fficiëele Publicaties. DEENüCHE NATIONAAL-SOCIALISTLN MOGEN DEELNEMEN AAN DE VERKIEZINGEN. QUISLING INDERDAAD DOODGESCHOTEN. gratis veerdiensten over de WESTERSCHELDE. BEL CANTO. WIE IS Dr. Ir. BAKKER SCHUT. OOSTBURG. KORTE BERICHTEN. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Mededeelingen Voedselvoorziening. ANNEXATIE IS BETER DAN EMIGRATIE. Kopenhagen (Reuter). De Deensche nazi-partij zal deel mogen nemen aan de Verkiezingen, die op 30 October zullen worden gehouden. Dit wordt medegedeeld in een officieele verklaring van het Deen sche ministerie van Binnenlandsche Zaken. Weliswaar heeft de partij nog geen candi- daten gesteld, maar aldus de verklaring het is grondwettelijk onmogelijk een partij uit te sluiten, die bij de vonge ver kiezingen vertegenwoordiging kreeg in het parlement. Londen. (Reuter.) Naar aanleiding van het bericht over Quisling's executie m Aftonposten heeft Reuter bij de ^oorsche ambassade te Londen geïnformeerd. Het bericht werd bevestigd. Quisling werd Woensdagnacht omstreeks twee uur dood geschoten. Men vermoedt, dat de executie in het fort, waar hij gevangen zat, ge schiedde. WAAKZAAMHEID ECHTER VEREISCHT Zooals men in ons vorig blad heeft kun nen lezen, ligt het in de bedoeling, dat de veerdiensten over de Wes ter-Schel de bin nenkort gratis worden uitgevoerd Wii hebben ons, m verband met dit be richt, gewend tot de N. V. Transportmaat schappij te Terneuzen, die den dienst Ter- neuzenHoedekenskerke verzorgt. f Men deelde ons mede, dat het bestuui der provincie zich tot op heden nog nict met deze maatschappij in verbinding heeft gesteld, teneinde er voor te zorgen, dat ook hier een regeling getroffen zou worden, op dat ook de tarieven voor dezen veerdienst zouden komen te vervallen. De zaak is zeker van belang. We mogen toch niet aannemen, dat het provinciaal bestuur niet zal zorgen, dat op denzelfden dag, dat de veerdiensten Vlis- singen(Breskens en Walsoorden Kruimn gen gratis zullen worden bediend, er geen gratis veerdienst tusschen Terneuzen en Hoedekenskerke zou zijn. Dat het publiek van Terneuzen en om liggende gemeenten zou worden gedwon °en ofwel extra kosten te maken ofwel eerst 5 kwartier in de tram naar Walsoor den te schommelen. .M. Van harte hopen wij, dat er alsnog tijdi;, een regeling zal worden getroffen, opdat het reizend publiek van Terneuzen en om- liggende gemeenten niet onevenredig zal worden belast. Het concert, dat Donderdagavond werd gegeven door bovengenoemd knapenkoor in het Concertgebouw te T®™euzen, kan geslaagd worden genoemd. Het was pret tig te mogen constateeren, dat het ko was vooruitgegaan. Dit kwam voorname lijk tot uiting in de liederen, die we reeds eerder van dit koor boorden. Het zal duidelijk zijn wat een werk er aan moet zijn voorafgegaan, om met „die apen van jongens" (zooals een moeder 1 de zaal het uitdrukte) zoon resultaat te behalen en dit in den tijd van nog geen iaar Dit is een flinke prestatie, waarvoor den leider alle lof toekomt. De zangeres Jo Ruimbeke, bracht haai liederen met een prachtig, licht aan®P™p kend geluid, dat in alle registers warm getint bleef. Zij voldeed in alle genre s der liederen en aria's die zij vertolkte uitste kend. Het publiek toonde zich zeer mge nomen met haar optreden. r Het bleek nu, dat we aan den vooravond staan van het éénjarig bestaan van dit koor. Pierre van Hauwe werd door zijn leerlingen met een leuk speechje en een blijvend aandenken verrast, waardoor hij zichtbaar was aangedaan. Aan het slot dankte hij zijn medewerkers en vestigde de aandacht van het publiek op de pianiste José van PuijveWe die altijd de bescheiden