1 ii E J H d AANSPORING TOT SPARE''. DE RELATIES TUSSCHEN BELGIË EN NEDERLAND. DOKTERSVERKLARINGEN. SOEKARNO'S COLLABORATIE. Zóó was Buchenwalde. DE SAMENWERKENDE LANDBOUWORGANISATIES. TERNEUZEN. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS T ■V"- I V I V g' a B S( V a< S1 h< O O Li VJ 0\ b VI zi D M i N al II Vi m w 's-Gravenhage (A.-A.). „Het sparen is een nationale deugd, die wij allen weer met ernst moeten gaan beoefenen", aldus heeft Minister Lieftinck in zijn jongste radiotoe spraak verklaard. In verband hiermede wijst het ministerie van financiën er zeer nadrukkelijk op, dat contanten, in nieuw geld, welke men van nu af aan naar een bank of spaarbank brengt, en in het alge meen alle contante gelden, die na 26 Sep- tember op een of andere rekening worden gestort, volkomen buiten de blokkeerings- maatregelen vallen. Over hetgeen men voortaan fo.v. uit loon of salaris overspaart en aan het bankwezen toevertrouwt, zal men dus steeds de vrije beschikking hebben. Brussel (A.-A.). Onder het opschrift „Waarom?" schrijft het socialistische dag blad „Le peuple": „Waarom zijn de betrek kingen tusschen België en Holland zoo omslachtig en moeilijk? Speciaal de post en het dagbladverkeer Onze Noorder buren weten in het geheel niet wat er bij ons omgaat. Zelfs de officieele kringen zijn slecht op de hoogte. Aan den anderen kant ontvangen wij geen enkele Hollandsche krant en de zen dingen van Belgische correspondenten in Nederland zijn tot het uiterste beperkt. Hier doet zich een anomalie voor, die de transportmoeilijkheden niet kunnen weg werken. Behooren de Belgische en Nederlandsche autoriteiten in dezen toestand niet ten spoedigste verbeteringen aan te brengen?" Het Medisch Contact in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen verzoekt ons het volgende te willen bekend maken: 1. De doktoren in geheel Nederland hebben besloten, in hun hoedanigheid van behandelend geneesheer, aan verzekerings maatschappijen tegen de geldelijke gevol gen van ziekte en ongevallen of andere instellingen tot uitkeering bij ziekte of on geval of aan werkgevers, die met het oog op de uitkeering van loon of ziekengeld inlichtingen verlangen betreffende werk nemers, die door ziekte of ongeval zijn getroffen, geen verklaringen van ziekte of arbeidsongeschiktheid en geen verklaringen over het al of niet onder behandeling zijn, te zullen afgeven, en geen mededeelingen over bezoek aan het spreekuur te zullen doen. Zij verklaren zich bereid den betreffenden contróleeren^en geneesheer inlichtingen te verstrekken, nadat deze den patiënt heeft gecontroleerd. Dit besluit heeft geen betrekking: a. op inlichtingen, door hen als inge schreven deskundigen aan de Rijksverzeke ringsbank, of, ingevolge overeenkomst met andere bedrijfsvereenigingen, aan deze in stellingen te verstrekken; ib. op inlichtingen, tot het geven van welke zij verplicht zijn op grond van bestaande en algemeen aanvaarde contrac- tueele verbintenissen of van instructies, waaraan zij als ambtenaar gehouden zijn. 2. Zij komen overeen, geen gezondheids attesten af te geven, tenzij na een volledige keuring, voor welke het tarief plaatselijk wordt geregeldvoor eigen patiënten Inagen geen gezondheidsattesten worden afgegeven. 3. Zij komen overeen, geenerlei verkla ringen meer af te geven: betreffende politieke betrouwbaarheid; betreffende verstrekking van levensmid delen,, kleeding. enz., anders dan via den officiëelen distr.ibutiedienst betreffende gas, electriciteit, kolen en hout,, tenzij op nauwkeurig omschreven in dicatie door en in overleg mët de offcieele distributie-autoriteiten betreffende noodhuisvesting en opneming van evacué's tenzij op nauwkeurig om schreven indicatie, door en in overleg met de officieele instanties; betreffende schoolverzuirn tenzij inge volge wettelijke bepalingen. 