DE VRIJE W Minister Lieftinck over de deblokkeering van het geld. VRIJDAG 28 SEPT. 1945 No. 89 AD™™™r« RubriTweme'td^rt^^rS BÖ ,VO?ftbetaUn« 'MO per Jaar. Ie Jaargang Frankef>rinK bij Abonnement Terneuzen. ■Julianastraat S7, Terneuzen Redactie: 8. W. Henry en P. L, D. J. van Oeveren °P M1Utalr ««drukt bi, de N.V. Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Administratie-adres: Noordstraat 57, Terneuzen. max™um 8 regels. Dientsaanbiedingen en dienstaanvragen 1-5 régels 52 cent- RriSl reiel mê^r rTJf Cei?^ iedere re«el meer 12 cent"; van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentiën bij regelabonnemeft tegen veénünderd tfrief dat on^invr^- brieven of adres bureau Inzending van advertentien uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave? rarier, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Woensdagavond j.l. sprak Minister Lief tinck over1 de maatregelen, welke de Regeeriing zal nemen en over de politiek, iyelke de Regeering denkt te volgen t.a.v. de deblokkeèring van het geld. Na een korte inleiding werd door Z. Ex. hierover het volgende gezegd:1 De hoofdgedachte, die aan de a.s. deblok keering ten grondslag ligt, is deze: dat wij allen om het dreigende gevaar van een voortschrijdende vermindering der gelds waarde te ontgaan, m.a.w. om een steeds duurder worden van het leven te voor komen, voortaan zullen moeten leven uit het loopende inkomen,: dat een ieder onzer ontvangt in den vorm van beloomng voor arbeid, diéTverricht wordt in loondienst of in een zelfstandig bedrijf, of als vrucht van een eerlijk verworven vermogen. Dit be- teekent, dat terstond na afloop van de ïn- leveringsweek een algemeene deblokkee- tüng zal plaats vinden van al die gelden, die noodig zijn voor1 betaling van loonen, salarissen, wachtgelden, pensioenen en an dere periodieke uitkeeringen, alsmede voor betaling van renten, in welken vorm dan ook. Op deze wijze komt er een stroom van nieuw geld in het verkeer in den vorm van bank- en muntbiljetten, waarover men vrij zal kunnen beschikken. Als deze geld stroom eenige weken zal hebben gevloeid, zal de circulatie geleidelijk een zoodamgen omvang hebben verkregen en zich zoo dooi de verschillende kanalen hebben verspreid dat de ondernemingen en bedrijven, die loo nen. salarissen en renten betalen, door den verkoop van hun producten aan het publiek over voldoende middelen de beschikking kriigen om zonder een verdere, deblokkee- ring" aan hun betalingsverplichtingen uit kasgeld te kunnen voldoen. Dit proces za pas na eenigen tijd zijn voltooid en naar mate het voortschrijdt, zal het bearag, dat tot deblokkeering wordt toegelaten, van week tot week kunnen worden verminderd. Het eene bedrijf zal eerder in staat zijn dan het andere om zijn loonen en aanschaf fingen van voorraden te betalen uit voor zijn producten ontvangen gelden en daar om zult u telkenmale voor een verdere deblokkeerinc slechts met succes kunnen aankloppen, indien u ten genoega van de daarvoor aangewezen instantie kunt aan- toonen, dat de terugontvangen middelen ontoereikend ziin om daarmede de uit gaven te bestrijden, die de voortzetting van de bedrijfsuitoefening vereischt. Deze procedure, die de strekking heeft om niet meer nieuw geld in het verkeer toe te laten dan de hoeveelheid, waaraan inder daad behoefte bestaat om de goederen- omzetten te financieren en de geleverde diensten te betalen, heeft nog het bijko mende voordeel, dat zij een bru kbaar mid del verschaft om een strenge controle uit te oefenen op de inachtneming van de door de regeering vastgestelde loon- en salarisnormen, waarmede nog te veel de hand wordt gelicht. Bij elk verzoek om over geld te mogen beschikken voor loo nen- of salarisbetalingen zal van den werk gever de verklaring worden geëischt, dat dit geld strekt tot betaling van loonen en salarissen die met inachtneming van deze normen zijn vastgesteld. Het ontoelaat baar tegen elkaar op concurreeren van sommige werkgevers op de arbeidsmarkt waardoor dei loonverhoudingen in ons land dreigen te worden verstoord en de loyale Werkgevers in, het nadeel geraken, kan op deze wijze doeltreffend worden bestreden. De hoofdgedachte, die ik daarstraks for muleerde en die hierop neerkomt, dat niet meer geld) in het verkeer wordt gebracht dan noodig is voor loopende inkomensvor ming en inkomensbesteding uit arbeid en eerlijk verkregen vermogens, moeten