plaats van begeleidster aan de piano inneemt en daardoor wat te veel op den achtergrond blijft. Hij verzocht he publiek haar nu eens te gedenken met een flink applaus, waaraan graag en met warmte werd voldaan. Van verschillende zijden werd ons ge vraagd iets meer te vertellen over den per soon van Dr. Ir. Bakker iSchut, die Maan dagavond, 29 October, om TV2 uur in het Concertgebouw te Terneuzen zal spreken over het onderwerp: ,,Is Annexatie ge wenscht?" Over ditzelfde onderwerp spreekt de heer Bakker Schut Dinsdagmiddag, 30 October, te Breskens en Dinsdagavond te Axel. De heer Bakker Schut werd geboren op 29 Januari 1903 te Rotterdam. In 1927 be haalde hij het ingenieurs-diploma en pro moveerde in 1933 tot doctor in de Techni sche Wetenschap te Delft. Tevens is hij andidaat in de rechtsgeleerdheid. Na als ingenieur gewerkt te hebben bij de ,,Betonfabriek N.V. „De Meteoor" te Je Steeg en bij de N. V. Philips te Eind- koven af deeling woningbouwwerd hij r 'enieur van gemeentewerken te Gronin gen. In 1935 werd hij Inspecteur van dc oikshuisvesting voor Groningen en Nqprd- Prenthe, waarbij hij nog tal van functies be kleedde. Van 1938jl940 was de heer Bak ker Schut lid van de Staatscommissie voor de herziening der Woningwet en werd, na Inspecteur te zijn geweest van de Volks huisvesting voor Noord-Holland (behalve Amsterdam en het Gooi) en voor het Noor delijk gedeelte van Zuid-Holland, in 1941 Directeur van het Bureau van den Rijks dienst voor het Nationale Plan. Van tal van commissies maakt de heer Bakker Schut deel uit. Van zijn publicaties noemen we: „Indu strie en Woningbouw," „Economie en Ste- debouw," „Nationaal Plan en Streekplan," ,,De regeling der bebouwing buiten de kernen," „Planologie," „Uitbreiding Neder- landsch grondgebied gewenscht?" In tal van tijdschriften verschenen arti kelen van zijn hand. De heer „Bakker-Schut heeft een speciale studie gemaakt van de problemen, welke samenhangen met annexatie en mag op dit gebied als een der meest deskundigen in den lande worden beschouwd. Wij krijgen in Zeeuwsch-IVlaanderen niet zoo heel veel gelegenheid om sprekers van formaat uit Holland te hooren. Reden te over om deze gelegenheid niet ongebruikt voorbij te laten gaan. Vereeniging ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch- Vlaanderen. Hn de op Vrijdag 19 dezer gehouden druk bezochte vergadering van de afdeeling Oostburg der Vereeniging ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch-Vlaan deren, zijn opgericht 2 onderafdeelingen: van oorlogsgedupeerden en voor cultureele belangen. De tijdelijke voorzitter, de heer Van Kampen, gaf in zijn openingsrede in 't kort nog eens weer het doel der vereeniging en de noodzakelijkheid om onderafdeelingen te stichten door de groote verscheidenheid van de belangen. IVóór alles aldus spreker moet ge streefd worden naar een goede samenwer king. Er moet een harmonieus geheel komen. Hij memoreerde het leed, dat over vele inwoners van West Zeeuwsch-Vlaan- deren gekomen was en vroeg dit indachtig tig te willen zijn in deze Octoberdagen. De tijdelijke secretaris, de heer Bols, besprak het doel van de onderafdeeling oorlogsgedupeerden. Spreker bracht in her innering de wintermaanden 1944'45 toen we geduldig in de rij, aan regen, later aan tocht blootgesteld, onze beurt afwachtten bij de uitdeeling van de eerste Belgische Roode Kruis pakketten. Tóen aldus spreker hadden we elkaar moeten vinden om te komen tot één „vereeniging". Bij het bezoek van H. M. de Koningin hadden we als „vereeniging van oorlogsgedupeer den" aan Haar moeten zijn voorgesteld. Evenzoo bij het bezoek van