4. Zij bepalen, dat, inzake patiëntenver- voer, alleen een verklaring zal worden af gegeven, wanneer dit niet anders dan per auto mogelijk is en de reis op medisch voorschrift ondernomen moet worden (naar controleerend geneesheer, ziekenhuis, spe cialist). Voor invaliden of zieken, diie niet anders dan per auto kunnen reizen, zal al leen dit feit worden vermeld! en blijft elk oordeel over het al of niet noodzakelijke van de reisi op zichzelf achterwege. Melbourne (A.-A.). De voorlichtings dienst van de Nederlandsch-Indische regee ring (N. I. G. I. S.: Netherlands Indies Government Information Service) geeft de volgende voorbeelden van radiotoespraken van Soekarno, die werden genoteerd door een Geallieerde luisterpost en voorts eenige bijzonderheden omtrent zijn collaboratie gedurende de Japansche bezetting van Java. En in November 1943 ging Soekarno naar Tokio om in de Yokusumitempel dank te zeggen aan de geesten van de Japanners die waren gevallen bij de „bevrijding" van Java. De Keizer verleende hem de orde van de Heilige Schat (tweede klasse) uit erkentelijkheid voor zijn samenwerking met de Japansche militaire autoriteiten. Dn 20 Juli 1944 zeide Soekarno: „Wij Indonesiërs zullen met Japan blijven samen- werxen, zelfs al zou het verslagen worden. Ik ben er zeker van, dat Japan in dezen oorlog het recht aan zijn zijde heeft." Twee dagen later gaf hij in de volgende bewoordingen uiting aan zijn vertrouwen in het kabinet Koiso: .,W'„ het volk van Java, zullen, in samenwerking met het nlieuwe kabinet, ons naar lichaam en ziel opofferen om in dezen grooten oorlog de overwinning te behalen". Bij zes gelegenheden heeft men Soekarno plechtig hooren beloven: „De vijand te verslaan -de Amerikanen, de Britten en de Nederlanders". Op 8 Nov. 1944 leidde hij een plechtig heid in Batavia, waarbij afbeeldingen van Churchill, Roosevelt en Van der Plas wer den verbrand. Op 14 Juni eerde hij bij het vernemen van het nieuws van de Duitsche capituiac de „dappere Duitsche natie", en op 8 Augustus 1945 zei hij„Het ultimatum van Potsdam kan terzijde worden gelegd door de Indonesiërs voor wie slechts één weg openstaat: zij aan zij met Japan te vechten onder de vlag van de onafhanke lijkheid of den dood". Hij kondigde het Japansche plan aan om Indonesië onafhankelijkheid te verleenen op 7 Augustus van dit jaar, en zich bij die gelegenheid richtende tot de Nederlandsche en Geallieerde luisteraars, zeide hij„De Indonesiërs zullen u tot het einde toe be strijden". Soekarno ging naar Singapore op den dag voordat de Japanners hun capitulatie aanbod deden, om den Japanschen opper bevelhebber van de Zuidelijke gebieden te ontmoeten. Op 19 Augustus kondigde de Japansche opperbevelhebber de onafhanke lijkheid van Indonesië af en benoemde hij Soekarno tot president van de Indonesische republiek. Hij voegde erbij, dat de Japan ners voortaan de regeering in Soekarno's handen zouden leggen en zich zouden be perken tot het handhaven van de wet en de openbare orde. Denzelfden dag vaardigde Soekarno een proclamatie uit die onder meer de volgende verklaring bevatte: „Het comité voor de voltooiing van de Indonesische onafhankelijkheid, bouwt de constitutie uit volgens zuiver Japansche lijnen". En kent u de geschiedenis van de lampenkappen en de handschoenen? Wij kennen haar niet. Nu, er werd appèl gehouden. Die er verschijnen moesten, kregen bevel het bovenlichaam te ontblooten. Dit werd door de vrouw van den commandant, die langs de rijen liep, min of meer, betast. Wie in de termen viel werd naar den toren ge bracht en kreeg er een spuitje. In het cre matorium werden de lichamen gevild en de huiden geprepareerd. Uit 15 menschen- huiden werd