I I I UetMe-HkiHfysdata Z J jjljj V v h a a; \d< U van de Bevrijding van Zeeuwsch-Vlaanderen. HERDENKING TE BRESKENS. BEVRIJDINGSFEESTEN TE SELZAETE. ZEEUWSCHE VOLKSUNIVERSITEIT, j HERDENKING BEVRIJDING SLUISKIL. WATERLANDKERKJE. CONGRES AMBTENAARSBOND. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS F k d v A E B sc R V a< S1 h< O O ri Li VI ov be vc zc D M I N al II V m w N te ai w b< le D Pi st E rl d« H - W H d< k( ei K WOENSDAG 19 SEPTEMBER. Hulst door het Bataljon Strzelcow Podhalanskich van de le Pool- sche Pantserdivisie. Graauw en Langendam door een Af- deeling van het Poolsche Be vrijdingsleger. Axel door idem. Zaamslag door idem. WOENSDAG 19 EN DONDERDAG 30 SEPTEMBER. Sas van Gent door Cameronians van het 2e Canadeesche Corps. DONDERDAG 20 SEPTEMBER. X Hontenisse door een Afdeeling van het Poolsche Bevrijdingsleger. Vogelwaarde door idem. Westdorpe door idem. Terneuzen door idem. VRIJDAG 21 SEPTEMBER. Philippine door het Alconquin Regi ment van het le Canadeesche X leger. Hoek door een Afdeeling van het Canadeesche Bevrijdingsleger. A maar vernederd kan worden, door een mee- doogenlooze vijand, wiens lust het was uit te roeien en weg te voeren, te martelen en te dooden, een ieder die zich tegen zijn regiem durfde verzetten, kwam eindelijk de dag der bevrijding van 't ondragelijke juk. De zegevierende legers trokken snel op. Maar er moest eerst nog 3 dagen en nach ten fel gestreden worden, verbitterd ge- vochten* 't Duurde voor ons zoolang. We hebben veel angsten uitgestaan, voor al wat ons hef was en meerderen onder ons hebben in dia bange dagen hem af moeten staan, die we niet missen konden en ook van onze dappere bevrijders zijn er velen gevallen, ook om ons vrij te maken. Al die dapperen waar in die dagen Axel op steunde, bleven gelukkig gespaard. Toen kwam eindelijk het vurig begeerde oogenblik. 't Werd stil, een stilte die je voelen kon, geen granaten gierden meer over onze hoofden heen, om dan wat verder dan dichter bij in te slaan en toen als een lieflijke muziek klonk 't in onze ooren donderden de Poolsche tanks door de stad en 't duurde niet lang of de eerste motor ordonnans en nu geen Duitsche -reed de Markt op naar 't stadhuis. Wij hadden altijd geweten, dat 't eens komen zou. Wij wisten, dat de zaak der Duitschers ook in Sept. 1939 reeds een ver loren zaak was. Wij heblben in de donker ste dagen ons daar aan vastgeklemd. Wij hebben geloofd, dat dat vreeselijke nazi regiem het nooit winnen zou. Maar we hadden zoo lang gewacht, ge hoopt en gebeden. En toen 't eindelijk kwam, was 't als een wonder, dat we moeilijk gelooven konden. lAxel het bolwerk der Duitschers was gevallen en hiermee was Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen zoo goed als bevrijd. Ook de stad en al wat er bij hoort, was er niet zonder verlies afgekomen, 't Zag er verschrikkelijk uit. 't Leek of er niet veel goede huizen meer over waren. Boer derijen, schuren en huizen waren afge brand, in alle straten van de stad hadden de granaten schade aangericht. De glas schade was enorm. Toch viel 't nog mee, veel was te repareeren. En nu maken we ons op om feest te vie ren en ,'t belooft een enthousiast feest te worden. Nu is niet alleen Axel en daar mee Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen bevrijdt, maar ons heele land is vrij en ook Indië, en 't is vrede. Een jaar is voorbij gegaan en we schrij ven 19 Sept 1945. We leven in een wereld, overvol met problemen. Sommige onmoge lijk om op te lossen. Toch mogen die vele problemen; ons nooit doen vergeten, dat we vrij zijn, ontworsteld aan de slavernij. Want ondanks alle enorme moeilijkheden waar wij als Nederlandsch volk mee te kampen hebben of zullen hebben, is aan ons door de vrijheid en nieuwe