PROVINCIAAL BOERENLEIDER VEROORDEELD TUT VIJF JAAR INTERNEEKING. BEZOEK VAN JOURNALISTEN AAN WEST-ZEEUWSCH-VLAANDERi N. HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. PLANNEN VOOR VLIEGVELD BIJ TERNEUZEN. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS De 4)6-jarige A. C. Zandee, landbouwer te Woensdrecht, die, als NjS.B.-er van Juni 1943 af de functie van provinciaal boeren leider voor de provincie Noord-Brabant had uitgeoefend, en die bovendien lid was ge weest van de Nederlandsch-Duitsche kui tuurgemeenschap en begunstigend lid van de Germaansche SS., werd door de Ber gen op Zoomsche Kamer van het Tribunaal veroordeeld tot 1) intemeering voor den tijd van vijf jaar, 2) ontzetting uit het actief en passief kiesrecht, 3) ontzetting uit het recht tot uitoefening van een functie in overheids- of semi-overheidsdienst en 4) verbeurdverklaring van zijn goederen tot een bedrag van 2000. (A.hA.) Belangstelling van overig Nederland neemt toe. Dinsdagmorgen 16 October was door den dienst van den Wederopbouw een perscon ferentie belegd in Hotel „Rotterdam te Terneuzen. Ongeveer 35 journalisten uit geheel Nederland waren hierbij aanwezig. De bijeenkomst werd geopend door Ir. van Amerom, waarna Kapitein Van Dorp de journalisten een overzicht gaf van den stand der werkzaamheden in het, naar hij zeide, volgens de Engelschen zwaarst ge teisterde gebied van Europa, West Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze streek behoort, evenals het overige deel van Zeeland, tot Nederlands meest vruchtbare gebieden. In hoofdzaak gericht op landbouw (suikerbieten, vlas) en vee teelt, hebben zich in den loop der jaren ook verschillende belangrijke industrieën in Zeeuwsch-(Vlaanderen gevestigd. Helaas is de geografische ligging, voor wat betreft den band met Nederland, een ongunstige. Afgesneden van de rest van Nederland door breede wateren, vanuit het Noorden slecht te bereiken, heeft de bevolking Van deze streek steeds het gevoel gehad stief moederlijk behandeld te zijn. Wanneer men nagaat, dat ongeveer 60 van het grond bezit en 00 van de kapitaalinvesteenng in niet-Nederlandsche handen is, geeft dit wel te denken. Gelukkig wijzen de tee kenen erop, dat het vernielde West Zeeuwsch-Vlaanderen op het oogenblik in het brandpunt van de belangstelling staat. Een aan de journalisten aangeboden schadegrafiek toont aan, dat verschillende gemeenten een dusdanig verlies aan woningen hebben geleden, dat een defini tieve wederopbouw zich niet kan be palen tot het hier en daar bijbouwen van woningen, maar dat het reconstructieplan van deze plaatsen neerkomt op een vrijwel totale vernieuwing hiervan met alle streek- en stedebouwkundige problemen en eischen hieraan verbonden. Het is onmogelijk zich een voorstelling te vormen van den chaos, teweeggebracht door de bombardementen, beschietingen, inundaties, enz. De twee groote problemen, waarvoor men zich gesteld zag, waren: de puinrui- ming en het noodherstel. Wat de puin- ruiming betreft, dit moest in een streek als deze krachtig ter hand genomen wor den, teneinde het gevaar voor het zich in de puinhoopen vormen van woonplaatsen voor ongedierte, met als gevolg, de risico van het uitbreken van besmettelijke ziek ten, te voorkomen. Dit was geen geringe taak; het bij elkaar brengen van ongeveer 200.000 ton puin, het gedeeltelijk sorteeren en het vervoer hiervan, zou met het geringe aantal beschikbare werkkrachten, jaren hebben gevorderd. Gelukkig werd er hulp verleend, en hier voor speciaal werd gememoreerd de hulp van de Geallieerden, die, door middel van Major Bresloff van de Royal Engineers, ter beschikking stelden: transportmiddelen, bulldozers, 10 R. B.'s, 19 R. B.'s, dumpers, enz., waardoor duizenden tonnen puin per dag konden