i f '4 4 HecdenUinfysdata II Z e v a D o\ fc< v< zc N te ai I w r2 za H van de Bevrijding van Zeeuwsch-Vlaanderen. DE ZUIVERING VAN HET FILMWEZEN. ƒ300,— NIEUW GELD OP VOLMACHT. ALLE NIET-GEWENSCHTE DUITSCHERS MOETEN NEDERLAND VERLATEN. GEROOFDE NEDERLANDSCHE GOEDEREN ZOO SNEL MOGELIJK TERUG. ONTHULLINGEN OVER DE LONDENSCHE CONFERENTIE. NED. COMITÉ VOOR GEBIEDSUITBREIDING. HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. MACHINESCHRIJVEN. BENOEMING. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS INGEZONDEN STUKKEN L V h a B sc V a< S1 h< O O A ri Li V! D M I N al II V. m w b< i le D PI st 0 H - id. G 01 d< k< ei K i DONDERDAG 11 OCTOBER. Biervliet Canadeesche voorposten verschijnen voor het gemeente huis. waarheid, gerechtigheid en naastenliefde, we hebben geen ogenblik te vergeten, dat deze aan het Evangelie ontleend zijn. Dat deze waarden in Christus hun volle beteke nis krijgen. Daarmee is aan een ieder elke reden ontnomen om zich hooghartig te ver heffen boven hen die in hun leven zich niet voor .Christus schamen. Eén boerengemeenschap, waarin allen „vastgeworteld in ons geloof in Christus of in onze levensovertuiging" hun beste krach ten willen geven. Dat kost inspanning. We mogen onze geest geen rust geven om alle bezwaren, die samenwerking in de weg staan, uit de weg te ruimen. Dat kost zelfverlochenmg. We hebben elkaar in liefde te dienen, eenvoudig omdat God ons naast elkaar op deze wereld ge plaatst heeft. Maar, ondanks al wat het ons kost, samenwerken! In verbondenheid aan anderen, die, al hebben zij ook een eigen visie, mee willen arbeiden aan het welzijn van ons volk. In vertrouwen op God, de Vader van onze Heer Jesus Christus, die alle werk om een onnatuurlijke scheidslijn te doen verdwijnen zal zegenen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Gehoord de Commissie tot Zuivering van het Filmwezen, Overwegende dat ten volle de groote moeilijkheden worden erkend, waarin het Nederlandsche bioscoopwezen door den bezetter wordt geplaatst; dat niet miskend kan worden, dat de bezetter en zijn handlangers het bioscoop wezen op listige wijze langzamerhand ge dwongen hebben in een positie, welke de overgroote meerderheid der bij het bioscoopwezen door den bezetter werd gezocht dat de gestie van het bioscoopwezen beoordeeld moet worden naar de normen van het bedrijfsleven; dat niettemin geconstateerd moet wor den, dat het bioscoopwezen zich maatrege len heeft laten welgevallen, welke met het Nederlandsche belang geenszins vereenig- baar waren; dat hierbij in hoofdzaak gedoeld wordt op het feit, dat in de Nederlandsche bios- coootheaters films vertoond zijn geworden welke propaganda voor den bezetter en zijn handlangers inhielden; spreekt zijn teleurstelling uit over het feit, dat deze gebeurtenissen hebben kunnen plaats vinden. Afschrift dezes zal worden toegezonden aan de Commissie tot Zuivering van het Filmwezen, aan het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond en aan het Algemeen Nederlandsch Persbureau met verzoek tot publicatie in de Nederlandsche dagbladen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, w.g. Prof. Dr. G. van der Leeuw. 's-Gravenhage, 27 September 1945. 's-Gravenhage (A.