ech ter een aantal correcties worden toege past. In de eerste plaats is het noodig, dat de huishoudingen en bedrijven zoo spoedig mogelijk weer de beschikking krij gen over normale kasreserve. Het door- Iöopend in kas hebben van een zekere hoe veelheid geld verschaft nu eenmaal een zeker gemak en een zekere gemoedsrust, vooral omdat] men in dat geval bijzondere kansen, die zich kunnen voordoen om iets voordeelig aan te schaffen, benutten kan en voor onvoorziene omstandigheden, die tot extra uitgaven nopen, iets achter de hand heeft. Een gemak en gemoedsrust, die waardevol zijn en die men een ieder zooveel mogelijk moet laten. Teneinde hieraan tegemoet te komen zal terstond, wanneer met de deblokkeering wordt be gonnen. op elke geldkaart, die tenminste een zoodanig bedrag aanwijst, de somma van 100,worden vrijgegeven, welk be drag zal worden uitbetaald in bank- en muntbiljetten. Voor zoover uw geldkaart dit bedrag niet mocht aanwijzen, maar gii wel een saldo bezit wegens eerdere stor ting, zal het inleverkantoor uit dit saldo u een overeenkomstig bedrag ter beschik king stellen. Daarnevens zal ten behoeve van hen, die bij een bank, een spaarbank of een giro-instelljing een creditsaldo had den uitstaan, een bedrag ter grootte van 1000,plus 25 van het saldo naar den stand van 12 September 1945 tot een gezamenlijk maximum van 10.000,in dezen zin worden gedeblokkeerd, dat daar over doop overschrijvingen zal kunnen wor den beschikt. Deze bedragen zal men niet in bank- of muntpapier kunnen opnemen, men zal er alleen over kunnen' beschikken in wat men pleegt te noemen „giraal ver keer"5, d.w.z. door overschrijving van de eene bank. of girorekening op de andere. Deze correctie is noodig omdat vele parti culieren met. hoogere inkomens en het meerendeel der bedrijven en instellingen hun kasreserves niet in contant geld. maar in den vorm van een banksaldo plegen aan te houden en in de tweede plaats omdat de hoeveelheid bank- en muntpapier, waar over wij op het oogenblik kunnen beschik ken, nog onvoldoende is om ten beloope der met deze grootere kasreserves ge moeide bedragen in papiergeld) ter beschik king te stellen. Bovendien is het niet twijfelachtig, dat er zich onder deze bank en girosaldi een zekere hoeveelheid besmet geld bevindt. Indien wij in de gelegenheid waren om op zeer korten termijn al deze saldi op hun ontstaan te onderzoeken, zou er op zichzelf geen bezwaar tegen bestaan om bij gebleken, zuiverheid" deze tot het bedoelde bedrag indien daarvoor het noodige papiergeld aanwezig was voor uitbetaling vrij te geven. Het onderzoek naar het besmette geld, dat naar ik u ver zekeren kan, met groote nauwkeurigheid zal geschieden, vereischt echter een zeke ren tijd. Dit pleit er zeer voor om met be trekking tot deze saldi slechts een over schrijving van de eene rekening op de an dere toe te laten, waardoor elk bedrag wordt vastgelegd en te allen tijde is na te speuren, wie er op het moment van de deblokkeering de houder van was. Deze houder kan, al heeft hij over bedoeld be drag zijn saldo beschikt, te allen tijde aan een onderzoek worden onderworpen. De rest van zijn saldo blijft in ieder geval staan als onderpand en ook voor het ont staan van het eerste gedeelte, waarover hij giraal kan beschikken, blijft hij aanspra kelijk in dezen zin dat, indien komt vast te staan, dat dit besmet geld was, hij voor eei) overeenkomstig bedrag zal kunnen worden aangesproken te betalen uit an dere vermogensbestanddeelep of eventueel nieuw te verdienen inkomen, van een oog punt van gemakkelijke invordering voor den staat heeft deze regeling ongetwijfeld bezwaar, maar dit bezwaar weegt stellig niet op tegen het groote voordeel, dat aan een spoedige zij het gedeeltelijke deblokkeering van een passend gedeelte der bank- en girosaldi verbonden is, in verband met de wenschelijkheid om ten be hoeve van de hervatting van het handels- en betalingsverkeer daaraan een zekeren armslag te geven. Het doel, dat met de geldvernieuwing wordt beoogd, mag niet op zoodanige wijze wordep bereikt, dat daardoor het bedrijfsleven wordt onthand. De geldvernieuwing zelf toch is er juist op gericht om het bedrijfsleven weer gezond te maken en dit moet, als het er op aan komt, de voorrang hebben boven een, ove rigens volmaakt verdedigbaar, streven naar een perfect systeem. Als sluitstuk zal de belastinginspectie bevoegd zijn om