I DE VRIJE ZEEUW EESTSSi* 'SS^S^rsJB^Sgmi». R® SS £aS¥f!vl.'lWï Regeling der deblokkeering. le Jaargang DINSDAG 2 OCT. 1945 No. 90 Hoe onverschuldigd gedane betalingen teniet worden gedaan. Regeling der eerste uitbetaling In contanten. GESTOLEN EIGENDOMMEN. STICHTING NATIONALE HULPACTIE ROODE KRUIS (H. A. R. K.). Eedactie: 8. W. Henry en P. L. D. J. van Oeveren Dit Blad wordt op laat van het Militair Gezag gedrukt b« de N.V. Firma P. J. van de Sande, Terneu^f luüanaatraat 87. Temen»» Administratie-adres: Noordstraat 57, Temeuzen. ABONNEMülNTSPRXJ8Binnen Temeuzen ƒ1,50 per 3 maanden, buiten Temeuzen 174 Der 3 maanden Rti uAnmithotni- Nadere uiteenzetting 's-Gravenhage (A.-A.). Nadat de Minis ter van Financiën, Prof. Mr. P. Lieftinck, in zijn radiorede van Woensdagavond 26 September een uiteenzetting had gegeven betreffende de Beschikking deblokkeering 1945, lichtte hij in een persconferentie, welke Donderdagmiddag gehouden werd, de te treffen maatregelen nog nader toe. Zooals de Minister 14 dagen geleden in zijn radiorede de groote lijnen en de ibe- Het giraalvrije deel der Artikel 4 van de Beschikking deblok keering behandelt allereerst de afsplitsing van het giraal vrije gedeelte der geblok keerde rekening. Dit giraal-vrije gedeelte wordt girale rekening genoemd. Over deze rekeningen kan uitsluitend door middel van opdrach ten tot overschrijving worden beschikt. De regeling is aldus, dat op de girale rekening een bedrag van 1000 plus 25 van het saldo per 12 September 1945 wordt over geschreven, mits het totaal een bedrag van 10.000 niet te boven gaat. van Minister Lieitinck. ginselen had geschetst van de nieuw afge kondigde maatregelen inzake de geldzuive- ring, ging hij nu eenigszins dieper in op de technische details. Allereerst is Woensdag afgekondigd de Beschikking deblokkeering 1945, die veer tien dagen geleden reeds is aangekondigd en die moet worden beschouwd als een aan vulling van de Beschikking geldzuivering geblokkeerde rekening. De datum van 12 September is gekozen ten behoeve van degenen die op aandrin gen van de regeering reeds voordat de geldvernieuwing officieel werd ingeluid vrijwillig hun overtollige kasmiddelen bij banken en dergelijke hadden gestort. De inspecteurs der belastingen zijn echter be voegd om in daartoe in aanmerking komen de gevallen de girale rekening voor 100 te blokkeeren, waardoor de rekeninghouder dus de vrije beschikkingsbevoegdheid ook over dit deel van zijn tegoed verliest. Ontduiking der biokkeeringsbepalingen onmogelijk Artikel 6 beoogt den weg te versperren aan al degenen, die gehoopt hebben om door het sturen van postwissels, het tretk- ken van cheques en dergelijke aan de ge een bank. Bepaald is namelijk, dat alle soorten be talingsstukken, waardepapieren en derge lijke, die op een of andere wijze voor 26 -- 5c- iijtvc, Aiit; up een ui uuuem wijz,e voor z/o volgen der blokkeering te ontkomen. Post- September in contant geld hadden kunnen wissels, die voor 25 September zijn atfge- worden omgezet, na dien datum slechts geven, zullen over de postchèque- en giro- kunnen worden geïnd door bemiddeling dienst worden geleid, hetzij ter blokkeering van een bank, die de opbrengst op een ge- bij deze instelling, hetzij ter blokkeering bij blokkeerde rekening tegoed schrijft. Welke rekeningen vrij zijn. Artikel 8 wijst een aantal rekeningen aan, die geheel vrij zijn en waarover der halve onbeperkt kan worden beschikt. Tot de vrije rekeningen behooren onder meer de rekeningen van een aantal met name genoemde liefdadige instellingen, terwijl voorts de mogelijkheid is opengelaten, dat andere, niet genoemde, instellingen van de geboden faciliteit gebruik zullen kunnen maken. Positie van de kerken. Naar aanleiding van een, in dit verband gestelde vraag, deelde de Minister mede, waarom in dit artikel de kerken niet