toekomst geopend. Wij spreken zooveel van opbouw. Maar 't zal niet mogelijk zijn op te bouwen zonder te werken aan den opbouw. En dit geldt voor een ieder van ons, op de plaats waar God hem of haar gesteld heeft. .Velen zijn de slachtoffers van den oorlog. Velen zijn voor de vrijheid, ook vobr onze vrijheid, gevallen. Te land, op zee en in de lucht, als soldaat. In openlijk of ondergrotidsch verzet en over veler lot heerscht nog onzekerheid. Laten wij ons dit offer waardig toonen, opdat zij allen die vielen 't offer van hun leven toch niet tevergeefs gebracht hebben. INWnNFR*! VAN VERWOEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Het is U bekend, dat hier in de provincie Utrecht door vele gemeenten goederen werden en nog worden ingezameld om Uw nood aan meubilair, textiel etc. eenigszins te lenigen. In de gemeente de Bilt-Bilt- hoven werden op 17.700 inwoners ca. 1800 ton goederen ingezameld en met 5 booten naar Terneuzen verscheept om onder U te worden verdeeld. Daaronder bevinden zich o.a. 1700 borden, 175 thee- en koffiepotten, gereedschap, 720 koppen en schotels, 483 dekschalen, 400 glazen en bekers. 2187 lepels, 1425 vorken. 620 messen, 5-66 kas ten, 199 kachels en haarden, 185 lampen, ca. 4000 stoelen en fauteuils, 352 ledikan ten, 492 tafels, 121 waschtafels, 144 dekens etc. etc. Het is lang niet genoeg, maar het is wat. De burgemeesters bij U, gesteund door de H.A.R.K., doen alles wat zij kunnen om U te helpen uw\ huizen bewoonbaar te maken, noodwoningen te bouwen, U te steunen met alles wat U vraagt en nu deze burgemees ters mij hebben gevraagd om hun bemid delaar te zijn bij aankoop, schenking, on derhandeling met diverse instanties, geef ik U de verzekering, dat ik alles in het werk zal stellen hun aanvragen met succes te doen bekronen. Lezer, gedurende de enkele dagen die ik in uw midden mocht doorbrengen, heb, ik niet alleen met Uw burgemeesters gespro ken, maar ook met enkelen Uwer en ik heb gemerkt, dat er velen onder U zijn, die, zeer begrijpelijk, bang zijn voor den komen den winter, die twijfelen aan spoedige hulp. Ik kan mij dit volkomen indenken als ik zie hoeveel er kapot is, hoeveel er nog her steld moet worden. Maar ik kan U geluk kig mededeeien, dat er door zeer vele in stanties hard wordt gewerkt om U te hel pen; o.a. weet ik dat er reeds eenige sche pen met hout zijn aangekomen. Gij heDt net devies: „Luctor et Emergo'j in Uw Zecuwsche wapen! „Ik worstel en ont kom". Houdt dit voor oogen! Laat de moed niet zakken, Uw burgemeesters doen wat zij kunnen en wij in Utrecht en Holland doen ook ons best en met Gods hulp zult gij ontkomen aan koude en woningnood. Vakmenschen komen U helpen, er zijn er nog niet veel, maar elke week komen er meer. Ook hopen wij met moreele steun in den vorm van bibliotheken, kinder- en groote- menschenspelen, met sport en gymnastiek U door de donkere winterdagen heen te helpen en misschien zal het mij lukken in West-Zeeuwsch-Vlaanderen filmvoorstellin gen en voordrachten te laten geven. D. A. LAMME. Bilthoven, 12 Sept. 1945. Vorige week Dinsdagmiddag waren vele honderden saamgekomen op de vredige begraafplaats te Breskens en stonden daar in stille berusting geschaard rond het keu rig verzorgde, met vele bloemen versierde, massagraf van een groot aantal slacht offers van het vreeselijk bombardement dat Breskens trof op 11 September 1944. Van he in cje en ver zijn ze gekomen, de door het oorlogsgeweld verdreven Bressiaanders, om op dezen dag hun dooden te herdenken. Daar staan de schoolkinderen, waaronder vele weezeh, daar ziet men invaliden, daar staan ouders die kinderen verloren Burgemeester Bins die, wegens een aan doening der stembanden, niet in staat is zelf een rede uit te spreken, heeft, hetgeen hij Wilde