HET BEZOEK VAN EISENHOWER AAN DE HOOFDSTAD. OE LIJKENINDUSTRIE VAN AUSCHWITZ. DE DOODSTRAF GEËISCHT TEGEN VAN GENECHTEN. OOK HET GAT IN DEN WESTKAPPELSCHEN ZEEDIJK IS THANS DICHT. NEDERLANDSCHE VOLKSBEWEGING. DANKBETUIGING VAN GENERAAL EISENHOWER. SOLISTENCONCOURS TE HULST. OPENING DER CANTINE VOOR DE ARBEIDERS VAN DE N00DW0NINGB0UW TE BRESKENS. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS SLAPHEID IN VERBAND MET DE ANNEXATIE, IS EEN MISDAAD AAN ONS VOLK. Amsterdam (A.-A.). Na in Den Haag door H. M. de Koningin en den Minister raad te zijn ontvangen, zal Generaal Eisen hower Zaterdag 6 October een bezoek aan de hoofdstad brengen. Hij zal Ongeveer kwart over twee, vergezeld door den Minis ter-President, Amsterdam binnenrijden en aan de grens der gemeente, bij het viaduct over den iSloterweg, door den wnd. burge meester, den heer F. de Boer, ontvangen worden. De route door de stad wordt nader be kend gemaakt. Vermoedelijk zal deze route dezen keer ook door Amsterdam-Oost loo- pen. Het is verder nog niet bekend, waar Gene raal Eisenhower een lunch zal worden aan geboden. Ook dit zal nog nader worden gepubliceerd. Het bezoek van den Amerikaanschen Opperbevelhebber aan de hoofdstad zal tot ongeveer vijf uur duren. Lueneburg (Beuter). Op den dertienden dag van het proces tegen de beulen van Belsen, werd o.m. getuigenis afgelegd door den Franschen dokter Charles Bendel. 'Deze vertelde, dat de chef-dokter van Auschwitz, Mengele, veel tijd had besteed aan het uitvoeren van experimenten op ge- interneerde zigeuners, teneinde een middel te vinden voor het verwekken van twee lingen. Van elf duizend zigeuners, waren, volgens dezen getuige, ruim vier duizend in het crematorium terecht gekomen, na vergast te zijn. Hij zeide, dat men, ter be spoediging van het „werk", een systeem van lijkverbranding in een drietal greppels had opgezet. In deze greppels waren speci ale afvoerkanalen voor de vloeibare resten van de verbrande lichamen aangebracht. Tegen duizend lijken per dag in crema torium nummer 4, zeide getuige, kon men in deze greppels duizend lijken per uur „verwerken." Bendel beschreef de massa-vergassing in de gaskamers in schrille kleuren. De slacht offers werden met stokslagen de gaskamer in gedreven. Nadat de deuren waren afge sloten, hoorde men gedurende enkele minu ten de menschen nog schreeuwen, tegen de muren beuken en met elkander vechten. Dan trad een complete stilte in Wanneer vervolgens de deuren weer wer den geopend, viel een opeengepakte massa lichamen naar buiten, overdekt met -bloed en excrementen. Het haar werd van de lijken afgeschoren, en de tanden werden uitgetrokken. Een twintigjarige Duitsche Jodin ver telde, dat het kamporkest, waarvan zij een der uitvoerenden was, muziek moest maken bij de hekken van het kamp te Auschwitz, wanneer de transporten van slachtoffers voor de gaskamers arriveerden Woensdag heeft voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage terecht ge staan Mr. R. van Genechten. Hem werd ten laste gelegd, dat hij als procureur- generaal partijdig was opgetreden, anti semitische en Nationaal-Socialistische rede voeringen had gehouden en in tijd van oor log met den vijand had samengewerkt. Aan het slot van zijn requisitoir noemde de procureur-fiscaal den beklaagde een der gevaarlijkste figuren, die uit de N. S. B. is opgestaan en eischte tegen hem de dood straf, terwijl hij geen gelegenheid wilde geven voor het aanteekenen van cassatie. De uitspraak is bepaald op 17 October. 's-Gravenhage (A.