zijn genoemd. Algeheele vrijstelling van ker ken bleek in de praktijk niet mogelijk. Sommige menschen hebben n.l. aan de ker ken gelden geleend, in de hoop, dat dit geld buiten de aangifte zou vallen en zij op deze wijze hun zwart geld veilig zoudien kunnen stellen. Voor de diaconieën is in de Beschikking zelf (zie artikel 15, tweede lid) reeds een voorziening getroffen. Ook armbesturen vallen hieronder. Artikel 9 voorziet in de verwikkeling, die ontstaan doordat velen bijv. onverschul digde betalingen hebben gedaan aan hou ders van rekeningen, die krachtens art. 8 als vrij worden beschouwd, in de hoop daar voor eerlang vrfl tegoed te zullen terug krijgen. Deze onverschuldigde betalingen moeten op geblokkeerde rekening worden teruggestort en komen niet opnieuw ter vrije beschikking. (De Minister wees met nadruk op het feit, dat een aantal deuren zal worden gesloten, voor hen, die getracht hebben zich op deze wijze in veiligheid te stellen. Honderd-gulden-biljetten blijven geblokkeerd. Artikel 10 maakt een einde aan de bij- van tegoeden uit hoofde van de inlevering oro nnaifio urooriu /-I a tto »-i 1 Aft VG 1„n zondere positie, waarin de geblokkeerde rekeningen uit hoofde der ingeleverde hon derd-gulden biljetten verkeeren. Deze ge blokkeerde rekeningen zullen voortaan ge heel op een lijn staan met alle andere ge blokkeerde rekeningen. De deblokkeering van 100-gulden-biljetten kan alleen ge schieden, hetzij door een beschikking van den Minister van Financiën, hetzij door middel van een vergunning der Nederland sche Bank. Artikel 11, 12 en 13 regelen de eerste uit betaling in contanten. Er zijn drie moge lijkheden, die moeten worden onderscheiden. In de eerste plaats de geldkaart of vol macht vermeldt een bedrag van 100 of meer. In dat geval wordt 100 op de geld kaart of volmacht uitgekeerd. In de tweede plaats, de geldkaart of volmacht vermeldt een bedrag van minder dan 100. In dat geval wordt het geheele vermelde bedrag Uitbetaald, terwijl de belanghebbende bovendien het recht heeft het ontbrekende gedeelte in contanten op te nemen uit een geblokkeerde rekening. IDeze laatste faciliteit geldt echter alleen ndien het inleverkantoor, d.w.z. de instel- ng waarop de geldkaart is gestort, de- illde is als de bank, giro-instelling enz. aar de belanghebbende zijn rekening oudt. De Minister vroeg vooral voor deze latste regeling de aandacht. Werkgevers, die zich belasten met cen- rale inlevering van de gelden van hun ersoneel, zullen dus goed doen, hetzij aan mn personeel tevoren duidelijk mede te 1 teelen bij welke bank het geld door den 1 werkgever zal worden gestort, teneinde hun I de keus te laten al dan niet aan de centrale inlevering deel te nemen de betrokkenen krijgen immers alleen aanvulling op hun geldkaart, als zij ook zelf een rekening bij die bank onderhouden hetzij ten behoeve van de werknemers verschillende lijsten aan te leggen, die zullen worden overge- 1 legd bij de verschillende daarvoor in aan merking komende banken, waar hun per soneel een rekening heeft staan. In de derde plaats de geldkaart is onge bruikt en vermeldt in het geheel geen be drag (voor een volmacht geldt deze rege ling uiteraard niet). In dit geval kan de belanghebbende zich in de periode van 3 tjm 6 October tot zijn bank, spaarbank enz. Wenden met het verzoek om uit zijn reke ning een bedrag van 100 uitbetaald te krijgen. Aan dit verzoek, dat schriftelijk moet geschieden, moet worden gehecht de afgeknipte bon één van de geldkaart. Zoowel in het tweede als in het derde geval volgen nog nadere voorschriften, hoe gehandeld moet worden door belanghebben den, die een rekening bezitten hij den post chèque- en girodienst. Toegestane betalingen ten laste van geblokkeerde rekeningen. Artikel 14 Vermeldt een aantal betalin gen, die zijn toegelaten ten aanzien van het saldo van