worden verzet. Er is dan ook in West Zeeuwsch-Vlaanderen heel weinig puin meer te zien. Het noodherstel, waaronder te verstaan is het met zoo weinig mogelijk materiaal een maximum aantal huizen eenigszins voor bewoning geschikt maken, kan helaas dooi gebrek aan materiaal niet op dezelfde wi]ze als het puinruimen aangepakt worden. Met inschakeling van de plaatselijke aannemers als uitvoerders werd aangevangen met hef herstel in eigen beheer, welke methode echter in Juli van dit jaar werd losgelaten, teneinde te bereiken dat een ieder zonder aanzien des persoons zou worden geholpen en het niet zoo zou worden dat diegenen, die over eigen kapitaal beschikken eerst geholpen zouden worden, werden de arbei ders in eigen beheer genomen. Wat het materiaal betreft, geven de maanden September en October een veel blijder beeld dan eenige maanden tevoren, zoodat men hoopvol gestemd kan zijn, temeer daar ook, door toedoen van het Commissariaat Noodvoorziening, verschil lende hoeveelheden materiaal werden toe gezonden. Voor het voldoen aan de vraag naar woonruimte worden in de verschillende plaatsen noodwoningen gebouwd, totaal 500 600 stuks, barakken gezet, waar onder ook de welbekende Zwitsersche. Een volledige vervanging van de onge veer 2500 verwoeste woningen is in dit gebied echter onmogelijk en men zal zich helaas zeer moeten behelpen tot volgend jaar een begin gemaakt zal worden met den definitieven bouw, waardoor betere woon ruimte ter beschikking komt. Naar aanleiding van verschillende in de vergadering gestelde vragen, werden door Kapitein Van Dorp nog verschillende op ir.erkingen gemaakt. Hij deelde mede dat Sluis met de hand werd gesloopt op verzoek van den Rijksdienst voor Monumentenzorg, teneinde de oorspronkelijke steenen te sparen. In Sluis zullen 300 arbeiders worden gelegerd, vermoedelijk in het z.g. pensio naat; in Breskens zullen 450 arbeiders en in Aardenburg 100 arbeiders moeten wor den ondergebracht. In deze laatste plaats zullen zij ondergebracht worden in een oud kasteel, de „Elderschans". Wegens gebrek aan kantoorruimte zetelt het bureau voor den Wederopbouw tot op heden in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, doch dit zal spoedig naar Oostburg verhuizen waarna Oost Zeeuwsch-Vlaanderen onder het bureau te Goes zal ressorteeren. Ter illustratie van de verdeeling van de verschillende materialen werden nog onder staande cijfers verstrekt. Burgerbouw Cement 190 ton Steen 680.000 st. Hout 180 M3. Bouw van boerderijen Cement 590 ton Steen 1.300.000 st. Hout 290 M3. Nadat hulde was gebracht aan het vele en goede werk van Kapitein Van Dorp, die thans Zeeuwsch-Vlaanderen zal gaan ver laten, werd een tocht gemaakt door West Zeeuwsch-Vlaanderen. In Oostburg werd een uitstekende lunch gebruikt, verzorgd door Kapitein Heslinga namens 't Commissariaat Noodvoorziening. De journalisten uitten hun ontsteltenis over de ontzaglijke verwoestingen en hun deernis met de diep getroffen bevolking. Zij begrepen echter volkomen, dat de be volking hier aan mooie woorden of belof ten niets had en zij zegden hun medewer king ten volle toe om overig Nederland met nadruk attent te maken op de vernie lingen in West Zeeuwsch-Vlaanderen en aan te dringen op spoedige hulp en op het treffen van maatregelen tot opheffing van het isolement van dit gewest, ook op cul tureel gebied. Wij hopen, dat de noodkreet van ons zoo dienbaar West Zeeuwsch-Vlaanderen tot in de meest afgesloten hoeken van alle regee- ringsbureaux zal doordringen. Afdieeling West Zeeuwsch-Vlaanderen Op het Secretariaat van de afdeeling West Zeeuwsch-Vlaanderen van het Ned. Roode Kruis te Oostburg, Oude Haven 10, liggen ter inzage lijsten van bevrijde Nederlandsche krijgsgevangenen in Japan en van personen, die