z ii F 3 e H N H.A. R. K.-NIEUWS. ZEEUWSCH VLAAMSCHE KUNST. HET PROCES BERGEN-BELSEN. GEBREK AAN BELGISCHE TOENADERING TOT NEDERLAND. FEESTJES IN INTERNEERINGSKAMPEN. ZAAMSLAG. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS INGEZONDEN STUKKEN «J d v A V g' V h a B sc V a< S1 hc O O] A ri Li vl 0% fcc vc zo D M N al II V. m w N ai w bi le D P< st E ri d< H - I G 01 H di K Ten aanzien van het Landelijk Adoptatie- plan nemen wij uit het desbetreffend tijd schrift van de H. A. R. K. het volgende schema over: De gemeenten: Sluis, Oostburg, Breskens, Schoondijke, Aardenburg, Biervliet, Philippine, Cadzand, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Retran- chement, Waterlandkerkje, Üzendijke, Zuidzande. Te adopteeren door: Schiedam en Westelijk Utrecht, t.w.: De Bilt, Bilthoven, Benschop, Haarzuilen, Harmeien, Hoenkoop, Kamerik, Linschoten. Lopik, Maarssen, Maarseveen, Maartens dijk, Montfoort, Polsbroek, Snelrewaard, Veldhuizen, Vreeland, Willeskop, Zegveld. Van Overijssel, behalve Zwolle (zorgt voor Nijmegen en Venray), Almelo (zorgt voor dekenaat Gennep), Hengelo, Enschede, Deventer (welke plaatsen zelf getroffen zijn) gaat naar Zeeuwsch-Vlaanderen, 1/3 naar de Zeeuwsche Eilanden en 'g naar Limburg. land zou willen onttrekken. Naar analogie van den onbezoldigden rijksveldwachter zou men een dengelijken functionaris een on bezoldigden belastingrechercheur kunnen noemen. In elk geval ontstaat hier de figuur van den niet-ambtenaar, die den officieelen inspecteur alle aanwijzingen verstrekt die hij maar krijgen kan en die voor een behoorlijke heffing van waarde zijn. Tot hem zal de bevolking zich kunnen wenden, als was hij de inspecteur zelf. DE GELDZUIVERING. Woensdagavond zal de Minister van Financiën voor de radio de in verband met de geldzuivering vastgestelde blokkeerings- maatregelen toelichten. DE GELDKAARTEN. In verband met de rondte doende mee ningen, vestigt het Departement van Finan ciën er de aandacht op, dat het publiek de „Geld-kaarten" niet zelf mag invullen. Men mag er alleen zijn eigen naam op schrijven, doch de Verdere invulling moet worden overgelaten aan den ambtenaar van het loket der instelling tot welke men zich ter zake wendt. was onmiddellijk na de bevrijding 00 zijn post, doch de Belgische gezant ls nog niet in Den Haag teruggeneer-a. Ten gevolge van de douane-overeenkomst van 5 September 1944 heeft Nederland de inning van de douanerechten geschorst, hetwelk een voordeel voor België uitmaak te. Deze overeenkomst werd niet toege past aan Belgische zijde. Hoewel er tal van Fransche bladen in België verkrijgbaar zijn, blijven de Neder- landsche onvindbaar. Het blad spreekt er zijn verwondering over uit, dat minister Spaak wel reeds in Parijs, Londen en Washington geweest is, maar nog geen tijd gehad heeft naar Den Haag te reizen. Drukwerk, dat thans vrij naar alle ge allieerde en neutrale staten verzonden mag worden, werd door het postkantoor te Brus sel tot twee keer toe aan den afzender teruggestuurd. Ook het reizen naar Nederland wordt zeer bemoeilijkt. Waar men zonder veel moeite van den Nederlandschen consul in België een visum kan bekomen, wordt door de Belgische autoriteiten zoo goed als stel selmatig het paspoort geweigerd. „Het Volk" haalt een geval aan waarbij de ver tegenwoordiger van een firma langs den gewonen weg een paspoort ontvangen had voor Frankrijk en Zwitserland. Om er een voor Nederland te krijgen was echter veel tijd. veel geduld en de tusschenkomst van vooraanstaande personaliteiten noodig. Het blad besluit, met er op te wijzen, welke verouderde mentaliteit in officieele kringen te Brussel blijft heerschen. optreden van den commandant volkomen m strijd met de reglementen. Inmiddels zijn de commandant en de onder-commandant van h#t intemeerings- tehuis gevestigd in een school in de Rosen- boomlaan te Voorburg gearresteerd, van wien grove nalatigheid is geconstateerd. Het