-A.). De burgemeester van Westkapelle heeft Woensdag telegra fisch aan den Minister-President mede gedeeld, dat het gelukt is, de dichting van het gat in den dijk bij Westkapelle te vol tooien. Prof. Schermerhorn heeft den burge meester het volgende geantwoord: „Hulde en gëlukwenschen. Walcheren ontzwemt, Nederland herrijst". Afdeeling Terneuzen opgericht. Op Dinsdag 2 October werd in Hotel „Centraal" te Terneuzen een algemeene vergadering gehouden van de alhier woon achtige leden der Nederlandsche (Volksbe weging. Besloten werd een Afdeeling Ter- neuzen op te richten. In het bestuur werden gekozen de heeren F. S. Goedhard, L. F. du Bois, N. J. C. Lambrechtsen van Rit- them, P. J. Vos en S. W. Henry. De vergadering koos als voorzitter den heer S. W. Henry; als secretaris fungeert de heer L. F. du Bois, Schoollaan 6. De heer P. Berwald te Terneuzen die een portret van Generaal Eisenhower had geteekend, hetwelk door bemiddeling van enkele Amerikaansche militairen aan den Generaal was opgezonden, ontving van den secretaris van Generaal Eisenhower ouncr- staand schrijven: Generaal Eisenhower was zeer verheugd het portret te ontvangen, wat hem door tl -oo vriendelijk werd toegezonden. Ik weet, dat de Generaal de gedachte, die U er toe bracht dit portret te teekenen, zeer op -prijs stelt. KAY SUMMERSBY. Secretaris. Voor het solisten-concours uitgeschreven door de nieuwe Harmonie*^ „Vlijt en Vol harding" alhier, ter herdenking van het 50-jarig bestaan en het 40-jarig jubilé van haar directeur, den heer Aug. Eeckhout, hebben zich circa 60 deelnemers aange meld. Op Zondag 14 en Zondag 21 October zal de wedstrijd plaats vinden in het Patro naatsgebouw, Lange Bellingstraat. Voor muziekliefhebbers zal er te genieten vallen. Er zijn deelnemers uit Goes, Bier vliet, Wemeldinge, Kwadendamme, Krui- ningen, Axel, Terneuzen, Westdorpe, Clinge, Schoondijke, Hontenisse en Hulst. Op Zaterdag 13 October geeft de ver- eeniging een Feest- en Bonte-Avond, waar o.m. aan medewerken het bekende Musette- orkest van Emiel Eeckhout, Adri Kaan als conferencier e.a. Het muziekgezelschap „De Vereenigde Werklieden" uit Terneuzen zal bij de recep tie aanwezig zijn als blijk van sympathie tegenover haar oud-directeur. Woensdagavond, 3 October, werd te Breskens de cantine der Aannemingsmaat schappij N.V. „Panagro", ten behoeve van de arbeiders van den Noodwoningbouw Zeeuwsch-Vlaanderen, feestelijk geopend. Meer dan 500 menschen vulden deze ruime cantine, waar de arbeiders uit Hol land, die hier komen werken voor den op bouw van Zeeuwsch-Vlaanderen, ontspan ning zullen kunnen vinden. De directeur van de „Panagro", den heer Kalemink, opende deze feestelijke bijeen komst met de volgende woorden: Dames en Heeren, Mannén van den Wederopbouw. Het lijkt bijna symbolisch wanneer uit gerekend op 3 October, de groote dag van Leiden's ontzet, de cantine voor onze man nen in BreSkens feestelijk kan worden ge opend. Symbolisch, omdat uiteindelijk door den chaos, waaruit wij ons de laatste tijden hebben moeten wringen, dit gebouw tot stand is gekomen, dat als het ware een bevrijding moge zijn van den druk, die op U allen lag bij gebrek aan een centrum waar rust, verpoozing en wellicht straks ook ontspanning zou kunnen worden ge vonden. Allereerst roep ik thans een woord van hartelijk welkom toe aan de heeren van den Wederopbouw, de heeren van het Com missariaat Noodvoorziening, de Edelacht bare heeren burgemeesters van diverse plaatsen, de geestelijkheid en aan alle stoere werkers, die hier nu de feestelijke inge bruikname van dit gebouw met hun aan wezigheid meenen te moeten opluisteren. Ook de comité's, welke uit de diverse burgerijen opgericht zijn om de arbeiders in deze cantine genoeglijke avondjes te be reiden, heet ik van harte welkom. Vervolgens de heeren vertegenwoordigers van de Overheidsinstanties, die ons prima geholpen hebben, zooals van de bedrijven van gas, electra en water, opzichters, bouw- bureaux, marechaussee, distributiekanto ren, centrale keuken, diverse