een geblokkeerde rekening. Zij betreffen onder andere een aantal met name genoemde belastingen, inschrijvin gen op staatsleeningen en voorts bijdragen aan met name genoemde en nader aan te wijzen liefdadige instellingen. De deblokkeering voor loonen, salarissen e.d. Artikel 15 geeft een regeling met be trekking tot de deblokkeering voor betaling van loonen, salarissen, pensioenen, wacht gelden en lijfrenten. Deze bepalingen zijn ten deele reeds bekend. In „Knickerbocker Weekly" lezen we een brief van een voormalig lid van de Neder- landsche ondergrondsche, thans als officier ingedeeld bij een Schotse he eenheid, die in Duitschland gestationneerd is, aan zijn op Aruba wonende zuster. De brief werd eenigen tijd geleden door Beurs- en Nieuws berichten gepubliceerd. Het is een veront waardigd verslag van een ooggetuige. Ik zit in een Duitsche stad in stralende zonneschijn in mijn Schotsche rok onder een bloeiende magnolia te schrijven. De stad is gelukkig (want de Duitschers moeten voelen wat oorlog beteekent), behoorlijk beschadigd. Er staan eigenlijk nog veel te veel huizen overeind. Maar, en nu komt iets heel belangrijks wat ik verzoek uit te bazuinen over de daken: We weten allemaal hoe arm en verarmd Duitschland was voor 1939. In deze stad vind je in ieder huis, ook in de kleinste arbeidershuisjes, een hoeveelheid kleeren waar drie families het makkelijk mee zouden kunnen doen. In ieder huis is een groote hoeveelheid flesschen gevuld met groenten, die we in Holland al in jaren niet meer bjj elkaar gezien hebben. Zooals je weet, ben ik nu al door vele Duitsche steden en dorpen geweest, doch het is overal overvloed en overvloed In Holland kregen het laatste half jaar alleen kinderen onder drie jaar een half pond suiker per 14 dagen. Hier vind je in ieder huis tientallen kilo's suiker. In ieder huis tientallen kilo's beste margarine. (We doen ons tegoed aan dit alles.) Honderden potten jam (en met plenty suiker erin) Kilo's en kilo's rundvet. In bijna ieder huis com pleet nieuwe uitzetten met de lintjes er no®- om. Alles van het beste linnen. We loopen hier met open mond van verbazing. Noch in Engeland, noch in Holland, kon je dit in den oorlog krijgen, en hier ligt het spik splinternieuw in de kasten omdat ze zóó veel hebben, dat ze het niet alles tegelijk gebruiken kunnen. Maar het ergste is het voedsel. Wan neer je de keukenkast doorsnuffelt, vind je: Van Nelle's koffie (groen merk meest al), Deensche havermouth, Hollandsche Macaroni, de Gruyter's verpakte vermicelli en rijst (in Holland sinds 4 jaar niet meer) Duryea's puddingpoeder, enz., enz. Je kunt niet gelooven wat je hier alle maal ziet. En het is allemaal gestolen, ge stolen, gestolen! Gestolen uit Holland,' ge stolen uit België, gestolen uit Denemarken, uit Noorwegen, uit Frankrijk, uit Rusland. Het is een uitzondering als je een Duitsche verpakking ziet. En wanneer het een Duitsch merk heeft, dan is tien tegen één de inhoud gestolen van somewhere. O, ik haat de moffen. Misschien deed ik het nog niet voordat ik dit alles zag, maar nu Als je bedenkt hoe duizenden en duizen den Nederlanders in het noorden gestor ven zijn van honger. Hoe duizenden kinderen voor hun leven ongelukkig zijn, omdat er dezen winter geen kolen waren voor de kachel en ze geen kleeren hadden om de kou te weren. En als je dan ziet dat het voedsel en de kleeren hier ongebruikt liggen, omdat ze met hun overvloed geen raad weten. En nu ik dit alles opsom, denk je mis schien dat dit het meest in het oog loo- pende is, maar dat is maar ton deele waar. Het is wel het ergerlijkste, maar het is met het meeste. Ieder huis heeft z'n voor raden. Vanwaar, ik weet het niet. Ieder huis heeft een moderne radio. Vanwaar die voor een deel komen, weten we wèl. In Holland heeft iedereen, uitgezonderd N.,S.B.