z a D F H DE GOUVERNEUR-GENERAAL VAN NED. OOST-IN0IË IN ONS LAND. RAUTER EN CHRISTIANSEN SAMEN IN EEN KAMP GELIJKMATIG VERLOOP VAN JAPANSCHE ONTWAPENING. BENOEMING LEDEN TRIBUNAAL. SCHILDERKUNST IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. CHR. U. L. 0.-SCHOOL TE TERNEUZEN. „ZONNESTRAAL"-COLLECTE. BIERVLIET. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS k d v >V* A E V 8 v h a F B s< R V ai S1 h< O O A ri Li VI 0\ fc( VC ZC D M i N al II V. m w N te ai w b< le D P< st B n d. H w \di H De Gouverneur-Generaal van Ned. Oost- Indië, Jhr. Mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, is Zondagmorgen te 11.15 uur gearriveerd in gezelschap" van Luitenant- Generaal H. ter Poorten, op het vliegveld forj Eindhoven. 'De Landvoogd werd bij zijn aankomst namens H. M. de Koningin begroet door H. K. H. Prinses Juliana en namens de Regeering door den Minister-President Prof. Ir. Schermerhorn en den Minister van Buitenlandsche Zaken Dr. Van Klef- fens. Kort na zijn aankomst is de Gouverneur- Generaal per vliegtuig naar Schiphol door gereisd. Op het vliegveld waren vlaggen geplaatst en er was een groote eerewacht van troe pen van de genie, de pioniers en de grens wacht opgesteld. De Militaire Kapel stond onder leiding van kapitein Dr. Walter Boer. Vele auto's kwamen aangereden met mili- tairè en burgerlijke autoriteiten, die de ontvangst kwamen bijwonen. Onder de be langstellenden bevonden zich de Britsche ambassadeur in Den Haag, Sir Neville Bland, met zijn echtgenoote, Generaal- j Maioor Vernier van der Loeff van het Kon. Nederl. Indisch leger, Luitenant-Kolonel O Thomas, militaire commissaris in Noord- Brabant, de waam. Commissaris der Koningin in Noord-Brabant Jhr. Smits van Oyen. Enkele minuten na 11 uur, kwam een zilveren vogel, een Liberator, uit de grijze lucht gedoken. Ongeveer te gelrkertiid kwam een 2-motorig vliegtuig, dat H. K. H. Prnses Juliana en de beide Ministers naai' Eindhoven bracht, in het zicht. Terwijl de Liberator nog even bleef rondcirkelen streek het andere vliegtuig neer. De Prin ses stapte het eerste uit, gevolgd door ae Ministers. Nog tijdens het ceremonieel van de ontvangst, daalde het vliegtuig van den Landvoogd. Na de begroeting onderhield de Land voogd zich met H. K. H., met den Minister- President, met Minister Van Kleffens en vervolgens met Sir Neville Bland en diens echtgenoote. De Landvoogd was vergezeld van zijn adjudant luitenant ter zee W. E. van Gelderen. De bestuurder van het vliegtuig deelde aan den A.N.P.-Aneta-redac'eur mee, dat de reis een buitengewoon voorspoedig ver loop had gehad. Het zou mogelijk zijn ge weest, dat de vlucht naar het vaderland reeds eerder zou zijn beëindigd, ware het niet, dat de Landvoogd van de gelegenheid gebruik had willen maken den Minister van de Overzeesche Gebiedsdeelen, Prof. Logeman, die juist onderweg was naar Ned.-Lndië, te ontmoeten. Deze ontmoeting Vond plaats te Lydda in Palestina. In antwoord op een vraag naar zijn per soonlijk welzijn verklaarde de Gouverneur- Generaal aan den Indischen redacteur van A.N.P.-Aneta, dat hij heel wat vermagerd was. De voeding in de kampen was vol doende, d.w.z. juist voldoende om gezond te blijven. Tijdens zijn gevangenschap was de Gouverneur-Generaal vrijwel afgesloten Van contact met de buitenwereld. In het begin kwamen in het kamp Japansche kranten. Deze krantenvoorziening werd gestaakt bij de invasie in Normandië, maar toch werden de gevangenen niet ge heel geïsoleerd. Er bevond zich namelijk een radio-installatie in het kamp, waardoor men op de hoogte bleef van de landing in Frankrijk en van de voornaamste militaire feiten. Later werd de Landvoogd overgebracht van Formosa naar Mantsjoerije, waar hij van nieuws verstoken was. Toch kwam de bevrijding niet geheel en al als een verras-1 sing, daar de oppasser geregeld een praatje maakte met de Japansche bewa kers en op die manier iets te weten kwam. I Van