n SSJSifSSit t>nltscher* S'vSÏÏS'ïïS'UMS J i DE OORLOG IS NU OFFICIÉÉL GEËINDIGD, DE AVONTUREN VAN Hr. Ms. ONDERZEEBOOT „ZWAARDVISCH" BEWERKING VAN „ZOUTE" GRONDEN. DE „VAN KINSBERGEN" WEER THUIS. N.S.B.-ERS EN COLLABORATEURS. -^FEESTELIJKHEDEN TE TERNEUZEN. FEESTVIERING TE SLUISKIL. FEESTVIERING TE AXEL. t F k d v Bij het vertrek uit het Amstel hotel port heeft uitgebracht, volgens hetwelk er fen schepen in de lucht vloog Nu was het P 4-Pn prn n 1 UiPor rin.r»v oon i— -J 1j. A ur E V g' I v h a, V a< h< O O A ri: Li 0\ be vc ZQ D M N' V. m w werd de Generaal weer door een groote menigte toegejuicht. Zijn auto wij.s onder bloemen bedolven. Hij reed vervolgens naar Schiphol om vandaar- met zijn Dacota- vliegtuig naar Duitschland terug te keeren 6 jaar en 1 dag nadat Hitier deze begon. Zondagnacht, te 2.30 Engelsche zomertijd, onderteekenden de Japanners aan boord van het Amerikaansche slagschip „Mis sourri" de acte van overgave. De plechtig heid was in enkele minuten afgeloopen. Na de Japanners onderteekenden Gene raal McArthur als Geallieerd Opperbevel hebber, admiraal Nimitz onderteekende namens de Amerikanen, daarop ondertee kenden de afgevaardigden van China, de Sovjet-Unie, Frankrijk, Nederland, Nieuw- Zeeland. De plechtigheid werd door een Amerikaansch radio-station uitgezonden, dat, toen admiraal Helfrich namens Neder land onderteekende er de aandacht op ves tigde, dat dit de bevelhebber was van de Nederlandsch-Oost-Indische strijdkrachten, die na Pearl Harbour zooveel hadden bij gedragen om de Japanners tegen te hou den,' die de Japanners niet hadden afge wacht, doch zelf hadden aangevallen, op het tijdstip dat de Geallieerden zoo weinig en de Japanners zooveel hadden, en er werd herinnerd aan den slag in de Javazee. Na de onderteekening hield Generaal MacArthur een toespraak, waarin hij aan stipte dat de vrede thans is herwonnen en de hoop uitsprak, dat deze in de toekomst zal kunnen worden bewaard. President Truman hield een radio-toe spraak van uit het Witte Huis, waarin hij constateerde, dat nu de vrede over de ge- heele wereld is hersteld. Hij memoreerde het bondgenootschap der vrije volkeren. De wetenschap wat de vrijheid voor een volk beteekent, heeft de Amerikanen den ijzeren wil gegeven om dat dierbaar bezit tegen over de machten die het bedreigde te hand haven. Zij hebben de wapens gesmeed voor zich en hun bondgenooten, zij hebben de schepen gebouwd om die naar de bondge nooten te vervoeren. De Amerikanen moe ten thans'behouden wat zij hebben en zich hun verantwoordelijkheid niet vergeten. Zij hebben den VJday reeds gevierd en ook hun devotie verricht, maar Zondag 2 September 1945 zullen zij niet vergeten. Door internationale samenwerking moet de vrede thans worden bewaard. President Truman zeide in zijn toe spraak: Onze gedachten gaan uit naar het slagschip „Missourri" dat klein stukje Amerika, in de baai van Tokio. Wij zullen het voor 4 jaar te Pearl Harbour gebeurde niet vergeten, maar de Japansche militaire kliek zal de Missourri" niet vergeten. Hun is thans de macht ontnomen. Hij bracht hulde aan allen die hebben meege werkt om dit resultaat te bereiken. Wij gaan nu een nieuw tijdperk tegemoet, een nieuwe en betere wereld, waarin vrede en voorspoed zullen heerschen. alleen reeds in de kampen met een capa citeit boven 1000 man per kamp, plaats is voor 93.000 personen. (Volgens zooals be kend, nam men aan, dat er in alle kampen te samen plaats was voor 40.000 man.) Er is, aldus het rapport, reden om aan te nemen, dat alle N.S.B.-ers en collaborateurs die nog gedetineerd moeten worden onder gebracht kunnen worden. De Nationale Adviescommissie heeft aan de Regeering het advies uitgebracht, geen N.S.B.