zeggen, op papier gezet en zijn woorden worden nu gesproken door den gemeente-secretaris, den heer Eekhout. Spr, herinnert aan de zware ramp die Breskens trof, nu juist een jaar geleden. Hoe een ieder juist in die dagen in feest stemming verkeerde vanwege den terug tocht der Duitschers. Toen ineens die ont zettende ramp; de grootste in de geschie denis van Breskens. Wij staan hier, aldus spr., om onze doo den zwijgend en eerbiedig te herdenken. Zooals kinderen om Moeder's graf staan om haar te herdenken, zoo gingen wij, burgers van Breskens, naar dit massagraf. Namens de werkgroep werd daarna een fraaie krans gelegd, evenals namens de schoolkinderen. Tot slot van deze ontroerende plechtig heid zong men gezamenlijk „Een vaste Burght is onze God". In het jeugdgebouw werd daarna een interkerkelijke samenkomst gehouden. Ds. In dit verband wees Wiarda op de Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst en de Onderwijzersbonden. Ook uit de vergadering gingen stemmen op voor grooter eenheid in de vakbewe ging der ambtenaren. Wiarda herinnerde aan het bekende woord van Jan ter Laan, dat in het gebouw van da Ambtenaarsbond een vleugel voor de onderwijzersbond gereed wordt gehouden. De N. V. V.-bestuurder C. Z. de Vries uit Eindhoven besprak de verhouding tot het N. V. V. en wekte op tot intensieve pro paganda. De afdeeling Terneuzen drong aan op een snelle en afdoende salprisregeling voor het geheele overheidspersoneel. Namens het bestuur dezer afdeeling diende de voor zitter een motie in van den volgenden in houd: „De af deelingen van den Ambtenaarsbond in de Zuidelijke provinciën, in congres bij een te 's-Hertogenbosch op 8 September 1945, gehoord de besprekingen, geven uiting aan haar groote teleurstelling over het uitblijven van een afdoende salarisregeling voor het overheidspersoneel en dringen er bjj de regeering met klem op aan de loonen en salarissen onverwijld in overeenstem ming te brengen met het huidige abnor maal hooge prijspeil". Deze motie werd door het congres met algemeene stemmen aangenomen. Het' congres wijdde een korte bespreking aan het besluit van den Ministerraad tot Intrekking der verloven. Dit besluit had alom; ontstemming veroorzaakt^ aangezien geen rekening was gehouden met de be langen van een groot aantal ambtenaren, die; tengevolge van drukke werkzaamheden in de desbetreffende bedrijven nog niet in de gelegenheid waren geweest hun perio diek verlof té nemen. Een intrekking der verloven per 1 Januari 1946 ware billijker geweest en zou niemand geschaad hebben. Heij hoofdbestuur heeft deze zaak in on derzoek genomen om te trachten ian de gerechtvaardigde verlangens der ambte naren tegemoet te komen. De heer Wiarda deelde nog mede, dat de 15.000 leden reeds overschreden zijn en dat men met een totaal ledenaantal van 25.000 rekening houdt ongeacht de te verwachten fusies. De afdeeling Terneuzen-Oost. Zeeuwsch- Vlaanderen van de Ambtenaarsbond nadert reeds de 150 leden. K. Zeeuwsch- baandere.. aan dit festival deel nemen, is een verblijdend teeken voor het herrijzen van dit gewest op muzikaal ge bied, waar voor uen ooriog verschillend goede harmonie's en fanfare's waren Leze vereenigingen hebben door de oorlog 1 handelingen, zooals zooveel andere dingei,- veel geleden door verlies aan leden, instrv menten, muziek en materiaal. Dat mei niet bij de pakken bleef neerzitten, getuig wel de omstandigheid, dat men thans reed in staat is een festival te organiseerei waarvan 9 vereenigingen kunnen dee nemen. Enkele vereenigingen moeten no> als absent gemeld worden. Laten we hopen, dat zij spoedig zullen kunnen heroptredei Dat de West-Zeeuwsch-Vlamingen naas hun zeer vele materieele zorgen nog tij vinden zich aan de muziek te wijden, s verheugend en