leveranciers, onder-aannemers, diverse genoodigden uit de burgerij en ten slotte, waar het toch eigenlijk om gaat, de werkers van „Pana gro". Het verheugt mij vernomen te hebben, dat uit de burgerij diverse comité's zijn samengesteld, die, in samenwerking met het Roode Kruis, doende zijn om verdere ontspanningsavonden voor de arbeiders voor te bereiden. Dit zal voor de arbeiders een aangename mededeeling zijn, daar de arbeiders meestal ver van huis hier zijn komen werken, dus veel van hun huiselijk heid moeten opofferen en ontberen. Ik hoorde wel toevallig een arbeider mompe len, dat hij blij was er eens „tusschenuit" te zijn, doch dit zullen er hopelijk maar weinig zijn! Alvorens echter mijn openingswoord te besluiten, moge ik toch niet ongeacht laten de zoozeer op prijs gestelde medewerking van het Commissariaat Noodvoorziening, waarbij ik speciaal memoreer het initiatief van Majoor Schweers uit Den Haag, Majoor Kroese en Kapitein Sluys. Door hun mede werking, dames en heeren, hebben wij het werkelijk zoover gebracht, dat wij thans over een, zij het dan hier en daar nog voor- loopige, accomodatie kunnen beschikken. De pogingen van het Commissariaat Noodvoor ziening wettigen bij ons tevens de verwach ting, dat wij binnen zeer korten tijd, daar waar de dringende behoefte daartoe aan leiding geeft, over voldoende schoeisel, rubberlaarzen en wellicht ook, wanneer de voorraden des lands het toestaan, over vak- kleeding en sokken zullen kunnen beschik ken. Ik moge u wel verzekeren, dat mijn taak werkelijk niet gemakkelijk is, omdat ik er eenerzijds volkomen van overtuigd ben, dat de nood bij onze mannen groot is, en zij, waar zij het hunne er toe bijdragen de zoo geteisterde bevolking van Zeeuwsch-Vlaan deren onder dak te brengen, zekere eischen kunnen doen gelden, anderzijds echter zijn de voorraden in ons land zoo ingekrompen, dat het voor de Overheid een bijna onop losbaar probleem is om overal tegelijk in het meest dringende te voorzien. Niettemin echter hebben wij het groot ste vertrouwen in de toekomst. De Over- heid doet wat zij kan en daar zijn wij dank baar voor. Nergens vond een verzoek, wan neer het ook slechts met de grootste moeite kon worden ingewilligd, een afwijzend ge hoor. Ook hier een woord van dank aan allen, die het hunne ertoe bijdroegen onze moeilijke taak te verlichten. Ik hoop, dat het ons vergund moge zijn het zoo gecompliceerde, doch tevens dank bare, op!bouwprogram in Zeeuwsch-Vlaan deren tot heil van de bevolking van het zwaarst getroffen gebied van ons Vader land zoo spoedig mogelijk tot een goed einde te brengen. Koste, wat het kost, zullen wij het voorbeeld van den burge meester van Leiden, Pieter Adriaansz. van der Werff, volgen en al zou men ons den rechterarm afhakken, dan zullen wij met den linker doorploeteren, totdat de hier woonachtige Zeeuwen weer een dak boven hun hoofd zullen hebben. Moge deze gelofte, ook voor den staf van den Gemachtigde voor den Noodwoning- bouw, Ir. Zweers, wiens medeleven ik niet genoeg op prijs kan stellen, het vertrouwen geven, dat „Panagro" zich van haar taak zal kwijten. Ik verzoek u allen zich van uw stoel te willen verheffen en op dit uur onze ge- eerbiedigde Koningin te gedenken, onder wier auspiciën tenslotte het grootsche werk van Neerland's opbouw plaats heeft. Met Gods Zegen zij het Haar vergund de voltooi ing van Neerland's wederopbouw te aan schouwen. Leve de Koningin! Na het zingen van het eerste couplet van ons Volkslied, sprak de voorzitter van de commissie voor ontspanning, de heer Mijs, uit Oostburg. Hij bracht hulde aan den Kapitein Sluys, den promotor van den avond. Den arbeiders zal zooveel mogelijk ontspanning worden gegeven, ook al gaat dit met vele moeilijkheden gepaard. Wan neer er klachten zijn, dienen de arbeiders zich te wenden tot de eigen directie. Het comité zorgt in de eerste plaats voor ont spanning der in Zeeuwsch-Vlaanderen wer kende arbeiders van den Noodwoningbouw. Hierna begon een vroolijke avond, waar aan medewerkten Willem van Cappellen, Kommer Kleijn en Eva Jansen. Op mees terlijke wijze werden door deze gerenom meerde tooneelspelers enkele schetsen op gevoerd. De stampvolle zaal was gul met applaus. Om goed 11 uur kon een ieder, na een ge slaagden avond, welke werd opgeluisterd door muziek, tevreden huiswaarts gaan. (A.N.P.