-ers vrij te laten. Men zal thans bij het loslaten van andere gevangenen de oude richtlijnen, opgesteld door Generaal H. J. Kruis, dd. 27 Januari 1945 toepassen. Dit zou dan als gevolg hebben, dat er b.v. van het kamp aan de Levantkade te Am sterdam ongeveer 1 van de geïnterneer den 40 man) voor vrijlating in aanmer king komt, aangezien er volgens boven- genoetridë richtlijnen geen aanleiding be staat hen vast te houden. De Politieke Op sporingsdienst deelt mede, dat er reeds tientallen bunkerbouwers zijn gearresteerd. Dit zijn geen gevallen van menschen die zichzelf opgegeven hebben. 's-Gravenhage (A.-A.In een uitzen ding van den marine voorlichtingsdienst voor „Herrijzend Nederland" is vorige week Woensdagavond het verhaal gedaan van de avonturen van Hr. Ms. onderzeeboot „Zwaardvisch" een van de nieuwste en grootste- onderzeebooten welke de Kon. Marine in dienst heeft. Zij liep eind 1943 op een Britsche werf van stapel en werd door Z. K. H. Prins Bernhard in dienst ge steld. In haar nog zoo korte bestaan heeft deze Nederlandsche onderzeeboot avontuur op avontuur beleefd. Aan het verhaal van een patrouilletocht door de Javazee, ge daan door een der officieren, zooals dit in deze uitzending werd weergegeven, is het volgende ontleend: „Op een Zondagochtend hebben we een Duitsche onderzeeboot te pakken gekre gen. Eigenlijk was het een koud kunstje, want wij wisten precies welke koers de. Duitscher zou varen en wij lagen rustig op de loer. De Duitschers waren kennelijk niet op een eventueelen aanval voorbereid. Ze hadden alleen een officier van de wacht met twee uitkijken op de brug, alsof het een pleziertochtje gold. Dat zouden we hen overigens spoedig anders leeren. We zon den zes boegtorpedo's op hen af, waarvan er drie doel troffen. Door een wonderlijke speling van het lot ontplofte er van deze wachten op den aanval met dieptebommen, die de begeleidende jagers ongetwijfeld co ons zouden uitvoeren. We waren tot 60 meter gêdoken en wachtten in spanning af. Dit zou onze vuurproef worden en nu zou moeben blijken of onze lange tijd van oefenen en voorbereiden resultaten had gehad. Alles is echter prachtig gegaan. Iedereen was op zijn post en deed wat hij doen moest toen de bommen kwamen. Meesterlijk was de manier waarop de com mandant de ontwijkingsmanoeuvres uitvoer de. De boot was moeilijk manoeuvreer- baar en lastig van den grond te houden. Toch moesten we zoo laag mogelijk blijven. Slechts een oogenblik hebben we den grond geraakt, verder is alles goed gegaan. De heele aanval heeft een paar uur ge duurd en ofschoon de bommen af en toe zeer dichtbij ontploften heeft de boot zich goed gehouden en hebben we practisch geen schade opgeloopen. De eenigen, die hun zenuwen tijdens den aanval niet in be dwang hadden kunnen houden, waren de Duitschers. De moffencommandant had het zelfs zoo benauwd gekregen, dat hij onzen commandant aanraadde om alsje blieft met volle kracht weg te loopen, want anders „zouden ze ons vast en zeker pikken". Natuurlijk zat de ouwe niet be paald op zijn adviezen te wachten. Daarna zette de „ZwaardviscH* koers kom diverse straten versierd met dennt boompjes; deze blijven toch een goed orna ment. De feestvreugde uitte zich al vroeg in den morgen. Er waren straten, die Vrij dagmorgen om zes uur reeds reveille had den. Ook de padvinders en de gymnastiek- vereeniging „E. M. M." waren reeds vroeg op pad. Iets later was ook het muziekge zelschap „De vereenigde werklieden" op de been. 's Middags vielen verschillende optoch ten waar te nemen. Jammer dat op dit gebied niet meer was samen gewerkt. Wat had dan een reuze geheel kunnen ontstaan Nu trok men er maar op eigen gelegenheid op uit, en zoo kon het gebeuren, dat op een druk kruispunt een stoet moest wach ten om de andere te laten passeeren. De stoet van Axelschestraat (met groep Dekkerstraat) was wel de fraaiste die we zagen. Zaterdag kwam echter de buurt- ver. „Oranje-Nassau" ook nog met een op tocht voor den dag, die er wezen mocht. Des avonds waren allerlei dansorkesten in naturel en op de zwarte schijf op de stad losgelaten en op tal van plaatsen danste men. Het concert op de Markt door „De vereenigde werklieden" en gvm- nastiekdemonstratie door ,,E. M. M." bleek genoeg aantrekkingskracht te bezitten om ook daar nog