zijn ervaringen kort voor en na den Japanschen aanval op Indië gaf de Gou- verneur-Generaal het Volgend overzicht: Od 21 Februari 1942 vertrok hij uit Bata via naar Bandoeng om bij het leger te blij ven. In die stad geschiedde de overgave op 8 Maart. De Japanners kwamen de wacht betrekken rond de villa Isola, waar de Gouverneur-Generaal zijn intrek had genomen. De Japansche kolonel had order gegeven, dat de wachten daar geplaatst werden niet om den Gouverneur te be waken, doch om hem te beschermen. In April werd hij, zonder bagage, naar de ge vangenis overgebracht. Hier verbleef hij 10 dagen, om vervolgens met de legerlei ding naar Batavia te worden vervoerd. Van hier ging het via Singapore naar Japan, waar hij in het kamp Moda werd overge bracht. Later werd'hij naar een tweede en een derde kamp op Formosa getranspor teerd. Eindelijk bracht men hem naar Mantsjoerije over. Van Eindhoven vertrok de Gouverneur- Generaal per vliegtuig naar Schiphol en vandaar begaf hij zich in gezelschap van de Ministers Schermerhorn en Van Klef fens naar Den Haag. Toen zijn auto daar arriveerde waren in de Residentie een aan tal autoriteiten ter begroeting aanwezig. Relaas van een Hollandschen jongen. 's-Gravenhage (A.-A.). Na terugkeer van een reis door Noord-Duitschland heeft kapt. R. J. Vogels van den Nederlandschen repatrieeringsdienst, aan een verslaggever van A.N.P.-Aneta verteld, wat hg van een Amsterdamschen jongen, die volkomen onschuldig eenigen tijd in een internee- ringskamp voor oorlogsmisdadigers bl.i Neumuensiter in Noord-Duitschland heeft doorgebracht, had vernomen. Deze Am sterdammer was door naamsverwisseling in het kamp verzeild geraakt, waar Rauter en Christiansen zaten, eens de sinistere figuren, waar Nederland jarenlang onder te lijden had. Het kamp was door liefst 10 meter breed prikkeldraad omgeven. De gevangenen mochten niet dichter dan drie meter bij de omheining komen. Zij kregen minimale voeding, de ligging was uiterst sober. Wie schetst de verbazing van den Hol landschen jongen, toen hij in het kamp het overbekende gezicht van Rauter zag. Met de woorden ,,dat ponum van jouw heib ik meer gezien foader", begroette hij den in Nederland zoo gehaten nazi-knecht. Rau ter gaf, na aldus te zijn aangesproken toe, wie hij was. Hij zag er als een geest uit, nog steeds onderhevig aan de gevolgen van een schot door zijn lichaam. In het kamp wordt hij ,,de dorpspastoor van Neumuen- ster" genoemd. Rauter deelde mede, dat hij reeds in 1942 wist, dat Duitschland den oorlog zou Verliezen, maar, desondanks werd toch volgehouden. Rauter, die er als een oude man uitzag, verklaarde openhar tig, dat hij wel zou worden doodgeschoten. Het nationaal-socialisme, zoo voegde hij er aan toe, zou evenwel op den duur toch zegevieren Een ander geluid liet Christiansen, die er, in zijn verfomfaaid blauw uniform als een postbode uitzag, hooren. Christiansen's geweten bleek volkomen zuiver. Hij had het immers altijd goed met het Nederland- sche volk gemeend. (Inderdaad, dat bleek reeds in het voorjaar 1941, toen op zijn bevel tal van Nederlanders werden dood geschoten. Red. ANP-Aneta.) Zijn eenige fout aldus Christiansen was, dat hij van Hitier het generaals-uniform had aan genomen. Steeds had hij voor Nederland sympathieën gekoesterd, vooral na zijn vlucht met de Dorniervliegboot naar ons land. Hij kon maar niet begrijpen, dat de Geallieerden hem in een kamp voor oor logsmisdadigers hadden geplaatst, aange zien hij volkomen onschuldig was Zoowel Rauter als Christiansen hebben van den Amsterdammer voor zijn vertrek enkele kernachtige jordaansche „opmerkin gen" te hooren gekregen. Zij gaven blijk, het goed te hebben verstaan. Tokio (Reuter). Volgens mededeeling van het hoofdkwartier van Generaal Mac- Arthur verloopt de demobilisatie van Japansche strijdkrachten regelmatig. Een gezamenlijke actie van land- en zeemacht werd Zondag ingezet om twee vlootbases