-A.). De persdienst van het Ministerie van Financiën deelt het volgende mede: Teneinde het bedrijfsleven te voorzien van het kasgeld, dat noodig is voor kleine betalingen van dringenden aard, zal krach tens de „tweede aanvullingsbeschikking" bij de „beschikking deblokkeering 1945" op iedere volmacht, waarop eerder oud papier geld werd ingeleverd, niet 100, maar ƒ300 nieuw geld in contanten worden uit betaald. Voor z.g. „eenmansbedrijven" geldt deze regeling uiteraard niet, daar deze op een geldkaart inleverden. Dat zij dus nu slechts de beschikking krijgen over 100 en niet over ƒ300 zal in vele gevallen worden ge compenseerd door de ontvangst van nieuw geld, dat juist in deze zaken dagelijks door cliënten ter betaling wordt afgedragen. Voor uitzonderingsgevallen, waarin deze regeling tot onbillijkheden mocht leiden en waarin moeilijk tevoren kan worden voor zien, bestaat de mogelijkheid via de instel ling, waar een tegoed wordt aangehouden, een verzoek tot de Nederlandsche bank te richten tot uitbetaling van een extra-bedrag aan contanten in nieuw geld. 's-Gravenhage (A.-A.). Naar ons van officieele zijde wordt medegedeeld, ligt het in de bedoeling van de Regeering maat regelen te treffen, welke er toe leiden, dat alle niet-gewenschte personen van Duitsche nat'onaliteit het grondgebied van Neder land verlaten. Bij de uitvoering van dien maatregel zullen als personen van Duitsche nationali teit worden beschouwd diegenen, die op 4 Mei 1945: a. de Duitsche nationaliteit bezaten. b. zonder nationaliteit waren, doch tevoren de Duitsche- of Oostenrijksche nationaliteit bezeten hebben en de uit hen geboren nakomelingen, die de Nederland sche nationaliteit niet bezitten. Onder het bepaalde sub a en b worden voorshands niet betrokken diegenen, die tengevolge van de tegen hen getroffen maatregelen van het nationaal-socialistisch regiem hun vaderland hebben verlaten en in Nederland een tijdelijk verblijf hebben gekregen. Ten aanzien van hen zal een afzonderlijke regeling worden getroffen. In bepaalde gevallen zal een verblijfs vergunning worden verleend en wel aan die personen van Duitsche nationaliteit: 1. Wier voortgezet verblijf in Nederland noodzakelijk wordt geacht in het algemeen Nederlandsch belang. 2. Die reeds vóór 10 Mei 1940 in Nederland met toestemming van de Nederlandsche overheid waren gevestigd en voor en tijdens de bezetting zich als oprechte vrienden van het Nederlandsche volk hebben gedragen. 3. Die op een zoodanige wijze aan het Nederlandsch binnenlandsch verzet hebben deelgenomen, dat hun als erkenning een voorloopig verblijf in Nederland kan wor den toegestaan. De personen van Duitsche nationaliteit die op grond van het in 13 bepaalde ver- meenen in aanmerking te komen voor een vergunning tot tijdelijk voortgezet verblijf, dienen een met bewijzen gestaafd verzoek schrift in te zenden bij het hoofd van plaat selijke politie van de gemeente, waarin zii gevestigd zijn. De Minister van Justitie, onder wiens departement het vraagstuk der vreemdelin genpolitiek ressorteert, heeft aan het hoofd van het bureau Rijksvreemdelingendienst de uitvoering van bovenvermelde maat regelen met inachtneming van door den Minister nader te stellen regelen opge dragen. Volledig en duidelijkheidshalve wordt vermeld, dat het vorenstaande ook geldt voor personen, die naast hun Duitsche nationaliteit een andere (dubbele) natio naliteit bezitten. Het hoofd van het bureau Rijksvreemde lingendienst zal zich steeds en in ieder geval moeten vergewissen van het oordeel van het hoofd van plaatselijke politie. Door het hoofd van meergenoemden dienst zullen onder goedkeuring van den Minister van Justitie aan de plaatselijke politie-instanties in het raam van de ge noemde uitzonderingen nadere uitvoerings voorschriften gegeven worden. Voorts werd ons nog medegedeeld, dat aan personen van Duitsche nationaliteit aan wie toestemming tot tijdelijk voortgezet verblijf in Nederland wordt verleend, door of vanwege den Minister van Sociale Zaken een arbeidsvergunning of door of vanwege den Minister van Handel en Nijverheid