een massa volk op de been gezet. waren, waaraan druk en algemeen werd deelgenomen. In vele buurten hadden de bewoners „een avondje" georganiseerd, waar men tot in de kleine uurtjes bijeen bleef. Zaterdag werd de zaak op den zelfden voet voortgezet. Het bal-champêtre, ge organiseerd door Axelschestraat, slaagde enorm. Het daar optredende dansorkest van Emiel Eeckhout, wist er danig de stemming in te houden. Klokke twaalf maakte een einde aan de pret. Met het zingen van ons Volkslied en een driewerf Hoera voor de Vorstin, werden de feeste lijkheden besloten. Nu verschillende gewassen het veld hebben geruimd, is men met het stoppelen druk in de weer. Ook op de gronden, welke geïnundeerd zijn geweest. Vooral daar, waar bij 'onderzoek een vrij hoog zoutcijfer werd geconstateerd, is het met de struc tuur nog niet in orde. Inzonderheid meer op de zwaardere gronden. De bovenlaag was daar voor den regen keihard. Nu het geregend heeft, is het verleidelijk den ploeg daar eens flink in te zetten. Dit is ver keerd. Het bleek ons in verschillende ge vallen, dat men te diep en te nat geploegd had. De grond ligt er nu keihard bij, ter wijl het bekende witte beslag zich aan de oppervlake vertoont. Men heeft daar blijk baar al zeer weinig waarde gehecht aan onze raadgeving van dit voorjaar: Zoo droog mogelijk en zoo ondiep mogelijk. Deze raadgeving geldt ook voor het stop pelen en de najaarsbewerking. Men meene niet. dat deze grond weer maar met een handomdraai "„gezond" is, Rotterdam (A.-A.). De Marine Voor lichtingsdienst meldt: In den vroegen ochtend van Koninginne dag liep te Rotterdam binnen Hr. Ms. „Van Kinsbergen". Dit is het eerste contact dat dit schip van de Kon. Marine weer met het vaderland heeft, nadat het voor het uit breken van den oorlog in 1940 naar de West-Indische wateren was vertrokken. De „Van Kinsbergen" 2000 ton groot en oorspronkelijk bedoeld als artillerie-instruc- tieschip is gedurende den oorlog verbouwd tot een Volwaardig escortevaartuig en heeft als zoodanig ook gedurende practisch de geheele oorlogsperiode dienst gedaan. Toen Nederland in Mei 1940 in den strijd werd betrokken bevond de „Van Kinsber gen" zich in West-Indië, waar zij onmid dellijk naam maakte door haar bliksemsnel Door te diepe en te vroege bewerking hebben verschil- drie torpedo's slechts een, maar 'één^Nede'r- I lenden zich reeds voor dit jaar benadeeld, landsche torpedo was al ruimschoots vol- zi-' wachten zich er dus voor dit voor het doende om een einde te maken aan het on-1 vol£end jaar nog eens weer te doen. Vooral gewenschte bestaan van deze Duitsche de la£er gelegen deelen „valleien" onderzeeboot en ze zonk dan ook onmiddel- en kanten zijn er vaak slecht aan toe. lijk. Het enthousiasme bij ons aan boord Speciaal weer, wanneer er bruine boonen was natuurlijk groot en de commandant werden gezaaid of aardappelen geplant, stond dan ook te springen achter zijn peris- beiden gewassen, die zoutgevoelig zijn en coop en gunde daarna ook andere leden een goede bodemgesteldheid eischen. Het van de bemanning, die stonden te pojifelen stemt tot voldoening, dat de gronden, van nieuwsgierigheid, een blik op de zin- welke men overeenkomstig de gegeven kende U-boot. De moffen, die zich uit de adviezen heeft behandeld, over het alge gezonken boot hadden weten los te wrin- meen een behoorlijk gewas hebben gedra gen, zwommen op Ons af en zij waren nog- &en- Deze zijn er een eind „klaar" voor, al in d'r sas, toen zij ontdekten, dat we vooral weer, als men klaver of lucerne Hollanders waren. De meesten begonnen heeft kunnen inzaaien. (Jammer alleen direct Hollandsch te praten of wat daar dat er z0° weinig klaverzaad was en dit voor door moest gaan, maar vanzelfspre- dan n°g~ veelal te laat ter beschikking kend gedroegen wij ons allemaal uiterst kwam.) koeltjes, omdat we niet al die moffen aan Het ligt voor de hand, dat per saldo de boord konden houden, namen we alleen drie gronden met de lagere zoutcijfers en officieren en een gewonden matroos