nog niet uit Duitsch- land zijn teruggekeerd en over wie gege vens bekend zijn bij het Ned. Roode Kruis. Vergadering van Donderdag 11 Oct. 1945. (Slot.) Op de agenda kwam ook voor het ontslag en benoemen van onderwijzend personeel der openbare scholen. Eervol ontslag werd verleend aan mej. M. L. Waeijhaert als onderwijzeres aan de openbare lagere school A en aan den heer A. C. de Pauw, onderwijzer aan de openbare school C. In de bovengenoemde vacatures werden resp. benoemd mejuffrouw M. A. van Prooije en den heer Ph. L. van Gorsel, ter wijl als onderwijzer aan de openbare U. L. O.-school wordt benoemd de heer G. W. Kolthof, per 1 Januari 1946. Van de rondvraag werd veel gebruik gemaakt. De heer Van Riet vroeg inlichtingen over een onderwijzer, welke reeds twee jaar in tijdelijken dienst werkzaam is. De vraag werd door den Voorzitter op voor den heer Van Riet bevredigende wijze beantwoord. De heer Filius vroeg inlichtingen over: 1. De Vereeniging voor Havenbelangen te Terneuzen, welke volgens hem op zeer eenzijdige wijze is opgezet daar hiervoor enkel de werkgevers zijn uitgenoodigd. 2. Het benoemen van een lid van de gemeentepolitie in vasten dienst, daar de persoon in kwestie zijn opleiding heeft ge noten in Schalkhaar. Op de tweede vraag kon de Voorzitter niet nader ingaan. Wat de eerste vraag betreft is de Voorzitter van meening, dat hier de belangen van de werknemers nog niet in het gedrang komen. De heer Filius was het hiermede volstrekt niet eens. Er ontstond eenige discussie, doch overeenstemming werd niet bereikt. De heeren Weterings en Henry sloten zich aan bij den heer Filius. Verschillende punten werden nog naar voren gebracht. De heer Meeusen vroeg een verbinding tusschen Dokweg en Baandijk. De heer Lambrechtsen van Ritthem vroeg een witte tegel bij de brandkranen daar de witte verf niet voldoet. Ook de bestrating kwam ter sprake. Hierover gaf de heer De Vos uitvoerige inlichtingen, welke zeer bevredigend waren. In de Axelschestraat is inmiddels met dit werk begonnen en andere straten zullen weldra volgen. De heer Weterings vroeg naar de hout distributie, doch deze is volgens den heer De Vos hopeloos en van een geregelde distributie kan geen sprake zijn. Voorts werd geïnformeerd naar de gas fabriek in Axel wegens de slechte kwali teit van het gas. Bij de gemeente Axel zullen hieromtrent stappen worden gedaan. De heer Weterings vroeg nog naar de mogelijkheid kinderspeelplaatsen in te rich ten. Hieraan werd volgens den heer De Vos gewerkt. Langs het sportterrein van de R. H. B. iS. zal hiervoor ruimte beschikbaar zijn, voorts achter de garage Kerckhaert. De heer Lindenbergh noemde nog de ruimte tusschen de le en 2e Kortestraat. Door den heer Ruben werd gewezen op den toestand aan het Juliana van Stolberg plantsoen. Al deze zaken hebben de aandacht van Burgemeester en Wethouders. De heeren Weterings en Van Riet wezen voorts nog op de baldadigheden van de jeugd resp. in Noordstraat, Nieuwstraat en de Nieuwediepstraat. De heer De Waal wees op het gevaar voor de jeugd, welke is ontstaan, doordat achter de weegbrug te Sluiskil een weg is ontstaan welke direct op den grooten weg uitkomt en groot gevaar voor ongelukken oplevert. Hij verzocht dezen weg evenals vroeger te doen afsluiten. Voorts wees hij op de ergerlijke toestanden welke dezen zomer te Sluiskil hebben bestaan, doordat den geheelen Kanaalweg langs gezwommen werd. Door den heer Van Riet werd nog ge vraagd naar de bruggetjes over de Sluis aan de Oostkolk en gewezen op het open staan van de Axelsche brug. De heer Lambrechtsen van Ritthem lichtte een en ander nader toe. Het zijn hoofdzakelijk moeilijkheden die ontstaan door de noodbrug, welke over de sluis ligt en waar de schepen slechts gedurende be