DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 12 OCT. 1945 No. 93 laars! jntraal" o. 94 VERKLARING VAN BEVIN VOOR HET LAGERHUIS. :age, DE POSITIE DER NEDERLANDSCHE BANK. HESS TE NEURENBERG AANGEKOMEN. OOK GEESTELIJKEN KUNNEN WEKELIJKS OVER HONDERD GULDEN BESCHIKKEN. SCHRIJF GEEN BRIEVEN OVER GELD- ZUIVERING AAN HET MINISTERIE VAN FINANCIËN. DE OUD-ILLEGALE WERKERS CONTRA DE COMMUNISTISCHE PARTIJ NEDERLAND. COMMUNISTEN IN HONGARIJE IN EERSTE RONDE VERSLAGEN. HET DOODVONNIS OVER LAVAL. HOE DENKT GIJ OVER DE ANNEXATIE. MENSCH EN MELODIE. IG EN FN alle ubelen, iz. enz. Ie Jaargang moed. i voet! één irheen. KENS. ?etrof- R.B.R. il het leriode den in 3 leve- >onnen t toe. idatum rvraag telliist voor- AXEL Redactie: S. W. Henry en P. L. D. J. van Oeveren. Reclactie-adres: Julianastraat 37, Temeuzen. Dit Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt bij de N.V. Fa P. J. van de Sande, Temeuzen. Administratie-adres: Noordstraat 57, Terneuzen. ABONNEMENTSPRIJSBinnen Terneuzen ƒ1,50 per 3 maanden, buiten Temeuzen ƒ1,74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling ƒ6,60 per jaar. ADVERTENTIBNPer mm 10 cent, minimum per advertentie ƒ1,50. Rubriek kleine advertentiën 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels. Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentiën bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentiën uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave. Londen (Reuter). De Engelsche Minister ran Buitenlandsche Zaken, Bevin, heeft Jinsdag voor het Lagerhuis een verklaring afgelegd over het afbreken van de confe rentie der vijf Ministers van Buitenland sche Zaken te Londen. Hij zeide, dat hij bij aanvang van deze conferentie zijn Meisje ;n, bii Istraat neisje, .ange- s- en bij P. tburg. :rs bij [Jzen- welijk met stbode 3—DE kje. ienst rkster week. 'EIJL, euzen een ƒ30,- en in laard eding dijke. >r a.s. eerde n zoo uken, be- onder VAN ieisje. Dro- EUW. ■uzen. voor iding. •keer. MER. ïn of e in- 3aert, izen. t be ne of leren, ieven DNS- i een deer- erge- 469 ?etje osten A. C 26, dijke ames eloo- i bij alen- zoo irjasj voor ld 18 Dok- Sens- euw, iRE- Ter- collega's een voorstel over de te volgen procedure had voorgelegd. Hij had er namelijk op gewezen, dat het moeilijkheden e, van zou opleveren wanneer sommige leden van it tot den raad zouden moeten worden uitgesloten VAN van sommige bijeenkomsten en dat het straat 'zelfs nog grooter moeilijkheden zou geven, wanneet men sommige leden zou moeten verzoeken een beipaalde bijeenkomst te verlaten, wanneer bepaalde punten van de agenda in bespreking kwamen. Ik meende, aldus verklaarde Bevin, dat het de confe rentie veel zou vergemakkelijken wanneer men het er over eens zou kunnen worden, dat alle vijf leden aan alle besprekingen zouden deelnemen, zelfs al betrof het de vredesverdragen, doch dat de bevoegdheid om beslissingen te nemen in den raad zou worden beperkt tot die leden, wier regee ringen de betreffende capitulatie-overeen komsten hadden onderteekend of die aan gewezen waren om deze te onderteekenen. Bevin zeide, dat de Minister van Buiten- andsche Zaken van de Ver. Staten, Byrnes, j an hetzelfde gevoelen was geweest als hij, n dat Molotof had gezegd, dat hij ook i nstemde met het voorstel, indien dit, zooals üj het opvatte, beteekende, dat alle vijf leden van den raad de besprekingen zouden bijwonen en, indien zij dit wenschten, zou den deelnemen aan de discussies, doch dat de beslissing slechts zou worden genomen door de