op en daarvan nog weer speciaal de minder de rest gaven we aan een visseherman óver zware het 't verst gestuurd hebben, met de opdracht, dat hij ze maar naar hun Vanwege Landbouw Herstel is of worde vriendjes de Japanners moest brengen, gips beschikbaar gesteld. Men houde dit Tusschen twee haakjes, uit de uitlatingen zoo droog mogelijk en strooie dit bij droog van de Duitschers maakten we wel op, dat weer regelmatig uit om 'net daarna lichtjes het niet al te best boterde tusschen deze in te werken. twee bondgenooten. Op enkele perceelen, welke onbebouwd De inrichting van onze boot was voor de moesten blijven, zagen we thans de klaver Duitschers een groote verrassing. Het fleurig tieren. eerste waar de gevangen genomen comman- In een enkel geval zagen we lucerne als dant om vroeg toen hij aan boord k\vam, ondervrucht gezaaid, welke door het war- toeslaan, waarbij zij 66.000 ton vijandelijke scheepsruimte onschadelijk maakte Slechts I was een banddoek, die hij onmiddellijk om kruid totaal overwoekerd werd. 6000 ton werden daarvan tot zinken ge- zl-'n nek bond als zweetdoek, na een paar Wel een bewijs, dat bij het aankoopen bracht, de rest werd „opgebracht" en kwam 1 minuten merkte hij echter --- i. 1 f- Krvnvir) unn nnn AT/uln»1n« yaai u~'Ji dat dit aan van klaver- en lucernezaad het nog steeds ten goede aan de geallieerde oorlogvoering. In totaal waren het 12 schepen, die de „Van Kinsbergen" tot slachtoffer maakte, n.l. 8 Duitsche, 2 Deensche en later nog 2 Fransche koopvaarders. Voor deze presta tie legde zij slechts 60.000 mijl af, reden Wharom deze onderneming van het Neder landsche oorlogsschip in Amerika al spoe dig bekend stond als de ,,ton-per-mijl"-trip. De verdere oorlogsperiode bracht het schip bijna geheel door met convooieeren en het uitvoeren van patrouilles tegen on- derzeebooten in de Caraïbische Zee en onder de Amerikaansche kust. Ruim een half jaar geleden kwam de „Van Kins bergen" in Engeland aan en thans is zij in het vaderland weergekeerd voor een aantal noodzakelijk geworden reparaties, en om de bemanning een welverdiend verlof te kunnen geven. Het schip blijft ongeveer 6 weken in Holland en vertrekt dan ongeveer half October met een vernieuwde beman ning naar Indië. Op het oogenblik heeft de „Van Kinsbergen" een vrij groot aantal oorlogsvrijwilligers aan boord. A.N.P.-Aneta verneemt, dat Donderdag 1.1. op een landelijke vergadering van den Politieken Opsporingsdienst te Den Haag een commissie, belast met het onderzoek, onder leiding van kolonel Snijders, een rap- boord van een Nederlandsche onderzeeboot van belang is, voor warkruid op zijn hoede een overbodige maatregel is, omdat wij een inrichting voor luchtverversching aan boord hebben, waardoor de temperatuur altijd betrekkelijk koel blijft. De Duitschers ken den dat niet en aan boord van hun booten is het dan ook altijd bloedheet. Ook onze ijskast en ons eigen gebakken brood waren dingen, die de moffen nog nooit in een onderzeeboot hadden aanschouwd. Met deze onvrijwillige gasten aan boord zette de „Zwaardvisch" de patrouille voort. Na waf deze onderzeeboot-officier noemde, „enkele kleinere incidenten" kwam de Ne derlandsche onderzeeboot in de buurt van de Straat van Makassar en hier ging het er weer óuderwetsch op los. „Daar kregen we plotseling een vijande lijke vloot van vijf oorlogsschepen in zicht die zeer langzaam opstoomde. Toen we dichterbij gekomen waren, konden we vast stellen dat het eskader bestond uit drie jagers en twee grootere schepen, die we eerst hielden voor kruisers, maar die later mijnenvegers van een bijzonder groot type bleken te zijn. Na eenig overleg besloten we, dat we het smaldeel zouden attaquee ren. We zetten den aanval in op een van de mijnenleggers en hadden bijzonder veel geluk. Behalve het schip, waarop we de aanval hadden gericht, troffen we boven dien den anderen mijnenlegger. We doken onmiddellijk en hoorden even daarna de ontzettende knal, waarmee een der getrof- te zijn. Het is zeer wel