staat in het teeken van he! herrijzen van ons vaderland. Na 5 jaren gedwongen rust, heeft Water landkerkje in deze de primeur in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Laat het een succes vol begin zijn. Op 16 September werd door de gemeente Selzaete op grootsche wijze de herdenking van de bevrijding gevierd. Detachementen van het le Canadeesche Leger en de Poolsche Divisie die de plaats bevrijdden en afdeelingen van het Engel- sche en Amerikaansche Leger marcheerden achter een Belgisch Stafmuziekcorps voor éen groote schitterende optocht. De Militaire Commissaris voor Zeeuwsch- Vlaanderen, Majoor Koch vertegenwoordig de ons land in gezelschap van een tweetal Burgemeesters van naburige Nederland- landsche gemeenten met hun wethouders. Op de sympathieke hulde en wenschen, die Burgemeester Chalmet aan het zwaar getroffen Nederlandsche volk deed toe komen, antwoordde Majoor Koch met het brengen van hartelijken dank aan België en speciaal aan de inwoners van Selzaete voor de spontane hulp, die aan ons gewest is gelboden in de donkere dagen van vorig jaar. Hij gaf de verzekering van den vas ten wil die er in ons land bestaat om de goede betrekkingen, die ons met het Bel gische broedervolk binden te bestendigen en uit te breiden. Na de optocht volgde een plechtige kranslegging bij het monument der geval lenen. De Commandant der Canadeezen reikte twee herinneringsplaquettes uit aan weduwen van gevallen strijders der onder- grondsche. De Poolsche Commandant decoreerde drie ondergrondsche strijders met het Poolsche Kruis van Verdienste. Hierna speelde het muziekkprps de Volks liederen der Vereenigde Naties, waarmee het ofïicieele gedeelte der feestelijkheden een einde kreeg. De Z. V. U. deelt ons mede, dat voor haal leden de bekende schrijver en radiospreker! A. den Doolaard een rede zal houden ovei het onderwerp ,,In wat voor wereld leve wij? Beschouwingen over international politiek". Het voorloopige programma luidt: IJ September Middelburg, 18 September Goes, 26 September Vlissingen en 27 Sep tember Terneuzen. De andere afdeelingen zullen hierna een beurt krijgen. Men zie binnenkort de desbetreffende advertentie. Ook de bewoners van Sluiskil willen den bevrijdingsdag niet voorbij laten gaan zon- Van Vliet leidde dezen dienst, welke werd der dezen op gepaste wijze te vieren. Zoo geopend met het zingen van „Wees ge- heeft het Comité van Actie aldaar voor groet, gij eersteling der dagen", waarnaVrijdag 21 September een groote gecostu- de predikant voorlas uit Ps. 42. De heer meerde kindcroptoch* georganiseerd, waar- Van Haneghem las voor uit Ps. 116, de voor veel animo zal bestaan, eerste 5 verzen. De.samenkomst werd be- I Voor den avond is de bekende humorist sloten met het staande zingen van Gez. August de Laat geëngageerd, die, bijge- 58 7. i staan door een cabaretière en een pianist De bevolking van Breskens heeft haar den feestgangers een prettigen avond in dooden herdacht. Voor velen, zeer velen, t uitzicht stellen. is deze dag heel moeilijk geweest, maar i Ook zal de vertooning plaats vinden van velen van hen zullen gesterkt huiswaarts 1 een Oianje-lilm, alsmede van komische en zijn gegaan, bemoedigd door Gods woord, andere Luns. Het belooft wederom een (Prov. Z. Crf.) dag teWorden, feestvierend Sluiskil waar dig. Indien manschappen van het Poolsche en Canadeesche bevrijdingsleger aanwezig konden zijn, dan zou dit de feeststemming der Sluiskilienaars zeker ten top voeren. Zaterdag 8 Sept. hield fle Ambtenaars bond te 's-Hertogenbosch een drukbezocht congres voor de afdeelingen der Zuidelijke provinciën. Het hoofdbestuurslid Wiarda uit Den Op 23 Sept. a.s. is er te Waterlandkerkje Haag gaf een uitvoerig en helder overzicht een festival georganiseerd ter viering van van del huidige' situatie in het organisatie- het 40-jarig bestaan der plaatselijke leven. Hij memoreerde de fusie met de fanfare. C. B. P. T. T. en besprak diverse fusie- Het feit, dat 9 muziekvereenigingen uit plannen en mogelijkheden voor de toekomst, het zwaar getroffen en geteisterd West- (A.N.P.