een vergunning tot de uitoefening van eenig beroep of bedrijf kan worden gegeven. In afwachting van deze regeling kan een voor loopig anbeids-, beroeps- of bedrijfsvergu li ning worden uitgereikt. Personen van Duitsche nationaliteit, aan wie op grond van bovenstaande normen toestemming tot tijdelijk voortgezet verblijf in Nederland is verleend, en die werkzaam waren hetzij in rijksbetrekking, hetzij in een functie of positie in het cultureele en wetenschappelijke leven, kunnen in zeer bijzondere gevallen telkens ter beoor deeling van den betrokken Minister in deze functie worden gehandhaafd. De be trokken Minister zal zich omtrent deze gevallen door een commissie van advies doen voorlichten. In verband met den moeilijken toestand in Duitschland is het de wensch dei Geallieerde bezetting aldaar, dat met de definitieve verwijdering uit Nederland moet worden gewacht, totdat zij daartoe haar toestemming zal hebben gegeven. 's-Gravenhage (A.-A.). Tijdens zijn be zoek aan de Amerikaansche ambassade in Den Haag, heeft Generaal Eisenhower tegenover leden van de Amerikaansche mili taire missie in Nederland, alsmede persver - 1 tegenwoordigers, verklaard, dat hij onmid dellijk na zijn terugkeer in Duitschland i alles in het werk zal stellen om de door de Duitschers geroofde Nederlandsche goede ren zoo snel mogelijk naar ons land te doen terugkeeren. New-York (Reuter). John Foster Dul les, die als speciaal adviseur van Byrnes aanwezig is geweest bij de besprekingen te Londen, heeft Zondag in een radiorede over de gebeurtenissen te Londen o.m. het volgende gezegd: „Het standpunt der Ver. Staten is bepaald dooi' deze vijf overwe gingen: 1. territoriale beslissingen moeten zooveel mogelijk worden genomen in over eenstemming met de wenschen der volke ren. (Zoo dient b.v. geen gebied met over- ANNEXATIE OF GEEN ANNEXATIE, WANNEER DUITSCHLAND ZIJN MACHT TERUG KRIJGT, ZAL HET ONS GROND GEBIED NIET SPAREN. wegend Italiaansche bevolking aan Yoego- Slavië te worden toegewezen). 2. Men moet trachten te komen tot een internationale „'bill of rights". 3. Koloniale problemen moeten worden behandeld met voor alles het belang der koloniale bevolking voor oogen (de Ver. Staten waren daarom voor standers van onafhankelijkheid der kolo niën of van internationaal trusteeship, veeleer dan kolonisatie door een bepaalde mogendheid). 4. Beperking van en controle op de bewapening der vroegere vijanden 5. Vredesonderhandelingen zijn slechts mogelijk met staten die de binnenlandsche vrijheid in practijk hebben weten te bren gen (dus niet met b.v. Roemenië, dat het tegendeel doet). Vervolgens gaf Dulles een uitvoerig over zicht van de Londensche besprekingen b.v. ten aanzien van Yoego-Slavië maakfë Rus land inbreuk op ons eerst geformuleerde principe. Ook wilde Rusland voor zichzelf aanspraken doen gelden t.o.v. de Italiaan sche koloniën, hetgeen in strijd is met ons 3de prieipe. Rusland was tot vredesonder handelingen met Roemenië en Bulgarije bereid wij niet. Nadat op den lilden September was overeengekomen, dat Frankrijk en China alle zittingen zouden bijwonen, ontkende - gelijk bekend Rusland zijn instemming daarmede eenige dagen later „omdat dit in strijd was met de bepalingen van Berlijn". Tot die opinie kwam Rusland echter pas, ter elfder ure, toen de besprekingen niet naar zijn zin verliepen. Rusland gelooft terecht, dat wij aan onze grondbeginselen zullen vast houden, maar heeft geprobeerd, hoever het kon gaan met zijn pogingen ons daarvan af te brengen, welnu, zij hebben bemerkt, dat wij niet van zins zijn onze historische vriendschap met China en met Frankrijk prijs te geven. Het was Rusland's