delegaties welke de regeeringen I vertegenwoordigden, die onderteekenaars 'waren van de betreffende capitulatieover- eenkomst of die, volgens besluit van den raad, als onderteekenaars waren aange wezen. In overeenstemming met dit besluit, aldus verklaarde Bevin verder, hield de raad zestien voltallige bijeenkomsten gedu rende tien dagen en men had veel voort gang gemaakt niet alleen betreffende de algemeene kwesties, doch ook aangaande de kwestie der vredesverdragen. Hij zeide, 'at men practisch tot overeenstemming as gekomen over de opstelling van het •rdrag met Finland, en voorzieningen had „•troffen voor de verwijzing van deze zaak aar de plaatsvervangende afgevaardigden, aanzienlijke voortgang was gemaakt wat etreft de opstelling van het verdrag met talië. Den plaatsvervangenden afgevaar- igde was verzocht rapport uit te brengen •ver een internationaal bestuur voor de haven van Triest. Ook zou de kwestie van bet trusteeship over de voormalige Italiaan- sche koloniën naar de plaatsvervangende afgevaardigden verwezen worden. Voorts waren besprekingen begonnen over de vredesverdragen met Roemenië en Bulga rije, waartoe de Sovjet-voorstellen tot basis werden genomen. Daar bij dit laatste punt groote meeningsverschillen naar voren kwamen omtrent het al dan niet erkennen van de regeeringen dier twee landen, had Bevin voorgesteld, dat een onpartijdig on derzoek naar de toestanden in beide landen zou worden ingesteld. Na dit overzicht •an bereikte resultaten, zeide Bevin: „Ik s dus verrast toen Molotof op den mor- van den 22sten September tegen Byr- en mij verklaarde, dat wij allen de •reenkomst van Berlijn hadden geschon- i, en dat hij er niet mede kon instem- n de besprekingen over de vredes- dragen voort te zetten volgens de proce- e. welke wij tien dagen lang hadden /o'gd". Molotof had later medegedeeld, t zijn nieuwe standpunt berustte op in- •ucties van zijn regeering. Tenslotte; aldus zeide Bevin verder, vam Molotof met den eisch naar voren, it de opstelling van het protocol over de andelingen der conferentie in vier afzon- -rlijke deelen zou geschieden. Dit voor- -tel werd aangenomen. Toen bleef Molotof - op staan, dat het op 11. September, bij r aanvang der conferentie, genomen be- f -uit uit het protocol zou worden geschrapt. ergeefs is geprobeerd om met Molotof over een oplossing van deze moeilijkheid tot overeenstemming te geraken. „Het kwam mij en Byrnes voor", aldus side Bevin, „dat het meenings verschil iet de Sovjet-delegatie van technischen ard was, doch in werkelijkheid zou het mnnen blijken te berusten op een princi- pieele kwestie, namelijk de vraag tot we'ke hoogte de big-three de andere landen mo gen uitsluiten van de bespreking over zaken, welke voor hen van het grootste belang zijn". Hij besloot met zijn vertrou wen uit te spreken, dat men met tijd, vol hardend geduld en begrip voor elkanders moeilijkheden, de huidige en eventueele verdere meeningsverschillen te boven zou komen. 's-Gravenhage (A.-A.). In het Staats blad nr. 204 is afgekondigd een Koninklijk besluit, waarmede de tijdens de bezetting op zijde geschoven bankwet, welke tot grondslag voor de Nederlandsche Bank strekt, in eere is hersteld ter vervanging van de regelingen uit den bezettingstijd, die een uitgesproken nationaal-socialistisch karakter droegen. In het desbetreffende besluit zijn een aantal nadere voorzieningen getroffen ten aanzien van de positie en de bevoegdheden van de Nederlandsche Bank, welke ten deele als een bevestiging van de gedurende