onderzoek in dezen is echter nog gaande, zoodat de heer Vorrink hierover nog geen nadere mededeelingen kon ver strekken. Wel kon de heer Vorrink ons 1' e eren, dat van de zijde der regeering en het M. G. alles in het werk wordt ge steld, om excessen zooals bovenvermeld den kop in te drukken. ten. Ook hij mag binnen 8 dagen in cassatie komen. Luchtlijn AmsterdamParijs, Luneburg (Reuter). Een der belangrijk ste getuigen in het proces tegen de beulen van Belsen was een bnderwijzer afkomstig van het eiland Jersey, die door de Gestapo was gearresteerd wegens het verschaffen van hulp aan een Russisch officier. Voor hij gehoord werd, is de film, die opgenomen werd in het kamp Belsen onmiddellijk na de bevrijding, vertoond: alle afschuwelijk heden, waaraan het kamp Belsen zoo rijk was, werden den toeschouwers voor oogen gevoerd, en vooral de vrouwelijke verdach ten schenen zich na de vertooning minder zeker en rustig te voelen, dan zij zich voor dien toonden. De onderwijzer van Jersey verhaalde van de toestanden, die de vorige dagen reeds door de militairen en artsen, die het kamp bezocht hadden, waren uiteengezet. Maar ditmaal was een voormalige gevan gene aan het woord, en de indruk, die zijn relaas wekte, was veel grooter. De ge tuige, die eerst Zaterdag uit het ziekenhuis ontslagen was, zeide: „de eenige taal, die in Belsen gehoord werd, was" de taal der stokslagen. En door deze taal werd het mij duidelijk gemaakt, dat er slechts bed den waren voor de „officieren en onder officieren" onder de gevangenen zelf. De anderen moesten op den grond slapen, die nat en onbeschrijfelijk smerig was. Ik zou de barak willen beschrijven als een krankzinnig geworden Babel. Normaal slapen was onmogelijk, 's Morgens werden wij om half vier door slagen gewekt, en daarna werd er appèl gehouden, dat vier uur duurde. Het was op het laatst slechts mogelijk wat soep te bemachtigen, wanneer men iets te ruilen had: anders namen de gevangenen-opzichters zelf alles". Veel SS-bewaking had hij niet gezien: wel had hij eens gezien, dat een SiS-officier een vrouw doodsloeg. Er werd wel regel matig geschoten, meestal zonder reden, maar soms ook met een reden, die de ge vangenen pas hoorden, wanneer er dooden gevallen waren. Hun taak bestond uit het opruimen van lijken: honderden lijken wer den dagelijks naar de massagraven ge voerd. Vijf dagen lang heb ik lijken ge sleept, zonder dat ik een druppel water te drinken of iets te eten kreeg. Ik vervoerde lijken, die vreemde wonden vertoonden, en ik begreep niet, op welke wijze die toege bracht konden zijn. Een vriend lichtte mij in: gevangenen hadden uit de lijken stuk ken gesneden; om die rauw op te eten. Ik heb de volgende dagen inderdaad met eigen oogen een gevangene, die meende niet ge zien te worden, een stuk uit een lijk zien snijden, om het daarna in den mond te steken". Gent (A.-A.). „Het Volk" schrijft, dat van de herhaaldelijk voorspelde Belgisch- Nederlandsche toenadering weinig is over gebleven, ten minste van Belgische zijde. De Nederlandsche ambassadeur te Brussel Een onderhoud met den heer Koos Vorrink. Den Haag (A.-A.). Zaterdagavond 15 Sept. is in een interneeringskamp voor N.SjB.-ers nabij Harderwijk een ontspan ningsavond gehouden, welke veel stof heeft doen opwaaien, in enkele dagbladen is er over geschreven en de bevolking in de om geving van het kamp hield een protest demonstratie. Een verslaggever van A.N.P.