een behoorlijke lampenkap gemaakt. Viel het mee, dan gingen er ook nog een paar- handschoenen uit. Wie wei gerde aan deze huisnijverheid mee te doen was een man des doods. We leggen ons potlood neer en kijken Blom en Meijer eens aan. Jongens, is dat nou Ja meneer, dat is waar. En de stan daard van de lamp van de commandants vrouw was van menschenbeenderen ge maakt. Zóó was Buchenwalde („Knickerbocker Weekly".) Het blad „Veritas", Delft, heeft de hee- ren Blom en Meyer, die in Buchenwalde op gesloten waren, geïnterviewd. Hier onder volgt een deel van dit gesprek met de „Delftsche Geuzen", zooals het blad deze stadgenooten noemt. Toen zij in Buchenwalde arriveerden, was de bevolking 7000 man sterk. Na 4 jaar was zij aangegroeid tót 80.000. Daaronder moest systematisch opruiming gehouden wordend Er kwam bijv. een troep „nieuwe lingen" aan. Die werden uitgenoodigd naar de „Reithallë" (de manége) te komen, waar hun „de maat genomen moest wor den". Zij werden dan tegen een muur ge plaatst, de maatstok zakte naar beneden en als hij in aanraking kwam met 't hoofd d_an ging er automatisch een schot af Op deze wijze werden er per dag soms 400 menschen omgebracht. Of de „Rap- portführer" zei tegen den commandant („Kapo") van een arbeidscolonne van 1000 man, dat er 's avonds maar 600 binnen kon den komen. De Kapo sloeg dan bijv. iemand z'n muts af en wierp die buiten den pos tenketen. Gaf de eigenaar gevolg aan zijn uitnoodiging, z'n hoofddeksel terug te halen, dan schoot de schildwacht, die voor elk lijk 3 dagen verlof en 50 mark premie kreeg, hem neer en gaf de Kapo aan twee of drie anderen last het lijk op te halen, met het zelfde gevolg. Weigerde er eentje, door de ervaring geleerd, buiten den posten keten te gaan, dan werd hij direct doodge slagen. De Kapo van het „Steinbruch- kommando" placht ook een gedeelte van zijn .surplus" op te ruimen, door zijn slacht offers met zware steenen een berg op en af te laten loopen, totdat zij neervielen en dan met de gespijkerde laars van hun beul werden doodgetrapt. Wat gebeurde er met die lijken? Naar het crematorium. We hebben maand in, maand uit, de schoorsteenen daar van zien rooken en vlammen. Het vuur sloeg er meters hoog uit. De ovens konden al het werk niet aan en er moesten er een paar worden bijgebouwd. Toen het „over- bevolkings-vraagstuk" erg nijpend werd, stuurde men een deel van de nieuw aan- gekomenen eenvoudig direct naar het cre matorium door. Op een bepaald punt stond een SS-man, die de menschen eens aan keek en met zijn duim de richting aangaf, die de gewonden, en een andere, die de zwakken en zieken moesten inslaan. In het crematorium werden deze laatsten van een roltrap afgegooid, beneden door een SS-man doodgeslagen, voorzoover zij dit niet al waren, en aan rijen opgehangen als slachtvee in een abattoir. Van de 80.000 mlenschen, die Buchenwalde bevolkt heb ben, zijn er 60.000 vernietigd. Op den dag vóór onze bevrijding door de Amerikanen, zijn er nog 20.000 op het open veld met mitrailleurs neergemaaid. De afgevaardigden der samenwer kende Landbouworganisaties in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen waren bijeen ter be spreking van de huidige problemen. Als definitieve afgevaardigden waren aan wezig: Voor de Z. L. M. de heer M. de Bruijne te Cadzand en J. Rosseel te Aardenburg. Voor de C. B. T. B. de heeren J. Ramondt te Schoondijke en M. J. Quaak te IJzen- dijke. Voor de N. C. B. de heeren L. Cammaert te Schoondijke en <P. L. Mangnus te Bier vliet. Als voorzitter werd aangewezen de heer L. Cammaert. Het secretariaat werd in handen gesteld van den heer A. D'hondt te Oostburg. De hoofdproblemen, welke zich aan de orde stelden, waren weer dezelfde als in vorige vergadering n.I. het herstel van ver