de laatste tien jaren gegroeide verhoudingen kunnen gelden en anderzijds door de thans heerschende omstandigheden worden geëischt. Als voornaamste wijzigingen in de positie van de bank zijn een viertal bepalingen te noemen De Minister van Financiën kan, ter coördinatie van de monetaire en financieele politiek van regeering en Nederlandsche Bank, de daartoe noodzakelijke aanwijzin gen geven, -welke de directie der bank ge houden is op te volgen. In de tweede plaats wordt een bankraad ingesteld, bestaande uit den koninklijken commissaris der bank als voorzitter en acht door den Minister van Financiën te be noemen leden uit bedrijfsleven en weten schap. Deze raad dient den Minister van voorlichting omtrent 's lands algemeene economische en financieele ontwikkeling en omtrent het door de Bank gevoerde beleid. Vervolgens is de benoeming van direc teuren der Bank in den vervolge gebonden aan een goedkeuring van den Minister van Financiën. Zooals bekend, werden voorheen reeds de president en de secretaris der Bank door de Kroon benoemd. Tenslotte zal de Minister van Financiën een commissie benoemen, welke zal advi- seeren inzake de versterking van het ge meenschapselement in het stuut der Bank. ter bereiking van den overgang van de Bank van particulieren in publiekrechtelijke of semi-publiekrechtelijke eigendom. Om trent de definitieve positie van de Neder landsche Bank zal uiteraard in laatste in stantie mede door de Staten-Generaal moe ten worden beslist. Om den weg te effenen voor een spoedige herziening van het statuut, is in het onder havige Kon. Besluit het aan de Bank ver leende octrooi opgezegd, waarmede het recht om in den ouden vorm als circulatie bank op te treden, na 1 Januari 1946 kan worden herzien. De werkkring van de Bank is uitgebreid met de bevoegdheid tot aan- en verkoop van overheidspapier ook van derden, waar mede een openmarkt-politiek ter verstevi ging van den rentestand kan worden ge voerd. Aangezien het bij de huidige finan cieele situatie nog onmogelijk is de dek kingsvoorschriften der Bank vast te leggen, is bepaald, dat dienaangaande bij Koninklijk Besluit nadere voorschriften zullen worden gegeven. De door den bezetter benoemde leden der directie, welke aanstonds na de bevrij ding zijn verwijderd, zijn thans formeel uit hun functie ontzet met verlies van alle financieele aanspraken. De president en de secretaris, die tijdens de bezetting zijn ontslagen, worden geacht met ingang van 7 Mei 1945, weder in func tie te zijn getreden. De eerstgenoemde, Mr. Trip, die den wensch heeft te kennen gegeven zijn functie neer te leggen, heeft zich desgevraagd bereid verklaard zijn ambt te blijven bekleeden, tot de regeering het tijdstip gekomen acht om aan zijn ver zoek te voldoen. welke onafhankelijk van hun inhoud toch zouden moeten worden behandeld, omdat er tusschen honderd onbeduidende brieven n'og altijd een of twee zeer belangrijke kunnen voorkomen. Dit was destijds een origineele vondst, waarhij men zich zeer wel bewust was van zijn sabotage oogmerken. Op het oogenblik doet het publiek echter volkomen te goeder trouw en volkomen on bewust van de funeste gevolgen, iets soort gelijks. Het Ministerie van Financiën wordt overstroomd met allerlei brieven en wan neer men daarbij denkt, dat de geldsanee- rirtgsmaatregelen op zichzelf reeds een overstelpende drukte hebben meegebracht, dan zal men begrijpen, dat een en ander de taak van het ministerie op niet vol te hou den wijze verzwaart. Het Ministerie van Financiën verzoekt