in het gebied van Tokio, Katspura en Kat- soejama onbruikbaar te maken. Onder- tusschen landen steeds meer Amerikaan- sche troepen in Japan en verspreiden zich over de hoofdeilanden volgens een „voor- zïchltigheids-schema". Het is niet waar schijnlijk, dat het tot massale arrestatie van oorlogsmisdadigers zal komen, voordat de Japansche strijdkrachten zijn gedemobili seerd en de Geallieerde krijgsgevangenen zijn gerepatrieerd. Bij Kon. Besluit is *het aantal Kamers van het Tribunaal voor het Arrondissement Middelburg voorloopig bepaald op twee en zijn in dit Tribunaal benoemd de heeren J. J. Rus, inspecteur der belastingen te Oostburg, voorzitter, G. Weijns, landbou wer te Temeuzen, Dr. A. C. Brouwer, arts en waarn. burgemeester van Uzendijke, D. Usselstein, technisch-ambtenaar Rijks Waterstaat te Sas van Gent, J. P. van der Staal, chef-fitter gasfabriek te Terneuzen en F. A. van Rosevelt, burgemeester van Schoondijke. 's-Gravenhage (A.-A.). Zeeuwsch-Vlaan- deren met zijn vruchtbare akkers, met zijn suikerbieten, aardappelen en granen, bezit niet slechts een rijke cultuur van den bodem alleen. Het heeft ook een cultuur van den geest. Een der uitingen van deze laatste kon men in Hulst en Axel waar nemen, waar door de Zeeuwsche Volks universiteit tentoonstellingen georganiseerd worden van het werk van den Zeeuwsch- Vlaamschen schilder K. J. Huineman. Deze laatste is bezweken voor den aandrang, om zijn werken eindelijk eens te exposee- ren. Zij zullen binnenkort ook buiten Zeeuwsch-Vlaanderen te zien zijn op een tentoonstelling, die in de openbare leeszaal te 's-Hertogen'bosch wordt georganiseerd. De tentoonstellingen te Hulst en Axel gaven blijk van een groote en veelzijdige werkzaamheid van den schilder. Zoowel olieverfschilderijen als aquarellen, pastel- teekeningen als etsen werden geëxposeerd. Het Zeeuwsch-Vlaamsche land heeft den schilder tot vele werken geïnspireerd. Zijn „omgeploegd land" beeld de natte, vette klei uit, versch geploegd in strakke voren, met op den achtergrond een sombere boe renhofstee en door den wind gestriemde vruchtboomen, alles onder een donkere regenwolk. Het Zeeuwsch-Vlaamsche land zooals het ligt te wachten op de kiem, die het volgend seizoen den nieuwen oogst moet geven. Dan zoekt de schilder stille plekjes op aan den kartt van een kreek of hij gaat naar Hulst waar de wallen, de poorten en de basiliek dankbare onderwerpen zijn. Heel andere stof leveren hem de havens met de zwoegende arbeiders, de loskranen en de loodsen. En natuurlijk is daar de Schelde, die een groote inspiratiebron vormt. In een aantal groote teekeningen geeft Huineman zijn visie op de mentaliteit va"n den mensch uit de 20ste eeuw. Ook in het buitenland zocht Huineman zijn onderwerpen. De prachtige Vlaamsche steden Gent en Brugge, de Fransche kathe dralen, de Fransch-Zwitsersche Alpen en het Noorsche berglandschap vormen het onderwerp voor verschillende van zijn werken. Tenslotte richtte zijn fantasie zich ook tot een godsdienstige tryptiek, waarin hij de moderne wereld, die Christus haat en het kruis verfoeit, uitbeeldde. Met de tentoonstelling van dit oeuvre van een Zeeuwsch-Vlaamschen schilder, wil Zeeuwsch-Vlaanderen als het ware laten zien, dat men het land ook nog van een andere zijde kan leeren kennen dan alleen als een land van volle tarwe-aren en rijke stamboekhengsten. Wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd werd door de heeren H. Heersema, P. J. Koole en C. Missu afscheid genomen van het bestuur en oudste leerlingen der Chr. U L. O.