in elk geval, waarin zij reden heeft te veronder stellen, dat een saldo besmet is, een aan wijzing te geven, die er toe leidt, dat dit saldo voor de volle 100 geblokkeerd blijft. Een tweede correctie, die zal worden toe gepast, is er opgericht om voor hen, die door de oorlogsomstandigheden schade heb ben geleden in hun goederen, de mogelijk heid te openen tot herstel en aanvulling van het geroofde, beschadigde of vernie tigde over te gaan. Met betrekking tot bedrijven izal dit moeten worden uigebreid tot hetgeen noodig is voor herstel van voorraden en inventarissen. De uitkeerin gen wegens geleden materieele oorlogs schade zullen dus, voorzoover daarvoor een directe bestedingsmogelijkheid is, op basis van da toelaatbare besteding in vrij nieuw geld worden beschikbaar) gesteld, terwijl het overige bij gebrek aan directe bestè- dingsmogelijkheid aanvankelijk op geblok keerde rekening zal worden bijgeschreven en in de toekomst zal worden gedeblok keerd naarmate er zich bestedingsmoge- Itjkheden voordoen. Hetzelfde geldt voor kassaldi gekweekt uit afschrijvingen en besparingen, die men in reserve heeft ge houden om' mettertijd daarmede de uitge stelde aankoopen te betalen om kapitaal bezit in den vorm van duurzame gebruiks- goederenj, voorraden, inventarissen en ge bouwen aan te vullen, te vernieuwen en op het gewenschte peil te brengen. Intusschen zal wel moeten worden voor komen, dat langs dezen weg de geldstroom sterker aanwast dan in overeenstemming is met hetgeen noodig is voor de financie ring van den omzet, die bereikbaar is bij een volledige inschakeling der beschikbare arbeidskrachten bij toelaatbare prijzen en loonen. Voorshands bestaat daarvoor geen gevaar, maar op den duur ligt hier een grens, die als men het prijs- en loonpeil in de hand wil houden, niet mag worden j overschreden. De correctie, waarover ik hier sprak, zal ook moeten worden,toegepast t.a.v. de 'i-tkeeringen uit de aanwezige saldi door liefdadige instellingen en door de diensten der charitas, voorzoover deze mede behulp zaam zijn om het oorlogsleed te verzachten. Een derde correctie, die tot op zekere hoogte bij de vorige aansluit, is gewenscht met betrekking tot spaargelden van parti culieren, die in de voorafgaande periode zÜn gekweekt voor het doen van grootere betalingen ineens bij gelegenheid van be langrijke levensgebeurtenissen zooals ge- boorten, huwelijken en sterfgevallen, en dergelijke bijzondere uitgaven. Een vierde correctie komt in aanmerking voor die gevallen, waarin personen bij ge mis aan looninkomen aangewezen zijn voor levensonderhoud op de hoofdsom van hun kapitaal. Voorzoover dit in den geldvorm aanwezig was en door de blokkade is ge troffen, zal het in een mate, die in verband met de levensomstandigheden van den be trokkene redelijk is te achten, worden vrij gegeven. Tenslotte zal er plaats moeten zijn voor een vijfde correctie: In die gevallen, die door het voorafgaande niet zijn gedekt, doch waarin een strikt handhaven van de grondgedachte tot ongewenschte indivi- dueele hardheden zou leiden. Heb ik hiermede de hoofdlijnen bespro ken, die bij de deblokkeering zullen worden gevolgd, thans vraag ik nog enkele oogen- blikken uw aandacht voor een tweetal vra gen, die u stellig zeer ter harte gaan en waarop ik u een onomwonden antwoord schuldig ben, n.l.: Hoe gaat het nu verder met het gede blokkeerde geld, en welke verwachtingen mogen wij koesteren met betrekking tot het geld dat geblokkeerd blijft? Ik stel er prijs op dat bij u allen t.a.v. het antwoord op deze vragen geen enkel misverstand ontstaat. Hoewel de welvaart van een volk ten slotte niet bepaald wordt door de hoeveel heid geld, die in omloop is maar door de hoeveelheid en hoedanigheid van de goederen en diensten, die 't tot bevrediging zijner be hoeften kan aanwenden, is het in een maat schappij, die op geldverkeer steunt nu een maal zoo, dat voor ieder persoon, elk gezin en elk bedrijf afzonderlijk de mogelijkheid om in die goederen en diensten te deelen, van de beschikking over geld afhankelijk is. Ik begrijp dus dat gij allen verlangend zijt om te weten waar gij aan toe zijt. Dat is met een enkel woord gezegd. Aan hen, die hun geld op onoiibare wijze hebben ver kregen, laat ik niet de minste illusie. Voor diegenen echter onder u, die zich t.a.v. de wijze waarop zij hun bezit hebben verkre gen, niets hebben te verwijten, die