paalden tijd onderdoor kunnen varen. Spreker wees op den toestand van het wandelpark en vroeg hierin verbetering te brengen. Door den heer Van Leeuwe werd ge vraagd of het mogelijk is bij den distribu- tiedienst het uitdeelen van de beschikbaar gestelde Shaefgoederen te bespoedigen. De Voorzitter zeide onderzoek toe, doch wees op de moeilijkheid om personeel te krijgen. Voorts werd door den heer Henry de straatverlichting nog aangeroerd. Dit punt werd reeds in ons nummer van Vrijdag op genomen. De mogelijkheid werd hierbij nog naar voren gebracht stroom te betrek ken uit België via de P. Z. E. M. De Voorzitter vroeg den heer Linden bergh die mogelijkheid bij de P.Z.E.M. eens nader te bezien, hetgeen de heer Linden bergh toezegde. Tenslotte gaf de heer De Vos nog een kort overzicht van de bestaande straatver lichting. In totaal kunnen 69 lampen worden geplaatst waarvan reeds 59 in ge bruik zijn. Er is dus nog eenige reserve. De heer Lambrechtsen van Ritthem vroeg een lichtpunt aan de Westkolk- straat er bij. Volgens den heer De Vos zullen ook nog lichtpunten geplaatst worden in de Van Bovenstraat en Donze-Visserstraat, terwijl voorts op een vraag van den heer De Waal de Kanaalweg te Sluiskil in gedachte wordt gehouden. Terneuzen A.-A.Er zijn in den laat- sten tijd enkele malen berichten verschenen over plannen tot den aanleg van een vlieg veld in de nabijheid van Terneuzen. In ver band hiermede hebben wij aan den burge meester van Terneuzen de vraag gesteld in welk stadium deze plannen thans verkee- ren. De berichten zijn in zooverre voorbarig, aldus de burgemeester, daar het plan nog in het allereerste stadium van voorbereiding is, zooals helaas nog met vele andere plan nen het geval is, die alle ten doel hebben Zeeuwsch-Vlaanderen uit zijn isolement te verlossen. Voor al te veel Nederlanders is dit gebied, zoo meent de burgemeester, nog steeds terra incognita, terwijl het toch een door en door nationaal voelend deel van Nederland is en het met zijn landbouw en belangrijke industrieën en mogelijkheden tot vestiging van industrie, recht heeft op meer belangstelling. Voor den oorlog was op het gebied der luchtvaart voor Zeeland zeer actief de Zeeuwsche vereeniging voor Luchtvaart, een onderdeel van de N. V. V. L., die onder de bezielende leiding stond van den vroëge- ren burgemeester van Vlissingen, den heer C. A. van Woelderen. Deze vereeniging had ook een afdeeling Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, die zich in de laatste jaren voor den oorlog, behalve met de propaganda voor het vliegen in het algemeen, meer in het bijzonder heeft bezig gehouden met het bestudeeren en uitwerken van de mogelijkheid van een vliegveld in dit ge bied. Verschillende hiervoor in aanmer king komende terreinen zijn door deskun digen van de K. L. M. en van de Ned. Heidemaatschappij onderzocht en afge keurd, totdat tenslotte de keuze gevestigd werd op een terrein in de nabijheid van Terneuzen, dat geschikt bevonden werd. Reeds werd in principe belangrijke finan- cieelen steun toegezegd door de provincie. Defensie had geen bezwaren en er werd reeds gesproken over het bedrijfsklaar maken van het terrein toen de oorlog uit brak en aan alle plannen een einde maakte. Na mijn terugkeer, aldus de burgemees ter, zijn deze oude plannen weer opgevat om te zien in hoeverre zij nog bruikbaar kunnen zijn. Zooals echter verwacht werd, moet alles opnieuw worden opgezet. De eischen, die aan een vliegveld worden ge steld, zullen stellig in belangrijke mate gewijzigd zijn. Over de plannen is contact gezocht met de centrale commissie voor vliegvelden in Nederland en met den pro vincialen planologischen dienst. Er bestaan elders in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen nog meer plannen, zoodat ook coördinatie noo- dig zal zijn. Kortom, zoo eindigde onze zegsman, wij zitten weer midden in nieuwe voorbereidin gen en het zal nog wel eenigen tijd duren voordat Zeeuwsch-Vlaanderen althans door de lucht uit zijn isolement zal zijn verlost. Er wordt echter aan gewerkt en wij zijn vol goeden moed. (A.N.P.