dan ook naar aanleiding van de geldzuive- ring dringend het volgende in acht te wil len nemen: het publiek schrijve zoo weinig mogeljjk rechtstreeks naar het Ministerie van Financiën, doch richte zich bij voorkeur tot een bank, die de kwestie waarschijn lijk wel kan oplossen aan de hand van de haar gegeven richtlijnen. Weet een bijbank geen oplossing dan in formeere zij bij haar hoofdkantoor. Pas als dit ook geen succes heeft, wende het hoofd kantoor der bank zich tot de Nederlandsche Bank, afd. Deblokkeering, die zoo noodig overleg pleegt met het Ministerie van Financiën. Bijzondere aeblokkeeringsaanvragen moet het oubliek steeds indienen, bij de instel ling, waar men een tegoed heeft. De tot nu toe aan het Ministerie van Financiën toegezonden deblokaeeringsaan vragen, ook betreffende tegoeden uit ingeleverde 100 biljetten, zijn thans vervallen. Dus: schrijf geen brieven aan het Minis terie. Laat ieder er aan medewerken, dat de voor het herstel van ons land zoo belang rijke geldsaneering niet wordt geschaad. wrok gekoesterd tegen de parlementaire democratie en tegen Engeland. De jury verklaarde Laval schuldig en hij werd ter dood veroordeeld. Dit vonnis brengt mee het verlies van de burgerrech ten en de confiscatie van zijn bezit. Het doodvonnis werd aan Laval in zijn cel medegedeeld. Zijn reactie was: „Ik heb het wel verwacht. Ik zal geen verzoek om gratie teekenen". Lavai's verdedigers zullen zich recht streeks tot de regeering richten met het verzoek het over Laval uitgesproken dood vonnis te vernietigen en het proces te her zien. Woensdagochtend is Laval overge bracht naar de gevangenis van Fresnes. Wiesbaden (Reuter). Rudolf Hess is „in goeden lichamelijken welstand" te Neuren berg aangekomen, aldus kolonel Andrus, den commandant van de gevangenis voor oorlogsmisdadigers. Ook Kesselring en Schacht zijn geplaatst in de gevangenis te Neurenberg. 's-Gravenhage (A.-A.). Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat tot degenen, die uit hoofde van een zelfstandig beroep wekelijks over honderd gulden in contan ten of op vrije rekening zullen kunnen beschikken, krachtens de „vierde uitvoer- beschikking deblokkeering 1945" mede zul len worden gerekend de bedienaren van den openbaren eeredienst. 's-Gravenhage (A.-A.). In den bezet tingstijd is wel eens het plan geopperd het bestuursapparaat te verlammen door het inzenden van een enorm aantal brieven, De Interprovinciale Raad der Gemeen schap Oud-Illegale Werkers Nederland, verzond onderstaand telegram aan den Minister-President. „De Interprovinciale Raad der Gemeen schap Oud-Rlegale Werkers Nederland op 5 October 1945 in vergadering bijeen te Utrecht, gevoelt zich gedrongen zich namens alle leden der Gemeenschap accoord te verklaren met het door de Regeering ingenomen standpunt inzake de hangende Oost-Indische kwestie. De Raad spreekt zijn verontwaardiging uit over het door de Communistische Partij Nederland in dezen ingenomen standpunt en verklaart het lidmaatschap van de C. P. N. onver- eenigbaar met het lidmaatschap van zijn Gemeenschap. Hij noodigt U uit, zoowel in Indië als hier te lande met de meeste gestrengheid te willen optreden. De Algemeen Voorzitter, Dr. Ir. N. A. J. Voorhoeve. De Algemeen Secrearis, Drs. A. Raaijmakers." Boedapest (Reuter). De eerste vrije ver kiezingen in Z.O. Europa zijn Maandag ge houden voor den gemeenteraad van Boeda pest. Hierin hebben de liberaal-democraten een groote overwinning behaald. De coalitie van communisten en sociaal-demo craten, waarvan