-school te Terneuzen. De heer J. L. Muller, dankte, als voor zitter der vereeniging voor Chr. onderwijs, de scheidende leerkrachen voor hun arbeid, die zooveel vruchten heeft afgeworpen, hetgeen telken jare bleek uit het groot per centage' der geslaagden. Door den heer Heersema werd, mede namens zijn collega's, dank betuigd voor de woorden van dank en waardeering. Aan den heer Heersema, werd als schei dend hoofd der school, door zijn collega's boekwerken ten geschenke gegeven, terwijl hem namens de leerlingen een schilderij werd aangeboden. De Voorzitter heette vervolgens de nieuwbenoemde leerkrachten, de heeren J. J. de Vast, hoofd der school, J. C. Groe- nenberg, C. van der Linden en J. van de Velde welkom en hoopte, dat zij onder Gods Zegen vele jaren aan de Chr. U. L. O.-school verbonden zullen blijven. De heer De Vast dankte voor de woorden van welkom en verzekerde, dat zij hun beste krachten zullen geven aan de taak, die thans wordt aangevangen. De school moet meer zijn dan een onderwijsinrichting alleen. Aan de leerlingen moet bovenal iets worden meegegeven, wat dienende is tot hun eeuwig heil. De Voorzitter uitte zijn vreugde dat de nieuwe cursus, waarvoor zich 50 leerlingen lieten inschrijven, zal aanvangen in het eigen schoolgebouw en deelde mede, dat weldra een vijfde leerkracht zal worden benoemd. In den loop van deze week zal in de gemeente Terneuzen een huis aan huis collecte worden gehouden ten bate van de t. to. c.-bestrijding. Wij verwijzen hiervoor naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Het plaatselijk comité, waarvan de Edel achtbare heer Burgemeester het eere voorzitterschap heeft aanvaard, beveelt deze collecte in de welwillende aandacht der geheele burgerij aan. Jarenlang heeft de Duitsche onderdrukking het menseh- lievende werk van „Zonnestraal" onmoge lijk gemaakt en de geregelde collecten verboden. Daardoor is er thans een groote achterstand in te halen. Het ontstellend aantal patiënten, dat sanatorium-verpleging vraagt, doet de schuldenlast van „Zonne straal" stijgen, waardoor de financieele toestand uiterst zorgelijk is geworden. Nu de nood hooger dan ooit is gestegen, twijfelen wij niet, of ieder zal mèt ons de handen aan den ploeg te willen slaan om „Zonnestraal" in staat te stellen haar grootsche werk der t. b. c.-bestrijding mei kracht voort te zetten. Wij rekenen op de toegewijde en sterke hulp der geheele bevolking! Koninginnedag is voor de inwoners van Biervliet tot een feest geworden, een feest in den waren zin van het woord, waaraan iedereen, oud en jong, arm en rijk, enthou siast deelnam. 's Morgens werd aan de schoolkinderen een tractatie aangeboden, waarvan ze naar hartelust volop konden smullen. Door een plotseling opgekomen regenbui moesten de kinderspelen worden uitgesteld, maar de harmonie wist raad en hield de kinderen en de in grooten getale opgekomen ouder.; met enkele opgewekte nummertjes in de goede stemming. Ondertusschen was het weer van stem ming veranderd en beloofde verder zijn medewerking en 's middags kon dan ook een optocht door de straten van Biervliet trekken, die aller bewondering afdwong door de schitterende resultaten die de tal rijke deelnemers ondanks de zoo groote schaarschte van materiaal hadden wetgn te bereiken. De leden van de jury streken dan ook vele malen met hun zakdoek over het voorhoofd om de verschillende prijzen vast te stellen. Hierna volgden op het gemeentelijk sportterrein de volksspelen, waaraan door velen onder gr'oote belangstelling werd deelgenomen. 's Avonds werd een gec os (urn eerde lampionoptocht gehouden, die eindigde óp de Markt, waar de dag met een bal-cha.n- pêtre werd besloten. Hoewel de voorberei ding hiertoe zeer kort was, was de deel name hieraan groot en het was dan ook een schitterend gezicht al die uitzonderlijke en dikwijls zeer origineel gekleede per sonen in het licht der vele boven het Markt plein hangende lampen, te zien rondwan delen en dansen. Een 'pick-up zorgde voor de muziek en het geheel werd met behulp van een microfoon op schitterende wijze geleid door een conferancier, die over on vermoeide talenten taleek te bezitten. Nadat door de jury aan verschillende categorieën prijzen waren toegekend, kreeg ieder gelegenheid tot dansen. Door enkele gemeenschapsspelen werd ook aan de niet- dansers gelegenheid gegeven hun aandeel te leveren in het vermaak van het voor Biervliet ongekend aantal toeschouwers. Zaterdags werden de uitgestelde kinder spelen gehouden, waarbij oud en jong zich zeer amuseerde. Het avondprogramma van den vorigen dag werd herhaald "waarbij het succes van den vorigen avond duidelijk bleek uit de overweldigend groote deel name. (A.N.P.