nielde en beschadigde gebouwen; de arbei- dersnood en de hieruit voortvloeiende abnormale loonen; de bouwstof voorziening en voorziening van werktuigen. Het herstel aan gebouwen werd op hef tige wijze becrüiseerd. Na 1 jaar bevrij ding is er nog een groot percentage vee hetwelk geen; onderdak heeft voor den aan staanden winter, terwijl er aan het herstel aan woningen ook nog van alles mankeert. Men is overtuigd, dat dei groote materialen- schaarschte van zeer remmenden invloed is. Onoordeelkundige en onevenredige ver deeling der materialen in de leiding ivan het bouwbureau beïnvloeden deze stagnatie echter in zeer ongunstige mate. Kennis is genomen van de mutaties in de leiding van het bouwbureau, welke plaats hebben, en men hoopt dat deze een beteren gang van zaken tengevolge zullen hebben. De arbei- dersnood heeft geleid tot een chaotischen toestand in; de loonverhouding, ordening, zooveel mogelijk in samenwerking tusschen werkgever en werknemer, is op zeer korten termijn- noodzakelijk. De brandstoffentoewijzing heeft nog steeds redenen tot ontevredenheid. Deze is ten eenen male ontoereikend om het aantal beschikbare tractoren voortdurend in bedrijf te houden. De gedupeerde bedrij ven worden hiervan weer het slachtoffer. Dit zijn de bedrijven met de geruimde mijnenvelden en paardentekort. Terwijl de oorlogsweken en de gedwongen werkzaam heden voor de Duitschers het vorige jaar onmogelijk maakten de landerijen voldoende te bewerken. De hiervan opgetreden ver vuiling van de landerijen noodzaakten extra bewerking. De onvoldoende brand stoffen-toewijzing belemmert dat. De Com missie zal met kracht op verbetering aan dringen. Eveneens op het verstrekken van landbouwwerktuigen. Verder werd besloten een schrijven te richten tot bevoegde instanties, waarin aangedrongen wordt op rechtvaardige ver goeding van de geleden schade. Bepaalde landbouwbelangen zullen worden geacti veerd voor het vormen van commissies, o.a. op het gebied van onderwijs, sociale aangelegenheden, grondstoffen, werktuigen en machines, opbouw en herstel, annexatie, akkerbouw en veehouderij. Om aan al deze problemen en opbouw- zorgen het hoofd' te kunnen bieden, besluit de Commissie onderling zeer nauw samen te werken in het belang van het land in het algemeen en van Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen in het bijzonder. ik U dank voor Uw telegram ter gelegen heid van den eersten Herdenkingsdag der herwonnen vrijheid. Zij verzoekt U Haar dank ook aan de geheele bevolking van Terneuzen te willen overbrengen. Met weemoed gedenkt de Koningin al diegenen, die in den strijd voor onze bevrij ding en gedurende de bezetting het leven hebben gelaten. Zij spreekt de hoop uit, dat de inwoners j van Terneuzen, allen, ook in de toekomst. i hun beste krachten zullen wijden aan den wederopbouw van ons Vaderland." Ter gelegenheid van de herdenking van den eersten Bevrijdingsdag werd door den voorzitter der Regelings-commissie, den heer Jongepier, het volgende telegram aan H. M. de Koningin verzonden: „Op dezen eersten herdenkingsdag van onze herwonnen vrijheid, verzoekt de Regelingscommissie voor de Bevrijdings feesten te Terneuzen, Uwe Majesteit eer biedig, namens de geheele bevolking, die op ongekend spontane wijze heeft mede gewerkt, hare betuiging van hulde en trouw te willen aanvaarden." Hierop werd het volgende schrijven van den Particulier (Secretaris van H. M. de Koningin ontvangen; „In opdracht van H. M. de Koningin zeg (A.N.P.