-Aneta - Herr. Nederland - B.B.C.j De geldzuivering, Voor de geldzuivering is het voor het welslagen van de maatregelen noodzakeliil dat zoo spoedig mogelijk na 2 October de weekloonen voor de tweewekelijksche perio de van 24 September tot 6 October, als mede de maandsalarissen over September,1 in nieuw geld worden uitbetaald. Maat-I regelen worden getroffen om deze uitbeta ling mogelijk te maken. In de gevallen waarin de maandsalarissen over September reeds vóór het bekend worden van de plan nen tot geldzuivering zijn overgeschreven op eien bankrekening van den werknemer, moet deze overschrijving ongedaan worden gemaakt, daar de werknemer anders de beschikking krijgt over een geblokkeerd te goed. De- werkgever dient in die ge vallen aan zijn werknemer een chèque ter hand te stellen, tot het bedrag van het hemi te goed geschreven salaris. De werk-j gever, die zijn geld' aldus terugontvangt,) dient vervolgens na afloop van de inleve-l ringsweek in nieuw geld te betalen. Wan-j neer het bedoelde maandsalaris reeds is- gestort op een postgirorekening van den j werknemer, moet deze een ongedateerd' giro-overschrijvingsbiljet tot het bedrag van zijn salaris aan zijn werkgever over handigen. De werkgever zal, zoodra er- weer giroverkeer mogelijk is, het formulier moeten dateeren en aan den postchèque- en girodienst moeten zenden om terugstor ting van het te vroeg betaalde salaris te verkrijgen. Inmiddels moet de werkgever zoo spoedig mogelijk na 2 October den werknemer in nieuw geld betalen. Zoo noodig, kan de loon- en salarisbetaling na 2 October geschieden per postwissel. Post wissels, die met nieuw geld zijn voldaan, worden aan den belanghebbende in nieuw1 geld uitgekeerd. De Staten-Generaal. Bij de thans gezuiverde Tweede Kamer) is door de Regeering aanhangig gemaakt] het aangekondigde wetsontwerp, houdende regelen omtrent de voorloopige Staten- Generaal. Volgens de in net wetsontwerp neergelegde structuur, zullen de nieuw te vormen Staten-Generaal in de eerste plaats bestaan uit de leden der tijdelijke Staten- Generaal. In de openblijvende 'plaatsen wordt voorzien, door benoeming van leden door een commissie, waarin zoowel de tij delijke Staten-Generaal als de Nationale Adviescommissie zijn vertegenwoordigd. De Nationale Adviescommissie wordt in de l gelegenheid gesteld een aanbeveling; voc:T elke te vervangen plaats in te dienen.' Voorgesteld wordt vast te leggen, dat bij de benoeming en de aanbeveling er naar dient te worden gestreefd, dat in de voor loopige Staten-Generaal de verschillende belangrijke staatkundige stroomingen zoo veel mogelijk tot haar recht komen en dat de voorloopige Staten-Generaal ook uit een oogpunt van de regionale geleding des lands op zoo breed mogelijke basis zijn samen gesteld. De Regeering streeft er met volle kracht I naar, de verkiezingen zoo spoedig mogelijk te houden. Zij vertrouwt, dat in het voor jaar van 1946 de technische en politieke voorwaarden daartoe vervuld zullen zijn. Zouden reeds op dit oogenblik, hetgeen in sommige kringen wordt gewenscht, verkie zingen worden gehouden, dan zou het ver tegenwoordigend lichaam op een technisch al te onvolmaakte basis komen te berus ten. Zwaarder weegt echter nog, dat he Nederlandsche volk nog onvoldoende gele genheid heeft gehad voor staatkundig* bezinning. De verschillende staatkundig* stroomingen hebben zich nog onvoldoende

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2