tijdens een bijeenkomst in het Centralpark een belangrijke redevoe ring heeft uitgesproken, waarin hij vooral ook enkele voorname aspecten van de bui- tenlandsché politiek der Vereenigde Staten belichtte. Na hulde gebracht te hebben aan de Amerikaansche marine voor haar prestaties in den oorlog, zeide de President, dat de vloot op Vj-day uit 1200 oorlogsbodems bastond, alsmede uit meer dan 50.000 hulp- efi landingsvaartuigen en meer dan 40.000 t ^rinevliegtuigen. Op dien dag waren wij #n zeemogendheid, als nooit tevoren in de wereldgeschiedenis is geëvenaard. Nooit zal de geschiedenis dien grooten leider ver geten, die van den eersten dag dat hij aan het bewind was, gestreefd heeft naar het herstel van een stérke Amerikaansche vloot, die ernaar gestreefd heeft om die viootmacht te maken tot een instrument Van een rechtvaardigen en duurzamen vrede en die bij de inspanningen, die hij zich daartoe heeft getroost zijn leven ge geven heeft: Franklin D. Roosevelt. Thans zijn wij bezig met het demobili- seeren van onze marine. Wij zijn bezig schepen op te leggen, vliegtuigeskaders te ontbinden, steunpunten buiten gebruik te stellen en officieren en manschappen uit den dienst te ontslaan. Maar wanneer onze demobilisatie overeenkomstig de plannen geheel zal zijn voltooid, zullen de Vereenig de Staten toch nog de grootste vloot- mogendheid ter wereld zijn. Behalve deze viootmacht zullen wij nog een van de grootste luchtmachten ter wereld bezitten. Waarom willen wij deze groote vloot- en luchtmacht behouden, waartoe hebben wij haar noodig? Reeds vroeger heb ik gezegd, dat wij voor onszelf geen duimbreedte aan grondgebied ergens ter wereld wenschen. Behalve de noodige steunpunten voor onze eigen bescherming, wenschen wij niets, dat aan een andere mogendheid toebehoort. Deze vloot- en luchtmacht hebben wij noodig om de volgende redenen: 1. Wij moeten de militaire verplichtingen nakomen, die wij als lid van de Vereenigde naties op ons hebben genomen, n.l. een duurzamen vrede, zoo noodig met geweld, te waarborgen. 2. Ons leger, onze vloot en onze lucht macht moeten in samenwerking met onze bondgenooten de aan onze verslagen vijan den opgelegde vredesvoorwaarden doen uit voeren. 3. Wij moeten samenwerken met andere Amerikaansche naties, om de territoriale onschendbaarheid en politieke onafhanke lijkheid der landen van het Westelijk half rond te bewaren. 4. In deze verwarde en onzekere wereld moet onze militaire macht paraat zijn, om de fundamenteele taak te vervullen haar opgelegd door onze Grondwet, n.l. te zorgen voor de verdediging van de Vereenigde Staten. Deze vier militaire taken zijn gericht niet od oorlog, niet op verovering, maar op vrede. Wij trachten onze militaire kracht uitsluitend te gebruiken voor het behoud van den wereldvrede, want wij weten, dat zulks de eenige veilige weg is om onze eigen vrijheid te garandeeren. Dat is de basis van de buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten, die stevig gegrondvest is op de fundamenteele begin selen van rechtschapenheid en gerechtig heid. Die beginselen zijn de volgende: 1. Wij zoeken geen uitbreiding van grondgebied of egoïstische voordeelen. Wij koesteren aanvalsplannen tegen geen enke len staat, groot of klein. 2. Wij gelooven in den uiteindelijken terugkeer van souvereine rechten en zelf bestuur tot alle volken, die daarvan met geweld zijn beroofd. 3. Wij zullen geen territoriale wijzigin gen in eenig deel der wereld erkennen, tenzij deze in overeenstemming zijn met den vrijelijk uitgesproken wil van het be trokken volk. 4. Wij gelooven, dat alle volken, die tot zelfbestuur in staat zijn, naar eigen vrije keuze zonder tusschenkomst van eenige vreemde zijde, hun eigen regeerlngsvorm moeten kunnen kiezen. Dit geldt voor Europa, Azië en Afrika en evengoed voor het Westelijk halfrond. 5. Met de hulp van onze bondgenooten zullen wij de verslagen vijandelijke landen helpen naar eigen vrije keuze vreedzame democratische regeeringen op te richten. Wij zullen trachten naar een wereld te stre ven, waarin nationaal socialisme en fascis me en militaire agressie niet kunnen bestaan. 6. Wij zullen weigeren eenige regeering te erkennen, die aan eenig land door eenige buitenlandsche mogendheid met geweld wordt opgelegd. 