-Aneta - Herr. Nederland - B.B.C.) Sta ten-Generaal. Verschenen is het eindverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp be treffende het instellen van een Nood- Parlement. De Kamer verklaarde zich in genomen met de bijeenroeping, die echter veel vroeger had behooren te geschieden. Critiek werd uitgeoefend op de zuivering van de Kamerleden, het initiatief daarvoor had niet behooren uit te gaan van de Regeering en de zuivering had niet moeten geschieden door een lichaam dat buiten de Staten-Generaal staat. Onjuist wordt geacht de benoeming van leden van het Nood- Farlement door de Regeering, terwijl ook wordt opgemerkt, dat teveel invloed wordt toegekend aan het Nationaal Comité van Advies. Een aantal leden stemde in met het standpunt der Regeering betreffende het houden van verkiezingen, doch men achtte het niet juist, dat nevens de tech nische mogelijkheden, daarvan ook de politieke omstandigheden van invloed zou den zijn. De deblokkeering. Door den Minister van Financiën zijn aanvullende regelingen vastgesteld in ver band met de deblokkeering der banksaldo's. Daarin wordt o.m. een regeling getroffen voor het beschikbaar stellen van bedraggen in giraal verkeer op verschillende rekenin gen te name van denzelfden persoon. Aangezien in den laatsten- tijd door ver schillende rekeninghouders gebruik werd gemaakt van het splitsen hunner rekenin gen, zal daarbij rekening gehouden worden met het tijdstip, waarop die rekeningen zijn geopend. Gebruik van suikerbieten voor veevoeder is verboden. Het Ministerie van Landbouw en Vis- scherij deelt mede, dat het, in verband met den precairen toestand der suikervoorzie ning', noodzakelijk is, dat alle geteelde suikerbieten aan de fabrieken worden ge leverd. Het is daarom verboden suiker bieten te gebruiken voor veevoeder. Het verwijderen van tatoeëeringen verboden. Volgens een besluit van den chefstaf van het Militair Gezag is het verboden op het menschelijk lichaam aangebrachte tatoe- eeringen of andere kunstmatige herken ningsteekenen te verwijderen. Deze be paling is uitgevaardigd in verband met de opsporing van landsverraderlijke elementen. Dagelijksche vliegverbinding met Oost-Indië. Naar de Directeur van de K.L.M., de heer Plesman, aan ANP-Aneta meedeelde, wordt op het oogenblik een plan uitgewerkt voor een dagelijksche vliegverbinding met Oost-Indië. Gevlogen zal worden met Douglas-toestellen, die aan 41 passagiers plaats bieden. De overtocht zal 4 dagen duren. Minister Logeman gearriveerd en weer vertrokken. Prof. Dr. J. H. A. Logeman, Minister van de Overzeesche gebieden, is Zondag per vliegtuig teruggekeerd van zijn reis naar Australië, waar hij besprekingen heeft gevoerd met de Nederlandsch-Indische overheid. Minister Logeman woonde Zon dag een bijzonderen ministerraad bij van zeer langen duur. Maandagmorgen is de Minister wederom per vliegtuig naai' Enge land vertrokken, waar hij me,t de Engel- sche Regeering nadere besprekingen zal voeren, in verband met de jongste ont wikkelingen. De Minister wordt Woensdag hier te lande terug verwacht. De toestand op Java. De Regeerings-voorliehtingsdienst heeft Maandag over den toestand op Java een regeeringsverklaring gepubliceerd, waar aan wij het volgende ontleenen: De moeilijkheid waarin men is geraakt, verklaart vermoedelijk de neiging, die bij sommige Britsche instanties zou bestaan, om het z.g. Soekarno-bewind als defacto- regeering te erkennen en ons over te halen daarmede besprekingen te voeren. De Nederlandsche Regeering kan hier niet op ingaan. Dr. Soekarno heeft er zich toe ge leend, werktuig der Japanners te zijn. Met deze figuur kunnen zich vertegenwoordi gers van het wettig gezag niet om de con ferentietafel zetten. Al hetgeen er de laatste dagen is voorgevallen, en gezegd, zal de Nederlandsche Regeering niet af brengen van het weloverwogen beleid, zoo als dit o.m. is uitgestippeld in de bekende rede van H. M. de Koningin van 7 Dec. 1942, waarin volledig deelgenootschap van

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2