-Aneta heeft in verband hiermede een onderhoud gehad met den heer Koos Vorrink, per soonlijk adviseur van den Minister-Presi dent inzake de interneeringskampen. De heer Vorrink had onmiddellijk een onder zoek ingesteld naar de toestanden, welke in het kamp heersehten en kon mededeelen, dat de kampscommandant Van Dijk, even als enkele andere leden van de kampleiding inmiddels reeds ontslagen zijn, en wel op grond van het feit dat zij, naar gebleken is, de gezagsverhoudingen totaal uit het oog hebben verloren. Dat Zaterdag j.l. in het kamp een ont spanningsavond is gehouden, is volkomen gewettigd. Het was echter niet de bedoe ling, dat alle 850 gedetineerden gezamen lijk een feestelijken avond zouden hebben. Wanneer af en toe per kamer of hoogstens per barak een ontspanningsavond wordt gehouden, is dit geheel in overeenstemming met de bedoelingen en wenschen van de algemeene kampleiding. Brengt men ech ter regelmatig alle gevangenen bijeen, dan volgt hieruit noodzakelijkerwijs een onge- wenscht contact en daardoor een nog min der gewenscht machtsgevoel dat slechts leiden kan tot een situatie, welke niet strookt met de noodzakelijke discipline. Bovendien heeft het feit, dat de com mandant zich tevoren niet op de hoogte heeft gesteld van den inhoud Van het pro gramma, geleid tot het zingen van liedjes, welke zeker niet in een programma van geïnterneerde N.S.B.-ers thuishooren. Per siflages op de moeilijkheden waarmede de Nederlandsche regeering op het oagenblik te kampen heeft, zijn niet voor de ooren van politieke gevangenen bestemd. De heer Vorrink ontkende echter ten stelligste dat er schunnige liedjes ten gehoore zouden zijn gebracht. Verbroederingsscènes, waarbij ook een bewaker een rol heeft gespeeld, alsmede het feit, dat de commandant en zijn familie „meedeinden" met de gedetineerden op het refrein van een populair liedje zijn feiten, die absoluut ongewenscht werden genoemd door den heer Vorrink. De commandant van een interneeringskamp dient aldus de heer Vorrink naar beide zijden cor rect te zijn. Geen sadisme, doch ook geen verbroedering. Het is dikwijls moeilijk den juisten tusschenweg te kiezen, doch wan neer een commandant dit niet weet te be reiken, blijkt hij niet geschikt te zijn voor zijn taak. De heer Vorrink gaf vervolgens nog een korte beschrijving van de juiste toedracht van het in de dagbladen vermelde feit, dat de commandant tijdens den avond heeft aangekondigd dat chocolade en sigaretten zouden worden verstrekt. Verschillende groepen gedetineerden werken buiten het kamp o.a. in de nabij heid van Canadeezen. Dit is op zich zelf zeer goed, doch heeft als gevolg van het slappe optreden van den commandant geleid tot een levendigen ruilhandel. Onder de gevangenen bevindt zich een teekenaar, die voor een Canadeesch officier een por tret had gemaakt en daarvoor 600 sigaret ten en een hoeveelheid chocolade ontving. Met toestemming van den commandant, die dit zelf op het tooneel heeft bekend ge maakt, zijn deze sigaretten en chocolade onder de geïnterneerden verdeeld, terwijl er een rookverbod bestaat en ook chocolade tot de contrabanden behoort, was ook dit j Zooals wellicht bekend is, zijn onder de auspiciën der Zeeuwsche Volksuniversiteit te Axel en Hulst exposities gehouden van het werk van den Zeeuwsch-Vlaamschen kunstschilder K. J. Huineman. Waar schijnlijk is de heer Huineman voor den aandrang van buitenaf bezweken om zijn werk nu toch eindelijk eens onder de aan dacht van iedereen te brengen. Want, het werk van dezen schilder is eigenlijk veel te goed om het af en toe eens in een Terneu- zensche étalagekast te ontdekken, om de eenvoudige reden dat het niet mag ver geleken worden met geëtaleerd schilder werk. Waar Terneuzen schijnbaar niet de ruimte voor, of de behoefte heeft aan een expositie, mag het zeer gelukkig genoemd worden dat deze beide voorwaarden te Axel en Hulst wel aanwezig waren. Beide ten toonstellingen werden tot een groot succes. Er was een goed bezoek en er was terecht groote waardeering en ook wel trotsch voor het werk van den eenigen Zeeuwsch- Vlaamschen kunstschilder. Meerderen be zochten de exposities zelfs twee- of drie maal, omdat ze na het eerste bezoek nog lang niet uitgekeken waren. Want, wat voor richting de schilder ook toegedaan is, schilderijen moeten een lust vormen voor de oogen, een dagelijksche weldaad waar men niet buiten kan. Hoe vaak worden