-Aneta - Herr. Nederland - B.B.C.) Nieuw succes op Walcheren. Donderdag is het gat in den dijk bij Veere gesloten. Men verwacht nu dat de groote polder ten Westen van het kanaal door Walcheren, ter oppervlakte van 15.000 ha, tegen 1 December geheel droog zal zijn. Thans rest nog het gat in den dijk bij Rammekens, waardoor een polder van 2000 ha bevloeid wordt. Gerucht van een scheepsramp met Indische troepen onjuist. Volgens A.N.P. loopt in het Zuiden van het land een gerucht, dat een van Liver pool uitgevaren stoomschip, met troepen aan boord voor Nederlandsch-Indië, op een mijn zou zijn geloopen. Dit gerucht mist iederen grond. Stoottroepen vertrekken naar Ned.-Indië. Het 4e Bataljon der Stoottroepen zal a.s. Zaterdag te Weert een afscheidsparade houden en daarna naar Nederlandsch-Indië vertrekken. De situatie op Java. Nu de Japanners niet meer patrouillee ren, is het thans te Batavia en Bandoeng rustig. In het Indisch nationalistische blad Merdeka wordt geschreven, dat de natio nalisten geen aanleiding hebben tot het houden van besprekingen met de Nederlan ders. Zij eischen internationale erkenning en toelating tot de vergadering der Vei- eenigde Volkeren. Zij eischen het weg voeren van de gelande Nederlandsche troe pen en de ambtenaren van de N.I.C.A. en het staken van het zenden van Geallieerde soldaten. De 100 aan contanten op de geld kaart. Het Ministerie van Financiën vestigt er de aandacht op, dat de regeling volgens welke het afhalen van 100 gulden aan con tanten op de geldkaart, eventueel met aan vulling uit ander tegoed, na Zaterdag 20 October niet meer mogelijk zal zijn, alleen geldt voor de kantoren der posterijen. Zij, die bij andere instellingen oud papiergeld op de geldkaart hebben ingeleverd, zullen daar tot nader order ook na 20 October nog de (bedoelde 100 gulden' kunnen afhalen, al zal aanvulling tot 100 gulden uit te goed bjj de Rijkspostspaarbank of den Postchèque- en Girodienst dan niet meer mogelijk zijn. Geen fusie tusschen de Christelijk- Historischen en A nti-Refvol ution - nairen. Naar gemeld wordt, is gebleken bij de besprekingen tusschen de besturen van de Christelijk-Historische en de Anti-Revolu tionaire partij, dat een onmiddellijke fusie niet mogelijk is, doch dat wel uitzicht is geopend op een federatieve samenwerking. Het verknopen en koopen van textielgoederen. Het koopen en verkoopen van textiel goederen is, naar het Centraal Distributie kantoor onder de aandacht brengt, niet ge oorloofd, zoolang deze bonnen nog niet door middel van een perspublicatie geldig zijn verklaard. Tegen hen die zich hieraan niet houden, zullen strenge maatregelen genomen worden. De acte van beschuldiging tegen Seyss Inquart. Naar A.N.P.-Aneta verneemt, is de acte van beschuldiging tegen Seyss Inquart als oorlogsmisdadiger thans gereed. Daarin wordt aangevoerd, dat hij lid is van af 1932 tot 1945 van de nationaal-socialistische Duitsche arbeiderspartij. Uit hoofde van dit lidmaatschap heeft hij in Oostenrijk, Polen en Nederland verschillende functies bekleed en deze op een zoodanige wijze ge bruikt, dat hij in bezitneming van Oosten rijk en versterking van het toezicht van de samenwerkende nationaal-socialisten op dat land heeft bevorderd. Hij machtigde lieden tot en nam zelf deel aan oorlogsmisdaden. Voorts nam hij deel aan misdaden begaan ten aanzien van personen en eigendommen.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2