H. K. H. Prin ses Juliana en later aan Ministers en andere autoriteiten bij hun bezoek aan West Zeeuwsch-Vlaanderen. Laat, doch niet tè laat, is nu een ver eeniging opgericht met deze onderafdeeling. Komende tot het eigenlijke doel, wees spreker er op, dat in de overige plaatsen van het Gewest soortgelijke plaatselijke vereenigingen met dezelfde onderafdeelin gen worden opgericht met het uiteindelijke doel, alle belangen op een centraal punt voor geheel West Zeeuwsch-Vlaanderen samen te brengen en in studie te nemen. Het is wel eigenaardig, dat de klachten gelijk zijn of ze nu van Oostburg, van Sluis of van Breskens of van IJzendijke of van waar ook komen. De gemoedelijkheid der West ZeeuwschnVlamingen kennende, wees spreker er op, dat de oorzaak elders moet worden gezocht. Hiervoor zullen alle krachten worden samengebundeld. Alle ..gegronde" klachten worden onderzocht, lei bevoegder plaatse doorgegeven, des noods gepubliceerd. Vervolgens gaf de tijd. voorzitter het woord aan den heer Bot, als lid van de Commissie ter verdeeling der adoptie- goederen van Schiedam. Deze gaf een over zicht van de talrijke moeilijkheden om te komen tot een eerlijke verdeeling. De groote verscheidenheid der goederen, ge brek aan vervoer en vooral opslagruimte zijn een hinderpaal geweest om tot het ge- wenschte resultaat te komen. Hij stelde ien spoedige aanvang van de uitdeeling, waarbij in tal van gevallen tot loting zal moeten worden overgegaan, in het voor uitzicht. Bij de gedachtenwisseling over dit onder werp ontspon zich een discussie over het vaststellen van de diverse categorieën van gedupeerden, waarbij meermalen de dank baarheid aan de inwoners van Schiedam tot uiting kwam. Aan het slot wees de tijd. voorzitter er nog op, dat de onderafdeeling „cultureele belangen sport", nog nader wordt uit gewerkt door de 8 daartoe aangezochte leden. 24 Nieuwe leden traden tot de vereeni ging toe. Bijzondere Raad van Cassatie. In het gebouw van den Hoogen Raad heeft de Bijzondere Raad van Cassatie, volgens de N. R. Cr., zijn eerste openbare zitting gehouden, onder presidium van Mr. H. Haga. Onder meer werd ook behandeld het cas satieberoep van E. de Kerf, uit Axel, die door het Bijzonder Gerechtshof is Veroor deeld tot 20 jaar gevangenisstraf. Uit het verhoor bleek, dat De Kerf was toegetreden tot den landstorm. 'Hij was te Apeldoorn commandant van een stuk Duitsch afweergeschut en had enkele malen opdracht tot vuren gegeven. Ook heeft hij deelgenomen aan de groote razizia te Apel doorn, waarbij 8000 mannen naar Duitsch- land werden gevoerd en ruim 20 gedood. In zijn bezit werden bij arrestatie aangetrof fen 8700 en enkele gouden sieraden, welke sieraden hij uit een boerenwoning te Ochten had meegenomen. De procureur-fiscaal eischte in deze zaak tegen verdachte de doodstraf. Uitspraak 31 October. Termijn aangifte oorlogsschade verlengd. Het Ministerie van Financiën brengt ter algemeene kennis, dat de termijn voor in diening van aangiften wegens oorlogs schade, zooals bedoeld in artikel 8, lid 1, van het besluit overgangsregeling oorlogs schade (K. B. van 16 Juni 1945, Staatsblad no. F. 98), welke termijn aanvankelijk ver lengd is tot 31 October 1945, nader verlengd wordt tot 1 Januari 1946. De Schade-enquête-commissies zullen dienovereenkomstig de aangiften tot laatst genoemden datum alsnog in ontvangst nemen zonder nader onderzoek naar de oorzaken der vertraging. De spoorwegen in Nederland. Naar medegedeeld wordt, zal er een jaar of 5 mee gemoeid zijn, om de spoorwegen in Nederland weer op het normale peil te brengen, als een gevolg van de door de Duitschers toegebrachte vernielingen aan bruggen, stations en verschillende instal laties, de schade aan de lijnen, door het opbreken en wegvoeren van rails, het weg voeren van de electrisehe bovenleidingen op het geëlectrificeerde gedeelte en het rooven van het rollend materieel. (A.N.P.