eerlijk hebben gewerkt, en zuinig hebben gespaard, die ondanks tegenwind er in zijn geslaagd om een zeker bezit aan geld te redden, of die den wind hebben mee gehad en daaruit on volkomen toelaatbare wijze voordeel hebben getrokken, voor hen kan het ant woord! geruststellend zijn. Uw aanspraken op hetgeen u inleverde, blijven erkend. Dit neemt niet weg, dat ook zij moeten besef fen, dat in dit leeggeplunderde en voor een deel verwoeste land, waarin vele honderd duizenden weinig meer bezitten dan hun schamele plunje, vrijwel geen huisraad on der een lekkend dak, van allen die in een meer bevoorrechte positie verkeeren offers, ja zelfs groote offers zullen moeten wor den gevraagd, en dit te meer, omdat met de uiterste middelen moet worden voor komen, dat de rouw, de armoede en de kommer, die door den oorlog zijn veroor zaakt, op den voet zullen worden gevolgd door de ramp van een geldontwaarding, waardoor de basis van het stoffelijk be-, staan van vele verdere honderdduizenden zou worden ondermijnd en de sociale recht vaardigheid nog meer in het gedrang zou komen. Ik] zal thans mijn antwoord iets verder verduidelijken., Wat het gedeblokkeerde geld betreft, dit blijft geheel ter vrije beschikking van hem of haar, die het in handen krijgt. Uiteraard voorzoover die handen zuiver blijken. De vrees, die bij sommigen uwer, naar mij ter oore is gekomen, heeft postgevat, dat de besteding der inkomens geheel aan ban den zou worden gelegd, zoodat de vrijheid van verbruik en bedrijfsuitoefening vol komen zou worden opgeheven, is volmaakt ongegrond. Niemand zal intusschen de noodzaak betwisten dat zoolang t.a.v. het meerendeel der goederen nog zulk een pijn lijke schaarschte bestaat, het handhaven van een veel omvattend distributiestelsel onvermijdelijk is. Ook voor de bedrijven zal vooralsnog cTe aanschaf van voorraden, hulpstoffen en machines aan een stelsel van toewijzingen moeten blijven gebonden. Deze maatregelen zijn noodig om te zor gen, dat zij, die over meer koopkracht be schikken dan anderen, niet door prijsover- biedingen een grooter deel van de beschik bare goederen in handen zouden krijgen dan met de billijkheid in overeenstemming is, tevens moeten de noodige waarborgen blijven bestaan dat minder dringende be hoeften van enkelen niet zullen voorgaan bij meer dringende behoeften van velen. Bovendien is ons land voor tal van goede ren, vooral voor voedingsmiddelen en grond stoffen aangewezen op import uit het bui tenland. De schaarschte aan buitenland- sche betalingsmiddelen, dig er toe leidt, dat wij op grooten schaal bij andere landen moeten leenen, vereischt bovendien een scherpe controle op al datgene wat wordt ingevoerd. Het is een groot algemeen belang, dat deze dikwijls duur gekochte invoer een, van een maatschappelijk oog punt uit doelmatige en verantwoorde be stemming krijgt. Versterking van het nationale productievermogen staat daarbij volstrekt op den voorgrond. Dit alles maakt het vooralsnog noodzakelijk, dat de regeering aan het economische leven een krachtige en v e rgaande leiding geeft. De overgang van een oorlogseconomie naar een vredeseconomie kan zonder een zoodanige leiding niet zonder onrecht en ontsporingen tot stand worden gebracht. Ik meen dat een ieder, die zich op de basis der feiten stelt en zich de bestaande problemen in denkt, deze slotsom zal kunnen beamen. Wat de tweede vraag aangaat, die be trekking heeft op de toekomst van het geld, dat geblokkeerd blijft, moet een on derscheid worden gemaakt tusschen geld dat tijdelijk en geld dat blijvend aan de circulatie zal worden onttrokken. Terstond na het einde van de inleveringsweek, komt de eerste ƒ100 van de geldkaart vrij. Het ligt in het voornemen om hetgeen daarna op uw geldkaart blijft staan reap, een overeenkomstig bedrag uit hetgeen uw banksaldo aanwijst op latere tijdstippen en tot ronde bedragen in den vrijen geld- omloop toe te laten. Het tempo, waarin dit zal geschieden, hangt eenerzijds af van den aanvoer van het bank- en muntpapier, dat nog in aanmaak is, anderzijds van de verkeersbehoeïte, die wij regelmatig zul len peilen. Ook met betrekking tot de bij de banken en andere inleveringskantoren gestorte bedragen, naast die van de geld kaart, zal op den duur verdere deblokkee ring kunnen volgen, indien en voorzoover daaraan reëele behoefte bestaat.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1