mogelijk, dat meerdere landbouwers de dupe van dit zaad zijn ge worden. De Rijkslandibouwconsulent voor Zeeuwsch-Vlaanderen. VAIN DIJK. Schoondijke, Augustus 1945. yfa yf De 65ste jaardag van H. M. de Koningin is gevierd met een ongekende geestdrift. Zoo goed als alle straten van de stad warén fraai versierd en tallooze eerepoorten waren opgericht. Trachtte Pluvius Vrijdagmorgen de feestvreugde nog te verstoren door het zenden van een flinke regenbui, het weer bleef gunstig, 't Werd zelfs reuzeweer. Doordat alle wijken van de stad het feest apart vierden, is het ondoenlijk een vol ledig verslag ervan te geven en kan slechts hier en daar een greep worden gedaan. Te noteeren viel: Fraaie versieringen in zoo goed als alle straten, waarvan die in de Oranjewijk wel bijzonder uitblonk; pak kende teekeningen van een ongenoemd artist op het pleintje in de Steenkamplaan; poort aan den ingang van de Javastraat, waaraan bengelde een pop in moffen- uniform, met het rijmpje: „O arme schilders jongen, Wat ben je toch begonnen"; in de Te Sluiskil zijn de feesten met veel od- gewektheid gevierd. Aanvankelijk liet het zich aanzien, dat het weder niet zou mede werken, doch De Bilt stelede geheel feest vierend Nederland al vroeg gerust met een belofte die ook ditmaal volkomen werd ge houden. Zoo moesten alleen de kinderspelen in den ochtend van Vrijdag een uurtje wor den onderbroken om Zaterdag in het Oranjezonnetje te worden voortgezet. De R.K. Fanfare liet zich niet door het weder afschrikken en opende den dag met een muzikale wandeling. Vrijdagmiddag trok de optocht „Herrij zend Nederland" rond met een 20-tal wa gens, die (Joor de verschillende vereenigim gen en buurten met smaak waren opge tuigd en waarbij ook de komische noot niet ontbrak. De Burgemeester, Mr. Teilegen, gaf van zijn belangstelling blijk door vóór het ver trek de versierde wagens te bezichtigen en later de optocht te aanschouwen. Als slot van dezen eersten feest dag had het Comité het gewaagd voor den avond een gondeltocht door het kanaal te organiseeren met verlichte bootjes en kano's. Hoewel de vloot, voorgegaan door een sleepboot, daartoe welwillend afge staan door de Nederlandsche militaire autoriteiten, niet van groote lengte was, kan deze tocht als schitterend geslaagd worden genoemd en kan zij zeer zeker als een belofte voor de toekomst worden aan gemerkt, getuige de menschenmenigte die langs den walkant geschaard stond. Voor den tweeden dag waren door het Comité een paar kundige kenners van volksspelen in den arm genomen en kon den de enthousiaste deelnemers zich van 3 tot half elf te goed doen aan hardloopen, ringrijden, touwtrekken, hindernisloopen en stoelendans. Een succes van dezen dag was de in de pauze gehouden gecostumeerde voetbal wedstrijd, waarbij de deelnemers, allen ge kleed in frissche origineele costuums het de jury onmogelijk' maakten om afzonder lijk punten toe te kennen, zoodat beide elf tallen gelijk gewaardeerd werden en het verliezend elftal een aparte belooning ont ving. Aan den versieringswedstrijd werd door de buurten en particulieren met veel animo deelgenomen. Overdag maakten verschillende straten, winkels en huizen een fleurigen indruk, terwijl 's avonds velen nog kans hadden gezien van hun karig rantsoen electriciteit een gedeelte te spa ren om smaakvolle verlichtingen aan te brengen. Behalve de door het Comité georgani seerde feestelijkheden hadden ook enkele buurten nog- feestjes gearrangeerd, waar het zeer opgewekt toeging. Al met al kan worden gezegd, dat de viering van dezen eersten verjaardag van H. M. de Koningin in bevrijd Nederland een volkomen succes is geweest en Sluiskil met een dankbaar hart wederom een fraaie bladzijde van het feestboek kan omslaan. Reeds vroeg in den morgen werd dezen nationalen feestdag geopend door de Pad vinders, die met tamboers voorop een wan deling door de stad maakten, waarna door het Christelijk \muziekgezelschap Hosanna

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2