-Aneta - Herr. Nederland - B.B.C.) De Eerste Kamer heeft Donderdag het wetsontwerp, hou dende regelen omtrent de voorloopige Staten-Generaal aangenomen, met 16 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de Anti-Revolu tionairen en de Christelijk-Historischen Pollema, De Savornin Lohman en De Vos van Steenwijk. Tijdens de bijeenkomst deelde de Minister van Binnenlandsche Zaken mede, dat een ingrijpende wijziging van de Kieswet is te verwachten. Voorts wordt overwogen de 3 verkiezingen op één dag te doen plaats vinden, hetgeen een bespoediging zal betee- kenen. Memorie van Antwoord. In de Memorie van Antwoord der Regee ring op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer omtrent het wetsontwerp tot goed keuring van het Handvest der Vereenigde Naties heeft de Regeering enkele belang rijke verklaringen afgelegd. Onze vroegere neutraliteitspohtiek zal onder de verander de omstandigheden niet meer kunnen ge handhaafd worden. De Regeering acht blokvorming niet gewenscht. Zij acht den tijd nog niet gekomen om te oordeelen over de denkbeelden ontwikkeld door Generaal De Gaulle. In verband met het lidmaat schap van de Vereenigde Naties zal het noodzakelijk zijn, dat Nederland voort durend over een gewapende macht kan be schikken. De situatie in Indië. Als een onmiddellijk gevolg van de 2 dagen geleden tusschen Soekarno en den politieken adviseur van het Nederlandsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken Maberley Benning gevoerde besprekingen, geeft een verklaring namens de z.g. Indo nesische Regeering van Ir. Soekarno uit drukking aan de bereidheid van de Indo nesische leiders, om alle belanghebbenden te ontmoeten om de toekomst van Indo nesië te bespreken. Deze beslissing beteekent een aanzien lijke verandering in de houding der Indo nesische nationalisten, ten aanzien van een bespreking met Nederlandsche autoritei ten, die zij tot dusverre hebben geweigerd te ontmoeten, behalve onder auspiciën van Geallieerde autoriteiten. Vooraf werd reeds gemeld, dat in het huis van Soekarno te Batavia Donderdag middag een conferentie was begonnen, waaraan deelgenomen werd door het z.g. republikeinsche kabinet en de vooraan staande leden van het z.g. Werkcomité. De voornaamste leden van het oppermach tige Werkcomité waren toen ook van mee ning, dat met de Nederlanders zoo spoedig mogelijk besprekingen moesten plaats vin den. Om 10.30 uur Bataviatijd, zijn Donderdag te Soerabaja de eerste troepen zonder verzet aan land gegaan. Er waren geen Neder landsche troepen bij. De bemanningen van de vliegtuigen, die de landingen van uit de lucht beschermden, melden, dat er veel rood witte vlaggen zichbaar waren, maar dat er geen teekenen van verzet waargenomen konden worden. De landingen werden uit gevoerd door de 49e Britsch-Indische infan teriebrigade. De brigade, die Ambarawa en Magelang bezette, viel een vriendelijke onvangst ten deel. In Semarang zijn alle banken door de Geallieerden overgenomen, die ook het radio-station contróleeren. Zusters van Missieposten op Java behouden. Het Provinciaat van de Zusters van het Arme Kindje Jezus te Maastricht heeft uit Nederlandsch-Indië bericht ontvangen, dat de Zusters van deze Orde, die hun Missie posten voornamelijk op Java hadden, allen behouden door den oorlog zijn gekomen. Zij waren in vrouwenkampen opgesloten en