-Aneta - Herr. Nederland - B.B.C.) Kabinet van H. >1. de Koningin. Naar A.NjP.-Aneta van bevoegde zijde verneemt, heeft H. M. de Koningin aan Jhr. Mr. G C. W. Tets van Goudriaan op zjn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van het Kabinet der Koningin, met dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten in een lange reeks van jaren en onder moeilijke omstandigheden aan Ons en Ons land bewezen, en benoemd tot direc trice van het Kabinet mej. Mr. M. A. Tei legen, in de illegaliteit zeer bekend als Marianne en als Mr. Max. Interview met den 'Minister-President. Associated Presse heeft een onderhoud gehad met den Minister-President Prof. Ir. Schermerhorn, waaraan het volgende is ontleend Het Nederlandsche kabinet heeft beslo ten een commissie te benoemen, om de mogelijkheden te onderzoeken van gedwon gen emigratie van politieke gevangenen. De stemmen van politiek geïnterneerden hebben aanleiding gegeven, om dit onder werp in studie te nemen. Het spreekt wel van zelf, dat over den aard der kolonisatie noch over het aantal, noch over het type dat in aanmerking komt, iets kan vast-] staan, voor de studie dezer commissie zal] zijn voltooid. In hetzelfde interview merkte de Minis-; ter-President op: wat er in het algemeen; met de verdachte elementen gebeuren moet,! is een der lastigste problemen der Regee ring. Bijzondere gerechtshoven hebben doodstraffen geëischt en ook reeds uitge sproken, ofschoon nog geen groote en alge-i meen bekende landverraders hebben te-i rechtgestaan. De eerste van deze soort, Max Blokzijl, verschijnt 11 September voor! het Hof, terwijl het volgens den premier j ook niet lang zal duren, voordat het proces' tegen Mussert zal beginnen. Het werk van het Kabinet zou belangrijk verlicht kunnen worden, als het een parlement had, maar eerder dan in October zal het noodparle-j ment, waarvoor de machinerie nu in tae-j weging is gezet, niet bijeengeroepen kun nen worden. April is waarschijnlijk hetl vroegste tijdstip, dat men voor het houden van verkiezingen verwachten kan. De betrekkingen met de Vereenigde Sta ten aldus den Premier zijn uitstekend. De beëindiging van de Leen- en Pachtwet kwam wel eenigszins als een slag, maar de Premier gaf uitdrukking aan zijn vertrou wen, dat er regelingen getroffen zouden; worden, om ongehinderd plannen te kuu- nen blijven uitvoeren, zooals b.v. de oplei ding in de Vereenigde Staten van Neder-] landsch Marine-personeel. Handelsbetrekkingen met de Sovjet-Unie nemen zeer definitief een belangrijke plaats in op het programma van de regeering. Een begin werd hiermee reeds voor den oorlog gemaakt en wij zijn van plan deze politiek op een belangrijk uitgebreide schaal te hervatten, aldus de premier. Hjj verklaarde ten slotte, dat over de eerste agendapunten onder de eerste van het Noodparlement zich de ratificatie van het Handvest der Vereenigde Volkeren zal bevinden. De Premier verwachtte niet, dat de behandeling tot een formaliteit beperkt zal blijven, maar dat een diepgaand deoat over alle aspecten van deze aangelegenheid zal plaats vinden. Nederland is altijd ge ïnteresseerd geweest in zaken die met in ternationaal recht en veiligheid te maken hebben. En het Handvest zal zeker hierop geen uitzondering vormen, verklaarde hij. Max Blokzijl versoheen heden voor het Bijzonder Gerechtshof. De eisch is: doodstraf. De procureur-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag eischte in de heden gehouden zitting tegen Max Blokzijl de doodstraf.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2