verwacht was, dat zij 2/3 van de stemmen zou behalen, bleef geheel en al beneden die verwachting met 42 Parijs (Reuter). Ook in de Dinsdag ge houden laatste zitting van het proces tegen den oud-premier van Vichy, was Laval niet aanwezig. Zijn verdedigers bevonden zich evenmin in de rechtszaal. Leon Noel, de Fransche ambassadeur te Warschau, weigerde getuigenis af te leg gen in Laval's afwezigheid. Het is mij mo reel onmogelijk, zoo zeide hij, een getuige- verklaring af te leggen zonder aanwezig heid van den beklaagde. De openbaar aanklager betoogde, dat Laval's binnsnlandsehe politiek een aan slag was op den staat, zijn buitenlandsche politiek was misdadig. Altijd had hij een Hebt gij over deze zaak reeds U gedach ten gevormd? Onze Regeering heeft haar aanhangig gemaakt. Zij heeft den wensch uitgesproken, dat ons volk zich daarover zou uitspreken. Velen hebben dit gedaan; er zijn stemmen voor, ook stemmen tegen. Van overwegend belang is, dat wij zien dat wij een houding hebben te bepalen en dat het niet verantwoord is wanneer wij uit laksheid heel de zaak aan ons voorbij laten gaan. Wij zijn toch hopelijk door de moeilijk heden en zorgen van vandaag nog niet ver geten, dat gisteren de Moffen ons naar de keel hebben gegrepen en gereed waren ons volksbestaan te vernietigen? Ongetwijfeld zouden zij het hebben vernietigd, als zij de kans ertoe hadden gekregen, verbitterd als zij erover waren, dat wij al hun aanvan kelijke strijkages en plichtplegingen tegen over het „broedervolk" met ijzige koude hebben genegeerd. Onnoodig ons er illusies over te maken, dat het Pruisische militairistische element, onverschillig of zich dit in nazi- of andere kleedij vermomt, ons zoo maar deze hou ding zou vergeven. Onnoodig te denken, dat de wereldgeschiedenis een andermaal weer zoo maar aan onze grenzen zal voor bij gaan. De bevolking van het land, dat de mon dingen der groote rivieren aan de Noordzee bezet houdt, kan niet ontkomen aan de uit deze ligging voortvloeiende taak, zoo min als het zijn cultureele en geestelijke roe ping mag verzuimen. -Dit volk moet zijn koers bepalen. Pruisen heeft zich zeer onzacht bemoeid met ons. Moeten wij nu met de handen in den schoot afwachten wat het een andermaal geliefd te doen? Het is niet mijn bedoeling hier in te klein bestek een betoog te leveren voor de annexatie, maar om U te doen beseffen, dat ons volk het werk heeft aan te pakken dat op zijn weg is gelegd, vastberaden en zonder te vragen of een andere weg niet gemakkelijker was geweest. Komt daarom allen Maandag den 29en October te Ter neuzen luisteren naar Dr. Ir. P. Bakker Schut, uit Den Haag, den bekenden direc teur van den Rijksdienst voor het Nationale Plan, die van het annexatievraagstuk uit voerig studie heeft gemaakt. C S. Onder dezen titel schreef Wouter Paap enkele jaren geleden een werkje, waarin hij! (trachtte de muziek dichter te brengen tot het gewone volk. Onder denzelfden titel! wil ook ik mij tot het volk wenden om het voor te lichten over enkele moeilijkheden, die zich steeds voordoen, om het van repliek te dienen ten opzichte van enkele bezwaren, die zij steeds mzen. >uzen. cent; -ireau laren num- edee- ffey- voer- ilijke ttsen even r af, ade- han- tsen pun- luis- irts, kin- vari 3on- ate- t de rom van ssie luis nen ÏUW irts tst, ebt ijk e YTet •len lei- se n èel- ter be de be- ds- in- )or or- ip- er- irt De sns de >et it- de ai- en lis er e- sn 1U Bn ig Dr )e ie t. i- P i- e d

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1