-ers, zijn radio moeten inleveren. Prachtige vloerkleeden. Prachtige auto's voorzoover niet door de moffen meegenomen op den terugtocht. En zoo kan iky^der gaan voor uren en uren. Elke geallieerde sfoldaat schrijft zijn brieven op Duitsch papier, d.w.z., je viudt een prachtige bloc-note in een burgerh I en dan staat er met potlood in de bqven- hoek op geschreven 1,30. I Ik wou dat iedereen in de vrije wereld dat alles kon zien. Natuurlijk: nu zegt iedere mof, ooi? hier ver in Duitschland: ,,Ik was geen Nazi, ik was altijd tegen Hitier en ik hen blij dat hij den oorlog verloor". Die mof verbergt dan tezelfdertijd het 10-jaren lidmaatschapsinsigne van de N.S. D.A.P. en moet nog leeren beseffen, dat niet Hitier, doch iedere Duitscher den dör- log verloren heeft en voor de ellende, die hij teweeg gebracht heeft, zal moeten boeten. Ik begin soms zoo bang te worden, dat we spoedig' al die ellende, die de moffen gebracht hebben, weer vergeten zijn. Wanneer we den vrede willen winnen, moeten we streng zijn en rechtvaardig. Rechtvaardig, d.w.z., trachten de ellende die aangericht is, zooveel mogelijk te her stellen door het te requireeren bij de schul digen. Beschermvrouwe: H. K. H. Prinses Juliana. Centraal Bureau: Wilhelminakade 33a, Rotterdam. Men schrijft ons: Zooals waarschijnlijk bekend, zijn en worden (in het kader van het H. A. R. K.- adoptieplan) door onze comité's in de niet getroffen gebieden goederen ten behoeve van de inwoners der geteisterde streken ingezameld. Bij deze goederen troffen wij slechts een enkele maal speelgoed aan. Dit behoeft geen verwondering te wekken, daar onze actie in de eerste plaats de on misbare artikelen betreft. Wij kunnen ons evenwel voorstellen, dat ook speelgoed als „noodig" wordt gezien. Het ligt er maar aan uit welken gezichtshoek men het be kijkt. Vaststaat, dat speelgoed (w.o. dam- en schaakspelen) voor de kinderen van de oorlogsslachtoffers, in hun nog veelal uiterst moeilijke omstandigheden, buiten gewoon gewaardeerd zal worden. Wij meenen er dan ook goed aan te doen Uw hulp in te roepen voor een speelgoed actie „Van de jeugd voor de jeugd", welke actie de instemming heeft van den Direc teur-Generaal van het Onderwijs, Prof. Sassen. Als hulp hadden wij gedacht een opwekking tot geven door het onderwijzend personeel der lagere-, U.L.O.- en Middel bare Scholen. Het speelgoed, dat - als gevolg hiervan naar school wordt mede gebracht, kan, zoodra de schoolinzameling afgeloopen is, worden overgedragen aan het plaatselijk H. A. R. K.- of N. V. H H. A. R. K.-comité, hetwelk ongetwijfeld voor expedieering naar het geteisterd gebied, het noodige zal verrichten. Bij de aansporing ,tot het geven van speelgoed zou wellicht ook gesproken kun nen worden over het feit, dat nog vele gezinnen in de geschonden deelen van ons land verstoken zijn van kasten (er heerscht een ratten-- en muizenplaag wegens onvol doende bergruimte), bedden, kachels, for nuizen, keukengerei, glas, gereedschappen en spijkers. Op deze wijze wordt hopelijk voor zooveel noodig ook nog eens via de kinderen de aandacht der ouders geves tigd op het afstaan van deze artikelen. Zij kunnen aan het plaatselijk comité ter beschikking worden gesteld om verzonden te worden naar die getroffen gezinnen, waarvan alleen reeds bij het zien hunner armzalige (behuizing en inrichting U be dwongen wordt te zeggen: „Deze ellende spreekt voor zichzelf. Hoe triest. Woorden zijn overbodig. Dit is een stille aanklacht voor allen, die nog kunnen geven. Dit is een stille bede om bulp tot hen, die neg iets kunnen offeren. Hier moet, desnoods ten koste van eigen comfort, de helpende, goed gevulde hand worden geboden". Mogen wij op Uw medewerking rekenen? Gaarne ontvangen wij Uw toezegging*. Stichting Nationale H. A. R°K., H. VEDLENGA, Adjunct-directeur.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1