-Aneta - Herr. Nederland - B.B.C.) Memorie van Antwoord verschenen. In hare Memorie van Antwoord op het verslag der Tweede Kamer over het wets ontwerp betreffende de instelling van een Nood-parlement geeft de Regeering te ken nen, dat zjj zelf ook ter dege heeft gevoeld de moeilijkheden van 't niet functionneeren onzer democratische instellingen. Van» daar dan ook de oproeping van de Staten- Generaal, waarmede de Regeering zich ook meent te kunnen verdedigen tegen het ver wijt, dat zij de besluiten-regeering langer wil handhaven dan noodig is. Zij meent integendeel, dat hetgeen zij in dit opzicht deed, waardeering verdient. De door haar gevolgde oplossing komt het meest den geest der Grondwet nabij. De Regeering kan niet inzien, dat niet zij de zuivering der Staten-Generaal moest ter hand nemen. De bevoegdheden van de Staten-Generaal zijn thans sterk beperkt doch de .Regeering achtte dit noodig, omdat de tegenwoordige Staten-Generaal niet volledig representa tief konden worden geacht. Verkiezingen konden nog niet worden gehouden, omdat de bevolkingsregisters van vele gemeenten ontredderd zijn, terwijl het gebruik van de 2e distributie-stam kaart niet volledig de noodige oplossing kon brengen. De Minister van Binnenland- sche Zaken neemt maatregelen om de re constructie der bevolkingsregisters zoo spoedig mogelijk uit te voeren, terwijl het Departement dan tevens kan nagaan, welke wijzigingen er in de Kieswet noodig zijn. De Regeering verwacht, dat in het voor jaar de technische voorwaarden voor het houden van verkiezingen voor den ge meenteraad en de Tweede Kamer zullen zijn •vervuld. In een te Amsterdam gehouden perscon ferentie in het Gebouw van den Regeerings- voorlichtingsdienst heeft de Minister-Pre sident o.m. ook nog gezegd, dat de verkie zingen in de maand April tegemoet kun nen worden gezien. Op de met betrekking tot Indonesië ge stelde vragen, zeide de Minister niet te kunnen ingaan, daar eerst rapporten van zich ter plaatse bevindende autoriteiten moet worden afgewacht. 'Het zou echter te betreuren zijn, indien extremisten van beide zijden daar thans de overhand zouc krijgen. De Minister-President kan zich indenke, dat zeer velen belangstellend zijn naar berechting van hen, die zich tijdens de bi zetting aan ons volksbestaan hebben ve grepen. Er is door het Kabinet een wet: ontwerp behandeld, waarin wordt bepaak dat niemand langer dan tweemaal 24 ut gevangen kan worden gehouden op een aan klacht; voor een langeren tijd is vergun ning van den procureur-fiscaal noodig. Nieuw gel De Persdienst van het Ministerie va Financiën maakt bekend, dat, nadat he bankapparaat deze week de gelegenhe' zal hebben gehad nieuw geld voor loone en salarissen te distribueeren, op Maanda, 8 October de uitbetaling begint van 1 gulden nieuw geld op iedere geldkaar,, resp. uit te goed van vroegeren datum. O een ordelijk verloop daarvan te waarbor gen, is in de 2e uitvoeringsbeschikking deblokkeering 1945 bepaald, dat de uifcbtj taling wederom volgens letterindeeling zt geschieden. j Een pontonbrug te Viam s| Door de Genie is thans bij Vianen f ,j; pontonbrug voor dubbel verkeer gele Dit beteekent een groote verbetering 1 liet verkeer tusschen Noord- en Z Nederland. Vee, paarden, voedingsmiddelen