goed recht te probeeren, hoever het kon gaan maar daarmee is tevens de ware verhou ding der groote mogendheden duidelijk ge worden. Eigenlijk is het dus goed, dat het zoo geloopen is. Dulles verklaarde zien verder een tegenstander van de vorming van een „Westelijk bloc". Wat thans voor alles moet gebeuren, is het maken van vrede: niet met Italië of met' Duitschland maar met de Sovjet-Unie, Groot-Bri ttannië, Frankrijk en China. Dat zal niet gemak kelijk zijn, omdat het nooit gemakkelijk is de eenheid te bewaren, wanneer de gemeenschappelijke vijand verslagen is. Tegenover de moeilijkheden moeten wij ernaar streven te voorkomen, dat de wereld wordt verdeeld in „bloes" of „in vloedssferen". Comité in Temeuzen gevormd. Ook in Terneuzen heeft zich thans een comité gevormd, als onderafdeeling van het Ned. Comité voor Gebiedsuitbreiding. In dit comité namen zitting de heeren L. F. du Bois, C. Jansen, G. C. Jongepier, S. W. Henry, W. J. Weterings en L. Wis- kerke. Als voorzitter fungeert de heer S. W. Henry; als secretaris de heer W. J. Wete rings, Nieuwstraat 30. Op Maandag 29 October zal door boven genoemd Comité een bijeenkomst worden belegd in het Concertgebouw te Terneuzen, waar als spreker zal optreden de heer Ir. Bakker Schut, met als onderwerp: „Is annexatie gewenscht?" Vermoedelijk zal de heer Bakker Schut Dinsdag 30 October te Axel spreken. Het is mogelijk, dat ook op Maandag middag (29 October) een bijeenkomst zal worden belegd. Dit zou dan plaats vinden in Oostburg of IJzendijke. Er zijn van het Roode Kruis weer lijsten van bevrijde Nederlandsche krijgsgevan genen in Japan aangekomen, welke te Terneuzen ter inzage liggen bij de Arbeids beurs, Politiebureau en Gemeentebode. Bij het gehouden examen te 's-Graven hage, afgenomen door het Centraal Bureau Instituut Pont, slaagde (met lof) als lee- raar machineschrijven „verbeterd" 10- vingersysteem, de heer P. C. Luycks te Sluiskil. 'sJGravenhage (A.-A.). Bij Kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van den Hertogin- Hedwigepolder de heer A. J. M. Rottier te St. Jansteen. (A.N.P.-Aneta - Herr. Nederland - B.B.C.) Distributie tabaksproducten. Naar thans wordt meegedeeld, zullen in het tijdvak van 13 Oct. tot 9 Nov. kunnen worden aangekocht 120 sigaretten. Op 18 Oct. zal een bon beschikbaar wor den gesteld voor 40 Rhodesia's, 20 cigaril- los of 10 sigaren; 20 Oct. een bon voor 20 Engelsche of Amerikaansche sigaretten; 27 Oct. voor 40 Rhodesia's en 3 Nov. voor 20 Engelsche of Amerikaansche sigaretten. Kunstschatten teruggebracht. Maandagmiddag 5 uur zijn per Ameri- kaansch legervliegtuig de eerste 26 schilde rijen van Nederlandsche meesters uit Duitschland op Schiphol aangekomen en onmiddellijk naar het Rijksmuseum in de hoofdstad vervoerd. Er onder bevinden zich enkele werken van Rembrandt, o.a. diens laatste zelfportret, dat jarenlang in bruikleen in het Rijksmuseum heeft gehan gen. De schilderijen vormen een zeer klein gedeelte van het door de Duitschers tijdens de bezetting uit ons land geroofde kunst bezit, waarvaq een groot gedeelte, waar onder ook de thans teruggevoerde schilde rijen, onmiddellijk na het einde van den strijd in Berchtesgaden en Linz is aange troffen, alzoo resp. in het ibezit van Hitier en Göring. Dit eerste transport danken wij aan de uiterst bereidwillige medewer king, die de Amerikaansche Regeering op instingatie van Generaal Eisenhower, heeft verleend. De toestand van onze veehouderij, In de Maandagavond gehouden radio causerie sprak Ir„ H. G. A. Leignes Bak hoven over den toestand van onze veehou derij. Daarbij merkte hij op, dat de paar- denstapel er numeriek het beste