schilderijen e.d. alleen maar beschouwd als de, ja nu eenmaal vereischte, aankleeding van een woning, zonder dat men nu eigen lijk acht geeft op wé,t men aan den muur hangt. Met een variant op het bekende spreekwoord zouden we kunnen zeggen: Laat me Uw schilderijen zien en ik zal zeggen wie ge zijt. Niet dat iedereen dure kunststukken kan aanschaffen, maar zelfs in de keuze van een goedkoope reproductie spiegelt zich af de smaak van den echten of surrogaat kunstliefhebber. Zoo mogen we den heer Huineman dank baar zijn, dat hij ons van zijn werk zooveel te genieten gaf. We hebben hier te doen met goede, zuivere en zeer genietbare schil derkunst. Waarschijnlijk zien nog te veel z.g. kenners in hem den, wat voor zijn ple zier schilderenden deurwaarder. Maar zoo is het niet. We mogen, en met trotsch, gerust onderstreepen, dat Huineman in de rij zijner kunstbroeders aanspraak mag maken op een voorname plaats en dat zijn technisch kunnen en de degelijkheid van zijn werk dat van velen zelfs verre over treft. Zeer zeker vormden de oorlogsjaren een beletsel om het werk van dezen schilder te leeren kennen. Nu echter deze nare tijd voorbij is, moet Zeeuwsch-Vlaanderen niet achterblijven om haar eenigen kunstschilder zoo goed mogelijk te waardeeren. Want het zou een schande zijn, dat overig Neder land ons daarin zou moeten voorgaan, daar de tijd spoedig zal aanbreken, dat men daar ook kennis zal kunnen nemen van deze kunst. In de maand October zal de heer Huineman in Den Bosch exposeeren. We wenschen hem alsdan van harte veel succes P. C. B. Gevonden voorwerpen. Aan het Postbureau der Kon. Marechaus see zijn als gevonden aangegeven: 4 porte- monnaie's met inhoud; een heerenhorloge; een horlogeketting; een zilverenkettinkje met hanger; twee jongens broekriemen; twee huissleutels; een klein gebreid kinder- portemonneetje een bril (montuur is ge repareerd); een sjaal; een zilveren broche; een dop autowiel; verder eenig losgeld. Parijs is van af heden weer per vliegtuir bereikbaar. Na de hervatting van de luchtlijnen naar Zweden en Zwitserland, dus nu ook de Fransche hoofdstad in he: Nederlandsch luchtnet opgenomen. He: vliegtuig vertrekt uit Parijs op Maanda;, Woensdag en Vrijdag. Er bestaat voor dezen dienst, die wordt onderhouden door de K. L. M. en de Ligue Francaise grooti belangstelling. De dienst wordt onderhol' den met Junkers 52 toestellen. De openin! van den dienst geschiedde gisterochtens zonder eenige plechtigheid. De P. T. T. deelde mede, dat in verbani met het onderhouden van dezen luchtdieist op Maandag, Woensdag en Vrijdag til» schen Amsterdam en Parijs, brieven ei briefkaarten voor Frankrijk van nu af per luchtpost zullen worden verzonden, zonde dat daarvoor luchtrecht verschuldigd is. terwijl voor drukwerken enz. een luchtrecht is vastgesteld van 5 cent per 20 gram. Van Genechten voor het Bijzonder Gerechtshof. De President van het Bijzonder Gerechte- hof heeft ambtshalve als verdediger toe gevoegd aan Mr. R. van Genechten Mr. J. ■P. A. van den Oever te 's-Gravenhage. Aai Van Genechten is door den Procureur- Fiscaal o.m. ten laste gelegd, dat hij, ter wijl Nederland in oorlog was met Duitsch- land en leiding en geestelijke ontwikkeling van het Nederlandsche volk in nationaal- socialistischen geest en jegens Duitschland vriendschappelijken zin door de bezettende macht werd gewenscht en voor Duitsch land nuttig was en terwijl hij een vooraan staande positie innam, als vervullende de functie van procureur-generaal bij hei Gerechtshof te Den Haag, later tevens hij het z.g. Vredesgerechtshof, tevens rege rend-directeur van politie, als leider van het opvoedingsgilde en vormin-gsleider er. later als commissaris der provincie Zuil- Holland zijn werkzaamheid in het algemeen zoodanige leiding heeft gegeven en zo danige geestelijke ontwikkeling actief heet bevorderd. De dagvaarding noemt hiervan een aai- tal voorbeelden, o.m. het op