hebben daar verschrikkelijke ontberingen moeten doormaken. Doodstraf veranderd in dwangarbeid en daarna in gevangenis. De voormalige Fransche generaal Dentz, die Hooge Commissaris in Syrië is geweest en op 20 Aug. j.l. ter dood is veroordeeld, was sinds zijn veroordeeling opgesloten in de doodencel van de gevangenis te Freanes. Het doodvonnis werd veranderd in een uit spraak waarbij Dentz levenslange dwang arbeid kreeg. Thans heeft De Gaulle ook de ten uitvoerlegging van dit vonnis opge schort in verband met den leeftijd van den veroordeelde. De dwangarbeid zal dus gevangenisstraf worden. Dentz werd ver volgd wegens het afstaan van Fransche bases aan de Duitschers, en wegens verzet tegen de vrije Fransche troepen bij hun binnenrukken in Syrië. Robert Ley pleegde zelfmoord. Robert Ley, de voormalige leider van Hitler's arbeidsfront, hêeft in de gevangenis der oorlogsmisdadigers te Neurenberg zelf moord gepleegd. Volgens mededeeling van Burton Andrews, die de leiding heeft van het toezicht in de gevangenis heeft Ley zich Donderdagavond met een strook van een badhanddoek verhangen, aan een stort- pijp van de toiletinrichting in zijn cel. De herstelbetalingen van Roemenië aan Rusland zullen voor bijna 50 van het totaal be staan uit olie en de helft van deze olie komt uit Geallieerd bezit. De maatschappijen verklaren, dat zij prijzen ontvangen die beneden kostprijs liggen. De betaling wordt zóólang uitgesteld, dat de Roemenen aan de maatschappijen momenteel meer dan 10 millioen gulden schuldig is. ZELFVERZORGING BROOD. De verwachting, dat het brood spoedig vrij zou komen, gaat niet in vervulling. Ook de zelfvenzorgingsregeling voor brood blijft dus bestaan. Het zelfverzorgings- rantsoen zal voor het seizoen 19451946 bedragen 156 kg tarwe per persoon onge acht den leeftijd. Daarboven wordt evenals vroeger nog een toewijzing verstrekt per persoon (ge zinslid) van 25 kg graan of 10 kg peul vruchten of 15 kg graan -|- 5 kg peul vruchten. Laatstbedoelde toewijzing geldt eveneens voor landarbeiders, die bij den desbetreffen- den teler werkzaam zijn, voor zoover zij in den landbouw hun hoofdberoep vinden, en voor hun gezinsleden. Om voor een toewijzing als bovenbedoeld in aanmerking te kunnen komen, moet de teler zich in de week van 22 tfm 27 October a.s. bij zijn P. B. H. vervoegen ter invul ling van een aanvraagformulier. Bij deze gelegenheid dient de teler tevens de stam kaart van alle personen voor wie hij graan en/of peulvruchten aanvraagt ter controle over te leggen, dus ook de stamkaarten van zijn arbeiders en hun gezinsleden. Op grond van zijn ingediende aanvraag zal de teler kort nadien een schriftelijke toewijzing ontvangen, welke hem het recht geeft de aangevraagde hoeveelheden te be houden of anders gezegd: niet m te leveren. REGISTRATIE EN TOEWIJZINGEN UIT EIGEN OOGST. Alle veehouders worden er op attent ge maakt, dat in de week van 2227 Oct. a.s registratie van den veestapel moet plaats hebben bij de P.B.H.'s zulks naar den toe stand op 14 October 1945. Verder zij meegedeeld, dat landbouwers welke voor hun paarden geen havertoewij- zing hebben gekregen, omdat geen haver is verbouwd, en dus de normale meng voedertoewijzingen ontvangen, deze, indien gewenscht met ingang van de periode 28 Oct.(24 Nov. a.s. uit eigen oogst mogen opnemen in den vorm van gerst of veld- boonen. Met ingang van dezelfde periode mogen ook de toewijzingen voor het rund vee, voor zoover deze worden verstrekt, uit eigen oogst worden opgenomen. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door de P.BH.'s.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2