voorstond. De rundveestapel vertoonde een achter uitgang van ongeveer 18 de varkens stapel was teruggeloopen met 60 Het aantal fokzeugen bedraagt pl.m. 60 van dat van 1939, De Duitschers hebben er daarvan veel weggeroofd. De pluimvee stapel is er het ergst aan toe en bedraagt nog slechts een achtste van vóór den oor log. Voor het herstel van den varkens stapel, die noodzakelijk zal zijn voor het terugkrijgen van ons volledig vleeschrant- soen, en voor die van den pluimveestapel zal noodig zijn import van voederproducten. Fokpaarden zijn er in voldoende mate ach tergebleven. De spanning in Batavia neemt toe. De correspondent van de Daily Tele graph seint uit Sidney, dat de spanning in Batavia toeneemt. Gewapende Javanen rijden in auto's door de stad, terwijl zware machinegeweren door de Nederlanders worden opgesteld bij den ingang van het Nederlandsche hoofdkwartier in het Hotel des Indes. De Britsche verpleegsters heb ben otder gekregen hun kwartieren niet te verlaten. Het geheim van de atoomenergie. Sprekende voor een menigte van 70.000 personen te Garuthersville in Missourri, bi) den aanvang van een rondreis door de Ver- eenigde Staten, heeft President Truman o.m verklaard, dat het Bijbelsche woord „Behandel uw naaste zooals gij zelf behan deld wenscht te worden", in acht dient te worden genomen door alle landen, in hui> onderlinge betrekkingen. Indien zij een! vredelievende wereld wenschen op te bou wen en willen genieten van de weldaden, welke het geheim van de atoomenergie kan opleveren, dan zullen zij zich naar dit richtsnoer hebben te gedragen. De Presi dent voegde hier nog aan toe, dat alle lan den het algemeen welzijn van de geheele wereld dienen te stellen boven de gedachte aan eigen individueel voordeel, ten koste van andere landen. Voorts wees de Presi dent op de noodzakelijkheid tot samenwer king tusschen werknemers en werkgevers. Nader wordt uit Washington bericht, dat de Vereenigde Staten het geheim van de vervaardiging der atoomsplitsende bom niet zullen bekend maken. Geen enkele bondgenoot heeft trouwens daarnaar ge vraagd. (Buiten verantwoordelijkheid v/d Redactiej Mijnheer de Redacteur. Gaarne zag ik onderstaande in Uw blao geplaatst, waarvoor bij voorbaat mijn har- telijken dank. VERKEERDE TOESTANDEN OP DE MOTOR-PLEZIERBOOT TELEGRAAF Ondergeteekende vroeg aan den kapite van de Telegraaf IV om een geschikte' plaats achter de glasruimte op het dei- voor een ongelukkig meisje en haar Moede: en Vader als geleide. De kapitein stuurt mil voor het verkrijgen van die plaats naar het achterschip, naar de hut waar de conduc teur en de vrouw van den kapitein zetelen. Op mijn vraag om een behoorlijk plaatsje, antwoordt niet de conducteur, doch de vrouw van den kapitein, zeggende, dat et al eerder een dame is geweest voor een ongelukkige om een plaats te reserveeren (Wat doen zulke menschen ook te reizen!) Neen, zegt de kapiteinsche, dat gaat niet, want ieder heeft recht op een goede plaats Deze opmerking is overigens geheel juist, gezien het dure reisbiljet. Op order van de commandante wordt derhalve mijn billijk verzoek van de hand gewezen. Nu gaat de Vader en de Moeder met hun ongelukkig kind toch achter de ibeschutte ruimte, maar zij worden daar tegen gehou den door een heerschap, die zegt, dat hü alléén te bevelen heeft. Dit heerschap gaat zelfs zóó ver, te beweren, dat de overdekte ruimte moet worden opengehouden voor reizigers, die later aan boord zullen komen, en verplicht het drietal over te stappen op de er naast liggende Telegraaf X, waar de laadruimte stinkt naar de reeds eerder in geladen goederen.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2