kennel» paftijdige wijze optreden als procureu- generaal bij de behandeling door het Vre desgerechtshof van de strafzaak te-gei Bont en Struikhof, in verband met den dool van luitenant-kolonel Mussert wordt gt- noemd. Voorts het houden van anti-sem- tische radio-redevoeringen en het houder van een aantal redevoeringen, het gevei van persinterviews, het putoliceeren vai artikelen waarin nationaal-socialistisch- on jegens Duitschland vriendschappelijk- denkbeelden werden tot uitdrukking- ge bracht. Egypte en Engeland De Britsche Regeering zal vermoedelijl niet reageeren op het communiqué dat eer gisteravond door de Egyptische Regeerin werd uitgegeven, waarin het terugtrekke: der Britsche troepen uit Egypte wordt ver langd, tenzij deze aangelegenheid officiee aan de orde wordt gesteld, b.v. in den vorri. van een nota of langs den weg van onder handelingen, aldus Reuters diplomatieker correspondent. Het communiqué vaa de Egyptische Regeering wqrdt te Londen beschouwd als eenprqpagandazet met het oog op de verkiezingen, welke waarschijn lijk in de naibije toekomst zullen worden' gehouden. Het vertrek van de .Britsche troepen uit Egypte werd ongeveer 2 maan den geleden voor het eerst in het geding gebracht, toen de leider der oppositie Nahas Pasja een schrijven hieromtrent tot den Britschen ambassadeur richtte. (A.N.P.-Aneta - Herr. Nederland - B.B.C.) ZITTING VAN HET BIJZONDER GERECHTSHOF. Max Blokzijl ter dood veroordeeld. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Graven- hage heeft Max Blokzijl, overeenkomstig den eisch ter dood veroordeeld, met ontzet ting van het actief en passief kiesrecht voor het leven en met uitsluiting van het recht om als journalist of als radiospreker op te treden. Hem is het recht verleend om bin nen 8 dagen cassatie aan te teekenen. Als overweging van het vonnis gold, dat Blok zijl door zijn optreden heeft getracht, ter wijl Nederland met een ander land in oor log was, den weerstand van het volk te breken en daardoor hulp verleende aan den vijand. De oud-burgemeester van Wassenaar, De Blocq van Scheltinga, tegen wien eveneens de doodstraf was geëischt, werd veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf, met ontzetting uit het actief en passief kies recht voor het leven en ontzegging van het recht tot het bekleeden van openbare amb- Saigon in handen der Franschen. De correspondent van de Daily Herald seint uit Saigon, de hoofdstad van Indo- China, dat deze stad wederom in Fransche handen is gekomen, door een coup welke in den vroegen ochtend van Zondag is uit gevoerd. Dit was het besluit van een week vol geruchten, waarin niemand wist wie het eerst zou toeslaan, de Anameezen of de Franschen. (Buiten verantwoordelijkheid v/d Redactie) „ZOO IS HET". Na een smartelijk lijden van vijf lange jaren in oorlog is dan de bevrijding geko men. Vijf jaren bijna sprakeloos onder elkaar verkeerd in angst om een woord te zeggen wat tegen de N. S. B. of Weer macht was, want wie weet hoeveel men- schen daarvan 't slachtoffer zijn gewor den, gezien de vele gijzelaars die daar voor hebben geboet. Daarna hebben we de Zuivering gekregen, waarvan als orde van den dag iedereen in den mond ligt: „Velen zitten er in de interneeringskampen die er niet hooren, maar veel meer loopen er rond die er moesten zitten," vandaar het her haalde schrijven in de dagbladen van- „Zoo moet het niet, of zoo kan het niet" Zoo was het b.v. met alle gijzelaars gesteld! die het gewaagd hebben een enkel woord tegen de „Weermacht" of Nazi te zeggen. En nu de zuivering; waarom wordt daar iederen dag onder alle rangen en standen gesproken: „Velen zitten er onverdiend of niet voldoende verdiend en de grootste mis dadigers blijven Vrij rondloopen". Wie weet hoeveel er zitten die enkel op aan wijzing van de gruwelijke valschheid, concurrentie, jaloerschheid, veete of wraak-

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2