7. Wij gelooven, dat alle naties de vrij heid ter zee moeten bezitten en gelijke rechten op de scheepvaart van grens rivieren en waterwegen, die door meer dan één land loopen. 8. Wij gelooven, dat alle staten, die in de gemeenschap der volkeren worden opge nomen, toegang moeten hebben op basis van gelijkheid tot den handel en de grond stoffen van de wereld. 9. Wij gelooven, dat de souvereine sta ten van het Westelijk halfrond zonder in vloed van buiten als goede buren moeten samenwerken om hun gemeenschappelijke problemen op te lossen. 10. Wij gelooven, dat volledige econo mische samenwerking tusschen alle volke ren van essentieel belang is om de levens omstandigheden over de geheele wereld te verbeteren en de vrijheid, vrees en vrijheid van gebrek te vestigen. 11. Wij zullen ernaar blijven streven om in alle vredelievende gebieden der wereld de vrijheid van meeningsuiting en de vrij heid van godsdienst te bevorderen. 12. Wij meenen, dat het behoud van den vrede een organisatie van de vereenigde naties vereischt, bestaande uit alle vrede lievende volken ter wereld, die bereid zijn gemeenschappelijk zoo noodig geweld te gebruiken ,om den vrede te verzekeren. De wereld kan geen verzwakking dulden in het hechte voornemen van de Geallieer den om een blijvenden vrede tot stand te bréngen. De wereld kan niet verduren dat de geest van samenwerking der bond genooten, zooals deze tot uiting kwati. tijdens den oorlog, uit elkaar valt. Blijvende samenwerking moet het parool zijn van alle volken. De atoombommen die gevallen zijn op Hirosjima en Nagasaki moeten tot een signaal worden, niet voor de oude methode van isolatie, maar Voor "een nieuw tijdvak van steeds hechtere eenheid en steeds nau were vriendschap tusschen de vredelievend" volken. Meeningsverschillen van den aard die thans onder de volken bestaan, zijn niet hopeloos of onoplosbaar. Er zijn geen con flicten van beteekenis tusschen de zege vierende mogendheden, die zoo diep gewor teld zijn dat zij niet zouden kunnen worden geregeld. Onze Amerikaansche politiek is een politiek van vriendschap en bondge nootschap met alle vredelievende naties en van volledigen steun aan de organisatie der vereenigde volken. Het grootste recht- streeksche gevaar, dat ons bedreigt, is dat van de ontgoocheling, het gevaar van een verraderlijk scepticisme en van verlies van vertrouwen in de doeltreffendheid van in ternationale samenwerking. Een zoodanig verlies van vertrouwen zou altijd gevaarlijk zijn, maar in het huidige tijdvak van de atoomenergie zou het niet minder dan catastrophaal zijn. s-Gravenhage (A.-A.). Met ingang van 1 November is bij Koninklijk Besluit van 26 October de Generaal-Majoor Mr. H Kruis benoemd tot Chef van den Generalen Staf, met den tijdelijken rang van luitenant- generaal. Luitenant-generaal Kruis blijft belast met de waarneming van de functie Chef Staf Militair Gezag. Ook voor aansluitingen radio-eentrales. 's-Gravenhage (A.-A.). Van officieele zijde wordt bekend gemaakt, dat met in gang van 1 November a.s. voor de radio ontvangtoestellen weer luisterbijdrage moet worden betaald. Het bedrag daarvoor is, zoowel voor de ontvangtoestellen als voor de aansluitingen op de radio-centrales, op 1 per maand vastgesteld. Bijzonderheden omtrent de aangifte der toestellen en over de uitreiking van luister vergunningen zullen nader worden bekend gemaakt. Over de plannen, welke de radio- omroep wat de programma's betreft, koestert, verneemt het A. N. P. nog het Volgende Nu de omroep over twee zenders be schikt, zij het dan dat Hilversum 2 behalve 's Zondags, slechts een deel van den dag in de lucht is, is het mogelijk geworden aan de radioprogramma's een ander aanzien te geven dan in de afgeloopen maanden. Sinds den 7den October, den dag, waarop Hilversum 2 weer verscheen, is een groo- tere afwisseling in en een betere verdeeling van licht en ernstig programma, van mu ziek en gesproken woord tot stand geko men, zoodra meer energie ter beschikking staat en Hilversum 2 doorloopend den geheelen dag werken kan, zal pas ten volle getracht kunnen worden, een harmonisch radio-programma te geven. In het alge meen volgt