I textiel uit Ierland. Met het stoomschip Willem van Ort I wordt te Rotterdam verwacht de ee*-' 3 zending van de 4000 stuks vee en 3 werkpaarden voor Nederland, terwijl di de Regeering nog meer werkpaarden woi den aangekocht. Ook zijn verdere veeze^ dingen, diverse levensmiddelen en texLc: goederen uit Ierland te verwachten. In verband hiermede werd dezer da door het Ministerie van Landbouw, l, scherij en Voedselvoorziening in het voor! uitzicht gesteld, dat het vleeschrantsoei in dezen winter zou kunnen verbeteren vermoedelijk tot 3, wellicht zelfs tot 5 on per persoon en per week. De toestanden in Indië: De correspondent van de Daily Mail i Ned.-Indië Monks, oefent een scherpe crj tiek uit op de Britsche politiek in Neder landsch-Indië, welke er een is van af wachten en het op zijn beloop laten van d' ontwikkeling der zaken. Hij kan zich niet onttrekken aan den in druk dat Nederland daar leelijk in de steek wordt gelaten. Als kenschetsing van den toestand haal hij aan, dat daar in een Chineesch café t' Batavia bij een tafeltje plotseling ieman gekleed in een Duitsch militair uniforej opstond en luidkeels riep: „leve Duit5"-4 - land''. In het lokaal bévonden zich \J een aantal Geallieerde officieren, die de i alsof ze niets hadden gehoord, en de Brit] ten laten dit dus toe. Er is na de overga-v van Japan een Duitsche duikboot binnei geloopen ep men laat de bemanning maf N lustig rondloopen en zich toeleggen op h<fl verhoogen der verwarring. Generaal Montbatten heeft bepaald, da A de Geallieerde militairen geen geld mogr bezitten, terwijl de Japanners daar no, maar zooveel geld draaien als ze willenl De Geallieerde militairen zijn daar nu dur feitelijk de gasten van de Japanners. f Monks verhaalt verder, dat zich in de om geving nog een kamp bevindt waar 100 vrouwen en kinderen in een zeer zorgwek kenden toestand verblijven, terwijl o Japanners zich zelf intemeeren in mooi g< legen streken en ruimschoots zich van alle. voorzien. De Britten geven den schijn ziet te willen handhaven met medewerking var* een collaborateur, die de Japanners daa" hebben achtergelaten als een erfenis va haat en geweld, en waaraan zij nog steed; steun verleenen. .De correspondent acht eei en ander tegenover de Nederlanders o®' uiting van de meest denkbare ondankba heid. Een ontdekking van groote historisch) en theologische beteekenis. De correspondent van de Daily Hera1. te Jeruzalem meldt, dat Arabieren bij hel verrichten van graafwerk voor den bouv van een huis een ontdekking hebben g daan van groote historische en theologisch! beteekenis. Even buiten Jeruzalem, op de weg naar Bethlehem, vonden zij in een gewelf een aantal geschriften in goed lees; baar schrift, welke naar men meent, eeJ ooggetuigeverslag bevatten van Christu dood aan het kruis, vermoedelijk gescho ven enkele weken later, door discipelen, zich te midden der menigte bevonden ge durende de kruisiging. Dit zou verrewe het oudste gedenkschrift zijn. Het p gesteld in den vorm van een hartroeren klaaglied. De geschriften zijn onderzoek door de school voor oudheidkunde aan d' Joodsche universiteit, waar Prof. Sukeni- den correspondent meedeelde, dat hiermed een belangrijke ontdekking was gedaan. Laval voor het Hooggerechtshof Gisteren is te Parijs de behandeling de;, zaak tegen Pierre Laval, den meest gehate man in Frankrijk, beschuldigd van hoog verraad, begonnen. De verdedigers weige- den hun taak te vervullen, omdat volger hen het voor-onderzoek onvoldoende is ge weest. Laval verklaarde nadat hierov onderhandeld was, zichzelf te zullen vt dedigen. Aangezien hij echter bij herhali- der besprekingen onderbrak, weigerde president zoo voort te gaan. De zaak zonder Laval worden behandeld.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2