de omroep dén regel, dat tegen over een ernstig programma op den eenen zender een licht op den anderen zender gegeven wordt, dat gesproken woord eenerzijds muziek anderzijds als tegenpool vindt. Het muziekprogramma zal een redelijke verdeeling van lichte en ernstige muziek geven. Met kracht zal de programma leiding er naar streven zoowel in uitvoe ring als gehalte, een hoogpeil te bereiken. Naast c.e eigen orkesten, kleinere ensembles koren: radio philharmonisch orkest (94 musici), omroeporkest (60), amuse mentsorkest (35), theater-orkest (20) Eddy Walis-ensemble. Novelly Seranaders, Can tabile Sylvestre Trio, Fr anken-ensemble verschillende kamermuziek ensembles eri kinderkoren, zullen o.a. het Concertgebouw orkest en andere orkesten, kamermuziek- ensembles en solistische krachten uit Neer- lands muziekleven intensief in het omroep programma werkzaam zijn. In de programma's van voorlichtenden aard zullen de tallooze kanten van het Nederlandsche en internationale leven vooral ook van onze overzeesche gebieden worden bezien. De nieuwsberichtendienst stelt de luisteraars geregeld en volledig °P, i ,oogte van het wereldgebeuren, ver schaft hun op objectieve wijze een blik in hetgeen de dagblad- en periodieke pers van alle richtingen aan belangrijks biedt In talrijke lezingen zullen politieke eco nomische en sociale vraagstukken zoowel internationaal als nationaal aan de orde ge steld worden, rekening houdend met alle schakeeringen van ons volk. Reportages zullen grepen doen uit het actueele gebeu- ren. Regelmatig* zullen beschouwingen gewijd worden aan alle takken van kunst aa" d® fiim' de sPort, aan alles, waarin de Nederlandsche mensch belang stelt. De huidige Engelsche lessen zullen met cur sussen in het Maleisch en misschien ook in andere talen worden uitgebreid. Bijzon dere belangen van huisvrouwen en moeders de werkende vrouw, de kleuter, de school gaande en rijpere jeugd, boeren en tuinders zullen zoo goed redelijk mogelijk in de pro gramma s belicht worden. Speciale pro gramma s zullen voor de Nederlandsche strijdkrachten en voor zieken worden ge geven. Naast de ochtendgymnastiek de denksport. De belangen van de Neder landers in het buitenland en onze overzee sche gebieden zullen bij den omroep een gereed oor vinden. -Ook het religieuze leven van ons land gomt in de radio-programma's naar voren, zoodat aan de religieuze behoeften der ver- schillende gezindten naar de mate van het mogelijke voldaan wordt. Er zijn kerkuit- ze ^dingen °P Zondag, ochtend- en avond wij dingen op alle weekdagen. Het hoorspel, zoowel voor kinderen als ouderen, zal een belangrijk bestanddeel der programma s vormen. .hetu «ebied der kleinkunst: het cabaret, het bonte programma, zal °-e- streefd worden naar een goed peil, naar ernst en luim. Wat de microfoon-artisten betreft Oude bekenden keeren terug, verscheidene nieu we hebben hun intrede gedaan en anderen zullen volgen. De. omroep wil zijn een weerspiegeling van het leven onzer maatschappij in al zijn vormen en kleuren. Naar de verwezen lijking hiervan zal met ernst gestreefd worden. Het karakter van onzen tijd ligt in deze drie woorden: inspanning, span ning, ontspanning. :Zij zullen ook het richt snoer zijn voor samenstelling en uitvoering van het radio-programma. U KOMT TOCH OOK? Dinsdag 6 November, 8 uur 's avonds, Concertgebouw Temeuzen. advertentie-kolom en lees zorgvuldig uw Krant. 's-Gravenhage (A.-A.). De Directeur- Generaal der P. T. T. maakt bekend: Op 7 November a.s. zal van Regeeringswege een proefvlucht naar Nederlandseh-Indië worden uitgevoerd. Het toestel vertrekt dien dag van het vliegveld Schiphol en zal na 4 of 5 dagen te Batavia landen. Met deze vlucht zal post voor geheel Ned Indië worden meegegeven. Ter verzending zijn toegelaten gewone (niet aangeteekende) brieven en briefkaar ten. Expres-bestelling is niet toegestaan. Het tarief voor de verzending met deze vlucht bedraagt bij vooruitbetaling voor brieven 30 cent per 10 gram en over restend gedeelte van 10 gram, en voor briefkaarten 20 cent voor elke kaart. De aandacht wordt erop gevestigd, dat alle met dit vliegtuig te vervoeren post te Batavia zal

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1